Trimble krijgt net voldoende steun Politiek gerommel in Israël komt tot uitbarsting Buitenland Avondklok van kracht op onrustig Fiji Mars voor verzoening Uitslag Suriname laat nog op zich wachten Strijd in Eritrea luwt niet ondanks overleg Oppositie Servië gaat 'vreedzame strijd' aan MDAG 29 MEI 2000 5 •gelijk hartoperatie voor Pinochet igoDe voormalige Chileense dictator Pinochet moet mo- aan zijn hart worden geopereerd. Dat meldde het Chi- ie dagblad Las Ultimas Noticias dit weekeinde op basis van raken van de familie van Pinochet. De 84-jarige oud-gene- verd vrijdag met spoed opgenomen in het militaire hospi- ran Santiago. Een onderdeel van zijn pacemaker zou moe- rorden vervangen. Deze week moet bekend worden of de tor inderdaad niet langer onschendbaar is in Chili. Als Pi et zijn parlementaire onschendbaarheid kwijtraakt, dan lij worden vervolgd voor misdaden die zijn regime (1973- zou hebben gepleegd. erleg met Filipijnse gijzelnemers Vertegenwoordigers van de Filipijnse regering zijn zater- —Anderhandelingen begonnen met de moslimrebellen die al 5 een maand 21 buitenlandse toeristen en Filipijnse hotel ewerkers in gijzeling houden. De onderhandelingen met de len van de Abu Sayyaf-beweging vinden plaats in Talipao, ebellenbolwerk op het zuidelijke eiland Jolo. Twee van de ïgrijkste eisen van Abu Sayyaf - een onafhankelijke mos- aat in het zuiden van de Fiiipijnen en een onderzoek naar lehandeling van Filipijnse werknemers in Maleisië - werden de regeringsvertegenwoordiger verworpen. Hij zei niette- goede hoop te hebben dat op korte termijn een overeen- Ej st kan worden gesloten. De rebellen zijn geïnteresseerd in ikkelingsprojecten in hun provincie als losprijs. etsjenen doden Russische agenten in Bij een aanval van Tsjetsjeense rebellen op de Russi- politie in dè hoofdstad Grozny zijn zaterdagavond zeker agenten gedood. Drie anderen raakten gewond, toen Tsje- nse rebellen vanuit een hinderlaag het vuur openden op agen die leden van de Russische oproerpolitie vervoerde. 08 ;ns de rebellen zijn tien Russische officieren gesneuveld, 'bellen maakten geen melding van slachtoffers aan hun maar de Russen spraken juist van ernstige verliezen aan 'sjeense zijde. De Tsjetsjeense president Maschadov her- Ie gisteren zijn aanbod om een politieke dialoog met Mos- e beginnen, om zo een einde aan de oorlog te maken. rdachte in Dando-zaak voorgeleid en De Britse politie heeft gisteren een man officeel aange- >d wegens de moord op de televisiepersoonlijkheid (ill lo, die ruim een jaar geleden in het portiek van haar huis in len werd doodgeschoten. Barry Michael George is vanmor- oorgeleid. De 40-jarige man woont in dezelfde buurt als lo, en werd donderdag door de politie aangehouden. Dan- ilf :esenteerde nieuws- en actualiteitenprogramma's van de en was een van de populairste medewerkers van de pu- e omroep. Volgens de politie werd zij mogelijk gevolgd een obsessieve bewonderaar, of kon de moord verband Tien met haar medewerking aan het programma Crime- 'i, vergelijkbaar met Opsporing verzocht. Einde aan provocaties Hezbollah .lem-beiroet De Verenigde naties hebben Libanon gisteren roepen een einde te maken aan de grensprovocaties van >ollah aan het adres van Israël. Aan de grens tussen Liba- en Israël kwam het de afgelopen dagen tot schermutseling ussen aanhangers van Hezbollah en Israëlische soldaten. :ren schoten militairen met rubberkogels op mensen die ;at in het hekwerk hadden geknipt, zich korte tijd op Israë- grondgebied ophielden, en een Hezbollah-vlag plantten, bij hebben volgens ooggetuigen drie personen verwondin- Dpgelopen. In het door Israël en zijn christelijke bondgeno- an het Sü\ verlaten grensgebied in het zuiden van Libanon gisteren een Libanese christen doodgeschoten door een lollah-strijder. Ie blauwhelmen in Sierra Leone vrij own De rebellen in Sierra Leone hebben gisteren alle res ide VN-medewerkers vrijgelaten. Daarmee is een einde ge en aan een gijzelingsdrama dat ruim drie weken geleden in, toen ongeveer 500 VN-medewerkers door rebellen ge ien werden genomen. Nadat in de voorbije dagen al enkele lerden blauwhelmen waren vrijgelaten, werden de laatste Nl-medewerkers gisteren in de grensplaats Foya overgedra- aan vertegenwoordigers van de Liberiaanse regering. Van- werden ze in groepen met helikopters naar de Liberiaanse dstad Monrovia vervoerd, waar ze door een VN-vliegtuig len worden opgehaald. Vier blauwhelmen worden nog ver- Vermoedelijk zijn zij omgekomen bij-gevechten toen de lingscrisis op 6 mei begon. •nieuw bomaanslag in Medan n In de Indonesische stad Medan is vanmorgen vroeg op- w een bom ontploft. Daarbij raakten vier mensen gewond, xplosie vond plaats op het trottoir voor een nachtclub. Vol de eerste berichten zijn de gewonden klanten van de na- legen club aan de Pemudastraat, in een wijk waar zeer veel iche Chinezen wonen. De primitieve bom was gevuld met ïalscherven, in een poging zo veel mogelijk slachtoffers te en. Het was de tweede keer in evenzoveel dagen dat er in ad een bom ontplofte. Gisteren werd er een aanslag ge- gd in een kerk. tijdens de mis. Daarbij raakten ruim twintig sen gewond. Medan heeft een overwegend christelijke be ng. Waarnemers denken dat er groeperingen zijn die met elijke aanslagen zoveel mogelijk onrust willen veroorzaken. nden richt 'illegalenbrigade' op ien Het Britse ministerie van binnenlandse zaken gaat isen die illegaal in het land verblijven hard aanpakken. Het isterie heeft een nieuwe eenheid samengesteld, die getraind het oppakken en uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoe- De elite-eenheid valt onder de immigratiedienst. Dat lt de Independent on Sunday. Een nieuwe wet geeft de im- ratiedienst meer bevoegdheden om mensen die ervan ver- it worden illegaal in het land te verblijven op te pakken, Ier dat daar een arrestatiebevel voor nodig is. Tot nu toe len ambtenaren van de immigratiedienst die op zoek gin- naar illegalen begeleid door politieagenten. In Groot-Brit- lië verblijven naar schatting 20.000 mensen die geen toe- uning hebben in het land te blijven. De regering heeft aan- mdigd illegalen streng aan te pakken. 'Moordaanslag op president Iran verijdeld' TEHERAN Rtr-ANP De Iraanse inlichtingendienst heeft onlangs een aanslag op de hervormingsgezinde president Khatami verijdeld. De actie zou zijn beraamd door een van Khatami's eigen lijfwachten, al dus de Iraanse krant Bayan op gezag van de conservatieve po liticus Tavakoli. Minister van Aartsen van buitenlandse zaken bezoekt Teheran vandaag en morgen, mede om de hervor mers een hart onder de riem te steken. De inlichtingendienst was ge tipt door een hoge geestelijke. Daarop kon de dienst de poten tiële dader arresteren. De man die de aanslag wilde plegen, was naar df ayatollah toege- stapt om geestelijke goedkeu ring te verkrijgen voor zijn daad. Khatami, die Iran voor zichtig probeert te hervormen, heeft veel vijanden onder con servatieve geestelijken. In maart raakte een vooraan staand bondgenoot van de pre sident, de politicus Said Hajjari- an, zwaar gewond bij een aan slag. Begin deze maand veroor deelde een Iraanse rechtbank vijf mannen voor hun aandeel in de actie. Waarnemers sloten toen al niet uit dat Khatami zelf slachtoffer van een aanslag wordt. Onlangs keurde de con servatieve Raad van Wachters de uitslag van de parlements verkiezingen goed. Nu hebben de hervormingsgezinden voor het eerst sinds de islamitische revolutie van 1979 een absolute meerderheid in het parlement. SUVA AFP-DPA-Rtr-ANP Het leger van Fiji heeft vandaag alle reservisten onder de 55 jaar opgeroepen zich te melden. De maatregel volgt op de uitbar sting van geweld van gisteren, die het gevolg was van de coup poging die zich momenteel op Fiji afspeelt. De autoriteiten hebben bovendien een avond klok afgekondigd. Niemand mag zich met ingang van van daag na zes uur 's avonds nog op straat bevinden. De maatregelen komen na een ontmoeting tussen legerlei der Bainimarama en president Mara. Gisteren vielen gewapen de aanhangers van de coupple gers het gebouw van de televi sie en een hotel in Suva aan. Een politieagent werd doodge schoten. De door zakenman George Speight geleide activis ten houden in het parlements gebouw nog altijd de inmiddels door Mara ontslagen premier Chaudry en zo'n dertig parle mentariërs vast. De onlusten kwamen vlak na de persconferentie waarop Speight aankondigde dat hij het land per decreet wil regeren, en dat hij het het niet-autochtone deel van de bevolking via een grondwetswijziging wü uitslui ten van de macht. Mara had za terdag het parlement naar huis gestuurd. Vandaag wilde hij een nieuwe premier benoemen. Speight blijft echter ook het af treden van de president eisen. In de grondwet van 1997 ligt verankerd dat de Fijische bevol king van Indiase oorsprong het recht heeft deel te nemen aan de regering. Chaudhry is de eerste premier van Indiase af komst. De bevolking van het ei landenrijk bestaat voor 51 pro cent uit oorspronkelijke bewo ners en voor 44 procent uit In diërs. Veel Fijiërs zijn jaloers op de grote rijkdom die de Indiërs in de afgelopen eeuw hebben vergaard. Zij hebben de econo mie van Fiji vrijwel volledig in handen. Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd <ip VoordeelNummers binnen eigen regio (eenmalige administratiekosten VoordeelNummers t" 10,-;. Iedere nacht van 24.00 tol 8.00 uur en gedurende het gehele weekend 1,8 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's Avonds van 20.00 t 24.00 uur 2,7 ct/min. SiarttarieT met VoordeelNummers: 9 cent per gesprek. Noord-Ierse regering weer aan het werk Er zit weer even vaart in het Noord-Ierse vredesproces, nu zaterdag een krappe meer derheid van de Ulster Unionist Party (UUP) zich achter het voorstel van haar leider Trimble heeft geschaard om weer te gaan regeren met het republikeinse Sinn Féin. De Britse regering herstelt daarom morgen het gezag van de Noord-Ierse regering, waar van Trimble premier is en waarin ook twee ministers van Sinn Féin zitten. londen harm harkema correspondent Het bleef zaterdag tot het laat ste moment onduidelijk of Trimble de meerderheid van het ernstig verdeelde UUP-con- gres achter zich zou krijgen. Het leek er lang op dat de havi ken, die tegen samenwerking met de republikeinen zijn, zou den winnen. Het werd een nek- aan-nek-race, waarin Trimble zegevierde met 459 stemmen voor en 403 tegen. Een woordvoerder van de te genstemmers noemde de uit slag echter een Pyrrusoverwin ning voor Trimble. Er hoeft maar iets te gebeuren, of hij verliest de steun van zijn ach terban, waardoor het vredes proces onieuw in duigen zou vallen. Zo is de meerderheid van zijn eigen parlementsleden tegen hernieuwde samenwer king met Sinn Féin, evenals alle afgevaardigden van de radicale Democratie Unionist Party (DUP) van dominee Paisley. Het optimisme wordt ook ge temperd door unionistische weerstand tegen de beoogde hervorming van de Noord-Ierse politie. De unionisten eisen handhaving van de huidige, aan het Britse koningshuis refe rerende naam en symbolen. Dat is echter onaanvaardbaar voor de republikeinen. Ook vin den de unionisten het zeer be langrijk dat de Britse vlag blijft wapperen op alle overheidsge bouwen, iets dat Sinn Féin ten enen male afwijst. De Noord-Ierse regering, waarin alle belangrijke geledin gen van de maatschappij waren vertegenwoordigd, werd vorig jaar november geïnstalleerd, na bijna dertig jaar direct bestuur door Londen. In februari van dit jaar echter schorste de Brit se regering het zelfbestuur weer, omdat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) niet had voldaan aan de verwach ting dat zij een deel van haar wapenarsenaal zou inleveren. sydney Leiders van de oorspron kelijke bevolking van Australië hebben de regering in het week einde opgeroepen de positie van de aborigines in de grondwet op te nemen. Daarin zou moeten staan dat aborigines bepaalde (land)rechten hebben. Ook zou de verzoening tussen blank en zwart wettelijk moeten worden gere geld. De oproep werd gisteren in Sydney kracht bijgezet door zo'n 200.000 Australiërs die over de Sydney Harbour Bridge liepen. Onder hen waren twee ministers, maar niet premier Howard. Zater dag was hij tijdens een verzoe ningsceremonie in het Sydney Opera House uitgejouwd. De li berale premier weigert al jaren excuses te maken voor het on recht dat de Europese immigran ten en hun afstammelingen de aborigines hebben aangedaan. In de beginperiode van kolonisatie van Australië zijn honderdduizen den aborigines afgeslacht. Ho ward vindt dat de huidige genera tie niet verantwoordelijk is voor de ellende van vroeger. Een meer derheid van de (conservatieve) Australische bevolking is dat met hem eens. foto af rob Griffith Mysterieuze ontvoering gotha Na de raadselachtige ontvoe ring van een 52-jarige vrouw op een Duitse autosnelweg heeft de Duitse politie haar collega's in heel Europa ge vraagd om een opsporingsac tie naar de vrouw en haar twee gewapende ontvoerders. De vrouw en haar man, af komstig uit Kassei, reden wij dagavond met hun camper op de A4 tussen Eisenach en Bad Ilersfeld, toen twee man nen in een auto hen dwon gen op de vluchtstrook te stoppen. Ze maakten het echtpaar onder bedreiging met wapens enkele duizen den marken afhandig, en sleurden de vrouw toen in hun auto. Ze verdwenen in volle vaart in de richting van Dresden. De 55-jarige man van het van het slachtoffer is geheel ontdaan opgenomen in een ziekenhuis. Hij heeft geen goed signalement van de overvallers kunnen geven, omdat het ten tijde van de overval donker was. paramaribo armand snijders correspondent De definitieve uitslag van de verkiezingen in Suriname is naar verwachting niet eerder dan eind deze week bekend. Er is grote vertraging ontstaan bij het tellen van een deel van de stemmen. Volgens waarnemers van de Europese Unie zijn de verkiezingen echter eerlijk ver lopen. Het Nieuw Front van oud-president Venetiaan staat met 33 van de 51 zetels ruim op kop. Er bestaat een kleine kans dat de combinatie na de defini tieve vaststelling van de resulta ten op 34 zetels uitkomt, dan zou de benodigde tweederde meerderheid voor het kiezen van een nieuwe president en vi ce-president een feit zijn. De Millennium Combinatie van Desi Bouterse komt op elf zetels. President lules Wijden- bosch moet met zijn Democra tisch Nationaal Platform 2000 genoegen nemen met twee ze tels. I Iet is overigens de vraag of zijn partij na het tellen van de resterende stemmen die tweede zetel nog altijd in haar bezit heeft. De overige zetels zijn voor de oppositiepartijen De mocratisch Alternatief '91 (2), de Politieke Vleugel van de Fe deratie van Agrariërs en Land arbeiders (2) en de Javaanse PALU (1). Het tellen van de stemmen werd vrijdagmorgen gestaakt om het personeel rust te geven. De werkzaamheden werden za terdag in een laag tempo her vat. Bovendien zijn enkele stembussen uit het Surinaamse binnenland nog niet op het hoofdstembureau in Paramari bo aangeleverd. Naar verwach ting zijn alle stembussen pas woensdag binnen, waarna het nog enkele dagen kan duren voordat de uitslag bindend wordt verklaard. asmara ap Eritrea en Ethiopië, die afgelo pen week akkoord gingen met het voorstel om vandaag in Al giers aan vredesbesprekingen te beginnen, waren het afgelopen weekeinde toch nog in felle ge vechten verwikkeld. Ethiopië, dat vorige week het Eritrese le ger heeft weten terug te dringen van het zuidelijke front, achter volgt de Eritreërs, die zich in noordelijke richting terugtrek ken. Burgers slaan massaal op de vlucht voor de gevechten. Het Ethiopische offensief, dat inmiddels twee weken aan de gang is, heeft al zo'n 550.000 Eritreërs - ruim een achtste van de bevolking - van huis en haard verjaagd. Volgens de co ordinator van de Verenigde Na ties in Eritrea, Simon Nhongo, dreigen daar nog eens 200.000 vluchtelingen bij te komen, omdat er nu ook bij de stad Mendefera wordt gevochten. Het kleine Eritrea, dat door het offensief van het veel grote re Ethiopië op de knieën ge dwongen is, heeft gezegd dat het al het omstreden land in het grensgebied zal opgeven. Maar Addis Abeba heeft aangegeven dat het doorgaat met de strijd totdat alle gebieden waar het aanspraak op maakt ook daad werkelijk in Ethiopische han den zijn. De Ethiopische pre mier Zenawi zei onlangs: ,,We zullen onderhandelen terwijl we vechten, en we zullen vech ten terwijl we onderhandelen." belgrado ap De Servische oppositie hoopt met een campagne van burger lijke ongehoorzaamheid de Joe goslavische president Slobodan Milosevic op de knieën te krij gen. Dat bleek zaterdag tijdens een protestbijeenkomst in Bel grado. Zoran Djindjic, de leider van de Democratische Partij, zei dat de oppositiepartijen de ze week met een gedetailleerd plan komen voor een 'vreedza me strijd' tegen de repressie van het bewind-Milosevic. Djindjic vertrok later dit weekeinde met twee andere op positiekopstukken, Vuk Drasko vic en Vojislav Kostunica, naar Moskou. De drie willen de Rus sische regering ertoe brengen Milosevic te laten vallen, en de democratische krachten in Ser vië te steunen. Milosevic' goede politieke en economische be trekkingen met Rusland heb ben hem mede geholpen in het zadel te blijven. Het blijft intussen de vraag of de oppositie wel in staat is een georganiseerde campagne te gen Milosevic van de grond te krijgen. Trokken bijeenkomsten van de oppositie ooit honderd duizenden, nu komt slechts een fractie van dat aantal opdagen. Veel Serviërs hebben met lede ogen toegezien hoe de opposi- tiekopstukken voornamelijk el kaar in. de haren vlogen, en er maar niet in slaagden de gele deren te sluiten. Het leger zou inmiddels in structies hebben gekregen hard op te treden tegen de studen tenorganisatie Otpor, die vol gens Belgrado moet worden ge zien als een terreurbeweging. Otpor heeft steeds het voor touw genomen bij de protesten tegen de toenemende repressie. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël maakt weer eens roerige dagen door. Nog maar net na de turbulente terugtrekking van het leger uit Zuid-Libanon komt het al maanden aanhoudende po litieke gerommel tot een uitbarsting, met het vervroeg de vertrek van president Ezer Weizman en de vervol ging van minister en vice-premier Yitzhak Mordechai. Weizman heeft aangekondigd dat hij op 11 juli ver vroegd zal aftreden. Zijn besluit houdt verband met ge zondheidsklachten, maar ook met een vorige week ver schenen rapport van de procureur-generaal met ern stige kritiek op zijn gedrag. In de jaren tachtig, toen hij minister was. heeft Weizman in totaal 700.000 gulden aangenomen van een buitenlandse en een Israëlisch zakenman. De procureur-generaal besloot Weizman niet te vervolgen omdat het vergrijp - het aanvaarden van steekpenningen - is verjaard. Maar hij maakte dui delijk dat de president ethisch gezien over de schreef is gegaan. De Knesset zal rond 1 augustus een opvolger voor Weizman kiezen. De belangrijkste kandidaten zijn ex- premier Shimon Peres (Arbeiderspartij) en Moshe Kat- zav, oud-Likud-minister van toerisme. In de Knesset werd het besluit van Weizman af te treden gisteren al om geprezen, maar de president heeft zich niet Zonder slag of stoot gewonnen gegeveven. Zijn tweede vijfjari ge ambtstermijn loopt officieel nog tot het jaar 2003. Voor de omkopingsaffaire vorig jaar begon te spelen, had Weizman in kleine kring al laten blijken dat hij in mei van dit jaar om gezondheidsredenen zou aftreden. Maar toen de steekpenningenaffaire aan het licht kwam, herzag hij zijn besluit. Hij wilde niet de indruk wekken dat hij schuld bekende. Na de publicatie van het rapport van de procureur-generaal, vorige week, liet hij Knessetvoorzitter Avraham Burg weten dat hij na het joodse nieuwjaar in september zou aftreden. Burg. die het rapport zeer ernstig opneemt, nam daar geen genoegen mee. In een volgens de media zeer on aangenaam onderhoud met Arie Shumer. Weizmans naaste medewerker, kondigde Burg aan dat hij het de I Knesset zou toestaan een afzettingsprocedure te be- ginnen, als de president niet uiterlijk eind juli weg zou i zijn. De vanouds koppige Weizman belde daarop pre- mier Ehud Barak met de mededeling dat hij niet eind juli, maar al drie weken eerder zou opstappen, i De functie van de president in Israël is voornamelijk ceremonieel van aard, al hebben sommige presidenten achter de schermen - en wat Weizman betreft ook in 1 het licht van de schijnwerpers - politiek bedreven. De I functie is vergelijkbaar met die van de constitutionele I monarch in westerse landen. I Ongeveer drie weken na het aftreden van Weizman moet de Knesset een opvolger kiezen. Dat gebeurt in een geheime stemming, wat het maken van een be trouwbare voorspelling niet gemakkelijk maakt. Likud kiest vandaag, naar wordt verwacht unaniem, Moshe Katzav als haar kandidaat. De in Iran geboren Katzav behoort binnen zijn partij tot de gematigde vleugel. Als hij wordt gekozen, zou hij de eerste Likud-president worden. Naar het zich laat aanzien, zal de Arbeiderspartij Shi mon Feres als haar kandidaat kiezen, ook al onthoudt de ex-premier zich nog altijd van commentaar als hem gevraagd wordt naar zijn plannen. Barak heeft zich bij de keuze neergelegd, al is hij niet erg gelukkig met een sterke politieke persoonlijkheid in de presidentszetel. I lij vreest dat Peres achter zijn rug om /.al gaan werken aan het vredesproces met de Arabische landen en de Palestijnen. Barak is trouwens niet de enige in de Ar beiderspartij die bang is dat Peres een te politiek uitge sproken president zal blijken. Ook in het Israëlische kabinet zijn wijzigingen op komst. Die zijn een gevolg van het besluit van minister van transport, Yitzhak Mordechai, om af te treden. I lij moet zich voor de rechter verantwoorden wegens drie gevallen van seksuele intimidatie en agressie. Morde chai, voormalig generaal en minister van defensie, is gisteren ook afgetreden als leider van de Centrum Pai tij. 1 lij is in die functie opgevolgd door een andere genaal buiten dienst, voormalig stafchef Amnon Sha chak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5