Het Gesprek van de Dag commentaar Big Brother Duitsland doorslaand succef Een kanS voor Suriname Seksbom Sabrina en Zlatko the Brain maken programma Peuter eert soldaten ZATERDAG 27 MEI 2000 KNMI, opgesteld over de perio de 1964-1990, blijkt dat de lang durigste zomerstorm zich eind mei 1972 voordeed. Tussen 26 en 28 mei werd op een kuststa- tion gedurende 50 uur achter een tenminste windkracht 8 ge meten. Debet aan het waaiweer was een hele diepe oceaande pressie (kerndruk 960 hPa) die zich van de Oceaan naar Scan dinavië verplaatste. In 1972 werden in totaal dertien zomer stormen geteld, in 1978 niet één. Morgen dient zich een nieuwe storing aan die min of meer hetzelfde traject aflegt maar waarschijnlijk minder intensi veert. Het systeem veroorzaakt in de nacht en ochtend regen. Daarna af en toe zon, ook een buienkans (wellicht onweer) en aan de kust een krachtige tot harde west tot zuidwes tenwind. Met maxima tot 15 graden blijft het koel. Na het weekeinde is het eerst nog wisselvallig en koel. Vanaf het midden van de week j zou het evenwel versneld warm kunnen worden. Een drie-jarig meisje helpt de begraafplaats van het Amerikaanse Rock Island wat mooier te maken. Bij elk van de 22.C liggen oorlogsveteranen begraven. Jongens en meisjes een gesprek dat ik jaren geleden had met de Haar lemse theatercriticus Jacques Heijer. Kort voor zijn dood: Acteurs kun je eigenlijk pas behoorlijk be oordelen vanaf hun dertigste. Daarvoor is het vaak nogal vaag. Actrices zijn veel sneller volwassen na werp schrijf, ben ik altijd bang voor tuurlijk", zei hij. „Natuurlijk"', zei ik. Terivijl ik had blunders. Dat ik over zaken schrijf die moeten zeggen: „Dat is wel zo maar waarom eigen- Ik heb mijn stukjes van de laatste maanden nog eens doorgelezen. Zat weinig actualiteit in. Geen Enschede, Nina Brink of Gerrit Zalm. Ik weet wel waarom: als ik over een actueel onder schrijf allang achterhaald zijn terivijl ik als enige van niets weet. Omdat ik nét dat ene krantenartikel of die ene journaaluit zending heb gemist. Dus ik laat de actua liteit liever aan de echte journalisten over. Gisteren sprak ik een theaterregisseur. Hij vroeg of ik nog goede jonge acteurs wist. Ik noemde de naam van een jonge actrice die ik erg bewonder. Nee nee. goede jonge actri ces kende hij ook wel Acteurs had hij nodig. En ineens realiseerde ik me dat ook ik op ieder goede jonge acteur wel vijf goede ac trices kon noemen. En ik herinnerde me Ik geef al jaren les op de Amsterdamse Theater school. Hoeveel vrouwelijke leerlingen heb ik niet bewonderd in de klas. En hoe weinig mannelijke. Die ontiuikkelen zich eigenlijk pas als ze al van school afzijn. Ik weet dit allemaal al zo lang. maar ik weet nog steeds niet waarom. En ik schaam me daar een beetje voor. want ik zou het moeten weten. En mijn eigenlijke angst is dat iedereen weet hoe het zit terwijl ik het cruciale gegeven ergens onderweg gemist heb. Net als de fijne nuances van World On line. Hoe zit dat toch met voorlijke meisjes en achterlijke jongens? Schiet me ineens een tv-uitzending te bin nen over rellen in Schotland tussen de supporters van Glasgow Rangers en van Celtic. Die rellen duren al honderd jaar. Gevraagd naar het waarom van de vechtpartijen antwoordde een veertienjarig jon gentje: „Omdat we jongens zijn. Nog een anekdote in dezelfde sfeer. Onlangs was ik te gast bij een vriend van me die twee kinderen heeft, een jongen en een meisje. Op een gegeven mo ment was ik even alleen in de kamer met het vierja rige zoontje. „We zijn nou met drie jongens en twee meisjes hè?", vroeg hij. Het duurde even voor ik be greep dat ik de derde jongen was. „Klopt", zei ik. Hij dacht even na en zei toen: „Lekker veel jongens hè!" Het zal allemaal wel verband met elkaar houden: jongens bij jongens en meisjes bij meisjes. En voor lijke actrices tegenover Iaat bloeiende acteurs. Er zijn dikke boeken over vol geschreven. Alleen ik heb ze niet gelezen. De rijst kan wegens geldgebrek bijna niet meer worden geoogst, salarissen van overheidspersoneel kunnen vrijwel niet meer wor den opgebracht, de oude stad van Paramaribo rot weg en ondanks een vorig jaar aangenomen motie van wantrouwen is de Suri naamse president lules Wijdenbosch gewoon op het regeringsplu che blijven zitten. Sterker nog, luttele dagen voor de verkiezingen van afgelopen donderdag liet hij zich bij de opening van de peper dure nieuwe brug over de Surinamerivier nog bewieroken als 'Bos je de Bruggenbouwer'. Uit het voor hem en zijn vroegere kompaan Desi Bouterse zo ver nietigende verkiezingsresultaat is echter duidelijk gebleken dat de Surinamers vinden dat het land zich lang genoeg van slechtste kant heeft laten zien. De 'oude' politiek, verenigd onder de wat misleidende naam Nieuw Front, krijgt weer een kans. Het moet raar lopen als de volgende president van Suriname niet Ronald Ve- netiaan heet. Hij probeerde het al eerder, en onder hem maakte het land een periode van relatieve rust en welvaart door. Dat geeft hoop, want wat Suriname nu vooral nodig heeft is poli tieke en economische stabiliteit. Het is aan Venetiaan en de zijnen om het eerste te verwezenlijken. Met de solide Kamermeerderheid die er voor een nieuwe regering lijkt te zijn, is het uitgangspunt in elk geval gunstig. Op het economische vlak is ook de nieuwe rege ring aan handen en voeten gebonden door de erfenis van jaren van stelselmatige verwaarlozing, van onverschilligheid en van zelf verrijking en -verheerlijking. Daar kan Nederland een belangrijke rol gaan spelen. Nu de poli tiek onaanvaardbare kliek rond Bouterse door de kiezer op zijn plaats is gezet en het corrupte kliekje rond Wijdenbosch is gemar ginaliseerd, lijkt het moment daar dat Den Haag de turbulente re latie met Paramaribo weer eens kan gaan herzien. Zo zou de tij dens Venetiaans eerste regeerperiode zo veelbelovend begonnen samenwerking op fiscaal en juridisch gebied nieuw leven kunnen worden ingeblazen. Na de Surinaamse kiezer zou ook de Nederlandse regering moeten inzien dat de bodem van de sociale en economische put vrijwel is bereikt en dat de weg omhoog alleen kan worden ingezet door - fi nanciële - ondersteuning en versterking van een democratisch be wind. Vergooit Venetiaan zijn kans of laat Den Haag de gelegen heid liggen, dan zal het in potentie zo rijke Suriname onafwend baar blijven afglijden in de richting van een 'doorsnee' Derde We reld-land, en is in politieke zin de bananenrepubliek nabij. Het leed van de Heijntjes Zijn interviewstem is zeurderig, zijn camerawerk suggereert onver schilligheid en zijn montages zijn niet om aan te zien. Dat schijnt een bewuste huisstijl te zijn. door menigeen herkend als verfrissend spontaan. Frans Bromet heet een vakman, won zelfs een keerde Nipkowschijf maar mij beneemt zijn quasi achteloze stijl herhaal delijk het zicht op de inhoud. Dat ik donderdagavond toch de com plete aflevering van Gemeenschap Goederen uitzat, moet met de verbijstering te maken hebben die zijn gasten, het echtpaar Heijn, te weeg brachten. Deze Ronald-Jan, zoon van de ontvoerde en vermoorde Gerrit-Jan Heijn van de gelijknamige supermarktketen, verwierf ooit enige na tionale status als redelijk succesvol hockey-international, maar brak pas echt(door toen hij zijn erfenis van dertig miljoen inzette om Nederland öntvankelijkèr te maken voor spiritualiteit. Daartoe richtte hij tegenover het Centraal Station in Amsterdam het cen trum Oibibiq op. later Oininio gefieten. Maar ook,die. naams wijzi ging kon een faillissehient'niet vóórkomen'. Zoals de titel van Bromets reeks al doet vermoeden ging het met de Heijntjes over hun bestedingspatroon, toen en nu. Toen beliepen hun maandelijks uitgaven toch al gauw zo'n vijftigduizend gulden, want twee huizen, zes kinderen, personeel, gas, licht en telefoon. Bovendien, als je, zoals Ronald-Jan niet eens zo vaak deed. nieuwe kleren moet kopen, dan kom je per keer toch ook niet onder de tien duizend gulden uit. Voor minder kunnen die dingen gewoon niet. Dat is er nu allemaal niet meer bij natuurlijk. Hij loopt in dezelfde kleren als twee jaar geleden ('erg hè, maar niet te zien toch'), de las ten van zijn huis zijn nu in bevriende handen, maar dat laat onver let dat je aan zes kinderen, gas, lichten telefoon toch zo'n tiendui zend gulden per maand kwijt bent. En dat als er niets gebeurt, het geld over een paar weken op is. „Dat is even een probleem", beaamde zijn echtgenote en psychologe, die er bij liet vijfde kind voor koos om het thuisfront te verzorgen, „maar er komt wel weer wat.Ondertussen is er voor een jarige opa even niet dat goede boek dat hij graag hebben wilde, maar een door de kinderen zelf gekleide asbak. „Ook leuk toch?" Wat u zegt: er is ook leed onder de gevallen rijken op de wereld. Als je nooit geld hebt gehad, weet je immers niet wat het is om het te verliezen. wil buys Brittannië die opgepakt z E gens diverse misdaden, zil pedofilie, moord en fraud't il Naast de bekende wijnlan *1 Frankrijk, Italië en Spanje u nu ook Nederland een WIJv ROUTE. Maandag opent 'i Meisje' de nieuwe trekker op Middeleeuwse wijze dri in een groot wijnvat tot Zei! wijn te stampen. Druiven b' op de Zeeuwse eilanden gT gedijen. Voor een aantal I; i bouwers was dat aanleidir is beginnen met het maken V wijn als alternatieve inkon v bron. Het Zeeuws Bureau z Toerisme kwam op het ide wijnroute in het leven te r<« De Zeeuwse bevolking en i - ten kunnen op die manier proefrondje maken langs v wijngaarden en wijnmakei „Mijne Heren. Uw planne 1 ven aanleiding voor ernstij zorgheid." Zodra ambten* Noord-Holland een brief n i ze aanhef onder ogen krijj weten zij dat er werk aan kei is. Het is een van de di I den bezwaarschriften van MAN RIJST, werkzaam bij lieufederatie Noord-Hollaio Ook beroepsactievoerders5 ben hun arbeidsvoorwaard1 goed voor elkaar, dus de 6^ ge Rijst kon vorige week n i< jaar werken met vut. Hij g j| echter wel als vrijwilliger Q met actie voeren. De Milief ratie bundelt zo'n zestig g kleine natuur- en milieucl krijgt subsidie van de prov Rijst diende in namens dez lieufederatie 2,7 bezwaar t ten per week in en bezorgt twee ambtenaren een dag Rijst fulmineerde onder ai tegen het verdwijnen van i gebieden, uitbreiding van lenteelt, de groei van Schi en de 'asfaltering' van Not Holland. MENSELIJ] Een INTERNETSITE waa gen betaling de gegevens veroordeelde criminelen I worden opgezocht, heeft stralië tot enorme opschue geleid. Een rechter in Mek moest de jury in een mooH naar huis sturen, omdat <H leden via de website infoi a hadden kunnen inwinnena de verdachte. Op de intern www.crimenet.com.au kan een voor een bedrag van ï't stralische dollar (f 8,50) d naar het dossier van zo'n o mensen die ooit zijn verot Het gaat om criminelen U( meer Australië, de VS en JOOST PRINSEN Na een twijfelachtig begin en een aanvankelijk uitzendverbod is Big Brother nu ook in Duitsland een doorslaand succes. Ingrediënten als een heuse seksscène en de nieuwe bewoonster, seksbom Sabrina, maken dat het programma van John de Mol moeiteloos iedere dag de kijk top tien haalt. Ook rondom het huis is de gekte losgebroken. Als een bewoner de be roemde wooncontainer verlaat, komen honderden en soms duizenden mensen naar Hiirth om een glimp op te vangen van de 'sterren'. Zomerstorm Meteen als je vanaf de snelweg de Keulse voorstad Hürth in rijdt, sieren grote parkeerbor- den met het overbekende logo het straatbeeld. Zo wordt al snel duidelijk gemaakt wat deze maanden de gemoederen in het anders zo rustige industriestad je bezighoudt: Big Brother. Alle toegangswegen naar het beroemde huis zijn door poli tieauto's en grote hekken ge blokkeerd. Er wordt deze avond iemand uit het huis gezet en de verwachte opkomst is groot. Al leen via de door Big Brother uitgestippelde wegen kunnen fans het huis, dat op het Duitse NOB-terrein staat, bereiken. Eenmaal aangekomen is het nog steeds niet gemakkelijk het huis van dichtbij te bewonde ren. Politieagenten en body guards verbieden iedereen die er niks te zoeken heeft, het ter rein te betreden. Alleen fans met een speciale toegangspas mogen aan het hek gaan staan om de vertrekkende bewoner vanavond uit te zwaaien. Maar niet zonder eerst uitgebreid door één van de 130 beveili gingsbeambten te worden ge fouilleerd. Deze voorzorgsmaatregelen zijn getroffen omdat het ooit verschrikkelijk mis ging. Toen volksheld Zlatko Trpkoyski (Ook wel The Brain genoemd vanwege zijn onbeschrijfelijke domheid) een aantal weken ge leden het huis verliet, stonden maar liefst achtduizend fans voor het huis om een glimp van de 24-jarige werkloze Zuid- Duitser op te vangen. Nog eens tienduizend mensen waren on derweg, maar hebben het huis nooit op tijd bereikt. Zij ston den uren in de file en konden 's avonds onverrichter zake weer terug naar huis. De achtdui zend zuipende Big Brother- aanhangers die wel voor de container stonden, richtten een enorme chaos aan. Ze verhin derden Sladdi's gang naar de studio door massaal voor zijn limousine te gaan staan. De li ve-uitzending vanuit de studio moest een half uur onderbro- ther drie weken 'in de leer ge weest' in Nederland. „We heb ben veel geleerd in die tijd. Al les wat er goed ging in Neder land, maar ook de dingen die verbeterd konden worden. Het concept is natuurlijk hetzelfde, alleen hebben wij nog een en ander kunnen aanscherpen." Laux heeft er bijvoorbeeld voor gekozen iets 'hardere' mensen te casten. „We hebben mensen met een sterke eigen mening en een heel open karakter geko zen. In Nederland zaten er toch meer rustige types in het huis." En dat bevestigen de foto's die in Laux' kantoor hangen ook wel. Struise blonde vrouwen en mannen met zwaar getrainde leraren vormen de hoofdmoot in het huis. Sabrina, de blonde dakbedek- ster die sinds kort bewoner is en meteen tot 'seksbom Sabri na' werd omgedoopt, lijkt het nieuwe publiekstrekkertje. Vro lijk liet zij al verschillende keren haar goedgevulde bh voor de camera zakken en door haar dubbelzinnige opmerkingen kregen kijkers snel door welke kant het programma opging. Laux ontkent echter dat Sabrina is binnengehaald om meer seks in de tent te creëren. „Sabrina is gewoon een leuke meid die de groep weer wat opener heeft gemaakt." Doordat de Duitsers hebben gezien dat in Nederland op een gegeven moment de saaiheid toesloeg, hebben zij van alles bedacht om het huis levendig te houden. Vorige week werden zij verrast door een bezoek van de Duitse steractrice Verona Feld- busch, die ook een nacht bleef slapen alvorens ze naar het Filmfestival in Cannes vertrok. De avond dat Verona het huis inging, keek een recordaantal van 8,5 miljoen mensen naar RTL II. En zo heeft Laux nog meer plannetjes. Hij zegt niet wat, maar het zal niet weer een BD'er (bekende Duitser) zijn. Een hele nieuwe televisiecul tuur is nu ook in Duitsland los gebarsten; Bakken met geld worden eraan verdiend, de Waar draait B Brother nog me In Spanje is Big Brotht 23 april begonnen. Hi daar een nog groter su dan in Duitsland en Ne land. Amerika start op met het programma, huis is gebouwd in Los geles, Californië. Groot tannië begint in juli. In Zweden, Noorwj en Denemarken zijn huizen al gebouwd. In tember gaat het progi ma in één van de drie den van start (welk lai nog niet bekend). In r" voorjaar van 2001 reis techniek naar het tvvn land: in het najaar van is het laatste land aai beurt. Ook Portugal Zwitserland beginnen i herfst. Verder worden er ei- onderhandelingen gev e met Zuid-Afrika, Polen, H lië, België, Nieuw-Zee r< en Australië. e« n ie tientallen varianten stape|[1 zich op. Gelukkig hebben fans, die buiten op het pl< opgelucht ademhalen om 2 Verena en niet Jürgen is stemd, dat niet door. Die - ten gewoon van een nieu n gramma met mensen die D 'lekker gewoon en echt zi c dat is maar goed ook. 1C lieneke van der fluit Big Brother in Duitsland tot en met 9 juni. In Nedn land is het programma a111 te ontvangen via de satel schotel. Volgend seizoen 1 den, vanwege het grote si samenvattingen en live-i - zendingen op RTL uitgez° den. )t "Komt wind voor regen, daar is niets aan gelegen, doch komt regen voor wind, berg dan je zeilen gezwind'. Na nachtelijke (koufront)regen worden we vandaag hoogstwaarschijnlijk met een zomerstorm gecon fronteerd. De kwade genius is een sterk activerende randsto- ring die westelijk van Neder land naar het noorden koerst. De verwachting is dat de druk vanmiddag op de Noordzee tot mogelijk 978 hPa daalt. Dat het systeem zo intensiveert komt doordat de storing net onder het krachtigste deel van de straalstroom terecht komt. De wind is langs de kust waar schijnlijk al in de nacht aange wakkerd tot stormachtig, van ochtend en deels vanmiddag (dan vooral in het Waddenge bied) is er een reële kans op zuidwesterstorm. Boven land is de wind krachtig en tijdens bui en moet rekening gehouden worden met zware windstoten (80-100 km/uur). Sommige bui en veroorzaken tevens onweer en hagel maar zo af en toe laat ook de zon zich zien. De tem peraturen komen uit op 15 gra den. Stormweer in deze tijd van het jaar is geen jaarlijks fenomeen maar uniek is het niet. Uit de stormenkalender van het ken worden. Deze middag is het een stuk rustiger. Langzaam druppelen fans binnen. Onder hen veel jonge meisjes en jonge vrou wen en wat minder heren en gezinnetjes met kleine kinde ren. Op het plein voor het huis heeft de organisatie een paar dranktentjes (geen alcohol), een standje met echte Duitse Bratwürste en een paar ver kooppunten met heuse Big Brother-artikelen. Het geheel wordt wat veraangenaamd door muziek die uit grote boxen schalt. Vooral de Jürgen t-shirts zijn populair. Hordes tieners, maar ook oudere dames, lopen rond met een t-shirt van de nieuwe favoriet. „Jürgen is aardig en grappig. En hij komt uit Keulen. Daarom vind ik hem zo leuk", zegt Brigitta uit Keulen. Twee uur geleden heeft ze een plaats je vooraan bij het hek weten te bemachtigen. Pas over zes uur komt er iemand het huis uit, maar Brigitta laat haar mooie plekje niet meer inpikken. „Ik denk niet dat Jürgen vanavond wordt weggestemd, want heel Duitsland vindt hem leuk", zegt Brigitta. „Maar wie weet, zie of hoor ik hem nog." Plotseling breekt er paniek los. „Komm schnell, der Alex ist da", klinkt het van alle kanten. Voor het productiegebouw ver derop staat ex-bewoner Alex handtekeningen uit te delen. „Alex, Alex!", roepen zijn fans. Fototoestellen klikken en meis jes nemen gillend een handte kening in ontvangst. Na vijf mi nuten houdt Alex het voor ge zien en vlucht weer naar bin nen. Het is inmiddels pas zes uur en pas om tien uur komt de weggestemde bewoner naar buiten. Alle fans op het plein zijn het eens: vandaag moet Verena eruit. Ze is pas een paar weken in het huis, wil zelf graag naar huis en is beduidend min der populair dan de overgeble ven vier. Verena is de Duitse Anouk. Binnen in het productiegebouw merkt de crew weinig van de De Duitse Verona Feldbusch zwaait naar de toeschouwers terwijl ze op het punt staat om het het Big brother-huis in te gaan. foto reuters ontstane drukte buiten. Er wordt hard gewerkt om de live uitzending van vanavond voor te bereiden. Ook Rainer Laux, producer en grote Big Brother- baas, is aanwezig. Al meer dan tachtig dagen werkt hij zo'n beetje dag en nacht om het progr amma draaiende te hou den. „Wat heel belangrijk is, vooral in het begin, is observe ren. Gewoon gaan zitten en kij ken wat er in een groep ge beurt. Dat heb ik van Hummie van de Tonnekreek geleerd. Op die manier had zij de ontlui kende liefdesrelatie van Bart en Sabine al in dë smiezen, voor dat het ook maar iemand was opgevallen." Laux en zijn ploeg zijn voor aanvang van hun eigen Big Bro-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2