i Leidse techniek zet supertelescoop op scherp .De dood is je huis binnengedrongen' Ghanezen burgeren in via hun priesters Binnenland De kracht van een knuffel ITERDAG 27 MEI 2000 •volste sterrenkijker ter wereld helpt bij onderzoek naar zwarte gaten en ontstaan van het heelal niet wat wij willen zien aldus Röttgering. „Die twinkeling ontstaat door trillingen in de at mosfeer en daar willen we juist vanaf." Om die reden koos de European Southern Observato ry (ESO), de eigenaar van de VLT, voor Chili als vestigings plaats. „Op de top van die 2600 meter hoge berg is de lucht stroom van de oceaan constant. Het is er gortdroog, waardoor er weinig turbulentie in de lucht zit. Daardoor kun je er met een telescoop scherp zien. Door de spiegels te koppelen vergroten we de scherpte." Twee van de vier telescopen in de woestijn bij Autofagasta, zo'n twee uur rijden uit de Chi leense kust, zijn inmiddels klaar, de derde komt binnen kort gereed en de vierde vol gend jaar. Röttgering en direc teur George Miley van de Leid se Sterrewacht waren vorig jaar de eerste waarnemers die van de VLT gebruik maakten. „Daar moet je je een kamer met een wand vol computers bij voor stellen", vertelt Röttgering. „Je zit in een bijgebouw met een operator en je volgt de waarne mingen via beeldschermen. Met de toepassing van de nieu we technieken is de traditionele koepel van de sterrenwacht ver dwenen. Een observatorium zit tegenwoordig in een soort schuur en de sterrenkundige achter zijn computer." Niet dat Röttgering dat be treurt. „Ik heb nooit dromerig naar de sterren staan kijken, ben ook nooit amateur-astro noom geweest. Ik wil onderzoe ken hoe het heelal in elkaar zit en daar gebruik ik de techniek voor die het best is. En dat be tekent dat er een heel circus aan vooraf gaat voordat je wer kelijk kunt gaan waarnemen. Je moet ruim vantevoren een pro jectvoorstel doen. dat door di verse panels van astronomen wordt bekeken. Zij geven rap portcijfers, waarna een besluit wordt genomen. Een op de vijf voorstellen krijgt twee of drie nachten waarneemtijd." Over de mogelijkheden van interferometrie met de 8-meter telescopen is de Leidse astro noom zeer enthousiast. „Het beeld wordt een factor tien tot dertig scherper. Natuurlijk heb je dat niet altijd nodig voor het klassieke, maar nog steeds noodzakelijke sterrenkundige werk. Maar voor onderzoek naar de kern van een melkweg stelsel - we denken nu dat in het centrum van elk melkweg stelsel een massief van miljoe nen zonmassa's aanwezig is, een zogeheten zwart gat - heb je interferometrie nodig. Die kern is vaak zo explosief dat je het stelsel soms niet eens ziet. Toch moet je kunnen kijken naar die gloeiend hete materie die zich langzaam in dat zwarte gat naar binnen beweegt om te begrijpen wat er gebeurt. Dat zelfde' geldt voor de formatie van sterren: hoe vormen ze zich, waarom hebben ze een bepaalde grootte, hoe ontstaan sommige vormen in een wolk van kleine deeltjes?" De astronomie zal zich de ko mende tien jaar bezighouden met dergelijke essentiële vra gen, denkt Röttgering. „Hoe ontstaan sterren? We weten hoe ze werken, begrijpen de fysica, maar niet hoe ze ontstaan. Het zelfde geldt voor melkwegstel sels en clusters van stelsels, structuren in het heelal. En waar komen de zwarte gaten vandaan? Dat zijn vragen die je niet in je eentje kunt beant woorden. De astronomie begint steeds meer een teamsport te worden." n gouden eeuw voor de astronomie breekt aan. De Large Telescoop (VLT) op de berg Paranal in Chili •ft de sterrenkunde een nieuwe impuls. Dit grote oog ^ji n scherper de ruimte in kijken dan ooit mogelijk was. geavanceerde techniek die daarvoor nodig is komt Ml or een belangrijk deel uit Leiden: Fokker Space levert on hnische snufjes, het gisteren geopende Europese ex- ^ai rtise-centrum Nevec ontwerpt software. VLT is bijna af. De installatie aat uit vier reuzentelesco- elk met een spiegel met diameter van 8,2 meter. Dat ip zichzelf al een doorbraak, rmaal gesproken was vier ter de maximale doorsnee. 5°|or nieuwe technieken werd meer dan verdubbeld. Maar iarle it spectaculair wordt het als vier telescopen met elkaar rden verbonden, waardoor gesimuleerde spiegel met middellijn van honderd ter ontstaat. )at vereist een onvoorstelba- iauwkeurigheid. Zo kost het jaar om één spiegel met enorme diameter te bou- Hij moet letterlijk spiegel- zijn. Het in elkaar passen de beelden is helemaal een sentoer. De vier telescopen in op zo'n honderd meter tand van elkaar en vangen niet exact tegelijkertijd het- 'de licht. „We moeten het t in de ene telescoop dus ntjes ophouden, om het pa- li el te laten lopen met de vol- ide telescoop", legt onder- p ker Huub Röttgering van de |E dse Sterrewacht uit. 'Jlovendien treden miniscule anderingen op in de lichtin- doordat de aarde draait, dat te corrigeren, is heel ,a t ciese apparatuur nodig. „We in dat met karretjes die met kleine spiegel over een rails en. Dat moet op de dui- Huub Röttgering: „Het is een sa menspraak tussen wetenschap en techniek." foto hielco kuipers zendste millimeter nauwkeu rig", aldus Röttgering. „Die kar retjes maakt Fokker Space en wij ontwerpen hier met Behulp van simulatiesoftware. Het is een nauwe samenspraak tussen wetenschap en techniek." Het expertise-centrum Ne vec, dat computerprogram ma's, simulaties en optische apparatuur ontwikkelt, is on dergebracht bij de Leidse Ster rewacht en werd gisteren offici- Vier reuzentelescopen op de 2600 meter hoge Chileense berg Paranal vormen samen de Verey Large Telescoop (VLT), de grootste sterrenkijker ter wereld. foto eso eel in gebruik genomen. In Ne vec neemt de Nederlandse on derzoekschool voor astronomie (Nova) deel, die bestaat uit de afdelingen sterrenkunde van de universiteiten van Amsterdam, Groningen, Utrecht en Leiden. De techniek van het samen voegen heet interferometrie. Dertig jaar geleden werd hij bij de Radiotelescoop in Wester- bork al toegepast op radiogol ven. Interferometrie met op tisch licht bestaat pas een jaar of zes. Het vergt een veel grote re precisie, omdat lichtgolven veel korter zijn dan radiogol ven. Ook zorgt turbulentie in de lucht sneller voor afwijkingen van het beeld. De schijnbaar twinkelende sterren zijn er het gevolg van. „Twinkelende sterren zijn heel romantisch, maar het is doe SC IK larlemse predikant Otto Ruff waarschuwt voor onderschatting ramp Enschede „Onze Ghanese gemeenschap is redelijk gesloten. We spreken geen Nederlands en weten wei nig af van de Nederlandse sa menleving. Het is heel belang rijk dat we gaan integreren. Doen we dat niet, dan maken we weinig kans op werk." En dus heeft Alistair Frimpong, priester van de Christian Action Faith Ministeries, een van de ruim twintig Ghanese kerken in Amsterdam Zuidoost, besloten om twee jaar na zijn aankomst toch maar een inburgeringscur- sus te gaan volgen. En die ken nis wil hij overbrengen op zijn volgelingen. Dat lijkt hard nodig. Van de naar schatting twintigduizend Ghanezen in Nederland woont de grootste groep in de Bijlmer meer. Ze helpen elkaar met al les: werk, huisvesting, geld of hulp bij ziekte. Maar de keerzij de is dat ze daardoor nauwe lijks behoefte hebben aan in burgering. Enige tijd geleden ontving onderwijswethouder Paul Schings van het stadsdeel Zuidoost een groep Ghanese leiders. „Het viel me op dat ze niet in het Nederlands konden communiceren. Ik heb toen voorgesteld een cursus te orga niseren, op voorwaarde dat zij die ook afmaken. Het is de be doeling dat de voorgangers het geleerde overbrengen aan hun achterban en dat zo een sneeuwbaleffect ontstaat." Religie speelt een belangrijke rol in de Ghanese gemeen schap. De vele kerkgenoot schappen zijn meestal te vin den in de vervallen parkeerga rages in de Bijlmer. Vooral de priesters hebben een grote in vloed op hun achterban, niet alleen in religieuze zin maar ook als sociaal leider. „Juist door hen te integreren kunnen zij als voorbeeld dienen voor de kerkgangers", weet Edward Adusei. Adusei, zelf Ghanees, werkt bij het Bureau Nieuwko mers, dat de inburgeringscur- sus organiseert. Hij is een van de weinigen die vloeiend Ne derlands spreekt. „Voor Ghane zen betekent integratie het heb ben van werk, het gezin en de eigen groep. Maar dat is niet voldoende." Beatrice Ahmed van de Word Miracle Church is een van de zeventien deelnemers aan de cursus. Ze weet als geen ander hoe moeilijk het is een bestaan in Nederland te combineren met integratie. „Ghanezen staan bekend als harde werkers. De meesten hebben twee, drie baantjes en werken vaak zeven dagen per week. Toen ik tien jaar geleden naar Nederland kwam, heb ik twee jaar lang ge probeerd de taal te leren. Ik hield het niet vol met twee schoonmaakhuizen per dag, geen man en twee kleine kinde ren." Nu zijn haar kinderen ouder, werkt ze als boekhouder en heeft ze meer tijd de inburge- ringscursus te volgen. „Tien uur per week is niet gering, maar ik zal het volhouden. Dit is nu eindelijk mijn kans om verder te leren." ACHTERGROND DEN HAAG ANS BOUWMANS iCHEDE «THEO KRABBE hoorde het pas zaterdag- ind, toen hij laat thuiskwam laarlem. Zijn vrouw vertelde ninee Otto Ruff dat er in En- ede een ramp had plaatsge lden. „De omvang en gevol- wist ik nog niet. Maar toen zondag de televisiebeelden drong de vergelijking met Bijlmerramp zich onmisken- [Sr aan me op." Uit solidari- LB stelt dominee Ruff al zijn ^■nis van, inzicht in en erva- met de traumabegeleiding \R i de Bijlmerrampslachtoffers m1 Enschede beschikbaar. De ken in Enschede moeten een imapastoraat opzetten. )tto Ruff is predikant van de ingelische Molukse gemeen- ier en voorzitter van het SKIN, samenwerkingsverband van ichtone kerken in Neder- ^7 d. Al acht jaar lang begeleidt n* Molukse predikant slachtof- en nabestaanden van de Ji ïp met het neergestorte El vliegtuig in de Bijlmer. „Ik er stil van geworden", zegt o Ruff, terwijl hij zich de te- isiebeelden van de afgelopen ten voor de geest haalt. „Je 517 et je goed realiseren wat er de mensen in Enschede ge- ïrd is. De dood is je huiska- binnengedrongen. De est intieme plek die er is. Je skamer, waar je kunt doen laten wat je wilt. Zelfs thuis je niet meer veilig. Er zijn i woorden voor. Het is een igi werkelijke werkelijkheid. Je de beelden wel, maar ze ïgen niet tot je door. Een ick." if hij het nu wilde of niet, de gelijking met de Bijlmer- ^Jip drong zich onmiskenbaar Jh hem op. „Iedere ramp is Tiers, maar ook weer niet. Ie- |[e dood van je geliefde is an- i, maar ook weer niet. Die ïp in Enschede, hoe is dat in Iiesnaam mogelijk?" uff heeft maar één dringen- ivens. „Ik hoop van harte dat mensen alle ruimte krijgen zich te uiten. Ook volgend ook over twee jaar, ook ir vier jaar, ook over tien jaar verlDeze ramP zal nooit over- n bij de mensen die het e v< iben zien gebeuren en die hebben moeten ervaren. ramp bepaalt de rest van leven. Er zijn gaten gesla- in de harten van de men- Sommigen zijn alles kwijt, soonlijke bezittingen, foto's, eobeelden van de geboorte hun kinderen. Ze zijn hun leden kwijt. Wie zijn verle- kwijt is. heeft ook geen toe- nst meer. Het gat dat gesla- is in de harten van de men- moet langzaam weer een krijgen in hun leven." uff roept de Enschedese ken op zo snel mogelijk een Dominee Ruff: „Mensen willen leven, willen niet dood. Mensen willen vreugde, geen verdriet." foto jeroen poortvliet cpd 'rampenpastor' aan te stellen. Een pastor of dominee in dienst van de Enschedese kerken die zich alleen maar bezighoudt met' de traumaverwerking van de slachtoffers, nabestaanden en eigenlijk alle inwoners van Enschede, die door het leed zijn geraakt. Wat in de Bijlmer fout gegaan is, daar wil Ruff Ensche de graag voor behoeden. „De duur van de traumaverwerking kun je niet limiteren. In de Bijl mer is dat schromelijk onder schat. Na twee jaar had de re guliere hulpverlening in de Bijl mer geen aandacht meer voor de slachtoffers en de nabe staanden van de vliegramp. Ik denk dat ze in Enschede die fout niet meer zullen maken. Dat traumaverwerking lang duurt, weet Ruff uit eigen erva ring van de Bijlmerslachtoffers, die de beelden van de Ensche dese vuurwerkramp op de tele visie hebben gezien. „Ze kun nen nu niet meer slapen, ze hy perventileren, krijgen hoofdpijn en alles wat bij stress en trau ma's behoort. Dat laat zien dat hun stress en hun trauma's van de vliegramp nooit verdwenen zijn. Ze hebben wel een traum averwerkingstraject achter zich, waardoor vier stappen vooruit zijn gezet. Maai' door de ramp in Enschede zijn ze weer twee stappen achteruit gegaan. Dus hebben ze twee stappen ge wonnen. Zo ga ik ook met ze om. Ze hebben weer macht over zichzelf gekregen. De wil om macht en controle over je eigen leven te krijgen is het fun dament om dit trauma te ver werken." Een van de vragen waarmee de 'rampenpastor' te maken krijgt, is het waarom. Waarom moest het deze men sen treffen? Waarom heeft God het toegelaten dat Enschede door de hel is gegaan met deze vuurwerkramp? Uiterst moeilij ke vragen, haast onmogelijke vragen om te beantwoorden, erkent de Molukse dominee. „Want mensen willen leven, willen niet dood. Mensen wil len vreugde, geen verdriet." Maar toch zullen de diepste religieuze en levensbeschouwe lijke vragen vroeg of laat door de slachtoffers of nabestaanden zelf op tafel gelegd worden. Ot to Ruff begeleidt al jaren een Surinaamse vrouw die haar twee kinderen verloor. „Op die zelfde zondag van de vliegramp was ze nog met haar kinderen naar de kerk geweest. Samen hadden ze een aantal keren het Onze Vader gebeden. En dan voltrekt zich 's avonds de Bijl merramp. Haar toekomst is weg, haar kinderen zijn er niet meer. Ze heeft het God enorm kwalijk genomen dat Hij dit heeft laten gebeuren." Pas na drie jaar achtte de Mo lukse dominee de tijd rijp om met die Godsvraag aan de slag te gaan. „Ik heb haar verteld over de verandering van mijn eigen Godsbeeld. Eerst had ik een beeld van God, die mij haast altijd volgde, waar ik ook was, waar ik ook ging. Een ang stig gevoel. Een soort Big Bro ther is watching you." Ruff s ei gen Godsbeeld veranderde ech ter door de dood van zijn broer. „Zo kan God niet zijn, dacht ik. Mijn beeld van God veranderde in een God die met je mee lijdt, met je mee huilt, die zich kwetsbaar opstelt en 'in die kwetsbaarheid kracht toont." Zo veranderde de Surinaam se vrouw ook van gedachten. „Laatst vertelde ze me dat ze tijdens een dienst haar kinde ren had gezien met de Heer. Ze kan het nu meer overlaten en werkt weer aan de toekomst." Vader ziek, het land in rouw na de vuurwerkramp. De ongenaakbare Beatrix wordt weer mens. Ook zij heeft zorgen en verdriet. Stilletjes wordt ze een beetje meer van ons, haar volk. Het beeld van de kille koningin wordt bijgesteld, al is het de vraag voor hoelang. Ook premier Kok en talloze andere kopstukken weten hoe de knuffelfactor werkt. Iedere politicus wilde de afgelopen weken zijn leedwezen tonen. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie werd omhelsd door burgemeester Mans toen hij zijn neus liet zien in Enschede. Het kabinetsberaad werd vorige week vrijdag vervroegd beëindigd, zodat premier Kok samen met enkele collega's en prins Willem-Alexander kon deelnemen aan de stille tocht. Medeleven loont. Sterker nog, het moet zelfs in Nederland. Als de belangstelling uit Den Haag uitblijft, dan is dat een belediging. Net na het aantreden van het eerste paarse kabinet bleek bovendien dat de steunbetuiging politiek effect sorteert. Het optreden van het kabinet bij de wateroverlast in het voorjaar van 1995 kweekte veel goodwill, met name voor de premier van alle Nederlanders'. Wim Kok gedroeg zich als een vader des vaderlands. Gezeten in een legertruck, samen met zijn vrouw, bezocht hij het ondergelopen gebied. Hij sprak het volk en de Kamer op betrokken maar sobere wijze toe. De ministers trokken hun lieslaarzen aan en beloofden wee is ook niet zo groot, op een heel dramatische uitzondering na. Met de monarchie ligt dat anders. Daar zijn het persoonlijke leven en de manier waarop leden van het koninklijk huis zich gedragen direct van invloed op de waardering. Iedereen raakt vertederd als prins Claus op Koninginnedag achterop een fiets springt. Of als hij grapjes maakt over zijn rol als lintenknipper. Een zogenaamd 'onverwacht' bezoek van koningin Beatrix aan de Jordaan, waar ze ook nog eens werd gekust door iemand uit het publiek, en de waarderingscijfers schieten omhoog. Je mag er van uit gaan dat het beeld van koningin Beatrix door de gebeurtenissen van de afgelopen week een stukje is bijgesteld. Ze had het dit voorjaar moeilijk, mede door de kritiek op haar wintersportvakantie in Oostenrijk. Nu heeft ze zich nadrukkelijk geafficheerd als samenbindend element in Nederland. Ook blijkt een groot deel van het volk erg mee te leven met haar familie, als je dat mag afmeten aan de enorme media-belangstelling voor de gezondheid van prins Bernhard. Natuurlijk zal de discussie over de monarchie terugkomen. Maar de scherpe kantjes zijn eraf. Een knuffel van de koningin en het volk laat zich vertederen. Zo werkt dat gewoon. In de politiek gaat het er een stuk zakelijker aan toe. Gelukkig maar. Het smartelijke gezicht en de koninklijke aai van Beatrix in de En schedese Diekmanhal doen hun werk. De debat-stichting Machia- velli gelast zijn discussie over de monarchie af: er is geen belang stelling. De ondermijning van de troon wordt even stilgelegd. De kracht van de knuffel reikt verder dan je denkt. meer kwijtgeraakt. Maar dat komt natuurlijk ook omdat het Nederland daarna voor de wind is gegaan, althans in economische zin. Een intrigerende vraag is of de knuffelfactor alleen bij natuurgeweld en rampen effect heeft. Zou hij ook in andere omstandigheden kunnen worden toegepast om zieltjes te winnen? In Groot-Brittannië lijken de politieke analisten er zeker van te zijn dat de geboorte van Leo Blair zijn vader Tony heel wat stemmen gaat opleveren. Blairs conservatieve concurrenten kunnen het wel schudden, nu de premier een kirrende baby heeft om zijn imago te verbeteren. Zo'n zelfde trend lijkt in de Nederlandse politiek onwaarschijnlijk. Een overlijden, de geboorte van een kind, een huwelijk: het levert een premier of toppoliticus allemaal geen bonuspunten op. We vinden het gepast en gewenst dat de regering zich betrokken toont. Maar verder is het persoonlijke leven van politici een zaak van henzelf. En van de roddelbladen, voorzover die er al in geïnteresseerd zijn. Politici zijn glamourloze bestuurders. De emotionele betrokkenheid met hun wel en alles goed te maken. Het resultaat: de waardering voor het kabinet nam toe ook al werd de ene na de andere bezuiniging (kinderbijslag, studiebeurs) aangekondigd. De vraag is of zo'n gebeurtenis lang doorwerkt. Beeldvorming is heel grillig en de publieke opinie kan door toevalligheden veranderen. Wim Kok is zijn vaderlijke imago sinds 1995 niet jerry lampen Koningin Beatrix slaat een troos tende arm om de schouder van een politieagente bij haar bezoek aan Enschede. foto reuters

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5