HBG woedend o wethouder Prins Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR 41 00 BEL 071^5128030 Politiek Voorhout verdeeld over proef met afsluiten Herenstraat 'Wanneer komt eindelijk die kinderboerderij in Katwijk Drie nieuwe lokalen voor Johannesschool Hillegom Verwoede strijd om titel van het 'Zeehos' Paardenmarkt in Rijnsbur DONDERDAG 25 MEI 2000 976 voorhout annette van der elst De Voorhoutse politiek is ver deeld over het voornemen om de Herenstraat bij wijze van proef af te sluiten voor auto verkeer. Het college van burge meester en wethouders wil in september de winkelstraat ge durende vier zaterdagen voor gemotoriseerd verkeer afslui ten. Dit is een direct uitvloeisel van een afspraak in het colle geprogramma. Doelstelling is de Herenstraat gezelliger, veili ger en aantrekkelijker te maken voor het winkelend publiek. Het weren van het - vaak te hard rijdend - doorgaand ver keer is dan noodzakelijk, vol gens b&w. In een commissievergade ring van gisteravond bleken al leen de collegepartijen WD, PvdA en Voorhouts Belang vóór de afsluiting. Alleen door een proef te nemen, kun jó we ten wat de effecten zijn, bear gumenteerden zij. „Onderzoek alles en behoud het goede", al dus Meijles van Voorhouts Be lang. Een rustiger straat waar het prettig vertoeven is, en eventueel braderieën kunnen worden gehouden, is het enige voordeel van de afsluiting, zo blijkt uit een ambtelijke nota. De nadelen daarentegen zijn legio. Door de omleiding van het doorgaand verkeer worden de omliggende straten onveili ger en leiden zij schade door de toename van het autover keer. Ook zal daar de parkeer druk erg groot worden. Verder lijden de winkeliers mogelijk economische schade door de proefneming, vanwege een verlies aan klandizie. Woordvoerder J. Hoek van winkeliersvereniging WiVo stelde gisteravond dat dit zeker zal gebeuren, omdat het huidi ge winkelaanbod in de Heren straat alleen gericht is op snelle aankopen. „De Herenstraat moet het hebben van de 'hit en run' mogelijkheid. En voor veel volumineuze artikelen, zoals kratjes bier en doe-het-zelf ar tikelen is een auto nodig. Bo vendien moeten we er voor het organiseren van braderieën al tijd geld bijleggen." Hoek concludeerde dat de Herenstraat als winkelerf al leen mogelijk is als de Noorde lijke Randweg er ligt en alleen bestemmingsverkeer de straat aandoet. D66'er Heemskerk en woordvoerder van Gemeente belangen Kerkvliet, betoogden eveneens dat het nu niet het moment is om de Herenstraat af te sluiten. Heemskerk: „Er is geen fatsoenlijke omleiding, waardoor de problemen wor den verschoven naar omlig gende wijken; er valt parkeer gelegenheid weg, waar wel be hoefte aan is. En de bereik baarheid van de Agnes neemt af. Hoe moet de servicetaxi er komen? En de hulpdiensten?" Kerkvliet voegde daaraan toe dat het huidige winkelaanbod niet uitnodigt tot slenteren. „Anders zouden we geen cen trumplan nodig hebben." Ook CDA'er IJdo hield een slag om de arm: „Wil je zo iets doen, dan moet er een breed draag vlak zijn. Hebt u met alle be trokkenen gesproken? Ook met het kerkbestuur, want op zater dag zullen er ook begrafenis sen zijn." IJdo wees verder op de mogelijke juridische gevol gen. Hij doelde hiermee op de mogelijkheid voor onderne mers om schade, die niet valt onder het zogeheten ondeme- mersrisico, te verhalen op het gemeentebestuur. Momenteel onderzoekt het MKB in samen werking met de Vrije Universi teit van Amsterdam, hoe over heden overal in. het land com pensatie toekennen voor scha de. De resultaten moeten win keliers in de toekomst in staat stellen juridische stappen te zetten tegen gemeentebestu ren die het begrip onderne mersrisico al te gemakkelijk ge bruiken. Wethouder Van Steijn (ruimtelijke ordening/Voor- houts Belang) beloofde de ge maakte opmerkingen ter harte te nemen. „Het wordt ver volgd", besloot hij. Bewoners van het Zeehospitium spelen hun wedstrijd jeu de boules. De strijd om de eerste plaats is soms hevig. foto mark lamers „er zijn er uij zegi jan van Moorsel, „die er zeer bedreven in zijn." Iedereen wil van ieder een winnen. „Het gaat er soms zeer fanatiek aan toe. En als het balletje wordt gemist, dan is het schelden niet van de lucht." De leden van Boules de la Mer zijn, op een na, bewoners van het Zeehospitium. Ze spelen op drie 'indoorbanen'. Twee van die banen liggen in de recrea tiezaal, een ligt in de gang. Dat laatste is niet ideaal, want dan kan niemand er langs met zijn karretje. Dat is soms best een probleem, want het is altijd druk als er wedstrijden worden gespeeld. En als het spelen is afgelopen, wordt er aan de bar nog even nagesproken over de wedstrij den. Die bar wordt bemand door vrijwilligers. Van Moorsel: „Zonder die mensen zou onze club niet bestaan." Boules de la Mer is aangesloten bij de Nederlandse Jeu de Bou- les-bond. Het zou de Katwijkse vereniging goed uitkomen als er eens een wedstrijd tegen een andere, gelijksoortige, club ge speeld kan worden. Van Moor sel: „Spelen tegen dezelfde mensen gaat op een gegeven moment vervelen. Je wilt wel eens een ander gezicht zien." Tot nu toe hebben zich nog geen tegenstanders gemeld in Katwijk, ondanks de zoekpo- gingen van de voorzitter en zijn bestuur. Ook de bemoeienis van de Nederlandse bond en de NEBAS (de bond voor aange past sporten) leverde niets op. Maar ook het kampioenschap van Katwijk is mooi. In de scha duw van de successen van de plaatselijke zaterdaghoofdklas ser voetbal, wordt in het Zee shospitium een mooie strijd ge leverd. Jeu de boules is overi gens niet de enige activiteit, die in de Katwijkse duinen wordt georganiseerd. De bewoners 'geven' zich ook voor rolstoel- dansen. Jeu de boules en rolstoeldan- sen. Het wordt nooit meer rus tig in het 'Zeehos'. Rectificatie veiling Langeveld noordwijkerhoutIn het bericht over de veiling van Langeveld in Noordwijkerhout meldden we maandag dat het bisdom Rot terdam er niet in slaagde de beelden van 'Maria', 'engel Gabriel' en 'broeder Franciscus' te bemachtigen. Dat is volgens een woordvoerder van het bisdom echter wel het geval geweest. Bo vendien kocht het bisdom een wierookvat en een aantal proces sietoortsen. De woordvoerder meldt dat er sowieso geprobeerd wordt om religieuze relekwieën voor de kerk te behouden. Bejaarde vrouwen van tasje beroofd voorhout Twee Voorhoutse vrouwen van 84 en 85 jaar oud zijn gistermiddag kort na elkaar van hun tasje beroofd. Dat ge beurde achtereenvolgens op de Professor Aalberselaan en de Churchilllaan in Voorhout. De politie gaat ervan uit dat de vrouwen het slachtoffer zijn geworden van dezelfde daders. Bij beide vrouwen werd de tas uit hun loopkarretje gestolen. Het 84-jarige slachtoffer werd later opgebeld door een man die zei dat hij van de politie was. De vrouw meldde hem dat dat niet kon, omdat zij op dat moment al politiebezoek had. Daarop werd de verbinding verbroken. Hoofdletsel na aanrijding valkenburg Een 13-jarige Leidse fïetsster heeft gistermiddag bij een aanrijding op de Voorschoterweg in Valkenburg met een Lissese automobiliste een hoofdwond opgelopen. Het meisje reed over het fietspad en stak plotseling de rijbaan over. De au: tomobiliste schrok daarvan, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Hét meisje is voor behandeling van haar verwon dingen naar het LUMC overgebracht. Kinderen laten wensen horen tijdens jeugddebat Projectontwikkelaar wil samen met Lisse Vak C ontwikkelt De Hillegomse Johannesschool krijgt ruim acht ton van de ge meente voor het aanbouwen van drie nieuwe klaslokalen. Steeds meer leerlingen melden zich aan bij de in het centrum gelegen katholieke basisschool. Daarom heeft de school drin gend meer ruimte nodig. De raadscommissie onder wijs ging gisteravond akkoord met het verlenen van een kre diet voor de verbouwing: ruim 815.000 gulden voor uitbreiding van de school met drie perma nente leslokalen. Van dit be drag wordt 200.000 gulden be stemd voor het maken van een bouwplan. Uitbreiding van de school is namelijk een ingewik kelde zaak vanwege de huidige ronde vorm van het gebouw en de beperkte ruimte rondom het gebouw. Desondanks hoopt de school nog dit jaar met de nieuwbouw te beginnen. Naast de acht ton voor de uit breiding krijgt de Johannes school 79 duizend gulden voor het vervangen van oude stalen kozijnen en nog eens 29 dui zend gulden voor het aanschaf fen van leermiddelen en meu bilair voor de nieuw te vormen vijftiende groep. Tenslotte trekt de gemeente ruim 67 duizend gulden uit voor de huur van vijf lokalen in het Bernadettegebouw, achter de te krappe Johannesschool. Wie denkt dat bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk zich niet met sport bezig kunnen houden, maakt een ernstige fout. Momenteel zijn 33 van de 110 bewoners verwikkeld in de verwoede strijd om het kampioenschap jëu de boules. En dat is een he vige slag, waarbij geregeld fer me krachttermen zijn te horen als de bal niet de juiste richting uitgaat. Piet Reychard is vermoedelijk de nieuwe kampioen; de zesti ger gooit het beste gemiddelde. Maar zeg hem nou niet dat hij 'op zeker' de titelhouder van het Zeehospitium gaat worden. Reychard is een nerveus type, die zich nog lang geen kampi oen waant, terwijl hij dat in fei te al is. Op 31 mei valt de beslis sing na 435 slopende competi tiewedstrijden. Op het Zeehos pitium en bij Reychard zelf is de spanning te snijden. Jan van Moorsel is de voorzitter van de vereniging Boules de la Mer. Hij gooit zelf niet, dat laat hij liever over aan anderen. Boules de la Mer viert op 1 juni de tiende verjaardag en dat moet iedereen maar eens we ten, vindt het bestuur. Op die zaterdag wordt er door het Zee hospitium een open dag ge houden. Belangstellenden kunnen dan zien dat het jeu de boules dat wij kennen van de Fransen in het Zeehospitium op een ande re manier wordt gespeeld. Dat moet Qok wel, want niet iedere bewoner is in staat om een bal te gooien. De bewoners gooien aangepast met een plank, waar in diverse gaten zijn gezaagd. De plank staat schuin tegen de grond. Hoe verder het gat, des te meer snelheid kan er worden gemaakt. katwijk natasja augustinus „Wanneer komt er nou einde lijk eens een kinderboerderij in Katwijk, waar ik lekker zonder gevaar kan lopen en de dieren kan voeren. Ik ga er dan mis schien wel elke dag naartoe." Dat schrijft Daniël Kieviet (6) uit groep twee van de Reho- bothschool uit Katwijk op zijn tekening met veel beesten. De kleurenschets hangt samen met vele andere in de hal van het gemeentehuis. Kinderen van groep 1 tot en met 6 kregen een aantal weken geleden de opdracht om in het teken van de Nationale Straatspeeldag hun wensen en ideeën over een veiliger leefom geving op papier te zetten. De kinderen uit groep 7 en 8 maak ten gisteren hun ideeën recht streeks bekend aan de burge meester en wethouders in een 'raadsvergadering'. Vooraf aan het- jeugddebat wordt eerst een aantal tekenin gen beloond met een prijs. Spe ciaal voor deze gelegenheid doet burgemeester Van Wouwe zijn ambtsketen om. „Dat doe ik als de koningin komt óf als jullie komen. Dit is toch een of ficiële gebeurtenis." Van Wou we roept twee meisjes uit groep 3 van de Farèlschool naar vo ren. Zij vertegenwoordigen de hele klas die één grote tekening heeft gemaakt van kinderen die midden op straat speien. Daaromheen staan bordjes van auto's met dikke strepen erdoorheen. En er is een par keergelegenheid getekend met een bord 'parkeergarage gratis'. „Dat is een kwestie voor wet houder Van Paridon, zij zorgt ervoor dat we nu overal moeten betalen", zegt Van Wouwe. Over de kinderboerderij is de burgemeester positief. „Hij staat bij ons al op de agenda. Projectontwikkelaar HBG Vastgoed BV is woedend op de Lissese wethouder Prins. Die beweert dat de onderhan delingen over het aankopen van grond in Vak C in de Poelpolder zijn vastgelopen, omdat HBG daarvoor te veel geld wilde hebben. Maar zo simpel ligt dat volgens de projectontwikkelaar niet. HBG wilde en wil nog steeds samen met de gemeente Lisse Vak C ontwikkelen. Volgens HBG Vastgoed heeft Prins de gemeenteraad on juist en onvolledig geïnformeerd. Dat meldt het bedrijf in een brief aan de Lissese raadsleden. De projectontwikkelaar stelt berichten vanuit de gemeente ontvangen te hebben waaruit blijkt dat er met HBG absoluut niet valt te praten en dat de ei sen van HBG ten aanzien van compenserende woningbouw zo hoog opgeschroefd waren dat Lisse daar niet aan kon vol doen. „HBG wilde de grond he lemaal niet verkopen en van enige compensatie zou dus geen sprake zijn. Wij wildep de grond bouwrijp maken en de kavels, in nauw overleg met de gemeente, aan bedrijven verko pen. Helaas viel herover met de vertegenwoordigers van Lisse niet te praten. We vragen ons nog altijd af waarom." Als goed voorbeeld van hoe het samenspel tussen een lan delijk bekende projectontwik kelaar en een gemeente tot goe de resultaten kan leiden wordt door HBG gewezen op de ont wikkeling van bedrijventerrein Gravendam in Noordwijker hout. Daar bepaalt de gemeen te aan wie er wordt verkocht en de projectontwikkelaar houdt zich aan de vastgelegde spelre gels. Iets dergelijks wilde HBG met Lisse realiseren. HBG schrijft dat het hen be kend is dat Lisse een stuk land ten noorden van de Tweede Poellaan (van Rotteveel) heeft gekocht. Die aankoop is echter nog niet openbaar gemaakt. Volgens HBG wil de gemeente alle grond in Vak C in handen krijgen. De projectontwikkelaar geeft er echter de voorkeur aan om samen met de gemeente 'iets moois op die plek neer te zetten'. In de brief stelt HBG dat Prins heeft toegezegd dat na een 'deal' over Vak C alle wo ningen die in Lisse Rond nog gebouwd worden door HBG ge bouwd mogen worden, inclu sief de woningen op zijn eigen grond op Vak C. In december vorig jaar is van uit HBG een voorstel gedaan om de grondprijs tot beider te vredenheid vast te stellen, in de veronderstelling dat de onder handelingen nog doorliepen. Dat concludeerde het bedrijf uit het feit dat de wethouder zei dat hij binnen enkele weken met een tegenvoorstel zou ko men. „Onze verbazing was daarom des te groter toen wij in februari een brief van het colle ge ontvingen, waarin het stelt dat het geen zin heeft om de onderhandelingen met ons ver der te vervolgen 'omdat de we derzijdse belangen te ver uit el kaar liggen'. Inmiddels hebben wij geconstateerd dat van de honderd aan ons beloofde wo ningen er inmiddels 45 aan een andere aannemer zijn toege zegd", aldus HBG in de brief. Binnenkort komt dU meer duidelijkheid, wa^ aankoop is pas écht e< w koop als de gemeenter |C( tee akkoord gaat. t De projectontwikkela in de brief vast dat het e koop betreft in een schapsgevoelig gebied' zover we hebben b( dient deze grondaanko( der meer voor de hui! van de twee Lissese blo lenveilingen. Voor de wi genheid een begrijpeli ven, maar naar onze wordt het Pact van T( daarmee opengebroken' HBG. „Dit is curieus on Pact tot stand is gekome aanhoudende acties vai rectie van Hobaho en oi juist ten behoeve van het Pact zal moeten stelt HBG. In de brief spreekt gedachte uit dat het schijnt te zijn dat - on landschappelijke waari het land van Rotteveel kend kan worden - Vj maar voor compensahRP landschappelijk gebie< zorgen en ingericht zal als natuurgebied. „Volgp kan de ecologische ram het mooie open noorden van de Tweec laan een industrieterreii lcje leggen nooit gecomp worden met de kostbar! ges in Vak C. Wij kuni niet voorstellen dat de cie hiermee ooit akkoo Graag willen we mei aan een bedrijventerreii C om de Lissese bloen veilingen tegemoet te waarmee zowel de genheid als de ecologie de gemeente gediend is Wethouder Prins w commentaar niet bereik De jaarlijkse paardenmarkt in Rijnsburg vindt plaats op woensdag 7 juni. De rijen paarden zijn te bezichtigen tussen 7.00 en 13.00 uur aan de Vliet ZZ en de Graaf Florislaan. Aan de Vliet is op die dag een 100 kramen grote jaarmarkt met demonstraties van oude ambachten, zoals houtdraaien, kaars- en klompschilderen en midwinterhoornmaken en -blazen. Op het Hoftuinplein staat 6 en 7 juni een ker mis. Het Koomansplein staat in het teken van demonstraties. Spotlight studio (15.00 uur), de North Hill Country Dansers (15.30 uur) en DWS (16.15 uur) laten er hun kunnen zien. De jaarmarkt wordt gecombineerd vend poppenkast en optredens van dt Brassband en straattheatergroep Vrij Ma is er een kinderboerderij ingericht. Tus- Vliet en het gemeentehuis verzorgen de I c"ei ruiters het programmaonderdeel 'rinj onder de man'. Parkeren is deze feestelijke woensd<lc'1 mogelijk aan de Kerkestraat, de Abdijla Graaf Florislaan, een gedeelte van de V op het Koomansplein. Van 5 tot en met parkeren niet mogelijk op het Hoftuinp verband met de kermis. hoort ook een plan voo fietspad bij. Wij zullen de en van jullie zeker meenet a De twee jongens zijn n H antwoord 'best wel' tev Berrie Vlasman van Veenschool pleit even late Jgj een hek langs de Rijn; deurtjes voor de vissers lijk', zodat de kleine laii daar veilig langs het wate nen spelen. Wethouder heij denkt daar iets ander „Zolang kinderen niet dat water gevaarlijk is, he niet. Dan laat een visser h openstaan en lopen die tjes zo door. Hekken neet11 is een zogenaamde schijn heid." Aan hun ogen t geen bekend verschijnse de elf- en twaalfjarigen. Verder komen er vrage een dertig kilometergebi de Secr. Varkevisserstrat volgens Berkheij al op de da van de gemeente staat 0 zijn een hoop verzoeket speel- en voetbalveldjes jei vragen worden door dt jC( houders een beetje af peld met 'geen plek' of vast eentje bij jou in de bi Na afloop krijgen de kit de complimenten van gemeester en de drie w ders. „We hebben hier iets van geleerd, omdat ren toch anders naar de kijken. Niet iedereen he zin gekregen, maar we wat we met die paar voot kunnen doen. Het is al genoteerd", zegt Van \l De kinderen gaan weer naar de hal voor een monade. De tentoon Ook die van Charila Wigj van de Christelijke Ople school, die de speeltot zat is: „Ik wil graag ee paard in de straat." We zullen er eens serieus naar kijken." Na de prijsuitreiking, waarbij Van Wouwe zichzelf nog een sukkel noemt, omdat prijswin- nares Marit was aangezien voor 'Mart' en daarom niet zo blij was met haar gewonnen voet bal, lopen ouders en kinderen naar de raadzaal. Na een korte instructie van hoe de micro foontjes werken, mogen de kin deren één voor één hun plan nen bekend maken. Eén van de drie aanwezige wethouders - al leen wethouder Post ontbreekt - geeft hen dan meteen ant woord. Michiel van Duyn en Koen Berkheij openen de ver gadering. De jongens halen de drukte op de boulevard aan en het feit dat daar helemaal geen fietspad is. „Kunt u de brede stoep niet inkorten en dan twee fietspaden aanleggen?" is de oplossing van de scholieren van de Otto Baronschool. Wethou der Berkheij (geen familie van Koen) vindt het een prachtig plan, 'maar om dit uit te voeren heb je geld nodig'. Daar weet wethouder Van der Plas (finan ciën) wel raad mee. „Er is al geld apart gezet voor de boule vard. In 2001 willen wij de bou levard gaan aanpakken en daar Aandachtig luisteren scholieren tijdens het jeugddebat in Katwijk naar de antwoorden van burgemeester en wethouders, foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16