Bewijs geleverd van gevaar hormoonvlees Hezbollah moet kiezen tussen strijd en wederopbouw Studentenbeweging Otpor maakt Milosevic nerveus Washington normaliseert andelsrelatie met China uropa bevreesd voor ieuwe wapenwedloop Buitenland Couppoging Fiji nadert einde 'Partij Mugabe gebruikt doodseskaders' 3NDERDAG 25 MEI 2000 dan gepakt wegens moord tv-ster nNDENDe Britse politie heeft vanochtend vroeg een man ge resteerd die wordt verdacht van de moord op televisiepresen- itrice Jill Dando. De man wordt in Londen ondervraagd. De 7-jarige presentatrice werd op 26 april vorig jaar voor haar huis i Londen doodgeschoten. Dando presenteerde het populaire BC-opsporingsprogramma Crimewatch. De Britse politie heeft ooit willen uitsluiten dat de moord iets met het programma te laken heeft. Treinongeluk Duitsland: 32 gewonden pAMARBij een botsing tussen twee treinen in het plaatsje [adamar, in de Duitse deelstaat Hessen, zijn gisteren 32 men en gewond geraakt. Zes van hen zijn er ernstig aan toe. Een re- jonale trein met veel scholieren aan boord raakte op een ver eerd spoor en botste op een stilstaande goederentrein. Ver- noedelijk heeft door een menselijke fout een wissel verkeerd estaan. fisser vangt lading champagne guilvinec Een Bretonse visser heeft deze week een bijzonde- vangst gedaan. Hij viste een container met tweeduizend fles- ien champagne uit de Atlantische Oceaan. Negenhonderd fles- en zouden nog in goede staat zijn. De flessen dragen het etiket euve Cliquot 1979 en 1984. De visser houdt niets aan de vangst iver. De flessen zullen, zoals de Franse wet voorschrijft, worden eveild. Hoogstwaarschijnlijk is de container bij slecht weer van in vrachtschip gevallen. •resident Weizman gaat vrijuit Li De Israëlische procureur-generaal heeft gisteren aan- ïkondigd dat hij president Weizman niet zal vervolgen voor et aannemen van een groot geldbedrag van een Franse zaken- nan. Er is volgens de aanklager echter te weinig bewijs om feizman te vervolgen. Bovendien is een deel van de vergrijpen erjaard. lelgrado hekelt aanklager tribunaal grapo» De Joegoslavische regering heeft gisteren een onge- end felle aanval gelanceerd op de hoofdaanklager van het Joe- oslavië-tribunaal, Carla del Ponte. Minister van justitie Jojic oemt Del Ponte in een open brief 'een hoer' in dienst van de 'erenigde Staten. Het tribunaal is volgens hem 'illegaal'. Hij rhrijft ook dat Joegoslavië nimmer verdachten zal uitleveren, zeker niet president Slobodan Milosevic. „U geeft leiding aan e kerker die u, zoals de eerste de beste hoer, aan de Amerika- en hebt verkocht en waar u onschuldige Serviërs met geweld, ntvoering en moord naartoe brengt", schrijft Jojic. inda Tripp wordt niet vervolgd «.timoreLinda Tripp wordt niet vervolgd wegens het illegaal pnemen van telefoongesprekken. Tripp bracht het schandaal het rollen rond de Amerikaanse president Bill Clinton en de agiaire Monica Lewinsky. Tripp had gesprekken met haar riendin Lewinsky op band gezet. Het openbaar ministerie in staat Maryland heeft gisteren besloten de zaak te laten rus- Lewinsky zou de enige getuige zijn en wat ze over deze zaak eeft gezegd, zou niet geloofwaardig zijn. Veer militair contact VS-Indonesië iHiNGTON De Verenigde Staten hebben hun militaire contac- met Indonesië hervat. Dat heeft het ministerie van buiten- ndse zaken in Washington gisteren laten weten. De militaire latie werd vorig jaar september opgeschort wegens het optre- en van Indonesische militairen in Oost-Timor, dat aan hon- •rden mensen het leven heeft gekost. De Verenigde Staten ;bben tientallen jaren op militair gebied nauw met Jakarta sa- lengewerkt, mede om de stabiliteit te handhaven in het strate- sch gelegen eilandenrijk. ournalisten gedood in Sierra Leone inden* In het door burgeroorlog geteisterde Sierra Leone zijn steren twee journalisten gedood, een Amerikaan en een Span- ard. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken gaat er van- tdat ze door rebellen om het leven zijn gebracht. De Ameri- lan Kurt Schork werkte voor het Britse persbureau Reuters, de lanjaard Miguel Gil Moreno voor het Amerikaanse persbureau sociated Press. HINGTON JOHN WANPERS Amerikaanse Huis van Af- aardigden heeft gisteravond estemd met het omstreden svoorstel dat de handelsre- tussen de VS en China ver- Ipelt. Dit is een grote politie- overwinning voor president Won. Tot nog toe namen is en Senaat elk jaar de han- irelatie tussen de VS en Chi- onder de loep. Dat leidde tot otionele uiteenzettingen, Ier meer over schendingen mensenrechten in China, eindelijk gaf het Congres tds zijn zegen aan de status China als 'meest bevoor- ïte handelspartner'. Met het iren genomen besluit heeft het Congres dat machtsinstru ment uit handen gegeven, want de jaarlijkse, voor Peking irri tante goedkeuring is nu niet meer nodig. Met de nieuwe wet krijgt het Amerikaanse bedrijfsleven lage re tariefmuren voor hun export naar China (de gemiddelde ta rieven gaan in vijfjaar terug van 24 naar 9 procent). De moge lijkheden om éigen distributie- en verkoopkantoren in China op te zetten, worden verruimd. Ook voor telecommunicatiebe drijven en effectenhuizen gaat de markt open, al mogen bui tenlanders daarin nog geen meerderheidsbelang hebben. China zegt verder niet langer te zullen discrimineren tegen bui tenlandse banken. :NCE PAUL KOOPMAN RESPONDENT 9 Europese NAVO-landen vre- dat het Amerikaanse plan r de bouw van een raket- ild een nieuwe wapenwed- uitlokt. Het systeem kan land en China ertoe aanzet- zich te herbewapenen, irschuwde de Duitse minis- van buitenlandse zaken Fi fe er gisteren tijdens een half- i lijkse NAVO-bijeenkomst in W9 Italiaanse Florence. Amerikaanse minister Al- Mit had gehoopt de zorgen ^■haar Europese collega's te pHnen wegnemen, maar gde daar niet in. Zonder 11 ondering blijven de Europe- idstaten sceptisch, conclu de Fischer. ,,We moeten wapenwedloop over ons- afroepen. Het signaal mag zijn dat de leidende macht de wereld afscheid neemt de ontwapening." Amerikaanse president JDA 'ton wil later dit jaar de Kp doorhakken over de in- tie van een afweersysteem Brussel handhaaft importverbod Vlees van dieren die hormonen kregen om de groei te bevorderen, kan kanker veroorzaken. De Europese Com missie heeft overtuigend wetenschappelijk bewijs voor dit risico en handhaaft daarom onverkort het importver bod van hormoonvlees uit de Verenigde Staten. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Afgelopen jaar onderzochten wetenschappers uit de Europe se Unie opnieuw de risico's voor de consument die vlees eet waarin sporen van groei hormonen zitten. Een van de gebruikte hormonen - 17 beta- oestradiol - is zeker kankerver wekkend, terwijl vijf andere dat waarschijnlijk zijn, zo conclu deerden de wetenschappers be gin deze maand unaniem. Vooral kinderen lopen gevaar. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EU) heeft daarop gisteren besloten vast te houden aan haar eerder ingestelde verbod op import van hormoonvlees. Met het meest recente weten schappelijke bewijs, hoopt de Europese Unie de Wereldhan delsorganisatie (WTO) te over tuigen van de rechtmatigheid van het importverbod. Vorig jaar nog wees de WTO het im portverbod af omdat er geen bewijs van de gezondheidsrisi co's was. Omdat de EU haar grenzen evenwel gesloten hield, kregen de Verenigde Staten het recht om als vergelding EU-produc- ten met heffingen tot een waar de van 230 miljoen gulden per jaar te treffen. Volgens de Euro pese Commissie moet die straf- heffing nu zo snel mogelijk ver dwijnen. „Wij hopen dat de Verenigde Staten hun sancties nu opge ven", liet Europees Commissa ris Byrne (gezondheidszorg) gisteren weten. Doet Washing ton dat niet vrijwillig, dan zal de Commissie - mits gesteund door de lidstaten en het Euro pees Parlement - de zaak op nieuw bij de WTO aankaarten. De tijd dringt want de Ameri kanen overwegen de strafhef- fingen telkens aan een andere groep Europese exportproduc ten op te leggen. Voor het Euro pese bedrijfsleven betekent dat grote onzekerheid en proble men. Commissiemedewerkers verwachten overigens niet dat Washington eigener beweging de heffingen zal afschaffen of verlagen. De ontknoping is nabij van de poging tot een staats greep in Fiji, die al een week duurt. Dat is vanochtend in het eilandstaatje in de Stille Oceaan vernomen. De invloedrijke Raad van Hoofdmannen accepteert al le eisen van de rebellen on der leiding van George Speight. De raad vindt dat er een interimregering moet komen die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de oorspronkelijke bewoners van de eilandenstaat. De huidige regering staat onder leiding van een premier die van Indiase afkomst is. Raadsvoorzitter Sitiveni Rabuka zei vandaag dat de hoofden er bij president Ma- ra op hebben aangedrongen dat de coupplegers niet strafrechtelijk worden ver volgd. Ze houden nog steeds een aantal leden van de re gering in het parlementsge bouw in gijzeling. Ingewijden sluiten niet uit dat president Mara morgen al een nieuwe premier be noemt, maar dat zou pas ge beuren nadat de gijzelaars zijn vrijgelaten en nadat pre mier Chaudhry is afgetreden. HARAREAP De voornaamste oppositiepartij in Zimbabwe heeft gisteren alarm geslagen over de vorming van doodseskaders. Die zouden kandidaten van de oppositie moeten elimineren in de aan loop naar de parlementsvèrkie- zingen van 24 en 25 juni. Eveneens gisteren vaardigde president Mugabe een decreet uit over de inbeslagname van grond van blanke boeren. Mu gabe gaf zichzelf de bevoegd heid tot grondonteigening over te gaan zonder dat daarvoor compensatie hoeft te worden betaald. Secretaris-generaal Welshman Ncube van de oppo sitionele Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC) beweerde dat leden van Muga be's regeringspartij ZANU-PF een speciale paramilitaire op leiding hebben gekregen in het legerhoofdkwartier in Harare. De training zou dienen ter voorbereiding van 'Operatie Tsuro', de systematische uit schakeling van MDC-kandida- ten. Ncubè zei de informatie 'uit goede bron' te hebben ont vangen. De deelnemers aan de training zou zijn verteld: „Als je de gelegenheid krijgt ze te ver moorden en je kunt daarmee wegkomen, moet je het doen". Legerwoordvoerder kolonel Chancellor Diye ontkende 'ca tegorisch' dat in Zimbabwe doodseskaders zijn opgericht. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT In de buurt van de Fatma- grensovergang stonden Israëli sche soldaten en honderden aanhangers van de Libanese verzetsbeweging Hezbollah gis teren oog in oog. Alleen een prikkeldraadversperring scheid de de partijen. De Hezbollah- supporters zwaaiden uitgelaten met partijvlaggen en schreeuw den leuzen als 'Dood aan Isra ël'. De Israëliërs lieten het gela ten over zich heen gaan. Dit is nu eenmaal de nieuwe werke lijkheid. Sinds gisteren is de Hezbollah heer en meester in het hele gebied in Zuid-Liba non dat het Israëlische leger heeft ontruimd. Maar als de eerste dagen van overwinningsvreugde voorbij zijn, zal de Hezbollah moeten bepalen wat ze met de nieuw verkregen macht gaat doen. Voortzetting van de strijd tegen Israël zal uitlopen op een nieu we oorlog, waarbij ook Syrië be trokken zal raken. De Israëli sche premier Ehud Barak en zijn stafchef hebben dat de af gelopen dagen met heel veel nadruk laten weten. De Israëlische afmars uit Liba non en vooral de ontluisteren de vlucht van het Zuid-Libane- se Leger (SLA) vormen geen op steker voor de Israëlische be volking. Maar het had veel erger kunnen zijn. Het vreedzame verloop van de operatie was niet alleen de verdienste van Is raël, maar ook van de Hezbol- lah die, als ze dat per se had ge wild, de aftocht tot een hel op aarde had kunnen maken. De Hezbollah-militanten heb ben hun Libanese tegenstan ders in het zuiden geen haar gekrenkt. SLA-militieleden die dat wilden, konden naar Israël vluchten. Wie achterbleef, werd opgepakt en overgeleverd aan het officiële Libanese leger. De verzoening tussen de shiiti- sche Hezbollah en de christe nen in Zuid-Libanon leverde hier en daar puur theater op. In het christelijke dorp Ein Ibil werd een Hezbollah-delegatie verwelkomd met het traditione le werpen van rijst en rozen blaadjes. Daarop volgde een omhelzing tussen de plaatselij ke priester, Emile Barakat, en delegatieleider sjeik Hassan Madih. De opmerkelijke discipline van de Hezbollah (Partij van God) moet voor veel Israëliërs een In het dorp Kfar Kela (foto) en op andere plaatsen langs de grens met Israël staken Hezbollah-strijders gisteren hun vreugde niet onder stoelen of banken, foto epa sven nackstrand verrassing zijn geweest. De meesten associëren het shiiti- sche verzet uitsluitend met een bende terroristen. De indruk overheerst dat de Hezbollah- militanten weinig of geen ban den hebben met het zuiden van Libanon en zich laten gebrui ken als boodschappenjongens van Iran en Syrië. Dat is een verwrongen beeld. In de jaren zeventig woonden er in het gebied - dat later de Isra ëlische 'veiligheidszone' zou worden - zo'n 150.000 mensen. Toen de confrontatie tussen de Palestijnse groepen en Israël begon, vertrokken de eerste be woners naar het noorden. De Israëlische invasie van 1982 zorgde voor een nieuwe, mas sale uittocht. Sindsdien wordt het aantal bewoners van de zo ne geschat op minder dan 50.000. Hele dorpen raakten ontvolkt. Nog steeds biedt het gebied de aanblik van een oorlogszone, met honderden fortificaties, door kogels en granaten geha vende betonnen muren en on begaanbare wegen. De achter blijvers waren fervente SLA- aanhangers of mensen die zich gedwongen zagen voor die mi litie diensten te verrichten. An derzijds voorzagen niet weini gen de Hezbollah van inlichtin gen, zoals de SLA en het Israëli sche leger menigmaal tot hun schade ondervonden. De Hezbollah-militanten stre den de afgelopen jaren namens de grote meerderheid van de Zuid-Libanese bevolking die naar gebieden ten noorden van de Israëlische bezettingszone was gevlucht. Nu ze terugkeren, verzekert dat de Partij van God van massale steun. De afgelopen dagen hebben shiitische strijders de door de SLA ontruimde dorpen onmid dellijk gevuld met oorspronke lijke bewoners. De terugkeer van de vluchtelingen uit het noorden, in combinatie met hun steun voor de Hezbollah, zou wel eens een onverwachte garantie kunnen bieden voor rust in het Israëlisch-Libanese grensgebied. Het laatste waar de teruggekeerde vluchtelingen behoefte aan hebben, is oorlog. De Hezbollah is populairder dan ooit. Maar het is de vraag of ze dat bij de verkiezingen van komende zomer kan omzetten in parlementszetels. De Libane- zen stemmen nu eenmaal sek tarisch, waarbij geloof en woongebied zwaar tellen. Nu de Hezbollah weer vooral een politieke partij is, heeft ze er electoraal belang bij niet al leen te worden gezien als de redder, maar ook als de bouwer van het zuiden. Nieuwe strijd zou wat een streep door de re kening halen. Nieuwe krachtmeting komende dagen verwacht dat de raket-dreiging van zoge noemde schurkenstaten kan neutraliseren. Volgens Albright is er een reëel risico dat landen als Noord-Korea en Iran over massavernietigingswapens met een groot bereik gaan beschik ken. De VS zouden zich daarte gen moeten beschermen. Maar haar Franse'collega Vé- drine zei dat het middel wel licht erger is dan de kwaal. „De strategische gevolgen zijn moeilijk te rijmen met de drei ging." Ook de Nederlandse mi nister Van Aartsen heeft twij fels: „Is dit wel de oplossing voor het probleem?" Albright bezwoer gisteren dat Washington blijft streven naar aanpassing van het ABM-ver- drag, dat de bouw van afweer systemen aan banden legt. Daarover wordt momenteel met Rusland onderhandeld. Ook wil Washington doorgaan op de weg van ontwapening. „De Russen moeten begrijpen dat het raketschild niet tegen hen is gericht. Maar die bood schap is nog niet doorgedron gen", erkende ze. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Een snel groeiende groep vastberaden studenten lijkt voor elkaar te krijgen wat de verzamelde Ser vische oppositie de afgelopen jaren zelden is ge lukt: president Slobodan Milosevic en zijn regi me nerveus te maken. Volgens waarnemers in Belgrado vrezen Milosevic en de zijnen dat de studenten in staat zijn de wijdverbreide onvrede te doen omslaan in een echte volksopstand te gen de Joegoslavische president en zijn regime. Tot voor kort had Milosevic ondanks de algehele onvrede en de catastrofale economische situatie in Servië nauwelijks iets te duchten van de intern verdeelde en tactisch zwakke oppositie. Maar de studentenbeweging Otpor (Verzet) heeft met vastberaden acties en een eenvoudig programma voor nieuw elan gezorgd. De studenten eisen het vertrek van Milosevic, ge volgd door drastische democratische hervormin gen. Het zijn eisen die oppositieleiders als Vuk Draskovic en Zoran Djindjic al jaren stellen. Maar anders dan de 'oude' oppositie lijken de studenten bereid daadwerkelijk te knokken voor hun eisen. „Draskovic en Djindjic zijn in de ogen van de meeste Serviërs ongeschikt. Ze zijn corrupt, in competent of beide en ze zijn meer bezig met het najagen van hun persoonlijke belangen dan met die van het land. De studenten gaat het niet om geld of macht. Onder dit regime heeft dit land geen toekomst. Steeds meer mensen zien dat en sluiten zich aan bij Otpor. Dat maakt de beweging voor Milosevic en de zijnen levensge vaarlijk", meent Bratislav Grubacic, een toon aangevende politieke analist in Belgrado. Hoezeer het regime Otpor vreest, wordt met de dag duidelijker. De afgelopen week alleen al zijn op diverse plekken in het land zeker 230 Otpor- leden aangehouden. In de meeste gevallen wer den ze na verhoor weer vrijgelaten, menigmaal wat schrammen en blauwe plekken rijker. „Het regime wil de studenten intimideren en tegelij kertijd de organisatie in kaart brengen, maar tot nu toe heeft het nog weinig resultaat gehad", al dus Grubacic. Er zijn tekenen dat het regime nog veel verder wil gaan in het bestrijden van de Otpor-bewe- ging. Dinsdagavond werden tientallen proteste rende studenten in het Architectuur-instituut aangevallen door een groep gemaskerde man nen met stokken. Toen de belaagde studenten de politie te hulp riepen, maakten de agenten zich schielijk uit de voeten. Volgens Otpor worden di verse universitaire gebouwen sinds gisteren streng bewaakt door mysterieuze ordediensten. Nog bedreigender voor Otpor is het propaganda- offensief dat het regime tegen de beweging is ge start. De protesterende studenten worden door woordvoeders van de regering steevast als 'land verraders', '-drugsverslaafde relschoppers', 'terro risten' en 'NAVO-spionnen' betiteld. Otpor, dat eerder deze week bekend maakte zich van een studentenbeweging in een echte volksbeweging te willen omvormen, is duidelijk 'vijand nummer 1en krijgt zelfs de schuld van recente moorden op prominenten van het regime in de schoenen geschoven. De eerstvolgende grote krachtmeting vindt mo gelijk de komende paar dagen plaats. Otpor heeft voor morgen een grote demonstratie in Belgrado aangekondigd en opgeroepen het verzet tegen het bewind op alle mogelijke wijzen uit te brei den, terwijl ook voor zaterdag een omvangrijk protest in Belgrado is gepland. Het propaganda-offensief tegen Otpor moet de geesten in Servië rijp maken voor een draconi sche anti-terreurwet die mogelijk op zeer korte termijn door het geheel door Milosevic gecontro leerde parlement wordt gejaagd. De wet maakt het mogelijk vermeende terroristen zonder vorm van proces zestig dagen vast te houden en geeft de politie tal van andere vergaande bevoegdhe den. Wordt de wet aangenomen, zeggen waarnemers, dan verkeert Servië de facto in een soort perma nente noodtoestand. Het regime kan dan nog harder optreden tegen alles wat naar oppositie en kritiek riekt. De anti-terreurwet is volgens Ljubica Markovic, hoofdredactrice van het onafhankelijke persbu reau Beta, 'een enorme bedreiging voor vrijwel iedereen'. „Op grond van die wet kan het bewind bijvoorbeeld dit persbureau sluiten, omdat we informatie leveren aan klanten in het Westen. Dat heet dan spionage." Dat Milosevic en de zijnen zo ver willen gaan, bewijst volgens Markovic hoe bang het regime is voor de nieuwe dynamiek die Otpor heeft ontke tend. Sommige oppositieleiders hebben al voor gesteld alle partijen voorlopig op non-actief te stellen, waarna iedereen zich achter het Otpor- vaandel zou moeten scharen. De beweging zou dan tot een krachtig, boven de partijen staand volksfront tegen Milosevic kunnen uitgroeien. Overigens is dat een voorstel dat. gezien de ijdel- heid van oppositieleiders als Vuk Draskovic, vooralsnog geen schijn van kans maakt. Ook binnen Otpor is lang niet iedereen voor het 'volksfront-idee', al was het maar omdat de meeste studenten niet voor de kar van Djindjic en Draskovic willen worden gespannen. „We zijn zwaar teleurgesteld in de oppositie. De opposi tieleiders lijken geen oplossing te hebben en het volk vertrouwt hen niet meer. Maar wij verdie nen het vertrouwen van het volk en toe zullen het niet beschamen", zo zei een Otpor-leider on langs.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7