Kok wil opheldering over regels vuurwerkbranche 'Claims automobilisten bij te hoge benzineprijs' Binnenland Enschede en rijk gaven vuurwerkfabriek alle speelruimte Afrikanen present bij opening Afrikahaven 'Justitie gebruikt Haarlemse rechtbank als dekmantel' van tilWHH OEKENKASTEN OLGENS VAN TIL Oosting: 'Diepgaand belangrijker dan snel' ERDAG 27 MEI 2000 Haarlemse advocaat bindt strijd met vermeend oliekartel Nee, de schrik van oliemaatschappij en wil J. Vallenduuk zichzelf niet noe men. Maar de Haarlemse advocaat maakt mogelijk wel de weg vrij voor hoge schadeclaims wegens een te ho ge brandstofprijs. Als sprake blijkt van kartelvorming, dan kunnen volgens hem ook automobilisten geld bij olie maatschappijen gaan claimen. Justitie in Rotterdam onderzoekt al geruime tijd of oliegiganten als Shell en Esso onderling afspraken maken om de prijs aan de pomp kunstmatig hoog te houden. Dat is verboden op grond van de mededingingswet. Justi tie heeft nog geen besluit genomen of de zeven verdachte oliebedrijven worden vervolgd. ,,Dit is een strafzaak in de orde van grootte van beursfraude", aldus Val lenduuk. ,,Het openbaar ministerie is ontzettend bang qp de bqk te gaan. Ik heb er wel begrip voor dat ze er lang op zitten te broeden." Volgens Val lenduuk bestaat echter de kans dat justitie toch zal afzien van een straf zaak. Maar de multinationals zijn ook dan nog niet af van de in wegtrans port gespecialiseerde Vallenduuk. Hij bedacht een manier om transportbe drijven in de strafzaak te betrekken. Na een oproep meldden zich vijftien grote wegvervoerders die hun brand stofleverancier bovenmatige prijzen verwijten. De advocaat meldde de onderne mingen aan als benadeelde partij in de strafzaak. Bijelkaar bedraagt hun opgegeven schade circa zes miljoen gulden over 1999. De namen van zijn cliënten wil Vallenduuk niet noemen. ,,Niet iedereen staat te trappelen om in het strijdperk te treden tegen der gelijke machtige instituties." liet doel van deze juridische stap is volgens Vallenduuk niet het terugvor deren van het genoemde schadebe drag, maar vooral het verkrijgen van inzage in de processen-verbaal tegen de oliemaatschappijen. Benadeelde partijen hebben namelijk recht op de ze stukken. Vallenduuk denkt dat de transport ondernemers met deze documenten in de hand een civiele procedure kun nen beginnen waarmee over een pe riode van jaren nog veel meer geld kan worden teruggeëist. Het kan daarbij gaan om enorme bedragen. Hij geeft als voorbeeld dat eerder is becijferd dat Nederlanders in 1995 omgerekend ruim 1,3 miljard gulden meer meebetaalden aan de winstmar ge van oliemaatschappijen dan de Britten. Volgens Vallenduuk ligt er 'een mooie taak' voor bij voorbeeld de ANWB om een gezamenlijke claim namens gedupeerde automobilisten neer te leggen bij de oliegiganten. ,,lk acht zo'n claim mogelijk. Als er inder daad sprake blijkt van kartelvorming, dan hebben behalve bedrijven ook particulieren schade ondervonden." Zelf wil Vallenduuk dergelijke civie le processen niet gaan voeren. ,,l)it kantoor kent zijn beperkingen. Ik ga geen mega-claims indienen. Die za ken laat ik graag aan anderen over. la, het kan zijn dat ik me hiermee erg po pulair ga maken." 9de door explosie in flat Defensie vond veel goed en gemeente nog veel meer werk mocht zijn. Deuren van bunkers bleken bo vendien slecht te sluiten. De gemeente stuurt twee milieuambtenaren naar het bedrijf, maar trekt de vergunning vervol gens niet in. In plaats daarvan verzoekt de ge meente het bedrijf een nieuwe vergunning aan te vragen. S.E. Fireworks krijgt op hoeveel het maxi maal mag opslaan in de diverse bunkers en zoge noemde mavo-boxen. Het bedrijf moet er voor zorgen dat de deuren binnen twee maanden goed sluiten, schrijft de directeur van de milieu dienst op 6 december 1993. De gemeente stuurt de aanvraagformulieren voor de revisievergun ning keurig met de brief mee. Het duurt vervolgens een halfjaar voordat S.E. Fireworks de nieuwe vergunning aanvraagt, con stateert inspecteur Boekei. Het bureau Milan, de vuurwerJdnspectie van de landmacht, gaat niet akkoord met de vergunning. Per gevarenklasse mag tev,eel vuurwerk in de afzonderlijke bunkers worden opgeslagen, vinden de landmachtadvi seurs. Het gebruik van drie zeecontainers wil de' defensieadviseur toestaan op voorgaarde dat brandwerende maatregelen worden getroffen. Bureau Milan heeft in feite toestemming gege ven voor uitbreiding", leidt Boekei uit de stukken af. Tot verbazing van Boekei zijn door Milan gead viseerde voorschriften over het brandwerend maken van de containers niet door de gemeente in de vergunning opgenomen. Grote onduidelijk heid bestaat volgens de milieuambtenaar over de functie van de ompakruimte, waar handelingen met een verhoogd risico worden verricht. Het verbaast de milieu-inspectie ook dat het defensiebureau telefonisch akkoord ging dat het vereiste 'betonwapeningsnet' werd geschrapt. Die eis kon volgens de gemeente in bestaande bebouwing niet worden uitgevoerd. Defensie-adviseur majoor Ceelen brengt op 19 februari 1999 een bezoek aan S.E. Fireworks, op verzoek van de gemeente die werkt aan een uit breidingsvergunning voor S.E. Fireworks. De ma joor meldt dc gemeente op 23 februari: ..Hoewel de opslag in containers niet mijn voorkeur ge niet, bericht ik u dat ik mij kan verenigen met de verhoging van de hoeveelheden vuurwerk per opslagruimte en de uitbreiding met het gewenste aantal containers." Boekei toont zich daarover verbaasd. ..Hoewel Milan aanvankelijk bezwaren had tegen containeropslag, gaat zij aldcoord." Het defensiebureau lijkt de zaak niet goed te hebben bestudeerd, meent hij. Zonder de veilig heidsafstanden te kennen, heeft de gemeente nooit een goede afweging kunnen maken, luidt zijn conclusie. Gemeente moet verwachtingen waannaken amsterdam theo van der kaaij Op Sierra Leone na had de ge meente Amsterdam alle Afri kaanse staten uitgenodigd voor de feestelijke opening van de Afrikahaven. Twintig ambassa deurs hadden gereageerd en zaten gistermiddag glimmend van trots op de salonboot Jules Verne voor een tochtje over het Noordzeekanaal naar de reus achtige, vers uitgegraven recht hoek in het land, wailr golven de velden van Ruigoord hebben verzwolgen. Er is dan toch vis voor graan gekomen op het grondgebied dat de muis Haarlemmerliede/Spaarnwou- de altijd met hand en tand ver dedigd heeft tegén de olifant Amsterdam. Er waren enthou siaste toespraken, vrolijk water spuitende boten, honderd kin deren van gekleurde scholen, zingend op een gemëentepont, ballonnen en Bengaals vuur. De verbeten actievoerders van GroenFront waren in geen vel den of waterwegen te bespeu ren. Heel in de verte, waar het water van de nieuwe haven aan de dorpsrand knaagt, was een bord te zien: Vrijstaat Ruigoord. Commissaris van de koningin Jos van Kemenade verklapte dat het destijds toch kantje boord geweest is om die nieuwe ha ven op zijn plek te krijgen.Iel dossier Afrikahaven kent zeker momenten waar het bestuur verstrikt dreigde te raken in vooral procedurele aangelegen heden," aldus de commissaris. Hij legde destijds zijn volle ge wicht in de scJiaal voor een be stuurlijke herindeling, zodat niet langer Haarlemmerliede en Spaarnwoude, maar Amster dam eigenaar werd van de gronden rond Ruigoord. Intussen werken de bewoners van Ruigoord intensief samen met het Gemeentelijk Havenbe drijf om ergens anders een nieuwe vrijstaat te scheppen. Nu is het aan Amsterdam om te laten zien of het graven van dat twee kilometer lange, 350 meter brede en vijftien meter diepe waterbassin zin heeft gehad. De zandige oevers worden snel be straat en als alle wervende ver halen van de hoofdstad klop pen, staan de bedrijven in de rij om de kades te bevolken. In strafzaak tegen drugssmokkelaars haarlem pauline van der mije In de strafzaak tegen De Lim- btirger en dertien andere ver meende drugssmokkelaars laat de Haarlemse rechtbank zich volgens de advocaat J.Boone voor het karretje van justitie spannen. „Het openbaar minis terie is aan het vervolgen wat het zelf teweeg heeft gebracht, en gebruikt u als dekmantel", zei de advocaat gisteren in de rechtszaal. Volgens hem dreigt de waarheid over de IRT-affaire definitief in de doofpot te ver dwijnen door beslissingen die de rechtbank deze week heeft genomen. Volgens Boone staat het nu al 1-0 voor justitie, ter wijl de rechtszaak pas in okto ber echt van start gaat. De afgelopen dagen is een aantal voorvragen in het proces behandeld. Advocaten vroegen de rechtbank om het voorarrest van tien verdachten op te hef fen en er werd een inventarisa tie gemaakt van te horen getui gen. Alle verdachten bleven vast zitten, en lang niet alle ver zoeken om getuigen te horen werden gehonoreerd. De rechtbank besloot don derdag al dat in de zaak tegen de hoofdverdachte, een Haar lemmer met de bijnaam De Limburger, sleutelfiguren uit de IRT-tijd ztillen worden ge hoord. De Limburger staal te boek als een belangrijke infor mant van het interregionaal re chercheteam (IRT), dat zich be gin jaren '90 vergaloppeerde aan extreme opsporingsmetho des. Hij zou dubbel spel heb ben gespeeld door niet alleen in opdracht van de politie drugs te smokkelen, maar ook voor het Delta-syndicaat. De verdenking berust op één ambtsbericht van de BVD. Op basis daarvan is een gerechte lijk vooronderzoek naar De Limburger begonnen. Tijdens dat onderzoek stuitte de re cherche op anderen, die be trokken zouden zijn bij de smokkel van 1200 kilo cocaïne- pasta. Veertien verdachten zijn in februari opgepakt, De rechtbank heeft nu beslo ten die smokkel als een aparte kwestie te behandelen. De Lim burger zou een leidende rol hebben gespeeld, maar volgens de rechtbank begon de zaak pas in 1998 te spelen. Terwijl de IRT-verdenkingen tegen De Limburger uit 1993 stamlnen. ..Wij behandelen hier geen IRT-enquete, maar een straf zaak", riep rechtbankvoorzitter T. Röell gisteren uit, toen hij weer eens werd gevraagd om in de geschiedenis te duiken. De raadslieden denken daar an ders over. Volgens hen vormt het BVD-rapporljc ook de basis voor de vervolging van hun cli ënten. Ze vinden het onrechtvaardig dat getuigen als de IR'l -recher cheurs Van Vondel en Langen- doen alleen in de zaak van De Limburger mogen worden ge hoord. Maar hoe ze ook soebat ten, de rechtbank bleef bij haar standpunt. „Nu kunnen wij geen vragen stellen over de aanleiding voor het onderzoek", zeiden de ad vocaten. Van De Limburger ver wacht Boone geen lastige vra gen aan het adres van politie en justitie. „Hem zijn natuurlijk toezeggingen gedaan door de overheid", zei hij. „Hij heeft er geen belang bij dm eventuele misstanden aan de kaak te stel len. Zo kan het openbaar mi nisterie buiten schot blijven." Zeecontainers, waarvoor pas in 1999 de vergun ning werd afgegeven, zijn al eerder op het terrein van S.E. Fireworks geplaatst, stelt inspecteur C. Boekei van de Inspectie Milieu Hygiëne in een rapport aan milieuminister Pronk. Elke keer dat S.E. Fireworks buiten zijn boekje ging, werd dat achteraf gelegaliseerd door aanpassing of uitbrei ding van de vergunning. Al sinds 1993 heeft En schede, op den duur met goedvinden van ae controleurs van Defensie, S.E. Fireworks steeds meer speelruimte gegund. Landmachtspecialist Bouma brengt op 24 no vember 1993 een bezoek aan S.E. Fireworks, dat dan nog eigendom is van FI. Smallenbroek. De adviseur milieuvergunningen constateert dat er hoofdzakelijk 'groot' vuurwerk is opgeslagen, ter wijl er maar 1950 kilo groot en 84.000 klein vuur- boeken als dierbare huis- noten beschouwt geeft ze een htbare plaats in woonkamer of deervertrek. Voor een rustige ibiance heeft Van Til een gelezen collectie bibliotheek- iten die zich gemakkelijk met srlei woonstijlen laten com- iVleren. Ze zijn onderdeel van te verrassend eigentijdse col- klassiek volgens Van Til. Minister Pronk geeft uitleg in kabinetsberaad Premier Kok heeft minister Pronk van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer gisteren tijdens het kabinetsberaad opheldering gevraagd over de be richten dat hij invoering van scherpere regels voor de vuurwerkbranche heeft geblokkeerd. Eerder deze week werd bekend dat Pronk een erkenningsrege ling afwees, waarin allerlei voorwaarden werden gesteld aan deskundigheid van mensen in de branche. Volgens de voor zitter van de werkgroep die voor de erkenningsregeling pleitte, zou die de kans op on gelukken als in Enschede sterk verkleinen. Pronk legde zijn collega's in het kabinet gisteren uit dat ambtenaren hem adviseerden de regeling af te wijzen, omdat deze tekort schoot. Hij heeft daarop opdracht gegeven te werken aan een nieuwe rege- ling. Kok zei optimistisch te zijn over de kans dat die nieuwe re geling er snel komt. Minister Pronk zei eerder dat al dertig jaar over scherpere regels ge sproken wordt, maar dat er al tijd wel één ministerie is dat dwars ligt. „Iedereen is er door de schok van Enschede wel van doordrongen dat er nu haast gemaakt moet worden", aldus de premier. Hij herhaalde nog eens dat de overheid ruimhartig zal omgaan met verzoeken om hulpverlening. De Tweede Ka mer praat volgende week over Enschede. De Vereniging van Letsel schade Advocaten (LSA) in En schede, die een eigen onder zoek naar de aansprakelijkheid voor de ramp is begonnen, is het niet eens met de aangekon digde werkwijze van de com missie. Oosting reageerde daar op met: „Dit is mijn werkme thode, wacht maar op onze da den." Inmiddels heeft het ministe rie van volksgezondheid een gezondheidsonderzoek aange kondigd onder alle betrokkenen van de ramp. De 'gezondheids meting' houdt in dat van hen bloed en urine wordt afgeno men en ingevroren. Ook zullen ze een enquête houden over hun psychische en lichamelijke situatie. Maar de huisartsen in Enschede zijn niet overtuigd van het doel en de opzet van de 'gezondheidsmeting'. De huisartsenvereniging in Enschede vindt dat het belang van het onderzoek nu niet ligt bij de betrokkenen zelf, maar voor een deel politieke motie ven dient. De huisartsen zijn wel voor een vrijwillig epidemi ologisch onderzoek, maar vin den dat in een later stadium pa tiëntgericht onderzoek moet volgen. Een nog onbekende man is gistermiddag om het bij een explosie in een flatgebouw aan de Markt Zuid-Limburg. De man woonde mogelijk op de Zee rde, tevens bovenste etage. Hij kwam door de klap op straat echt en was op slag dood. De voor- en achterzijde van de flat rden door de explosie naar buiten gedrukt. Een gaslek is ver- ledelijk de oorzaak. Vijf andere woningen liepen zo'n grote iade op, dat ze wekenlang onbewoonbaar zijn. De vijftien be- iners krijgen tijdelijk andere woonruimte. FOTO ANP DRIES LINSEN-DRIEPOOT amen neemt De Schelde over haag Damen Shipyards neemt de noodlijdende staatswerf ninklijke Schelde Groep in Vlissingen over. Gisteren heeft de ireumse scheepsbouwer hierover overeenstemming bereikt overleg met de Staat (90 procent van de aandelen) en de pro- l|icie Zeeland (10 procent). De komende weken worden details de overeenkomst uitgewerkt. Dat heeft minister Jorritsma economische zaken bekendgemaakt. De transactie gaat de erheid 100 miljoen gulden kosten. Een harde garantie voor de 'rkgelegenheid van de 1200 medewerkers is niet afgegeven, lar het ziet ernaar uit dat er de komende jaren genoeg werk is n de bouw van fregatten (vier in totaal) en mogelijk aan pa- uilleboten en amfibievaartuigen. een ontslagen arbeidsbureaus ermeer De vakbonden hebben met de directie van Arbeids- orziening een akkoord bereikt over een sociaal plan voor de t orziening een axKooru oeienci ovei een sociaal puin vooi u ®^nlÖ0 werknemers." Gëdwongen ontslagen zijn daardoor niet ler aan de orde. Bij de arbeidsbureaus ontstond in februari >te consternatie, omdat 2400 banen op het spel stonden we ns een ingrijpende reorganisatie. De organisatie wordt ge- - Tritst in een commerciële tak die werklozen bemiddelt en een J*ft-commerciële die werklozen registreert. chiphol weert supporters iiphol Een deel van de supporters zal tijdens het Europees etbalkampioenschap worden geweerd uit de terminal van hiphol. Chartervliegtuigen met voetbalfans die mogelijk pro- nooéioen kunnen veroorzaken, moeten op een plek ver van de lat tfren parkeren. De supporters gaan vervolgens direct per bus ar het voetbalstadion. Schiphol en de Koninklijke Mare- aussee verwachten dat overgrote deel van de supporters als ntefvone passagiers zal worden ontvangen. Zij reizen dan na nkomst op de luchthaven veelal per trein naar de voetbal- idstrijd. De marechaussee houdt twee peletons ME met in to- 50) il 114 man achter de hand voor het geval zich problemen ordoen. olitie neemt vuurwerk in beslag ikt z iterdam De Rotterdamse politie heeft gistermiddag 1500 ki- illegaal vuurwerk in beslag genomen. De partij Chinees vuur- dirk werd bij toeval aangetroffen in een kelderbox. De politie )k in elk van de 140 dozen een 100.000 klapper van Chinese laniakelij aan. Onder begeleiding van de brandweer is het illegale urwerk weggevoerd door een gespecialiseerd bedrijf. De par- wordt vernietigd. ragen over reisje Jorritsma i haag Drie PvdA-Kamerleden willen opheldering van mi jter Jorritsma van economische zaken over een uitnodiging n de Economische Voorlichtingsdienst aan een keur van poli- i, ambtenaren en mensen uit het bedrijfsleven voor een „in- jnistriële excursie" naar Londen. De Tweede Kamerleden Wa- Crone en Koenders vinden het vreemd dat geen congres workshop is opgenomen in het programma, maar wel een zoek aan het „grootste reuzenrad ter wereld" en aan de Mil- ide inium Dome, een reusachtig gebouw dat ruimte biedt aan at- icties. „Als er een ramp gebeurt: mijn jongste zoon weet waar ik uit hang." Met die boodschap groette dr.mr. M. Oosting zijn secretaresse bij de Raad van State toen hij .begin mei voor een korte vakantie naar Vlie land ging. Twee dagen na de ramp ging de telefoon. Zijn zoon aan de lijn. ,,'Een zekere Hendrikx uit Overijssel zoekt je', zei hij. Ik wist meteen hoe laat het was...'" Niemand hoeft Marten Oos ting (56) in Enschede de weg te wijzen. Van 1970 tot 1978 was de man die leiding geeft aan het onderzoek naar de vuur werkramp in Enschede, aan de Universiteit Twente verbonden. Hij woonde op de campus en in Boekelo. „Nee, Roombeek ken ik niet echt; maar ik ben er via de Deurningerstraat talloze ma len langsgekomen", zegt hij. Oosting had 'geen enkel ar gument om nee te zeggen' te gen het verzoek van de Overijs selse Commissaris van de Ko ningin om voorzitter te worden van de onderzoekscommissie. Toen hij werd benaderd, wist de voormalig nationale om budsman niets meer van de ramp dan de gemiddelde Ne derlander. „Die zaterdag, rond een uur of zes, hoorde ik er voor het eerst van. Via de radio: er reden geen treinen tussen Hengelo en Enschede in ver band met een ontploffing. Wat is dat voor geks, dacht ik nog'. Even later was er meer via het nieuws: 'Dan kun je alleen maar de hand voor je mond slaan...'" Met een mening over de gebeurtenissen rond de ramp: het optreden van de au toriteiten, staat Oosting begrij pelijkerwijs niet klaar. 'Diep gaand' en 'grondig' zijn de sleu telbegrippen, die hij hanteert. Ze zijn wat hem betreft nog be langrijker dan snelheid. Groot belang hecht Oosting aan de beslotenheid van de ver horen. „Omdat iedereen zijn verhaal in vertrouwen kwijt moet kunnen. We maken er geen mediaspektakel van." De commissie-Oosting werd gisteren geïnstalleerd en komt vandaag voor het eerst bijeen. In de commissie zitten verder R. Beckers, de vroegere fractie voorzitter van de PPR en GroenLinks, voormalig direc teur-generaal M. Enthoven van het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu, oud-minister J. de Rui ter van defensie en justitie, hoogleraar stralingshygiëne T. Savelkoul en directeur Y. Tümer van de accountantsorganisatie KPMG. Oosting verwacht in no vember klaar te zijn met het on derzoek. jkelllHiUlM Commissievoorzitter Oosting. Naast hem (van rechts naar links) de commissieleden Turner, Savekoul, Beckers en Enthoven. FOTO ANP ERIC BRINKHORST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3