Indrukwekkende machtsgreep Real Groningen klaar voor promotie Sport riem schermt met ieuwe wielerploeg Pena wint tijdrit Giro Valse start zeilsters Brouwer en Verbeek NDERDAG 25 MEI 2000 rir NVB wil verder met Rijkaard :tie. jTj De KNVB is tevreden over bondscoach Frank Rijkaard. Ie hebben 100 procent vertrouwen in hem en willen dan ook lag met hem verder", laat woordvoerder Herman Poos na ns het sectiebestuur betaald voetbal weten. Maar de resulta- tijdens Euro 2000 tellen voor de bond uiteraard zwaar mee de beslissing het contract met Rijkaard al dan niet te verlen- u Pas na Euro 2000 praten de bond en Rijkaard over de toe- mst. Rijkaard heeft een optie in zijn contract om na het toer- llfi oi aan te blijven. Zelf hult hij zich nog in nevelen over zijn ïkomst: ,,lk heb er nog niet over nagedacht, ik denk nu alleen 5 het EK. Daarna praten we wel eens." 6 tasselbaink onderhandelt met Chelsea "li _,r( drid Jerrel Hasselbaink is in onderhandeling met Chelsea. 4K Londense club is bereid ruim 50 miljoen gulden te betalen >84! or de Nederlandse international. Een woordvoerder van 280 ielsea bevestigde dat de club „in verregaande onderhande- 210 g" is met Atletico Madrid, de huidige werkgever van de spits. 286 iast Hasselbaink wil de Engelse bekerwinnaar ook Winston ii garde inlijven. De club meldde zich inmiddels bij Barcelona, iar de verdediger nog een jaar onder contract staat. Bogarde weten „open te staan voor andere opties." lefeninterland in teken Enschede De spelers van het Nederlands voetbalelftal gebruiken de inwedstrijd tegen Roemenië om steun te verlenen aan de in Amsterdam, een benefietwedstrijd te maken. Alle spelers n af van hun premie voor de wedstrijd tegen Roemenië. De itbalbond maakt een vast bedrag per betalende supporter r naar giro 777 van het Nationale Rampenfonds, Den Haag. streven is een bedrag van 400.000 gulden te storten. Dat mt overeen met 50 procent van de netto-inkomsten uit de utverkoop. Ook voetballiefhebbers zonder Club Card krijgen gelegenheid een kaartje te kopen voor deze benefietwedstrijd kunnen op deze wijze een bijdrage leveren aan de actie. De ;angsprijzen blijven ongewijzigd. trei eeftijdslimiet bij transfers E I us.» De Europese voetbalunie wil een leeftijdslimiet stellen sjp( grensoverschrijdende transfers van spelers. De UEFA denkt een minimumleeftijd van achttien jaar. De laatste jaren ne- ;n clubs meer en meer jeugdige (merendeels Afrikaanse) spe- onder contract en stallen hen bij hun eigen jeugdelftallen ze later door te verkopen. De UEFA ziet dat als een groot - r ibleem voor elke vereniging die jonge spelers opleidt. „Het is cht voor het voetbal en het is slecht voor de spelers", zei orzitter Johansson van de UEFA woensdag bij een bestuurs- [gadering. EFA wil Europacup vrouwen iüs De Europese voetbalunie UEFA wil een Europacuptoer- voor vrouwen invoeren. De UEFA vergadert 27 juni in Rot- dam over de opzet van de competitie, die tussen 2003 en )5 voor het eerst moet worden gehouden. Vooral de Scandi- rische voetbalbonden dringen aan op invoering. Zij hebben meer dan tien jaar hun eigen internationale competitie, de rdic Cup. Daarin spelen clubs uit Noorwegen, Zweden, De- marken, Finland en Rusland tegen elkaar. an der Kooij stijgt in klassement :hten Vincent van der Kooij heeft een sprongetje gemaakt in algemeen klassement van Olympia's Tour. De Leiderdorpse amateur kwam in de vierde etappe (Buchten-Buchten over t,9 kilometer) binnen voorin de eerste grote groep achter de 'en vluchters, die druppelsgewijs binnenkwamen. Zijn 33ste ssering bracht hem op plaats 25 in de tussenstand (was 28) drie minuten en 21 seconden van de Engelse leider Corey eet. Van der Kooij, die uitkomt voor de Rabobank Amateur- teg, steeg bovendien van de vijfde naar de derde plaats in het ïgerenklassement. De andere twee regionalen die meedoen de Internationale Ronde van Nederland, de Hillegomse iers Peter en André van de Reep, staan nu respectievelijk ite (op 27.58) en 71ste (op 35.23). ok Sier, Babangida en Hoekstra weg sterdam Na Frank Verlaat, Jan van Halst en Dani mogen Tom Sier, Peter Hoekstra en Tijjahi Babangida vertrekken Ajax. Voor Babangida zijn Fenerbahce en Roda JC in de rkt. Sier gaat waarschijnlijk naar NAC, de kampioen van de ste divisie. FC Twente wil Hoekstra aantrekken. De aanvaller eelde dit seizoen op huurbasis bij het Spaanse Compostela. ix probeerde vergeefs Hoekstra en Babangida bij Roda te rui- voor verdediger Regillio Vrede, voor wie de bekerwinnaar 12 Ijoen gulden verlangt. Tussen vraag en aanbod zit een der- ite groot gat, dat de transfer voorlopig is afgeketst. Ajax on- rzoekt de mogelijkheid Finidi George terug te halen van Betis dia. ieri zegt af voor EK kence De Italiaanse aanvaller Christian Vieri heeft zich af- neld voor EURO 2000. De speler van I'nternazionale liep isdagavond in de wedstrijd tegen Parma een dijbeenblessure De medische staf van de Italiaanse nationale ploeg onder- :ht hem lange tijd en besloot dat hij niet in staat is aan het EK ;e te doen. Italië moet het mogelijk ook zonder verdediger >lo Maldini stellen. De routinier van AC Milan kampt met kwetsuur aan de grote teen van zijn rechtervoet en speelde ds 22 april niet. In heel Parijs klinkt het 'vivi Espagnatja winst van Madrilenen in Champions League-jtnale tegen Valencia Soeverein en glorieus, zoals het eerKoninklijke betaamt, heeft Real Madrid zich opnieuw dekroon van Europa op het hoofd geplaatst. De hernieuwd' greep naar de macht was indrukwekkend en ging ten kste van een Spaanse debutant met plankenkoorts, Valeria. saint-denis gusbert spierenburg In Saint-Denis bij Parijs was het gisteravond een groot volks feest, zowel op de piste als daarbuiten op de tribunes en op straat. Overal klonk het 'viva Espagna'. Vlaggen en spandoe ken hadden de overhemd in een ambiance, waarvan Euro 2000 alleen nog maar kan dromen. Vicente Del Bosque, de trai ner van de Madrilenen, had van de blijdschap van al zijn land genoten kippenvel gekregen, zei hij. „De spelers en de sup- porters van zowel Real als Va lencia hebben er werkelijk een feest van gemaakt, hand in hand. Dat geeft een fantastisch gevoel, en dat is bij grote finales wel eens anders geweest." Het doelpunt van Fernando Morientes, een kopbal in de 40ste minuut, was van beslis sende betekenis in de zeven tiende match van beide partijen dit seizoen in de Champions League. Het stelde Real op het gemak en bracht Valencia, als counterploeg, in een ongunsti ge positie. Het wist daarmee geen raad. De verliezend coach had er geen afdoende verklaring voor. Hector Cuper: „Het ontbrak ons vanavond aan harmonie op het middenveld. In die zone werden er te veel fouten ge maakt. De spelers waren meer gespannen dan normaal." Na ruim een uur was de fina le der finales al beslist door een treffer van McManamam, de beste man van het veld (2-0). Raul maakte een kwartier voor tijd de derde. Het was een bij zondere treffer. Hij moest er bijna driekwart veld voor over steken. De voorbereidingen voor de ceremonie protocolair van UEFA-president Johansson waren toen overigens al in volle gang. De eindstrijd was geen vlek keloze vertoning, wel een die vanaf het eerste moment boei de door het hoge tempo en het temperament van de spelers. De fysieke fitheid van beide partijen sprong in het oog aan het eind van een lang en zwaar seizoen. Valencia was na rust vooral mentaal aangeslagen. In de Spaanse competitie was Valencia nog superieur geweest aan de nieuwe Europese kam pioen. Het won zelfs in Madrid, met 2-3. In Valencia eindigde het duel onbeslist (1-1). Giste ren veweerde de ploeg van Cu per zih één helft lang op moe dige n dappere wijze. Het schoo tenslotte in klasse en routin te kort. Gea club heeft sinds de in- voerig van het betaalde voet bal z over Europa geregeerd als Ral Madrid, dat voor de achtsï keer in 45 jaar Europees kampen werd. Het is de ne- gendi Europese titel die naar Span; gaat. Eenmaal won FC Barcona de trofee, in 1992 met fruijff en Koeman. De pijn zal dter dagen in de hoofdstad van Zatalonië nauwelijks te dragn zijn. Rel Madrid lachte van de Spaase clubs gisteravond het laats en dus het best. In Parijs redd het in één klap het sei zoenen vele miljoenen gul dens Bij verlies zou de num mer ijf van de Primera Divi sion olgend seizoen niet eens voordeelname aan de Cham pion League in aanmerking komn. He sterrenensemble uit Ma drid s onder leiding van Del Bosqe in een paar maanden tijd en swingend geheel ge- wordn met vijf jonge en spij- kerhrde verdedigers (Salgado, Camo, Helguera, Karanka, Ro- bertcCarlos), twee stylistische midcnvelders (McManaman en Rdondo) en drie flitsende aanvders (Raul, Morientes en Anelk). Ook de doelman, Ca- sillasjs nog jong en blijkt al te gen d druk bestand. Del Bosque zwaaide na af loop iet gehele elftal lof toe. „De eerwinning is er niet een van en individuele speler. De ploegieeft het gedaan. Van be gin aüban hadden we de wed strijd nder controle." Hetiucces is de Madrilenen niet omen aanwaaien. De ploeg omt de hoofdprijs en de UEFA-)onus (10 miljoen Zwit serse anken) als geen ander toe, oidat het onderweg afre kende met de twee finalisten van vö.g jaar, Manchester Uni ted en jayern München. Wie in staat kdergelijke obstakels uit de wege ruimen, heeft inder daad reht van spreken. Real Marid: Casillas; Karanka. Hel guera, Iva Campo en Roberto Carlos; Salgado 85. Hierro), McManaman, Redondon Raul; Anelka (81. Sanchis) en Morietes (72. Savio). ValenciaCanizares; Angioma, Djukic, Pellegrinien Gerardo (69. Ilie); Men- dieta, Fanos, Gerard en Kily Gonza lez; Angui en Claudio Lopez. groningen anp FC Groningen kan zich opma ken voor een terugkeer in de eredivisie. De ploeg van trainer Jan van Dijk maakte gister avond in een bomvol Ooster park tegen Emmen de favorie- tenrol in groep A van de na- competitie volledig waar: 5-0. De Groningers kunnen zon dag bij Emmen al feestvieren. Dan moeten ze zelf winnen en moet Heracles Almelo bij MW punten verspelen. Heracles staat door de winst op MW (3-1), met nog drie duels te gaan, tweede met vier punten. Voor de Maastrichte naren is degradatie alleen in Ploe\ van trainer Van Dijk haalt volte winst uit drie wedstrijden theorieiog te voorkomen. Gromgen haalde de volle winst it drie duels, eerst 1-4 bij MVen daarna 4-2 thuis te gen Hracles Almelo. Toch lavam ét elftal tegen Emmen, dat vor de vijfde achtereen- volgene keer deelneemt aan de nacmpetitie, moeizaam op gang. L gasten hadden in de beginfae een veldoverwicht en kregen enkele kansen, onder anderei via Hoogeveen. Het schot van de Emmen-midden- velder ging echter via een Gro ninger been corner. Stilaan verdween de span ning bij Groningen en kreeg het via het middenveld grip op de wedstrijd. De eerste grote kans voor de thuisploeg in de 30ste minuut betekende met een 1-0. Leonardo nam een vrije trap op rechts. Visser leg de de bal terug op de inkomen de Gregoor van Dijk, die ver volgens doelman Ten Rouwel- aar kansloos liet. In de slotfase van de eerste helft verzuimde Groningen het karwei af te maken. Broerse, deze week opgeroepen voor het komende EK van Jong Oranje, en Leonardo waren dicht bij 2-0. In de 41ste mi nuut was scheidsrechter Tem mink de boosdoener in het Oosterpark toen hij een doel punt van de Braziliaan afkeur de. Leonardo zou de bal met de hand hebben meegenomen. In de tweede helft kwam Em men er niet meer aan te pas en dat leidde tot irritatie bij de spelers. In de 53ste minuut leidde een overtreding van Em men tot een opstootje op het veld. Temmink had de grootste moeite om de rust te herstel len. Na het tumult drukte Gro ningen meteen door. Visser be sliste de wedstrijd in de 61ste en 67ste minuut. Voormalige Emmen-spits Drent zorgde kort daarna met een kopbal nog voor 4-0. In de slotminuut maakte Schoenmakers num mer vijf. Heracles - MW MW begon goed in Almelo. Gudjonsson maakte 0-1, maar via Vermeulen, Looms en Plat voet haalde Heracles nog voor rust de 3-1 zege binnen. MW'er Vonk kon er in de 82ste minuut af met twee keer geel. Na afloop verklaarde trainer Korbach dat hij langer bij He racles blijft. Eii es Priem denkt tijdens de ur de France van dit jaar nieuwe wielerploeg te inen presenteren. De voor- ilige ploegleider van TVM is 'ergevorderde onderhande len met een Duits bedrijf, 'op de Nederlandse markt georiënteerd'. Daarnaast f Priem in gesprek te zijn t nog een ander Europese na, wiens belangen ook ir een groot deel in Neder- d liggen. riem heeft sinds zijn ver bij TVM, vorig jaar, nau- ijks stilgezeten. Bij de wie- ploeg, inmiddels omge- tot Farm Frites, luidde dopingaffaire rond de g in de Tour de France 1998 uiteindelijk zijn ver in. Priem, die in de Tour rd opgepakt door de Franse litie en zelfs lange tijd vast in Frankrijk, besloot vorig na overleg met de hoofd- insor zijn functie neer te gen. iort daarop kondigde Priem aan een nieuwe uitdaging opt aan te willen gaan en een nieuwe, wielerploeg te willen formeren. Volgens de Zeeuw is hij daar nu erg ver mee ge vorderd. Inzet van de huidige be sprekingen met kandidaat sponsors is volgens Priem een budget van tien miljoen per jaar. „Dat is een bedrag waar over gepraat wordt." Op namen van mogelijke renners die de ploeg een ge zicht moeten geven, Johan Museeuw en de Duitser An dreas Klöden worden ge noemd, wil Priem nog niet reageren. „Ik heb geen ren ners benaderd, want ik mag nog geen renners benaderen", aldus Priem, die volgende week niettemin een meer daags bezoek aflegt aan de Gi ro d'Italia. Niet ondenkbaar is dat de trip een zakelijk karakter krijgt, want Priem wil haast maken met het afronden van besprekingen. „Ik hoop dat we in de Tour de nieuwe ploeg kunnen presenteren, waar we volgend jaar mee gaan rijden." bibione rtr De Colombiaanse wielrenner Victor Pena heeft gisteren de elfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Het betrof een individuele tijdrit over 42 kilo meter van Lignano Sabbiadoro naar Bibione over een vlak par koers. De Tsjech Jan Hruska eindig de als tweede, de Oekraïner Sergei Gontschar als derde. De Italiaan Francesco Casagrande verdedigde in de tijdrit met de grootste moeite de rose leiders trui. Hij eindigde op de 31ste plaats en zijn voorsprong op zijn landgenoot Wladimir Belli slonk tot 4 seconden. Pal voor de rustdag was het dringen aan de top, want de Rus Pavel Ton- kov telde 7 seconden achter stand en de Italiaan Danilo di Luca 10. De overwinning van de Co lombiaan kwam als een sensa tie over. Niet voor de coureur zelf. „In Spanje en Colombia sta ik bekend als een goed tijd- rijder", gaf hij als eerste com mentaar. Pena is 25 jaar en prof sinds 1997. Hij veroverde reeds de nationale titel tijdrijden. De Nederlanders kwamen de tijdrit goed door. Erik Dekker was zoals verwacht de beste, tiende. De Drent gaf daarmee aan de vormproblemen te heb- ben ovrwonnen. Karsten Kroon, dieiinsdag in een ravijn tuimelde n een gezwolle arm opliep, hal goed geslapen en doorstondde tijdrit goed. De Limburger.prak de hoop uit na de rustdag nog enige dagen in de groene trui van de bergko ning te mogen rondrijden. De twaalfde etappe gaat morgen van Bibione naar Feltre over 191 kilometer. Aan Nederlandse wereldkampioenen geen ge brek in de 470-klasse, waar de Oranje-zeilsters nog verwoed strijden om het olympisch ticket. Al dat mondiale goud biedt echter geen enkele ga rantie voor de reis naar Sydney. Dezer dagen zal op het IJsselmeer bij Medemblik, tijdens de Spa Regatta, de beslissing moeten vallen, waarbij zelfs de kans bestaat dat geen enkel koppel aan de kwalificatie-eisen voldoet. De kemphanen zijn Lisa Westerhof en Ardis Bollweg tegenover Carolijn Brouwer en Alexan dra Verbeek. De 18-jarige Westerhof uit Den Dol- der is tweevoudig wereldkampioene in de Opti mist, die tot vorig jaar september samenwerkte met Verbeek. Omdat dat niet langer klikte, ging zij in zee met Bollwêg. De 31-jarige Delftse was twee keer de sterkste van de wereld in de Laser- Radiaal. Verbeek zat niet lang zonder 'werk'. De 26-jari- ge Amsterdamse ('slechts' in het bezit van drie nationale titels) werd afgelopen najaar benaderd door de even oude Carolijn Brouwer. Zij harkte liefst vier mondiale titels binnen en werd twee jaar geleden zelfs uitgeroepen tot beste zeilster van de wereld. Dat was niet voldoende om in de Europe de race naar Sydney te winnen van Mar griet Matthijsse, zodat Brouwer gedwongen over stapte naar de 470. Waarna het gevecht om de Spelen te halen op nieuw losbrandde. Tijdens de eerste selectieraces in het Franse Hyères zorgden Brouwer en Ver beek er voor dat Nederland in de 470 in ieder ge val aan de Spelen mag meedoen. Daar werd de vereiste nationale A-limiet behaald. Met de zesde plaats op het WK, vorige week in Hongarije, vol deden Brouwer en Verbeek opnieuw ruim schoots aan de verwachtingen, met dien verstan de dat al was afgesproken dat dit toernooi niet als selectierace zou meetellen. Op het Balatonmeer kwamen Westerhof en Bollweg niet door de voorronde. Ze keerden met een huiswaarts om zich optimaal op de Spa Re gatta te kunnen voorbereiden, hun laatste kans om de Spelen te bereiken. De twee hebben nog geen A-limiet binnen, maar het kan in Medem blik wel gebeuren dat ze de strijd om het 'Neder landse kampioenschap' van Brouwer en Verbeek winnen. Eindigen ze daarbij echter niet bij de eerste zes, dan zijn er louter verliezers, omdat geen van beide teams in dat geval aan de drie af gesproken kwalificatie-eisen heeft voldaan. Gisteren, op de openingsdag van de Spa Regat ta, maakten Westerhof en Bollweg een veel fittere indruk dan hqn rivales. Met twee vijfde plaatsen en een twaalfde stek werd een stuk beter ge scoord dan de pas maandag uit Hongarije terug gekeerde Brouwer en Verbeek. In het veld van 26 boten - net genoeg om als selectie-evenement te mogen tellen - staan Westerhof en haar fokkenis- te nu vierde, voldoende om naar Sydney te mo gen. De favoriete Brouwer moest het doen met een dertiende, veertiende en vijftiende plaats, waar door ze nu - na aftrek van de drie slechtste races van Hyères en Medemblik - tegen een behoorlij ke achterstand aankijkt: 57 om 74 punten. De veertiende plaats na de eerste regatta-dag is be neden haar niveau. Mede daarom maakte Carolijn Brouwer gister avond een licht aangeslagen indruk. „Dit waren drie dramatische potjes", aldus de in de Latijns- Amerikaanse talen en cultuur afgestudeerde zeil ster. „In Hongarije was het water lekker vlak, hier is het een stuk 'hobbeliger' en mede daardoor was het goede gevoel er geen moment." Brouwer denkt dat de moeizame start op het IJsselmeer te wijten is aan de inspanningen op het WK. „We zijn nog aan het herstellen en dan ben je gewoon niet scherp genoeg. We zijn nu even niet fris, maar we kunnen natuurlijk best nog wel een beetje varen", aldus Brouwer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23