Zuurkoolsoep van Frau Bach Toerisme Nieuwe wildernis langs de Rijn RE I 3 I C H T E N MUZIEK tiic, erlandse toeristen in Eisenach zullen ongetwijfeld snel thuis voelen. In het elcentrum staat een echte 'Blokker' an de overkant renoveert een lemer een pand dat volgens een groot straks bezet gaat worden door nan. Dat ziet er allemaal heel rouwd uit. Nog los van de McDonalds* verderop. Maar de meeste toeristen |;en dit jaar niet naar het in het ingerwald gelegen stadje om te elen. En zelfs niet om de vermaarde tburg*, toevluchtshaven van Maarten ler die hier, onder de schuilnaam ;er Jörg, het Oude Testament in het W* s vertaalde. Eisenach is dit jaar in de van zijn tweede Grote Zoon, Johann istian Bach. De componist die hier in ter wereld kwam en wiens sterfdag 750 aanleiding is voor een onstuitbare aan manifestaties. De geboortewoning van Johann Sebastian Bach werd gesloopt. Geen nood echter. Het 'Bach- jaar' wordt in Eisenach nu zichtbaar in het 'Bachhaus', een geelgepleisterd plattelands woonhuis dat is ingericht als museum. Boven gaat het - in teksten en illustraties - over Bach zelf; beneden over de mu ziek in het algemeen. Zo bezit het museum een even interes sante als curieuze verzameling muziekinstrumenten, waaron der die viool met ingebouwde trompet. De conservator is niet alleen trots op zijn collectie, maar ook bereid (en in staat) er muziek uit te halen. Hij be speelt op gezette tijden de or gels, het spinet en het clavi chord. Johann Sebastian woonde ove rigens niet lang in Eisenach. Zijn ouders overleden jong en hij kwam onder de hoede van een oudere broer die organist •was in Ohrdruf, een ander plaatsje in de Thüringse regio. Vanaf dat moment ontspon zich een roerige muzikale reis, waarin Bach van de ene naar de andere plek trok om er een paar jaar te wonen en te werken. En uiteraard onüenen al die dorp jes en stadjes aan het verblijf van Johann Sebastian Bach (of van zijn familie) een bijzondere status. Wechmar bijvoorbeeld, is nauwelijks te vinden, maar toevallig was het wel de woon plaats van Veit Bach, de over grootvader van de componist. Het schijnt dat hij niet onver dienstelijk luit speelde. Genoeg aanleiding voor het in stand houden van een permanente Bachpresentatie in het plaatse lijke Bach-Stammhaus. Niet veel verder ligt Ohrdruf, waar Bach als jongen na het overlijden van zijn ouders en kele jaren onderdak vond bij zijn oudere broer Johann Chris- toph. Door het dorp loopt een keurig uitgezette route die de wandelaar onder meer langs de kerk leidt waar de broers orgel speelden. Ook de plaquette die de plaats aange'eft van hun wo ning (in 1753 afgebrand) is in het traject opgenomen. En zo gaat het maar door. Overal her denkingen, in wat voor vorm dan ook. In de nog altijd be staande Blasiuskerk bijvoor beeld in Mühlhausen, waar Bach een jaartje als organist werkte. En in Weimar ook, waar hij overigens wat langer ver bleef. Hij had er een mooie baan als organist, kamermusi cus en concertmeester. Veel concrete Bach-sporen zijn er niet meer te vinden, maar de stad heeft wel een interessant cultureel verleden, zichtbaar in instellingen als het Bauhaus- Museum, het Schillerhaus, het Liszthaus en het Goethe-Muse- Beeldig De Bach-erfenis in Arnstadt is rijker. Hier kreeg hij zijn eerste echte baan, als organist aan de Neue Kirche. Die kerk bleef be houden; in het museum staat een orgeltafel waaraan hij heeft gespeeld. Ook zijn er in de stad nog twee huizen waarin hij heeft gewoond. Heel aardig is het dorpskerkje in het enkele ki lometers verderop gelegen Dornheim. De jonge Johann Se bastian trouwde er in 1707 met zijn achternicht Maria Barbara. Het beeldige godshuisje wordt door vrijwilligers onderhouden en Siegfried Neumann, voorzit ter van de Freundeskreis zur Er- haltung des Traukirche von J.S. Bach in Dornheim is graag be reid bezoekers alles uit te leg gen en aan te wijzen. In ge dachten zie je het wisselen van de ringen, het zetten van de handtekeningen in de sacristie en het luisteren naar het orgel tje. Nijvere toerismebevorde- raars hebben rond het histori sche huwelijk een Bach-Wan- derweg uitgezet. Geen ontkomen aan: al rond trekkend door Thüringen be land je van de ene Bach-link in de andere. Er zijn zelfs diverse 'Bach-Keilers', waarin je niet al leen bier kunt drinken maar ook kunt genieten van de regio nale keuken. Nou ja, genieten, dat is vooral weggelegd voor mensen die niet terugdeinzen voor culinaire hoogtepunten als zuurkoolsoep, glibberig ge- kookte rode bieten, en niet te vergeten de talrijke verschij ningsvormen van noedels. Maar gelukkig loop je in de spijskamer van hotel 'Thiirin- gerhof een goede kans te wor den bediend door een echte Frau Bach. En dat maakt veel s in 1992 de rivierdijken len doorgestoken, heeft de ;rrijn vrij spel in de uiter- den aan de voet van de ibeberg in Rhenen. 'De e Kamer' heet het nieuwe urgebied en onder dë n 'Uiterwaarden, boorden latuur' laten Het Utrechts lschap, Staatsbosbeheer en rschap Vallei Eem in het lekerscentrum zien dat de Itaten er zijn mogen. Ruim ïonderd verschillende ten en zeventig soorten dvogels komen er al voor. wilde paarden en runderen ||j en door natuurlijke begra- bij aan de gevarieerde tengroei. e Blauwe Kamer' is onder van een veertig kilometer strook wildernis die on- de naam Project Noordoe- Nederrijn tussen Arnhem en Amerongen ontstaat. Een gebied met wilgenbossen, bloemrijke graslanden, moeras sen, plassen en geulen. De vo gels kunnen er worden geob serveerd vanuit een vogelkijk- hut die de wat geforceerde naam 'De Blauwe Kijk' kreeg aangemeten. De ijsvogel en de zomertaling behoren er tot de broedvogels, maar tientallen soorten komen er ook nog eens op doorreis of om te overwinte ren, zoals smienten, kolganzen en kleine zwanen. Ook de rug- streeppad en de ringslang wo nen in 'De Blauwe Kamer'. Tot de bijzondere planten soorten behoren kattedoorn en duizendguldenkruid. Een vlin der als de koninginnepage is er eveneens te bewonderen en sinds kort zwemt er zelfs een uit Ouwehands Dierenpark ontsnapte bever rond. Dit nog afgezien van 'gewone' dieren als vleermuizen, uilen, muizen, mollen, hazen, konijnen, vos sen, wezels, hermelijnen, groe ne en bruine kikkers. Aan 'De Blauwe Kamer' grenst de Plas- serwaard, die voor een deel in beheer is bij de stichting Het Utrechts Landschap. Een bos rijk gebied, met een wilgenbos van meer dan dertig jaar oud. Hier broeden blauwe reigers, aalscholvers, mezen,, boom kruipers en grote bonte spech ten. In de toekomst zal een deel van de zomerkade van de Plas- serwaard worden afgegraven om ook weer nieuwe natuur te laten ontstaan. Een te graven hoogwatergeul wordt verbon den met de geulen in 'De Blau we Kamer'. Het centrale deel wordt verlaagd, waardoor een moerasvegetatie ontstaat, die ten goede komt aan moeras- en watervogels en vissen. Via een laarzenpad wordt het straks mogelijk over de zomerdijk van Wageningen naar 'De Blauwe Kamer' te wandelen. Dat gebied vormt dan amen met de Plas- serwaard en de Grebbeberg een gebied van zo'n 250 hectare. De Grebbedijk beschermt de Gel derse Vallei tegen overstroming bij hoog water in de Nederrijn. De expositie is tot begin 2001 te bezichtigen. Bezoe kerscentrum 'De Blauwe Ka mer' is open van dinsdag tVm zondag vanaf 10.00 uur. Van uit Rhenen is de weg er naar toe, meteen na de afdaling van de Grebbeberg, aan de rech terkant van de weg goed aan gegeven. Een van de meest op merkelijke portretten van Bach. Het is ge maakt van stukken plastic en kijkt uit over Leipzig. Het beeld van Johann Sebastian Bach in zijn geboorteplaats Eisen ach. Op de achter grond het Bachhuis. FOTO S GPD CEES BAARS Leipzig: een nieuw Wirtschafstwunder Leipzig, de stad waar Johann Sebastian Bach de laatste 23 jaar van zijn leven woonde en werkte, staat dit jaar vanzelfsprekend centraal in de 'vie ring' van zijn 250e sterfdag. In de Thomaskirche wordt een nieuw Bachorgel ingewijd met onder meer een concours (Ton Koopman staat aan het hoofd van de jury) en er worden aan Bach gewijde culturele manifestaties georganiseerd op het gebied van muziek, theater, dans, literatuur en beeldende kunst. De oude meester heerst ook visueel over de stad: tussen de foeilelijke wolkenkrabber bij de Augusti- nusplatz (in de wandeling de verstandskies ge noemd) en het naburige Schillerpark hangt aan een staalkabel een portret van Bach, ter grootte van 54 bij 79 meter. Het is bedacht en gemaakt door de Zwitserse kunstenaar Silvan Baer. Honderden plas tic zakken suggereren samen een doorzichtige weergave van het beroemde Bach-portret dat in het Leiziger stadsmuseum hangt. Maar ook los van het imposante Bachverleden, is Leipzig een interessante stad. Het vormt het mid delpunt van een nieuw Wirtschaftswunder, waarbij niet alleen de gebouwen in de stad zelf worden op geknapt, maar waarin ook op grote schaal het mes wordt gezet in de DDR-erfenis van een verwoest landschap en een verwaarloosde industrie. In het zuiden wordt een aantal oude bruinkool-winplaat- sen omgevormd tot een nieuw recreatiegebied en ook de opwaardering van in versukkeling geraakte industriecentrum Plagwitz wordt terecht als een prestige-object gezien. Informatie: Thiiringer Tourismus GmbH, Weimari- sche Strasse 45, 99099 Erfurt, telefoon (0049) .361.3742.0. Tourismus Eisenach GmbH, Markt 2, 99817 Eisenach, telefoon (0049).3691.7923.0. Tou rist-Information Weimar, Markt 10, 99423 Weimar, telefoon (0049).3643.2400.35. Leipzig Tourist Servi ce, Richard Wagnerstrasse 1, 04109 Leipzig, tele foon (0049).3417.1042.60. Duits Reis- Informatie bureau, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Amsterdam, telefoon (020).697.80.66. Autoslaaptrein Onder de paam 'SunRail Zomer 2000' is bij NS Travel Group een brochure uitgekomen met informatie over de Autoslaap trein. De AutoSlaap Expres, zoals het transportmiddel sinds enige tijd wordt genoemd, vertrok veertig jaar geleden voor het eerst van 's Hertogenbosch naar Avignon en rijdt nu over vier verschillende trajecten naar twaalf verschillende stations in zowel Oostenrijk, Zwitserland, Italië als (nog altijd) Frank rijk. Om het jubileum te vieren heeft NS Travel Group specia le 10-17 daagse Autoslaaptrein-arrangementen samenge steld, die eveneens werden opgenomen in de brochure die kan worden opgevraagd onder telefoonnummer (030) .297.72.91. Het gidsje ligt ook bij de ANVR-reisbureaus. Vlaanderen Bij het Belgisch Verkeersbureau voor Vlaanderen en Brussel kwam een aantal nieuwe brochures uit over de Vlaamse kust. De gids 'Vlaanderen-aan-Zee' geeft beschrijvingen van alle badplaatsen en hun achterland, in 'Logeren in Vlaanderen- -aan-Zee' vindt de gebruiker een overzicht van de meeste accommodaties aan de kust en 'Vlaanderen Vakantieland Aan Zee' biedt de gebruiker een fors aantal bijzondere arrange menten. Naast genoemde brochures verschenen bij eerderge noemd bureau ook de gidsen 'Fietsen en genieten in Vlaende ren' (informatie over fietsvakanties) en 'Vlaanderen Vakantie land in 't Groen' (met fiets-, wandel en kam peerarrangemen ten en dergelijke). Alle brochures kunnen worden opgevraagd bij het Belgisch Veerkeersbureau voor Vlaanderen en Brussel, Koninginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, telefoon (070) .416.81.10. Nieuw Zeeland Bij het verkeersbureau Tourism New Zealand in Londen ver scheen zojuist een informatiegids met daarin niet alleen uit gebreide beschrijvingen van het land, maar ook informatie over onder meer de Maori-cultuur en sensationele, min of meer in Nieuw Zeeland 'uitgevonden' sporten als bungy-jum- pen en dergelijke. De veertig pagina's tellende gids, met ui teraard ook een grote hoeveelheid praktische informatie, is gratis op te vragen via de fax (0044).20.7839.8929 of via een e-mail naar nztb@mailshotmarketing.co.uk Virtueel is de gids te vinden op www.purenz.com. Poppentheaters In Kopenhagen is in het Folketeater een Poppentheatermuse um geopend. De collectie omvat ongeveer honderd poppen theaters afkomstig uit onder meer de Verenigde Staten, Span je, Frankrijk, Nederland en Denemarken. Het nieuwe muse um kwam tot stand na sluiting van Priors Poppentheaterwin kel vlakbij de bekende Ronde Toren in het voetgangersgebied bij Strpget. De eigenaresse besloot de inboedel in z'n geheel over te brengen naar de nieuwe expositieruimte. Brussel In Brussel is onlangs de 'Must of Brussels' geïntroduceerd, een document dat de houder gedurende twee dagen met flin ke korting toegang verleent tot negen verschillende attracties in de Belgische hoofdstad waaronder het Atomium, Mini Eu rope (het Europese Madurodam), het Museum van Schoone Kunsten, Autoworld en het Stripmuseum. 'Must of Brussels' kost 600 Belgische Francs (ongeveer 30 gulden) en is ver krijgbaar bij onder meer de Tourist Information op de Grote Markt van Brussel. M We zouden een weekeinde gaan fietsen in midden- -Limburg. Maar dat gaat zo maar niet. Ik belde de boekingscentrale vary de VVV Limburg: 046.631.06.10. 'Welkom bij VVV Vakanties Limburg', zei een mevrouw met zó'n verrukkelijk zachte g, dat ik onmiddellijk af wilde reizen. 'Al onze medewer kers zijn momenteel in gesprek. Een ogenblikje ge duld alstublieft. Niet erg, kan gebeuren. Bovendien kwam er muziek. 'Need your love so bad' van Fleetwood Mac. Goeie keus, die echter al snel werd onderbroken door de mevrouw met de zachte g. Iets andere tekst dit keer; zelfde inhoud. 'Al onze medewerkers' bleken nog steeds in gesprek en dat waren ze helaas twintig mi nuten later ook. Druk zeker. Onder 'Green, green grass of Home' van Tom Jones legde ik de hoorn op de In de middag probeerde ik het nog een keer. 'Welkom bij de VVV Vakanties Limburg'. Diezelfde zachte g en datzelfde 'al onze medewerkers enzovoort'. 'Silence is golden' van de Tremmeloes was onder die omstan- m digheden een passend nummer, maar na een kwartier haakte ik tijdens 'Saved by the Bell' van één van de Gibb-brothers voor de tweede en laatste keer af. We zijn vervolgens afgereisd naar Cadzand in Zeeuwsch- -Vlaanderen. Een openbaring. De muziek daar wordt gemaakt door de zee.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31