eiden Regio Miljoenentekort dreigt bij bouw woonwijk Roomburg De Stemming Ons Doel spaart meer bomen Maredijkbuurt ARIEL vemeente beëindigt l bsidie peuterproject Opnieuw respijt voor studenten Elisabeth 1,01 est wel ïxy dus Carrier intrale Organisatie Kin- ang Leiden (COKL) stopt me ingang van het komend Ijaar met speciale begelei- die ontwikkelingsachter en bij peuters moet be- De organisatie heeft md te meten of kinderen nvang van het project al :hterstand hadden, waar- COKL nu nier kan aanto- f de begeleiding heeft ge- n. Volgens COKL-direc- 1. van de Grift zet de ge ie daarom de subsidie lil project niet om in een urele subsidie. Gevolg is tijdelijke contracten van leuterleidsters niet wor- Vi( erlengd en dat vier vaste werksters worden her- binnen de COKL. 10KL begon zo'n 2,5 jaar ;n in acht peuterspeelza- n het zogeheten 'ontwik project. Acht groepen /eertien peuters krijgen begeleiding van twee »rs in plaats van één. Zij n daarbij met fysiothera- logopedie om achter in op het gebied van be en spraak te beperken, .juurt de COKL gegevens kind naar de basis waar het naar toegaat, meente verleende twee ubsidie voor drie jaar, zet deze nu niet om in ructurele subsidie. Reden le COKL om nu een half tor het einde van het pro- vjjf van (jp acjlt peuter alen te stoppen. Deze krijgen voortaan weer ie' begeleiding. Op de drie - welke, dat wil Van °r i >2 on de Grift nog niet zeggen - wil zij een 'doorstart' maken met een programma dat lijkt op de lan delijke trend van voor- en vroegschoolse educatie fWE). Deze WE is een soort voorloper van de basisschool die ervoor moet zorgen dat kinderen wor den voorbereid op basisonder wijs. Idee daarachter is dat ach terstanden worden voorkómen. Van de Grift hoopt dat de ge meente dit meer in haar beleid vindt passen en hiervoor subsi die geeft. Van de Grift, die per 1 juli vertrekt omdat ze haar taak te zwaar op haar schouders vindt drukken, heeft geen verklaring voor het feit dat is verzuimd om te meten of kinderen bij aan vang al een achterstand had den. Bij het 'taalplus'-project van de COKL - waarbij allochto ne kinderen met een taalach terstand extra begeleiding krij gen - is dit namelijk wél ge daan. ,,Er hadden eerder rode lampjes moeten gaan bran den", geeft Van de Grift toe. ,,lk ben er niet trots op. We hebben elkaar onvoldoende op tijd bij de lurven gepakt om dit bij te sturen. Uiteindelijk hebben we een klant die niet tevreden is." Van de Grift vindt echter niet dat er na alle projectinvesterin gen - scholing voor peuterleid sters en stafmedewerkers, extra spulletjes en boeken - sprake is van kapitaalvernietiging. „De overdracht van de gegevens aan basisscholen blijft in stand. Dat is de winst die je in kwaliteit overeind houdt. Je kunt zeggen: 'Leuk geprobeerd, maar helaas pindakaas', maar dat bestrijd ik." Wethouder Baaijens was niet bereikbaar voor commentaar. De Roomburgerpolder. De eerste paal van de nieuwe wijk moet hier nog voor het einde van dit jaar de grond in en de laatste huizen moeten in 2003 worden opgeleverd. Maar door een blunder van de provincie dreigt Leiden die termijn niet te halen. Hierdoor kan de gemeente 9,5 miljoen gulden rijkssubsidie mislopen. foto hielco kuipers 'Gewoon even bellen voor een jrima advies over een persoonlijke lening of doorlopend krediet.' Ma Stadsbank Leiden len passend krediet mr iedereen lllnIl.liltflliHtllil.ni^WBIHI Voor de bouw van de woonwijk Roomburg in Leiden zit de gemeente met een mogelijk miljoenentekort. Door een blunder bij de provincie Zuid-Holland dreigt Leiden plotseling een rijkssubsidie van 9,5 miljoen gulden mis te lopen. „Dit is verschrikkelijk", zegt wethouder Laurier. mingsplan. Dat doet de Raad van State op z'n vroegst in au gustus, de maand dus waarin Leiden moet beginnen. Aan de subsidie die de ge meente van het Rijk krijgt, zijn voorwaarden verbonden. De eerste paal moet voor het eind van het jaar de grond in, wat volgens de huidige planning in houdt dat het bouwrijp maken van het gebied na de bouwvak begint. Verder moeten de laat ste huizen uiterlijk in 2003 wor den opgeleverd. De provincie keurde het be stemmingsplan te laat goed. „Dat heeft uiteindelijk tot ge volg dat alles opnieuw ter inza- Zuid-Holland heeft het bestem mingsplan voor de oostelijke polder te laat goedgekeurd, wat vérstrekkende juridische gevol gen heeft. De procedurefout kwam gisteren bij de Raad van State in Den Haag aan het licht. Voor de gemeente is het voor alsnog van cruciaal belang dat de voorbereidingen voor be bouwing van de polder in au gustus beginnen. Of dat lukt, is na gisteren onzeker geworden. Leiden kan pas aan de slag als het rechtscollege zich heeft uit - gesproken over het bestem- a dit leven niet veel ;ers dan welzijnswerk. Als icht hebt welke 'doel- 'n' je hulp het hardst no- )ben en wat je daarvoor at doen, moetje die oepen ook nog zien te en'. Want die schijnen te hongeren en dorsten leer welzijn dat ze van- ar je toe te komen. v,i het vergaderen komt "W deren, het stencillen van A vende wijkkrant en het '•'seren van 'drempelverla- activiteiten als inloopo en, bingo's en cursussen nano, bloemschikken en n. En als het over jonge- it moet je je als welzijns- ook nog onledig houden ndplaatsgericht straat- erk'. Leiden ook nog elk jaar sidiekraan een slag vei- htdraait zijn voor dal iswerk steeds meer vrij- s nodig. En die zijn minder gemakkelijk te Nu moet het welzijns- ichalve naar klanten, dus op jacht naar vrijwilli- aat daar weer een hcle- istbare tijd mee heen. uder Hans Baaijens heeft dacht waarom het zo k is vrijwilligers te vin- or het welzijnswerk. Het deugt niet. „Welzijns- niet sexy", zei hij deze xy... opvatting... e oplossing van het pro- is godlof ook alweer ge- Welzijnswerk en ge- hebben op het moder- del voor en tegen alle het internet dus, een si te opgezet. Da's hartstikke sexy. Om het vrijwilligersbestand aan te vullen wordt er via 'het web' gevist in de wassende vijver van pre-vuttende 55-plussers. 'Jon gere ouderen' noemen ze dat. Als die niet in Spanje aan het overwinteren zijn, de Nijl afva ren. of op de rug van een paard door Mongolië trekken bij wijze van vakantie, dan kunnen ze zich wel voor 't nut van 't alge meen inzetten, menen de ma kers van de site. De taal waarmee ze op het in ternet vrijwilligers hopen te werven is helaas alles behalve sexy. Van termen als 'doel groepgerichte profilering' zul len weinig mensen opgewon den rtiken. Maar misschien werkt de voor pagina van de site wel. Daar zit een niet onaantrekkelijke, ka lende vijftiger in een luie stoel, met zijn benen over elkaar, wat met zijn voet te wippen. Best wel sexy dus. Maar of je daar van nou zin krijgt in vrijwilli gerswerk? Virtuele hulde Sinds maandag iedere dag op internet gegluurd. Even kijken of de reacties al binnenstro men. Wie zal er nu weer het su- perlatievenboek uit de kast trekken om de lof te zingen van Tjeerd van Rij? Zijn het de oud gedienden van de rode familie die de gevallen wethouder digi taal een hart onder de riem ste ken? Of zijn het juist de jonge socialisten die zich snikkend af vragen hoe het verder moet zonder grote roerganger? Zal oud-burgemeester Goekoop hem in een mailtje uitnodigen om samen de Griekse wateren te bezeilen? Of stuurt straks* Berry als eerste een berichtje, waarin hij publiekelijk zijn ver ontschuldigingen aanbiedt voor de slinkse wijze waarop de WD hem pootje heeft gelicht? Zo veel verwachtingen, zo wei nig dromen die uitkomen. ge gelegd moet worden", zegt wethouder Laurier. Zuid-Hol land moet zijn nieuwe besluit eerst officieel aan de gemeente kenbaar maken. Leiden moet dat publiceren in de Stadskrant. Pas elf weken nadat dat is ge beurd, kan de Raad van State de bezwaren behandelen. Ge zien de hoge werkdruk bij het rechtscollege is de kans klein dat dat snel gebeurt. Laurier, die de portefeuille, ruimtelijke ordening van oud- wethouder Van Rij waarneemt tot diens opvolger Hillebrand is benoemd, kan de gevolgen van de misser van Zuid-Holland nog niet overzien. Hij erkent wel dat de planning nu uiterst krap is geworden. „We hebben dit ook allemaal net gehoord. We moeten eerst alles op een rij zetten." De wethouder weet daarom ook niet of Leiden eventueel op Want zo'n website mag dan snel en modern zijn, aan het virtuele eerbetoon is al een week lang niets toegevoegd. De brief van initiatiefnemer Tan Toan Hok staat eenzaam en al leen onder het kopje 'reacties' te wachten op post die niet komt. Als we Hok toch niet hadden. Dan was er helemaal geen reac tie geweest. Maar aan de ande re kant: dan was er ook geen si te geweest, en had niemand iets gemist. Tan Toan Hok. Voormalig afde lingsvoorzitter van de Leidse PvdA. Zorgde voor, tijdens en na zijn twee jaar durende be wind voor heel wat gefronste wenkbrauwen. Leidde een de monstratie tegen staatssecreta ris Elske ter Veld, om haar korte tijd later - na haar emotionele aftreden - een plekje in de Leid se PvdA-fractie aan te bieden. Blies meermalen bijna het col lege op met moties tegen de Booinmarktgarage en voor al lerlei zelfbedachte bezuini gingsplannen. Voerde jarenlang actie tegen het partij-establish ment, om zich nu te ontpoppen als de grootste fan van de roemloos ten val gekomen on derkoning Tjeerd van Rij. De volgende ochtend. Weer geen mail. Is misschien maar beter ook. Want wie gaat zich nou op internet uitputten in ongegeneerde loftuitingen? En als iemand dat doet, wie neemt dat dan serieus? Als er één me dium is waarvan de onbetrouw baarheid absoluut onomstre den is, dan is het wel het inter net. Je bestelt een pizza en je krijgt een 42-delige kookency- clopedie. Je maakt een tientje over en er wordt een miljoen van de giro afgeschreven. Je ziet een foto van de toekomstige ko ningin zonder kleertjes, en even later blijkt het om een Friese boerendochter te gaan. Wie wil daartussen nou gehul digd worden? AAP RIETVELD EN RUUD SEP TEKENING: MAARTEN WOLTERINK mededogen kan rekenen van het Rijk. „We moeten gewoon zo snel mogelijk door om ver dere vertraging te voorkomen. De provincie moet als de don der aan de slag om de fout te herstellen. Dat de zaak erna zo snel mogelijk weer voorkomt, mogen we alleen maar hopen. Daar hebben we geen invloed op." Het bestemmingsplan kwam bij de Raad van State terecht door bezwaren van het wijkco- mité Meerburg en oud-direc teur Barendregt van Geméente- werkejn. Zij stellen onder ande re dat de vervuiling van de oude vuïïstort de polder in zal stro men en onder de nieuwe wo ningen terechtkomt. Volgens het wijkcomité treft de gemeen te onvoldoende maatregelen om dat te voorkomen. Leiden en Zuid-Holland ontkennen dat dat gevaar bestaat. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De overgebleven bewoners van het voormalige Leidse Elisa- beth-ziekenhuis aan de Hooi gracht hoeven toch niet na 1 ju ni hun kamers uit. De 25 stu denten krijgen opnieuw respijt van het Maarssens Bouwbe drijf. Deze keer is dat voor het laatst, zo is de bedoeling. De projectontwikkelaar wil het ou de ziekenhuis afbreken voor de bouw van een appartementen complex. De huurcontracten zijn net binnen, meldt studentbeheer- der P. Smagge en die moeten nog worden ondertekend. Fei telijk gaat het trouwens niet meer om een huurcontract, maar om een 'gebruikersover eenkomst'. liet Maarssens Bouwbedrijf verplicht zichzelf tot het hoogst noodzakelijke: de levering van gas, water en licht. De Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) stopt gewoon met het beheer per 1 juni. De overeenkomst tussen de bewo ners en het bouwbedrijf geldt voor onbepaalde tijd. Dat komt erop neer dat zodra de aanne mer toestemming heeft voor sloop, de studenten eruit moe ten. De sloopaanvraag is inmid dels bij de gemeente Leiden in gediend. Smagge rekent erop dat hij en de andere bewoners in elk geval nog een winter meemaken in het oude ziekenhuis. „Hoe lang we mogen blijven, hangt af van het verloop van alle procedu res. Mijn schatting is dat het nog een jaar duurt, maar het zou ook twee jaar kunnen wor den." De afgelopen tien jaar was er voortdurend sprake van dat de bewoners het complex aan de Hooigracht moesten verlaten. Ze mochten echter telkens hun handtekening onder een nieuw contract zetten. Politieke partij en en omwonenden waren al tijd verdeeld over de plannen met het oude Elisabeth. Voort durend is aangedrongen op be houd van (delen van) het com plex. Volgens een onderzoek van Inbo Adviseurs zou afbre ken beter zijn voor hel milieu dan een ingrijpende verbou wing. Het oude ziekenhuis is geen monument. Wel valt het com plex onder beschermd stadsge zicht. Die status legt beperkin gen op aan nieuwbouw. Een woordvoerder laat weten dat de sloopaanvraag daarom pas wordt behandeld als het bedrijf ook een bouwaanvraag en bouwplan heeft ingediend. Lei den heeft dat de aannemer in middels laten weten. I Iet voor ontwerp-bestemmingsplan dat burgemeester en wethouders vorig jaar hebben vastgesteld, gaat nog wel uit van volledige sloop. Het lijkt er sterk op dat hel de projectontwikkelaar deze keer ernst is. Begin mei kondigde het Maarssens Bouwbedrijf aan dat de uitgangspunten voor de nieuwbouw vaststaan. Onder regie van de befaamde Vlaamse bouwmeester B. van Reeth wer ken meerdere architecten aan een ontwerp. Daarbij wordt naar 'meer variatie en uitstra ling' gekeken. Maarssens Bouwbedrijf wil geen commen taar geven. D66 verbaasd over ,klikadvies, LEIDEN D66 verbaast zich over het ad vies van de dienst Stadstoe- zicht dat bewoners voortaan maar moeten klikken over het illegaal dumpen van grofvuil. Een ambtenaar van de ge meentelijke dienst gal die tip tijdens een wijkavond in de Stevenshof. DGG'ers Snelders en Sorgdrager wijzen erop dat ve r an twoo r d e I i j k wetho uder Laurier van wijkbeheer steeds fel tegenstander is geweest van anoniem klikken. Ze vra gen zich daarom ook af of de wethouder en het college wel op de hoogte zijn van dergelij ke adviezen van ambtenaren. Rondzwervend vuil bij wijk- containers is een van de grote ergernissen van Stevenshofbe- woners. Om daaraan wat te doen stelde een ambtenaar van Stadstoezicht daarom voor dat mensen desnoods moeten klikken bij de ge- meente als omwonenden ille gaal vuil dumpen. D6ü vindt dat dit soort klik- adviezen aan burgers uit den boze zijn. Volgens de partij zijn er wel andere maatrege len te bedenken om het ille gaal achterlaten van vuil le be strijden dan, aldus de D66'ers, 'het tegen elkaar opzetten van burgers'. Ze vragen burge meester en wethouders hoe ze deze zaak weer denken recht LEIDEN ROBBERT MINKHORST Voor de bouw van milieuvrien delijke woningen in de Mare dijkbuurt hoeven niet zoveel bomen worden gekapt als aan vankelijk de bedoeling was. Dat vertelde projectontwikkelaar woningstichting Ons Doel gis teren voor de commissie voor de beroep- en bezwaarschrif ten. De commissie behandelde de bezwaren van omwonenden, de buurtvereniging, Milieude fensie en de Leidse Bomen- bond tegen de verleende kap- vergunning voor zo'n veertig bomen en uit dé kluiten gewas sen struiken. De bezwaarma kers vinden kappen buitenge woon zonde. Bovendien lijkt het ze volstrekt onnodig dat zo veel groen moet plaatsmaken voor woningbouw. C. Vrouwe, hoofd beheer en ontwikkeling van Ons Doel, be streed dat. Allereerst bood hij zijn tegenstanders een doekje voor het bloeden: het is de wo ningstichting gelukt in het uit eindelijke bouwplan nog eens zes bomen te sparen. Maar de kap van de rest blijft onvermij delijk. De grond op het terrein in de hoek Aloëlaan/Marcdijk is vervuild. De bodemsanering betekent automatisch het einde van twaalf bomen. Eenzelfde aantal wordt omgezaagd om de huizenbouw mogelijk te ma ken. En tenslotte zijn tien bomen van zo weinig waarde, dat daar ook maar hel best een kapver- gunning voor verleend had kunnen worden, betoogde Vrouwe. Dat onderschreef F. Kalshoven van de gemeente. „Er zijn bomen bij die gewoon te slecht zijn. Voor twee moer beibomen doen we ons uiterste best. Dan zijn mooie, monu mentale bomen. De rest is de "Welke Roemeense voetbalier wordt ook wel de 'Maradona van de Karpaten' genoemd..?' Bel voor 3 juni naar 0909 - 2026000 (OOti en waak hm op ee»\ voethd amtppë&d dooi ïpdei* van 0/ar^. moeite van het behouden niet waard." Kalshoven meldde verder dat de gemeente in overleg met de buurt een 'groenplan' opstelt. Voor de te rooien bomen komt een aantal andere terug. „Je kan best een op een compenseren, maar dan wordt het geen mooie plek." Omwonende W..Stikkelorum greep die uitlating aan om te protesteren tegen de bouw van de huizen. „De buurt wordt toch al helemaal volgeplempt", mopperde ze. Voorzitter J.W. Edinga van de commissie greep meteen in. „Dat is een ander verhaal", zei hij. De bezwaren tegen de woningen moeten nog worden behandeld. Over de ho- menkap doet de commissie in principe uiterlijk over zes we ken uitspraak. Airconditioning Je voelt je goed in een Carrier klimaat! Houdt Oranje schoon!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13