Leiderdorp maakt wegennet veiliger Het allerliefst zie ik één grote Kaaggemeente ontstaan' e krijgt mij niet naar een flat zes hoog in Leiden Regio ieuw bestuur Sjelter 'Pelikaan Verf en Wand past niet op De Baanderij' DAG 27 MEI 2000 lilie Verhaar vecht tegen Rijnfront EEST SUZANNE BARBIER me en Anton Verhaar egbestemd'. Bij terugkeer ikantie drie jaar geleden n ze een brief van de ge- te op de mat. 'Er staat jursrecht op uw. woning grond' stond daar in. De nte Oegstgeest wil tussen pakweg tien jaar onder op hun grond, aan de tofweg, het bedrijventer- [ijnfront laten verrijzen, oor moet hun woning ten met achterneef Piet, is Lisa en neef Chiel Ver die allemaal voorkeurs- op hun woning aan de ofweg ontvingen, stapten elopen donderdag naar ad van State. De hele fa- 'erhaar peinst er namelijk r om haar biezen te i, zoals de gemeente op uur verlangt. Anton Ver- Ziet u die brug daar over en de A4? Vijfentwintig ing hebben we gehoord over ons land zou gaan. itaat hij nu honderd me- der. We blijven hopen op ede afloop, inderdaad", het verschijnen van de plattegrond, zag het er it dat de schade beperkt lijven, vertelt Marianne ir. Er zouden enkele be- in het gebied komen, Ie grondeigenaren aan de ofweg leken de dans te ingen. Dat eerste opti- maakte plaats voor woe- n bleek dat hun woning eet uit het meest recente Trouwen kan binnenkort ook in restaurant/boerderij Meerrust Een deel van de familie Verhaar die is 'wegbestemd' hopen op een goede afloop, inderdaad". plan voor Rijnfront was ver dwenen. Neef Chiel heeft nog 'mazzel': hij kan er blijven wo nen. In de toekomst loopt door zijn prachtige tuin alleen een doorgaande weg. Piet Verhaar is de grootste bofkont: hij mag mansbedrijfje voor botenrepa- een jachthaventje met horeca- ratie. Zo vol, dat hij een loods gelegenheid beginnen, zo staat zou willen bouwen. Maar dat op de kaart te lezen. Niet dat hij mag weer niet van de gemeen- daar oren naar heeft; hij heeft te. zijn handen vol aan zijn een- In februari stuurden de vier foto henk bouwman gezinnen een bezwaarschrift om te protesteren tegen het structuurplan. Het gemeente bestuur reageerde daarop ech ter met grote verbazing. Voor bezwaarschriften is het nog veel te vroeg, schreef ze. Het struc tuurplan behelst geen concrete beslissingen, lieten ambtenaren de klagers weten. Niets ligt vast, alles kan anders. Dat herhaalde de raadsman van de gemeente donderdag ter zitting. Piet Verhaar gelooft daar ech ter niks van. ,,Op inspraakavon den en tijdens de bijeenkom sten van de klankbordgroep Rijnfront hebben wij van amb tenaren telkens te horen gekre gen dat als wij, de bewoners be zwaar willen maken, dat nu moeten doen. Als je nu nalaat om te protesteren, ligt het vast en ben je uitgepraat, is verteld. Dat is de reden dat we de zaak zo hoog opnemen en meteen naar de Raad van State zijn ge stapt. Onzin, dat dit slechts de grove contouren zijn, zoals de gemeente beweert. De kaart is heel gedetailleerd ingevuld." De onzekerheid over hun toekomst, grijpt met name Ma rianne erg aan. De stress is bij zonder slecht voor haar ge zondheid. Toch is zij het meest fanatiek in de strijd tegen de ge meente. „Al duurt het tien jaar voordat we zekerheid hebben, ik geef niet op. Alles hebben mijn man en ik hier eigenhan dig opgebouwd. Je krijgt mij niet naar een flat zes hoog in Leiden. We zingen het hier wel uit." Over zes weken beslist de Raad van State of het structuurplan Rijnfront 'slechts' een schets is of de status van een bestem mingsplan heeft. In dat geval komt er spoedig een bezwaren procedure op gang. Warmonders met trouw plannen kunnen vanaf 1 au gustus ook terecht in restau rant boerderij Meerrust. De gemeente wil Meerrust aan wijzen als 'huis der gemeen te' zodat ook daar huwelij ken kunnen worden geslo ten. Trouwen kan in War mond op het gemeentehuis en sinds 1995 in het Oude Raadhuis aan de Dorps straat. Nadeel van die laatste plek is volgens de gemeente dat er maximaal dertig men sen in kunnen en dat het pand slecht toegankelijk is voor mensen die slecht ter been zijn. Op de afdeling burgerza ken wordt volgens de ge meente regelmatig gevraagd of er nog andere trouwloca ties zijn. Door de historische boerderij aan de Leede aan te wijzen, hoopt de gemeen te te voldoen aan de groei ende vraag naar mooie plek ken om te trouwen. Trou wen in Meerrust wordt wel een stuk duurder dan op het gemeentehuis. Leiderdorp weigert vestigingsvergunning Pelikaan Verf en Wand aan de Pelikaanstraat in Leiden wil verhuizen naar Leiderdorp. Er is niet voldoende parkeergele genheid, waardoor klanten wegblijven en het bedrijf wil groeien. Pelikaan heeft zijn oog laten vallen op bedrijventerrein De Baanderij. De gemeente Lei derdorp weigert het bedrijf ech ter een vestigingsvergunning. Ten onrechte, beweert H. Jansen, eigenaar van Pelikaan Verf en Wand. Hij tekende pro test aan tegen de beslissing. Gisteren diende de zaak voor de commissie beroep en bezwaar schriften in Leiderdorp. Volgens de gemeente past het bedrijf niet in het bestem mingsplan. ,Wij hebben het ge bied bestemd voor bouwmark ten en meubelzaken. Pelikaan valt onder geen van beide defi nities. Het assortiment is niet breed genoeg", aldus ambte naar Van Dieten van de ge meente. De advocaat van Pelikaan Verf en Wand betoogde dat de zaak juist prima past in het ge bied dat Leiderdorp heeft aan gewezen voor detailhandel in woninginrichting. De commissie doet over twee maanden uitspraak. lestuur van Sjelter treedt reden is dat het sociaal- reel centrum in Leider- al langere tijd niet goed Een nieuw bestuur orde op zaken stellen, titter H. Langenberg ver- direct na de zomer aan- ngen in de programme- loor te kunnen voeren. 15 mei hebben de ge- ite en het bestuur van r met elkaar gesproken de problemen bij het so- cultüreel centrum. In dat ek is door beide partijen esteld dat Sjelter - tegen ubsidie-afspraken in - s meer een eenzijdig ac- itencentrum voor vol- inen is geworden. Kinde ren, jeugd, jongeren en al lochtonen dreigen tussen wal en schip te raken. Een nieuw bestuur moet Sjelter weer op het juiste spoor zetten. Eerste opdracht is een beleidsplan voor de ko mende jaren op te stellen, met daarin speciale aandacht voor jongeren en allochtonen. Deze aandacht gaat vrijwel zeker ten koste van activitei ten voor volwassenen. Lan genberg: „Nu vinden er voor deze groep verschillende acti viteiten plaats die eigenlijk niet in een sociaal-cultureel centrum thuishoren. Er zijn bijvoorbeeld overlappingen met het aanbod van de Volks universiteit. Dan is het beter om daarmee te stoppen en ruimte vrij te maken voor an dere doelgroepen." Eenrichtingsverkeer voor Acacialaan en Hoogmadeseweg Op de Acacialaan en de Hoogmadeseweg in Leiderdorp wordt gedeeltelijk eenrichtingsverkeer ingesteld. Doel van deze maatregel is de verkeersdrukte op de door gaande route naar de Achthovenerweg terug te dringen. De afsluiting maakt onderdeel uit van een pakket ver keersmaatregelen, dat de veiligheid van fietsers en voet gangers moet vergroten. Met de plannen is naar schat ting een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. over het vele sluipverkeer dal zich door de doorgaande route perst. Ook zijn er Wachten ovei de hoge rijsnelheden, geluid en stankoverlast en vinden fiet sers en voetgangers de route onveilig. Vooral de vrachtwa gens van en naar het bedrijfs terrein Lage Zijde zijn veel om LEIDERDORP' ERIC WENT Het gaat om tijdelijke maatre gelen, vooruitlopend op het In tegrale Verkeers- en Vervoers plan (IWP), dat eind dit jaar klaar is. Aanleiding voor de aanpassingen is een reeks klachten van omwonenden wonenden en weggebruikers een doorn in het oog. Voorstel is nu om de Acacia laan tussen de Lindelaan en de Hoogmadeseweg eenrichtings verkeer te maken. Datzelfde geldt voor de Hoogmadeseweg tussen de Acacialaan en de Si mon Smitweg. Om sluipverkeer in het oude centrum te voorko men, worden bovendien ge deeltes van de Kastanjelaan, de Van Geerstraat, de Groenen dijkstraat en de Kom van Aai- weg aan één kant voor autover keer afgesloten. Daarnaast wil Leiderdorp een maatregelen nemen om de vei ligheid voor fietsers en voetgan gers op de route te vergroten. Zo komen er extra fietsstroken (Mauritssingel), en worden er voetpaden (Achthovenerweg) en oversteekplaatsen (Achtho venerweg, Acacialaan) aange legd. Op de Achthovenerweg wil Leiderdorp verkeerslichten plaatsen, ter hoogte van de ge meentegrens met Rijnwoude. Ook komt er een s-bocht ter hoogte van de Ruigekade en worden bij het Patrimonium park de verkeersdrempels ver vangen door wegversmallingen. Los van deze maatregelen onderzoekt Leiderdorp de mo gelijkheid om een rotonde aan te leggen op het kruispunt Aca- cialaan-Hoogmadeseweg-Eri- calaan. Is de uitslag positief, dan begint de aanleg van deze rotonde in het derde kwartaal van dit jaar. De voorstellen die Leiderdorp doet, zijn in samenspraak met de Samenwerkende Actiegroe pen Leiderdorp (SAL) tot stand gekomen. R. Sperna Weiland van de SAL kan zich dan ook op hoofdlijnen in de plannen vin den: „Het is een geslaagde po ging om voor alle weggebrui kers de situatie leefbaarder te maken." Wel heeft hij moeite met de verkeerslichten op de gemeentegrens met Koudekerk: „Dat is een dure installatie. Een beetje overdone. Onaantrekke lijk voor sluipverkeer, maar ook hoogst irritant voor bewoners van het Doeskwartier en de Oranjewijk, voor wie dit de nor male ontsluiting is." Op donderdag 15 juni houdt Leiderdorp een inloopmiddag en -avond over de verkeers maatregelen in Partycentrum 't Oude Dorp. Daarna gaan de voorstellen de inspraak in. Op 27 juni worden de plannen voor het eerst aan de Leider- dorpse politiek voorgelegd en in september worden de in spraakreacties verwerkt. In ok tober komen burgemeester en wethouders vervolgens met een aangepast voorstel, waarna op 6 november het allerlaatste woord aan de gemeenteraad is. rmond krijgt voorlopig nieuwe burgemeester, ien waarnemer volgt meester Van der Wel op naar Rijswijk vertrekt, de commissaris van de igin zich kan beraden op stuurlijke toekomst van de gemeente. Luidt [immissaris Franssen (rmee het einde in van nond? En zo ja, is dat te treuren? Warmonders luchten hun hart. 2 vehand van de Stichting War- se Schippertjesdagen: „Ik at herindeling voor de inwo- in Warmond beter is dan op lanier doorgaan. De gemeente n mogelijkheden al veel eer- leten ontwikkelen. We lopen jaar met recreatieplannen en beurt er? Alleen maar nog lesprekingen, vergaderingen, ellen... Ik ben het helemaal iet burgemeester Van der Wel nerkte dat als we op deze voet tan, we niet meer waard zijn n deelgemeente. Zo'n kleine nte als dit is een doorgangs- le ambtenaren beginnen hun hier en vertrekken zo gauw cursusdiploma's op zak heb- ar een grotere gemeente. Dat niitengewoon kostbare zaak 'armond. Alle kennis vertrekt keer. In een grotere gemeen- je dus beter af. Daar heb je lensen met kennis in huis. el van de Warmonders is echt geslagen doordat hier zo wei- de grond komt. Ook wonen mond veel mensen die sowie- wilien. Het enige wat zij in meente willen, is slapen in ire huis en zitten in hun tuin. De afgelopen jaren heb- e mensen ook behoorlijk veel ischap gekregen in het ge- ebestuur. Dit is, denk ik, ook ;n voor het besluit van de issaris van de koningin. Als ik ezen met wie we worden sa- fg voegd, verkies ik Sassenheim e boven Oegstgeest of Leiden de bollengemeenten zich chten op recreatie. Het aller- e ik één grote Kaaggemeente n, met Alkemade erbij. Dat IQ Ai N.Ouwehand. lijkt op Warmond. Het heeft dezelfde mogelijkheden en problemen. Lei den is een grote stad. Dat is heel an ders. En door Oegstgeest wordt je al leen maar gebruikt om een vuist te maken tegen Leiden." K. Haverkamp van het gelijknami ge Warmondse notariskantoor: „Dit nieuws stemt mij niet blij, hoe wel ik niet geloof dat Warmond daadwerkelijk zijn zelfstandigheid kwijt raakt. Ik denk dat het Rijk even wil kijken of deze gemeente het ook wel kan zonder burgemeester Van der Wel. Een soort test, ja. Maar ik vind dit geen leuke ontwikkeling. Ik huldig zelf het standpunt dat Van der Wel altijd aandroeg, namelijk dat je als kleine gemeente best bestaans recht hebt als je maar samenwerkt. Of er wel voldoende pit in Warmond zit? Tsja... er zijn hier veel mensen met veel kritiek. En als je die discus sie over de kop van de Dorpsstraat volgt, dan moet ik zeggen dat had tien jaar geleden moeten gebeuren. Ik vind het vooruitlopen op de feiten om nu al een voorkeur voor een fu siepartner uit te spreken. Maar stel er komt echt gemeentelijke herinde ling, dan kies ik in de richting van de Bollenstreek. Ik ben zelf een oud- Leidenaar en ik moet stellen dat Warmond toch meer raakvlakken foto henk bouwman L. Schouten. heeft met de bollengemeenten dan met de Leidse regio. Alkemade, de gemeente aan de andere kant van de Kagerplassen, past ons ook." J. van Mameren, voorzitter van de Woningstichting Warmunda: „Na al die notities van het Rijk en de pro vincie waaruit blijkt dat er voor klei ne gemeenten weinig overlevings kans is, komt dit besluit voor mij niet als verrassing. Persoonlijk ben ik ook wel voorstander van grotere ge meenten omdat je daarmee het be stuurlijk en ambtelijk draagvlak ver groot. De Woningstichting heeft schaalvergroting inderdaad altijd weten te ontlopen maar dat kunnen wij ook. In Warmond is wat woning bouw betreft nauwelijks meer iets te verhapstukken. We hebben geen Vinexlocaties. En grote problemen, zoals wijken die gesaneerd moeten worden, hebben wij niet. Hadden we dat wel gehad, dan hadden wij mis schien ook wel moeten fuseren of in ieder geval moeten samenwerken. Maar de noodzaak is er simpelweg niet. Deze redenatie gaat natuurlijk ook op voor de gemeente. Warmond heeft zijn zaken op orde dus waarom dan geen nieuwe burgemeester aan stellen? Ik denk echter dat schaalver groting wel op zijn plaats is. Moet je zien hoeveel externe bureau's er nu M. van Leuveren, foto mark lamers K.Haverkamp. foto hielco kuipers worden ingeschakeld. Voor bijna elk project is tegenwoordig hulp van buiten nodig. Daarmee ondergraafje toch ook je eigen positie. Mocht er een herindeling komen dan graag met een gemeente ten zuiden van Warmond. Ik kom oorspronkelijk uit Leiden maar met Leiden zie ik het niet zittep. Een grote stad heeft heel andere problemen. Oegstgeest lijkt mij een goede partner. Ik vind dat de mentaliteit, de bevolkingssamenstel ling, de wijkindeling en de hoeveel heid groen van Oegstgeest veel over eenkomsten heeft met Warmond. Autochtone Warmonders zijn inder daad meer gericht op de Bollen streek. Maar ik heb niet veel vertrou wen in een herindeling met bijvoor beeld Sassenheim en Voorhout om dat ik het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek slecht vind functioneren. Ze hebben daar zo hun eigen problemen en kinnesin ne." J. de Winter, voorzitter van de VW Warmond: „Ik vind het erg jammer dat we een interim-burgemeester krijgen. Maar ik zie het niet somber in, hoor. Je ziet wel vaker dat ge meenten tijdelijk een waarnemer krijgen voordat er een nieuwe wordt geïnstalleerd. Neem Ter Aar, waar ook een dreiging was van gemeente lijke herindeling. De waarnemend burgemeester daar heeft ervoor ge zorgd dat er weer nieuwe komt. La ten we eerst maar eens strijden. Ik foto mark lamers zie ook geen reden tot herindeling. Warmond heeft namelijk veel te bie den, maar niet aan andere gemeen ten. Wij hebben geen woningbouw- mogelijkheden, ruimte voor belang rijke infrastructuur of plekken voor bedrijventerreinen, dus wat hebben buurgemeenten aan ons. Wat War mond wel in huis heeft, zijn recrea tiemogelijkheden. En dat kunnen we zelf prima aan. Kortom, er is geen noodzaak tot schaalvergroting. Mocht er anders worden besloten dan vind ik dat de recreatie het oog punt van de herindeling moet zijn. Dus dan kies ik voor de Bollenstreek en/of de plassengemeenten." M. van Leuveren, secretaris van de Vereniging tot Viering van War- monds Feesten: „Natuurlijk heeft deze gemeente bestaansrecht. War mond moet zelfstandig blijven. Het zou zonde zijn om het ergens anders bij in te lijven. De sfeer van het dorp en het feit dat hier maar beperkt ge bouwd wordt, waardeer ik zeer in Warmond. Ik denk dat dat verandert als Warmond samen gaat met een andere gemeente. Kijk maar in buur gemeenten. Alle mooie plekjes wor den volgebouwd. Ik kom oorspron kelijk uit Hillegom, maar ik zou nooit meer terug willen. Warmond is zoveel persoonlijker. Iedereen groet elkaar op straat. Een heel sterk punt aan Warmond is het rijke vereni gingsleven. Met herindeling loop je het risico dat die betrokkenheid bij het dorp vermindert. Want voor het behoud ervan is een stimulans van de gemeente nodig. Bij schaalver groting kan dat in het geding komen. Dat bepaalde ontwikkelingen zoals de supermarkt en het multiculturele centrum lang op zich laten wachten, ligt volgens mij aan de mensen en niet aan de grootte van de gemeente. Er wordt toch altijd gezegd dat een klein bestuurlijk apparaat juist heel slagvaardig is omdat het allemaal over minder schijven hoeft?" L. Schouten, voorzitter van Onder nemersvereniging Warmond: „Als ik de commissaris van de koningin zou zijn, zou ik het vertrek van de burgemeester ook aangrijpen voor een bezinning op de toekomst van Warmond. Alleen moet dat niet te lang duren. Een dorp als dit gaat ka pot aan lang wachten. Ik ben groot voorstander van een waarnemer als hij een duidelijke opdracht krijgt. We hebben zo'n potentie hier. Recreatie is de toekomst. Dus zet een zware commerciële jongen op die waarne- mersplek. Zo'n type als Nouwen, die is net weg bij de ANWB en heeft dus tijd, of een Goekoop. Geef hem ver volgens negen maanden de tijd om met een ijzersterk plan te komen waar we de komende honderd jaar - ja, ik denk groots - mee vooruit kun nen. Momenteel wordt daar in War mond helemaal niet hard aan ge trokken, het gaat veel te truttig en te traag. Dus dit is een prachtig mo ment om als recreatiegemeente een ferme stap voorwaarts te zetten. Dus geen ambtelijke waarnemer die op de winkel past en papt en nathoudt totdat er in Sassenheim ook iemand mee ophoudt. Maar een krachtig persoon met verstand van zaken en visie. De waarnemer moet in de ha ven gaan staan en naar het oosten kijken. Naar Alkemade en de andere gemeenten die aan de Kagerplassen liggen. En als hij echt lef heeft, en dat hoop ik, dan kijkt hij nog verder en neemt hij ook de Braassem en de Westeinderplassen mee. Bekijk het gebied eens als een grote recreatie onderneming: de 'BV Plassen'. Als je het gebied op die manier aanpakt dan krijg je echt de handen op el kaar, denk ik." MARUN KRAMP'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17