START Hoogvliet wil personeel overnemen Jitklapbare 'Rijlaarsdam' spaart dijken uit Rijn Veenstreek herdachte ongeval mag a?:aak opnieuw bepleiten Rondjes rennen voor Enschede Zuid-Afrikaanse stagiairs leren over gemeentebestuur 'Dorps' verbod seksshop opgenomen in verordening MERDAG 27 MEI 2000 101 Zegels brengen 10.000 gulden op alphen aan den run De verkoop van ouderenzegels heeft in Al phen aan den Rijn bijna 10.000 gulden opgebracht. Van 4 tot en met 21 april verkochten vrijwilligers de postzegels, wenskaarten en kalenders in een stand en aan bedrijven. Het Landelijk Fonds Zomerzegels gebruikt het geld voor projecten ten behoe ve van ouderen. Van het bedrag mag 700 gulden worden uitge geven aan een Alphens project. De samenwerkende ouderen bonden (OSO) hebben instellingen voor ouderen gevraagd met suggesties te komen. Inwijding seniorenwoningen Ter Aar ter aar Ter Aar is een nieuw wooncomplex voor senioren rij ker. Op donderdag 15 juni is van drie tot vijf uur de officiële opening van het gebouw van de stichting Vetustatum Novitas. "ie nieuwbouw bestaat uit 17 huur- en 7 koopwoningen aan de \.G.M. van der Hoevenstraat, vlakbij verzorgingshuis Huize ,\arhoeve. Fietsen door het Groene Hart regio Toerclub de Tol laat geoefende fietsers vandaag en mor gen de mooiste plekjes van het Groene Hart zien. De club heeft ochten door het polderland uitgezet van 95 (start tussen 8.00 en 10.00 uur), 135 (start tussen 8.00 en 9.00 uur) en 210 kilome ter (start tussen 7.00 en 8.00 uur). De start en de aankomst van de tocht is in het clubhuis van EHC aan de Groene Zoom 4 in Leidschendam. Voor meer informatie kunt u bellen naar num mer: 070-3869719. n haag/alphen aan den run rsbureau cerberus idat de 21-jarige verdachte )Ot ch helemaal niets meer kon rinneren van het verkeerson- :val in Alphen, was ze er giste- n bij de politierechter in Den 'c aag van overtuigd dat ze er -strun'et voor gestraft kon wor- en. Stomverbaasd was de vrouw it Zwolle nadat de officier van stitie haar strafeis had be- mdgemaakt: vier weken voor- laardelijke celstraf en een on- lorwaardelijke rijontzegging n een jaar. De Zwolse rea- :erde: ,,Ik had een black-out, iar kan ik toch niets aan 3 fen." Maar voor de officier stond et vast dat ze wel degelijk thuldig is aan het rijgedrag dat 30 juli vorig jaar het ongeval de Lijsterbaan veroorzaakte, [ie dag schoot de verdachte tseling de linkerrijbaan op ramde daarbij een echtpaar de fiets. De getroffen vrouw, fe bij haar man achterop zat, elandde in de bosjes en moest .|s) par letterlijk uitgeknipt wor- 11Sfn rï°0r branc*weer- Later ietl bleek haar hele lichaam onder de verwondingen te zitten, on der meer een zeer ernstige beenfractuur. Haar echtgenoot kwam op het fietspad terecht. Hij hield minder ernstige ver wondingen aan het ongeval over, maar moest zich wel nog enige tijd door een fysiothera peut laten begeleiden. De getroffen man had de Zwolse voor en tijdens de aan rijding continu achterom zien kijken terwijl ze achter het stuur zat. Andere getuigen za gen haar de verkeerde weghelft oprijden en na het ongeluk een vluchtheuvel aan de linkerkant passeren voordat ze haar auto langs de kant van de weg zette. Politierechter mr. U. Sai stel de echter vast dat de verdachte de hele rechtszaak danig had onderschat door zonder advo caat op te komen draven en er maar vanuit te gaan dat het wel met een sisser af eou lopen. Ze gaf de verdachte een nieuwe kans en hield de strafzaak aan, zodat de verdachte alsnog naar een raadsman kan stappen. De nieuwe datum van de rechtszitting is nog onbekend. oude wetering Leerlingen van basisschool De Wegwijzer uit Oude Wetering zetten letterlijk hun beste beentje voor. Zij renden gister ochtend bijna tot zij erbij neervielen om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede. Vol trots vermeldt le rares Marina Reehoom, die de actie vorige week bedacht, dat de op brengst van de sponsorloop 11.500 gulden is. „En dat voor een kleine school met maar 120 leerlingen. Eén leerling had wel tachtig spon sors", zegt ze vol bewondering. „De leerlingen van de groepen 3 tot en met 8 renden rondjes om de school tegen een vastgesteld tarief of tegen een bedrag per rondje. De kinderen uit groep 1 en 2 hoefden niet hard te lopen, maar brachten het statiegeld van flessen mee. foto mark lamers Goudreinet heropent winkels Van Es Supermarktketen Hoogvliet aast op personeelsleden van Van Es Groenten en Fruit die vorige week op straat zijn gezet. „Alle 65 kunnen bij ons terecht", zegt hoofd oplei dingen en arbeidsvoorwaarden J. Kragten. Hij heeft het aanbod bij de curator van de failliete groente- en fruitza- ken neergelegd. Overigens is de winkel in Woerden, een van de zeven, deze week weer opengegaan. Hetzelfde geldt binnenkort voor een winkel in Bodegraven. alphen aan den run Nog dit najaar gaat er een dele gatie van Alphenaren naar Oudtshoom in Zuid-Afrika. Tij dens een bezoek van drie Zuid- Afrikaanse stagiairs de afgelo pen dagen aan Alphen hebben de twee partijen afgesproken dat er over een jaar een steden band moet zijn. Daarna willen de twee gemeenten samen pro jecten opzetten in een derde (ontwikkelings) land. De delegatie van vijf tot acht personen moet bestaan uit raadsleden, ambtenaren en mensen uit het bedrijfsleven en de stichting Internationale Sa menwerking Alphen aan den Rijn. Tijdens het recente bezoek hebben de stagiairs veel ideeën opgedaan over het bestuur van Nederlandse gemeenten. „Al phen is een model voor Zuid- Afrika", zegt E. Tyatya uit Oudtshoom. Die gemeente is wat inwonertal betreft vergelijk baar met Alphen: 78.000. Maar verder zijn de verschillen groot. „Alphen is een rijke stad met vegl mogelijkheden. Zelfs jullie slechtste huisvesting heeft voor onze begrippen een hoge stan daard. We hebben hulp nodig juiVoubrugse ontwerper bedenkt oplossing voor hoog-waterproblematiek ken |ederland hoeft niet te wanho- n in zijn strijd tegen het wa- Als de waterspiegel stijgt, L n de 'Rijlaarsdam' uitkomst eden. Dat beweert de Wou- a r- ugse ontwerper Comé Rij- Darsdam, die onlangs het idee r\<yor een uitklapbare damwand j/^nceerde. Sinds de 59-jarige oubruggenaar het wereldwij- octrooi op zijn ontwerp ver- ierf, staat hij volop in de be- ngstelling. „Ik heb het nog >oit zo druk gehad." Dat wil wat zeggen bij de be- ijvige ontwerper, die op aller- arlfi terreinen uitvindingen deed. n verklaring voor de plotse- ïge drukte heeft hij paraat. >let is met ontwerpers net als et wijn", zegt hij terwijl hij >nieuw naar de koffiekan a' ijpt. „Hoe ouder zij zijn, hoe iter. Daarmee bedoel ik niets n nadele van jonge mensen, aar ouderen beschikken nu nmaal over meer ervaring, et mijn damwand denk ik dat de juiste uitvinding op het iste moment heb gedaan." Hf Water, weet Rijlaarsdam als v en ander, is 'hot'. „Sinds de itersnoden van de afgelopen ren dringt het besef door dat derland de strijd tegen het ater nog altijd niet heeft ge- lonnen. Bovendien wijst on- 2irzoek uit dat we een natte lerh< uw krijgen, waarbij de regen den vaak hevig zijn. Voeg rarbij het feit dat de grond op aar del plaatsen is bebouwd en Kis geen water meer opneemt het probleem is duidelijk, indaar ook de vele publicaties er het onderwerp. Iedereen is ter geïnteresseerd in water, aan Willem-Alexander toe. oeger had water een hogere ioriteit, maar het mensdom - et de nadruk op dom - is ver ten het water te vriend te luden. We besteden met zijn len wel miljarden aan auto's, aar de waterproblematiek ird een tweede- of derde- ngs onderwerp." Waterbeheersing is niet zijn ecialiteit, benadrukt Rijlaars- Dat laat ik aan de kroon- ins over", zegt hij lachend, aar sinds hij begin dit jaar op it idee van een opklapbare v? f imwand kwam, heeft de ont- et df Corné Rijlaarsdam met zijn ontwerp van de uitklapbare damwand: „Bij plotseling opkomend water is de dam snel inzetbaar." foto dick hqgewoning rper zich in ijltempo verdiept de materie. „Een damwand stond natuurlijk al langer, aar de Rijlaarsdam heeft een lieke constructie. De kracht n het ontwerp zit hem in de lalconstructie die een tunnel n vormen met een betonnen goot. Bij plotseling opkomend water is de dam snel inzetbaar. Als je de dekplaat uitklapt, on- staat een stabiele constructie." De Rijlaarsdam is volgens de ontwerper een toonbeeld van eenvoud. Bij alles wat hij ont werpt, streeft de Woubrugge- naar daarnaar. „Ik houd niet van overbodige opsmuk en loop niet achter trends aan. Ook is het een goed betaalbaar systeem. Vergelijk het met een hardhouten schoeiïng van zo'n 1000 a 2000 gulden per strek kende meter. De kosten van de Rijlaarsdam schat ik - zonder de installatie en grondwerk zaamheden mee te rekenen - globaal tussen de 2000 en 5000 gulden per strekkende meter." Het bedrijfsleven loopt warm voor het idee van een keer- wand, maar moet nog becijfe ren hoeveel waarde het heeft. De Woubruggenaar heeft ge leerd om af te wachten. Haast is tijdens onderhandelingen een slechte raadgever. Wel hoopt hij zijn dam ooit met eigen ogen te aanschouwen. „Begrijp me goed, ik ben niet de bouw ondernemer. Maar ik zou toch met enige trots bij de inge bruikname van de Rijlaarsdam zijn. Daar zou ik, in het geval van een fietspad, graag als eer ste overheen rijden." Met zijn ontwerp spaart de uit Alphen afkomstige Wou bruggenaar in binnen- en bui tenland metershoge dijken uit. Aan de hand van een voorbeeld laat hij zien hoe de Rijlaarsdam tot 1,80 meter bescherming biedt op een dijkje van slechts 30 centimeter. Zo lang het wa ter laag staat, kan de damwand bijvoorbeeld als fietspad dienst doen. Zodra het waterpeil stijgt, klapt de dam omhoog. Dankzij de ijzersterke 'tunnelconstruc tie' weerstaat de Rijlaarsdam het water. Alleen het denkbeel dige gelegenheidsfietspad is dan tijdelijk buiten gebruik. „Maar het land blijft droog. De keerdam lost niet alles op, maar spaart gebouwen en delen van de natuur. Dat is het grote ver schil met recente plannen van het kabinet om polders bij hoog water maar te laten onderlo pen. Dat kost, bijvoorbeeld door schade aan bedrijven, handenvol geld." Over geld wil de ontwerper het verder liever niet hebben. Zijn ontwerpen zoals de we reldwijd gebruikte Run Mate, een elektronische pen die kan kaartlezen en afstanden meten, zorgen voor brood op de plank. Maar Rijlaarsdam moet de eer ste ontwerper nog ontmoeten die met dollartekens in de ogen iets bedenkt. Rust vindt hij een betere voedingsbodem. Voor zijn waterwerende dam kwam het goed van pas dat Rijlaars dam verzot is op water. Hij woont aan het water, vaart, zwemt dagelijks en sluit zijn werkweek steevast af in de sau na. Toch is de kans groot dat de onvermoeibare ontwerper („Ik heb een kop vol ideeën") zich een volgende keer op iets heel anders stort. Over zijn laatste ontdekking raakt hij bijna niet uitgepraat, maar over een nieuw project is hij minder me dedeelzaam. „Dat is logisch, want als een idee eenmaal openbaar is kun je er geen oc trooi meer op aanvragen. Het heeft met de wind te maken. Maar een ontwerp maak je niet zo maar. De essentie van ont werpen is dat je 100 stappen vooruit zet en weer 99 terug. om te leren hoe we een econo mie draaiend moeten houden en scholen op een kwaliteitsni veau moeten brengen. We moeten de Nederlandse werk wijze niet transplanteren, maar kijken hoe die past in onze sa menleving. Probleem is geld. Zuid-Afrika is een arm land." Behalve met kladblokken vol aantekeningen gaan de Afrika nen daarom terug met een paar computers en kopieermachi nes, die de scholen daar goed kunnen gebruiken. Verder be perkt Alphen zich tot de uitwis seling van ervaringen over ge meentebestuur en bedrijfsleven en tot de stimulering van toe risme en recreatie in Zuid-Afri ka. Wethouder Van der Veen Meerstadt stelt uitdrukkelijk dat armoedebestrijding een taak is van de overheid in het land. alphen aan den run/bodegraven marieta kroft Deze twee winkels zet De Goudreinet, een keten van groentezaken in Midden-Ne derland, voort. De Goudreinet huurt de twee panden van oud- directeur G. van Es. Of ook de andere vijf zaken in Alphen, Uithoorn en Woerden weer opengaan, is niet bekend. „Als je over drie weken terugbelt, weet ik misschien meer", zegt een medewerker. De overname van de mede werkers door Hoogvliet is niet ingegeven door een personeels tekort. „Nee, daarvan hebben we geen last", zegt Kragten. „Wij hebben extra mensen no dig omdat we groeien. We zijn bezig met een flinke uitbreiding van de winkels aan de Juliana- straat in Alphen en die aan het Goudse Rijpad in Boskoop. Ik ken de organisatie van Van Es. Ik weet dat ze kwalitatief goede mensen in dienst hebben. Wij kunnen ze eventueel opleiden of bijscholen." Kragten heeft er intussen al twee gesprekken opzitten met belangstellenden. „Noem het geen sollicitatiegesprek. We gaan niet selecteren, ledereen ïs welkom. De gesprekken die we voeren zijn informatief." De personeelsleden kunnen onder dezelfde arbeidsvoorwaarden terecht bij Hoogvliet. „Het moeten wel normale arbeids voorwaarden zijn. Als iemand van zijn voormalige werkgever in een Mercedes mocht rijden, heb ik daar wel moeite mee." De failliete groente- en fruit winkels waren van de Leidse groothandel Kromhout. Krom hout nam de zaak anderhalf jaar geleden over van G. van Es. Van Es verkocht zijn onderne ming omdat hij geen opvolger voor het familiebedrijf had. De oorzaak van het faillisse ment is nog niet bekend. De curator doet daar nog onder zoek naar. Ook is nog niet be kend wat er met de panden gaat gebeuren. Curator Kenens kon nog geen reactie geven op het aanbod van Hoogvliet. alphen aan den run 'Het is verboden seksartikelen openlijk tentoon te stellen of openlijk aan te bieden'. Dat staat in de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) die de Alphense gemeenteraad don derdag goedkeurde. De passa ge riep de nodige weerstand op bij de PvdA, D66 en de SP. 'Dorps' en 'niet van deze tijd' vond de PvdA. „We barsten van de regels en zijn er genoeg meinieren om seksshops te weren van ongewenste plaat sen", zei raadslid De Hoogh. „We zijn nu eenmaal een stad, met stadse voorzieningen." Zijn voorstel om het artikel uit de APV te verwijderen kreeg slechts steun van D66 en de SP. De meerderheid van de gemeenteraad (WD, CDA, GroenLinks, RPF/GPV, Al phense Stadspartij en raadslid Vrij) legt de regel liever wél vast in de APV. uit de Leidsch DagbladARCHIIiVll ANNO 1900 Maandag 28 Mei LEI DEN - I n de voorjaarsver gadering 1899 van de Afdee- ling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde stelde een lid de vraag, wat de Afdeeling wel zou kunnen doen, om bijv. zooals vroeger de Floralia-Vereeniging op rui me schaal deed, de belang stelling voor planten en bloe men onder de schooljeugd te bevorderen. Het bestuur meende op practische wijze dit denkbeeld te steunen door bescheiden pogingen in het werk te stellen om het oprich ten of in-stand-houden van schooltuinen te bevorderen, overtuigd van den goeden in druk, dien de kinderen door het dagelijksch aanschouwen en verzorgen van hun planten zouden verkrijgen. Belanglooze medewerking door leden-kweekers stelde het bestuur in de gelegenheid aan elke Leidsche school, waar behoefte werd gevoeld aan een schooltuin, de noodi- ge planten en zaden te ver strekken. Ook tot het geven van in lichtingen voor het inrichten van schooltuintjes, op be scheiden schaal in elke school mogelijk, was het bestuur gaarne bereid. ANNO 1975 Dinsdag 27 mei RIJNSBURG - Rijnsburg is zich druk aan het opmaken voor het 1000-jarig bestaan. Zo op het oog zie je er nog niet zoveel van, maar als je op woensdagochtend de weg naar het Dienstencentrum inslaat, staan daar heel wat auto's en fietsen geparkeerd. Bedrijvigheid heerst daar al tijd, want er is een bejaarden- soos gevestigd, maar op die ochtend loopt het er storm. Dan zetelt daar in een van de zijzaaltjes, een club van vrou welijke vrijwilligers, die onder richt geven in het maken van kleding. Geen gewone kle ding, maar kleding die men droeg in de jaren 975 tot 1975. Daar zitten 1000 jaren tussen, dus ook heel wat soor ten kleding. Het is de bedoe ling, dat alle Rijnsburgers tij dens de feestperiode en dat is van 31 juli tot 10 augustus gekleed gaan in ouderwetse kleding. Uit welke tijd mogen de inwoners zelf weten. Hoofdzaak is, dat ze verkleed gaan. Gewoon in wat ze zelf leuk vinden. Of dit nu een monnikenpij of in het pak van edelman is of als dienstmaagd of kasteelvrouwe. Alleen de scholen hebben voor hun kin deren een bepaald onderwerp opgekregen. Het comité wil LEIDEN - Ongeveer tweehonderd leerlingen van verschillende scho len in Leiden hebben gistermiddag gedemonstreerd tegen het ont slag van de leraar Nederlands Paul Marijnis van de Rembrandt Scho lengemeenschap. De scholieren eisten van wethouder Tesselaar dat het ontslag zou worden ingetrokken. De wethouder hield de de monstranten evenwel per megafoon voor dat B. en W. achter de schoolleiding blijven staan, die zoals bekend in eerste instantie be sloot Marijnis niet langer te handhaven. De scholieren hieven toen een Tesselaar, huichelaar' aan. foto arcfiief leidsch dagblad fluweel is vervangen door syn thetische garens. De prachtige pruiken en mooie baretten door een krullen- of rattekop- je. In plaas van modieuze zil veren gespen hebben we nu een paar veters in onze schoe nen. Wat moet er dus gebeu ren? De huismoeders moeten zelf aan de slag. hiermee bereiken, dat niet ie der kind in hetzelfde soort pakje of jurk gaat lopen. De onderwerpen lopen uiteen, van de tijd van Napoleon, Ja- coba van Beieren, Floris de vijfde en wat al niet meer. Maar al deze klederen zijn in onze tegenwoordige winkels niet meer te koop. Het zachte Polo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 hij IB in /wart wit) op te sturen naar het Iridsch Dagblad, 1-a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de RoosevelLstraat 62. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19