Leidsch Dagblad Veel schade in Leidse regio Stoer geprijsd Flora vult geldbuidel voor grondaankopen EI ©wHM w I I' Derde ambtstermijn Fujimori dichterbij £tos Waterputten uit Romeinse tijd gevonden op Pomona De aanvoerder op zondagavond nog sven vertellen hoe het wel moet? 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ^NDAG 29 MEI 2000 ijf miljard or Schiphol' ratisering van Schiphol kt het Rijk vijf miljard gul- opleveren. Naast de rijks heid zijn ook Amsterdam Rotterdam aandeelhou- Minister Netelenbos keer) wil pas na de zomer ïen met plannen om iphol te privatiseren, en al in juni zoals de lucht en wil. De PvdA-bewinds- ïw zei dat gisteren in het irogramma Buitenhof. ^transplantatie lpt bij 'suiker' is Canadese onderzoekers ikt patiënten met suiker- ;te van het type 1 te bevrij- van de insuline-injecties, t patiënten die insuline ducerende cellen in de le- kregen getransplanteerd, genezen. Bij deze vorm diabetes maakt de alvlees- r geen insuline aan. iandel grondstof TC is legaal' ir een foute beschrijving in EU-richtlijn is de chemi- verbinding PMK, de idstof voor de productie XTC, in Nederland sinds legaal. Dat concludeert ;ch chemicus Cabbolet in Nederlands Juristen Blad, ;ens strafpleiter Van Ar- ie zijn de gevolgen van de- mstatering groot. «iN-Amro gaat I i kleintjes letten y M-Amro gaat meer aan- ï,d tit besteden aan 'gewone' genten, meldt het Financieel vblad. Nieuwe topman unan Groenink kondigt idaag een reorganisatie aan ertoe moet leiden dat de t ook voor kleinere bedrij- I een aantrekkelijke zaken- (tner wordt. Zo moeten be- één aanspreekpunt, jgen voor alle transacties. I-Amro staat bekend als de ie voor grotere bedrijven. prance Telecom iopt Orange' >q| telecombedrijf France Té- im maakt morgen de aan- p van het Britse mobiele- foniebedrijf Orange be- d. Dat meldden vandaag ele Franse economische ■J len. France Télécom zou T"|eveer 50 miljard euro (110 Mnard gulden) betalen. Als H bericht waar is, vist het derlandse KPN definitief Iter het net. na 6 ANDAAG 28 PAGINA'S tenland enland tuur en Kunst, nomie oof en Samenleving. prek van de Dag :ondheid/Strips rijvende Lezers rt I OPGERICHT 1 MAART 1860 9 Bellen over de energierekening: aansluiten in de telefonische file 11 Zakenman Ben van Dinten neemt bewust ondernemersrisico NR. 42323 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 II 19 21 j Sydney voor Noordwijkse Jong Oranje golfers in de dichterbij na finale weer 1 zege op Kroatië tegen De Pan VRAGEN Storm houdt huis in Nederland: drie doden De zware lentestorm van gisteren heeft voor zover bekend drie mensenlevens geëist. Zeker vijf personen, onder wie een brandweer man in Roermond, raakten gewond. In Leiden, de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Wel was de materiële schade groot. In de Boerhaavelaan in Leiden zaten zo'n honderd gezinnen urenlang zonder gas nadat een omgewaaide boom de gaslei ding had kapotgetrokken. De boom miste trouwens op een haartje het actievoerderscen trum Eurodusnie. Door de storm werd ook de A4 ter hoog te van de aansluiting met de A44 's avonds enkele uren ge deeltelijk afgesloten. Ook de rechterrijbaan van de A44, ter hoogte van Sassenheim ging 's middags een tijdlang dicht. Een krachtige stormvlaag blies de dakbedekking weg van aanleunwoningen bij ouderen zorgcentrum De Vlietstede in Rijnsburg. Grote brokstukken kwamen beneden terecht in de Smidstraat, waar enkele auto's beschadigd werden. De bewo ners van vier aanleunwoningen moesten hun huizen verlaten en zijn opgevangen in de grote zaal van De Vlietstede. In Helmond vielen twee do den. Een 9-jarig jongetje uit Haarlem en een 67-jarige man uit Mierlo kwamen om het le ven, nadat ze door een zware afgewaaide tak waren geraakt. In het Noord-Hollandse Oost huizen werd een 63-jarige man uit Zaandam gedood toen een boom op zijn auto viel. De storm stak 's morgens op en trok van zuid naar noord over het land met windsnelhe- Vanuit het hele land kwamen bij de hulpdiensten duizenden meldingen binnen over omgevallen bomen, losgerukte takken en ander ongemak. den tot 130 kilometer per uur. De storm was zo zwaar dat de verkeerspolitie de bevolking opriep zoveel mogelijk thuis te blijven. Op veel wegen was het levensgevaarlijk door omge waaide bomen en rondvliegen de takken. De overlast door de storm was extra groot doordat de bo men door hun gebladerte en de grote hoeveelheden regen extra zwaar en gevoelig waren voor de harde wind. Politie en na tuurbeschermers gaven dan ook het dringende advies om vooral niet de bossen in te gaan. Ook het trein- en vlieg verkeer werden ernstig ontre geld. Hier en daar reden er he lemaal geen treinen, omdat er bomen en takken op de boven leiding waren beland. Tal van evenementen werden door de storm afgelast. Ook grote sportgebeurtenissen wer den gestaakt, zoals het atletiek- evenement Adriaan Paulen Me morial in Hengelo, de hockey wedstrijden voor de Cham pions Trophy in Amstelveen, de laatste etappe van Olympia's Tour, de Spa's Regatta in Me- demblik en de motorraces in Raalte. In België viel één dode door de storm. Negen mensen raak ten zwaar gewond. Eén van hen verkeerde zondagavond in le vensgevaar. FOTO WFA PETER VAN BEEK Pagina 3: Voorjaarsstorm zeer uitzonderlijk Pagina 9: Storm trekt spoor van vernielingen Pagina 17: Storm spelbreker bij topsportevenementen Rivaal begint vreedzame campagne dig, terwijl een procent blanco stemde. Peru kent stemplicht. Thuisblijven was voor de oppo sitie dus geen optie. Bij de eerste ronde op 9 april haalde Fujimori net geen meer derheid. Hij scoorde ruim 49 procent. Toen al waren er ster ke aanwijzingen voor fraude. Het aantal uitgebrachte stem men was veel groter dat het aantal kiezers. Gisteren vielen betogers in enkele steden stembureaus aan. Politiemensen en militai ren gebruikten vuurwapens om de demonstranten te verjagen. Er zijn gewonden gevallen, maar hoeveel is onbekend. Gisteravond betoogden in de hoofdstad Lima 50.000 mensen tegen president Fujimori. Op een plein in het centrum zei oppositieleider Toledo dat Peru tot een dictatuur is verworden. Hij kondigde een vreedzame campagne voor democratie aan, naar voorbeeld van Martin Luther King en Mahatma Gan dhi. De bijeenkomst in Lima liep uit op vechtpartijen met de oproerpolitie. Alberto Fujimori heeft gisteren bij de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen in Peru vrijwel zeker meer dan de helft van de stemmen gehaald. Daar mee kan hij aan zijn derde ambtstermijn beginnen. Rivaal Alejandro Toledo heeft gezegd dat het gedaan is met de demo cratie in Peru. Toledo had zich teruggetrokken, omdat van een eerlijke stembusgang volgens hem geen sprake kon zijn. Vanochtend was ruim vijftig procent van de stemmen ge teld. Volgens officiële uitslagen kan Fujimori rekenen op meer dan de helft daarvan. Toledo kreeg zestien procent. Hij was geen kandidaat meer, maar stond nog wel op de stembiljet ten. Ruim dertig procent van de kiezers maakte het biljet ongel- Calvin KI ein boxershort of t-shirt per stuk van 49.^ naar Waar haal je de energie vandaan? gevonden. Stadsarcheoloog Maarten Dolmans spreekt van 'een unieke vondst'. Scherven aardewerk die in de putten zijn gevonden, duiden op een herkomst uit de eerste eeuw na Christus. „Maar we hebben op het terrein ook al ouder materiaal uit de Ijzertijd, de eerste twee eeuwen voor de jaartelling begon, gevonden", aldus Dolmans. Grondsporen en verkleuringen in de grond duiden er volgens hem op dat de bronnen door mensenhan den zijn gemaakt. „De hoeveel heid sporen zijn voor deze regio uniek", aldus Dolmans. Pagina 9: Archeologen nade ren Romeinse nederzetting LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Archeologen hebben bij opgra vingen op Pomona, tussen de Wassenaarseweg en de Nachte gaallaan in Leiden, vier restan ten van waterputten uit de Ro meinse tijd blootgelegd. De putten die nog in goede staat verkeren, hebben een houten fundering met zogenaamde pen-gat verbindingen. De wan den van de putten zijn opge bouwd uit plaggen. In een van de vroegere bron nen zijn de overblijfselen van een Romeinse ladder gevon den, de tweede die ooit in Ne derland is aangetroffen. Recen telijk werd in het Brabantse Kesteren een eerste exemplaar Zet ook je eigen club gratis op Het Net. 60.000 clubleden gingen je al voor. 3 ratis internet bij Het Net Net wat je zoekt. Pagina 2: Commentaar UNIEK PRODUCT UNIEKE PRIJS! Van voor ƒ24,99 INCL. 12 GOUDSTAAFJES DEN HAAG GPD Ajax is in maart slachtoffer ge worden van afpersing. Een 43- jarige man uit Amstelveen be dreigde spelers en bestuursle den met de dood als de club •zou weigeren een (nog onbe kend) bedrag te betalen. De man, die de brief zelf kwam af leveren bij de club, zei te han delen in opdracht van anderen. Hij zou worden bedrèigd en ge dwongen door een organisatie RUNSBURG PETER VAN EGMOND Bloemenveiling Flora wil de komende jaren voor 35' miljoen gulden aan grondaankopen doen. Het gaat om percelen in de Rijnsburgse Kamphuizerpolder, de di recte omgeving van de veiling. De grond is nodig om de komende jaren te kunnen uitbreiden. Met name aan ruimte voor kopersboxen is veel behoefte. De plannen voor grondaankoop zijn nauw verbon den met het 'Structuurplan Flora 2020', dat de veiling binnenkort presenteert. In dit plan staat beschreven hoe op lange termijn de logistiek er uit moet zien en staan de ruimtebehoefte van kopers omschreven. Alle capaciteit van de Kamphuizerpolder blijkt hard nodig om Flora ook in de toekomst te laten groeien. Alleen al voor de eerste vier jaar van het plan blijkt 35 miljoen gulden nodig te zijn. Het veilingbestuur vraagt tijdens de ledenvergadering van vrijdag 9 juni toestem ming om de portemonnee voor grondaankopen met die miljoenen te vullen. Geven de leden hier geen toe stemming voor, dan moet voor elk perceel dat meer dan een miljoen kost, apart toestemming worden ge vraagd. Flora is al begonnen met de onderhandelingen met grondeigenaren in de omgeving. De veiling wil gron den aankopen voor eigen gebruik, maar hoopt ook de hand te leggen op 'ruilobjecten' die nuttig kunnen zijn in de onderhandelingen. 071-5128030 HET WOORD IS AAN Kenneth Achinloss Leren van het verleden kan zinvol zijn, maar laten we niet in het verleden zwel gen. 'I wolkenvelden '717° "722° 14725° 20% 20% 40% 40% 50% 40% Nina Brink (WOL) schuift schuld in schoenen banken RUSWIJK ANP Ex-bestuursvoorzitter Nina Brink van World Online (WOL) ontkent dat ze ooit heeft gelo gen over de verkoop van haar aandelen in het internetbedrijf. Dat heeft ze afgelopen weekein de tegenover diverse kranten en voor Business Nieuws Radio ge- zegd. Brink kreeg hel en verdoeme nis over zich heen toen bleek dat ze een deel van haar belang in WOL al in december had ver kocht aan Baystar voor 6 euro per aandeel. De introductie- koers van WOL was op 17 maart met 43 euro zeven keer hoger. ,,In december was 6 euro de marktprijs", aldus Brink. Ook legde ze met de kopers, naast Baystar ook Mallowdale en Reggeborgh, het recht vast op vijftig procent van de meer- winst bij doorverkoop. In het prospectus van de beursgang stond alleen de meerwinstclau- sule rond Baystar vermeld. Voorman P. de Vries van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) vindt het 'verschrikkelijk' dat Brink de definitieve versie van het prospectus niet goed heeft gelezen. „Nina Brink pro beert haar straatje schoon te vegen maar dat heeft een ave rechts effect", zegt De Vries. Pagina 7: Brink totaal 'gefrus treerd' over beursgang 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: I I I Ajacieden met dood bedreigd die het slecht met de club voor had. Woordvoerder Wilting: „Zo'n brief zorgt voor veel on rust binnen de spelersgroep en het bestuur. We nemen deze ui tingen dan ook altijd serieus." De politie besloot een ontmoe ting tussen Ajax en de afperser te arrangeren. Daarbij hield een speciaal team de partijen nauwgezet in de gaten en kon de Amstelvener worden gear resteerd. Ajax heeft geen cent betaald. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Telefoonnummer: eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro 100,90) i Bank/giro n i Handtekening I I Aan de oostkant van de veiling verrijzen stapsgewijs nieuwe 'lobben' aan het veilingcomplex, waar kopers worden ondergebracht. De veiling groeit over enige tijd tegen de grenzen van de Kamphuizerpolder aan. Ook wordt de grond steeds duurder. Daarom wil de veiling ruimte uitsparen door een parkeerdek aan te leggen. Personenauto's zouden geparkeerd kunnen worden op het dak van een van de nieuwbouwlobben. Een directe aansluiting van het veilingterrein op de A44 ten noorden van het Oegstgeesterkanaal vindt het Flora-bestuur overigens niet nodig, zo blijkt uit het jaarverslag 1999 van Flora. De veiling hecht meer aan een soepele aansluiting in zuidelijke richting, via het toekomstige bedrijventerrein Rijnfront in Oegstgeest. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1