triphelden komen tot leven Een schatkamer boordevol muziek Wanadoo Multi Media FREELER Meer informatie: www.free- RDAG 27 MEI 2000 Betaald surfen Iedere internetter heeft vermoedelijk al eens een 'aanbieding' gehad: geld verdienen met surfen. De truc is natuurlijk simpel. Je wordt geconfronteerd met advertenties en de bedrijven beta len daarvoor. AdFrame is de nieuwste loot aan de boom, maar doet het allemaal wat anders dan de concurrenten. AdFrame werkt met leden van wie specifieke (surf)interesses bekend moeten zijn. In een vestertje van 6 bij 2 centimeter worden dan advertenties getoond tijdens het surfen op het world wide web. De opgegeven 'doelgroepgegevens' bepalen welke advertenties er worden getoond. Volgens het bedrijf kan de vergoeding oplo pen tot vier gulden per uur en dat zou dus betekenen dat je zelfs overdag qua telefoonkosten gratis kunt internetten. Meer informatie: www.adframe.nl Foto's op internet Internetprovider Wanadoo biedt sinds kort in samenwerking met de Hema haar abonnees de mogelijkheid om eigen (vakan tiefoto's op het internet te zetten. Alle abonnees krijgen daar toe een waardebon, die getoond dient te worden, wanneer men foto's laat ontwikkelen bij het warenhuis. De foto's worden dan niet alleen afgedrukt, maar ook gratis gedigitaliseerd en binnen vier dagen op het internet gezet. Daarzijn ze te zien middels een unieke toegangscode en kan de eigenaar ze publiceren door ze in een Webalbum te plaatsen. Door anderen die code tegeven kunnen zij de foto's bekijken. De speciale actie loopt tot en met 31 augustus. Voor meer in- formatie: www.wanadoo.nl- mm m /webalbum PlayStation 2 eind oktober Ook in Europa zitten de liefhebbers van de PlayStation met smart te wachten op de nieuwe machine, die Sony Computer Enter tainment heeft ontwikkeld. Deze PlaySta- tion2 is in Japan al een gigantisch succes: toen het apparaat daar enkele maanden ge leden werd geïntroduceerd was de website van PlayStation dagenlang onbereikbaar vanwege het grote aantal bestellingen. De PlayStation2 wordt in Europa en in Amerika op 26 oktober gelanceerd. De 128 bit spelconsole draait op een zeer krachtige grafische processor, die er voor zorgt dat de spellen er nog rea listischer uitzien. Daarnaast kan het apparaat gewone audio- cd's afspelen, maar ook dvd-video. Ook zijn de 'oude' spellen voor de PlayStation nog op het apparaat te gebruiken. De Europese en de Amerikaanse versie van de PlayStation 2 heeft een extra uitbreidingsmogelijkheid. In het apparaat kan een 3,5 inch harde schijf of een netwerkkaart worden gescho ven. lijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, lar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl cky Luke, South Park, Scooby Doo en Bugs Bunny Grote schoonmaak MP3-bestanden vliegen je op het internet om de oren woordraadsel IZONTAAL: 1. Giftige spin; 9. advies; 10. meer in Kazachstan; andeloos zoogdier; 12. arrondissement; 14. familielid; 15. minnaar; ardkluit; 19. vliegtuig; 21. Nederlandse luchtvaartmaatschappij; >nge stier; 23. groot water; 25. watering; 27. de voortijlende wolken; etijde; 32. machinepistool; 33. automerk; 34. diefstal; 36. jubelkreet; loedgetuige. ÏCAAL: 1. Landloper; 2. liefkozing; 3. dwarsmast; 4. bijbels figuur; Her in Frankrijk; 6. bijbelse stad; 7. jong dier; 8. plant; 13. knaagdier; ooruit!; 16. zeilvaartuigje; 18. in orde; 20. roem; 23 groep bijen; oofddeksel; 26. ernstiger; 28. frivool; 29. slank; 31. halsbont; uzenvogel; 35. ondernemingsraad; ^7. familielid, ssing van vrijdag: :ontaal: 1. Wasbleek; 5. schering; 6 even; 8. tref; 10 laten; 12. tenen, caal: 1. Wisent, 2. schone; 3. lorre; 4. einde; 7. vaten; 9. flat; 11. non overwoekerd, dan is de enige oplossing een grote schoon maak. Hierbij wordt de hele harde schijf tot in de hoeken uitgeruimd. Een goede gelegen heid om troep die je toch niet meer gebruikt weg te gooien en alleen de nuttige software weer terug te plaatsen in de nieuwe inrichting. Toch is dit een ope ratie waar je niet te licht over moet denken. Alles moetje na melijk vanaf de grond weer op bouwen. Niet alleen de soft ware moet worden hersteld, maar ook alle randapparaten met hun drivers behoeven her installatie. Soms geldt dat zelfs voor de fundamenten van de computer zelf, zoals de grafi sche- of geluidskaart. En het modem. Wachtwoorden, al lang vergeten achter hun rijtje sterretjes, moeten weer opge diept worden uit een stoffige la. Het adresboek moet terug. Het zou leuk zijn als je je e-mail van vóór de grote schoonmaak nog zou kunnen inzien. Alle mappen met foto's, teksten en andere eigen documenten moeten na uitmesting terug. Ei genaars van een zip-drive, een cd-brander of een ander groot opslagmedium zijn in het voor deel bij het opschonen van een pc.Reken al met al op een dag wejk, tegenslagen niet meege rekend. Maar wat een over zicht, en wat een snelheid, als alles het weer doet! SYLVAN SCHOONHOVEN MP3: het toverwoord voor de muziekliefhebber, en de grofste vloek in de ogen van de mu ziekindustrie. Het is een manier van comprimeren, die van de forse audio-bestanden hapklare brokjes maakt. Gemakkelijk (lees: snel) te downloaden en te beluisteren. En natuurlijk net zo gemakkelijk weer om te zet ten in de wave-bestanden, waarvan een cd gebrand kan worden. Van Mozart tot Metal- lica, Van Doris Day tot de stuk ken van Doe Maar, de internet - muziekbibliotheek is enorm en gratis. De software om audio-bestan den als MP3 te coderen en an dersom te decoderen, is gratis te vinden op het internet. Dat laat de muziekliefhebber, die in de winkel al jarenlang forse be dragen moet neertellen voor de officieel uitgebrachte albums, zich geen twee keer zeggen. Ook software die de zoeker in contact brengt met anderen is gratis te downloaden. Napster bijvoorbeeld is zo'n program ma, ruim een halve megabyte groot bij het downloaden, maar na ingebruikneming een we reldwijd zoekprogramma voor MP3-muziek. Een score van 200.000 liedjes is geen zeld zaamheid en een zoektocht op naam van artiest of liedje levert doorgaans tientallen 'hits' op. Terwijl het programma een of meerdere nummers binnens leept kan intussen verder ge zocht worden naar andere lied jes. Met een beetje geluk kan zo binnen enkele uren genoeg muziek gedownload worden om een cd naar eigen keus vol te krijgen, zeker met een kabel verbinding op een niet al te druk tijdstip. Er zitten natuurlijk haken en ogen aan: niet iedere aanbieder heeft zijn muziek even goed naar MP3 omgezet (dat hoor je pas als het binnen is) en ook is niet alles van elke artiest via Napster te vinden. Maar van klassiek tot dance en van Ne derlandstalig tot 'arrenbie' is het aanbod overweldigend. Niet voor niets is het trefwoord 'seks' sinds eind vorig jaar van de eerste plaats verdrongen door MP3. Ook beginnende artiesten en bands kunnen met deze moge lijkheid de drempel yan de pla tenmaatschappij omzeilen door hun muziek rechtstreeks op het CD-ripper (voor het omzetten van muziek-cd's naar wave- of MP3-bestanden) voor nop bin nen te halen waren. Waarschu wingen dat de software alleen voor legale doeleinden gebruikt mag worden, maken net zoveel indruk als de waarschuwingen op een pakje sigaretten. En de waarschuwingen van NVPI-di- recteur Paul Solleveld, dat deze praktijken op termijn zullen lei den tot verschraling van het muziekaanbod zijn vooralsnog aan dovemansoren gericht. De muziekindustrie probeert de ontwikkelingen natuurlijk om te buigen. De gigantische melk koe zal niet zonder slag of stoot worden losgelaten. Maar wel zijn er andere methoden nodig en daar wordt verwoed naar ge zocht. Bijvoorbeeld via de nieu we technologie van Microsoft: Windows Media Technologies, waarbij het geluidsbestand nog verder in omvang kan worden teruggebracht, maar waarmee ook video kan worden meegele verd. Bovendien kan een ver sleuteling worden toegevoegd, zodat iemand het hele bestand pas kan beluisteren als hij voor de code heeft betaald. Maar wat voor systeem er ook wordt be dacht: lek gaat het altijd. Er hoeft tenslotte ter wereld slechts één enthousiasteling te zijn die zijn favoriete nummer koopt, op de pc omzet naar MP3-formaat en aan de rest van de wereld prijsgeeft. Bertelsmann Online (BOL), de virtuele boek- en muziekwinkel van de Duitse uitgever Bertels mann, zoekt naar een nieuwe weg. In de loop van dit jaar wil het bedrijf muziek aanbieden om tegen betaling te 'downloa den'. BOL wil samenwerken met Getmusic, een samenwer kingsverband tussen Bertels mann en de filmstu dio en mu- ziek- uitgever Universal. Freeler uitgebreid De gratis internetprovider Freeler (een initiatief van ING. Natio nale Nederlanden en Postbank) heeft zijn portal verder uitge breid. De nieuwe elementen zijn er vooral op gericht om inter netters met elkaar in contact te brengen. Dat kan bijvoorbeeld via het spelen van spellen, maar ook - en op een heel andere wijze -via Vragenvuur, waarbij vragen gesteld kunnen worden en problemen kunnen worden besproken met andere internet ters. Onder Ons biedt iedereen de mogelijkheid om verhalen, foto's of wat dan ook te delen met anderen. Qua service werd de site uitgebreid met Q-go en Kaarten Routes. Dat eerste is een intelligente zoekmachine, waaraan vragen kunnen worden op gegeven in plaats van alleen zoektermen. Het tweede is - dat moge duidelijk zijn - een rou- teplanner met de mogelijk- JEEZ heid de kaart af te drukken. Oranjewebsite Planet Internet zorgt voor en tijdens het Europees kampioen schap voetbal voor een uitgebreide website over het toernooi. Canal+, Voetbal International en KPN werken er aan mee. De sportredactie van Canal+ levert de beelden van het dagelijkse EK-programma Ontbijt ter Duin, dat normaal gesproken alleen beschikbaar is voor de abonnees, maar nu voor iedereen met internettoegang, op elk gewenst tijdstip. De redactie van VI zorgt voor achtergrondartikelen en de sportredactie van Planet Internet houdt het laatste nieuws bij. Verder is er een SMS prijs- vraagspel (mobiele telefoon) en wordt een grote voetbalpool ge organiseerd. Verder zijn er bijdragen van cabaretier Dolf Jansen en is een dagelijkse electronische nieuwsbrief beschikbaar. www.oranje.nl Gezondheidsplein De bekendste website op het gebied van gezondheid in Nederland, ge- zondheidsplein.nl, is volledig ver nieuwd. Deze medische website van VNU/Medical Media heeft een betere opmaak gekregen en is nu nog over- gezondheidsplan nl zichtelijker. Nieuwe thema's zijn toe gevoegd, zoals alternatieve geneeswij zen, voeding en psyche. De bezoeker kan verder terecht voor :ontact met patiënten en specialisten en voor zelftesten. Verder s nog steeds de medicijngids beschikbaar (1600 bijsluitertek- iten) en het medische woordenboek, evenals de aandoeningen- »ids met veel audiovisuele animaties (flashfragmenten). Arww.gezondheidsplein.nl paar jaar gebruik lijkt wel een oer- als je de gewoonte hem ongebreideld al- gratis) cd-roms te voeren. Is de aan dan is dat te aan de snelheid. Het ill arten duurt een dagdeel, en uitvoeren van ingewik- programma's stelt het ge- :andlopertje je geduld be- op de proef. Een blik in op de harde schijf le- weinig op: het schijfstation vol met onbegrijpelijke af- ingen waarbij iedereen al vergeten is met welk pro- ïma het verband houdt. Of welk restant van een pro- a. Want als er iets is dat omputer laat dichtslibben :n zwanenhals, dan is het •chte gewoonte om soft- handmatig (en dus maar te verwijderen. Veel beter dit door Windows zelf te doen in het menu confi- tiescherm - software - in- •ren en verwijderen. ows zorgt dat niet alleen rogramma-map verdwijnt kon je zelf ook nog wel), ook alle restjes die het amma elders achterlaat, 'at groter softwarepakket zijn tentakels naar alle uit- de C-schijf uit, en precies die aanslag die ;r blijft zitten bij het hand- deleten van een program- de boel ongeneselijk net te zetten: de eerste stap naar naamsbekendheid. Een voorbeeld van een legale aan bieder is Vitaminic (www.vita- minic.nl), dat via landgebonden websites enkele duizenden MP3-bestanden beschikbaar stelt of te koop aanbiedt. Maar zelfs de coryfeeën die hun spo ren al hebben verdiend, maken van de mogelijkheid gebruik: David Bowie zette eind vorig jaar zijn jongste cd al op inter net voordat hij in de winkel lag, tot grote woede van de handel. Maar anderen hebben niet zo veel vrede met de piogelijkhe- den van de moderne media: de hardrockband Metallica be gon onlangs een rechts zaak tegen studenten van de Yale Univer sity, de Indiana University en de University of Southern Cali fornia die Napster gebruiken. De drummer van Metallica, Lars Ulrich, vergelijkt het ge bruik van Napster met 'handel in gestolen goederen'. Inmid dels hebben meer dan zestig Amerikaanse universiteiten hun studenten verboden Napster te gebruiken, omdat het internet verkeer door het massale ge bruik ernstige vertraging opliep. Ja, illegaal is het wel. Maar de grootste gebruikersgroep, de jongeren, maalt daar niet om of denkt er op zijn minst niet bij na. En daar krijgen ze natuurlijk de nodige gereedschappen voor aangereikt. Om het eerder ge noemde Windows Media Tech nologies nog eens bij de hoorns te vatten: dit programma maakt door zijn compressiemethoden bijvoorbeeld ook 'streaming' audio en zelfs video mogelijk: daarmee wordt het gezochte muziek- of filmbestand via tele foonlijn of kabel in blokken binnengehaald en in de pc weer aan elkaar geknoopt, zodat het weer een aaneengesloten stuk muziek of film wordt. Recht streeks te beluisteren of te be kijken. Zo zijn er al heel wat ra diozenders, die met deze tech niek via het internet te beluiste ren zijn. Eerdei kon dat al via Real Audio Player. En alles wat de pc bin nenkomt kan uiteindelijk ook op digitale dragers zoals cd's gezet worden. Microsoft stelt de software gratis beschikbaar, net zoals al eerder programma's als WinAmp (het afspelen van muziek en om- den van de pc met het ouder wetse knutselen. De vaders en moeders van de huidige digitale generatie herinneren zich on getwijfeld de bouwplaten, waarmee huizen en andere din gen gemaakt konden worden. Die bouwplaten maak je met dit programma helemaal zelf. Geheel naar eigen inzicht. Wie een kerk met een blauw dak wil, bouwt een kerk met een blauw dak. Het is vrij simpel om een complete Loony Tunes wereld te bouwen met de achtergond en alle figuren die daarbij ho ren. Bij het printen van al het fraais moet wel stevig papier (aanbevolen wordt 160 grams) worden gebruikt. Min. systeemeisen: Pentium 133, Windows 95/98, 32 Mb ram, 200 Mb ruimte op de harde schijf, SV- GA-videokaart, printer, 160 gr.pa- pier, schaar en lijm. Prijs: 49,95 gulden. deokaart met DirectX'6.1. Prijs: 69,00 gulden. De waarschuwing op de doos is voor degenen, die de tv-serie kennen geheel overbodig. Het- spel is bedoeld voor een vol wassen publiek vanwege de taal en inhoud. We hebben het hier over South Park Rally. De leeftijdsbalk aan de achterzijde geeft een groen vinkje te zien bij 15 jaar, want op die leeftijd schrikt de jeugd echt niet meer van hetgeen de simpel getekende, maar zeer populaire figuren van South Park allemaal uitkramen. Zoals de titel van het spel al aangeeft gaat het om een racespel met Cartman, Grandpa, Scuzzlebutt en alle andere figuren in de hoofdrollen. Een spel dat bij de fans van South Park zeker in de smaak zal vallen. Min systeemeisen: Pentium 200, Windows 95/98, 32 Mb ram, 170 Mb ruimte op de harde schijf, 3D- videokaart. Prijs: 99,95 gulden. Scooby-Doo is misschien niet de bekendste tekenfilmheld in ons land, maar de avonturen van de Deense dog en zijn vrienden zijn wel heel aardig. The Mystery of the Fun Park Phantom' op cd-rom sluit daar naadloos bij aan. Het is een zo genoemde adventure, die ge schikt is voor alle leeftijden. Een loslopend spook maakt een pretpark onveilig en dus is het de taak van Scooby Doo hem te vangen. De speler kruipt in de huid van Fred, Velma, Shaggy of Daphne en gaat Scooby Doo helpen in de jacht op het spook. Het is dus zoeken naar aanwijzingen, praten met ver dachte personen en intussen materiaal verzamelen om een spokenval te maken. Je kunt met meer spelers gelijktijdig en ook via het internet (MSN Ga ming Zone) spelen. Min. sys teemeisen: Pen tium 166, Windows 95/98, 32 Mb ram, 45 Mb ruimte op de harde schijf, DirectX 6.0 (meegeleverd), 28.8 Kbps modem voor online spelen. Prijs: 49,95 gulden. Speedy Gonzales, Roadrunner en Bugs Bunny. Wie kent ze niet, de wereldberoemde figu ren van Looney Tunes? De te kenfilms uit de stal van Warner Bros zijn in de hele wereld ra zend populair. Uiteraard mo gen het drietal en hun maatjes als Yosemite Sam en Daffy Duck niet ontbreken op de computer. Bij TLC Domus ver scheen er een heel aardig pro gramma, waarmee het bezwaar van sommige ouders ('ze zitten de hele dag achter dat ding') omver wordt geblazen. 3D Printpret Bugs Bunny in het Wilde Westen heet het en com bineert de enorme mogelijkhe- bröers zijn weer eens uit de ge vangenis ontsnapt en dus is er andermaal werk aan de winkel voor de 'Lonesome Cowboy' en zijn trouwe paard Jolly Jumper. Een complete western in 3D met alles wat daarbij hoort: bandieten, indianen en sa loons. Achter bijna elke cactus schuilt een opdracht. Min systeemeisen: Pentium 166, Windos 95/98, 32 Mb ram, 260 Mb ruimte op de harde schijf, 4 Mb vi- jwel geen Nederlands huis reken stripboeken. Of het aat om Lucky Luke, Asterix ske en Wiske. Op de com- komen strips op fraaie tot leven. Meestal in de van spellen. ang Lucky Luke al achter broeders Dalton aan zit, is lts bij benadering vast te n. Wel is zeker dat hij ze definitief achter slot en del krijgt. De befaamde en met de man die sneller :t dan zijn duw in de drol heb- jij In- imes vervolg egen de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27