Homo's kwaad om 'Jezuïetenstreek' Italiaanse premL •-I Geloof Samenleving Zelfs in het land van hun vijanden versmaad Ik hen niel VANDAAG Vandaag 436 jaar geleden, op 27 mei 1564, 2 stierf Johannes Calvijn. De grondlegger van de mei reformatorische stroming die naar hem het 'calvinisme' is genoemd. Calvijns nijvere ar beid als prediker, zielzorger, organisator en theologisch schrijver heeft een oeuvre van 59 grote delen opgeleverd en vele honderden preken, die nog maar ten de le zijn uitgegeven. Van zijn woonplaats Genève uit heeft het calvinisme zich, zij het in gewijzigde Vormen, over grote de len van de wereld verbreid. Een van de belangrijkste ken merken van het calvinisme is de opvatting dat alleen geloof tot rechtvaardiging leidt. De gelovige is, volgens Calvijn, ge roepen Gods eer te dienen in het openbare leven. De katholieken vieren op de 27ste mei de feestdag van de heilige Augustinus van Canterbury, die in 624 overleed. Hij was de eerste aartsbisschop van de Engelse plaats Canter bury en degene die koning Ethelbertus wist te bekeren, waarmee de definitieve kerstening van Engeland begon. Vandaag 184 jaar geleden, op 28 mei 1816, be- 28 riep en benoemde de Nederlandse koning Wil- mel lem I een synode voor de Nederlandse Her- vormde Kerk. Hij vaardigde het zogeheten 'Al gemeen Reglement' uit, waarmee het bestuur van de kerk in handen kwam van besturende colleges. In die colleges werden alleen predikanten benoemd op voor dracht van de koning. Later kregen predikanten alleen op voordracht van de colleges zelf een benoeming. Eén en an der was in ieder geval de aanleiding tot een langdurige strijd binnen de hervormde kerk. Het Algemeen Reglement was één van de twistpunten die leidde tot de kerkscheuring, of afscheiding van 1834. Op 28 mei 576 stierf de heilige bisschop Germanus van Pa rijs. Hij behoedde Parijs, bevrijdde gevangenen en schroomde niet om vorsten terecht te wijzen voor hun ze deloze gedrag. Groningers willen naar de paus Groningen De organisatoren van de start van de Ronde van Ita lië, in mei 2002 in Groningen, hopen voordien paus Johannes Paulus II te ontmoeten. Bisschop Eijk van Groningen heeft de stichting G(i)roningen toegezegd zich hiervoor te zullen inspan nen. Ook zal hij het wielerpeloton zegenen. De bisschop had tot voor kort geen interesse in wielrennen, maar is desondanks be noemd tot extern adviseur van de stichting. Eijk wil volgend jaar in de startplaats Pescara meer kennis opdoen van de plechtig heden omtrent de Giro. Volgens bestuurslid W. Mensen van de stichting is het rooms-katholieke geloof heel belangrijk in deze wielerronde. Van Luyn bezoekt Groene Hart regio Bisschop van Luyn van Rotterdam brengt maandag een uitgebreid bezoek aan het Groene Hart. Hij doet op zijn rond gang verschillende land- en tuinbouwbedrijven aan. De bis schop wil zo een beeld krijgen van de toenemende druk op dit groene gebied in de Randstad. Er dreigt steeds meer aan te wor den geknibbeld omdat er huizen, bedrijventerreinen en wegen nodig zijn. Van Luyn is 's ochtends te gast op een boerderij aan de Spookverlaat in Hazerswoude. Via Hoogmade (het HSL-ge- bied), Rijnsaterwoude en Ter Aar gaat hij naar zorgboerderij De Valkendam in Alphen, waar gehandicapten werken. De bis schop is met name geïnteresseerd in plekken waar mensen wo nen en werken vanuit hun christelijke geloofsbeleving. Van Luyn wordt op zijn rondgang door het Groene Hart vergezeld door gedeputeerden Van der Sar en Van Ruyven, vicaris-gene raal Verbakei en vicaris Van Baardewijk, Het bezoek van de bis schop maakt deel uit van de viering van het 2000-jarige jubile um van de rooms-katholieke kerk. Van 27 mei tot en met 1 juni wordt de Week van het Vuur gehouden. Bar leidt viering in Hartebrugkerk leiden Oud-bisschop Bar van Rotterdam leidt morgen een fees telijke eucharistieviering in de Hartebrugkerk in Leiden. Gevierd wordt dat het echtpaar Flora en George Gussenhoven-Verbij 25 jaar actief is in de parochie en ook 45 jaar getrouwd is. Het Har- tebrugkoor zingt onder meer de Missa Brevis KV194 van Mozart en werken van Dvorak en Walcha. De Schola Cantorum brengt Gregoriaanse gezangen ten gehore. De viering in de kerk aan de Haarlemmerstraat begint om half elf. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wijnjewoude, voor bijstand in het pastoraat, L.H. Vosche- zang te Lisse. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar gesteld: L.A. van Baardewijk, Boreelstraat 12, 3816 DR Amersfoort. Tel. 033-4728371 Gay Pride en katholiek jubeljaar zitten elkaar in de wt rome» hans geleijnse „Een Jezuïetenstreek is het." Massimo Consoli, leider van de Italiaanse homobeweging Arci- gay, heeft geen goed woord over voor premier Amato. „Ze willen ons in een ghetto stop pen." De Italiaanse regerings leider wrong zich woensdag in het parlement in allerlei boch ten om oppositie en Vaticaan te vriend te houden. Inzet was de organisatie van het festival Gay Pride in de eerste week van juli. Homohaters in regerings- en oppositiekamp en het Vaticaan willen een verbod voor dit 'blasfemistische spektakel'. Amato, socialist van huis uit, werd het vuur na aan de sche nen gelegd door een afgevaar digde van de postfascistische Alleanza Nazionale. Die vond het geen pas geven dat miljoe nen pelgrims die voor het Ju beljaar naar Rome komen ge- confonteerd worden met 'aan stootgevende kledij en gedrag'. Amato zei dat er geen wetge ving was die een dergelijke ma- nifestie kon verbieden. Maar hij was het met de kritiek eens: Gay Pride hoort niet thuis bij een katholiek Jubeljaar. Het beste is om dit festival op een geïsoleerde plaats buiten de stad té houden, zei de premier. Dat maakt het voor de politie ook makkelijker om de zaak te controleren en demonstratieve parades door de stad te voorko men. Buiten het gebouw klonken kreten van afgrijzen van de tientallen homo's en lesbiennes Homo's demonstreerden voor het parlementsgebouw in Rome tegen beperkingen voor het festival Gay Pride, dat in de eerste week van juli in de Italiaanse hoofdstad wordt gehouden. foto reuters die daar een sit in hielden, spraken zich uit. Zoals minister „Amato weg", galmde het. Bin- Katia Bellillo van emancipatie- nen bogen vooral afgevaardig- zaken: „De zorgen die hier wor den van de grootste regerings- den geuit zijn totaal mis- partij, Linkse Democraten, be- plaatst", riep ze geergerd. schaamd het hoofd. Sommigen Het Vaticaan en de christelij ke partijtjes in regering en op- dano, heeft persoonlijk de au- positie lachten in hun vuistje, toriteiten bewerkt om het festi- Ai vanaf januari voert de kerk val tegen te gaan, maar ving bot een keihard offensief tegen het bij Rome's burgemeester Rutel- homo-festival. De tweede man li. Die heeft niet alleen toestem van het Vaticaan, kardinaal So- ming voor het festival gegeven, maar subsidieert het ooi d De homobeweging h Pride in het historisch van de stad willen houd rb' zou onherroepelijk heb leid tot ontmoetingen reli-toeristen en homo-f ir kens. „Het zou toch een de zijn voor deze Pool als zijn landgenoten hiei blasfemistische homo's pen", meende de rechts Franceso Storace, presif de regio Lazio. Consolii precies wat ze doen, onj niseren". Storace was gisteren j togen over het optredi socialiste premier Am; hij hem telefonisch feli Dat ging de premier ié Hij hield staande dat hij heid van meningsuiting gadering had verdedigd Amato weet dat er andere krachtproef g met het Vaticaan. De Katholieke Kerk wil dat de aanse regering zich veri in Europese wetgeving 'homohuwelijk' legalist p. de regering op dit punt iw geven aan het Vaticaan t e lië een uitzonderinj p krijgen in Europa. „Weet je wat de kei\cl doen? Een muur om 1 al caan bouwen, zodat de daar verlost zijn van h naamde maatsch. kwaad", zei gisteren monstrante voor het g gebouw. Ze hield ee en bord omhoog. De tek heid om te zijn en lief i ben'. De treurende profeet Jeremia is natuurlijk van de partij in Amsterdam. Met zijn blik peinzend in de diepte probeert hij de schok over Jeruzalems ver nietiging te verwerken. Tevergeefs. Rembrandt schilderde de oude man, die had gewaarschuwd dat het helemaal verkeerd zou aflopen als het joodse volk zich niet aan God voorschriften zou houden. In 586 voor de gebruikelijke jaartelling was het zover. De troepen van Nebukadnezar, de koning van Babyion, maakten Jeruzalem met de grond gelijk. Rembrandts.profeet laat geen kijker onberoerd. In het Rijks museum te Amsterdam is hij m te zien in de tentoonstelling De Glorie van de Gouden Eeuw, Nederlandse kunst uit [bkb de 17de eeuw. In visioenen Zhad Jirmiejahoe, zoals zijn naam in het Hebreeuws luidt, ■I gezien wat er stond te gebeu- ren. Maar de joodsekoning Zedekia kwam toch in op- stand tegen de Babyloniërs. XDe Tempel in Jeruzalem, het koninklijk paleis en de huizen van de aanzienlijken werden in de fik gestoken, de muren van de stad omlaag gehaald. „De koning van Babel liet <de ogen van Zedekia verblin den en hem met twee kete- m nen binden; bracht hem naar Babel en zette hem in de gevangenis tot de dag van <zijn dood." (Jeremia 52: 10-11). Ook „de armen en de Irest van het volk werden ge- P1™ deporteerd naar Babyion. Jeremia was een van hen. (52: ad steeds 'opgejaagd door een opgewaaid bl viticus 26:36), zeker nu Hezbolla aan de van Noord-Israël staat. Niet alleen Leviticus 26 en 27 worden gelË maar ook een stukje uit het boek Jeremidfff lijk 16:19 tot 17:14. De verzekering van d$T feet, dat God terugkeert naar degene diej wen in Hem heeft, sluit aan bij een uitspl God in Leviticus 26:44: „Maar zelfs wann[ het landvan hun vijanden zijn, versmaad niet en heb Ik geen afkeer van hen. Betrekje Leviticus 26 op jezelf, dan is verl énorme opluchting. Je moet waarschijnliii chologisch wrakkig in elkaar zitten om e« hel en verdoemenis prekende God over jf te laten komen en vervolgens opgelucht! als Hij verzekert dat Hij je niet verlaat. 1" zij, het joodse volk vond altijd troost in d en in enkele verzen van Jeremia. Is God degene die heil en onheil uitdeelt het volk of ieder individu heil en onheil ii gen hand door zijn manier van leven, we vloed hebben leiders en autoriteiten? En je zelf 'goed leeft', maar je buurman (lee: voorbeeld: vuurwerkfabriek) sleept je me onheil. Of een God-keizer, zoals de Japa; werd niet verblind, niet in ketenen afgev stierf niet in een kerker in ballingschap,i dekia. Hirosjima en Nagasaki werden vei maar niet zijn paleis. En hij is ook niet al kadnezar wiens rijk uiteindelijk van de a< dem verdween. Nee, de koppeling 'juist leven' en een 'le voorspoed' en vrede helpt de mens de if stand te houden dat hij greep heeft op z En waarschijnlijk geeft de koppeling zelf dan een illusie: een reële greep. Tot op hoogte. Maar Jirmiejahoes zienswijze k< onverkortin stand blijven. Zijn droevenij niet minder om. 16). Voor Jeremia waren de Babyloniërs slechts instrumenten van God. Zij deden het vuile werk voor God en zouden daarvoor op hun beurt ge straft worden. Het is een heel oude manier van denken, die niet tot joden be perkt blijft. Toen vorig jaar een aardbeving de stad Izmit in Tur kije trof, waren niet weinig Tur ken - daar en hier - ervan over tuigd dat het een straf van God was. Dat er zoveel doden vielen, was vooral te wijten aan de schandalig slechte manier waar op de aannemers de huizen had gebouwd. Er was op alle mogelij ke, manieren met de bouwvoor schriften gesjoemeld, zodat de huizen instortten. Wat met de huidige bouwtechnieken onno dig is. Natuurlijk wisten de Turk se moslims dat ook, maar hun religieuze duiding van de ramp had prioriteit: als God de Turken niet had willen straffen, had hij ervoorgezorgd dat de aannemers zich aan de voorschriften had den gehouden. Na de ramp in Enschede heeft niemand geroe pen dat het de straf van God was. Althans niet in het openbaar (Als de media erover hebben be richt, heb ik erover heengelezen). Dat zou een aantal decennia geleden nog wél zijn gebeurd. Toen was het vanzelfsprekend dat fundamenta listische christelijke dominees de hel en verdoe menis die Enschede heeft ondergaan op het con to van zondig levende inwoners zouden hebben geschreven. Maar de compassie heeft het in Ne derland gewonnen. Niet'alleen de seculieren, ook het overgrote deel van de Nederland christenen hebben geen oren meer naar de boodschap dat alle onheil uiteindelijk - net als alle heil - van God afkomstig is. Maar zo staat het er in de laatste hoofdstukken van Leviticus, het derde bijbelboek. Deze week wordt het uitgelezen. Houd je je aan Gods voorschriften, wetten en aanwijzingen dan-is er voedsel en vrede. Houd je je er niet aan dan is de ellende niet te overzien: honger en dorst, ziekte, oorlog, balling schap en opgejaagdheid, angst en vernedering, armoe de en onderwerping. Hoofdstuk 26 van Leviticus is de klassieke tekst die in chris telijke landen werd gebruikt om het bittere lot van de jo den te rechtvaardigen. Im mers, God Zelf had gewaar schuwd dat dat de straf was voor een leven waarbij ze zich niets van Hem aantrokken. En het moet gezegd, tot ver in de negentiende eeuwzagen vrij wel alle rabbijnen het ook zo. Als het joodse volk zich aan de joodse wet had gehouden, was Jeruzalem niet vernietigd en het joodse volk niet uit het Land Israël verdreven. Pas als het joodse volk zich weer wel aan de wet zou houden, zou het naar het Land Israël kunnen terugkeren. Onder aanvoering van de messias. De zionisten wilden daar niet aan. Zij voerden sociaal-economische factoren aan voor de ellen de van het joodse volk en voor het antisemitisme. Zij wilden niet wachten op de messias en gingen op eigen houtje terug naar het Beloofde Land. Een succesvolle strategie, met schaduwkanten. Anders dan devrede die de zionisten overtuigd waren te vinden, worden velen in het land nog WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de kust een enkele bui maar ook geregeld zon. Elders ook zon en meest droog. Zaterdag vanuit het zuiden regen. Maxima omstreeks 14 graden. Zweden: Vrijdag in het midden en noorden nog regen, in het zuiden al wat zon. Zaterdag alles andersom. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Finland: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Zaterdag meest droog en geregeld zon. Maxima ongeveer 15 graden. Denemarken: Vrijdag af en toe zon en meest droog. Zaterdag bewolkt en mo gelijk veel regen. Middagtempe ratuur rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Met name in Ierland en Schotland ook geregeld zon. Maxima ongeveer 14 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en van tijd tot tijd ook zon, Vrijdagavond en zater dag perioden met regen. Zaterdag later op de dag weer zon en dro ger. Middagtemperatuur rond 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst af en toe zon. In de loop van vrijdag bewolkt, veel regen en soms een harde wind. Zaterdag enkele buien en pok geregeld zon. Maxima tussen 15 en 20 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon, maar vrijdag later op de dag vanuit het westen bui en. Zaterdag afnemend buiig en meer zon. Wel geleidelijk een ZONDAG 28 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 21.44 Maan op 03.37 Maan onderl5.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.20 00.00 11.53 23.33 Laag 07.26 20.10 07.07 19.51 MAANDAG 29 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.28 Zon onder 21.45 Maan op 03.58 Maan onderl6.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.45 13.15 00.18 12.48 Laag 08.30 21.24 08.11 21.05 Weerrapporten 250517 u Amsterdam half bew. w5 18 12 7.1 De Bilt half bew. w4 19 12 6.0 Deelen w4 18 12 4.9 Eelde zwaar bew. w5 17 10 2.1 harde Mistral. Maxima tussen de 20 en 27 graden, zaterdag iets lager. Spanje: In het noorden misschien een bui. Verder flink wat zon. Maxima landinwaarts oplopend tot tegen de 32 graden. Aan de kust veelal tussen 20 en 25 graden. Portugal: Wolkenvelden en mogelijk regen of motregen. Maxima uiteenlo pend van 20 graden langs de noordkust tot 27 in het zuidoos ten Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig en droog. Maxima on geveer 25 graden. Marokko: Westkust: zonnig en droog. Langs Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Helsinki InnsbrucK Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon half bew. half bew. licht bew licht bew. regenbui 21 12 5.3, Madrid 14 5 3.0 Nice 26 16 0.0 Oslo - 16 0.0 Pari 19 15 00 Praa 24 11 0.0 Rorr 20 15 0.4 Spli 19 1 9.3 24 18 0 0 16 3.2 Stockholm Warschau Wenen 21 14 0.0 26 13 0.0 15 10 0.0 25 13 0.0 18 13 10.0 LosAng 24 10 0.0 NewOrl 14 10 13.8 NewYor 24 19 0.0 TelAviv 21 16 0.0 Tokyo 18 14 1.7 Toronto 16 9 8.0 Tunis licht bew onbewolkt half bew. Luxemburg zwaar bew. w4 19 13 0.5 de kust bij Tanger soms wolken velden. Maxima tussen 24 en 30 graden. Tunesië: Wisselend bewolkt en enkele pit tige onweersbuien. Maxima aan zee rond 30 graden, landinwaarts tegen de 40. Madeira: Afwisselend zon, wolken en waar schijnlijk droog. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Maxi ma rond 26 graden. Duitsland: Af en toe zon, maar ook een enke le bui. In de loop van zaterdag perioden met regen en meer wind. Maxima uiteenlopend van een graad of 19 in het noorden tot 24 in het zuiden. Oostenrijk: Perioden met zon en nagenoeg overal droog. Zaterdag toenemen de kans op buien. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. Zwitserland: Vrijdag perioden met zon, in de avond kans op een bui. Zaterdag nog enkele buien. Maxima tussen 23 en 27 graden. Polen: Perioden met zon, droog en warm. Vrijdag 25 graden, zater dag 28. In de loop van zaterdag wel kans op onweer. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en droog. Za terdag kans op onweer. Maxima SE ii onweer W" warmtefront sneeuw f— koufront hagel L lagedruk windrichting H hogedruk 19 -1000- temperatuur hecto pascal 25 tot 30 graden. Hongarije: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 30 graden. Italië: Flinke perioden met zon en mis schien op Sicili een bui. Middag temperatuur 25 tot 30 graden, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, maar op Sardini mo gelijk een bui. Maxima rond 25 O L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kt kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92 advertenties Maandag t/m vrijdag v, 071-5356 230 rubrieksadverten1 Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v raj het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post (I l worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassi i Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), i: van het regionale nieuws uit hetST/ Dagblad op geluidscassette besc informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui in ƒ1 m ,„dl graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima 25 tot 30 graden. Malta: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima rond 26 graden. Turkije en Cyprus: Langs de kusten en op Cyprus vrij zonnig en droog. Maxima rond 24 graden. K N H ONGEVALLEND1ENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondej feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 5S

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14