Blinde vlekken in het LAKtheater 'Te leuk en te goed om het bij één keer te laten' 'en spaarvarkentje uit de Leidse gracht Cultuur Kunst Reserveren Bambie: rauw en teder tegelijk Kunstacademies grijpen naast rijksgeld Regisseur Van Diem stopt met thriller ios angeles De Nederlandse regisseur Mike van Diem heeft zijn iverk aan de film 'Spy Game' gestaakt. De reden is volgens het Amerikaanse blad Daily Variety dat hij het met de producenten in Hollywood niet eens kon worden over de omvang van de thriller. Van Diem won in 1998 met 'Karakter' de Oscar voor de beste niet-Engelstalige film. Hij werkte al anderhalf jaar aan zijn rolprent over twee agenten van de CIA, de Amerikaanse gehei me dienst. Van Diem wordt mogelijk vervangen door regisseur Tony Scott, bekend van onder meer Top Gun (1986) en True Romance (1993). Robert Redford en Brad Pitt zullen in Spy Game de hoofdrollen spelen. Oasis zonder Gallagher op PinkPop tuswuK De Britse popgroep Oasis zal het voor de rest van de r Europese toemee, en daarmee her optreden op PinkPop, zon der zanger-gitarist Noel Gallagher moeten stellen. De opstandi ge popheid heeft het in Parijs weer eens aan de stok gekregen met zijn broer Liam en de band de rug toegekeerd. Gallagher leeft aangekondigd later dit jaar wel mee te doen aan de optre- lens in Groot-Brittannië. ,,De organisatie van de Oasis-tour heeft gezegd dat het optreden niet is doorgegegaan omdat drummer Alan White een tennisarm heeft," zegt Jan Smeets, di- recteur van PinkPop. De band staat voor zaterdagavond 10 juni 1} gepland op PinkPop. Gitarist Matt Deighton is als plaatsvervan- ger voor Noel Gallagher aangetrokken, ve Smashing Pumpkins willen uit elkaar De Amerikaan se rockgroep Smashing Pumpkins wordt waar schijnlijk eind dit jaar op- i geheven. Volgens publici- reitsmedewerkster Annie Ohayon praten de groeps leden al enige tijd erover Oeen einde aan hun geza menlijke optredens te ma ten. Van diverse kanten g sverd op een spoedige ont- C binding van de groep ge zinspeeld, nadat oprichter >n zanger Billy Corgan B dinsdag in een interview had gezegd dat hij en de andere Pumpkins emotio neel, geestelijk en muzi- aan het einde van ïun Latijn zijn. De groep maakte dit jaar haar vijfde studioalbum MACHINA/the machines of God', maar die was geen succes. Er werden in de Verenigde Staten tot dusver niet meer dan 141.000 exemplaren van verkocht. Bovendien zegden de Pumpkins vorige maand een toemee in de Verenigde Staten af. Eorgan richtte de groep in 1988 in Chicago op. Van de cd's van de Pumpkins werden zo'n 16,5 miljoen exemplaren verkocht. foto anp Tekening Michelangelo door leerling' onden Een tekening van Michelangelo die deze zomer in het J Britse veilinghuis Christie's wordt verkocht, is mogelijk niet van djn hand. Dat heeft de Duitse kunsthistoricus A. Perrig gezegd. Volgens Perrig heeft een leerling van Michelangelo een sculp- mur van de kunstenaar nagetekend. Het gaat dus niet om een 'oorstudie door Michelangelo zelf, zoals anderen beweren. Op de tekening is een Christusfiguur te zien. Christie's spreekt de' j uitspraken van de Duitse wetenschapper tegen. Vakgenoten hebben namelijk wel de echtheid van het werk vastgesteld en I ;ezegd dat het een hoge kwaliteit heeft. De tekening is in het lezit van de Britse verzamelaar Sir Brinsley Ford. Hij kocht de ichets in 1963, ook tijdens een veiling bij Christie's. lanine Kastelijn kampioen voorlezen recht De 12-jarige Janine Kastelijn van de basisschool De I Hoeksteen in Leersum heeft gisteren in Utrecht de finale van de lationale voorleesdag gewonnen. Zij las een aangrijpend frag- nent voor uit het boek 'Koka en de doodsviool van Bidshika' ran André Boesberg. De jury prees haar 'natuurlijke en beheers- :e manier van voorlezen'. Janine was een van de twaalf finalis- en van de zevende nationale voorleesdag. Dit jaar nam een re- i :ordaantal kinderen deel: ruim 67.500 scholieren, tegen 60.000 anderen in 1999. De 12-jarige Johannes Zandt uit Bome eindig- Ie als tweede. Hij las een fragment voor uit 'Spijt' van Carry ilee. Derde werd de 11-jarige Arman Avsaroglu uit Rotterdam, lij las een fragment voor uit Roald Dahls 'Sjakie en de Chocola- lefabriek'. Volgens de jury kon je de chocolade proeven toen \rman voorlas. Zeven blinde vlekken telt het programma van het Leidse LAKtheater voor het seizoen 20Ö0-2001, maar dat is ge heel volgens plan. Die avonden zijn namelijk gereser veerd voor de zogenaamde Nieuwe Theatermakers. Wie van tevoren inschrijft - voor weipig - geeft zich over aan aanstormend talent en moet telkens maar afwachten hoe zo'n toneel-, dans- of muziekavontuur afloopt. Vorig jaar was die sprong in het duister een doorslaand suc ces. Wat dat aangaat is LAK-directeur Roland Helmer eerder beducht voor mogelijke andere blinde vlekken. Gaten in het programma waar hij absoluut géén invloed op heeft. tuurgebied voor de komende vier jaar. Als de Tweede Kamer die aanbevelingen overneemt, heeft dat verregaande gevolgen voor het voortbestaan van een aantal groepen, gezelschappen en orkesten. En als direct ge volg daarvan voor de program mering van het LAKtheater. Als de Raad zijn zin krijgt, valt Helmer doelde tijdens de pre sentatie van het nieuwe sei zoensprogramma nadrukkelijk op het rapport zoals dat on langs is uitgebracht door de Raad van Cultuur. Daarin zijn voorstellen gedaan ten aanzien van het subsidiebeleid op cul- voor theatermakers Orkater, de Gebroeders Flint en Caroussel het doek. Voor hen gaat de sub sidiekraan, net als voor toneel groep De Appel en het Noord hollands Philarmonisch Orkest, zonder mededogen dicht. Geen druppel krijgen ze meer en daarmee is het lot van dit ge subsidieerde toneel meteen ook bezegeld. Hetgeen het LAK - als 'vlakke vloeren-theater' bij uit stek een zaal die het van ver nieuwende en experimentele kunst moet hebben - zomaar op zeven mogelijke gaten in het programma komt te staan. En daar is Helmer helemaal niet blij mee. Voor de goede orde: dat geldt minder voor het in de war stu ren van zijn zorgvuldig uitge dokterde en afgewogen schema dan voor het gegeven dat er een abrupt einde komt aan theater dat hem na aan het hart gaat. „Logisch", zegt hij, „het is na tuurlijk ook niet voor niets dat we dit geprogrammeerd heb ben. Maar ik begrijp het ook niet. Met name dan van de Ge broeders Flint en van Orkater. Daarmee zet je niet zomaar een toneelgroep buitenspel. Daar mee gooi je een heel genre weg. En iets dat weg is, komt niet meer terug." Dat door de Raad niet de kaasschaaf is gehanteerd, maar eerder de botte bijl, is iets dat Helmer op zich kan billijken. „Je moet de armoede niet ver delen. Alleen, ik snap de rede nering soms niet. Wat voor de één geldt als pluspunt, wordt bij een ander aangemerkt als negatief. Overigens ben ik over Orkater, die ik heel hoog heb staan, in die zin positief ge stemd dat als die extra 35 mil joen van Van der Ploeg er komt, zij ook de eersten zullen zijn die ervan profiteren. En dus kun nen blijven bestaan." Goed, dat scheelt dan alweer drie blinde vlekken. Maar hoe zit het met de rest van het pro gramma, wat springt er wat Helmer betreft bovenuit? „Dat vind ik dus een hele moeilijke vraag. Dan kan ik alles wel op noemen. Ik ben wel erg verguld dat we Maarten en Nicolien als reprise hebben, naar Voskuils boek 'Het Bureau'. Dat was dé hit van vorig jaar en lang niet iedereen heeft dat stuk kunnen zien. Verder ziet onze eigen kerstproductie van Jan Rot en Marjolein Meijers er prachtig uit. Dat wordt feest. En uiter aard ben ik benieuwd naar de serie De Nieuwe Theaterma kers, of dat avontuur net zo'n succes wordt als vorig jaar. Je moet durven, nietwaar, om als toeschouwer zo'n blind date met je theater aan te gaan. Evenals in voorgaande jaren is bij het LAKtheater ook in het nieuwe seizoen de zon dag doorgaans bestemd voor de jeugd. Het LAK legt daar bij de lat laag, want er zijn al voorstellingen voor kinderen vanaf 3 jaar, zoals op de ope ningsdag Zachtjes fut rd van Cees Brandt. De voorstellin gen beginnen altijd om 15.00 uur en de entree bedraagt acht gulden. Reserveren is aanbevolen. De losse verkoop voor alle andere voorstellingen in het komende seizoen begint op maandag 4 september om 14.00 uur. Vanaf 12.00 uur worden volgnummers daar toe verstrekt. In de nieuwe brochure, verkrijgbaar bij het LAKtheater aan de Cleve- ringaplaats 1 in Leiden, staat alles over abonnementen, donateurschap, kortingen en uiteraard de voorstellingen. Gitariste Corrie en de Grote Brokken weer bij elkaar lieuwe afdeling over middeleeuwen bij Rijksmuseum van Oudheden dders die tegen de achter- ond van mistige kastelen 'ldhaftige toernooien houden, onniken die bij het schijnsel flakkerende kaarsen ver- elde perkamenten bestude- Middeleeuwse beelden, aar wat deden de wouwen n die ridders, wanneer hun annen door de velden joegen? brachten kinderen hun looldagen door? En wat aafte de middeleeuwse pot jenlijk? Deze vragen over het gelijks leven komen aan de de op de vernieuwde afdeling ederland in de Middeleeu- :n', vanaf zaterdag in het jksmuseum van Oudheden. Herkenbaarheid was het lofddoel van conservator An- Ömarieke Willemsen. Want nsluiting op de alledaagse leving was nu niet het sterk- punt van de oude afdeling er de middeleeuwen. In een donkere ruimte stonden ar- eologische vondsten streng rangschikt, soort bij soort en tmaal in strikte chronologi- e volgorde. „Je kreeg een rzameling voorwerpen voor- rgo schoteld maar moest zelf - aar ontdekken wat het nu ei- nlijk allemaal was. Daardoor ird het een beetje een zoek- leling." En dus kwam de ver- tuwing van het Rijksmuseum H,„ Oudbeden niet ongelegen, let was een mooi moment de hele afdeling eens een -lift te geven." En ditmaal het niet alleen om de voor- rpen zelf, maar ook om de alen die de voorwerpen ellen. „Wat je eigenlijk wilt ten, is hoe de mensen toen fden." Deze zilveren Vi- kingschat, van omstreeks 850 na Christus, te zien op de ver nieuwde afde ling 'Nederland in de Middeleeu wen', is het eer ste bewijs dat de Vikingen ook in onze streken zijn geweest. foto pr men, wat geloofden de middel eeuwers en waar speelden de kinderen mee? Willemsen: „Daarbij is een pracht van een laat-middeleeuwse afbeelding te zien van het interieur van een huis. Er staat een kandelaar op, een boek, een mes, een kruik en schrijfgerei. En die voorwerpen zijn op de tentoon stelling ook allemaal in het echt te zien." Ook de collectie voorwerpen is aangepast. Er zijn voorwer pen verdwenen - zo is de verza meling potten en kruiken klei ner geworden - maar er zijn ook vondsten toegevoegd. Nieuw is bijvoorbeeld een met zilver be slagen gordel uit een zevende- eeuws ruitergraf in Geldrop, een vijfde-eeuws gouden han gertje in de vorm van een vogel tje en een spaarvarkentje uit een Leidse gracht. Het museum houdt sterk re kening met de schoolkinderen die binnenkort in groten getale deze afdeling bezoeken om hun kennis van de middeleeuwen uit te breiden. Behalve speciaal lesmateriaal en rondleidingen die in voorbereiding zijn, heeft Willemsen bewust aansluiting gezocht bij de thema's die in de basisvorming aan bod komen. „Stad en land, de familie. Dat zijn trouwens thema's die voor iedereen interessant zijn." maarten baanders Voorstelling: 'Gorilla meets Bambie' door Lieber Gorilla en Bambie. Gezien: 24/5 LAKtheater Leiden. Aan het eind kijken ze het publiek ontwape nend aan, met een blik die zegt 'Wat een troep hebben we gemaakt, hè?'. Stapje voor stapje trekken ze zich terug, als een dicht opeenkleu- mend groepje. Maar zo verlegen als ze er in de laatste seconden uitzien, zijn ze bepaald niet geweest tijdens de voorstelling. Dansgroep Lie ber Gorilla en mimegroep Bambie hebben zich zo te zien flink uitgeleefd. 'Gorilla meets Bam bie' is een zee van absurde vondsten, waarin we alle verdraaiingen en verknopingen die met het menselijk lichaam mogelijk zijn, kunnen zien en waarin de ene waanzinnige situatie zich op de andere stapelt Neem die scène waarin ze elkaar zoenen en tegelijk ook slaan, trappen en onderuithalen. Het is zo'n idiote combinatie: daar kijk je met een al van op. En daar komt dan nog die snel heid en droogkomische expressie bij, die onver biddelijk op de lachspieren werkt. De combina tie van dans en mime werkt zeer vruchtbaar, want het is «lapstick, maar al die armen en be nen en zoenende monden vormen ook een prachtig, vloeiend in elkaar kronkelend bewe gingsspel. Als tenslotte één van de danseressen buiten westen ligt, leggen de anderen zorgzaam opgevouwen kleren onder haar armen en be nen en gaan knus bij haar liggen. Zo is 'Gorilla I meets Bambie': rauw en teder tegelijk. Onlwa- penender kan het bijna niet. De voorstelling laat prachtige momenten van *i kleine humor zien, met als hoogtepunt een goochelachtige scène waarin meesterlijke din- I gen met een vergrootglas worden uitgehaald, i Maar naast de leuke details wordt er ook een I weldadige streep gezet door subtiliteit. Het gaat hard tegen hard en absurde situaties worden ver doorgevoerd, zoals de man die een hele berg kleren in zijn onderbroek verstopt. Als ze zich met z'n allen verkleden, doen ze dat niet een beetje, nee, dan dossen ze zich ook wel heel bizar uit en daarbij helpen ze elkaar niet zacht zinnig. Grenzen lijken niet te bestaan en dat maakt dat je steeds je adem inhoudt en dan toch weer moet lachen. Het leuke is dat je ernaar kunt kij ken zonder je af te vragen: wat betekent dit? Het betekent namelijk helemaal niets. 'Gorilla meets Bambie' is humor die volledig op zichzelf steunt. Aan het slot is het toneel en alle troep die daarop staat, ondergestoven met meel, dat ook nog eens klontert door de rijkelijk rondgespo- ten en gemorste champagne. In dit soort onge remde overdrijving is onmiskenbaar regisseur Ko van den Bosch herkenbaar. Met Alex d'Elec- trique heeft hij al menig theater op stelten ge zet. Lieber Gorilla en Bambie voelen zich prima I thuis in deze stijl. den haag De archeologische vondsten zijn rond een aantal thema's gerangschikt, waarbij - net als in de Asterix-tentoonstelling - gebruik is gemaakt van klein schalige reconstructies. Middel eeuwse graven, terpen, een scheepswrak, een beerput en een kasteel. „Rond het Viking schip liggen bijvoorbeeld de vondsten uit een Vikingschat, wapens en sieraden", verduide lijkt Willemsen. „En op dezelfde plek krijgt de bezoeker een ver haal voorgeschoteld over de Vi kingen in Nederland. Samen geeft dat een mooi afgerond beeld." Afwijkend van opzet is het deel over de late middeleeu wen: 'Leven in de stad'. Deze afdeling is helemaal opgehan gen aan( vragen als: wat waren betaalmiddelen, hoe woonde De vernieuwde afdeling 'Nederland in de Middeleeuwen' van het Rijks museum van Oudheden (Rapenburg 28 in Leiden) is vanaf zaterdag 27 mei te zien. Een dag later leidt con servator Willemsen het publiek vanaf 14.00 uur lan^s de vernieuwde op stelling, waarbij ze speciale aandacht zal besteden aan vroeg-rniddeleeuw- se graven. De plannen van drie gerenom meerde kunstacademies om het onderwijs te verbeteren zijn on der de maat. Dat betekent dat zij niet in aanmerking komen voor extra geld van het Rijk. Het gaat om de Gerrit Rietveld Aca- demie (Amsterdam), de Hoge school van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans (Den Haag) en ds Hogeschool Alkmaar. Hun plannen om het onderwijs 'transparanter en flexibeler' te maken, kunnen volgens een ad viescommissie niet door de beugel. De plannen moesten ook een garantie bieden voor de bedrijfseconomische stabili teit van de opleidingen. Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur toonde zich giste ren enigszins verrast door het harde oordeel van de commis sie onder leiding van het vroe gere Tweede-Kamerlid Van Gel der. „Naar reputatie zijn het niet de minste instellingen", stelde de bewindsman vast. „Maar ze hebben dit oordeel wel aan zichzelf te danken." Van der Ploeg zal de adviezen waarschijnlijk overnemen. De plannen van zes andere scho len om het onderwijs te verbe teren, zijn wel in orde. Zij kun nen de komende vijf jaar reke nen op extra geld. Vijf hoge scholen moeten voor 1 januari met een beter plan komen. Van der Ploeg wil de hogescholen dit jaar ondersteunen met 9,3 miljoen gulden, volgend jaar met 12 miljoen. amsterdam/leiden wim koevoet Haar persmap is indrukwek kend. Met zo'n enorme stapel lovende concert- en cd-bespre- kingen, had ze toch eigenlijk al lang beroemd moeten zijn, krijgt gitariste/componiste Cor rie van Binsbergen (42) dan ook van menigeen te horen. Maar de Amsterdamse, moeder van een dochter van acht jaar, heeft het 'slechts' geschopt tot de status van 'lieveling van de pers', terwijl ze zo'n beetje de helft van haar leven beroeps matig met muziek bezig is. Het grote publiek kent haar nog altijd niet. Ook 'Kado uit de hel!', zoals de huidige toernee is gedoopt, brengt daar vermoe delijk weinig verandering in, ook al heeft ze haar 'dream team', de Grote Brokken, weer bij zich. En omdat ze aan con cessies een broertje dood heeft, lijkt haar lot bezegeld. „Maar ik mag niet klagen, dat doe ik ook niet. Dit mag geen triest verhaal worden, integen deel. Ik doe nog altijd de dingen die ik leuk vind. Ik probeer een brug te slaan tussen pop en jazz. Dat doe ik niet als zende ling - hoewel het me goed doet om te merken dat de grenzen van stijlen in het algemeen af brokkelen - maar omdat ik dat op dit moment het interes santst vind om te doen." „Natuurlijk wil ik graag dat mijn cd's goed verkopen. De enthousiaste reacties op onze optredens zijn altijd veelbelo vend, maar vertalen zich toch niet volledig in de cd-verkoop. Als ik echt voor de grote getal len muziek zou willen maken, moet ik op bepaalde aanbiedin gen ingaan. Zoals het voorstel, een tijd geleden, om samen met Berdien Stenberg bekend klas siek werk in een populair jasje te steken, met fluit en elektri sche gitaar. Daar ben ik niet op doet ze niet. Er moet nog er gens een tape liggen waarop haar eerste vocale pogingen in haar allereerste groep met een 4-sporenrecorder zijn vastge legd. „Ik heb dus absoluut geen volume." 'Kado uit de hel!' is een avondvullend programma, waarin messcherpe blazersar rangementen, vokale hoog standjes, swingende popsongs, filmische muziek, dialogen, ge componeerde en geïmprovi seerde stukken elkaar in hoog tempo afwisselen', luidt de tekst op de flyer. Kenners weten nu uit welke hoek de wind waait: net als de vorige keer zijn er veel overeen komsten met en referenties naar wijlen Frank Zappa. Voor al de live-dubbelaar 'Make a jazz noise here' uit 1991, een van de zwaarste platen van de Amerikaanse duizendpoot, die dit jaar centraal staat tijdens het Holland Festival, is een be langrijke inspiratiebron. Ontoe gankelijke muzikantertmuziek, sneerden de critici destijds. Ook van Van Binsbergen wordt dik wijls gesteld dat ze muzikan tenmuziek maakt. In haar geval is dat echter als compliment bedoeld. Net als haai- idool deed, laat Van Binsbergen alle concerten op band vastleggen. Zij - en niemand anders - bepaalt wel ke opnamen er worden ge bruikt voor de live-plaat die op een nog nader te bepalen tijd stip moet uitkomen. „Ik heb het eindwoord, ja. Over de teksten, de opnamen. Ook heb ik pas nog geschrapt uit een gëimpro- viseerd deel. Dat duurde te lang, haalde de spanning uit de show. Misschien ben ik wel een dictatortje, ja." Corrie De Grote Brokken spelen op 25 mei in het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat en op 26 mei in het Patronaat in Haarlem. Carrie van Binsbergen zit tussen de Grote Brokken. Vanavond te zien in het LVC. I injgegaan. Dat zou ten koste zijn gegaan van mijn geloofwaardig heid." •De Grote Brokken, met kop stukken uit de Nederlandse pop- en jazzmuziek, zoals zan ger Bob Fosko (Raggende Man- ne), zangeres Beatrice van der Poel (Beeswamp) en vier Hou- dihi's op trompet, trombone en sax, bevonden zich ook in Van Binsbergens kielzog tijdens een rondreis in 1997 en 1998 langs de Nederlandse poppodia, met als: hoogtepunt een speelplek op North Sea Jazz. De voortref felijke dubbel-cd met studio- én liveopnamen die het gevolg was van het samenzijn, werd al om bewierookt maar is in pla tenzaken niet of nauwelijks (meer) te vinden, niet in de laatste plaats doordat de pla tenmaatschappij 'failliet, of in elk geval op sterven na dood is'. De winnares van de VPRO- Boy Edgar Prijs („Gelukkig be staat die prijs ook uit een aardig geldbedrag, want voor het ove rige had ik er niet veel aan") én de bezoekers van haar concer ten met de Grote Brokken be waren goede herinneringen aan 'het project', zoals zij de toer nee en de plaat bestempelde. Een project waarvan ze toen nog dacht dat het eenmalig zou zijn. „Omdat het een hele klus is om alle Brokken op de been te krijgen. Iedereen speelt ook nog in andere bandjes. Maar het was te leuk en te goed om het bij die ene keer te laten. 'Kado uit de hel!' is geen herha ling van zetten. Dit is een stap verder. Er zitten meer teksten in, er is meer samenhang, er is meer aandacht voor decor en licht. Voor zover er een verhaal zit in 'Kado uit de hel!' gaat dat over het mannetje en het vrouwtje. Liefdesperikelen dus, in de breedste zin van het woord." Van Binsbergen heeft zelf de teksten uitgezocht. Haar bron nen zijn onder anderen Dante, Deelder, Weemoedt en Maria Goos, die de scenario's schreef voor de tv-series 'Pleidooi' en 'Oud Geld'. De gitariste is op het punt aanbeland dat ze meer wil zeggen dan ze met haar in strument kan doen. Zelf zingen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21