List en bedrog rond een beursgang ZATE RDAGSl K BIJVOEGSEL Markant advocatenduo Hammerstein en Spong kruist degens met Wold Online >T k had nog nooit van m'n leven I een prospectus gelezen, maar ik .M. had al snel door dat die van World Online niet deugde", zegt Gerard Spong in zijn tijdelijke kantoor aan de Am sterdamse Herengracht. „Met gezond ver stand kom je een heel eind." Zijn kersverse compagnon Oscar Hammerstein heeft meer verstand van beleggen: „Ik heb zelf prospec tussen geschreven en deze is niet in orde. Het gaat er vooral om wat er niet in staat. Dit wordt een hele aardige zaak." Het kersverse advocatenduo vult elkaar moeiteloos aan. Zo hebben ze het zich ook voorgesteld bij het besluit samen een kan toor te beginnen. „Iemand wordt pas veroor deeld als het ten laste gelegde 'wettig en overtuigend' bewezen is", probeert Ham merstein de logica van hun samengaan te duiden. „Grofweg kun je zeggen dat Gerard inhoudelijk beter is in het strafrecht." Spong springt er tussen: „En Oscar is sterker in het overtuigen van de rechter op grond van diep menselijke drama's waardoor iemand bij voorbeeld tot een moord is gekomen. Rech ters zijn ook mensen en reageren dus ook als zodanig." Gerard Spong begint in Amsterdam aan een nieuwe periode. Na 24 jaar verbrak hij eind vorig jaar de samenwerking met zijn kantoorgenoot mr. Wladimiroff in Den Haag. Wladimiroff wilde zijn vrouw en later mis schien ook zijn dochter laten toetreden tot de maatschap, maar dat zag Spong niet zit ten. Hij keerde de Hofstad de rug toe, maar bewaart goede herinneringen aan de periode die hij er doorbracht. Vijf keer achter elkaar kqzen zijn collega's hem tot de beste straf pleiter van Nederland. Volgens de kenners heeft hij die uitverkiezing te danken aan zijn strakke discipline, spitsvondigheid en uit muntende kennis van de wet. Bij het grote publiek verwierf hij vooral bekendheid in het strafproces tegen de drugsbende van 'De Hakkelaar' en als raadsman in het hoger be roep in de Van der Valk-zaak. „De sterren hebben ons samengebracht", lacht Spong. Dan serieus: .Amsterdam is voor mij een logische keuze. Op de eerste plaats vind ik het een aantrekkelijke stad, maar belangrijker is dat bijna mijn complete sociale leven zich in de hoofdstad afspeelt. Oscar zat al in Amsterdam en ik heb de afge lopen jaren al vaker gemijmerd over hoe het zou zijn om met hem een kantoor te begin nen. Zijn kennis, kunde en vaardigheden zijn uitstekend, maar dat is niet doorslaggevend. Er zijn wel meer goede juristen in Neder land. Belangrijker is dat ik Oscar al jaren ken en weet wat ik aan hem heb. Ik vertrouw hem voor de volle honderd procent en over een heleboel dingen in het leven denken we in grote lijnen hetzelfde. Samenwerken gaat niet als je opvattingen over normen en waar den lichtjaren uit elkaar liggen." Bomaanslag Oscar Hammersteins carrière verliep minder vlekkeloos dan die van Spong. In 1993 ging hij zes weken achter de tralies op verdenking van valshrMd in geschriften en pogingen tot 17,5 miljoen gulden. Hij werd vrijgesproken, maar een nare bijkomstigheid was dat justitie in die periode bekend maak te dat hij seropositief is. In 1994 kwam hij opnieuw in het nieuws. Kunstenaar Rob Scholte verloor bij een bomaanslag in zijn auto beide benen. Naar verluidt was de bom voor Hammerstein bedoeld, hoewel hij zelf niet denkt dat iemand het op hem had ge munt. Beiden hadden dezelfde auto die in dezelfde straat stonden geparkeerd. Het on derzoek loopt nog. De eerste grote zaak van Spong en Ham merstein samen voeren ze tegen World Onli ne en slokt inmiddels een groot deel van hun tijd op. „We hebben vierduizend cliënten en ze willen allemaal op de hoogte blijven. Ik kan het aantal e-mailtjes niet meer bijhou den", zegt Hammerstein. „Ik krijg er zo'n honderdvijftig per dag. Ik heb pas één nega tieve reactie gehad van iemand die vond dat wij moeten stoppen met deze zaak omdat die de koers van het aandeel geen goed doet." Spong: „Maar dat is natuurlijk een ge vaarlijke drogreden; het aandeel is pas gaan kelderen nadat het bedrog naar buiten kwam." De intemetprovider trok al voor de beurs gang de aandacht van de heren. Hoe kon het ook anders bij de reclamecampagne die Ni- na Brink en consorten voerden. Spong: „Ik ben deze week voor het eerst van m'n leven gaan beleggen, maar ik voelde bij World On line aan mijn water dat er iets mis was. Ze maakten er een kermis van en deden veel te mooie beloften. Terwijl het bedrijf nog nooit winst heeft geboekt. Wij kunnen toch ook zeggen dat ons samengaan i succes wordt." De Amsterdamse grachtengordel is een beroemd duo rijker. Deze zomer betrekken de topadvocaten Oscar Hammerstein en Gerard Spong een kapitaal pand aan de Keizersgracht. Spong begint aan een nieuwe carrière na onenigheid met zijn voormalig kantoorgenoot Wladimirojf in Den Haag en Hammerstein is na een paar moeilijke jaren terug op weg naar de top. In hun eerste geruchtmakende zaak kruist het markante duo de degens met World Online, Nina Brink, ABN Amro en Goldman Sachs. Voorkennis De eerste juridische stappen zijn inmiddels gezet. Vorige week is namens de cliënten aangifte gedaan bij het Openbaar Ministerie (OM). De officier van justitie bekijkt nu of er voldoende verdenking is voor een strafrech telijke vervolging. Daarover is al wel weer contact geweest tussen het OM en advoca ten, maar erover praten doen Spong en Hammerstein nog niet. Wel wil Spong kwijt dat hij 'zeker niet uitsluit' dat Nina Brink kan worden aangehouden op verdenking van onder meer handel met voorkennis. Een ci viele zaak met een schadeclaim is in voorbe reiding. Deze eerste schermutselingen hoeven vol gens Spong niet op een rechtszaak uit te dfaaien. „Het ligt veel meer voor de hand dat World Online, Brink en de banken willen schikken. Daartoe zijn wij bereid, maar dan wel voor een bedrag van drie of vier miljard. Al is twee miljard wellicht ook nog bespreek baar. Ik denk dat de juristen van de banken al lang met een schikkingsvoorstel waren ge komen als er niet zo verschrikkelijk veel geld mee was gemoeid. Want de bedragen die ik zojuist noemde gelden natuurlijk alleen voor onze cliënten." Andere claimende beleggers hebben deze week een nederlaag geleden. Hun advocaat, mr. Van der Goen, probeerde via een kort ge- Oscar Hammerstein: „Brink heeft gezegd: 'Ik ga niet verkopen'. Dat is koersmanipulatie." ding meer informatie over de beursgang te krijgen van World Online. De rechter stelde dat de rechtbank daarvoor niet de manier is. Hammerstein blijkt een dag later niet op de hoogte te zijn van de uitspraak en reageert gelaten. Het zegt hem niet zoveel dat de eer ste slag deze week voor World Online en de banken was. Voor hem en Spong liggen de zaken dui delijk genoeg. „De kopers mochten ervan uit dat alle informatie in de prospectus van World Online klopte. Maar dat bleek niet zo te zijn", zegt Spong. „Na de beursgang kwam er koersgevoelige informatie vrij die in de prospectus had moeten staan." Conclu sie: handel met voorkennis, misleiding, koersmanipulatie, valsheid in geschrifte en het verspreiden van leugenachtige berichten. Koersmanipulatie „Brink heeft gezegd: 'Ik ga niet verkopen'", legt Hammerstein uit. „Dat is koersmanipu latie. Beleggers krijgen dan vertrouwen, be stellen aandelen, de vraag stijgt en dus de koers. Brink verspreidde hiermee tevens leu genachtige berichten. Misleidend is de pros pectus en het optreden van Brink omdat ze onduidelijke informatie gaven bedoeld om de potentiële aandeelhouders op het ver keerde been te zetten. Misleidend is ook het woord 'transfered' (overgedaan) terwijl er gewoon 'sold' (verkocht) had moeten staan. Bovendien ontbrak de prijs waartegen Brink had verkocht." De adviseurs van Brink moeten volgens Hammerstein geweten hebben dat Brink de aandelen voor zes dollar van de hand heeft gedaan. Daarmee zijn ook zij fout. Hammer stein verwijt de banken dat zij de introduc- tiekoers van World Online op 43 euro heb ben bepaald. „Hierbij is niet gekeken naar vraag en aanbod", stelt Hammerstein. „Ze hebben gewoon gedacht: 'Wat kunnen we krijgen'. Er zijn volgens Hammerstein geen aanwijzingen dat een aandeel World Online in een paar maanden van 6 naar 43 dollar kon stijgen. Deze grillen van de banken kunnen vol gens de advocaat gemakkelijk voorkomen worden. Aandeelhouders moeten bij intro ducties voortaan een soort bedenktijd krij gen. Daalt de koers in die periode, dan beta len de aandeelhouders niet de introductie- koers, maar de gemiddelde koers. Spong voegt daar aan toe dat de beursganger de prospectus in het vervolg toch tenminste in het Nederlands moet schrijven. Kritiek dat in prospectussen wel vaker fou ten staan, laat Hammerstein koud. Het is volgens de raadsman een individuele zaak. Hij zegt dat het er volgens de Hoge Raad niet toe doet of iemand informatie wel of niet heeft kunnen lezen. Het gaat erom óf de in formatie erin staat. „En", weet Hammer stein, „World Online en de banken hebben gezegd dat alles wat van belang is in de pros pectus staat." ALEX BOGERS ACHILLE PRICK idsch Dagblad ZATERDAG 27 MEI 2000 jpadvocaten Gerard Spong (links) en Oscar Hammerstein staan aan het begin van hun samenwerking voor een geruchtmakende zaak: een proces tegen World Online.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49