voorhout stemt in 'Katwijkse kust onveilig' met fusie GGD's Duin Bollenstreek Parkeerterrein achter Triton maand afgeslote^ Atleten lopen 540 km voor kankerbestrijdin Voorhout is 'slechte huisbaas De staart tussen de vingers, nek naar achteren en glijden Voorhout verdeeld over bijdrag aan Stichting Welzijn Ouderen 3 Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 Kunstenaars repareren dak zelf VISSPECIALITEIl DINSDAG 30 MEI 2000 Illegale Polen naar huis gestuurd voorhout Twee illegaal in Nederland verblijvende Polen zijn gisteren op het vliegtuig naar huis gezet. Het tweetal was even daarvoor bij een bedrijf aan de Jacoba van Beierenweg in Voor hout door de vreemdelingenpolitie betrapt. Zij waren in het be drijf aan het werk. De werkgever die gebruik heeft gemaakt van de diensten van de illegalen heeft een bekeuring gekregen. Hersenschudding na val uit boom katwijk Een 7-jarige Katwijkse jongen is gistermiddag met een zware hersenschudding naar het LUMC overgebracht, nadat hij aan de Piet Heinlaan in Katwijk uit een boom was gevallen. De jongen was in de boom aan het spelen. Eén op de drie rijdt te hard hillegomBij een snelheidscontrole op de Wilhelminalaan in Hillegom zijn gisteren 112 automobilisten bekeurd, omdat zij te hard langs de radarwagen reden. In totaal passeerden 321 voer tuigen de radar. De hoogste gemeten snelheid was 84 kilometer per uur. Tulip Land: 20.000 bezoekers voorhout Panorama Tulip Land in Voorhout heeft dit seizoen ruim 20.000 bezoekers begroet. Volgens initiatiefnemer Herman van Amsterdam zit het daarmee 'aardig in de lift'. Gisteren was de attractie voor het laatst in dit seizoen open. Op 1 juni gaat Panorama Tulip Land nog één keer open voor een snuffel- en restantenverkoop. Struiken, bielzen, houten bloembakken, zo- merbollen, diverse hekken, bollenmanden en plantenkistjes gaan van de hand. De verkoop is van 10.00 tot 16.00 uur aan de Jacoba van Beierenweg 79 in Voorhout. Kranslegging op Valkenburg valkenburg Ter ere van het 60-jarig bestaan van de vliegtuig squadrons 320 en 321, vindt woensdag 31 mei een ceremoniële kranslegging plaats op Marinevliegkamp Valkenburg. De krans wordt gelegd bij het Marine Luchtvaart Dienst Monument, ter nagedachtenis aan de gevallenen in het zestigjarig bestaan van de squadrons. De plechtigheid wordt uitgevoerd door de beide commandanten van de squadrons F. Noom en H. Nordanus, en B. Mulder, voorzitster van de vereniging Militaire Willemsorde. Tot de genodigden behoren verder oudgedienden, beman ningsleden en VIPS. De kranslegging wordt gevolgd door het bezoek van een B-25 Mitchell (een toestel uit de Tweede We reldoorlog) aan het vliegkamp, 's Middags wagen twee parachu tisten de sprong uit Orions. Rembrandtschool helpt Cliniclowns lisse Leerlingen van de Lissese Rembrandtschool hebben 2500 gulden opgehaald voor de Cliniclowns en 1000 gulden voor hun eigen school. Zij hebben dat bedrag bij elkaar gekregen door statiegeld op verzamelde lege flessen. katwuk Winfried Molenkamp zat gistermiddag zelf op het dak van de Zomeracademie. De vliegende lentestorm van zondag had het dak van het kunstatelier aan de Boulevard behoorlijk aangetast. Met be hulp van zes medewerkers klom de Valkenburgse kunstenaar zelf maar op het dak om het provisorisch te repareren. Aan het eind van de middag had Molenkamp de reparatie bijna voltooid. „Maar ik kan niet zeggen of het waterdicht is." In elk geval is de Zomeracademie nu in staat om een tentoonstelling te houden. Komende donderdag is de eerste 'kijkdag'. De computer, de telefoon en de elektriciteit heb ben het overigens wel door de storm begeven. Molenkamp probeert de harde schijf op een andere computer over te zetten, om over de opgeslagen informatie te beschikken. Molenkamp schat de schade op enkele tienduizenden guldens. foto dick hogewoning katwuk peter blok Het parkeerterrein achter de aan de Katwijkse Boulevard ge legen woontoren Triton is vanaf vandaag tot en met vrijdagmid dag 23 juni afgesloten. Belang rijkste reden van de afsluiting is de bouw van negen garage boxen op een deel van het par keerterrein. De huidige par keerplaats wordt verbeterd. De werkzaamheden bestaan hoofdzakelijk uit het verwijde ren van de bestaande asfaltver- harding met fundering, het ver wijderen van straatwerk en het gedeeltelijk verwijderen van de begroeiing. Vervolgens w< de nieuwe fundering met toirbanden aangebracht zo daarna de nieuwe asfaltverl ding kan worden aangelegd. De leden en bezoekers tennisclub Zee en Duin kun tijdens de werkzaamheden het voetpad aan de westz van het parkeerterrein de nisvereniging bereiken. De aannemer en de gemt te proberen de overlast tot a„ minimum te beperken. Tijc de afsluiting van het parkeei rein moeten de bewoners afvalcontainer buiten het w gebied aanbieden. Rotterdam - Parijs levert 120.000 gulden op Achterland loopt op langere termijn mogelijk gevaar voorhout annette van der elst De Voorhoutse politiek stemt in met fusie van de GGD Duin- en Bollenstreek en GGD Zuid-Hol land Noord. De commissie fi nanciën stelde gisteravond dat er bijna geen andere mogelijk heid is om het voortbestaan van de GGD te garanderen. Door de fusie ontstaat een GGD voor 22 gemeenten met in to taal 505.000 inwoners. Voor de Duin- en Bollen streek levert deze schaalvergro ting een uitbreiding van het ta kenpakket op. Ook is de uitvoe ring van de taken beter gega randeerd. De fusie moet op 1 juli van dit jaar rond zijn. De commissie viel wel over de financiële gevolgen van de fusie. De SDB-gemeenten moe ten vanaf 2001 meer geld neer tellen: bijna 26 gulden per in woner, zes gulden meer dan voorheen. Commissielid Van Velzen (CDA) noemde de geste gen kosten een tegenvaller. „Er is ons een worst voorgehouden. Aanvankelijk werd gesteld dat de fusie financieel voordelig zou zijn. Dit is niet echt een ideale oplossing." De Katwijkse kust is niet veilig genoeg om het achterland op de langere termijn voldoende tegen het wassende water te beschermen. Dat concludeert de stuurgroep Hollandse Kust 2050 die het afgelopen jaar onderzoek heeft gedaan naar de veiligheid van de hele Nederlandse kust. Katwijk moet, zo raadt de stuurgroep aan, zijn dui nen en waterkering verhogen en versterken om de veilig heid van het achterland ook op de langere termijn te kunnen garanderen. katwuk peter blokke klimaatsverandering - het wordt op het rond der aarde In veel kustplaatsen, ook in warmer - en de waarschijnlijke Katwijk, kan op de lange ter- stijging van de zeespiegel. Hoe mijn tijdens de stormvloed va- het klimaat verandert en óf de ker strandafslag en economi- zeespiegel stijgt zijn weliswaar sche schade optreden, zo stelt onzekere factoren, maar die de stuurgroep. Belangrijkste re- moeten zeker niet worden ver denen daarvan zijn de mogelij- waarloosd, aldus de stuurgroep Hollandse Kust 2050. „Uit voor zorg is hef verstandig om uit te gaan van het ongunstige scena rio: het gaat er immers om dat de veiligheid van de kust en zijn bewoners en het achterland te allen tijde gewaarborgd blijft." Volgens de stuurgroep is de kust in de Kop van Noord-Hol land, het Westland en de Zuid- Hollandse eilahden het kwets baarst. In de meeste delen van Nederland is meer zandsupple- tie nodig om de bestaande kusüijn en waterkering te hand haven. In sommige plaatsen is dat niet genoeg. De stuurgroep Hollandse Kust 2050 zegt positief te zijn over de samenwerking die het afgelopen half jaar tussen wa terschappen, gemeenten en maatschappelijke organisaties tot stand is gekomen. Die sa menwerking schept volgens de stuurgroep een basis voor een breed maatschappelijk draag vlak voor oplossingen en de daarvoor noodzakelijke maatre gelen in de toekomst. Na de huidige inventarisatie op lande lijk niveau is het nu de beurt aan de afzonderlijke regio's zelf, stelt de stuurgroep. De ge meenten en de waterschappen moeten nu met elkaar in con claaf om te kijken wat de beste oplossing is om het achterland in de toekomst tegen het op rukkende water te beschermen. regio rob onderwater Onder het motto 'lopen voor le ven' overhandigen een kleine vijftig atleten uit Leiden, Leider dorp, Katwijk, Alphen aan den Rijn, Lisse en Hillegom en een veelvoud aan begeleiders zater dag ruim 120.000 gulden aan de kankerbestrijding. De overhan diging gebeurt in Parijs, de fi- nishplaats van de Roparun, een estafetteloop tussen Rotterdam en Parijs. Woensdagmiddag wordt door de Rotterdamse burgemeester Opstelten het startschot gegeven voor de loop van 540 kilometer door Neder land, België en Frankrijk, waar aan 1200 atleten en een kleine 5000 begeleiders, onderver deeld in hondervijftig teams, deelnemen. Nog nooit deden zoveel mensen mee aan de loop. Uit de Leidse regio doen zes teams mee. De Roparun wordt voor de achtste keer gehouden. De stichting heeft inmiddels een kleine 10 miljoen bijeen gelo pen voor projecten, die met be strijding van kanker te maken hebben. De verwachting is dat aan de eindstreep in Parijs ko mend weekeinde ruim 3 mil joen gulden is verzameld door de atleten, die de afgelopen maanden sponsors hebben be naderd en acties hebben ge houden. De atleten van de AV Rijnsoe ver hebben een cheque van ruim 20.000 gulden klaarliggen. Dat bedrag komt uit eigen bij dragen van lopers en begelei ders, de opbrengst van een bar becue en een sponsorloop van de jeugdleden van de Katwijkse vereniging. De kinderen liepen m op de atletiekbaan van de Ki 3000 gulden bijeen. Een Alphense vriendenciaf onder leiding van J. van Velgrcj, overhandigt 25.000 gulden am' stichtingsdirecteur G.J. Noort. De opbrengst door j van gevangenisbewaarders Lisse, Hillegom en De heeft 20.000 gulden verzair" In Rijswijk werkende Lei dorpse ambtenaren, operei onder de naam EleganT ners, nemen 15.000 gulden naar Parijs. EleganT is de n van een zelfgebrouwen bier tijdens het slotfeest voor eerst wordt geschonken. Een team van de NUOh Leiden verwacht een be van 10.000 gulden te over! digen. „Teleurstellend weir zegt teamleider P. van der „Vorig jaar hebben we i~ gulden bij elkaar gelopen, jaar daarvoor 50.000 gul Dat het nu maar 10.000 gul is, is te wijten aan de fusie NUON. Vorig jaar hebben bedragen gekregen van onB aannemers en van de dirt van NUON mag dat niet n En we hebben last gehad de de negatieve publiciteit i Vitesse, waarvan NUON sj sor is." Een team van de Belast dienst Leiden heeft 11.000 den opgehaald. „Een niet hoog bedrag", oordeelt te captain Rob Honsbeek. „ft voor een belastingdienst i nu eenmaal moeilijk om sj sors te vinden. We het tweeduizend loten verkc dat heeft ons het meeste opgeleverd." Haring in stukjes gesneden met uien en zuur. Zo wordt de zilte vis gegeten in Amster dam. Hoe bedenken ze het. Het zou verboden moeten worden. „Laten ze de haring daar maar zo blijven eten, als het hier maar niet gebeurt", zegt de Katwijkse vishandelaar Cees Hartevelt resoluut. Haring hoort 'aan de staart' ge geten te worden. De lekkerij omhoog brengen, de nek iets naar achter kantelen en kau wen maar. En dan intens genie ten van de smaak. Het gebruik van uien is daarbij volstrekt ver boden. De ui is de ware smaak - bederver. In de hachee ermee, maar niet over de groene ha ring. Hartevelt kan wel vinden dat haring 'puur' gegeten moet worden, maar hoe eet Boelhou wer van Wouwe, de eerste bur ger van Katwijk zijn visje? Het gelijk van Hartevelt is bewezen, want ook Van Wouwe eet ha ring het liefst tussen de vingers. „Gewoon de lekkere, verse, groene haring. Zonder uitjes. Niet omdat ik niet van uitjes houd, maar omdat ik de pure haring zo lekker vind." Zoals dat een burgemeester van een vissersdorp betaamt, is hij een ware liefhebber. Elke donder dag wordt tijdens de lunch een schaal met haring verorberd. Luc Ouwehand, voorzitter van het productschap vis, eet zijn haring het liefst' 'van de staart' en ook nog zonder uitjes. Maar een verbod op gesneden haring op een kartonnetje met een prikkertje vaardigt de viskoning van Nederland niet uit. „Wel nee, vooral vrouwen vinden dat lekker. En ik ook, want als je de haring van de staart eet, schrok je het snel naar binnen. In stuk jes geniet je er meer van." Ouwehand is er trouwens een voorstander van om haring als maaltijdcomponent in te zet ten. Zoals de Duitsers dat bij voorbeeld doen. „Haring met een aardappeltje en heren boontje, gelardeerd met een beetje zure room en bieslook." Waarom zou dat niet kunnen, vraagt Ouwehand zich af. „Niet alleen de Duiters eten de haring op deze manier, maar ook de Haring behoort aan de staart te worden gegeten en zonder uitjes. Nek naar achteren en naar binnen laten glijden. In het midden Cees Hartevelt. foto's wini dijkman annette van der elst Voorhout gaat na de zomervakantie het achter stallig onderhoud aan vier woningen in de Boer- haavestraat wegwerken. De Huurcommissie heeft na klachten van de bewoners de gemeente, die eigenaar is van de woningen, gesommeerd een betere huisbaas te zijn. Eén van de woningen vertoont zodanige gebreken dat de jaarlijkse huurverhoging volgens de commissie niet ge rechtvaardigd was. De Huurcommissie heeft dan ook uitgespro ken dat de huurprijs voor die woningen op het peil van 1998 moet blijven. Voorhout gaan nu de vloer, de dakkapellen en de achteruitbouwen van de woningen aanpassen en verbeteren. De kos ten zijn geraamd op 110.000 gulden. In dit be drag is rekening gehouden met de vervanging van vloerbedekking en een schadevergoeding aan de huurders voor het maken van extra kos ten. Dit laatste wekte gisteravond tijdens een com missievergadering verbazing bij PvdA'er Lucas. „Waarom is het nodig nieuwe vloerbedekking te betalen", vroeg zij zich af. WD-wethouder Van Belgen. Er lopen daar koks rond die heerlijke recepten hebben gemaakt." Vooralsnog rent de Nederlan der naar de kar, om daar de ha ringen naar binnen te laten glij den. Morgen staan de liefheb bers weer in rijen voor de vis- tenten. Cees Hartevelt en zijn jongere broers voorzien Leiden van de Hollandse Nieuwe. Dar is voor de visdetaillist groot feest en daar moet op getoost worden. De Hollandse Nieuwe wordt morgen de hele dag be geleid met een corenwijntje. Hartevelt doet zelf gezellig mee. „Op die dag moet ik mij naar huis laten rijden." Hartevelt heeft de afgelopen dagen gebruikt om de juiste partij haring in te kopen. Hij kreeg monsters van haringhan delaar Arie Hoek. Zijn bedrijfs pand in het industrieterrein 't Heen gebruikt Hartevelt als proeflokaal. „Wie over haring schrijft, moet proeven", vindt Hartevelt en stelt prompt twee Hollandse Nieuwe ter beschik king. Ze mogen niet verkocht, maar wel gekeurd worden. Hij vraagt een oordeel. „Heerlijk", is het antwoord. Toch is het niet de ideale haring. „Hij mag nog wel iets meer belegen zijn", zegt Hartevelt. „Vooral in Lei den willen de mensen een ha ring met smaak." Hartevelt laat iedereen in zijn omgeving proeven. Hij gaat niet over een nacht ijs. Nu een slechte partij inkopen, betekent het hele jaar slechte haring ver kopen. Dat kan Hartevelt na tuurlijk niet maken. Over de kwaliteit van de monsters, in Denemarken gevangen, is hij niet ontevreden, maar het kan beter. „Haring i9 er genoeg, maar hebben ze genoeg plank ton gegeten, dat is de grote vraag. Plankton is goed voor het vètgehalte en dus beter voor de smaak." Om een hogére kwali teit haring te bieden, wordt de Hollandse Nieuwe net als vorig jaar een week later op de fnarkt gebracht. Vanmiddag is op de Scheveningse visafslag het eer ste vaatje geveild. Tenslotte nog dit: accepteer al leen een haring die vers van het mes is, is de raad van Cees Hartevelt. Schoongemaakte ha ring die lang ligt, gaat snel in smaak achteruit. „Dat heb ik geleerd van ons vader. Die eet alleen haring als -ie zo uit de emmer komt en vers wordt ge sneden. Als de haring een paar minuten ligt, hoeft hij 'm al niet meer." Hoeveel de haring moet kosten, weet Hartevelt nog niet. Er zul len best wel weer mensen aan zijn kar komen, die vinden dat de vis duur is. „Dan zeg ik te gen de klant: weet je wat duur is? Medicijnen. En als je vis eet, hoef je nooit meer medicijnen te gebruiken. Vis is zo gezond, dat het binnenkort in het zie kenfondspakket wordt opgeno men, zeker weten." rob onderwater Riet (financiën) legde haar uit dat de werkze heden schade aan de vloerbedekking zullen oorzaken en het vergoeden daarvan redelij WD'er Van der Zon constateerde dat de meente Voorhout niet in staat is haar wonii_ goed te onderhouden en stelde voor ze af te ten. Hij kreeg daarin bijval van D66'er He< kerk. „We voeren nu het beleid de woninge leegstand te koop aan te bieden. Maar dat langzaam. Misschien kunnen we ze overdr; aan de woningcorporatie." Van Riet zei het eens te zijn met de gema opmerkingen, maar wees wel op een probit „De boekwaarde van de woningen is bijna Daarvoor zal een woningbouwvereniging zeJNEi willen hebben. Maar de marktwaarde is veel ger, en daarvoor willen wij ze verkopen." Van Riet opperde ook de mogelijkheid heij r heer en het onderhoud van de woningen o F te brengen bij een woningbouwvereniging, t zijn er beter op ingesteld. Voor ons is het i een heel klein deel van het gemeentelijk a r raat.' De wethouder gaat met enkele woningcojoort raties in gesprek over het eventuele onderb'. Ee gen van het beheer of verkoop van de woninj ebo peel dt zaal id.t voorhout annette van der elst De Voorhoutse politiek is ver deeld over de hoogte van de bijdrage aan de Stichting Wel zijn Ouderen Voorhout. Deze bijdrage is bedoeld om het on verwachte tekort in de jaarreke ning van 1999 te dekken. De stichting sloot het jaar af met een tekort van bijna 55.000 gul den. Dit tekort is vooral te wij ten aan een foutieve raming van de begroting voor 1999. Zo waren bijna alle posten voor het onderdeel organisatiekos ten - drukwerk, afschrijving, computers, verzekering en ac countants- en bankkosten - te laag ingeschat. De lokale activi teiten brachten veel meer kos ten met zich mee, 7000 gulden in plaats van de geraamde 2000 gulden. Verder had de stichting gerekend op 10.000 gulden uit fondsen, die zij niet kreeg. Na verrekening met de reserve van de stichting, staat er nog een te kort van 14.000 gulden. Om de stichting, die kortgele den met de Sassenheimse en Warmondse ouderenorganisa- tie is opgegaan in de Stichting Welzijn Ouderen Teijlingen (SWOT), tegemoet te komen wil het Voorhouts college van bur gemeester en wethouders een eenmalige bijdrage verstrekken van ruim 27.000 gulden. Hier van is 14.000 gulden bedoeld om de negatieve saldo weg te werken, en 12.500 om de be stemmingsreserve van de stich ting op peil te brengen. In een vergadering van gisteravond vroegen D66'er Heemskerk en zich PvdA'er Lucas om de bijc kru te verhogen met 7500 gu-f111 zodat de bestemmingsre;111^ op 20.000 gulden komt. A' Dit is een wens van de SM.( „De SWOT moet met een s •O ft, n n d< deE dat de miscalculaties op dt e8sl groting ook door de raadsl niet opgemerkt waren. 1 hebben ook boter op hoofd. We hadden de begrtrec^c van de SWOV beter tegenlers' licht moeten houden." W Van der Zon en CDA'er Velzen waren echter falie'aat tegen een verhoging van d^em' drage voor de reserves. Zij den er eerder toe om a 14.000 gulden beschikba; stellen voor het wegwerker)11 het tekort. van die es b dth

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14