Comité start actie tegen sluipverkeer Treffers geven legionella geen ka boer les en Dita Bos verknocht aan De SfeerstaV Rijn Veenstreek Stadshart herbergt nr twintig 'lastige klante Jacobswoude 'onzorgvuldig' in zaak meubelwerkplaats pouffl ROLFF DONDERDAG 25 MEI 2000 974 1 Zuidijk brandweercommandant alphen aan den run Hans Zuidijk wordt de nieuwe Alphense brandweercommandant. Per 1 september neemt hij de plek in van Jaap Molenaar die deze maand afscheid heeft genomen van het Alphense korps. Zuidijk (33 jaar) woont met zijn vrouw en dochter in Den Hoorn, in het Westland. Hij heeft veel ervaring binnen de brandweer. Hij begon als vrijwilliger in Goes, waarna hij in Delft via verschillende tussenstapjes opklom tot onder commandant. Het college van burgemeester en wethouders heeft hem maandag benoemd. Bromfietser gewond bij botsing ter aar Een 16-jarige bromfietser is gewond geraakt bij een botsing met een auto. De jongen uit Ter Aar verleende op de kruising van het Landlustpad met de Ringdijk in zijn woon plaats geen voorrang aan een 42-jarige Leidenaar. De bromfiet ser liep vermoedelijk nek- en beenletsel op en ligt in het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp. Fietsster breekt pols alphen aan den run Een 18-jarige Alphense fietsster heeft haar pols gebroken toen vijf jeugdige fietsers haar in de weg reden. Zij viel op de Rembrandtlaan in haar woonplaats omdat zij de vijf breeduit rijdende tegenliggers niet kon ontwijken. De Al phense liep bij de val ook een hoofdwond en een hersenschud ding op. De vijf jongens, vermoedelijk van een jaar of veertien, reden door. Brand door oververhitte wasdroger alphen aan den run Een oververhitte wasdroger heeft gister nacht brand veroorzaakt in een huis aan het Varossieaupalet in Alphen. Een bewoonster werd rond 2.45 uur wakker van de brand en sloeg alarm. Het huis liep rook- en waterschade op, evenals de woning van de buren. De brandweer schat de schade in de nieuwbouwwijk op enkele tienduizenden guldens. Roeitocht op Nieuwkoopse Plassen alphen aan den run» De Alphense speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord organiseert zondag een roeitocht op de Nieuw koopse Plassen. De deelnemers vertrekken zondag om 12 uur vanaf de speeltuin aan de Vorselenburgstraat. Na de tocht is er een barbecue bij Vreugdeoord. Opgave bij Marianne de Boer: 0172-476874. SOB Alkemade zoekt vrijwilligers alkemade Inwoners van Alkemade die vrijwilligerswerk willen doen, zijn welkom bij de Stichting Ouderen Belangen (SOB). De stichting zoekt vrijwilligers die de balie van zorgcentrum jaco bus in Oude Wetering willen bemannen. Er zijn met name mensen nodig voor de zaterdagmiddag van 14 tot 18 uur. Daar naast zijn er mensen nodig voor het rondbrengen van tafeltje- dek-je-maaltijden. Vrijwilligers moeten hiervoor een eigen auto hebben. Informatie: 071-3317967. Optreden operettegroep in Jacobus oude wetering Operettegroep Amoroso treedt op mei op in zorgcentrum Jacobus. Alle ouderen uit de omgeving zijn welkom. Het optreden duurt van 14.30-16 uur, de entree in clusief koffie of thee is 4 gulden. Het zorgcentrum ligt aan de Saskia van Uylenburchlaan 1. Jacobswoude zoekt uitweg Het comité Sluipweg, de vorige maand opgerichte actie groep tegen het toenemend sluipverkeer door Rijnsater woude en Leimuiden, heeft 250 sympathiebetuigingen overhandigd aan wethouder Vink van Jacobswoude. De handtekeningenactie krijgt een vervolg in de vorm van een brievenactie, waarbij de wethouder de komende da gen 150 enveloppen op zijn bureau krijgt. ewout van der dussen Volgens Betty van der Heijden, een van de initiatiefnemers, kan Vink zijn borst natmaken. „Wij gaan alle kanalen aanboren. Zo hebben wij al een afspraak met de politie en komen wij op 14 juni naar de raadscommissie openbare werken." Ondanks zijn positieve opstelling staat het comité kritisch tegenover de wethouder. „Wij zijn geen dwaze moeders die de woorden van Vink voor lief nemen", zei Van der Heijden na afloop van het bezoek aan de wethouder. Over het eerste gesprek van afgelopen dinsdag is zowel Vink als Van der Heijden toch wel te spreken. „Ik begrijp dat ze op korte termijn actie willen zien, dat ze serieus willen worden genomen", zegt Vink. „Maar het is moeilijk ad hoe iéts te doen. Zij willen niet wachten op verbreding van de N207." De wethouder hoopt nog steeds dat controle met een digitale camera, die ook ingezet kan worden bij de Vierambachts- weg in Woubrugge, een oplos sing biedt. Het recente advies van de politie daarover is vol gens Vink niet hoopgevend. „Maar we moeten het nog nauwkeurig met de leverancier bekijken." Als maatregel heeft Vink met het comité afgesproken om het parkeerverbod op de Herenweg in Rijnsaterwoude zo mogelijk om te zetten naar de andere kant, zodat het sluipverkeer naar Leimuiden last krijgt van het verkeer dat het dorp uit gaat. Nu moet in de ochtend spits het verkeer naar Alphen voorrang verlenen aan het sluipverkeer. Vooral als er op de provincialeweg N207 files drei gen, rijden veel automobilisten via Rijnsaterwoude en Leimui den. Ook stelt het comité voor in de bebouwde kom 30-kilome- terborden te plaatsen en buiten de bebouwde kom borden met 60 kilometer. Tevens is afge sproken enkele ludieke acties te houden met borden als 'denk aan onze kinderen'. „Maar dan met wat meer gewicht en uit straling", zegt Vink. Omdat hij aanbood die borden door de gemeente te laten verzorgen, heeft het actiecomité de wet houder meteen lid gemaakt van het comité. De actievoerders krijgen ook uit andere straten bijval. Een bewoner van het Noordeinde in Leimuiden klaagt dat hij door het sluipverkeer de grootste moeite heeft om van zijn huis naar de Provincialeweg te ko men. Ook blijkt uit de reacties dat als het verkeer binnen Lei muiden vastloopt daar weer al ternatieve sluipwegen worden gebruikt, onder meer via de Raadhuislaan of Tuinderij en Oosterweg. Jacobswoude heeft W. Schippers te weinig tijd gegeven om een nieuwe bedrijfsruimte te zoeken voor zijn meubelwerkplaats in Woubrugge. De Haagse rechtbank vernietigt daarom het besluit van de gemeente om de Alphenaar zijn gehuurde schuur te laten ontruimen. Wel acht de rechtbank de schuur aan de Boddens Hosangweg ongeschikt als meubelwerkplaats. De eis die de ge meente stelde om binnen acht weken te verhuizen, acht de recht bank echter te krap. Schippers kan geen beroep doen op de uitzonderingsbepaling in het bestemmingsplan. De meubelmaker wilde dezelfde behande ling als een garagebedrijf in een andere schuur. De gemeente voer de aan dat het gaat om een stalling van old-timers, waaraan hob- bymatig wordt gesleuteld. Dat is toegestaan. De uitspraak heeft geen gevolgen voor de ondernemer. Wethouder Haasbroek zegde toe een oplossing te zoeken voor het gebruik van de schuur. saskia buitelaar Ruim twintig bewoners en winkeliers uit het centrum van Alphen willen geen plaatsma ken voor het nieuwe stads hart. De gemeente overweegt daarom alvast een advocaat- /procureur in te schakelen om over enkele maanden te be ginnen met de onteigening van panden. Wethouder Van der Veen Meerstadt blijft opti mistisch en verwacht dat hij met meer dan de helft toch tot overeenstemming komt. Zo praat de gemeente over een nieuwe plek in het stads hart met Van der Heijden op tiek, Zorgwijzer, de Rabobank, de stichting Beeldende Kunst Rijnstreek en Merel Bloem- sierkunst. Ook met de wit goedwinkel Van der Spek is Alphen. nog in gesprek, hoe wel de gemeenteraad vorig jaar al toestemming gaf voor onteigening. Volgens de wet houder zijn de partijen het al eens over de taxatie van het pand. „Alleen over de bijko mende kosten, zoals een ver- huisvergoeding, zijn we nog niet uitgepraat." erl Als het onteigenen va ir^ den in het centrum kot dat op zijn vroegst a eind van het jaar. Pas d naar verwachting alle Iei? ren behandeld en is L stemmingsplan on hei lijk goedgekeurd. De wethouder is niet de indruk van het aan! houders. „Het master) een grote ontwikkelii wege de flexibele o van de gemeente treffei 90 procent van de gi een minnelijke schikki en hebben al veel in bezit er zijn altijd mensen d lartekens in hun ogen als ze mij zien en ra willen maken van de o digheden. Mijn ervarinj als het uiteindelijk viP* rechter komt, die een s{pA tischer is dan wij.' Hij verwacht dan o het plaatje er tegen hi van het jaar anders „Nu we van de Kroon gering) toestemming om te onteigenen en alm het bestemmingsplan roepelijk is, kiezen vee sen eieren voor hun h< br Vrijwilligers vóór op schema bij bouw van Veense tafeltennishal roelofarendsveen tim brouwer de koning Vrijwilligheid kent geen tijd bij tafeltennisvereniging De Tref fers. Dankzij inspanningen van tientallen leden van de club uit Roelofarendsveen vordert de bouw van een nieuwe hal snel ler dan verwacht. Als sommige materialen niet van ver zouden moeten komen, was de opening van het nieuwe tafeltenniscen- trum nog korter gevolgd op de sluiting van de oude zaal. Want na de trainingen van vanavond en morgenavond en het aan sluitende jeugdweekend gaat de oude zaal onherroepelijk dicht. De speelvloer moet over van de oude naar dè nieuwe hal aan de Lucas van Leijdenlaan. Die ondergrond is ongeveer het enige wat straks nog aan het huidige onderkomen van De Treffers herinnert. Voor de rest liggen er voornamelijk zweet druppels van de vele vrijwilli gers in de splinternieuwe zaal, die na de zomervakantie klaar voor gebruik moét zijn. Oud voorzitter Herman Klein twijfelt er niet aan dat zijn legioen van vrijwilligers die datum haalt. Hij durft zelfs nog vakantie te ne men, al blijft hij wel in Neder land. „Wij zijn nu steeds met een stuk of acht vrijwilligers in de weer", zegt Klein enthousi ast. „Meer tegelijkertijd is niet nodig, want dan loop je elkaar in de weg. „Maar van de zestig mensen op de lijst hebben we er veertig nog niet hoeven op trommelen." De 57-jarige aanvoerder van de bouwploeg heeft zelfs tijd genoeg om in afwachting van het zandcement een uitgebrei de rondleiding door de kale vertrekken te geven. „Dit heet een B-accommodatie", zegt Klein, terwijl hij een weids ge baar met zijn arm maakt. „Meer hebben we hier niet no dig. Zelfs de A-accommodatie in Zoetermeer verdwijnt. Maar onze zaal van 34 bij 14 meter wordt zo aantrekkelijk, dat ere- divisionist Lelystad United bij ons haar thuiswedstrijden wil spelen." Klein zou willen dat zijn ei gen vereniging van zo'n 200 le den hetzelfde deed, maar de eredivisie is nog te hoog gegre pen voor de Veense tweededivi sionist. „Vroegei; speelden we op dat niveau, tegenwoordig kan dat alleen maar met spelers van buitenaf. Maar een club mag van hen nooit afhankelijk worden." De bedrijvige oud-voorzitter richt zijn aandacht daarom lie ver eerst op de nieuwb.ouw. Het visitekaartje van De Treffers kan sportief Roelofarendsveen en omstreken een impuls geven. Zo gaat ook de naburige hard loopvereniging Plantaris er op vooruit, als zij op dinsdag en donderdag gebruik van de mas sageruimte in het Treffers-ge- bouw kan maken. In een cur suszaal geven deskundigen straks les aan tafeltennissers uit de wijde omtrek. Klein zweert bij samenwerking. „Dat is ook het grote voordeel van dit pro ject: de firma Heembouw was hier toch al bezig met de uit breiding van sporthal De Twee sprong en heeft voor ons het casco van het gebouw neerge- 1 d l rs De invulling daarvan pakkie-an van De Klein houdt zich daarbij strengste eisen van de koepel NOC*NSF. Zo invaliden overal terecl rs hoeken afgevlakt en heb w vrijwilligers ladingen ex ia. nen aangebracht om gev t uitsteeksels in te bi Steeds stelde Klein technisch en organiseer de planning bij. Zo biedt het laatste ogenblik raam in de bestuurskan i mensen op de tribune uitzicht op de zaal. Met een andere hoopt Klein de volksg heid een dienst te be Door speciale anti pijpjes aan de douch nl dwijnt de laatste drupe ias een naar de afvoer, waai geen kans is op stilstaan waarin de gevaarlijke bi p gedijen. „Dan behoort wekenlang douchevertx als afgelopen winter na tering van de legionellab definitief tot het verledei j£S po"en Z0ETERW0UDE, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote RUIME PARKEERGELEGENHEID. Tevens gevestigd in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Herman Klein (rechts), met Kevin Olijerhoek en Ed Oomen aan het werk in de nieuwe tafeltenniszaal van De Treffers: „Van de zestig vrijwil fa hebben we er veertig nog niet hoeven optrommelen." foto wimi gi 'Droogbloemenboerderij sprong in diepe' De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertellen les en Dita Bos uit Nieuwveen over hun droogbloemenboerderij De Sfeerstal. Dita Bos heeft altijd al van bloemen gehouden. Als kwe kersdochter uit het Westland is ze ermee opgegroeid. Nadat ze was getrouwd met een Nieuw - veense akkerbouwer, verrees er dan ook al snel een bloemen veld tussen de aardappelen en spruiten. In de loop van de ja ren werd de bloementeelt een steeds belangrijker onderdeel van het bedrijf voor les (53) en Dita (50) Bos. Tegenwoordig gaan de bloemen niet meer naar de veiling, maar recht streeks naar de stalzolder om te drogen. Ze komen weer naar beneden om in droogbloemen boeketten te verdwijnen. Een hobby werd een neventak. In middels is hun droogbloemen- boerderij De Sfeerstal bijna een hoofdtak. „Het is een hoofdtak wat het aantal uren werk betreft, maar nog niet wat qua inkomsten", zegt les Bos die ook nog aard appelen en tarwe teelt. „Het is drukker dan de spruitenteelt, maar minder zwaar. Om ge zondheidsredenen ben ik en kele jaren geleden met de spruiten gestopt." Met zijn vrouw zit hij deze ochtend in de Sfeerstal. Aan de houten balken en de typerende ramen is te zien dat het eens een koei enstal moet zijn geweest. Nu staan er drie grote tafels waar aan cursisten aan hun itfoog- bloemenboeket kunnen wer ken. Overal staan geurige droogbloemen. Tegen de mu ren hangen hopranken. Enthousiast vertellen ze over hun in deze regio unieke be drijf. Dita is altijd al bezig ge weest met bloemen. Met haar vriendin Ank Warnaar, een Nieuwveense die eveneens uit het Westland komt, kwam ze op het idee om hun hobby uit te dragen naar andere mensen. Het was 1995. Met zijn drieën toverden ze de stal die alleen voor opslag diende om tot een cursus- en winkelruimte met de toepasselijke naam De Sfeerstal. „Het was een sprong in het diepe", zegt Dita. „We begonnen zonder goed te we ten waaraan." Ook aan de omgeving van de boerderij besteden de Bossen veel aandacht. Vrijwel alle bloemen die ze voor de boeket ten nodig hebben, telen ze zelf. Bij het zaaien denken ze na waar ze het doen. De bloemen mogen niet in saaie, rechte lij nen naar boven komen. Met al lerlei cirkels en kleurencombi naties is de tuin op zich al een bezienswaardigheid. Rijdend les en Dita Bos (links) in de Sfeerstal: „Iemand die geïnteresseerd is, mag altijd langskomen. Maar zo iemand moet niet denken dat het een gouden greep is." foto mark lamers Behalve cursussen geven Dita en les Bos ook op afspraak rondleidingen op hun bedrijf. De droogbloemenboerderij maakt bovendien deel uit van de nieuwe 7Hovenroute, een fietsroute langs zeven boerde rijen in de omgeving van Nieuwveen en Nieuwkoop. De winkel is op alle dagen behal ve op vrijdag open. Eens in het jaar houden ze zogenoem de Sfeerstaldagen. Behalve een kennismaking met de droogbloemenboerderij, zijn er ook allerlei attracties en is er een terras ingericht. Dit jaar zijn de open dagen op 8 en 9 september. Voor meer informatie: 0172-538642. marieta kroft op de Hogedijk in de richting hopstelling op: een grote hou- van de boerderij valt vooral de ten stelling waarlangs hop groeit. De teelt van hop is hun specialiteit. „Hop wordt vrijwel alleen in landen als België, En geland en Duitsland geteeld voor het bier. Wij hebben daar dan ook de kennis vandaan", zegt Dita. Spijt van de sprong in het die pe heeft het echtpaar Bos aller minst. Maar of ze het een colle ga-agrariër die op zoek is naar uitbreiding van de bedrijfsacti viteiten zouden aanraden, be twijfelen ze. „Iemand die geïn teresseerd is, mag altijd langs komen. Als hij er een passie voor heeft, moet hij eraan be ginnen. Dan zal het ook sla gen", zegt les Bos. „Maar zo ie mand moet niet denken dat het een gouden greep is."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18