Leidsch Dagblad Bedrijven claimen schade dure diesel Bosnië-brief Defensie werd nooit verzonden Bezoek keizer 'van grote waarde' voor Leiden Postma ziet kans voor Rijnstad 378 clubblaadjes rondbrengen zonder de deur uit te gaan? 'Agressieve honden naar dierenasiel' 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD iper springt vliegtuig INDERDAG 25 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Kinderen laten wensen horen bij jeugddebat in Katwijk 23 Real pakt met groot vertoon van macht 'cup met grote oren' 3 Buitenkansje: ^japonnen van v de Zangeres zijn te koop Swan Lake: een gespierde versie van het klassieke Zwanenmeer 18 Popa Chubby komt met zijn bluesopera naar het LV VRAGEN lurende korte tijd heeft een handgranaten bewapende i vanochtend een passa- svliegtuig op de Filipijnen aapt. De Airbus van Phili- Airlines was met 278 isen aan boord op weg van midelijke stad Davao naar hoofdstad Manilla. Vanuit lilla werd aan het einde de ochtend gemeld dat de er op een hoogte van 2.000 Ier met een parachute uit toestel is gesprongen. Hij og spoorloos. Wat hij pre- wilde is niet duidelijk. )de bij botsing hthaven Parijs een landingsbaan van het gveld Charles de Gaulle bij js zijn vannacht rond drie een verkeersvliegtuig en vrachttoestel met elkaar lotsing gekomen. De copi- van het vrachtvliegtuig gedood, een tweede be- ïningslid raakte gewond, n van de inzittenden raak- nvond. tbundige groei n economie particuliere consumptie onverminderd hoog. De sumenten hebben in het te kwartaal van dit jaar 4,3 cent meer uitgegeven dan lezelfde periode vorig jaar. de economische groei is undig. In de eerste drie mden van dit jaar groeide iconomie met 4,2 procent, blijkt uit cijfers het Cen- Bureau voor de Statis- Nederland beleeft een zaam lange periode van lomische hoogconjunc- Een groei van boven de procent werd ook in het ste kwartaal van vorig jaar eten. zbollah viert :st in Libanon hende Hezbollah-strijders ben gisteren de volledige irole gekregen over Zuid- inon. Dat gebeurde nadat Israëlische leger zijn terug- king had voltooid. In Zuid- inese dorpen werd feest erd, maar de spanning in grensgebied blijft groot, 'alestijnse president Arafat e hopen dat Israël ook de ere gebieden die het nog in den heeft, zal opgeven. 2 en 7 Dlitie moet weer rder optreden' iten moeten weer gezag jen op straat door harder e treden. „We moeten zo- verbaliseren dat op ieder larspartijtje in de regio ons wordt gesproken", hoofdcommissaris Kuiper het korps Amsterdam- itelland. Alleen met harder eden kan de politie de cri- aliteit terugdringen, denkt na 3 zoek aan hart n rampgebied at de zoektocht naar men- ke resten in het rampge in Enschede gisteren defï- f werd gestaakt, konden oners van de zogenoemde lenste ring" voor het eerst naar de plek waar eens woning stond. Het werd emotioneel weerzien met laats die nooit meer 'thuis' ijn. INDAAG 26 PAGINA'S enland inland uur en Kunst omie of en Samenleving14 jj trek van de 13,15,16,17,18 Grote problemen dreigen voor transportsector 'BurenWarmond niet verbaasd over aanstelling waarnemer WARMOND/REGIO Zo'n vijftien transportbedrijven hebben via het openbaar mi nisterie in Rotterdam een schadeclaim van circa één miljoen gulden ingediend bij de oliemaatschappijen. Ze hebben zich gemeld in het kader van een onderzoek naar prijsafspraken van de olieconcerns met het doel verhaal te halen voor de sterk op lopende brandstofkosten. Dat heeft brancheorganisatie Ko ninklijk Vervoer Nederland bekendgemaakt. mede door de hoge brandstofprij zen al met zo'n 6 procent gestegen. Kostte een liter diesel in januari nog 1,40, nu is dat zo'n 1,80 gulden. Vorig jaar september kondigde justitie aan te onderzoeken of de grote oliemaatschappijen zoals Shell en Esso onderlinge prijsaf spraken hebben gemaakt. Dergelij ke afspraken zijn op grond van de Mededingingswet verboden. Het openbaar ministerie heeft DEN HAAG ANP Volgens Koninklijk Vervoer Neder land dreigen veel transportbedrij ven door de torenhoge prijzen in de problemen te komen, nu de resul taten in de sector toch al sterk on der druk staan. De organisatie ver wacht dan ook dat de claim nog verder oploopt, waarschijnlijk tot vele miljoenen. Sinds januari van dit jaar zijn de kosten volgens KNV nog steeds niet besloten of het overgaat tot vervolging van de olie- bedrijven. Door zich nu te voegen in een eventuele strafzaak, manifes teren de transportbedrijven zich als belanghebbenden. Het Haarlemse advocatenkantoor Vallenduuk, dat de betrokken transporteurs verte genwoordigt, hoopt met de infor matie uit het strafrechtelijk onder zoek in de hand een civiele proce dure aan te kunnen spannen. Tweede-Kamerlid Crone van de PvdA vroeg minister Jorritsma dins dag al om opheldering over de stij gende benzineprijzen. Ook hij ver moedt dat de oliebedrijven er prijs afspraken op na houden. Koninklijk Vervoer Nederland diende in no vember een klacht in bij de Neder landse Mededingingsautoriteit. Het verbaast de burgemeesters Postma van Leiden, Timmers van Oegstgeest en Bud- denberg van Sassenheim niet dat buurge meente Warmond geen eigen burgemees ter krijgt, maar een waarnemer. „Het ligt voor de hand dat de vacature van de burge meester wordt aangegrepen om over de toekomst van Warmond na te denken", zegt Postma. „Zowel de commissie De Zeeuw als de provincie heeft er op gewezen dat deze regio behoorlijk versnipperd is. Daarbij is Warmond zelfs met name ge noemd." Gisteren maakte commissaris van de ko ningin Franssen bekend dat de vacature, ontstaan door het vertrek van burgemees ter Van der Wel, niet wordt opengesteld. Eerst wil hij onderzoeken of Warmond sa men kan gaan met een andere gemeente. Postma ziet in de komende discussie over de toekomst van Warmond een im puls voor het Leidse 'Rijnstad-plan'. „In dat concept kunnen gemeenten als Warmond hun eigen identiteit behouden, terwijl be stuurlijke problemen op een goede schaal kunnen worden aangepakt. Wij zullen daarom ons voorstel zeker weer onder on der de aandacht gaan brengen." Collega Timmers van Oegstgeest geeft toe dat het voor haar gemeente 'goed zou uitkomen' als Warmond bij haar dorp wordt gevoegd. „Dan kom je aan 26.000 in woners. Het is goed om tegenover Leiden een sterke gemeente te hebben. Nee, niet als opponent van Leiden, maar als ge sprekspartner." Toch is de burgemeester van Oegstgeest er niet op uit om Warmond binnen te halen. „Je moet eerst nagaan of een gemeente levensvatbaar is. Ik denk dat Warmond dat is. Maar voor mij is het aller belangrijkste: wat wil de bevolking? Daar zou je via een referendum achter kunnen komen. Het lijkt mij vreselijk om als War- monder tegen je zin door een andere ge meente wordt ingelijfd." Burgemeester Buddenberg van Sassen heim vindt Warmond een prachtige ge meente, maar vindt de discussie over sa menvoeging 'nu niet aan de orde'. „Pas als de provincie een standpunt inneemt, wil ik hierover praten. We zijn bereid tot samen werking, dat wel. Maar verder doe ik geen uitspraken over deze kwestie." Pagina 17: Waarnemend burgemeester hoeft niet ergste te betekenen Winst Zeeman fors gestegen ALPHEN AAN DEN RUN JAN PETER VERSTEEGE De nettowinst van de Zeeman Groep uit Alphen aan de Rijn is vorig jaar spectaculair gegroeid. De textielsuper, die vorige week nog zeven winkels in Berlijn opende en nu over 550 winkels in heel Europa beschikt, meldt vandaag dat de winst na belas ting met 51 procent is gegroeid. De omzet steeg ruim acht pro cent. Cijfers worden niet be kendgemaakt. De directie verwacht ook voor komend jaar een verdere groei van het resultaat. Deze verwachting is gebaseerd op het goede eerste kwartaal van 2000. De brutowinst was met 1,8 miljoen euro (3,97 miljoen gulden) 25 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf wil in het eerste half jaar van 2000 in totaal 29 nieu we winkels openen. Murillo mag van minister Korthals worden uitgewezen HAARLEM PLOF VAN JOOLEN De Baskische vluchteling Este- ban Murillo mag van minister Korthals van justitie worden uitgewezen. Korthals sluit zich met dit besluit aan bij het von nis dat de Haarlemse rechtbank vorig jaar wees. Murillo, die wordt verdacht van betrokken heid bij een ETA-aanslag, wil niet naar Spanje omdat hij bang is te worden gemarteld. De minister is net als de rechtbank van mening dat deze vrees ongegrond is. Hij baseert zich hierbij op rapportages van Amnesty International. Behalve de rechtbank, sprak eerder de Hoge Raad al uit dat er geen be zwaren zijn tegen een uitwij zing. Murillo heeft nu alleen nog een procedure bij het Eu ropese Hof voor de rechten van de Mens lopen. Tegen de be slissing van de minister kan de Bask nog een kort geding aan spannen. Totdat deze beroeps termijn is.verlopen, blijft Muril lo in het Haarlemse huis van bewaring vastzitten. LEIDEN AD VAN KAAM De keizer en keizerin van Japan hebben vanochtend, in het ge zelschap van koningin Beatrix, een ruim anderhalf uur durend bezoek gebracht aan Leiden. Het bezoek was streng bevei ligd. Ruim honderd agenten hadden het Rapenburg herme tisch afgesloten. De Stichting Japanse Ereschulden hield ge lijktijdig met het bezoek een de monstratie op de Beesten markt, waaraan 40 mensen deelnamen. Het protest verliep rustig. Ondanks de strenge veilig heidsmaatregelen, was het be zoek ontspannen. Keizer Akihi- to en keizerin Michiko ver maakten zich uitstekend toen ze bij aankomst een spandoek ontdekten ter hoogte van Ra penburg 4, waarop het echtpaar in het Japans werd uitgenodigd een kopje koffie te komen drin ken. Een uitnodiging waar ze overigens niet op konden in gaan. In het SieboldHuis werd de keizer verwelkomd door oud- burgemeester Goekoop, tegen woordig voorzitter van dit mu seum. Goekoop noemde het bezoek van de keizer van on schatbare waarde voor het Sie boldHuis. Hierdoor is de naam van het museum definitief ge vestigd in Japan. De keizer en keizerin kregen vervolgens uitleg van conserva tor Zeevissen van Naturalis, Martin van Ooyen, die ook leer meester is geweest van de twee de zoon van Akihito. De korte rondleiding langs een vitrine met zeldzame Japanse zeevis sen - waaronder enkele uitge storven exemplaren - trok de bijzondere aandacht van de keizer. Ruim twintig minuten DEN HAAG GPD ik/Strips Nederland moest eind 1993 wel instemmen met uitzending van soldaten naar Srebrenica zonder dat er een vredesregeling was. Een actie van het ministerie van buitenlandse zaken maakte het onmogelijk een dergelijk aanbod aan de Verenig de Naties terug te draaien, bleek gisteren tijdens de hoorzittingen van de commissie-Bakker. Defensie was halverwege 1993 bereid troepen te leveren'voor de bestaande VN-missies in het voormalig Joegoslavië. Ter Beek schreef aan de VN dat het aanbod alleen gold als er een vredes regeling was, zei de toenmalige minister van de fensie. Buitenlandse zaken stuurde de brief niet door, maar verving hem door een eigen brief. Hij zei dan ook eerder op de dag 'met klappe rende oren' naar voormalig topambtenaar Hoekema te hebben geluisterd. Die verklaarde dat BZ de brief van Ter Beek niet had verstuurd omdat daar geen voorwaarden aan deelname werden gesteld, BZ verstuurde toen een eigen brief waarin wél voorwaarden stonden. Volgeris Ter Beek is het precies omgekeerd. De toenmalige minister van buitenlandse za ken, Kooijmans, verklaarde vanmorgen voor de commissie dat de brief niet is doorgestuurd om Ter Beek gezichtsverlies te besparen. Ter Beek trok volgens hem in de brief een eerder aanbod in en stelde nu een eenheid ter beschikking zon der de voorwaarde van een vredesregeling. Pagina 3: Bekvechten over uitzending 'onze jongens' heel gewoon Zet ook je eigen club gratis op het Het Net. 60.000 clubleden gingen je al voor. Gratis internet bij H' Net wat je zoekt. HET WOORD IS AAN Paul Léautaud De moeilijkheid is tachtig te worden. Daarna hoef je al leen maar in leven te blij ven. Protestbijeenkomst Stichting Japanse Ereschulden verloopt rustig 10715° 8715° 77140 50% 60% 40% 30% 20% 30% DEN HAAG ANP Dierenasiels vrezen een enorme toeloop van honden die niet door de nieuwe zogenoemde agressietest komen. Deze test geldt binnenkort voor ongeveer 50.000 honden van vijf rassen, die volgens minister Brinkhorst van landbouw agressief zijn. Het gaat om de Rotweiler, Mas- tino Napolitano, American Staf- fordhire Terriër, Dogo Argenti- no en Fila Brasileiro. Honden die de test niet goed doorstaan moeten gemuilkorfd, gecas treerd en kort aangelijnd over straat. De asielen verwachten veel van de gebrachte honden te moeten afmaken, omdat voor hen geen nieuw tehuis is. Nu al zitten er 200 tot 300 honden in de asielen die nergens meer naartoe kunnen. De Dierenbe scherming en aangesloten asie len overhandigden Brinkhorst vandaag een petitie om hun zorg kenbaar te maken. Tot de agressietest is ooit via de Regeling Agressieve Dieren (RAD) besloten zodat minder mensen door honden worden gebeten. Per jaar worden onge veer 240 slachtoffers van hon denbeten in het ziekenhuis op genomen en worden 12.000 mensen hiervoor op de eerste hulp behandeld. Oud-burgemeester Goekoop - voorzitter van het bestuur van het SieboldHuis - keizer Akihito, keizerin Michiko en koningin Beatrix tijdens de aankomst bij het SieboldHuis. FOTO MARK LAMERS bracht hij door voor de vitrine, met Van Ooyen. Na het SieboldHuis bracht het keizerlijk echtpaar een be zoek aan de Hortus, de plaats waar nog enkele planten aan wezig zijn die Von Siebold ooit vanuit Japan naar Nederland bracht. Bovendien heeft de kei zer er een cd-rom gekregen waarop de plantencollectie van Von Siebold digitaal is samen gebracht. Europa Cup-zege van Real Madrid leidt tot rellen De overwinning van Real Ma drid op Valencia (3-0) in de fi nale van de Europa Cup voor landskampioenen is de afgelo pen nacht in Madrid door om en nabij honderdduizend men sen op straat gevierd. Na enkele uren trad de politie op tegen flessengooiende fans op het volgepakte Cibelesplein. Agen ten gebruikten traangas, han teerden de wapenstok en scho ten met rubberkogels. Onge veer honderdvijftig mensen lie pen lichte verwondingen op. Pagina 23: Indrukwekkende machtsgreep Real 1 Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad, j Naam: I I Voorletters: m/v Adres: I I I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Tl Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: i Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad I DC WERELD OM JE HEEN. I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook:

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1