veilige HSL-tunnel Cliëntenraad van zorgcentrum Rustenborch treedt af Dwangsom voor Catalpa Regio We zijn er niet op uit alles tegen te houden' BufSGIllCestGr eist ii Leidschendam jresenteert visie op Stompwijk 'Waarnemend burgemeester hoeft niet ergste te betekenen' Subsidie voor pontje De Kaag DERDAG 25 MEI 2000 ld weg bij inbraken jDQRPIn een woning aan de Karolusgulden in Leiderdorp steren ingebroken. De dader kwam binnen toen de voor even openstond. De bewoner mist geld en papieren. Ook de Lisdoddekreek werden geld en papieren gestolen. inl jtorfiets in brand ichoten Aan de Zwaluwweg in Voorschoten is vannacht motorfiets helemaal uitgebrand. Het voertuig stond in het iek van een flat. Daar raakte de stoppenkast door de brand 'atf ic«v WW». ..uu. .U.UV.V. hadigd. De brandweer bluste het vuur. b inposium over wonen in toekomst schoten 'Domotica en Telematica' is de titel van een sym- lcjer urn over de invloed van moderne technologische ontwikke- jet in op het wonen in de toekomst op donderdag 22 juni om 0 uur in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan ;'er| oorschoten. Het symposium is een initiatief van de Vrou- die 'KV oegstgeest erna straatsma Zorgcentrum Rustenborch in Oegstgeest heeft op tijd zijn plannen voor nieuwbouw ingediend. Dat zegt interim-directeur Stuurman als reactie op de aanhoudende onzekerheid bij het personeel en de bewoners van het verzorgingshuis. Uit onvre de over de gang van zaken heeft de cliëntenraad haar taken neergelegd. De ondernemingsraad diende een motie van wantrouwen in bij het be stuur, waarop tot heden nog geen reactie is geko men. Stuurman, die sinds 1 maart in dienst is om or de op zaken te stellen in het door interne crises geplaagde verzorgingshuis, heeft pal voor de deadline van 1 april een globaal nieuwbouwplan ingediend bij het Zorgkantoor. Was dit niet ge lukt dan had Rustenborch de komende vier jaar geen aanspraak kunnnen maken op rijksgelden voor nieuwbouw. Volgens de directie van Rus tenborch is uitbreiding en verbouwing hard no dig om het zorgcentrum exploitabel te houden. ,,Ik had vier weken de tijd om een plan in te dienen en dat is natuurlijk bijzonder kort, maar het is gelukt", zegt Stuurman, die ook directeur is van het Leidse verzorgingshuis Roomburgh. Hij heeft geen kant en klaar nieuwbouwplan naar het Zorgkantoor gestuurd, maar een 'totaalpak ket aan cijfermateriaal'. „Ik heb de mogelijkhe den voor algehele vervangende nieuwbouw en gedeeltelijke nieuwbouw laten doorberekenen en dat opgestuurd. Dat is voldoende om op de lijst te komen voor een nieuwbouwbudget." Onder leiding van de vorige directeur, Krom, zijn vorig jaar wel twee nieuwbouwplannen uit gewerkt, maar zij voldoen volgens Stuurman niet meer. „Het eerste plan was gebaseerd op het idee om van drie bestaande kamers twee nieuwe ka mers te maken. Maar de kamergrootte die je dan hebt voldoet niet meer aan de nieuwste eisen van het ministerie. En dan was er een plan om van twee kamers één nieuwe kamer te maken. Maar dat zou weer betekenen dat je van het huidige aantal kamers van 150 teruggaat naar 75 en dat is veel te weinig om Rustenborch exploitabel te houden." Volgens Stuurman zijn inmiddels ook weer po gingen gedaan om te komen tot een fusie met het naastgelegen verpleeghuis Van Wijckerslooth. De suggestie van de afgetreden cliëntenraad, dat de directie afziet van de fusie, wijst Stuurman van de hand. ,,lk heb er vertrouwen in dat een fusie Alsnog zal lukken", zegt Stuurman. De vorige di recteur van Rustenborch heeft de onderhande lingen daarover afgebroken. „Met de diensthoof den van beide huizen is het overleg nu weer op gestart. Maar veel is er nog niet gebeurd, want bij Van Wijckerslooth is er ook een wisseling van de wacht geweest. Ik ben de afgelopen weken voor namelijk met interne zaken bezig geweest." De cliëntenraad, die zich eind vorig jaar tegen de plotselinge benoeming van Stuurman keerde, heeft vooralsnog weinig vertrouwen in de gang van zaken. In een ontslagbrief aan het bestuur van Rustenborch, heeft de raad het over een 'zeer vijandig en onaangenaam treffen' met het be stuur. Voor 'enig overleg' zou al geruime tijd geen ruimte zijn. Jan Sevenster nieuwe voorzitter Betrokken Warmonders Zonnevylle: 'Geen helderheid, geen vergunning lO IIIDY NIHOF ïltOf 7 a €11 ei p de 'taai)nd'judy nihof ekef- lenkt dat de Vereniging Jcen Warmonders de itgang wil tegenhouden ot 1 het mis. Volgens de nieu- le^' orzitter Jan Sevenster (38) e beslist niet het doel van 111 eniging. „We zijn niet te- randeringen of ontwikke- Onze doelstelling is ond mooi te houden. Dat ;t zeggen dat je niks meer loen. Je kunt het dorp ook ooier maken." en universitair do- an Sevenster groeide op rmond, woonde achttien Leiden en keerde ander- ar geleden terug naar het ooa vaaraan hij zijn hart heeft id. Toen de Betrokken onders hem vroegen Yf tter te worden aarzelde moment. Niet alleen hij het roerend eens is vat de vereniging voor ïeeft: het behoud van het ijke en dorpse karakter 'armond. Ook omdat hij iniging beter wil profile- niet zo dat de ver- g was ingeslapen. Maar )ieten onszelf wel wat dui- r neerzetten, denk ik. Dat t zeggen dat we ons over- e gaan bemoeien, want erlies je aan kracht. We Sn ons niet bezighouden k wissewasje. We moeten n als het nodig is." oekomst van recreatie-ei- Koudenhoorn, het be- dnd dorpsgezicht, de hin- 'ain Schiphol, dat zijn de ^f'waar de aandacht van de Iken Warmonders naar i. Ook de plannen voor uw van een botel in de 'et e ilder en de sloop- en bouwplannen van ver- jshuis Huize Liduina e vereniging op de voet. er geldt dat de Betrokken Toonders niet koste wat het illen proberen ontwikke- e Y te dwarsbomen. Se- Pel1 r beseft ook wel dat het lz^L e pand van Liduina met 1 eine kamertjes niet vol- an de eisen van de tijd. jn er niet op uit tegen te omen dat mensen op een 1 v£Une manier kunnen leven. n 01 dingen moeten wel pas- nn Warmond. Liduina is een karakteristiek pand. Daar geen flat van tienhoog de plaats komen." Jan Sevenster, de nieuwe voorzitter v willen geen kermis voor ze a ni( Wat Sevenster verbaast, is dat de vereniging zo .weinig leden heeft. Telkens merkt hij hoeveel bijval de Betrokken Warmon ders krijgen" als ze van zich doen spreken. Onlangs nog stond Sevenster op zijn achter ste benén .toen hij vermoedde dat Koudenhoorn toegankelijk zou worden voor auto's. „We kregen toen heel veel positieve reacties. Toch hebben we maar tussen de 100 ert de 200 leden. We zouden veel groter kunnen zijn. En moeten zijn. Daar wil ik ook proberen iets aan te doen." Ondanks alle bijval beseft Se venster dat de Bétrokken War monders geen spreekbuis zijn van de hele Warmondse ge meenschap. Daarom is hij ook niet zo blij met de verenigings- naam. „Die naam is niet erg..., elegant. Sommige mensen wer pen het ons wel eens voor de voeten: alsof alleen jullie be trokken zijn! En daarin hebben ze gelijk: mensen die heel ande re ideeën hebben dan wij, zijn niet minder bètrokken bij het dorp. Al zou ik die andere be trokken Warmonders wel wat vaker willen horen." Een ander verwijt dat de ver eniging regelmatig krijgt, is dat zij .Warmond voor de Warmon ders wil houden. Dat is onte recht, vindt Sevenstar. „Dat staat niet in onze doelstellin gen. We vinden het prima als mensen van buiten naar War mond komen, maar we willen geen kermis voor ze aanleg gen." Burgemeester Van der Wel heeft er de laatste jaren steeds op gehamerd dat War mond met name op het gebied van recreatie meer moet gaan betekenen voor omliggende ge meenten, wil "het dorp haar zelfstandigheid behouden. „Dat is een loze kreet waar ik nooit een onderbouwing voor heb gehoord", reageert Sevenster. „Als er geen autobrug naar Koudenhoorn komt, betekent dat dan dat Warmond zijn zelf standigheid verliest? Ik zie dat verband helemaal niet." Dat brengt de nieuwe voor zitter op een ander misver stand. De Vereniging Betrokken Warmonders beschouwt de ge meente niet als tegenstander. Of het nu gaat om behoud van de zelfstandigheid van de ge meente of om Koudenhoorn, Sevenstar wil graag samen met de gemeente optrekken. ..Ik heb grote bewondering voor de mensen die zich inzetten voor het gemeentebestuur. Alleen: bestuurders zijn vaak ambiti eus, willen zaken groots aan pakken. Dat wringt weieens een beetje met onze standpunten. Maar ik wil graag met de ge meente samenwerken. Je moet kritisch zijn, maar ook con structief." d voor bezoekproject ouderen za^ chting Pluspunt in Lei- p krijgt 11.000 gulden .it Juliana Welzijn Fonds. geb ld is bestemd voor het in 'e( werking met Oegstgeest, Treilde en Voorschoten op- 3mP bezoekproject ouderen, tbar nt hoopt met het project kunjiende vier jaar 1400 ou- te bezoeken. De bedoe ling is zoveel mogelijk informa tie over de behoeften onder ou deren te vergaren. In de huidige situatie zijn er in Leiderdorp aan de ene kant zelfstandig wo nende ouderen die een mini maal beroep doen op de voor zieningen en daarnaast een groot aantal ouderen in verzor gingshuizen die een maximaal beroep op de zorgvoorzienin gen doen. Ie V discussies bleven gister- I uit tijdens een bijeen- -f-yg t op het gemeentehuis in dg j :hendam over de toe van Stompwijk. Onge- lertig Stompwijkers lie- nsdi'cfi informeren over de •diilcen van gemeente het nieuwe bestem- iplan 'Kern Stompwijk'. rhendam wil de woon- e van de dorpskern waar lijk versterken. Bedrijven ïn functie hebben voor )rp zelf en die geen hin- )pleveren, kunnen ge in de dorpskern blijven, ven die gericht zijn op jo en bedrijven die over- 'eroorzaken zouden op moeten verkassen een bedrijventerrein. De gemeente wil sluip- en vracht verkeer zoveel mogelijk we ren. Voor fietsers moet Stompwijk veiliger worden. De door de gemeente ge presenteerde visie moet na al lerlei inspraakprocedures uit monden in een nieuw be stemmingsplan. Een aanwezi ge drong er bij de gemeente op aan rekening te houden met de behoefte aan senioren woningen. De gemeente heeft een aan tal locaties voor nieuwbouw op het oog. Het gaat om een klein gebied bij de westelijke entree van Stompwijk. Verder kan op kleine schaal worden gebouwd in de pmgeving van manege 'de Blesruiters'. Ook denkt de gemeente aan nieuwbouw op een klein per ceel ten westen van de Jan Koenensloot. leiderdorp» eric went Leiderdorp legt Catalpa een dwangsom van 600 gulden per dag op, omdat kinderdagver blijf De Springschans nog steeds onvoldoende gediplo meerd toezicht heeftin de mid dagpauze. Leidt de strafmaatre gel na 15 dagen nog niet tot verbetering, dan gaat Leider dorp 'vervolgstappen' nemen. De dwangmaatregel wordt van kracht zes weken nadat Catalpa daar schriftelijk van op de hoogte is gesteld. Het conflict gaat terug tot september 1999. De gemeente Leiderdorp vindt dat kinder dagverblijf De Springschans in de uren tussen de middag twee gediplomeerde krachten moet inzetten voor het toezicht op de kinderen. Dat ligt vast in de ge meentelijke Verordening Kin deropvang. Catalpa, 'eigenaar' van De Springschans, ziet daar geen mogelijkheden toe. Perso neel is niet te krijgen, betoogde directeur H. Duijneveld eerder in deze krant. Noodgedwongen zet zijn organisatie daarom naast gediplomeerde krachten ook stagiairs in. Leiderdorp weigert een stagiair echter als een gediplomeerde beroeps kracht te zien. Nadat verschillende waar schuwingen niet hielpen, stelde de gemeente Catalpa begin april een ultimatum. Is de situ atie op 1 mei niet verbeterd, dan volgen er strafmaatregelen, kondigden burgemeester en wethouders aan. Toen bij con trole op 3 mei bleek dat De Springschans de regels nog steeds overtreedt, was voor de gemeente de maat vol. Gisteren is Duijneveld door twee ambte naren op de hoogte gesteld van de maatregelen. Toch is er volgens de Catal- pa-directeur nog steeds een eenvoudige oplossing voor de problemen: „Het gaat hier om een gemeentelijke verordening. Als Leiderdorp dat wil, dan kan er heel eenvoudig van de bepa lingen uit die verordening afge weken worden. Ik zou me bij voorbeeld kunnen voorstellen Leiden en Warmond zijn bereid mee te betalen aan het pontje van watersportvereniging De Kaag over de Zijl. De vereniging had beide gemeenten om sub sidie gevraagd, omdat de mees te gebruikers van het pontje geen lid zijn, terwijl De Kaag wel opdraait voor alle onder houdskosten. Volgens de ver eniging is het niet meer dan lo gisch dat Leiden en Warmond meebetalen aan de 'openbare voorziening'. Warmond en Leiden willen de vereniging nu tegemoetko men door in elk geval twee jaar lang bij te springen. Warmond geeft 2000 gulden, Leiden denkt aan maximaal 3000 gulden. Bei de gemeenten hechten veel be lang aan behoud van het pont- De burgemeesters van de HSL-gemeenten willen dat er snel meer duidelijkheid komt over de veiligheid in de treintunnel. „Voor negentig procent is die duidelijkheid er, maar we missen er nog tien. Pas dan kunnen wij be palen of de bouwaanvraag voor de tunnel ontvankelijk is", aldus de Leiderdorpse burgemeester Zonnevylle. Hij deed deze uitspraak na afloop van de jaarvergadering van de Hollandse Brandweer- en Hulpverleningsbond (HBHB) in Brussel. leiderdorp En aangezien de brandweer korpsen nog niet overtuigd zijn van de veiligheid bij calamitei ten, moet er eerst nog verder gepraat worden met de HSL- projectorganisatie." Dat gaat de komende dagen gebeuren. Grootste punt van zorg is nog de afvoer van passagiers bij brand of bij een botsing tussen twee treinen. Ter discussie staat onder meer de breedte van de Leiderdorp is de eerste ge meente die de bouwaanvraag voor de HSL-tunnel moet be oordelen. Maar voordat de ge meente dat kan moet er eerst helderheid komen over de vei ligheid in de tunnel, vindt Zon nevylle: „Voor ons is het advies van de brandweer maatgevend. perrons, en de hoeveelheid trappen en liften in de vlucht- schachten. Zonnevylle: „Wij wachten nu de aanvullende voorstellen van de projectorga nisatie af." In december vorig jaar dreig den de burgemeesters van Lei derdorp en Rijnwoude de aan leg van de geboorde HSL-tun nel nog te dwarsbomen als hij niet veiliger wordt. „We hebben de hakken in het zand gezet: als een aantal zaken niet beter wordt geregeld, dragen we de bouwvergunning ter schorsing voor", liet Zonnevylle toen we ten. In Brussel herhaalde de Leider- dorpse burgemeester dat drei gement nog eens, in iets andere bewoordingen: „Als er geen helderheid is, dan komt er geen vergunning." vervolg van voorpagina De komst van een waarnemend burgemeester naar Warmond hoeft volgens burgemeester Tim- mers van Oegstgeest niet het einde te betekenen van Warmond als zelfstandige gemeente. Timmers trekt de vergelijking met de gemeente Bloemendaal, die ook een tijdelijk burgemeester kreeg. „Er is toen gekeken of Bloemendaal niet samen kon gaan met Haarlem. Maar men is tot de conclusie gekomen dat Bloemendaal krachtig genoeg was om op eigen pootjes te staan. Een waarnemend burgemeester hoeft niet te beteke nen dat een gemeente zijn zelfstandigheid ver liest." De Leidse burgemeester Postma wil op dit mo ment niet filosoferen over alternatieven voor het geval het Rijnstad-plan niet doorgaat. „Het colle ge en de raad staan volledig achter het idee van Rijnstad. Nog steeds. We hebben het ook nog maar een paar maanden geleden ingediend. Dan zou het onzin zijn om het nu al te laten vallen." In het Rijnstad-plan stelt Leiden voor zichzelf op te heffen en vervolgens samen met een groot aantal gemeenten in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek een nieuwe stad te vormen. Hoe wel Leiden nooit een minumum-aantal 'deelne mers' heeft genoemd, is het plan volgens Postma niet uit te voeren als alleen Warmond erbij komt. „Wil je de bestuurlijke slagkracht vergroten, dan moet je direct meer gemeenten meenemen." dat Leiderdorp ons vrijstelling geeft op voorwaarde dat wij de situatie voor 1 september 2001 rechttrekken." Duijneveld heeft ook nog een andere suggestie: ,Als Leiderdorp mensen in op leiding als volwaardige functio narissen telt, dan zijn we ook uit de problemen." De gemeente voelt niets voor de oplossingen die Catalpa aandraagt. „Voor ons is de inzet van stagiairs onbespreekbaar. De kwaliteit staat hoog in het vaandel aldus een woordvoer ster. Bovendien is Leiderdorp juist van plan de Verordening Kinderopvang nog dit jaar aan te scherpen. „Om interpretatie verschillen in de toekomst te voorkomen." Voorafgaande aan de defini tieve beschikking heeft Duijne veld alvast een jurist in de arm genomen. „Om te kijken of de dwangsom kan worden aange vochten. Wij vinden namelijk dat we er werkelijk alles aan ge daan hebben om dit probleem op te lossen. Maar de krapte op de arbeidsmarkt nekt ons." je, dat is opgenomen in een toeristische fietsroute vanuit Leiden. A. van Beek, commissaris jachthavens van De Kaag is blij met het geld. Wel hoopt hij dat de gemeenten ook na 2002 ge meenten subsidie blijven ge ven. .Anders moeten we mis schien wel stoppen, of naar an dere oplossingen zoeken die minder aantrekkelijk zijn." Leidsch DagbladARCHIIiVJilV ANNO 1900 Vrijdag 25 Mei TER AAR - Ook in deze ge meente circuleert een adres aan het College van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land, met verzoek tot mede werking der totstandkoming van de voorgenomen plannen tot den aanleg van een tram lijn Amsterdam-Alfen, in ver band met de verbinding, die alsdan daardoor met deze ge meente zou worden verkregen, door aansluiting van een om nibus, die, naar men ver neemt, van hier dagelijks eni ge malen naar Nieuwveen zou rijden, alwaar een station zou gevestigd worden. Met het oog op den velen handel, die in deze gemeente wordt gedreven, is de aanleg voorzeker, met betrekking tot deze plaats, van groot belang. ADVERTENTIE - ZATERDAG AVOND 26 MEI, te Zeven uren: OPENING van het Grand Café-Restaurant "In den Vergulden Turk", BREESTRAAT 84 Plats du Jour. Plats du Soir. Diners prix fixes et la carte. ANNO 1975 Zaterdag 24 mei LEIDEN - De Leidse politie heeft een 22-jarige ex-verple ger aangehouden, die heeft bekend de gewapende overval op Slavenburg's Bank op 1 mei te hebben gepleegd. Hij dwong toen de kassier onder bedreiging van een kapmes hem ongeveer 26.000 af te geven. De verdachte was een be kende van de politie, maar stond niet als crimineel te boek. De man is meteen (op 2 mei) afgereisd en heeft een dag of tien een prima leventje geleid in Turkije, Thailand en de Philippijnen en ook ande ren in zijn buit laten delen door het geven van fooien. Toen hij weer terug was had hij geen cent meer op zak. De samenstelling van de nep- bom, die de man in het kan toor had geplaatst, heeft voor de recherche een belangrijk deel van het totale onderzoek uitgemaakt. Door het intact houden van de 'bom' kon na melijk makkelijk worden nage gaan waar de ingrediënten vandaan kwamen. De man werd in de nacht van donder dag op vrijdag aangehouden. A -f -■ LEIDEN - De park-in in het Van der Werfpark werd gistermiddag af gesloten met een barbecue-party, georganiseerd door de SSR. 's Mid dags was er in het kader van het drie-generatie-project een liedjes programma met o.a. Jan van Rhenen. foto archief leidsch dagblad Men heeft dat nog even ge heim gehouden omdat afgelo pen zaterdag de recherche een 20-jarige horecamedewer- ker heeft kunnen aanhouden, die hand- en spandiensten aan de overvaller had ver leend. Deze man was niet di rect betrokken bij de overval. Voor zijn hulp ontving hij een bedrag van 3500. Aan het onderzoek hebben in het begin zes en later twee rechercherus constant ge werkt. De overvaller maakte bij zijn aanhouding een lakonieke in druk. Hoofdinspecteur Verzij den: "Hij heeft de grote Piet uitgehangen en die indruk maakt hij nu nog". Zeer binnenkort zullen bei de mannen voor de Officier van Justitie woren geleid. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dat o verschri jvingskaarttor waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bl) 18lrir Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad .Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie v; Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weki

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17