We eten niet goed en bewegen te weinig Smaak zelf beschuit maken Hollandse Nieuwe komt er aan Beschuitbol met zalm Studentenactie Noodles 'Blik op Kunst' Kruidenthee kan effect drop versterken DONDERDAG 25 MEI 2000 Nu het zelf afbakken van brood aan populariteit wint, is er nieuwe aandacht voor de be- schuitbol. Want daarmee kun je zelf beschuit maken. Even in een oven of broodrooster en je hebt een warme, krokante toast die -in tegenstelling tot kant en klaar beschuit - minder droog is. De beschuitbol is een tamelijk onbekend product. De bol is ei genlijk ook niet bedoeld om meteen op te eten, maar om nog een keer over te bakken tot beschuit. De beschuitbollen kun je hori zontaal doormidden snijden met een scherp mes. De twee platte schijven bak je in een kwartiertje op een temperatuur van 250 graden, waarbij ze langzaam kleuren naar goud bruin. Dat komt doordat in het deeg zoetige bestanddelen zijn verwerkt die karamelliseren. Behalve in de oven kunnen de beschuitbollen ook worden ge roosterd in de broodrooster. Dat gaat sneller, maar het is wel belangrijk om de tijd en de temperatuur goed in de gaten tehouden. Een beschuitbol kan snel te donker kleuren. Na het roosteren moet de beschuit af koelen, want dat maakt ze nog brosser. Beschuitbollen zijn ook zonder een tweede keer bakken lekker door hun licht zoetige smaak en luchtige structuur. Vooral kinderen zijn er dol op. Sommi ge bakkers verkopen Parijse bollen: een doorgesneden be schuitbol, gevuld met gele room en afgewerkt met een dunne laag fondant. De beschuitbol is vernoemd naar de beschuit, de brosse rondjes die aan de rol worden verkocht. Ons woord 'beschuit' is verwant aan het Franse 'bis cuit'. Bis-cuit betekent twee keer (ge)bakken. In sommige streken in het noorden en oos ten van ons land kende men de term 'tweebak', wat weer lijkt op het Duitse woord 'Zwiback'. De bakker bakt beschuit dus in twee keer. Eerst de bol of bol der, daarna de beschuit. Het werk zit vooral in die eerste be reiding. De bakker maakt een zetsel, een soort voordeeg van goede eiwitrijke patentbloem, eieren, water en gist. Dat moet goed rijzen voordat de overige ingrediënten erbij mogen, zoals melkpoeder, witte basterdsui ker, beschuitgelei en blanke stroop. Het deeg moet een mooie, fijne, regelmatige struc tuur hebben, anders kun je er nooit mooi bros beschuit van bakken. Het deeg voor de beschuitbol wordt, nadat het eerst 15 minu ten heeft gerezen, tot ongeveer dertig bolletjes gedraaid die op de bakplaat worden gelegd. Daarna zet de bakker er een zo geheten beschuitdop over. Dat is een rond metalen dekseltje met vijf gaatjes. Als de bakker het deeg net boven drie van de vijf gaatjes uit ziet komen, is de dop 'volgerezen' en kunnen ze in de oven worden afgebakken. Direct na het bakken gaan de beschuitdoppen eraf en wor den de bollen omgekeerd. De beschuitbol is dan klaar voor een verdere bereiding. Of om ze meteen op te eten. (Bron: Voorlichtingsbureau Brood) Snijd de beschuitbol overlangs doormidden. Rooster beide helften in het broodrooster. Maak roerei van twee eieren, twee eetlepels melk, peper, zout en dille. Beleg de beide beschuitbolhelften met een plak gerookte zalm, het roerei en een takje dille. Variatie: vervang de gerookte zalm door plakjes"gebakken bacon. Bak in dit geval het roerei met fijngeknipt bieslook en gameer met bieslook. De eerste Hollandse Nieuwe van de 21 eeuw komt er aan. Officieel worden de verse ha ringen pas vanaf woensdag 31 mei verkocht, maar bij veel vis handelaren liggen ze er al dit weekeinde. Toch neemt de belangstelling voor de Hollandse Nieuwe, een echte Nederlandse primeur, af. Niet omdat de vis tegenwoordig voornamelijk door vissers uit de Scandinavische landen wordt gevangen. Dat vindt de liefheb ber geen punt. Zeker niet sinds enkele jaren geleden werd be sloten om de haring wat later aan te voeren. De door de De nen, Noren en Zweden gevan gen haringen zijn dan net zo vet als de haringen van de Neder- landerse vissers. Daarom is de datum van eerste aanvoer van de Hollandse Nieuwe verscho ven van de tweede naar de laat ste week van de maand mei. Wie kijkt bij haringstalletjes en viswinkels ziet dat het vooral ouderen zijn die er een harinkje komen pakken. Jongeren eten geen haring. Je ziet ze ook niet op de haringparty's die vooral de komende maand worden ge houden. De haringfeestjes zijn echter ook niet meer wat ze wa ren. Tegenwoordig moet er ook gerookte zalm, gerookte paling, kreeft en kaviaar aante pas ko men, wil men de bijeenkomst laten slagen. In restaurants en veel andere eetgelegenheden komt de Hol landse Nieuwe nauwelijks meer op de kaart voor. Ooit was dat anders. Niet eens zo heel lang geleden werden op de Scheve- ningse visafslag weddenschap pen afgesloten over de prijs van de eerste Hollandse Nieuwe die de indertijd befaamde Haagse restaurateur Frits Saur in zijn delicatessenwinkel op de hoek van Korte Voorhout en Hoge Nieuwstraat aanbood. In de jaren '50 kon je er vooral de notabelen van de stad en veel ministers en leden van het parlement aantreffen voor een harinkje. De Hollandse Nieuwe van Saur diende je'zonder ge snipperde uitjes te eten. Je dronk er jonge of oude jenever of korenwijn bij. Dat er ook een glas droge sherry (manzanilla of fino) bij paste, had men toen nog niet ontdekt. Wel dronk men er, maar dan wel aan tafel in het restaurant, een glas dro ge witte wijn, zoals Muscadet, bij. Met de gesnipperde uitjes bij de Hollandse Nieuwe zijn haring liefhebbers het overigens nog altijd niet eens. Ze werden er vroeger bij gegeven, wanneer de haring wat ouder werd en een min of meer ranzige smaak had gekregen. Amsterdammers, altijd tegen de draad in, aten er naast de uitjes ook graag in Haring kaken aan boord van de trawler Koningin Juliana. De haringvangst is momenteel in volle gang. De Hollandse Nieuwe is vanaf 31 mei verkrijgbaar. foto anp schijfjes gesneden zure of zoet zure augurken bij. De uitjes en de augurken verdoezelden als het ware de minder goede smaak van de haring. Dat kon tot in de jaren '60 nog wel eens voorkomen. Tegenwoordig komt er geen ha ring met een kwalijke smaak meer op de markt. Die tijd is voorbij. Wie denken zou dat daarmee ook de uitjes en de au gurken zouden verdwijnen komt bedrogen uit. Steeds meer Nederlanders willen die uitjes er juist wel bij hebben, zoals ze in Amsterdam en omgeving de haring niet eten zonder die schijfjes augurk er bij. (Tip: Wentel haringfilets eens door ragfijn gesneden verse bieslook) Tegenwoordig is men verplicht haring onmiddellijk na het ka ken in te wiezen. Pas daarna mag ze worden verkocht. Het inwiezen vernietigt de gevrees- de haringworm. Officieel hoeft dat inwiezen niet langer dan 24 uur te duren. Maar langer mag ook, en daardoor kunnen we tegenwoordig het gehele jaar door van Hollandse Nieuwe ge nieten. Zelfs tot aan het mo ment waarop de eerste Nieuwe van het seizoen wordt aange voerd. HANS 8ELTERMAN Vorig jaar zomer introduceer de Unox UNO Noodles, een vlug klaarhap, met name be doeld voor studenten en an dere jonge mensen die geen zin hebben lang in de keuken te staan. Bij wijze van alterna tieve reclamecampagne daagt de fabrikant hun doelgroep uit een actie, stunt of campagne te bedenken om vier nieuwe smaken noodles (beef, ketjap, red chili en oosterse groente) zo bekend mogelijk te maken. Uiteindelijk krijgen vier teams de kans om in een maand tijd de nieuwe varianten erin te krijgen bij het Nederlandse publiek. Elk team krijgt een budget van 20.000 gulden en wordt begeleid door een recla mebureau. De jury zal zich richten o volgende criteria: origina creativiteit, uitvoering enh reik. Dit laatste zal bepaa worden aan de hand van marktonderzoek. Het wimL de team ontvangt uiteinde de internetsite www.i noodles.nl kunnen deelne mers zich van 1 mei tot ei met 9 juni aanmelden voi UNO Noodles Studentei strijd. Bovendien kan iede zich vanaf 1 augustus aan den als fan van één van teams. Deze fans kunnen beren meer enthousiaste! gen voor hun team te krij Wie de meeste fans weet werven, kan w 5000 gulden winnen. i> Water, lucht, aarde en vuur zijn de na tuurlijke elementen die beeldend kunste naar Rob Scholte ge bruikte voor zijn ont werpen op de nieuwe Brand bierblikken. Elk blikje combineert twee van deze ele menten. Volgens de bierfabrikant is het de eerste keer dat van bierblikjes kunst voorwerpen zijn ge maakt. De op een computer bewerkte foto's zijn full colour in metaal- druk uitgevoerd. Scholte laat de foto grafie geleidelijk naar het midden van het bierblik overgaan in een aquarel. In totaal maakte hij zestien verschillende combi naties van de natuur lijke elementen. In vergelijking met de rest van de wereld krijgen kinderen in Euro pa over het algemeen voldoende te eten. Toch hebben zelfs kinde ren in rijke landen gebrek aan bijvoorbeeld ijzer, calcium en vita minen. Of ze hebben gezondheidsklachten omdat ze te weinig be wegen en te dik worden. In ontwikkelingslanden bewegen kinderen meer dan genoeg en zitten niet in auto's. Maar gezonder zijn ze niet. Integendeel. Hun gezondheid wordt geschaad door infectieziekten bij hun moeders tijdens de zwangerschap, een laag geboortegewicht, ernstig voed seltekort, en daardoor een veel groter gebrek aan vitaminen en mineralen. Sommige experts noemen het 'verborgen honger'. De wereld telt zes miljard mensen, van wie er 4,5 miljard in ont wikkelingslanden wonen. Bijna 800 miljoen mensen in de arme landen eten niet goed. Onder hen zijn 160 miljoen kinderen onder de vijf jaar. Per saldo zou er voor iedereen eten genoeg moeten zijn, maar de wereld krijgt het niet voor elkaar om dat te organise ren. Eten kost geld, en 1,3 miljard mensen leven van minder dan een dollar per dag. Als er geen eten is, is het natuurlijk geen wonder dat er grote tekor ten zijn aan allerlei voedingsstoffen. Maar dat komt ook in rijke landen voor. Ook daar zijn er altijd nog 34 miljoen mensen die met grove armoede te kampen hebben. Wereldwijd hebben 3,5 miljard mensen een ijzertekort. Twee miljard lopen risico door een jodi- umtekort. Vitamine A, net zoiets: 200 miljoen kinderen onder de vijf hebben een te lage vitamine A-status. Tijdens een studiedag, georganiseerd door ontbijtgranenfabrikant Kellogg's, in samenwerking met de universiteit van Rome 'La Sap- ienza' (een wetenschappelijk instituut op het gebied van voeding) en de FAO, vertelde William Clay van de FAO dat een kind dat niet gezond geboren wordt, zijn leven lang ziek blijft. IJzertekorten, die wereldwijd voorkomen, veroorzaken onherstel bare mentale en motorische gebreken. Kinderen met eén jodium- Gezond eten is ook in westerse landen een probleem. foto archief tekort hebben vaak hersenschade, functioneren mentaal slecht, kunnen niet lezen, krijgen later zelf moeilijk kinderen. Onder kin deren met te weinig vitamine A is de kindersterfte veel groter, is er veel groeiachterstand, is blind zijn gewoon, en komen veel infec tieziekten voor. De FAO heeft ook cijfers over rijke, ontwikkelde landen, waar ei genlijk iedereen eten genoeg heeft. Maar in rijke landen worden we te dik, veel te dik zelfs. Voedings- en gezondheidsexperts spre ken van een epidemie. Te dik worden is voor Europese kinderen een van de grootste be dreigingen van dit moment. Een te laag gewicht geeft veel narig heid, maar te dik zijn net zo goed. Niet meteen, maar later in het leven. Dreigende ziekten zijn hartkwalen en suikerziekte. Ook is er meer kans op zieke galblazen, kanker, ademhalingsproblemen, botontkalking, psychische problemen, onvruchtbaarheid. Het merkwaardige is dat kinderen van te dikke volwassenen bijna altijd ook te dik worden. En dat bij te dikke mensen net zo goed te korten aan ijzer, calcium of vitamine A of vitaminen zoals folium zuur kunnen optreden. Te dikke kinderen eten meer dan goed voor ze is, maar in vergelijking met beweeglijke dunne kinderen eten ze minder, vertelde prof. Andrew Tomkins van het Londense Institute of Child Health. Veel cijfers over het verschijnsel 'te dik kind in Europa' zijn er niet. De meeste vetzucht is te vinden in Oost-Europese en Zuid-Euro- pese landen (Italië, Spanje, Griekenland). Maar ook in Frankrijk steeg het aantal te dikke tienjarigen van zes procent eind jaren ze ventig tot veertien procent vijf jaar geleden. Ook Engelse en Schot se kinderen worden tegenwoordig dikker. De experts vragen zich af hoe deze trend moet worden omge draaid. Regelmatig eten is één ding, meer lichamelijke activiteit een tweede. In gezinnen die traditioneel met z'n allen eten, wor den de kinderen minder dik. Dat valt niet precies te verklaren. Het heeft vermoedelijk met de regelmaat te maken, met een zek cipline. En met het feit dat zulke maaltijden rijker aan vitaii jjg en mineralen zijn en de maag goed vullen. IJzertekort komt zoals gezegd op heel grote schaal voor. Ins j^1 ge landen lijdt de helft van de kinderen eraan. In Europese 1 veilt het mee, maar er zijn uitschieters, zo vertelde prof. Sail Gregor, eveneens verbonden aan het Institute of Child Hea Londen. Oost-Europa kampt ermee, bepaalde groepen in B ham ook. In Nederland en Frankrijk lijden veel jonge meisje ijzergebrek. McGregor heeft als eerste een reeks studies bekeken, waarbi deren met een ijzertekort werden onderzocht. Ze kregen exl ijzer, om te zien of dat hielp. Wat mevrouw McGregor erove telde, was niet om vrolijk van te worden. Het geven van exü v leidde zelden tot verbetering. r IJzertekort is doorgaans al aanwezig bij de geboorte. Het les een lagere intelligentie, problemen met lezen en schrijven, men met motoriek en zenuwen. De kinderen die aan het oi zoek meededen, hadden minder aandacht voor hun omge\i waren angstiger. Ze bleven dicht bij hun moeder, hadden gi om te spelen, waren snel moe. McGregors conclusie was: óf de problemen die we zien woi door iets anders dan ijzer veroorzaakt, óf extra ijzer geven niet. Het ergerde haar dat niemand van de onderzoekers na teracties met andere voedingsstoffen had gekeken. Als je m geeft van het een, kan het zijn dat iets anders minder goed; McGregor is er overigens heilig van overtuigd dat langdurig voeding geven sterk bijdraagt aan het voorkomen van ijzefl ten. En dat samen ontbijten vooral gewoonte moet blijven, ren die in gezinsverband eten, blijken gewoon gezonder te Repi ,hij :ha bri Rep NOS Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Vlekkenwater; 3. Engelse titel; 6. persoonlijk vnw.; 9. muzieknoot; 10. persoonlijk vnw. (Fr.); 12. in plaats van (afk.); 14. godin van de vrede; 16. beginnelinge; 19. dwarsmast; 20. deel van een Franse ontkenning; 21. iemand die van zijn kapitaal leeft; 26. kunstvezel; 27. bootje; 29. rivier in Tsjechië; 31. getijde; 32. Japans bordspel; 33. cijferindicatie met vloeibare kristallen; 34. kledingstuk. VERTICAAL: 1. Soort stof; 2. opstootje; 4. Ierland (op auto's); 5. show; 7. Zuid-Amerikaans land; 8. grondstof voor kinine; 11. deel van het Midden-Oosten; 13. muntstuk; 15. Frans voegwoord; 17. roem; 18. Trans-Europa-express; 21. deugniet; 22. slaginstrument; 23. oude lengtemaat; 24. middag; 25. kledingstuk bij het paardrijden; 28 alfabet; 30. ik (Lat.). Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Minimode; 5. plankier; 6. rijst; 8. neer; 10. apert; 12. gesel. Verticaal: 1. Moppen; 2. naadje; 3. moker; 4. deels; 7. ijzers; 9. rang; 11 tol. Het is al langer bekend dat de echte drop liefhebber last kan krijgen van verhoogde bloeddruk en vochtophoping. Maar dat ook dranken en kruidenthee daaraan kun nen bijdragen weten veel mensen niet. Drop is een lekkernij, voor sommige lief hebbers zelfs bijna een verslaving. Veel drop is echter ongezond. Het probleem zit 'm in glycyrrhizine, de natuurlijke smaak stof uit de wortel van de zoethoutplant. De ze stof verhoogt de bloeddruk, waarbij ook vochtophoping in de weefsels plaatsvindt. Zoute drop verergert dit effect nog eens. De Voedingsraad heeft daarom al in 1988 geadviseerd dagelijks niet meer dan 200 milligram (mg) glycyrrhizine te consume ren. Sommige mensen, vooral vrouwen, zijn echter extra gevoelig voor deze stof. Dit bracht het Wetenschappelijk Comité voor de Voeding van de Europese Commissie er toe om in 1991 een strengere grens aan te geven: dagelijks niet meer dan 100 mg. Dit komt goed overeen met een onderzoek van het Nederlandse RIVM, dat heeft uitgewe zen dat voor een vrouw van 60 kilo maxi maal 120 mg glycyrrhizine per dag een vei lige dosis is. Helaas gaat de echte dropliefhebber over die grens heen. Wie bijvoorbeeld 125 gram drop per dag eet, krijgt gemiddeld zo n 190 mg glycyrrhizine binnen. Dit verschilt per dropsoort, afhankelijk van hoeveel zoet houtextract erin zit. Vooral laurierdrop eri zwart-witpoeder bevatten veel zoethoutex tract en dus veel glycyrrhizine. Gebruikt zo'n dropliefhebber ook it (al dan niet alcoholische) drank of 1 thee met zoethoutextract, dan verei de zaak. Recent onderzoek van de I ringsdienst van Waren (Inspectie vi wijst namelijk uit dat verschillende ken, waaraan glycyrrhizine als smai toegevoegd, gemiddeld nog eens zo mg kunnen bijdragen. En (kruiden)i .vooral die met zoethout, gemiddeli 50 mg. Zo kan vooral de combinatie drop en drank of (kruiden)thee een overschrijding van het maximale gl) zinegehalte opleveren. (Bron: Consumentenbond)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10