Rabo-personeel mag zelf lengte werkweek bepalen y>W MM .uYfoftm&v - Economie Klacht Bovag over nieuwe verdeling benzinestations Vliegende reclamezuil FNV wil betere bescherming voor 'klokkenluider' 'We schaamden ons omdat we bij de provincie werkten' vavelarme diesel bij BP Amoco rcRDAMOliemaatschappij BP Amoco gaat op 55 benzine- ions in de omgeving van Amsterdam zwavelarme diesel ver en. Het concern verkoopt het nieuwe BP Cleaner Diesel dezelfde prijs als standaarddiesel. De nieuwe brandstof [Hindert de uitstoot met 85 procent. Daarmee voldoet het cern nu al aan de zwavelnorm van de Europese Unie voor i. De introductie is onderdeel van BP's wereldwijde '40-ci- programma. Omdat vooral de grote steden lijden onder de jj olgen van veel uitlaatgassen, begint het concern daar met de ioop van brandstoffen die minder schadelijk zijn voor het öj ieu. Wanneer de rest van de 750 Nederlandse BP-stations ide zwavelarme diesel gaan, is nog niet duidelijk. rerleg CAO Philips weer verdaagd 2, moven Het overleg over een nieuwe CAO voor 38.000 werk- 8 ners van Philips is gisteren opnieuw verdaagd. De bonden ben na ruim drie dagen van onderhandelen een eindbod op gelegd op basis waarvan volgens hen een principe-akkoord gelijk is. Het overleg daarover gaat vanmiddag verder. Het icern komt dan met een reactie. De bonden en Philips zijn inmiddels wel eens geworden over prestatiebeloning. Het r ïpromis is nu dat minder goed presterende werknemers i hts de helft van de collectieve verhoging krijgen. Als na een nog geen verbetering zichtbaar is, krijgen ze de andere helft eenmalige uitkering. Presteren ze wel beter, dan wordt hét li lant alsnog structureel aan hun loon toegevoegd. Het overleg ïrt al twee maanden. inst RAI lager door reorganisatie [erdam Amsterdam RAI heeft zijn winst over 1999 aanzien- zien slinken. Boekte het beurzen- en congressencomplex in nog een nettowinst van meer dan 6 miljoen gulden, vorig stond daar nog maar ruim 2 miljoen tegenover. De omzet n wel licht toe, en ging van 396 miljoen naar 407 miljoen. 0 resultaat werd vooral gedrukt door een aantal herstructure- 1 ;smaatregelen die de RAI doorvoerde. Ook het gegeven dat neven jaren traditioneel minder beurzen gepland staan, z eg negatief bij aan het resultaat. De directie noemt de ver- htingen voor het lopende jaar zonder meer goed. iïizineprijs weer iets omlaag j haag De benzine wordt met ingang van morgen iets goed- ler. De prijs van een liter euro loodvrij, de meest gangbare ndstof, daalt twee cent tot 2,70 gulden. Dit heeft marktleider t U gisteren bekendgemaakt. Shell Pura gaat eveneens twee M minder kosten en komt uit op 2,79. Super ongelood en su- met loodvervanger blijven ongewijzigd op 2,85 en 2,91. Die- Is daalt drie cent in prijs tot 1,796. euwe CAO bakkerij en broodfabriek iten De nieuwe CAO voor het bakkersbedrijf is rond. De s )0O werknemers in de bakkerijen en broodfabrieken krijgen iegentien maanden een loonsverhoging van 5,5 procent. Dat ft CNV Bedrijvenbond gisteren bekendgemaakt. Het winkel- ioneel krijgt daarnaast een toeslag van 35 procent voor werk e avonduren. Nu ontvangen werknemers op koopavonden nveel loon als overdag. De nieuwe CAO gaat in op 1 juli Ook is afgesproken dat werkgevers en werknemers een lerzoek laten opzetten naar het grote personeelsverloop in i iranche. oter belang Smit in Belgische sleper j erdam De Rotterdamse zeesleper Smit Internationale i wt zijn internationale netwerk verder uit. Het bedrijf heeft belang in de Antwerpse Unie van Redding- en Sleepdien- (URS) uitgebreid van 26 naar 49 procent. Daarnaast wil het Canadese Rivtow Marine in Vancouver overnemen, ig jaar verwierf Smit Internationale ruim een kwart van de delen van de Antwerpse sleper URS. Smit is al langere tijd ig het internationale netwerk uit te bouwen. In 1998 kocht bedrijf sleepondememingen in Gabon en Argentinië. ibeco sluit vestiging in Rotterdam erdam Cebeco Meat Products Nederland (CMP) sluit zijn liging in Rotterdam. Het landbouwconcern wil efficiënter en 'n lagere kosten produceren en brengt de productie van swaren terug van vier naar drie plaatsen. De 'productieafde- in Rotterdam verhuist naar Borculo. Bij Cebeco Meat in leerdam werken 46 mensen. Een deel van hen zal meeverhui- naar Borculo, zo verwacht het bedrijf. Voor de anderen dt binnen het concern ander werk gezocht. Gedwongen li dagen zijn uitgesloten, stelt Cebeco in een verklaring. iel sociaal plan De Biesbosch nodig' j( drecht De vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Bedrij- ii lond eisen dat de directie van de scheepswerf De Biesbosch lordrecht binnen twee weken een sociaal plan op tafel legt [i rhet personeel. Zij achten de ondergang van de werf onver- i lelijk en hebben gisteren een ultimatum gesteld. De Bies- :h leed vorig jaar onverwacht een miljoenenverlies en is 'idien op zoek naar een koper. Tot dusver heeft zich echter serieuze overnamekandidaat gemeld. Van de 220 mensen )e Biesbosch hebben inmiddels tientallen werknemers el- i! ieen baan gevonden; voor het overige personeel eisen de J den een sociaal plan. i!W en Ford eens over Land Rover chen De autofabrikanten BMW en Ford hebben gisteren definitief akkoord bereikt over de verkoop van het merk d Rover. Ford betaalt het Duitse autoconcern 3 miljard euro miljard gulden). Half maart leken de twee concerns het al over de verkoopprijs, maar later rezen daarover twijfels, erkoop is een uitvloeisel van de beslissing van BMW hele- I uit Rover te stappen. Het Britse avontuur kostte het con- miljarden. Sinds de aankoop in 1994 heeft Rover nooit st gemaakt. De enige winstgevende onderdelen waren de 'Rover en Mini. BMW houdt voorlopig de rechten op de lernatio stoot scheepsbevrachting af [erdam Het internationaal handelshuis Intematio-Müller oopt zijn scheepsbevrachtingspoot IMPS aan de Koninklij- leheersmaatschappij Burger. Internatio doet IMPS van de l d omdat scheepsbevrachting niet meer past in de huidige dels- en technische activiteiten van het bedrijf. De carga- rtak behaalde in 1999 een omzet van bijna 60 miljoen gul- Er werken 302 mensen. Hoeveel Burger betaald heeft, voor S is niet bekendgemaakt. Burger houdt zich bezig met htvervoer en logistiek in havens. i-bouwdochter Strukton in etalage j 0 iaag De Nederlandse Spoorwegen (NS) willen hun bouw- Uer Strukton verkopen. Ook het architectenbureau Holland consult komt in de verkoop. Het afstoten van de bedrijven in de strategie van de NS zich te concentreren op het ver- "en van reizigers. Of Strukton nog dit jaar in handen komt een ander bouwbedrijf is niet te voorspellen, aldus NS. Ook Holland Railconsult is geen termijn te noemen. Een _j.'i rdvoerder noemt het afstoten van de deelnemingen een lo- ie stap in het kader van de strategie zich te richten op de activiteit; het vervoeren van reizigers. )ertel zet zwaar in op internet [erdam Aanbieder van mobiele telefonie Libertel zet zwaar internet. Het bedrijf gaat onder meer internetdiensten mobiele bellers (ook wel WAP genoemd) aanbieden. Hier- is de onderneming bezig met een grootscheepse wervings voor nieuw personeel. Libertel zoekt tweehonderd extra isen voor onder andere verkoop- en redactiediensten. Op 1 zal WAP naar verwachting definitief zijn intrede doen. Eerste akkoord over aparte bank-CAO bunnik anp De 43.000 werknemers bij de Rabobank mogen voortaan zelf de lengte van hun werkweek bepalen. Om de twee jaar kunnen ze aangeven of ze minder of meer uren wil len draaien. Ze hebben daarbij een zeer ruime keuze; de werkweek moet minstens één uur zijn en maximaal 40 uur. Deze revolutionaire afspraak is gemaakt in de nieu we Rabobank CAO. Ook krijgen de werknemers er het komende jaar structureel vier procent salaris bij. utrecht gpd Het is voor het eerst dat een aparte CAO is afgesloten voor de werknemers bij de Rabo bank. Deze CAO zal de trend zetten voor de onderhandelin gen die nu lopen bij ABN Amro, ING, SNS Reaal en Fortis. Bij de vijf grote banken werken 104.000 mensen. Ze krijgen voor het eerst een eigen be- drijfs-CAO. Tot nu toe vielen al le banken in Nederland onder de banken-CAO. Vakbond De Unie, met 4.000 leden de grootste bond bij de Rabobank spreekt van 'een ge weldige CAO-afspraak'. „Een werknemer die nu vier dagen werkt en het de komende twee jaar wat rustiger aan wil doen, kan makkelijk twee of drie da gen gaan werken", vertelt woordvoerster B. Verstappen van De Unie. „Dat biedt bij voorbeeld aankomende vaders en moeders de kans om hun privé-leven beter te regelen." De werkgever mag het verzoek van de werknemer niet zomaar wegwuiven. „Hij is verplicht de aanvraag goed te keuren, mits er zwaarwegende bedrijfsbelan gen zijn die dat niet toelaten", zegt Verstappen. Werkgeversonderhandelaar A. van Iersel spreekt van een ty pisch Rabobank-akkoord met veel aandacht voor de combi natie werk en privé. Ook het volgend jaar in te voeren waar- deplan waarbij alle werknemers afhankelijk van de bereikte klantvriendelijkheid en de fi nanciële resultaten een extra beloning kunnen krijgen past volgens Van Iersel bij de bank. Alle werknemers krijgen er komend jaar in twee stappen vier procent salarisverhoging bij. Daarnaast mogen alle werk nemers meedoen aan een 'waardeplan'. Dat is een variant op een optieregeling. De Rabo bank is niet beursgenoteerd en kan dus geen echte optierege ling invoeren. Maar door het waardeplan krijgen werkne mers een extra bonus als het bedrijf goed presteert. Eens in de vijf jaar mogen de werkne mers er 3 maanden tussenuit door sabbatsverlof op te ne men. Daar moeten ze wel zelf tijd en geld voor sparen. nant tot stand is gekomen. Vol gens de brancheorganisatie zijn de belangen van de particuliere pomphouders tijdens het over leg onvoldoende gehoord. De Bovag heeft meerdere malen verzocht om namens de kleine zelfstandigen te onderhande len, maar de overheid stond dit slechts in beperkte mate toe. „Wij zijn bang dat de grote oliemaatschappijen en de over heid het op een akkoordje gooi en. De bestaande vergunningen voor pompstations worden in getrokken en per opbod ver kocht. Dat kunnen alleen de ka pitaalkrachtige ondernemingen betalen. Als je zelf niet bij het overleg zit, kan er van alles ge beuren", aldus een woordvoer der. Het ministerie van financi en ziet het probleem niet. „De overgrote meerderheid van de vergunninghouders is aange sloten bij de VPR. Ongeveer twintig zijn niet vertegenwoor digd en die worden op de hoog te gehouden van het overleg", verklaart een woordvoerster. De Bovag heeft een klacht inge diend bij de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa). De organisatie vreest dat kleine zelfstandige pomphouders de dupe worden van onderlinge afspraken tussen grote olie maatschappijen over de ver nieuwing van de benzinemarkt. De Bovag wil dat de NMa on derzoekt of de grote maat schappijen misbruik kunnen maken van hun machtspositie. De overheid streeft naar meer concurrentie onder tanksta tions en wil daarom het aantal pompen langs de rijksweg uit breiden. De overheid, de zes grote oliemaatschappijen en de Vereniging Particuliere Rijks wegstations (VPR) hebben hier voor een convenant opgesteld. Volgens het plan worden de eeuwigdurende vergunningen ingetrokken en wordt het recht J3p de locatie geveild. De Bovag zet vraagtekens bij de manier waarop het conve- schiphol» Transavia heeft gisteren een nieuwe Boeing in gebruik genomen die is beschilderd met het adres van de internetsite van de maatschappij. Transavia wil zo benadrukken dat via de website tickets kunnen worden besteld. Het is het eerste Nederlandse vliegtuig dat op deze manier als vliegende reclamezuil wordt gebruikt foto cpd capital photos den haag gpd De beroemdste 'klokkenluider' is waar schijnlijk Paul van Buitenen. Nadat de ambtenaar de fraude bij de Europese Commissie aan het licht bracht, werd hij geschorst. Maar uiteindelijk moest de Europese Commissie wel opstappen. Nederland telt vele 'kleine helden' die misstanden op het werk aan de kaak stellen, zo blijkt uit resultaten van de FNV-meldlijn. In april konden klokkenluiders drie dagen hun ervaringen bij een aparte te lefonische meldlijn kwijt. Duizenden ke ren werd gebeld, veel meer dan de FNV had verwacht. In totaal waren er 119 'echte' klokkenluiders. Zo vertelde een chauffeur van touringcars dat hij was overgeplaatst omdat hij melding maakte van het overtreden van de rijtijden. Een bankmedewerker vreest voor zijn carri ère omdat hij het witwassen van drugs gelden aan de directie meldde. En een politieagente, die een integriteitskwestie aan de orde had gesteld, werd zo be dreigd en onder druk gezet dat ze zich uiteindelijk ziek meldde. In veel gevallen worden werknemers bedreigd (37 pro cent) geschorst (8 procent) of belanden ze in de ziektewet (35 procent). In de meeste gevallen worden de werknemers volgens de FNV ontslagen. Dat lot trof ook een monteur bij de vuil nisophaaldienst. Hij moest van zijn chef meer werknemers op de loondienst zet ten dan er in werkelijkheid werkten. Het verschil bij uitbetaling stak de chef dan in zijn eigen zak. Een ambtenaar moest van zijn directe baas meer uren voor on deraannemers opschrijven. Van het ver schil ging de leiding lekker op reis. Ook deze ambtenaar raakte zijn baan kwijt toen hij melding van de misstanden maakte. De klok wordt trouwens niet alleen geluid in financiële kwesties. De FNV noteerde ook meldingen van asbest op de werkvloer en seksueel misbruik in een jeugdhulpverleningsinstelling. De meeste meldingen betreffen echter mis management (42 procent) en machts misbruik (40 procent). Dat klokkenluider Van Buitenen een koninklijke onderscheiding kreeg voor het openbaren van de fraude, blijkt een grote uitzondering. Uit de analyse van de FNV-meldijn, blijkt dat het belang van de werkgever vaak zwaarder weegt voor de wetgever en de rechter, zo con stateert FNV. De vakcentrale heeft de Tweede Kamer vandaag opgeroepen om snel een bepaling over klokkenluiders in de Nederlandse wet op te nemen. Schiphol stopt miljoenen in Malpensa schiphol richard mooyman Schiphol gaat tientallen miljoe nen investeren in vastgoedont wikkeling bij de Milanese luchthaven Malpensa. De aan kondiging komt kort nadat de KLM vanwege aanhoudende problemen rond Malpensa de alliantie met Alitalia heeft ver broken. Samen met Grontmij heeft Schiphol een speciale onder neming opgericht. Met grond eigenaren wordt onderhandeld over de aankoop van 66 hecta re, waarop distributiecentra, kantoren en een hotel moeten komen. De nieuwe Noord-Italiaanse luchthaven maakt volgens Schiphol een sterke groei door. Volgens een woordvoerster blijft het vliegveld aantrekke lijk, ondanks dat de verbintenis tussen de KLM en Alitalia is stukgelopen. „We hebben er alle vertrouwen in." Voor de zekerheid heeft Schiphol wel ontbindende voorwaarden in de contracten opgenomen. Zo moet de beno digde wijziging van het be stemmingsplan doorgang kun nen vinden. Malpensa moet ook daadwerkelijk kunnen groeien. Er lopen nog diverse juridische procedures over de groei van het vliegveld. Veel buitenlandse lucht vaartmaatschappijen willen na een afgedwongen verhuizing naar Malpensa weer terug naar het Milanese stadsvliegveld Li- nate. De ontwikkeling van Mal pensa verloopt tot dusverre moeizaam. Zo werden op het laatste moment extra milieu beperkingen ingevoerd. Voor de KLM was de onzekerheid rond Malpensa een belangrijke reden om de alliantie met Ali talia te verbreken. De ondernemingsraad. Saaie club van oude mannen. Hebben zeker niks beters te doen dan keuvelen over probleempjes op het werk. En dat al een halve eeuw, want de Wet op de On dernemingsraden bestaat 50 jaar. Drie ondernemingsraden geven tegengas in een korte serie in de ze krant. Vandaag: de ondernemingsraad van de Provincie Zuid-Holland, die vorig jaar verwikkeld raakte in de Cete- co-affaire. De huidige OR zit er sinds juni 1999 Telt 15 gekozen leden Vertegenwoordigt ruim 2.000 werknemers den haag sylvia marmelstein Hij zat op een camping aan de Middellandse Zee toen de hel losbrak. Pieter Donath, lid van de ondernemingsraad (OR) van de Provincie Zuid-Holland moest het daar in een krant le zen. Nederland stond op zijn kop omdat zijn werkgever risi covolle leningen had verstrekt aan in nood verkerende be drijven waaronder het han delshuis Ceteco. Miljoenen guldens belastinggeld waren in een bodemloze put gestort „Ik was geschokt en wilde met een teruggaan om de werkne mers te steunen", vertelt Do nath. Het nieuws kwam op een zeer ongelukkig moment naar buiten. Het was zomervakantie en van de vijftien OR-leden wa ren er maar drie in Nederland. „De hele organisatie stond op zijn kop", herinnert collega Jan Hulsker zich, die op dat mo ment wel aan het werk was. „De werknemers waren woest. Ze schaamden zich kapot voor de buitenwereld dat ze voor de provincie Zuid-Holland werk ten. Overal kregen ze nare op merkingen als: 'Als ik in geld nood zit, kan ik dus bij jou te recht'. Als OR moet je deze bo ze collega's goed opvangen." De OR riep het personeel bij el kaar. Ze probeerden de werkne mers te vertellen wat er aan de hand was. „Dat was lastig, want ook wij wisten nog niet wat er precies speelde. Of er inder daad werknemers fout bezig waren geweest door die lenin gen te verstrekken en wie daar voor verantwoordelijk waren." Het was het belangrijkste om rust in de tent te krijgen. „Dan Jan Hulsker (I) en Pieter Donath: 'Jongeren willen naast hun baan niks anders doen', foto cpd cees zorn moet je er dus voor zorgen dat de werknemers alles te weten komen. Dat deden we via per soneelsbijeenkomsten en brie ven. Tegelijkertijd wilden we voorkomen dat er een heksen jacht werd geopend op colle ga's die betrokken waren bij het verstrekken van die leningen. Het waren voor een groot deel ambtenaren die gewoon uit voerden wat hen door de poli tiek werd opgedragen. De rech ter moest maar beslissen of dat fout was, daar ga je als OR niet over. Wel heeft de OR zich vanaf het begin hard gemaakt dat als er koppen zouden rollen, dat het dan niet alleen die van de uit voerende ambtenaren mochten zijn. Maar ook van de bestuur ders die de beslissingen hebben genomen. Desondanks heeft Donath, die zelf op de afdeling financiën werkt, veel collega's gedwongen zien vertrekken. „Het doet nog steeds pijn dat ik dat als OR-lid niet heb kunnen voorkomen." Het grootste manco van de OR- leden vindt Donath dat ze emo tioneel erg betrokken zijn bij de problemen op de werkvloer. „Het gaat over jou en je colle ga's. Tijdens de Ceteco-affaire ben ik één keer volledig door het lint gegaan. Ik kon mijn emoties niet meer de baas." Veel OR'en vinden het lastig om hun werk goed te doen. Aan de ene kant moeten ze het opne men voor de werknemers en aan de andere kant hebben ze vaak een goede relatie met de werkgever. Daardoor raken ze in een tweestrijd, zo blijkt uit verschillende onderzoeken. Do nath herkent het probleem. „Je raakt in een spagaat. Wij kregen daarmee te kampen toen we een 36-urige werkweek kregen. De baas wilde de vrijgekomen uren al aan het begin van het jaar inroosteren. Het personeel wilde de dagen juist ieder mo ment kunnen opnemen." De OR koos voor de gulden middenweg. Een deel van de dagen werd vrij opneembaar, een ander deel vast ingeroos terd. „De eis van het personeel ging te ver. Als iedereen z'n da gen zomaar kan opnemen, wordt het een chaos. Dan staat er plots geen brugwachter op de brug en is er geen eten in het bedrijfsrestaurant." Het allergrootste probleem van de OR'en in Nederland is dat niemand erin wil. Het overgrote deel van de raden heeft vacatu res. De OR van de provincie Zuid-Holland heeft echter over belangstelling niet te klagen. „Voor de verkiezingen melden zich altijd meer mensen aan dan erin kunnen. Kandidaten moeten dus een heuse campag ne opzetten en lobbyen om ge kozen te worden." Wel is het een groot probleem dat zich haast geen jongeren aanmelden. „We hebben veel veertigers en vijftigers. Jongeren willen naast hun baan niks an ders doen. Ook al mag het OR- werk in de baas z'n tijd worden gedaan, de tijd die ze hebben, willen ze alleen gebruiken om carrière te maken. En dat is doodzonde. De besluiten die wij nemen, gaan immers wél over hen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9