Vuurwerkbranche hekelt 'heksenjacht' overheden Binnenland Tranen bij het puin van wat ooit thuis was Commissie gaat morgen aan het werk Groen haalde ten onrechte geld uit de kas Zuid-Holland vreest sluiproutes door tol i rgeschoten jongen uit ziekenhuis j. De dertienjarige Willem van Tuijl is gisteren ontslagen kinderziekenhuis in het Amerikaanse Dallas, waar hij opgenomen nadat hij eind maart voor de kust van Hon- op het zeiljacht van zijn ouders door piraten was neerge en. De uit het Noord-Hollandse Enkhuizen afkomstige n is vanaf zijn middel verlamd, en zal nog twee tot drie n ambulant worden begeleid door het ziekenhuis in Dal oen het zeiljacht werd overvallen, had het gezin Van Tuijl ijf jaar durende wereldreis bijna voltooid. er misdrijven in regio Haaglanden eer» Het aantal geregistreerde misdrijven in de politiere- i~ iglanden is in 1999 sterk gestegen ten opzichte van 1998, 436 naar 79.245. Dat zei korpschef Wiarda gisteren in neer bij de presentatie van zijn jaarverslag over 1999. 0 ns Wiarda is er vooral een 'zorgwekkende ontwikkeling' te VI n het aantal geweldsdelicten. Die stijging doet zich ook el- Si n Nederland voor. Het aantal geweldsmisdrijven in Haag- n steeg van 4.653 naar 5.717. Daarnaast komt het minder dat conflicten worden geschikt zonder dat er aangifte igedaan, en neemt de nauwkeurigheid van registratie toe. it het aantal misdrijven toenam, is het ophelderingsper- ge afgenomen van 13,3 procent naar 12,8. In absolute zin I rel meer delicten opgelost dan in 1998. 14 volging na grafschennis in Limburg ja richt Het openbaar ministerie (OM) in Maastricht ver- \ier jongeren voor de omvangrijke grafschennis vorig jaar iSittard en Heerlen. Daar werden ongeveer 120 graven •ld en beklad met satanische teksten. Kort daarop werden jongens van 17 en 18 jaar en twee meisjes van 15 en 16 jaar ;akt. Ze meldden zich samen met hun ouders op het poli- ;eau in Heerlen. De politie in Sittard was boos op DeLim- r, omdat deze krant vóór de aanhoudingen een interview en van de meisjes publiceerde. In dit interview beschreef acties tot in detail. „We vonden het gewoon kicken", al- He gymnasiumscholiere. Omdat ze nog minderjarig zijn, ||en de strafzaken tegen drie verdachten achter gesloten lln behandeld. Jerhalf jaar voor ontuchtige opa Een 74-jarige man uit Tynaarlo is gisteren door de recht- in Assen veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan een half oorwaardelijk. Hij heeft tussen 1997 en 1999 ontucht ge- met twee jonge meisjes, onder wie zijn nu tienjarig ach- indochtertje. Het misbruik vond plaats tijdens boswande- De man zei eerder dat het misbruik niet van hem zelf j, maar dat hij een spelletje heeft meegespeeld: „De meis- chten dan een stil plekje, en ik moest ze kriebelen." De in 1984 voor soortgelijke vergrijpen met enkele klein- ers veroordeeld. Mede daarom was er vijf jaar tegen hem De rechtbank legde echter een veel lagere straf op, om- officier zijn zaak onvoldoende zou hebben onderbouwd. geren strooien met valse vijftigjes immel Drie 17-jarige inwoners van Zaltbommel hebben gelopen weekeinde op allerlei plaatsen in hun woonplaats ld met valse briefjes van vijftig gulden. Ze zitten vast. De e heeft de zaak in onderzoek. Kermisexploitanten meldden weekeinde dat er betaald was met valse vijftigjes. Tóen de eop de kermis arriveerde, kon een exploitant een jongen ijzen die ermee had betaald. Hij werd aangehouden. Ook ikels en cafés doken de valse briefjes op. Zaterdagmiddag de politie op grond van getuigenverklaringen een tweede n aan. Deze verklaarde dat hij twaalf valse biljetjes van ie- Ihad gekregen, en ze vervolgens voor 25 gulden had ver- aan vrienden. Een van hen is ook aangehouden. oligans krijgen scherm in loods idam» Relschoppers die tijdens Euro 2000 op last van de irdamse burgemeester Patijn worden opgepakt, hoeven voetbalwedstrijden te missen. In de loods waar Patijn hen iderbrengen, komt een groot beeldscherm waarop de lijden zijn te volgen. De burgemeester zei dit gisteren tij de behandeling van de nieuwe maatregel 'bestuurlijke op ing'die hem de bevoegdheid geeft relschoppers voor naai twaalf uur van de straat te halen. Hij erkende dat in ikte groep onschuldigen kunnen zitten. De gemeen- 1 ging om die reden schoorvoetend akkoord met wijzigin- de algemene plaatselijke verordening (APV). Omdat die lEuro 2000 blijft gelden, wordt ze dit najaar geëvalueerd. miljoen voor witte illegalen 'dam De Amsterdamse gemeenteraad wil tegen de zin et college in vijf miljoen gulden uittrekken voor de zoge de witte illegalen. De raad wil een uitkering geven aan en die nog geen zekerheid hebben over hun aanvraag voor erblijfsvergunning. Alleen de WD en D66 stemden tegen. »eling moet worden betaald uit geld dat overblijft van de ting over 1999. Het college wilde dat niet doen, omdat de iing van dat geld pas dit najaar op de agenda staat. Maar iadsmeerderheid wil voor schrijnende gevallen onder de illegalen, die door de koppelingswet geen uitkering meer een uitzondering maken. Op verzoek van de raad be- wethouder Ter Horst (zorg) ook te gaan praten over de dheidszorg voor illegalen. Uit cijfers blijkt dat er weinig gedeclareerd uit het potje dat het rijk daarvoor heeft. ippende ramen in provinciehuis AG» Ambtenaren in het nieuwe provinciehuis te Den hebben opdracht gekregen de voorzetramen van hun amers open te zetten. De ramen aan de straatkant kunnen s knappen. Op één plek is dat al gebeurd. Volgens een Ivoerder van de provincie worden metingen verricht om zaak op te sporen. Er is wellicht sprake van constructie die aan het licht komen nu het nieuwe onderkomen van ivincie Zuid-Holland zich 'aan het zetten' is. Het onder- laat vermoedelijk enkele maanden duren. Zolang moeten orzetramen op een kier blijven. Het is nog niet duidelijk opdraait voor de moeilijkheden met de gevel. Zuid-Hol- luurt het gebouw van de Duitse belegger CGI. rmloop op hypotheeksubsidie idam Sinds de Amsterdamse wethouder Stadig van luisvesting vorig jaar zijn plan voor een renteloze hypo- lening voor mensen met een middeninkomen lanceerde, de gemeente platgebeld door mensen die in aanmerking komen voor de regeling die de aankoop van een nieuw- ivoning moet vergemakkelijken. Gisteren ging de gemeen- I akkoord met het plan. Voor de nieuwe regeling komen h vijfhonderd huishoudens met een bruto jaarinkomen issen de 45.000 en 85.000 gulden in aanmerking. Zij kun- 'Amsterdamse Middensegment Hypotheek' afsluitem lieuwbouwwoningen met een koopprijs tussen 246.500 en 10 gulden. De raad besloot dat de regeling voor de helft •ede komt aan agenten, mensen uit het onderwijs en de Er is namelijk een gebrek aan deze mensen, veelal door fstingsproblemen. neente laat 'Amsterdam.com' zitten dam» De gemeente Amsterdam onderneemt niets tegen enaar van de domeinnaam 'Amsterdam.com'. Dit inter es wordt nu gebruikt door een in de Verenigde Staten ge il escortbureau. De gemeentelijke advocaat denkt dat de nte weinig kans maakt een procedure te winnen. Volgens aadslid Arda heeft de eigenaar van de domeinnaam het le koop aangeboden aan de gemeente, maar burgemees- wethouders ontkennen dat. Amsterdam.com, maar ook irdam.net' en 'Amsterdam.org' waren al in handen van in, voordat de gemeente een internetbeleid had ontwik- ir zijn inmiddels ook domeinnamen van een aantal stads- in het bezit van anderen. Het college wil niet zeggen wel- nt dat is 'commercieel gevoelige informatie'. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti De Vries: Geen vuurwerkstop bij Euro 2000 den haag anp Tijdens het Europees kampi oenschap voetbal mag ge woon vuurwerk worden af gestoken. „Het is bizar om te zeggen dat in Nederland voortaan geen vuurwerk de lucht in mag", aldus minis ter De Vries van binnenland se zaken gisteren in de Tweede Kamer. Hij reageer de daarmee op de suggestie van SGP-Kamerlid Van den Berg het evenement uit res pect voor de slachtoffers van de ramp in Enschede vuur- werkvrij te houden. De Vries wil het aan de organisatie overlaten om te beslissen 'of er wat te vieren valt en hoe'. Van den Berg wees er op dat de wonden in Enschede diep zijn, en dat vuurwerk veel emoties zal oproepen. Alle bedrijven na ramp door leger controleurs bezocht Alle vuurwerkbedrijven in Nederland zijn de afgelopen dagen bezocht door een leger van controleurs. De bran che spreekt van 'een heksenjacht'. Dat bleek gisteren in Heerde na een geheime vergadering van de Vereniging Evenementenvuurwerk Nederland (VEN). Aanleiding voor de grootscheepse actie van overheden en controle rende instanties bij circa twintig ondernemers was de vuurwerkramp in Enschede. enschede-heerde gpd Volgens woordvoerster Reil van de VEN is er 'weer eens een heksenjacht op de branche geopend'. Haar collega Kapel van de Federatie Vuurwerk- handel Nederland noemt de controles 'een staaltje van inci dent enbeleid'. „Dit lijkt hele maal nergens op, en dan druk ik me nog netjes uit", aldus Kapel. Volgens leden van de VEN zijn bij de omvangrijke actie ondeskundige controleurs in gezet. Reil: „Ze wisten niet wat ze onderzochten. Ze keken al leen naar de hoeveelheden. Het kwam voor dat ze voor een op slagbunker met hun mobiele telefoon naar het ministerie van volkshuisvesting, milieu en ruimtelijke belden en zeiden: 'Zeg, ik zie dit en dat, kunnen jullie me vertellen wat dat is'." Beide branche-organisaties zeggen geen bezwaar te hebben tegen controles. „Maar", zegt Reil, „als je ziet hoe ze zijn ver lopen, vragen we ons af waar de overheid en de instellingen mee bezig zijn." Wat de VEN en de Federatie Vuurwerkhandel steekt, is dat ze op eigen initia tief maatregelen hebben voor gesteld. Reil: „We hebben al ja ren tegen de minister gezegd cfat er betere regelgeving voor de vuurwerkbranche moet ko men. Daarvoor hebben we ook voorstellen op tafel gelegd. Maar minister Pronk heeft daarmee nog niets gedaan." De vuurwerkhandel hoopt dat de oorzaak van de ramp in Enschede snel bekend wordt. „Iedereen vraagt zich af hoe zo iets verschrikkelijks kon gebeu ren. We snappen niet wat daar is gebeurd. De onafhankelijke commissie kan een beroep doen op onze deskundigheid." De vergadering van de VEN werd geheim gehouden, omdat de leden een massale toeloop van de media wilden vermij den. „Ons doel was er rustig over te praten, en dat is gelukt", aldus Reil. Aangeslagen bewoners van de 'binnenste ring' kijken vanuit een busje naar wat ooit hun buurt was. FOTO ANP ERIC BRINKHORST enschede gpd Verwachtingsvol stapten ze in de bus jes. Aangedaan kwamen ze er een uur later weer uit. De bewoners van het meest getroffen gedeelte van de buurt Roombeek die gistermiddag voor het eerst een rondrit door hun straat mochten maken, reageerden emotio neel. Toch blijkt uit de meeste reacties dat het bezoek hen heeft geholpen bij het besef dat er van de woning werke- lijk niets meer over is. Bij buurthuis Het Kompas hebben de landelijke media en enkele Duitse zen ders zich wederom massaal verzameld, maar de bewoners worden goed afge schermd. Als mensen een journalist te woord staan, informeren agenten eerst bezorgd of ze wel met de media willen praten. De enkeling die daar geen pro bleem mee heeft, weet zich verzekerd van grote belangstelling. Faik Cang-ir is één van de weinigen die wel wat wil vertellen. „Tuurlijk", zegt hij op de vraag of het goed is geweest dat de bewoners een kijkje konden nemen. „Je hebt steeds niet geloofd dat je huis écht weg is. Daarom had ik ook gevraagd om mee te mogen rijden. Staat het er nog, of staat het er niet meer? Nou ben ik gaan kijken, en van de hele straat is niets meer over." Wat rommel, een paar ste nen, een beetje ijzer; dat is wat hij bij zijn woning aan de Renbaanstraat heeft terug gevonden. Cang-ir heeft een stapel foto's bij zich. Polaroid heeft de bewoners van het ge bied camera's gegeven, zodat de inwo ners een blijvende herinnering overhou den aan de ramp die zich in hun straat voltrok. Cang-ir laat een foto van zijn huis zien. Alleen de bovenkant van de kelder is zichtbaar. En zijn satellietscho- tel. Samen met de bomen in zijn tuin was dat het oriëntatiepunt waaraan hij zijn woning kon herkennen. De bomen liggen zielig geknakt en half verkoold over elkaar in zijn vroegere tuin. „Ik heb hier twintig jaar gewoond. Natuurlijk ben ik geschrokken. Twintig jaar werken aan een huis en in één keer is er niks meer van over, alleen rommel." De mensen die uit de eerste busjes stap pen, kijken allemaal teneergeslagen naar beneden of strak voor zich uit, de came ra's negerend. Een vrouw wacht na het uitstappen op een jongere vrouw. Die stapt hevig geëmotioneerd uit, laat de tranen de vrije loop. De oudere vrouw slaat haar arm om haar heen en helpt haar naar de deur van Het Kompas. Even later wordt de volgende groep be woners hetzelfde busje in geleid. Grijze pakken aan, mondkapjes bij de hand. In de bus krijgen ze een plastic zak voor het geval ze een tastbare herinnering willen meenemen van de woning die ze nooit meer zullen terugzien. Bij terug komst worden de brokstukken afge spoeld, zodat mensen ze veilig - zonder asbest, bijvoorbeeld - mee naar hun nieuwe onderkomen kunnen nemen. Cang-ir kon alleen maar een paar sleu tels terugvinden. C. Vreeling constateert net als Cang-ir en F. Lammerink dat het bezoek wel heel belangrijk is. „Voor anderen nog belangrijker. Ik heb met de verwerking niet zo heel veel problemen. Ik ben er nu even geweest en ik weet wat er aan de hand is. Het huis ligt helemaal in puin. De omvang van de schade is enorm. De hele straat is weg, maar ik ben niet gewond", zo relativeert hij. Ook burgemeester Mans komt een kijkje nemen, en vragen hoe deelnemers de rondrit ervaren. Terug in het buurthuis staan hulpverleners klaar om hen te hel pen bij het verwerken. Ook in de busjes zijn steeds mensen aanwezig. In zaaltjes van Het Kompas worden ze opgevan gen. Volgens één van de medewerkers is de sfeer daar 'heel erg rustig, maar ook erg emotioneel'. Aantal vermisten ramp tot drie teruggebracht enschede gpd Het aantal mensen dat sinds de vuurwerkramp in Enschede wordt vermist, is teruggebracht tot drie. Het is vrijwel zeker dat zij bij de ramp zijn omgeko men. Het Rampen Identificatie Team (RIT) is tot de conclusie gekomen dat de vierde persoon die tot gisteren op de lijst stond, ene René Jacobs, niet bestaat. Woordvoerder De Jong van het RIT kon niet verklaren hoe het komt dat de naam van Ja cobs op de lijst terecht is geko men. Er zijn na de ramp wel meer niet-bestaande personen als vermist gemeld. Voor een deel zou dat gedaan zijn door mensen die zo aandacht voor zichzelf wilden vragen. Volgens De Jong bestaan er 'heel duidelijke aanwijzingen' dat de drie laatste vermisten bij de explosie in het rampgebied zelf aanwezig waren. Het gaat om twee vrouwen die vlakbij S.E. Fireworks woonden en waarschijnlijk thuis waren, en om een man die er in de buurt een bedrijfje had. Volgens De Jong zijn er wel 'zeer kleine menselijke resten' gevonden, voor een deel alleen nog maar as. Tot nu toe heeft het RIT die restanten nog niet kunnen identificeren. De men sen om wie het gaat, hebben zich vermoedelijk heel dicht bij de plek van de explosie bevon den, en zijn in de woorden van De Jong mogelijk 'geheel ver splinterd'. Daar kwam de enor me hitte van de brand nog eens overheen. De bergingswerkzaamheden in het rampgebied zijn gisteren definitief beëindigd. Het RIT gaat voorlopig nog wel door met het identificatiewerk. Er zal onder andere nog een DNA-on- derzoek worden gedaan. Daar uit moet blijken of de gevonden resten horen bij de slachtoffers die reeds eerder geïdentificeerd zijn, of dat ze mogelijk passen in de DNA-profielen van fami lieleden van de drie vermisten. den haag-enschede gpd-anp De commissie-Oosting, die het onderzoek gaat doen naar de vuurwerkramp in Enschede, wordt morgen officieel geïnstal leerd. De commissie telt naast Oosting, de voormalige Om budsman, vijf leden. Hun na men worden morgen bekend. De commissie is tot stand geko men in nauw overleg met bur gemeester Mans en commissa ris van de koningin in Overijs sel, Hendrikx. Voorop stond de onafhankelijkheid van de vijf le den, zo benadrukte de woord voerder. De commissie brengt zaterdag meteen een bezoek aan het rampgebied. Voor de eigenaren van S.E. Fireworks is het onduidelijk wat de oorzaak is van de ramp in hun vuurwerkbedrijf. Hel Alge meen Dagblad laat vandaag M. Schippers aan het woord, me de-eigenaar van het bedrijf en partner van de vorige week ge arresteerde eigenaar Pater. „We vragen ons al vanaf 13 mei af wat er is gebeurd. Mijn man heeft geen enkele verklaring." Schippers raakte zelf bij de ex plosie gewond. amsterdam anp De Amsterdamse oud-haven wethouder Groen heeft ten on rechte bijna 50.000 gulden uit de gemeentekas gehaald om een liefdadigheidsdiner te orga niseren voor een stichting waarvan hij bestuurslid was. Dat oordelen burgemeester en wethouders van de hoofdstad, maar eist het geld niet terug. Groen, die inmiddels voor de WD in de raad zit, was be stuurslid van de Rob de Vilder Stichting, toen hij een schip van de gemeente Amsterdam ter beschikking stelde voor het di ner. Volgens het college heeft de ex-wethouder er bij het Ge meentelijk Havenbedrijf op aangedrongen het diner te or ganiseren,en ging hij er ten on rechte van uit dat deze dienst ook zou betalen. Het college vindt.echter dat er met het diner geen gemeen telijk belang was gediend. Bo vendien had Groen 'op onjuiste wijze zijn toenmalige functie en de mogelijkheden die zijn wet houderschap met zich mee brachten vermengd'. WD-fractievoorzitter Goring erkent dat de aantijgingen seri eus zijn. Hij wilde echter nog niet zeggen of dit politieke ge volgen heeft voor Groen. STEVENHAGEN NA NiaP£lK8lPE£> 'JE£7AMEW IS V& féfilSWriEMVlEÉ- W&i ANwe. frivA'y-eiÉVotu^ÊÉpia'ueiÊN op m srooz den haag gpd De provincie Zuid-Holland en het stadsgewest Haaglanden zijn bang voor sluipverkeer, als in de ochtendspits op slechts drie snelwegen naar Den Haag tolheffing wordt ingevoerd. Ook wordt kritisch gereageerd op het bedrag dat het rijk aanbiedt voor de ontwikkeling van het openbaar vervoer. De bestuur ders lijken desondanks toch te zwichten voor het 'bereikbaar heidsoffensief van minister Ne telenbos. Die tendens tekende zich gis teren af tijdens vergaderingen waarin zowel de provincie als Haaglanden zich bezonnen op hun eerste reactie op de vorige week gepresenteerde Randstad plannen. Vandaag praten beide besturen daarover verder met de minister. Eind juni moet de definitieve beslissing vallen. Voor de verkeerscommissie van provinciale staten zei PvdA- gedeputeerde Norder van ver keersbeleid dat hij in grote lijn achter de aanpak van zijn par tijgenote staat. Hij sprak van 'een slimme mix van maatrege len'. De commissie was kriti scher. Ongerustheid was er vooral over de effecten van de drie beoogde tolpunten in de richting Den Haag: op de A4 bij Leidschendam, op de A12 bij Zoetermeer en de Al3 bij Delft. WD-woordvoerder Kuntze: „Er komt bij voorbeeld geen tol op de A44 (Leiden-Wassenaar- Den Haag, red.). Dit betekent dus dat het probleem van sluip verkeer wordt afgewenteld op provincie en gemeenten." De PvdA, die eigenlijk een 'strak tolsysteem' met meer betaal- punten rond Den Haag en Rot terdam had gewild, vroeg zich af of slechts drie Haagse tol punten wel effectief zijn. CDA- 'er Klein zei dat zijn partij niet warm loopt voor het idee 'dat je tol moet betalen om in de file te staan', en GroenLinks sprak van een 'rommelig en onzeker plan'. Norder zegde toe de kritiek te zullen voorleggen aan de minis ter. Maar volgens hem staat al vast dat het rijk ook de maatre gelen zal betalen die nodig zijn om sluipverkeer tegen te gaan. De commissie was ook kritisch over de beschikbare gelden voor het openbaar vervoer. Kuntze: „Dit is niet nieuw, maar gewoon het inhalen van een jarenlange achterstand." Ook bij de besloten vergadering van zestien burgemeesters en wethouders van Haaglanden lieten de liberalen die kritiek horen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5