Leidsch Dagblad Oppositie Suriname zegeviert Handlezende burgemeester spijkert keizer bij Sterrewacht stelt beeld van sterkste telescoop scherper BBB8 Voorlichting, 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Ultimatum VS over joodse oorlogsclaims OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42321 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 'I rtvisser uit len schrijft Jjiiedenis |q osta Rica Ierland loopt C-schat mis lederlandse staat krijgt iaal niets uit het wrak !t VOC-schip Brederode uim twee eeuwen geleden Ide Zuid-Afrikaanse kust ig. Het wrak ligt net bin- |e territioriale wateren en de Zuid-Afrikaanse l iehoren het schip en de id toe aan de eerlijke vin- De waarde van daarvan geschat op ongeveer 34 en gulden. lerzoek naar iter Parents inafhankelijke commissie onderzoeken of de parti- e hulporganisatie Foster its Plan (FPP) het ingeza- geld wel goed heeft be- Volgens krotbewoners aïti heeft FPP de afgelo- 25 jaar zonder overleg Ie lokale bevolking meer 10 miljoen gulden gem ord in nutteloze en on- ibele projecten. Namens Haïtiaanse kinderen uit ippenwijk Cite Soleil wil ;aat Tomlow de organisa- or de rechter slepen. oer overlijdt na achutesprong ilipijn die gisteren een s kaapte, de passagiers ifde, en vervolgens ieder- erbaasde door aan een taakte parachute uit iestel te springen, heeft ivontuur niet overleefd, valscherm begaf het, loor de man te pletter Zijn stoffelijk overschot ir het leger gevonden. si-chef Mielke itilte overleden Mielke, oud-chef van de Duitse geheime dienst blijkt zondag in alle stil- rijn overleden. Voor veel ïers van de voormalige was de spionnenbaas ijn alziende en almachti- iparaat dé verpersoonlij- van het regime dat hen veertig jaar onder de hield. is op staking Philips groot AO-gesprekken voor de werknemers van Phi- djn gisteravond op een kking uitgelopen. De inden zijn opgestapt om- het met de werkgever ens konden worden over n punten waaronder het lod van Philips. Het be- liedt zeven procent voor Ïiar, de bonden willen ns acht procent. 9 elwerend vest ir agenten t eagenten zullen in de mst tijdens diensttijd i lijk standaard een kogel- ld vest dragen. Het mi- ie van binnenlandse za- inderzoekt of het voor de heid van de politiemen- oodzakelijk is hen daar uit te rusten. Het onder is onderdeel van een ac- jg n om agenten weerbaar - maken tegen geweld. pa NDAAG 26 PAGINA'S nland iland ur en Kunst 7>mie 16 Vrachtverkeer krijgt de ruimte op rotonde in Sassenheim 18 Meerburgermolen I Stormloop op in Zoeterwoude abonnementen gaat mogelijk naar van natuurbad 21 22 Acteur in j Voetballer Nederland van het jaar verdient meer 1999 -2000: Weipoortse Vliet De Aarweide dan actrice de eindstand LEIDEN AD VAN KAAM De namen kon hij niet onthou den en daarom had burge meester Jan Postma die maar op zijn hand geschreven. Nichi Amano en Tsuda Menuchi stond er met donkerblauwe viltstift in vette letters in de palm van zijn hand gekalkt. Het waren de namen van twee Ja panse studenten die van 1863 tot 1865 in een huis aan het Ra penburg woonden en rechten studeerden bij de eminente Leidse professor Vissering. Een voor die tijd nog zeldzame sta ge voor vreemden van zo ver. Het tweetal zou, bij terugkeer in Japan, hun in Leiden opge dane kennis gebruiken om de Japanse grondwet te herschrij ven. Waarmee ze zich verzeker den van een vooraanstaand plaatsje in de Japanse geschie denis. Die namen mocht burge meester Postma dan ook onder geen voorwaarde vergeten. Als hij bij het bezoek van het Ja pans keizerlijk paar tenminste de kans kreeg om dat waarge beurde verhaal ook te doen. Die kans kreeg hij, want het was droog toen zijn hoge bui tenlandse gasten in gezelschap van koningin Beatrix het Sie- boldHuis verlieten en naar de Hortus Botanicus liepen. Het SieboldHuis, zo schreef het protocol voor, was van stich tingsvoorzitter Goekoop, de hortus van de rector magnificus van de universiteit en het Ra penburg van Postma. Dus mocht Leidens eerste burger de drie majesteiten onderhouden met enkele interessante we tenswaardigheden over zijn stad. Het nauwelijks bekende ver haal van die twee studenten sloot, geheel in de lijn van 'overbuurman' Von Siebold, naadloos aan bij de nauwe ban den die Leiden en Japan door de eeuwen onderhielden. Dat kwam perfect uit. Als er met het noemen van die namen bij de keizer maar een glimp was van herkenning dan had Jan Post ma zijn doel bereikt. Probleem was alleen, hoe gezichtsverlies te voorkomen. Hij kon die na men toch moeilijk in het open baar van zijn hand gaan staan voorlezen. Daarom had hij van tevoren nog wat geoefend. Niet in het onthouden van die Japanse na men; dat zat er op korte termijn niet meer in. Nee, hij had het zo uitgekiend dat als hij zijn vuist op een bepaalde manier ont- Het Leidse 'ochtendje' van het Staatsbezoek was meteen tussen het SieboldHuis en de Hortus nam keizer Akihito de gelegenheid te baat om zoveel als mogelijk tact te maken met de plaatselijke bevolking, in dit geval met drie studentes. Doorgaans gewend aan een bij zonder streng protocol van afstand nemen en afstand houden, waanden met name de vele Japanse fotogra fen en cameramensen zich voor even in luilekkerland. foto anp vouwde, de namen net leesbaar zouden zijn voor hem, maar niet voor het Japanse keizerlijke paar of voor koningin Beatrix. Dus wijzen naar het huis aan de overkant en de daaraan beves tigde plaquette en terwijl ze in die richting keken, gauw even spieken op de huid. Enfin, het verhaal dat hij al wandelend over Leidens mooi ste gracht opdiste over de stu denten/grondwetherschrijvers Nichi Amano en Tsuda Me nuchi ging erin als koek. En noch de keizer, noch de keize rin of onze vorstin had iets ge merkt aan de speciale handge baren waarmee Jan Postma zijn woorden kracht bijzette. Of be- Leiden maakt mannetje op de maan zichtbaar LEIDEN ONNO HAVERMANS De Leidse Sterrewacht gaat software ontwikkelen voor de krachtigste telescoop ter we reld. Deze VLT (Very Large Te lescope) is momenteel in aan bouw op de berg Paranal in Chili. Hij bestaat uit vier afzon derlijke 'sterrenkijkers' met een spiegel van 8,2 meter diameter. Vanuit Leiden gaat een experti se-centrum er voor zorgen dat het licht van die vier telescopen kan worden samengevoegd. Zo ontstaat het effect van een spie gel met een diameter van hon derd meter. Leiden krijgt daarmee een be langrijk Europees steunpunt voor de VLT in huis. Het exper tise-centrum Nevec, dat opti sche apparatuur, simulaties en computerprogramma's gaat ontwikkelen, wordt morgen middag officieel in gebruik ge nomen. Nevec is een gezamen lijk project van de Nederlandse onderzoekschool voor astrono men (Nova) en het European Southern Observatory (ESO), dat dertig jaar geleden op initi atief van de befaamde Leidse astronoom Oort is opgericht. In Nova werken de universiteiten van Amsterdam, Groningen, Utrecht en Leiden samen. Door lichtgolven van de VLT- telescopen samen te voegen, moet het in theorie mogelijk zijn een mens op de maan te zien staan. De techniek van het samenvoegen heet interferome- trie. Hij werd voor het eerst in 1970 in Nederland toegepast bij de Radiotelescoop Westerbork (ook een geesteskind van Oort). Het samenvoegen van radiogol ven is eenvoudiger, omdat ze veel langer zijn dan lichtgolven. Bovendien zorgt luchtturbulen- tie doorlopend voor beeldafwij king in het waargenomen licht. Tijdens de interferometrie is dus doorlopende correctie ver eist, waarvoor meetapparatuur moet worden ontworpen. Met gebruik van interferometrie wordt de VLTI scherper dan de Hubble. ter gezegd: die woorden als het ware onderstreepte. Handlezen is wel degelijk een vak apart. Pagina 3: Japans staatsbezoek ontspannen afgesloten Pagina Leiden: Koffie voor de keizer en een boom van Von Siebold Scholen mogen niet beleggen DEN HAAG GPD Ziekenhuizen, scholen en an dere instellingen mogen hun reserves niet meer beleggen in aandelen, is de strekking van een voorstel van minister Zalm van financiën. Eerder al moes ten gemeenten en provincies naar aanleiding van de Zuid- Hollandse Ceteco-affaire hun geld terugtrekken uit risicovolle beleggingen. Diezelfde regeling gaat nu voor de hele collectieve sector gelden. Overheids- en semi-overheidsinstellingen mo gen geld dat ze voor langere tijd niet nqdig hebben, zoals reser veringen voor onderhoud of nieuwbouw, alleen nog wegzet ten op vastrentende waarden. Bankieren mag niet meer. PARAMARIBO ARMANP SNUDERS CORRESPONDENT Boven verwachting goed scoort echter ook de Millennium Combinatie, waarvan de Natio nale Democratische Partij van Bouterse deel uitmaakt. De combinatie' zou uitkomen op elf zetels. De grote verliezer is het Democratisch Nationaal Platform 2000 van president Wijdenbosch, dat wellicht niet meer dan drie zetels krijgt. De grote overwinning van het Nieuw Front, aangevoerd door oud-president Venetiaan, komt niet als een verrassing. Het is echter nog de vraag of het Front de tweederde meerderheid in het parlement haalt die nodig is om zonder hulp van anderen de eigen kandidaat tot presi dent te kiezen. Het Nieuw Front zal daarom mogelijk een coali tie moeten vormen met Demo cratisch Alternatief '91 en De mocratie en Eenheid door Ont wikkeling, die met respectieve lijk drie en een zetel(s) teleur hebben gesteld. Opvallend is dat de positie van Bouterse nauwelijks ver zwakt is, ondanks de recente breuk met Wijdenbosch. Grote Koopzondag geopend Haarlemmerstraat 265 Leiden 071-5127500 vraag is of de ex-dictator, die zelf lijsttrekker is in het district Paramaribo, daadwerkelijk zit ting zal nemen in het parle ment. Binnen de. NDP wordt gezegd dat hij zijn zetel zal af staan. Mocht hij wel een loopbaan als parlementariër beginnen, dan is de kans groot dat hij met zijn vroegere opponent Bruns- wijk in de oppositiebanken komt te zitten. De Algemene Bosneger Ontwikkelings Partij (ABOP) van de ex-leider van het Junglecommando lijkt voor het eerst voldoende stemmen in de wacht te slepen om een zetel in het parlement te mogen bezet ten. De verkiezingen hadden een chaotisch verloop. Duizen den kiezers bleken niet over een oproepkaart te beschikken of kwamen bij de stembureaus niet op de registratielijsten voor. De minister van binnen landse zaken besloot daarom halverwege de dag dat mensen zonder oproepkaart op vertoon van een identiteitskaart hun stem mochten uitbrengen. Waarnemers hebben die oplos sing afgekeurd, maar hebben ook geen harde bewijzen van verkiezingsfraude. 'Deel maïsvelden genetisch besmet' GENUA ANP-DPA-BRIDGE Greenpeace zegt bewijs te heb ben dat dit jaar vijftien procent van de Europese maïsvelden besmet is met 'genetisch gemo dificeerde elementen'. De mi- lieuorganistie baseert zich op gegevens van de European Seed Association (ESA). Een groot deel van de veront reiniging komt volgens ESA doordat stuifmeel van gene tisch gemodificeerde planten overwaait naar andere akkers. Experts erkennen dat dit moge lijk is. Het Amerikaanse bedrijf Genetic ID vertelde het Britse vaktijdschrift New Scientist dat deze besmetting vaak voor komt. Vorig jaar is in de VS een on derzoek naar verandering in maïs gehouden. Uit de steek proef bleek dat twaalf van de twintig monsters genetische modificaties bevatten. Milieu organisaties zijn tegen geneti sche modificatie. Pagina 9: 'Noorse zalm gene tisch gemanipuleerd' NEW YORK AFP-Rtr-ANP K- 13,15,16,17,18 n Groen/Strips10 'ende Lezers19 Een groot aantal Amerikaanse staten en steden hebben de Ne derlandse banken en de Am sterdamse effectenbeurs een ultimatum gesteld. Binnen der tig dagen moeten de instellin gen aangeven hoe zij de terug gave afhandelen van tegoeden die in de Tweede Wereldoorlog van joden zijn geroofd. Dat maakte het hoofd financiën van de gemeente New York, Hevesi, gisteren bekend. Hevesi stond de pers te woord na afloop van een verga dering van een commissie waarin de financiële topambte naren van negenhonderd grote Amerikaanse steden en staten zijn verenigd. Ook Oostenrijkse financiële instellingen worden met strafmaatregelen bedreigd. Wat de commissie doet als de banken en de beurs in gebreke blijven is onbekend. Het Joods Wereldcongres (JWC) had de commissie gevraagd het ulti matum te stellen. De commisie heeft al eerder de voorstellen van het JWC overgenomen. Dat leidde er eerder toe dat Ameri kaanse staten en de federale overheid overnames van Ame rikaanse banken door Zwitserse en Duitse financiële instellin gen tegenhielden totdat zij ho locaust-claims hadden uitbe taald. JWC-voorzitter Steinberg noemt met name ABN Amro en ING als Nederlandse banken die gehoor moeten geven aan het ultimatum, willen zij niet het doelwit worden van maat regelen. De Amsterdamse beurs is kwetsbaar voor sancties om dat zij wil samenwerken met de New Yorkse beurs via Euronext, dat straks ontstaat als de beur zen van Amsterdam, Brussel en Parijs gaan fuseren. In een recent vrijgegeven rap- Partij president Wijdenbosch weggevaagd De verkiezingen in Suriname lijken een klinkende over winning op te leveren voor het Nieuw Front, de samen werking van vier 'oude' politieke partijen. Volgens de eerste uitslagen stevent het Front af op een absolute meerderheid van rond de dertig zetels in het 51 zetels tellende parlement. Het tellen van de stemmen verloopt overigens zeer traag. HET WOORD IS AAN Dr. Richard Moss Het grootste geschenk dat je iemand kunt geven, is op rechte aandacht. «714° 6715° «716° 60% 50% 30% ÏSÖ# 30% 30% 40% Borst wil af van ouderenpolis DEN HAAG ANP Minister Borst (volksgezond heid) wil af van de goedkope ziektekostenpolis voor ouderen die voorheen particulier waren verzekerd. In het nieuw te vor men stelsel met een basiszorg verzekering is geen plaats meer voor de zogeheten standaard pakketpolis, die vrijwel over eenkomt met een ziekenfonds verzekering. De premie voor de stan daardpakketpolis is niet kosten dekkend. Wat de verzekeraars op deze polissen tekort komen, brengen ze in rekening bij de jongere particulier verzekerden via de zogeheten WTZ-premie. Zo betalen jongeren mee aan de polissen van de 65-plussers. Borst wil van dat systeem af, zei ze gisteren tijdens een bij eenkomst over de toekomst van de WTZ. De komende twee jaar wil Borst niets veranderen aan de WTZ, omdat dit meer over hoop haalt dan oplost. De PvdA wil de wet echter wel snel af schaffen. Volgens Kamerlid Oudkerk krijgen verzekeraars op deze manier geen enkele prikkel om efficiënter te wer ken. Wat ze tekort komen, brengen ze gewoon in rekening bij hun jongere verzekerden. Op dit moment hebben 430.000 ouderen een standaardpakket polis. Particulier verzekerden betalen dit jaar 198 tot 396 gul den aan WTZ-premie. 1 Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. port van de Amerikaanse over heid uit 1946 worden financiële instellingen die in Nederland namens de nazi's joodse eigen dommen roofden, betitelt als 'de grootste dieven van de mo derne tijd'. Die kwalificatie geldt onder andere de 'nazi roofbank' Lippmann Rosenthal (Liro). Volgens het rapport be draagt de totale diefstal zo'n drie miljard gulden. Omgere kend zou het gaan om een be drag van meer dan 24 miljard. Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle be/orging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I I I I I I I BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, i 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl Opleiding leraar basisonderwijs V XJXJm illel lilllg 5 juni 20.00-21.30 uur voltijdvoorlichting in Amsterdam en Alkmaar deeltijd en 2 jarige (♦hbo/wo diploma) alleen A'dam 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1