Leidsch Dagblad 4* Gemeente greep niet in bij S.E. Fireworks Biifafceis! tr 6 Zeker 188 doden door geweld Noord-Molukken Op de vlucht voor oorlogsgeweld Ozonlaag Noordpool herstelt zich minder snel de laatste dagen Leerling schiet leraar dood ZONDAG A.S. GEOPEND! intratuin VOORSCHOTEN Leidseweg 51: 258 VACATURES 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD :w;i RDAG 27 MEI 2000 551 OPGERICHT 1 MAART 1860 ka cussie over rmond: 'Het st zie ik één gro iggemeente' laims tegen te benzineprijs' Quick Boys-keeper Tom van der Niet: opvolgers moeten even geduld hebben Corry Brokken onverbloemd óver haar bewogen leven Leiden in 1807 zwaaf getroffen door ramp mét kruitschip ?0 laarlemse advocaat J. Val- uuk voorziet een stort- van claims tegen olie- ,'r [schappijen als blijkt dat j ich schuldig maken aan afspraken. Ook particulie- itomobilisten kunnen vol- hem dan proberen het te betaalde geld terug te vor- Ia3 ldikant Haarlem l/iseert Enschede Haarlemse predikant O. die slachtoffers van de lerramp bijstaat, heeft iren in Enschede gespro- Imet collega's over de pas begeleiding van de itoffers van de vuur- amp. Hij deed dat op idiging van de kerken al- Ruff nam drie bewoners Je Bijlmermeer mee. ia 5 likken kost ink miljarden JAKARTA ANP-Rtr-AP Een nieuwe uitbarsting van geweld op de Molukken heeft de afgelopen twee dagen aan ten minste 188 mensen het le ven gekost. Dat heeft het Ja panse persbureau Kyodo ge meld. De doden, vooral chris tenen, vielen met name in het district Galela op het eiland Iialmahera in het noorden van de Molukken. Mogelijk honderd andere mensen zijn gewond geraakt. De onrust begon donderdagochtend toen een groep moslims met onder meer kapmessen een aantal dorpen aanviel. Het Indonesisch staatspers- bureau Antcira repte over tweeduizend moslims die vanuit de jungle en vanaf zee aanvielen. Dat gebeurde in het district Tobelo. Later sloeg de onrust over naar het nabu rige Galela. Een protestantse evangelist, Biso, heeft verklaard dat twee van de omgekomen moslims afkomstig waren van het ei land Sumatra. Dat ligt in het westen van Indonesië en dui zenden kilometers van de Mo lukken. De herkomst van de twee is vastgesteld aan de hand van de identiteitskaarten die ze bij zich hadden. Zegsman Biso suggereerde dat de twee gedode islamieten behoorden tot de groep Las kar Jihad. Deze groepering van fanatieke moslims heeft opgeroepen tot een heilige oorlog tegen de christelijke' Molukkers. Ten zuiden van Ja karta zijn jonge moslims ge traind in wapengebruik. Dui zenden van hen zouden al op de Molukken zijn neergestre ken. Hun leider, Jafar Umar Thalib, zou nauwe banden onderhouden met kringen rond de in 1998 afgetreden president Soeharto. Eerder deze maand kwa men bij onlusten in de stad Ambon, in het centrale deel van de Molukken, ten minste 38 mensen om het leven. Sinds het geweld op de Mo lukken begin vorig jaar los barstte zijn zeker 2.500 men sen om het leven gekomen. Vertrouwelijk dossier: Toezicht Enschede stelde niets voor enschede gpd De gemeente Enschede heeft meegewerkt aan het legali seren van bij S.E. Fireworks geconstateerde overtredin gen. In plaats van in te grijpen werden de vergunningen van* het vuurwerkbedrijf door de gemeente telkens weer opgerekt. Dat concludeert de Inspectie Milieu Hygiëne Oost in een rapport, dat donderdag is verstuurd aan mi nister Pronk van milieubeheer. giëne Oost. Hij geeft in zijn zeer gedetailleerde dossier een over zicht van alle overtredingen door S.E. Fireworks, die sinds 1993 door het Bureau Adviseur Milieuvergunningen van de Ko ninklijke Landmacht zijn ge constateerd. Zo werd tijdens een controle op 10 juni 1998 vastgesteld dat in de bunkers van S.E. Fire works 'bij verpakt vuurwerk ook afval vuurwerk, ontvlambare stoffen (zogenoemde regen- ,,Het toezicht van de gemeente op de ontplofte vuurwerkop- I slagplaats S.E. Fireworks heeft weinig tot niets voorgesteld", schrijft de inspectie letterlijk. Door de gebrekkige controle van de gemeente is het S.E. Fi reworks heel gemakkelijk ge maakt om het niet zo nauw te nemen met de vergunningen, constateert inspecteur C. Boe kei van de Inspectie Milieu Hy- boogvloeistof) en losse mortier- bommen' lagen opgeslagen. Daarnaast was het vuurwerk 'over het algemeen te hoog op gestapeld, namelijk tegen de sprinklerinstallatie'. Bovendien stonden er op dat moment ze ven containers op het terrein, terwijl er volgens de vergunning slechts drie waren toegestaan. De overtredingen werden destijds schriftelijk door de vuurwerkinspectie van de Landmacht aan zowel de eige naren Bakker en Pater van S.E. Fireworks, als aan de gemeente gemeld. ,,Uit de stukken van de gemeente blijkt echter nergens dat de gemeente hier iets mee heeft gedaan", schrijft de mi lieuinspectie. De gemeente is vervolgens een vergunningprocedure be gonnen om uitbreiding van het aantal zeecontainers te legalise ren. De gemeente heeft, tegen de zin van de specialisten van de Landmacht, in de nieuwe vergunning niet de voorwaarde opgenomen dat de zeecontai ners ten minste zestig minuten brandwerend moeten zijn. In tegenstelling tot wat bur gemeester J. Mans en loco-bur gemeester E. Helder hebben verklaard, is de vergunningver lening aan S.E. Fireworks niet louter ambtelijk afgedaan. De definitieve beschikking van de vergunning van 1997 is voor zien van de paraaf van één van de wethouders van Enschede. Pagina 3: Enschede en rijk ga ven vuurwerkfabriek alle speelruimte schikking met gedupeerde 'g leelhouders gaat World t (WOL), ex-topvrouw Brink, ABN Amro en Iman Sachs miljarden kos- De advocaten Spong en ,jimerstein zijn bereid na- s hun cliënten tot een eking te komen voor een ag van vier miljard gul- Drie miljard is bespreek- twee miljard wordt lilijk. aterdags Bijvoegsel usioengat voor este mensen tachtig procent van de [enden weet niet dat zij volledig pensioen opbou- en dus een pensioengat ;§>en. Velen denken dan bij pensionering inclusief OW zeventig procent van laatstgenoten loon te ont- en. In de praktijk blijkt lensioen altijd veel lager, ia 11 INDAAG 60 PAGINA'S 'enland enland r uur en Kunst Iksport lomie ri iof en Samenleving >rek van de Dag :i Media/Strips .13,15,17,19,21 .27,39,41 zieprogramma's32,33 fisme31 rzicht14 dadu Het Ethiopische leger is gisteren verder doorgestoten in Eritrea. Na Zalambessa zijn ook de plaatsen Senate, Forte en Tsorena in Ethiopische handen gevallen. Het op de knieën gedwongen Eritrea is nu bereid tot vredesbesprekingen. Ook Ethiopië, dat aan de winnende hand is, stemde gisteren in met vredesoverleg. Dat werd bekendgemaakt door de Algerijnse president Bouteflika, die als bemiddelaar tussen de twee oorlog voerende landen fungeert. Het is de bedoeling dat de vredesbesprekingen maandag in Algiers beginnen. Honderdduizenden mensen zijn voor het oorlogsgeweld op de vlucht geslagen. In de regio Dadu, 120 kilometer ten noordwesen van de Eritrese hoofdstad Asmara, hebben zich 40.000 vluchtelingen verzameld. Onder hen deze kinderen die tussen watertonnen spelen. foto ap »iean-marc bouju Wat doet een lepromoveerd natuurkundige bij het CBS? pasadena ap Onderzoek door het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NA SA wijst erop dat de ozonlaag boven de Noordpool veel min der snel herstelt van de schade die de mens heeft toegebracht dan men tot nu toe had aange nomen. Het aantal wolken in de stratosfeer boven de pool is toegenomen en deze wolken tasten de ozonlaag juist verder aan, zeggen de onderzoekers in het wetenschappelijke tijd schrift Science. Chlo onderbindingen die in koelkasten, spuitbussen en op losmiddelen voorkomen en bromiden in brandbluspoeder dragen het meest bij tot de aan tasting van de ozonlaag. De landen die het Protocol van Montreal hebben getekend zijn in 1996 gestopt met de produc tie van deze stoffen en de hoe veelheid chloorstoffen in de hoogste regionen van de at mosfeer is al afgenomen, zegt NASA-onderzoekster Azadeh Tabazadeh. Maar het langzame herstel van de ozonlaag die van de maatregel werd verwacht is uitgebleven. Dat komt volgens de onderzoekers doordat de broeikasgassen die voor opwar ming van de aarde zorgen, in de hogere atmosfeer juist ver koeling teweeg hebben ge bracht. Door die afkoeling ont staan de wolken. Volgens Tabazadeh is haar onderzoek er een van meerdere die aantonen dat het herstel van de ozonlaag gecompliceer der is en langer zal gaan duren dan men voorheen heeft aange nomen. 31 DAGEN SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN Hemelvaartsdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur CAftÜA wonen I als Wmkelen kan voortaan thuis. Bij meer dan Éfvit winkels op het Winkelplein van Het Net. leto akett lurlij kvoatis internet bij Het Net Net wat je zoekt. LAKE WORTH AP oto Een leraar van een middelbare school in Lake Worth in de Ameri kaanse staat Florida is gisteren op de laatste dag voor de vakantie doodgeschoten door een leerling. Dat heeft de politie bekendge maakt. De leerling is opgepakt. Het slachtoffer, de 35-jarige Barry Grunow, werd in het gezicht geschoten. Andere leerlingen waren getuige van de moord. Een motief is nog niet bekend. VAN 12.00-17.00 UUR HET GROENE WARENHUIS Tel. 071 5322203 NR. 42322 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VAN ROY EN VISSERS C.S, ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden vTél. (071) 5122362, HET WOORD IS AAN Ralph Waldo Emerson Alles wat ik gezien heb leert mij te vertrouwen in de schepper van alles wat ik niet gezien heb. aanhóudencf wisselvallige 50% 30% 30% S&tf 30% 40% 30% Heftruck overrijdt jongen in Boskoop Hen 5-jarig jongetje uit Boskoop is gistermiddag rond 12.30 uur op de boomkwekerij bij zijn ou derlijke woning aan de Oude Wijk overleden nadat hij was overreden door een heftruck. Bemanning van de traumaheli- copter kon niets meer voor de kleuter doen. De heftruck werd bestuurd door een 22-jarige man uit Boskoop. De arbeidsin spectie doet een onderzoek. De jongen was leerling van groep 1 van basisschool De Akker. Zijn klasgenootjes kregen gistermid dag een brief mee voor de ou ders, zodat zij hun kinderen op de hoogte konden stellen. VANDAAG in deze krant circa U vindt de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Siamese tweeling toch gescheiden PALERMO OPA De omstreden scheiding van een Siamese tweeling gaat toch door. De Italiaanse hartchirurg Carlo Marcelletti kondigde aan dat hij de riskante operatie af gelopen nacht wilde uitvoeren. Eerder had een chirurg gewei gerd te opereren omdat zeker een van de tweeling zal overlij den. De Peruaanse meisjes Martha en Milagros delen een -hart en een lever. Ze zijn nu drie maan den oud. Bij de twaalf uuf du rende operatie zal Martha gered wordén. Hoogstwaarschijnlijk sterven de meisjes allebei als ze niet worden geopereerd. De moeder van de tweeling heeft toestemming gegeven. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) D Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) ld i i Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1