Leiden Regio Leiden: aan Flevoweg geen crèche Gemeente wist wél van gastank naast Kat' Leiden blijft voorlopig een vuile stad ^olitie bereidt zich ook in e regio voor op Euro 2000 Romeinse wagenwielen op Pomona NSDAG 30 MEI 2000 waalfde nacht van Juigalpa PEN nacht voor Hemelvaart is dit ar traditioneel weer de nacht Juigalpa. In de donkere en van 31 mei op 1 juni ma in zo'n 700 (getrainde en on- itrainde) mensen voor de /aalfde keer een voettocht van liden naar Den Haag. De oep vertrekt om 0.00 uur van iciëteit De Burcht in Leiden et de bus naar de soefitempel Katwijk waar de voettocht igint, om een aantal uren later eindigen bij het stadhuis van Haag. De deelnemers oeten op eigen houtje weer rug. twintig kilometer lange andeling voert langs de bran- ng, door polders en duinen en wordt opgeluisterd met de kleurrijke straatactiviteiten van verschillende culturen die in Nederland wortel hebben ge schoten. Langs de route zijn er optre dens van onder andere een mu ziekgroep uit de Molukken en een mariachiband uit Mexico. De lopers passeren onder ande re een Surinaamse creoolse hut met banji's (slavendoeken), hindoestaanse dansers, een draaiorgel en een Marokkaans theehuisje. Op het rustpunt waar natuur- voedingwinkel de Goede Zaak de catering verzorgt, is een Ni- caraguaans dorpsplein nage bouwd en is er een voorstelling over het Nicaraguaanse straat leven te zien. 'hen aan den rijn 3lo cabenda iast de levering aan de EK- den van honderd man ME, n twintig motoragenten en n aantal rechercheurs in bur- bereidt het politiekorps Hands Midden zich ook in de ;io voor op Euro 2000. Op ;gkamp Valkenburg wordt n peloton ME gestationeerd strategische reserve voor de jio. Verder komt er een regio- al politie-informatiecentrum 'IC) dat vierentwintig uur dag bereikbaar is voor vra- \an de wedstrijdsteden Eind- ven en Arnhem levert Hol- ids Midden 42 zogenoemde itte petten evenals meldka- irpersoneel. Bij de finale in Rotterdamse Kuip zet het litiekorps vijftig man ME in elf motorrijders. Alleen Rot terdam, Arnhem en Eindhoven worden door Hollands Midden bediend. Amsterdam krijgt bij stand van andere korpsen. Om de teamchefs te informeren over de juiste houding en han delwijze jegens de te verwach ten stroom supporters, zijn aan Hollands Midden 22 trainers geleverd. Ook zullen ze speciale maatregelen toepassen, waar voor de gemeentewet ruimte biedt. Die geven burgemeesters de vrijheid groepen ordever stoorders twaalf uur in hechte nis te houden. Voor het tijdelijk onderdak van die groepen ech ter moet er nog een geschikte locatie worden gevonden. Vol gens hoofdinspecteur en pro jectleider Anja Leefmans zijn de extra maatregelen nodig omdat Hollands Midden een typische transportregio is die te kampen krijgt met grote supportersstro men. Aanvraag COKL afgewezen De Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) mag op het bedrijventerrein aan de Flevoweg 5 in de Merenwijk geen kinderopvang en kantoorruimte vesti gen. Een gemeentelijke milieuambtenaar heeft de locatie afgekeurd omdat omliggende bedrijven te veel herrie maken. Daarnaast is er in de omgeving een verfspuiterij die potentieel schadelijke stoffen uitstoot. leiden Bij de opgravingen op Pomona, tus sen de Wassenaarseweg en de Nachtegaal- laan, zijn gisteren twee Romeinse wagenwie len ontdekt. Ze kwamen tevoorschijn bij het ontgraven van opnieuw twee waterputten. De wagenwielen, met een middellijn van onge veer 95 centimeter, dienden als fundering voor deze putten. Eind vorige week groeven archeologen al drie waterputten op, waarin resten werden gevonden van aardewerk uit de Romeinse tijd, rond het begin van onze jaar telling, en de onderkant van een Romeinse ladder. Sinds 17 april doen medewerkers van de afdeling monumentenzorg van de ge meente Leiden archeologisch onderzoek op de voormalige velden van w Leiden en honk balvereniging Keytown Hitters. Naast de put ten en de ladder troffen de onderzoekers eer der al het skelet van een paard aan. Reden voor het onderzoek was dat uit vooronder zoek in 1998 was gebleken dat het westelijk deel van het sportterrein op een oude strand- wal ligt. Dergelijke gebieden waren bij uitstek geschikt voor bewoning. Bovendien kwamen destijds bij booronderzoek resten van aarde werk en houtskool tevoorschijn uit de Ro meinse tijd. FOTO HIELCO KUIPERS ïigenaresse Van Houten noemt commotie over tank belachelijk fbbertminkhorst gastank op het terrein naast de opslagplaats Kat Vuurwerk heeft er jaren gestaan en de imeente Leiden heeft dat al die tijd geweten, it zegt de gebruiker van de tank, kermisexploi- it en oliebollenbakker Floor van Houten. Ze irkeerde ook altijd in de veronderstelling dat de istank was toegestaan. |Van Houten noemt de commotie over de tank e inspecteurs van de gemeente twee weken ge len vonden en meteen lieten verwijderen bela- ïelijk. Zij en haar man waren op dat moment toernee door Nederland en zijn dat op dit oment nog steeds. Van Houten is woedend 'er de verdachtmakingen aan haar adres. De ote tank zou zijn gebruikt voor het vullen van kleinere flessen die ook zijn aangetroffen. ,,We worden door het slijk gehaald. Dit is een gastank waarmee ik 's winters centrale verwarming en warm water heb. Dat is het hele eieren eten." Het echtpaar brengt het grootste deel van het jaar reizend door Nederland door. Alleen in de herfst en in de winter wonen ze in een woonwa gen op een terrein aan de Floris Versterlaan. Vol gens de gemeente stonden de tank met een in houd van duizend liter en de flessen illegaal op het terrein. Van Houten had het moeten melden, wat ze niet zou hebben gedaan. Ze beweert dat ze dat wel heeft gedaan. „Ineens mag het niet meer. We doen niks illegaals. Van de afdelingen milieu en grondzaken zijn mensen op het terrein geweest. Ieder jaar kwam er wel iemand. De tank was niet verstopt, stond gewoon in het zicht. We zorgden ook altijd dat de tank leeg was, als we weg gingen. Met die flessen heb ik niets te ma ken. Die heeft iemand daar gedumpt." Ze zegt dat de politie nu uitzoekt wie daarvoor verant woordelijk is geweest. Van Houten snapt het paniekerige gedrag van Leiden ook helemaal niet. „En gastank, mag dat niet? Ze houden wel een kerstbomenverbranding twintig meter verderop. We hebben vaak zat daar over gebeld, omdat we dat gevaarlijk vinden. He le stukken vuur dwarrelden altijd over ons heen. De brandweer zei gewoon: dat kan." Wethouder Pechtold (milieu) houdt voorals nog vol dat Van Houten heeft verzuimd een ver gunning aan te vragen. „Ik heb er alles aan ge daan om er achter te komen of zij het gemeld heeft. Er staat niets over op papier. Ze blijft ver- gunningplichtig. Ik begrijp er ook niets van dat ze nu met dit verhaal komt. Ze zei eerst dat ze dacht dat de eigenaar van de tank die moest aanmel den." Dat de gemeente vermoedde dat de tank is gebruikt om de flessen te vullen, is niet zo'n gek ke gedachte, vindt Pechtold. „Toen we daar kwa men, lag er een slang van de grote tank naar de gasflessen." Van Houten weet niet wat zij en haar man moeten als ze in Leiden terugkeren. „Ik zou toch graag verwarming willen en me kunnen dou chen, als we in oktober terugkomen. Ik hoop dat er overleg komt met de gemeente. Desnoods zet ik rn'n wagens op het Stadhuisplein." „Ik denk dat zij ons moet benaderen", reageert Pechtold. „Wij hebben geen verplichtingen je gens haar. Ik heb begrepen dat dit terrein al een alternatief, ofwel een tijdelijke oplossing was. Ik nodig haar van harte uit om langs te komen." leiden eric-jan berendsen De afwijzing is opmerkelijk om dat de WD-fractie in de ge meenteraad onlangs consta teerde dat de kinderopvang in Leiden achterblijft bij die in de rest van het land. Drie van de vier aanvragen kunnen niet worden gehonoreerd. De libe ralen willen dat de gemeente zich bezint op haar rol in de kinderopvang. Ze is opdracht gever en subsidieverlener, maar ook vergunningverlener, huis baas en afnemer. H. van den Heerik van de COKL erkent dat. „Binnen de gemeente zijn diverse partijen die voor eigen parochie preken. Uiteraard hebben wij voordat we de vergunningaanvraag in dienden informeel ons licht op gestoken bij een aantal ambe- naren. Wij wisten namelijk dat de Flevoweg in het bestem mingsplan een bedrijfsbestem- ming heeft. Daarom wilden wij de kinderopvang ook met een kantoor voor het COKL combi neren. Het kantoor op de bega ne grond en de kinderen op de eerste verdieping. Daar is een dakterras zodat zij ook naar buiten hadden gekund. Wij vin den ons kantoor óók een bedrijf en dachten dat we wel een ver gunning zouden krijgen." Dat viel echter tegen. De ge meente heeft de regels strikt ge hanteerd en al snel bleek dat het COKL kansloos voor een vergunning was. „Maar we wis ten niet dat er een spuiterij in de buurt was", aldus Van den Heerik. De pech voor de COKL was dat juist kindercrèches, maar ook ouderencentra en ziekenhuizen in een strenge milieucategorie vallen. Het zijn instellingen die gescheiden van bedrijven moeten zijn om alle mogelijke risico's, hoe klein dan ook, uit te sluiten. De COKL heeft momenteel 612 kindplaatsen in de dagop vang en 352 plekken in de bui tenschoolse opvang. Die aan tallen zijn al enkele jaren gelijk, terwijl de vraag groeit. De wachtlijsten groeien terwijl het aantal gesubsidieerde plaatsen stagneert. Daardoor loopt Lei den achter bij de rest van het land. Plannen voor een snelle uitbreiding zijn er niet en dus dreigt Leiden geld mis te lopen dat de regering heeft uitgetrok ken voor een verdubbeling van het aantal plaatsen, zo schrijft de WD in haar notitie. Van den Heerik vindt dat standpunt aan de negatieve kant. „Momenteel zijn we met elf nieuwe projecten bezig die variëren van verkennende ge sprekken tot de opening van een kinderdagverblijf op 5 juni in de Gabriël Metzustraat. Wij èn de gemeente zij hard aan het werk. De moeilijkheid is dat er in Leiden nauwelijks locaties zijn voor nieuwbouw. Leiden is vol, dat is het probleem." Collecte voor epilepsiefonds naai Epilepsiefonds financiert wetenschappelijk onderzoek en geeft voorlichting voor een be ter begrip voor en omgaan met epilepsie. Verder gaat geld naar vakan- Collectanten van het Nationaal Epilepsiefonds gaan volgende week in Leiden de deuren langs. Dit jaar gaan meer dan 45.000 ties, individueTe hulpverlening collectanten op pad. Het Natio- en speciaal onderwijs. De Beestenmarkt? Soms vuil. Het Stationsplein? Altijd sme rig. Het gras in de buurt van iet oorlogsmonument naast nolen De Valk? Op zondag- ivond als het mooi weer is ge- iveest niet om aan te zien. Leiden is een mooie, maar ook vuile stad, is een veelgehoorde dacht. En dan hebben we het ven niet over het tijdelijke on gemak zoals afgebroken takken op straat. Nee, we praten over afval, zwerfvuil en andere on- jerechtigheden die de stad een minder fraaie aanblik geven. Maar het gemeentebestuur ziet 'ooralsnog geen mogelijkhe- f den om het centrum ook op zondagen schoon te maken. Tot nu toe wordt er door de ge- neentelijke straatvegers van naandag tot en met zaterdag ;ewerkt. Slechts bij grote eve- ïementen zoals de Lakenfees- ten en 3 oktober wordt er ook op zondag schoongemaakt. Het is menig Leidenaar een doorn in het oog, de vervuiling van de (binnen)stad. Juist op het moment dat de gemeente, VW, musea en horeca kunnen profiteren van een indrukwek kende NOS-televisie reportage tijdens het bezoek van konin gin Beatrix op 29 april langs Leidse monumentale juwelen, hoopt de troep zich af en toe weer huizenhoog op. Juist op zondag als toeristen en dagjes mensen massaal bezit nemen van de stad, wordt de vervui ling niet aangepakt. Dat kan ook niet omdat de ge meente wel erkent dat er spra ke is van een serieus probleem maar ook aangeeft binnen de eigen organisatie (nog) niet de over de personele en financiële middelen te beschikken om de strijd met het vuil aan te gaan. Het gaat dus om de mensen en DunimaR een locatie, imar Noordwijkerhout 5 min. van het strand! De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad de centen. Het inhuren van personeel van buitenaf wordt niet als een uitvoerbare moge lijkheid gezien. De extra inzet van eigen personeel op zondag levert vooralsnog ook onover komelijke problemen op. Een mooi voorbeeld is zaterdag 8 april jongstleden. Op de Beestenmarkt had de organisa tie van sloeproeiwedstrijden haar tenten opgeslagen en aan het einde van de dag was de troep niet opgeruimd. Dat kwam volgens Leiden door een 'communicatiefout' tussen ge meente en vergunningaanvra gen De oorzaak van de fout is helaas niet meer te achterha len. Feit was dat het op de Beestenmarkt de hele zondag een zooitje was en dat er pas op maandag werd schoonge maakt. In principe is de aanvrager van de vergunning verantwoorde lijk voor de schoonmaakactivi- teiten. Gebeurt dat niet dan ruimt de gemeente op, maar brengt dan wel de kosten in re kening. De vervuiler betaalt dus. Blijft de vergunningaan vrager meerdere keren in ge breke dan kan een vergunning voor een volgend evenement worden geweigerd. Dat ligt echter wat ingewikkel der als na een zonnige zondag het grasveld bij het Kiekpad naast molen De Valk bezaaid is met troep. Of als de prullen bakken bij het busstation naast Leiden Centraal weer eens uit puilen. Dan zit de gemeente met de handen in het haai-. In middels, zo laat een woord voerder weten, wordert op za terdag naast de marktroute ook de Beestenmarkt en het par keerterrein naast molen De Valk geveegd. Maar de reini gingsdienst ook op zondagen laten werken, zit er de komen de zomer zeker niet in. Toegangspoorten Kinderen van 7 tot 12 jaar kun nen morgenmiddag meedoen aan de workshop 'Toegangs poorten' bouwen. Van 13.30 tot 16.30 uur kunnen in de Open bare Bibliotheek aan de Nieuw- straat maquettes worden ge maakt van een zelfverzonnen poort. Echte architecten helpen daarbij en zorgen ook voor ga ve spullen om mee te bouwen. Alle maquettes worden in de bibliotheek tentoongesteld tot 1 juli, de Dag van de Architec tuur. De drie mooiste poorten worden na de workshop le vensgroot nagemaakt en verrij zen zaterdag 17 juni als toe gangspoorten op het festival Zomerkriebelz. Deelname aan de workshop is gratis. eric-jan berendsen exclusief BTW. Investeren in 'Dunimar' i: fiscaal gezien zt Deloitte louche Ontwikkelaar en verkopende parti| van Motel-Reson Dunimar te Noordwijkerhout is Regiobouw Investeren en gelijktijdig genieten in een vakantievilla op Resort Dunimar! U hoopt een vakantie-villa op basis van turn-key- oplevering, dus compleet ingericht, inclusief gemiddeld 200 m2 eigen grond, een complete tuinaanleg en een afgeslo ten overdekte parkeerplaats. Het hoofdgebouw zal worden uitgevoerd met de volgende faciliteiten: zwembad, sauna-tuin, bowlingbanen, minimarkt, kinder-crèche en een bar-restaurant. Unieke locatie: direct in de buurt van het 'Oosterduinse Meer', grenzend aan het duin natuurgebied van Noordwijk en op loopafstand van 'Badcentrum Lange- velderslag' en de 'Noordwijkse-Golfclub'. U gaat een verhuurovereenkomst aan met Landal Greenparks voor een periode van 10 jaar. Landal GreenParks verzorgt voor u tijdens de verhuurperiode de volledige exploitatie van de villa. U heeft hierdoor geen omkijken naar uw investering, alles wordt voor u geregeld. De uitbetaling van de huur penningen vindt per kwartaal plaats. U kunt 8 weken per jaar uw vakantie-villa vrij en zonder kosten gebruiken. Ons verkoopkantoor op locatie is geopend van donderdag t/ni zondag van 11.00 lol 17.00 uur. Adres verkoop kantoor Duniinar: Ruigenhockenveg (aan de N206 afslag I isse/l angew-lderslag. richting strand) Telefoon 0252-340964 Fax 0252-341085 INPROJECT Dorpsplein 38.17S9 GN Callantsoog E-mail: coltol'^lni Web-sllo: togelijkheden Hypo,heek- ING|fc)BANK Tel. (0224) 582324* Fox (0224)582211

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11