Veel predikanten hebben 'burnou Leidse kerken op zoek naar heiligen FNV zoekt geestverwante moslini Geloof Samenleving Gereformeerde Bond wijst afscheiding af 'Jezus' verschijnt in boom Prieste te huui DONDERDAG 25 MEI 2000 VANDAAG 25 Vandaag 441 jaar geleden, op 25 mei 1559, be gon de eerste algemene protestantse synode in Parijs. De synode duurde tot en met 29 mei en had als belangrijkste resultaat: de opstelling van de Confessio Gallicana: de Franse geloofsbelijdenis. Nederlandse protestanten hanteren de Confessio Belgica. Deze werd als eerste van de drie Formulieren van Enig heid', opgesteld in 1561 door de Fransman Guido de Brés. In 1618 werd de tekst in de beroemde protestantse synode in Nederland, de zogeheten Dordtse Synode, geaccep teerd. 25 mei is voor katholieken de feestdag van de heilige Brit en geleerde benedictijn Beda Venerabilis. Hij stierfin de zevende eeuw, maar paus Leo XIII riep hem in 1899 nog uit tot kerkleraar op grond van zijn bijbelstudies en ge schiedkundige werk. 'Sluipende legalisering euthanasie' utrecht De Nederlandse samenleving is op weg naar een slui pende legalisering van euthanasie. Dat zei CDA-Tweede Kamer lid C. Ross gisteren op een kerkelijk symposium over euthanasie in Utrecht. Sinds november 1998 behandelt een toetsingscom missie de meldingen van artsen inzake gevallen van stervensbe geleiding. Die meldingen gaan zelden nog naar justitie. Secreta ris-generaal B. Plaisier van de Nederlandse Hervormde Kerk riep de auteurs van het boek De dood in het geding, dat op het symposium ter discussie stond, op samen een brief te schrijven aan regering en parlement. Die verklaring moest volgens Plai sier 'richtinggevend' is en 'van een niveau waar kerk en maat schappij van opkijken'. Bond wil 'vloekvrije' zomervakantie veenendaal De Bond tegen het vloeken begint een campagne voor een 'vloekvrije' zomervakantie. Ruim 2300 campinghou ders ontvangen deze week een speciale poster van de organisa tie met een wegwijzer en de slogan 'Met vloeken kom je ner gens'. Met de poster wil de bond vakantiegangers oproepen hun vakantie toch vooral gezellig te houden. „Vloeken verhoogt de vakantievreugde niet, maar bederft deze juist." Ook bena drukt de organisatie dat gevloek en scheldpartijen vaak ontaar den in lichamelijk geweld. „Veel voetbalwedstrijden zijn hier het bewijs van", meent de bond. Amerikaans Congres eert paus Washington Paus Johannes Paulus II krijgt de gouden medaille van het Congres, de hoogste burgerlijke onderscheiding die de Amerikaanse volksvertegenwoordiging kent. Dat hebben de le den van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden unaniem besloten. De volksvertegenwoordiging eert het 80-jarige hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk voor zijn bijdrage aan de we reldvrede en een betere verstandhouding tussen de godsdien sten. Ook wordt de Poolse paus geprezen om de manier waarop hij zijn moreel gezag heeft gebruikt om 'de val van intolerante, totalitaire regimes te bespoedigen'. Processie op 'dag van de taal' moskou Orthodoxe nonnen in hun zwarte habijten trekken achter een religieuze banier door het Kremlin. De Russisch-Or- thodoxe Kerk vierde gisteren de 'dag van de Slavische taal en CUltUUr'. FOTO EPA BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede (wijk 8) A. de Besten te Giessenburg; te El- burg, Joz. A. de Koeijer te Baarn; te Giessendam-Neder Hardinx- veld, W. H. Th. Moehn te Wijk en Aalburg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hazerswoude-dorp, M. Lorier te Noordwijk, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zwijndrecht, J. Op- hoff te Grootegast. HILVERSUM ANP Een op de tien gemeentepredikanten loopt een grote kans door de werkdruk opge brand te raken. Dat blijkt volgens het NCRV-televisieprogramma Heilig Vuur uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van de Open Universiteit onder ruim zeven honderd hervormde predikanten. Ruim dertig procent van hen klaagt over emotionele uitputting door het werk. Zeker zeven procent zegt last te hebben van een cynische, onverschillige en negatieve hou ding ten opzichte van de mensen met wie ze beroepsmatig omgaan. Circa twintig procent van de predikanten heeft last van deze verschijnselen. De helft van hen loopt Munnik. illu- het risico uit te vallen door burnout. stratie len Volgens de onderzoekers hebben predi- munnik kanten dezelfde kans op een burnout als leerkrachten, artsen, hulpverleners, ver pleegkundigen en politiemensen. Er be staat geen samenhang tussen de leeftijd, het geslacht en de omvang van de gemeen te van de predikant en het risico van een bumout. Het blijkt dat predikanten vooral opgebrand raken door de werkdruk en het niet kunnen voldoen aan de verwachtingen van mensen. Veel predikanten vinden het lastig elke week een preek te maken, altijd klaar te moeten staan voor de gemeenteleden en catechisatie te geven aan jongeren. Er komt vaak zoveel werk op hen af, dat er geen moment is voor bezinning. Vooral het pas toraat lijdt eronder. Daarvoor is volgens hen nooit genoeg tijd. Volgens de predikanten kan de werkdruk verminderen door de gemeente meer te be trekken bij de kerkelijke taken en door zelf speciale cursussen te volgen of bege te vragen. De Samen-op-Wegkerken wetei hoeveel predikanten ziek thuiszitten bekend dat 105 predikanten arbeid schikt zijn. Van hen zijn er ongeveei om psychische redenen gestopt mi ken. Volgens predikantenbegeleidei van Dam zijn ruim vijftig predikante] lijk uitgeschakeld door een bumout Om meer inzicht te krijgen in het verzuim onder predikanten, heb! SoW-kerken een werkgroep ingeste in september een rapport publiceei gens Van Dam wordt bumout bij pn ten vooral veroorzaakt doordat ze te krijgen met ingrijpende levensvrag t niet makkelijk is verschil te maken werk en privé en er een groot beroej II gedaan op hun beschikbaarheid. LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN De Leidse kerken zijn op zoek naar heiligen. Tien moeten het er worden, en de Leidenaars zelf mogen hun favoriete idool, inspiratiebron of lichtend voor beeld voordragen. Een jury met als voorzitter burgemeester Jan Postma kiest vervolgens het uit verkoren tiental uit. Dominee Anton Dronkers van De Bakkerij is een van de initiatiefnemers. „Wij vinden het van belang om mensen te laten nadenken over de vraag, wat en wie in deze tijd voor hen belangrijk is. Wie ze als moder ne heilige willen meenemen naar het nieuwe millennium." Op 1 november - Allerheili gen - worden de 'winnaars' tij dens een manifestatie in De Waag bekendgemaakt. De werkgroep onder leiding van Dronkers denkt nog na over de vorm die de Leidse heiligenga- lerij krijgt. V&D stelt in ieder ge val z'n gevel beschikbaar, om bijvoorbeeld grote portretten aan op te hangen. Dronkers benadrukt dat als Johan Cruijff heel veel stem men krijgt, dat niet automa tisch wil zeggen dat hij ook wordt uitgeroepen tot een van de 'Leidse heiligen'. „Het gaat er vooral om waaróm de men sen vinden dat iemand die plek verdient. De jury zal de inzen dingen dus beoordelen op hun motivatie." Niet alleen via kerken, scho len en sportverenigingen, maar ook via moskeeën en andere al lochtone organisaties moet het project 'De Leidse Heiligen' be kendheid krijgen. Dronkers: „Het zou aardig zijn ook vanuit andere culturen en godsdien sten te horen wie de inspiratie bronnen zijn." NUKERK ANP 'Kerk is gebroken en verscheurd' der Graaf. „De kerk is gebroken en verscheurd, de eigen bewe ging ondergaat een fragmenta riseringsproces." Maar op nieuw citeerde hij Hoedemaker die „in de abnormale toestand waarin de kerk verkeert, niet de allergeringste aanleiding vindt om haar te verlaten, veeleer het tegenovergestelde. Zonder de naam te noemen, ageerde Van der Graaf tegen het Comité tot Behoud van de Ne derlandse Hervormde Kerk, dat de fusie van de Hervormde met de Gereformeerde en Lutherse Kerken afwijst. Vorige week waarschuwde het bestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk het Comité voor kerk scheuring. Reeds bij de oprichting van de Bond zei de voorzitter, ds. E. Gewin: „Wij willen niet herha len de weg van separatie en doleantie." De Hervormde Kerk werd in de 19-de eeuw twee maal door een grote scheuring getroffen: de Afscheiding in 1834 en de Doleantie in 1886. De Gereformeerde Bond heeft sinds de oprichting in 1906 alle gedachten aan kerkelijke af scheiding altijd afgewezen. Dat hield algemeen secretaris J. van der Graaf gisteren in Nijkerk de jaarvergadering van de Bond voor. Die is diep verdeeld over het Samen-op-Wegproces. In een terugblik, getiteld Staande op de schouders van het voorgeslacht, citeerde De Graaf onder anderen de her vormde theoloog P. Hoedema ker. In diens uitdrukking 'Heel de kerk en heel het volk' ligt de eis en de belofte van God. Dit Verbond van Gods trouw met de kerk is altijd de dragende grond geweest voor het blijven en staan van de 'hervormde ge reformeerden' in de Nederland se Hervormde Kerk, aldus Van der Graaf in zijn laatste rede als algemeen secretaris. In septem ber volgt P. Vergunst hem op. „De kerk is ziek, onze eigen beweging niet minder", zei Van BRUSSEL» ANP Katholieken die de koe Rome niet zien zitten ben in België voorta; alternatief. Via Rent- kunnen zij buiten d om een priester hurei js een doop, de religieui V( ring van een samenle contract of zelfs ziekt stervensbegeleiding. Priest is een initiatief Vlaamse ex-priester Borremans, die vorij door kardinaal Danne zijn ambt werd gezet hij uitkwam voor zijn seksualiteit. Borremans wil re actief blijven. Twee den geleden richtte hij om met twee collega' a-Priest op. Inmiddels ben zij al zo'n 35 infi diensten verzorgd. To tevredenheid van rooi tholieke koppels of i0I die zich in de tradi kerk niet welkom voe een aantal vieringen gi om de ondertekening menlevingscontracten homo- en heterost paren, die daar een re y karakter aan willen ge^ de kerk kunnen zij niet terecht. Vanuit Nederland is ai langstelling voor Borr organisatie. Verder blij ie aanvragen in België bi ld stromen. De uit zijn gezette priester verzoi ge doopvieringen bovei waskom in een huiska el ROTTERDAM ANP „Langzaam beginnen we een beeld te krijgen van de islam. Dat is ook de bedoeling van de ze zoektocht naar achtergron den. Het gaat ons niet om ziel tjes winnen." Een FNV-delega- tie, 'aangevoerd door voorzitter L. de Waal, bracht gisteren een bezoek aan de Islamitische Universiteit in Rotterdam. De Waal: „Onze grondslag wordt sterk gedomineerd door chris telijke en humanistische waar den. We willen weten of die principes ook door islamitische organisaties worden gedeeld." De Waal maakte duidelijk dat de FNV niet inhaakt op actuele onderwerpen als 'allochtonen en de arbeidsmarkt' of zo wil bijdragen aan het 'integratiede bat'. „We zijn geïnteresseerd in de drijfveren. Sluiten onze idea len aan bij de islam? We willen midden in de multiculturele sa menleving staan. Eerst begrip, dan pas overeenkomsten." De Waal wil weten wat de is- lamitische wereld wil van de vakbond en zoekt medewer king. Hij vindt niet dat de vak centrale daar rijkelijk laat mee is. „Met allerlei christelijke or ganisaties hebben we, bijvoor beeld rond de aanpak van ar moedeproblemen, al contac ten. Maar te weinig allochtonen herkennen zich in de FNV. Daarom willen we ons in hen verdiepen." De FNV telt weinig leden onder allochtonen. Bij het CNV is naar schatting 5 pro cent van de 350.000 leden al lochtoon. De FNV zegtjeh tallen te kunnen noeminl dat zij nooit op etnis komst heeft geregistreei Moslims zijn blij met dacht van de FNV. Zij gens rector A. Akgündüi universiteit, overeenljiet tussen de koran en de de FNV. De koran, zei bjes dat aardse goederen stemd voor alle mense zich tegen rente en winst en het idee: Jij wi mij, zodat ik kan eten." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Naar het noorden toe wegtrek kende regen, gevolgd door nu en dan zon. Vrijdag in het zuiden kans op een regen- of onweers bui. Maxima omstreeks 14 gra den, vrijdag in het noorden iets frisser. Zweden: Hier en daar enkele buien, in het zuiden mogelijk met onweer. In het midden ook af en toe zon en droger. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 10 in het noorden tot 18 in het zui den. Finland: Bewolkt en perioden met regen, vrijdag flink veel neerslag moge lijk. Maxima uiteenlopend van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Vrijdag iets kou der. Denemarken: Meest bewolkt en nu en dan wat regen of motregen. Soms ook op klaringen. Maxima rond 16 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en eerst voor al in Ierland en Schotland buien en een stevige wind. Vrijdag meer bewolking en vanuit het zuiden regen. Maxima uiteenlo pend van 12 graden in het noor denwesten tot 18'in het zuidoos ten. België en Luxemburg: Wolkenvelden en van tijd tot tijd ook zon, vooral donderdagoch tend en vrijdagmiddag regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 16 in het westen van Belgi tot plaatselijk meer dan 20 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan bewolkt en regen, dan weer droog en af en toe zon. Maxima varirend van ongeveer 15 graden langs de kust van het Kanaal tot 22 in de oostelijke departementen. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vooral in het westen en in de Alpen kans op een (onweers) bui. Maxima tussen de 20 en 27 graden. Spanje: Zonnige perioden, in het binnen land kans op een lokale onweers bui. In het noordwesten van tijd tot tijd wolkenvelden en wat re gen. Maxima landinwaarts oplo pend tot tegën de 32 graden. Aan de kust veelal tussen 20 en 25 graden. Portugal: Vooral in het zuiden veel zon. In het noorden meer wolken en kans op wat regen. Maxima uit eenlopend van 20 graden langs de noordkust tot 32 in het zuid oosten Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en meest droog. Maxima ongeveer 25 gra den. Marokko: Westkust: zonnig en eerst nog mogelijk een (onweers)bui. Maxi ma tussen 24 en 30 graden. Tunesië: Meer bewolking en later enkele pittige onweersbuien. Maxima aan zee rond 30 graden, landin waarts tegen de 40. Madeira: Afwisselend zon, wolken en waarschijnlijk droog. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Maxima rond 26 graden. Duitsland: Vanuit het westen meer bewol king en regen. Maxima uiteenlo pend van een graad of 16 in het noordwesten in regen tot meer dan 25 in zonnige gebieden. Oostenrijk: Perioden met zon en nagenoeg overal droog. Middagtempera tuur oplopend tot 26 graden op donderdag. Zwitserland: Eerst wolkenvelden en kans op een (onweers)bui. Vrijdag droog en meer zon. Maxima tussen 23 en 27 graden. Italië: Perioden met zon, maar in het zuiden meer wolken en kans op enkele onweersbuien. Middag temperatuur rond 26 graden, Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral op Sardini meer wolken en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Op de meeste stranden maxima om streeks 25 graden, landinwaarts iets warmer. Malta: Wolken afgewisseld door zon en enkele (onweers)buien. Middag temperatuur ongeveer 25 gra den. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en langs de kusten in het zuiden eerst nog bewolkt en enkele stevige regen- en on weersbuien. Geleidelijk minder wind en vanuit het westen meer zon. Maxima aan zee meest tus sen 22 en 26 graden. F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) 24 18 0.0 16 3.2 Innsbruck Istanbul Klagenfurt licht bew. regenbui licht bew. Kopenhagen regen Las Palmas halt bew. Lissabon zwaar bew. Londen zwaar bew. Luxemburg zwaar bew. Madrid half bew. 21 14 0.0 26 13 0,0 15 10 0.0 25 13 0.0 18 13 10.0 24 10 0.0 14 10 13.8 24 19 0.0 21 16 0.0 .18 14 1.7 16 9 8.0 19 13 0.5 25 13 0.0 27 18 0,3 27 15 0.0 24 19 0.0 bewolkt onweer W warmtefront regen «aft sneeuw V koufront opklaringen êt hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) j. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.l.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTII Maandag t/m vrijdag van 8.30 tojur 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) een machtiging ve fschrijven van het LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een andi leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette bes< informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuul II K :tl l*. ch V "1 Rome licht bew. Split half bew. Stockholm half bew. 19 14 21 11 25 13 25 14 12 8 18 10 24 11 24 10 K N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14