eiden Regio 10 10 Gesprekken over winkels Aalmarkt Vers Konmar Voordeel! Kinderen krijgen één dag voorrang op de Hogewoerd }{öouLt i t 'Uniek' werkgelegenheidsproject in Bronkhorststraat Studenten leren eugd omgaan met hijsen en slikken' irie kettingbotsingen op A4 Met Klantenkaart 50% korting IDERDAG 25 MEI 2000 |BERT MINKHORST anders dan de Leidse stu iten zelf kunnen jongeren best voorlichten over over- ig drank- en drugsge- •JTJIiik? Toch telden de ervarin- van studenten met sto- high en dronken worden zozeer mee, toen de GGD id-Holland Noord, jonge- icentrum 't Stathuys en de geschool Leiden elkaar iden voor een voorlich- gscampagne. De tweede- is van de studie culturele maatschappelijke vorming inen nu eens met echte Irachtgevers werken. De ID en 't Stathuys wilden iral 'een jong en eigentijds mafestival'. \a lat begint op woensdag- ind 7 juni en duurt in prin- Y e tot en met vrijdag, als die dag tenminste een lo- le wordt gevonden voor het dfeest. Dat is nogal een ibleem, blijkt. De organisa- heeft als uitwijkmogelijk- d de donderdagavond, ïisteren gaven studenten nen met hun docent, GGD- dewerkers en de coördina- van 't Stathuys een toelich- j op het programma in de te collegezaal van de hoge- ool. Alle aanwezigen esten toegeven zelf wel is dronken te zijn geweest, ar dat geeft niet, vonden Oomen, de coördinator het Leidse jongerencen- m GGD-medewerker ise van Kesteren. „Het om het bevorderen van ntwoord drankgebruik." ;ga Miriam Fianen: „Dat nsen zich afvragen: hoe- drink ik eigenlijk?" omen zei dat jongeren ral zelf moeten ontdekken ineer ze over de schreef Drinken en blowen mag zolang het maar niet te c en te veel gebeurt. „We iten niet met het verhaal ten dat drank slecht is. raakt een puber het spoor er. Want hij ziet dat zijn ;rs drinken en zijn vrien- ook." ianen: „Je kunt nooit zeg- het mag niet. Als je bij- :beeld toch de volgende vrij bent..." „Soms is het best gezellig en lekker", nde Oomen. „Op zich is er niet zoveel op tegen om wel eens dronken te worden. Wat wel erg is, is verplicht elk weekeinde dronken worden omdat dat stoer is." Op woensdagavond is er in de benedenzaal van het LVC aan de Breestraat een infor matiemarkt over alcohol en drugs. Boven in het Kijkhuis worden twee films vertoond: 'Kids', over puberende tieners in New York, en 'Trainspot ting', die verhaalt over de be levenissen van een clubje Brit se junkies. „Een luchtige en gezellige manier om jongeren over de onderwerpen na te la ten denken", schatte student Jasper in. Dat de films stemt tot nadenken, staat wel vast. Met name het verhaal van 'Kids' is tamelijk deprimerend en confronterend. Diezelfde avond gaan, tus sen de vertoning van de twee films door, jongeren en des kundigen met elkaar in dis cussie in het Jongeren Lager huis, naar het bekende VARA- programma. De organisatie zoekt trouwens nog deelne mers. Donderdagavond gaan stand up-comedians op kroe gentocht. Van negen tot tien staan ze in Jazzmatazz, van tien tot elf in The Jam en voor het laatste optreden wordt nog een passend café gezocht. Op het themafeest, zoals ge zegd op donderdag of vrijdag, treedt onder meer DJ Alwin op. Bezoekers krijgen smarties in aluminiumfolie (nep XTC- pillen) uitgedeeld. Opvallend is verder de bierprijs, die be duidend hoger zal zijn dan een glaasje fris. Oomen: „Dat blijkt nogal eens te werken." Een dubbele prijs voor pils zet jongeren aan het denken en schrikt ze af. Het themafestival maakt deel uit van het GGD-project 'Hijsen en slikken voor tien, mij niet gezien', dat wordt be taald uit de Leidse pot voor het Grote-Stedenbeleid. „We willen verslavingspreventie uitbreiden naar de leefwereld van jongeren buiten school", lichtte GGD-medewerker Van Kesteren de rol van haar werk gever toe. „We willen ze berei ken in hun vrije tijd. En we willen contact leggen met de horeca, coffeeshoppersoneel en het jongerenwerk." uders, kregen gisteren alle ruimte op de Hogewoerd. foto henk 80uwman cio»met nekletsel naar het LUMC gebracht. Bij de botsingen, die serie kleine kettingbot- plaatsvonden in de richting van in vanochtend op de A4 ter Den Haag, waren tien auto's Je van Zoeterwoude is betrokken. Als gevolg hiervan chtend één automobilist onstonden diverse files, op de rgewond geraakt. Hij is A4 en de wegen daaromheen.- GERRY VAN BAKEl Eén middag per jaar geen auto's, brom mers en fietsen door de straat. Op nationa le straatspeeldag hebben de kinderen voor rang. Gisteren deed de Hogewoerd voor het eerst mee, een initiatief van de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) in samenwerking met het buurtcomité en de studentenver eniging SSR. De Hogewoerd is tussen de Rijnstraat en de Kraaierstraat ingericht als een spellenboulevard, en er staan ook nog een springkussen, een suikerspinmachine en een draaiorgel. Kinderwerkster Xandra van Lochem van de LWO had de spelenkar met allerhande spelletjes en schminkspullen meegeno men. De studenten zorgden voor een terras met limonade, traden op als spelleiders bij het ballengooien, zaklopen en ringwerpen en leverden twee clowns met waterpisto len. Ria Vreeburg van het buurtcomité vindt het vooral leuk dat'de kinderen nu eens ge woon op straat kunnen spelen. „De Hoge woerd is altijd een drukke straat en er staan veel auto's geparkeerd. Onze kinderen heb ben weinig ruimte om te spelen." Dochter Tessa kiest de suikerspinmachine als top attractie. „Ik heb er pas één op hoor. En ik heb nog niet alles gedaan, dus ik weet nog niet wat ik het leukste vind." Het spring kussen scoort ook hoog. Daar wil iedereen wel de hele middag op rondhangen. Het begrip straatspeeldag is niet bij alle passanten bekend. Maar veel fietsers stap pen op verzoek toch even af. „Ik loop wel een stukje." Maar er zijn er ook die stug doorfietsen zonder zich blijkbaar af te vra gen wat al die kinderen daar op straat doen met kegels en ballen. De aannemer die met zijn bus van het bouwterrein naast de bak kerij afkomt, kijkt verbaasd op dat hij er niet doorkan. „Wat is het vandaag? Straatspeeldag? O, niks van gehoord. Dan ga ik eerst nog maar even timmeren." La coniek zet hij zijn auto terug achter de hou ten schutting. Twee bouwvakkers verderop in de straat hebben ook geen last van de autoloze middag. „Ach, die twee uurtjes. Kunnen die kinderen effe lekker spelen." De straatspeeldag heeft twee doelen. Kinderen een onbezorgde speelmiddag ge ven en aandacht vragen voor verkeersvei ligheid. Vorig jaar gingen er 77 kinderen dood door een verkeersongeval. Dat is wel wat minder dan tien jaar geleden, toen er 100 slachtoffers vielen, maar wel weer meer dan in 1998 toen er 47 slachtoffers waren. De Verenigde Verkeers Veiligheid Organisa tie (3VO) pleit voor goede snelheidsbeper- kende voorzieningen, veilige oversteek plaatsen en veilig bereikbare speelterreinen voor kinderen. 3VO beweert dat kinderen bijna drie keer zoveel risico lopen op een verkeersongeval dan volwassen voetgan gers en fietsers. Op de Hogewoerd is het vooral feest. Kinderen genieten van de ruimte. Ze ren nen van de schminktafel naar het spring kussen en omgekeerd. Opgejut door de clowns die gewapend met waterpistolen en met water gevulde ballonnen de straat on veilig maken. „Niet in ons gezicht spuiten," roepen een paar meisjes die net met goud, zilver en blauw zijn beschilderd. Aan de clowns wordt gesjord, hun pruiken van het hoofd getrokken. En als ze niet uitkijken, pootje gehaakt. De SSR-leden laten zich grootmoedig belagen. Voorzitter Ajolt Els- akkers verleent graag wat hand- en span diensten aan de buurtbewoners. „Anders hebben ze wel eens last van ons. Dan staan er allemaal fietsen op de stoep. Of we ma ken wat lawaai 's nachts als we naar huis gaan. Nu kunnen we iets anders laten zien en wat terug doen." De hele middag vermaken zich de kinde ren zich. De supermarkt deelt blikjes drin ken uit en de bakkerij levert broodjes met een verrassing erin. Twee meisjes laten de schminktafel aan zich voorbij gaan. „Wij hebben straks nog een feest op school en dan moeten we speciale kleren aan. Twee feesten op een dag, het is geweldig." En dan gaan ze weer door naar het springkus sen. Eigenlijk vinden ze een keer per jaar veel te weinig. is het nieuwste project op ;ebied van werkgelegen- van de gemeente Leiden, swaar kleinschalig maar Je moet immers ergens innen, nietwaar? De prak- wijst uit dat het experiment rst succesvol verloopt. Nog en heel Leiden is weer aan Behalve de ambtena- van de Sociale Dienst dan, die kunnen naar huis. Wij en u nu uit hoe iets simpels uitgroeien tot een juweeltje kroon van het gemeente- uur. e Bronkhorststraat tussen 'lauritsstraat en Van Ho- dorpstraat komt twee keer e week een vuilniswagen, is echter maar een smal straatje en dus is het voor de chauffeur moeilijk manoeuvre ren met zo'n bakbeest van een auto. Het ken nét. De bestuur der moet echter nog wel eens halsbrekende toeren uithalen als er in de Bronkhorststraat een auto niet helemaal correct in een vak is geparkeerd. Om heelhuids en ongeschonden de straat uit te komen moet hij dan kiezen uit twee kwaden. Aan de ene kant staan gepar keerde auto's en aan de andere kant staan langs de stoeprand paaltjes. Door kundig met het stuurwiel te spelen weet de chauffeur meestal de gepar keerde auto's te ontwijken maar dan moet hij wel met een kant van de vuilnisauto over de De vuilnisauto is geweest dus liggen de stoeptegels los in de Bronkhorststraat De reinigingsvoertuigen hebben daar regelmatig te weinig ruimte door verkeerd geparkeerde auto's. foto wim dijkman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. stoeprand. D^t levert met grote regelmaat loszittende en schuin omhoog staande trot toirtegels op. Voor de goede or de, de vuilniswagen rijdt twee keer per week door de straat maar de stoep wordt uiteraard 'maar" één keer beschadigd. Geen nood, Leiden slaapt niet en de gemeentelijke straatma kers zijn er in opdracht van de afdeling Wijkbeheer als de kip pen bij om de beschadige stoep in de Bronkhorststraat te her stellen. Alle mankementen worden in een mum van tijd verholpen. Alleen..., dit gaat al een jaar of vier zo, hebben wij van straatbewoners begrepen. De gevolgen van het fout par keren (losse en scheve stoepte gels) worden wel aangepakt maar de oorzaak (fout gepar keerde auto's) niet. Het is zo iets als een kuil graven en weer dichtgooien of water naar de zee dragen. Eéns in de paar weken een flink stuk trottoir herbestraten, kan aardig uit de klauwen lopen. Zowel financieel als personeel. Wij denken dat de aardbolstof feerders van de gemeente el ders goede dingen kunnen doen als zij niet met enige re gelmaat in de Bronkhorststraat aan de slag zijn. Tijd voor een andere, ietwat goedkopere op lossing misschien? Saskia Ridder, voorlichter van Milieu en Beheer benadrukt dat de medewerkers van de rei nigingsdienst voorzichtig rijden en zeker niet bewust met het vuilnisophaalgevaarte over de stoep crossen. „Onze vuilnis wagens kunnen door de Bronk horststraat. De voertuigen heb ben zelfs een meesturende as waafdoor ze beter bestuurbaar zijn. De problemen beginnen voor ons pas als er auto's ver keerd zijn geparkeerd. Staan ze buiten de vakken dan hebben we een probleem." Inmiddels is er overleg tussen Wijkbeheer die de reparaties aan de stoep uitvoert en de vuilinzamelaars. Bovendien wordt de afdeling Verkeer en Vervoer ingeschakeld die een meer structurele oplossing moet bedenken. Maar voordat die gevonden is, wordt er nog menig stoeptegeltje vervangen in de Bronkhorststraat. De Hartebrug De tijd van de receptie mag dan wat ongebruikelijk zijn, de party wordt er bepaald niet minder om. Sociëteit De Harte brug bestaat namelijk 50 jaar. Een halve eeuw kaarten, sjoe len en andere gezellige activi teiten voor senioren wordt bin nenkort feestelijk gevierd. Op woensdag 14 juni is er van 14.00 tot 16.00 uur een receptie in de Romanuszaal op de hoek van de Lange Mare en de Spij- kerboorsteeg. Omdat veel van de bezoekers van De Hartebrug afhankelijk zijn van gehandi- captenvervoer en in verpleeg- en verzorgingshuizen wonen, is er voor een tijdstip in de mid dag gekozen. Bezoekers van de receptie krij gen een bescheiden herden kingsboekje aangeboden dat door de gebruikers van de so ciëteit zelf is samengesteld. ERIC-JAN BERENDSEN Wethouder nodigt ondernemers uit Wethouder Schultz van economische zaken wil op korte termijn een gesprek organiseren met ondernemers, zo wel uit Leiden als daarbuiten, over het Aalmarktgebied. De wethouder wil zo polsen wat zij de meest geschikte ontwikkeling vinden. Schultz wil van hen onder meer graag weten welk soort winkels zij 'als toegevoegde waarde zien in het gebied', hoe de hoeveelheid groot schalige winkelketens zich zou moeten verhouden tot kleinschalige zaken, en of zij voor zichzelf een plek zien in een nieuw Aalmarktgebied. HERMAN JOUSTRA Voorafgaande aan dat gesprek gaat Schultz ook om de tafei zit ten met projectontwikkelaar MAB over de voortgang van het Aalmarktproject. Ook daar staat de vraag centraal welke winkels in het Aalmarktgebied moeten komen. „Tot nu toe zijn vooral de stedenbouwkundige aspec ten besproken. Maar uitgangs punt van het project is per slot van rekening economische ver sterking van de binnenstad", is de uitleg van de wethouder. Intussen is Leiden druk doende te berekenen wat de ei gen kosten zullen zijn van het Aalmarktproject. Schultz kan nog niet zeggen om welk be drag het bij benadering gaat. Dat hangt onder meer af van de keuze voor de verschillende soorten winkels, die gevolgen heeft voor de inrichting van het gebied. Duidelijk is al wel dat het grootste deel van de kosten in de aankoop van allerlei pan den van particulieren zal gaan zitten, maar de gemeente heeft nog lang niet alle 'sleutelpan den' in het gebied in haar bezit. Volgens de wethouder is dat ook niet per se nodig. Zo on derzoekt Leiden of sommige ei genaren willen bijdragen in de ontwikkeling van het project. Met de uitvoering van het he le project is in elk geval naar schatting een bedrag van 150 miljoen gulden gemoeid. Grote bedrijven als Vendex, Ahold en Anson's/P en C lieten de ge meente bij de lancering van de plannen, die MAB in opdracht van de gemeente had ontwik keld, ruim anderhalf jaar gele den weten bereid te zijn elk een deel van dat bedrag te willen investeren. Schultz: „Maar de gemeente stopt er zelf natuur lijk ook geld in. Wij zijn ook één van de investeerders." De gemeente gaat op dit mo ment ook na welke onderdelen van de plannen goedkoper kun nen worden uitgevoerd en wel ke onderdelen eventueel kun nen worden geschrapt. Dat laatste betekent echter niet dat het Aalmarktproject nu al te duur uitvalt voor de gemeente, .zegt Schultz. Zij wenst in dat verband te benadrukken dat de voortgang allerminst gevaar loopt. De meest opvallende ele menten van de plannen blijven zonder meer gehandhaafd, zo als de aanleg van een nieuwe steeg van de Stille Rijn naar de Haarlemmerstraat en het ma ken van een open ruimte achter De Waag. Onlangs liet Schultz ook al weten dat het college niet wenst te tornen aan de voorgenomen bouw van de on dergrondse parkeergarage aan de Boommarkt. Leidenaar verdacht van mishandeling de verdachte, die te veel had gedronken, in zijn kraag. De man heeft vermoedelijk, terwijl hij vanaf de Blauw- poortsbrug richting de Lange Mare liep, meerdere passanten geslagen. De politie verzoekt deze mensen alsnog aangifte te doen. Een 20-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling. De man zou op de Haarlemmerstraat zonder aanleiding in zijn gezicht zijn geslagen door een 29-jarige plaatsgenoot. Agenten grepen Rundertartaar Per jojo van 17.90 voor Verse pizza's Per stuk, 0 22 cm 7.95 2 stuks Maximaal 12 per artikel per klant Runderriblappen Per kilo Met Klantenkaart van 19rWvoor r U, 00 ét 'Zd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13