Expo-bezoekje kost Duits gezin rib uit lijf v Buitenland Amerika stoft Star Wars-plannen af our Freedoms Award voor Finse verzoener Verzoening tussen blank en zwart in Australië nog ver weg Wereldtentoonstelling in Hannover dreigt financiële flop te worden )tto Normalverbraucher, de Duitse collega van Jan laai, met zijn gezin de wereldtentoonstelling Expo in Hannover wil bezoeken, moet hij rekening hou- met een aanslag op zijn portemonnee van middel; ar tot zwaar kaliber. Voor een bezoek aan het preten- ze pretpark moet volgens kenners minstens twee da- worden uitgetrokken, en dat loopt in de papieren. 3VER PETER VAN NUUSEN8URG vervoer, overnachting, ing en consumpties moet jor zichzelf, zijn vrouw en kinderen volgens een gro- irekening ongeveer 1.500 (een kleine 1.700 gulden) 'kken. Voor dat geld kan >k een geheel verzorgde reis naar Mallorca boeken, hij een week met andere s op het strand en in de net pils en sangria de Duit- 'ur kan vergeten. e lit weet, kan zich er niet verbazen dat er geen spra- van een stormloop op de rerkoopadressen. Een paar iti n voor de opening van het ement, onder het trendy o 'Mens, Natuur, Tech- zijn nog geen 16 miljoen le 40 miljoen kaarten aan gebracht. En zelfs dat il blijkt geflatteerd. Van die vir iljoen zijn de meeste opge- e'ot door de sponsors. In de verkoop zijn hooguit 3 ruil kaarten afgezet, de grootschalige reclame- >agne, waarin nationale als ex-tennisster Steffi Graf andgenoten oproepen Hannover te gaan, heeft geen noemenswaardig ef- 'esorteerd. Uren in de rij jrote kans op regen, dat voor veel Duitsers toch le ideale dagtocht. De Ex- Hannover dreigt net als mmiddellijke voorgangers villa en Lissabon in elk ge- nancieel een flop te wor- nanciën hebben de organi- en sowieso van meet af 'eel hoofdbrekens bezorgd. Birgit Breuel, de cheffin van het spektakel, moest onlangs tus sen alle wervende teksten door toegeven dat er nog steeds rond de 300 miljoen aan sponsorgel den ontbreekt. Het bedrijfsle ven wil maar niet warm lopen voor een project dat niet alleen in directiekamers al jaren als achterhaald geldt. De Amerikanen laten het hele maal afweten, wat door cynici als het doodvonnis voor Han nover 2000 wordt gezien, al kunnen diezelfde cynici daar aan toevoegen dat de op het Expo-complex alom tegen woordige hamburgerketen Mc Donald's de essentie van de Amerikaanse cultuur vertegen woordigt. Ook aan 'ons eigen' opzienba rende paviljoen heeft onderne mend Nederland vrijwel niets bijgedragen. De 60 miljoen die het 40 meter hoge ecologische bouwwerk heeft gekost, zijn vrijwel volledig door de belas tingbetaler opgehoest. Alleen de windmolens op het dak, voor het buitenland met de tulp en de klomp hét vaderlandse symbool, zijn gefinancierd door een sponsor. Die scepsis over de zin van de Expo heeft ook de berichtge ving in de Duitse pers lang be heerst. In vaak uitputtende arti kelen werd de lezer uitgelegd dat de wereldtentoonstelling het product is van het vooruit gangsgeloof van de negentien de eeuw, en daardoor niet meer van deze tijd is. In Londen, Pa rijs, Philadelphia en New York (de nieuwe wereld!) kon het pu bliek zich nog verbazen over de zegeningen van de industriële revolutie. Medewerkers van Expo 2000 lopen over de gigantische 'Exponale-trap' op het feestterrein in Hannover. De belangstelling van het publiek valt een k flink tegen. In 1867 konden de bezoekers van de Parijse Expo voor het eerst met een hydraulische lift naar het dak van de 'Galerie der machines'. Daar konden ze zich 's avonds vergapen aan de eer ste elektrische lantaarns die de Franse hoofdstad 'in een zee van licht deden baden' en haar de eretitel 'lichtstad' bezorg den. Ook een 'supermodem' product als rubber en zijn vele toepassingsmogelijkheden wer den op een wereldtentoonstel ling bij het grote publiek geïn troduceerd. Die functie als vitrine van de technologische vooruitgang heeft de Expo allang niet meer. Vakbeurzen hebben die rol overgenomen en de wereldten toonstelling is in de loop der ja ren een amusementspark ge worden, dat zich van bijvoor beeld de Efteling en Disneyland eigenlijk alleen onderscheidt doordat het elke paar jaar van locatie en thema verandert en meestal met verlies draait. De Expo 2000 is daar geen uit zondering op. In Hannover is een gigantisch pretpark uit de grond gestampt, met een aantal hoogtepunten en naar het zich laat aanzien 'te veel van hetzelf de'. Er wordt veel met virtual reality gegoocheld, en de pavil joens van veel van de 180 deel nemende landen worden be heerst door de saaiheid en een vormigheid, die het kenmerk van de hedendaagse architec tuur schijnen te zijn. De uit schieters zijn op de vingers van beide handen te tellen. Naast het Nederlandse pavil joen, dat in de Duitse pers veel aandacht heeft gekregen, zal vooral het aan het Expomotto gewijde themapark, dat vijf enorme hallen in beslag neemt en een tentoonstelling op zich is, een grote trekpleister wor den. Als een van de weinige ar chitectonische hoogstandjes moet het 'Paviljoen van de Hoop', een initiatief van een aantal wereldbeschouwelijke organisaties genoemd worden. Het spectaculaire gebouw heeft de vorm van een walvis. Er is, uiteraard, ook een cultu reel programma met als hoog tepunt een integrale opvoering van Goethe's Faust op 22 en 23 juli. Dat is een 20-urige mara thon, die alleen door fijnproe vers met getraind zitvlees kan worden doorstaan. Het is voor de meeste Duitsers die op school al te vaak door de dich tervorst zijn gekweld geen aan sporing om met vrouw en kin deren in de auto te stappen. Als ze dat voor de andere attracties wel doen, hoeven ze voor het eerst sinds tijden geen urenlan ge files te vrezen. Want dat is voor de meeste Duitsers onge twijfeld het grootste pluspunt van de Expo 2000: het aanzien lijk verbeterde wegennet naar, van en rond Hannover. NCE-LONDEN PAUL KOOPMAN bezielt de Amerikaanse regering om us werk te maken van een miljarden indend raket-afweersysteem, dat af- ien week in het Italiaanse Florence besproken met de NAVO-bondgeno- En is Europa terecht bezorgd over de Igen voor de ontwapening? Volgens rdirecteur Stephen Simon van het in en gevestigde Internationaal Insti- voor Strategische Studies (IISS) zal ndelijk alleen China dwars blijven ika heeft zijn Star Wars-plannen uit ren tachtig afgestoft. Komend najaar resident Clinton een besluit nemen de installatie van een zogeheten Na il Missile Defense systeem (NMD). Bij i licht kan al in april volgend jaar in ta het eerste beton worden gestort silo's die uiteindelijk honderd anti- tische raketten moeten herbergen, irijs: circa honderdvijftig miljard gul- rikaanse militairen en politici lopen al iden bij de NAVO in Brussel de deur net de boodschap dat het NMD alleen ht is tegen 'schurkenstaten' zoals d-Korea en Iran, die over een aantal in staat zouden kunnen zijn een m)raket op de VS af te vuren. Maar iis overheerst bij de Europese bondge- i. „Wij willen meer uitleg. Is dit wel de logische oplossing voor het pro- q", zei minister Van Aartsen (buiten- e zaken) aan de vooravond van de ^-vergadering in Florence, waar het rwerp op de agenda stond, ns Stephen Simon van het IISS in en is er meer dan alleen angst dat de Amerikaanse politieke elite drijft. „Het cen trale argument is dat de VS zich niet willen laten chanteren. Daarom zijn er in Zuid- Korea nog steeds 37.000 Amerikaanse mili tairen gelegerd. Tel daarbij nog op de aan name dat technologie voor lange-afstands- raketten aan veel andere landen doorver kocht zal worden." De regering-Clinton durft niet meer blind te varen op de eigen inlichtingendiensten, meent Simon. Vóór de Golfoorlog rappor teerden zij dat Irak nog decennia verwij derd was van een atoomwapen. De VN-in- spectiedienst Unscom toonde aan dat de werkelijkheid grimmiger was. Ook ten aan zien van Noord-Korea peilde men mis. Si mon: „De lancering van een lange-af- standsraket in augustus 1998 kwam als een volkomen verrassing. Over de omvang en snelheid waarmee deze technologie zich verspreidt, zijn blijkbaar geen betrouwbare voorspellingen te doen." Er speelt volgens Simon, zelf Amerikaan, nog een derde factor. „Het intellectueel kli maat is veranderd. Sinds begin jaren tach tig is de weerzin over het concept van de wederzijdse afschrikking enorm toegeno men. Het wordt door steeds meer politici, ook democraten, gezien als moreel onaan vaardbaar, een uitnodiging tot zelfmoord. Defensieve systemen hebben dat bezwaar niet. Men ziet NMD ook als een voorwaar de om ooit volledig nucleair te kunnen ont wapenen." De Europese NAVO-bondgenoten vrezen echter dat het Amerikaans raketschild juist een nieuwe wapenwedloop uitlokt. Zowel Rusland als China hebben al met herbewa pening gedreigd. In elk geval zijn de NMD- plannen strijdig met het Amerikaans/Russische ABM-verdrag, dat het gebruik van afweersystemen aan ban den legt. De Amerikaanse onderminister Talbott onderhandelt momenteel met Moskou over herziening van dat verdrag. Volgens Simon zal de regering-Poetin uit eindelijk eieren voor zijn geld kiezen. „Het alternatief is dat het ABM-verdrag sneuvelt, en de VS de handen vrij krijgen om een werkelijk sluitend raketschild te ontwikke len, waar Republikeinse senatoren al op aandringen. Het is in Poetins belang dat het raketschild binnen het ABM-verdrag blijft, want dat geeft hem garanties over de beperkte omvang, inspecties en het delen van de technologie. Bovendien kan zonder ABM-verdrag niet onderhandeld worden over de verdere afbouw van strategische wapens, een vooral Russische wens." China - en wellicht Frankrijk - zullen hun bezwaren minder makkelijk inslikken, ver wacht Simon. „China is het enige land dat diep ongelukkig is. Peking heeft maar vijf entwintig lange afstandsraketten, en een beperkt Amerikaans raketschild kan die wapens nutteloos maken. De verwachting is dat Peking veel geld gaat steken in de uit breiding en modernisering van zijn atoom macht, maar je kunt evengoed argumente ren dat het NMD daarvoor het perfecte ali bi biedt. Die plannen had de Volksrepu bliek toch al." Onder de Europese bondgenoten klinkt het meeste gemor uit Parijs. Maar een veto recht over de Amerikaanse plannen heeft de NAVO - en ook Frankrijk - niet. Simon: „De Europese regeringen zien de noodzaak van een raketschild niet zo, uiteraard voor al omdat zij in Azië niet dezelfde strategi sche belangen hebben. Dan is de conclusie al snel: hier wordt met een kanon op een mug geschoten. Maar de meeste bondge noten beginnen terug te krabbelen. Zelfs Franse politici slaan nu een minder hysteri sche toon aan dan vorig jaar." idrukwekkende lijst van aten van de Four Free- Awards wordt vandaag breid met de naam van de nalige Finse president ti Ahtisaari. Hij ontvangt pr de Four Freedomsme- van het Franklin en la ïor Roosevelt Institute. De rscheiding wordt vandaag Nieuwe Kerk in Middel- uitgereikt. Ahtisaari krijgt edaille voor de bemidde- rol die hij wereldwijd de in conflicten. Tijdens isis in Kosovo verzoende Verenigde Staten en Rus- our Freedoms worden toe- ïd aan personen die in fien en handelen inhoud en gegeven aan de vier iden die president Roose- 1( erwoordde in zijn histori- toespraak tot het Ameri- se Congres in 1941: vrij- van meningsuiting en van dienst en vrijwaring van :k en van vrees. Naast een nene medaille wordt voor Martti Ahtisaari (links), de gelauwerde Finse vredesstichter, wordt in Belfast verwelkomd voor weer een verzoeningstaak. Rechts staat oud- ANC-topman Cyril Ramaphosa, en in het midden de Canadese gene raal John de Chastelain. foto epa paul faith elke vrijheid een Award toege kend. De Four Freedoms worden in oneven jaren in Amerika uitge reikt, en in even jaren in Mid delburg, de stad waaruit Roose- velts voorouders stamden. Eer dere winnaars van de Four Freedomsmedaille waren de Ti betaanse geestelijk leider Dalai Lama, de Spaanse Koning Juan Carlos en prinses Juliana. Twee jaar geleden ging het eerbetoon in Middelburg naar Mary Ro binson, de hoge commissaris voor de mensenrechten bij de Verenigde Naties. De onderscheiding voor Vrijwa ring van Gebrek gaat dit jaar naar de Indiase plantengeneti- cus M.S. Swaminathan. Hij strijdt al decennia lang tegen hongersnood. Eind jaren zestig ontwikkelde Swaminathan een graansoort die garant staat voor een goede oogst. De onder scheiding voor Vrijheid van Meningsuiting is toegekend aan Bronislaw Geremek, de Poolse minister van buitenlandse za ken. Geremek kwam onder het communistische bewind in Po len regelmatig in de problemen omdat hij aandacht vroeg voor de elementaire vrijheden van burgers. Louise Arbour, lid van het Canadese Hooggerechtshof, ontvangt de onderscheiding voor Vrijwaring van Vrees. Ar bour werkte als hoofdaanklager voor de Verenigde Naties bij de tribunalen voor Rwanda en het voormalig Joegoslavië. De En gelse arts dame Cicely Saunders krijgt de onderscheiding voor Vrijheid van Godsdienst. Saun ders zet zich sinds de jaren vijf tig in voor onderzoek naar pijn bestrijding bij patiënten in de laatste levensfase. In 1967 richt te ze het in stervensbegeleiding gespecialiseerde Saint Chris topher's Hospice op. Monu Nunala, een aborigine-meisje uit Alice Springs, drinkt uit de enige kraan in de wijk van de stad waar de zwarte oerbewoners van Austra lië wonen. foto afp torsten blackwood SYDNEY GERRINO MULDER ANP Toeristen zie je er niet en taxi's weigeren je mee te nemen. Op amper een kilometer van het bruisende hart van de stad Sydney ligt de verpauperde, zwarte wijk Redfern. De enkele blanke die zich over straat durft te begeven, wordt aange staard door alcoholisten en drugsverslaafden. Dealers ko men kijken wat voor (wit) vlees ze in de kuip hebben, een politie-agente waarschuwt voor zakkenrollers. Nergens komt de tweedeling in Australië zo treffend tot ui ting als in Redfern, de zwartste wijk van Sydney, ingeklemd tussen het centraal station en het vliegveld. Redfern is het zichtbare bewijs van tientallen jaren mislukt minderhedenbe leid van opeenvolgende natio nale regeringen. Dit weekeinde staat Australië in het teken van bezinning over wat de huidige afstam melingen van Europese emi granten de oorspronkelijke be woners van het land, de abori gines, hebben aangedaan. Corroboree 2000, bestaande uit een nationale verzoenings ceremonie vandaag en een massale wandeltocht morgen, moet beide bevolkingsgroepen dichter bij elkaar brengen. Als opwarmertje herdacht het progressieve deel van Australië gisteren de behandeling in het parlement van het zogeheten 'Bringing them Home'-rap- port, precies drie jaar geleden. De dag staat bekend als Natio nal Sorry Day, waarbij spijt wordt betuigd voor de praktijk van vroegere regeringen om halfbloed aboriginalkinderen gedwongen bij hun families weg te halen. Tussen 1880 en 1980 groeiden tienduizenden van deze kinderen op in blan ke gezinnen of in tehuizen. Veel leden van de 'gestolen ge neratie' leerden hun echte ou ders nooit kennen. Het is niet het enige onrecht dat het blanke deel van de Au stralische bevolking zijn zwar te medeburgers heeft aange daan, zo vindt de negen jaar geleden door de regering inge stelde Raad voor Aboriginal- verzoening. Ondanks de gelijk berechtiging die in 1967 per referendum tot stand kwam, is de gemiddelde levensverwach ting van aborigines nog altijd twintig jaar lager dan die van blanken. Aborigines hebben twaalf keer meer kans dan ge middeld om in de gevangenis te belanden. Een op de drie aborigines heeft geen werk, in een land waar het gemiddelde werkloosheidspercentage slechts 7 procent bedraagt. Vandaag krijgen de liberale Australische premier Howard en de verschillende deelstaat premiers in een plechtige ce remonie in het Sydney Opera House een nationaal verzoe ningsdocument van de raad aangeboden. De tekst moet morgen door de Australische bevolking worden onder streept met een wandeltocht over de Sydney Harbour Bridge. De organisatie ver wacht meer dan 100.000 deel nemers. Howard heeft al gezegd af stand te nemen van het be langrijkste deel van de tekst, waarin nationale excuses wor den gemaakt voor de moord op honderdduizenden abori gines sinds 1788. Hij vindt dat de huidige generatie Austra liërs daar niet verantwoorde lijk voor is te stellen. Zijn rege ring is ook tegen het in de ver klaring opgenomen zelfbe schikkingsrecht voor aborigi nes en het respecteren van oorspronkelijke landrechten. De praktische uitwerking van die onderdelen zou leiden tot een administratieve en juridi sche chaos. Volgens opiniepeilingen van het bureau Irving Saulwick Associates heeft het grootste (conservatieve) deel van de bevolking van Australië ge noeg van het 'gezeur' van de aborigines. De raad acht zijn rapport echter niet het einde, maar het begin van de lange weg naar verzoening. De wei gering van de Australische re gering om de tekst van het do cument integraal te aanvaar den, mag niet de reden zijn dat het verzoeningsproces stokt, aldus Gustav Nossal, vi- ce-voorzitter van de raad.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9