eiden Regio Storm trekt spoor van vernieling Massaal aansluiten in de telefonische file 'Het is een tijdelijk ongemak en stelt eigenlijk niets voor' rcheologen naderen Romeinse nederzetting Speeltuinvereniging viert feest ANDAG 29 MEI 2000 leisjes onwel door chloor den Door een niet goed werkende pomp is er gisteren te veel iloor in het voetenbad van Sauna Thermen 5 Mei aan de Tel- irskade gekomen. Drie meisjes die daar aanwezig waren, kre- m last van ademhalingsproblemen. Na onderzoek door een ts konden zij naar huis. Chloor wordt in de sauna gebruikt om water te ontsmetten. 'ilmopnamen in Raamsteeg idenVoor de bioscoopfilm Nynke worden vanaf vandaag tot met woensdag 31 mei opnamen gemaakt in en om het pand in Naturalis aan de Raamsteeg. Ook aan de Sint Jacobsgracht orden opnamen gemaakt. De speelfilm vertelt het levensver- lal van Sjouke Bokma de Boer, de schrijfster van het bekende nderboek Afke's Tiental. Zij is ook bekend als de vrouw van chter/politicus Pieter Jelles Troelstra. Omdat de film zich nd 1900 afspeelt, worden er aan Naturalis diverse aanpassin- ;n verricht die na de opnamen weer ongedaan worden ge- aakt. Woensdagochtend wordt de Raamsteeg enige uren afge- aten voor het verkeer. utokraken op Houtlaan den Van zeven op de Houtlaan bij het Diaconessenhuis ge- irkeerde auto's zijn zaterdagavond de ruiten ingeslagen. Uit n van de voertuigen werden twee tassen gestolen met papie- n en sportkleding. De lege tassen werden later op de avond in bosjes van het Van Eijsingapark bij de Rijnsburgerweg terug vonden. Vagen in brand in Merenwijk /s;;: 9 Drier \-icé 9 den Aan de Hazezegge is zaterdagnacht een personenauto [gebrand. De gealarmeerde brandweer kon weinig meer uit- hten. Een getuige heeft kort voor de brand een aantal jonge nen n zien wegrennen. Papierresten op de plek van de brand we it op brandstichting. atis. stu ij Fels 'ien mille voor vrijwilligersmarkt den Het Juliana Welzijns Fonds heeft 10.000 gulden ge- honken voor de vrijwilligersinformatiemarkt 2000. De markt een initiatief van de Leidse welzijnsorganisatie (LWO) Het Ju- ia Welzijns Fonds richt zich op initiatieven die mensen hel- zelfstandig te zijn en te blijven en om te leren zich te red- :n in de samenleving. Het fonds keerde vorig jaar 26 miljoen 'den uit voor bijna 1750 initiatieven. leiden eric-jan berendsen Energiebedrijf NUON is tot vanmiddag bezig geweest om bij de Boerhaavelaan water te pompen uit de hoofdgasleiding. De problemen ontstonden toen gistermiddag rond half vier de wortels van een omgewaaide boom de water- en gasleiding vernielden. Daardoor stroomde het hoofdgasnet vol water. De boom miste op een haartje het actiecentrum Eurodusnie. In totaal hebben gisteren on geveer honderd huishoudens aan de Boerhaavelaan geruime tijd zonder gas gezeten. De wo ningen worden inmiddels via andere leidingen van gas en water voorzien. Vandaag rond het middaguur waren er nog vijf huizen waar de gastoevoer problemen opleverde. Medewerkers van energiebe drijf NUON sloten gistermiddag ogenblikkelijk de gastoevoer af en informeerden de bewoners van de flats en de laagbouw van de Boerhaavelaan over het on gemak. De boom werd door ho veniers in stukken gezaagd, weggetakeld en afgevoerd. On dertussen hadden mensen van NUON op diverse plekken de gasleiding blootgelegd en iets omhoog getrokken waardoor het water uit de buis kon stro men. Pas toen de boom was verwijderd en het water uit dat gat was weggepompt, kon de verbinding worden hersteld. De watertoevoer was binnen twee uur hersteld, maar het duurt nog een paar dagen voor dat de leiding weer kan worden gebruikt. In de buis is grond- of rioolwater gekomen en de lei ding wordt onder hoge druk doorgespoeld. Vervolgens wor den er monsters van het water genomen en op kweek gezet. Pas als onderzoek uitwijst dat de monsters schoon zijn, wordt de waterleiding weer in gebruik genomen. Een groot deel van het vrijge komen water liep in de richting van de spoorbaan Leiden-Am- sterdam. Omdat er op de plek achter Eurodusnie een hoog spanningsstation van de NS staat, lagen de elektriciteitslei dingen al snel in het water. Uit voorzorg reden de treinen stap voets langs die plaats. De lei dingen bleken echter afdoende geïsoleerd en er deden zich geen problemen voor. De bewoners namen de 'gas- loze' periode over het algemeen laconiek op. „We hadden het zelf nog niet gemerkt", gaf er één gisteravond rond tien uur toe. „Wel dat we aan het einde van de middag geen water had den omdat het wc-reservoir niet meer volliep. Maar dat we De omgewaaide populier aan de Boerhaavelaan miste Eurodusnie op een haartje. foto hielco kuipers geen gas hadden, hoorden we van mensen van NUON die aanbelden." Een andere bewo- eric-jan berendsen folg van voorpagina iter voorwerpen uit de Romein- ine' ijd, die op het Pomona-ter- zijn aangetroffen, worden gefotografeerd en vervol- naar het stadsarcheolo- h centrum aan de Aalmarkt racht. Daar maken onder- cers de spullen - waaronder en en bronzen Romeinse 3_89lingspelden - schoon, waar- ze ze zonodig conserveren atalogiseren. In het zoekge- nemen de archeologen grondmonsters die ze later som erzoeken op pollen en za an het begin van de jaartel- liep de Rijn ongeveer waar de Plesmanlaan ligt. De dsten zijn dus gedaan in gebied dat toen net buiten ■^7grens van het Romeinse rijk eait duidt °P 'mPort van ^^neinse vazen, van amforen", aldus Dolmans. „Er waren dus contacten tussen de Romeinen en de mensen aan de andere kant van de grens.'r Eerder deze maand werden er op hetzelfde terrein al de res ten ontdekt van een paard uit de Romeinse tijd. Na het vin den van de waterputten denkt Dolmans dat er op die plek vroeger een gehucht heeft ge staan en hij en zijn medewer kers op nog meer interessante opgravingen kunnen stuiten. „We zitten op het erf', aldus Dolmans. „Het gedeelte waar de huisjes hebben gestaan komt nog." De archeologen zijn al vier weken aan het graven in het voormalige veld van w Leiden en honkbalvereniging Keytown Hitters. Ze zijn zeker nog tot eind juni bezig. Als het onder zoek is afgerond, wordt er met huizenbouw begonnen. leiden Oké, de jassen moesten aan, de wind liet zich niet onbetuigd en af en toe kwam er ook nog wat water uit de lucht. Maar de pret bij speeltuinvereniging Zuid-West was er za terdag niet minder om. Voor alle kinderen en hun ouders uit de buurt was er ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de vereni ging in de speeltuin aan de Berlagestraat een wijkfeest. De kinderen konden zich uitleven op onder meer een springkussen, bij de grab belton en diverse andere spelletjes. Voor de koukleumen was er een vuurvreter. Vrijdag avond al had het bestuur van de speeltuin in het gebouw van wijkvereniging Aktief een re ceptie gehouden. foto henk bouwman 19 "i9eh, er ergens een boom om- lait die gas- en waterleidin- n meetrekt, zijn medewer- ,n jrs van NUON razendsnel ter latse om de reparaties te ver- ten. Met de telefonische reikbaarheid van het ener- ïbedrijf is het echter anders iteld. NUON wordt al enige Dl vrijelijk geïnterpreteerd als J ONbereikbaar. En het be- jf doet er werkelijk van alles n om die reputatie eer aan te ij ven) doen. Wie een dezer gen namelijk twee keer pre- ;s dezelfde jaarlijkse energie )rekening laeeg en daarover est en uitleg wilde, kon wach- Wachten in de telefonische richting callcenter van het ergiebedrijf. Om vervolgens n een metalen stem te horen: zijn nog meer dan tien ichtenden voor u. Wilt u het pte er nog eens proberen?" ^ers april verstuurde NUON al duizenden rekeningen in Lei den, Hillegom, Noordwijker- hout, Voorhout en Alphen aan den Rijn waarvan de eindbe dragen niet klopten. Het regen de hier op de redactie klachten. Weer iets fout gegaan met de printersoftware? Woordvoerder J. van der Erf van NUON weet het nog niet, maar gaat er di rect achteraan. Want ze doen hun 'stinkende best' om te ach terhalen waar de fout zit. Dat wel. Het blijkt mee te vallen, vol gens de voorlichter. In totaal twaalf mensen hebben gebeld over 'het mysterie van de iden tieke rekeningen'. „En we schatten dat zo'n twintig tot dertig klanten die identieke re keningen hebben gekregen." Dit keer had het administratie ve ongelukje een menselijke oorzaak., „Bij het papier bijvul len van de printer is niet goed Hoe hoger de energierekening, des te meer telefoontjes er binnenkomen bij Nuon. foto hielco kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. bijgehouden wie er al een afre kening kreeg en wie nog niet. Dus is er een overlap ontstaan. Het heeft niets te maken met de ondeugdelijke software van de printer die de vorige keer voor problemen zorgde." Twaalf gedupeerden, dat is toch lang niet voldoende om zo'n telefonische opstopping te veroorzaken? „Nee dat klopt. Maar we krijgen als de jaarafre keningen de deur uitgaan altijd een piek aan telefoontjes van mensen die sowieso vragen hebben over het bedrag. En dat kan ook een storing veroorza ken. Zelfs als de bron niet in de regio ligt." En dat met die on deugdelijke printersoftware is nu helemaal verholpen? „Op gelost." En de bereikbaarheid? „Ook. We hebben nu weer een bereikbaarheid van rond de ne gentig procent. Dat betekent dat zo'n tien procent van de bellers de eerste keer er niet doorkomt. Dat is heel behoor lijk voor een callcenter." Tijd voor een kleine steekproef dus: Er zijn nog vier wachten den voor u. NUON is (voorlo^ pig) weer bereikbaar. Babbeltrucs Het loopt de laatste tijd de spuigaten uit. Vooral ouderen worden met de regelmaat van de klok slachtoffer van een zo genaamde babbeltruc. Gladde praters proberen met de fraai ste smoezen de woning van goedgelovige bejaarden binnen te dringen op zoek naar geld of sieraden. Een triest geval vond onlangs in Leiden Zuid-West plaats. Daar werd een dame op leeftijd slachtoffer van rap van de tongriem gesneden heer schappen. Toevallig was er bij die dame een kennis op be zoek. De sleutelbos van de ken nis lag op tafel en werd ook ge stolen. Helaas zat daar een la beltje met het adres aan. U raadt het al, toen de man thuis kwam, was ook zijn woning ner van de Boerhaavelaan maakte zich ook niet druk. „Het is een tijdelijk ongemak en stelt eigenlijk niets voor. Wat de mensen in Enschede hebben meegemaakt, dat is pas erg." Vervolg van voorpagina De vliegende lentestorm heeft in Leiden, de Leidse regio en de Duin- en bollenstreek vooral schade aan bomen, auto's, schuurtjes en daken aangericht. Bij de brandweer in Leiden kwamen een kleine achthonderd meldingen binnen. De helft daarvan bleek serieus genoeg om te gaan kijken. In tachtig gevallen daarvan was de inzet van de brandweer noodzakelijk. De polite waarschuwt dan ook regelmatig voor de activiteiten van deze boeven. Vaak zoeken de sujetten een actueel onder werp uit om ergens binnen te komen. Zo werd er vlak na de ramp in Enschede al illegaal gecollecteerd voor de slachtof fers en nabestaanden daar. En de 'collectanten' deinzen er niet voor terug om zich het huis in te praten en geld mee te nemen. Het probleem voor de politie is dat de daders maar moeilijk te pakken zijn. Een heterdaadje zit er meestal niet in. Wees op uw hoede, luidt het advies. „Dergelijke mensen zoeken vaak een bepaalde doelgroep op", aldus een voorlichter van de politie. „Ja, ouderen zijn fa voriet. Bejaarden zijn vaak goed van vertrouwen en wor den snel slachtoffer van de praktijken van mensen die ge bruik maken van een babbel- truc." Neem geen enkel risico, advi seert de politie. „Vraag naar de legitimatie van mensen die aan de deur komen", aldus de poli- tievoorlichter. „Het maakt niet uit of het nou de verwarmings monteur is of iemand van het energiebedrijf die de meter standen opneemt. Mensen moeten te allen tijde een pasje bij zich hebben en kunnen la ten zien. Ook een collectant die zegt voor een goed doel te ko men. En als oudere mensen zich om wat voor reden dan ook niet meer kunnen herinne ren dat ze een afspraak hebben gemaakt met een bepaald be drijf, aarzel dan niet en bel die desbetreffende zaak op. Het is beter om een kwartje te spen deren aan een telefoontje dan voor duizenden gulden het schip in te gaan als slachtoffer van een babbeltruc." pablo cabenda eric-jan berendsen leiden eric-jan berendsen peter van egmond De brandweer was gisteren in Leiden van elf uur 's ochtends tot acht uur 's avonds met een dubbele bezetting in de weer. Er waren 35 brandweerlieden in zeven auto's permanent op de weg. „Maar nergens kwam het tot persoonlijke ongelukken", aldus een woordvoerder van de brandweer. „De schade bleef beperkt tot bonten en zoge naamde vervolgschade. Bomen of takken die op schuttingen, daken of schuurtjes terechtko men of auto's beschadigen." In de Thorbeckestraat in Lei den waaide een boom om die op een auto terechtkwam. Van het voertuig bleef weinig over. Op de Willem de Zwijgerlaan waaide het zo hard dat de hees ters uit de middenberm werden geblazen. Volgens een eerste inventarisatie van de gemeente zijn er gisteren 'enige tientallen' bomen gesneuveld. Leiden stuurde gistermiddag meteen een ploeg van acht medewer kers op pad om de grootste tak ken van doorgaande wegen en fietspaden te halen. Medewer kers van een hoveniersbedrijf zaagden omgewaaide bomen in stukken. Volgens commandant Gerard van Graas uit Alkemade zijn brandweerlieden in de regio Al phen tot Hillegom 354 keer uit gerukt. Niet voor ernstige inci denten overigens. De proble men varieerden van om- en af gewaaide takken, bomen wc- huisje, dakpannen. Er kwamen in dit gebied in totaal zo'n vijf honderd meldingen binnen. De bewoners van vier aan leunwoningen bij zorgcentrum Vlietstede in Rijnsburg, waar door de storm een deel van het dak afwaaide, zijn voor de nacht in het zorgcentrum en bij familie ondergebracht. Hun ap partementen hebben lichte wa terschade opgelopen. Het is nog niet bekend wanneer de bewoners kunnen terugkeren. „De schrik zat er behoorlijk in bij de mensen", weet locatie manager T.van der Ham.- „In eens komt met hels kabaal het dak eraf zetten. Sommigen dachten dat er een vliegtuig ge crasht." Nadat de eerste lappen dakbedekking vanzelf naar be neden kwamen, is de brand weer enkele uren bezig geweest de resterende stukken weg te snijden. Waarom de bedekking losliet zodat de wind er onder kon komen, wordt nog onder zocht. Van der Ham schat de totale schade op 2,5 tot drie ton. In totaal ligt vierhonderd vierkante meter dakbedekking er af. Vandaag begint het aan brengen van noodbedekking, als het weer meewerkt. De Smidstraat is tot en met vandaag afgezet geweest om te voorkomen dat passanten door rondvliegende stukken dakbe dekking zouden worden ge raakt. De ravage in de straat was groot. Enkele auto's wer den onder dakmateriaal en luchtpijpen bedolven, maar raakten uiteindelijk alleen licht beschadigd. In Leiderdorp was de brand weer de hele dag bezig met het opruimen of preventief verwij deren van takken of bomen. Tien a vijftien bomen werden door de storm geveld. Enkele auto's raakten beschadigd. In Voorschoten waaide het dak van het Esso-pompstation op de Veurseweg los. In totaal raakten vier auto's beschadigd door omgevallen bomen of af gevallen takken. Op dit moment is bij de ge meente Leiden iedereen 'die ar men en benen heeft' bezig met het opruimen van de takken. De troep wordt op hoopjes ge veegd en komt uiteindelijk in een versnipperaar terecht. Naar verwachting duurt dit werk nog de hele week. Door de storm viel ook de koopzondag voor een groot deel in het water. De Haarlem merstraat en Breestraat waren op sommige momenten zelfs nagenoeg uitgestorven. Veel winkeliers hielden het al snel voor gezien en sloten hun zaak ruim voor sluitingstijd. leiden «wim wegman Recordjaar telefonische hulpdienst Leiden niet. Uit de peilingen van de THD blijkt volgens haar dat de toename in alle catego rieën bellers plaats heeft. Op vallend is wel dat steeds meer mensen contact opnemen met de hulpdienst die bij de Riagg of een psychiatrische instelling in behandeling zijn. In 1993 vormden ze nog negen procent van het klantenbestand, in 1999 was dat opgelopen tot 45 pro cent. „Wellicht komt dat voort uit de kortere behandeltijden die ze sinds enige tijd bij de Riagg hebben ingevoerd", aldus Van Sandwijk. De SOS Telefonische Hulp dienst Leiden (THD) heeft een recordjaar achter de rug. Bijna 11.300 personen belden de dienst in 1999. Dat is ruim 11 procent meer dan in het jaar er voor. Hiermee zet de stichting de stijgende lijn van de afgelo pen jaren voort. Tussen 1990 en 1999 is het aantal bellers met vierduizend - zo'n zestig pro cent - toegenomen. Een precieze verklaring voor de stijging heeft woordvoerster F. van Sandwijk van de THD

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9