Kamer eist actie tegen prijsafspraken benzine Dure dollar kan vervelend uitpakken voor consument Economie Meer orders in zicht voor super-Airbus Asbest uit Rijnbrug Vierkant blikje van Corns sluit niet goed Scheiding KLM-AIitalia eind augustus compleet Problemen KLM door schade vrachtloods Thuiswerken leidt niet tot minder kantoren Huiszoeking bank en beleggingsclub - NSDAG 24 MEI 2000 T i wint geding over 'Doodstil' icenHet Groninger reclamebureau Unicom heeft het geding over het gebruik van de plaatsnaam Doodstil tegen iele telefonie-aanbieder Ben verloren. Unicom gebruikte de ivan het Groningse gehucht om reclame voor het eigen iu te maken. Ze was het er niet mee eens dat Ben Doodstil nikte voor een televisiespotje. Kortgedingrechter T.R. Hid- 1 rkent dat Unicom een auteursrechtelijke bescherming kan igelden op de naam Doodstil. In dit geval gaat dat evenwel i3p, omdat beide reclame-uitingen te veel van elkaar ver- len. Hen naar mobiel goedkoper aag Telecomopzichter Opta verwacht dat bellen van een toestel naar een mobiele telefoon goedkoper wordt. Dat jmdat KPN als beheerder van het vaste net de tarieven voor li ebruik ervan onder druk van Opta verlaagt. Een gesprek ast naar mobiel gaat via de grond (het KPN-netwerk) en lucht (het netwerk van de mobiele aanbieder). Nu de kos- 2 oor het 'eerste gedeelte' van het gesprek omlaag gaan, zul- j' ïobiele aanbieders elkaar meer beconcurreren op het 'mo- deel' van het gesprek. Met de door Opta afgedwongen ver- gvan de KPN-tarieven wordt een telefoontje met een vast el naar een mobiele 8 cent goedkoper in de piekuren en 5 in de daluren. inktarieven verontrustend hoog' De Europese Commissie hekelt de 'verontrustend' ho- nktarieven voor overschrijvingen naar het buitenland. De ddelde kosten bedragen 17 procent van het bedrag dat overgemaakt. In Nederland is vooral het wisselen van nde valuta een kostbare zaak. De Commissie dreigt naar de er te stappen om het dagelijkse geldverkeer voor de burger koper te maken. Ook het gebruik van de bankpas in het nland is verre van kosteloos. Bij opname van honderd euro i geldautomaat over de grens, betaalt de klant gemiddeld ocent provisie. Nederland behoort tot de duurste landen ontant buitenlands geld te wisselen. O-akkoord bij drogisterijen ht» De 25.000 werknemers bij de drogisterijen hebben een ve CAO. De werkgevers en de bonden hebben een akkoord kt over een loonsverhoging van 6,9 procent in twee jaar. naakte FNV Bondgenoten gisteren bekend. De jeugdlonen 3 jaar) gaan vanaf schaal 2 nog eens extra 7,5 procent om- Iedere werknemer krijgt een vakantiedag erbij. Ook kun- rerknemers meedoen aan een tijdspaarregeling. Daarnaast er meer kinderopvang. De CAO gaat met terugwerkende it in per 1 april 2000 en geldt voor twee jaar. uwe topman busbedrijf Connexxion H. Koerhuis wordt bestuursvoorzitter van busmaat- ipij Connexxion. Hij volgt 1 januari F. Sevenstern op die dit jaar met pensioen gaat. Koerhuis neemt 1 september al g in de raad van bestuur. De 42-jarige Koerhuis komt van stad waar hij in 1983 begon. Binnen de uitzendketen klom n intercedent (bemiddelaar bij werk) op naar algemeen di- ur Nederland en België. »ene stroom via internet iag Via een 'koopgroep' op internet verzamelt het nieu- drijf Wisselstroom klanten voor groene stroom om tot tumkorting te komen bij de energiebedrijven. De markt duurzame energie is volgend jaar al vrij voor alle afnemers, onsumenten kunnen via een systeem van groencertifica- 'in 2001 van hun vaste energieleverancier af. Pas in 2004 in consumenten en het midden- en kleinbedrijf de vrije waar zij hun 'gewone' stroom inkopen. Maar duurzame je kunnen zij al per januari volgend jaar overal vandaan Daar speelt nieuwkomer Wisselstroom handig op in. anners geven weinig uit De Japanners hebben in april 3,4 procent minder uitge- dan een jaar eerder. Dat heeft het ministerie in Tokyo be- ■emaakt. Het is de 37ste achtereenvolgende keer dat de imentenbestedingen zijn gedaald. Nog nooit zijn zo'n lan- iode de uitgaven telkens afgenomen. In maart waren de imptieve bestedingen met 3,5 procent verminderd. De ge- bereidheid van de Japanners om de knip te trekken wordt ouwd als een belangrijke reden voor het uitblijven van imisch herstel in hun land. nse geldlopers aan het werk Na een staking van ruim twee weken hebben Franse ipers gisteren een aanbod van hun werkgevers aanvaard, de staking waren de meeste geldautomaten in het land komen te staan. Winkels, cafés, restaurants, spoorwegen smaatschappijen hadden zich gedwongen gezien credit - en cheques te accepteren voor de meest luttele bedragen, iking brak uit na enkele geruchtmakende overvallen op ansporten, waarbij twee doden en verscheidene gewon- ielen. ted Airlines koopt US Airways )rk United Airlines, de grootste luchtvaartmaatschappij Verenigde Staten, koopt concurrent US Airways voor 4,3 d dollar (ongeveer 10,5 miljard gulden). US Airways is de 'na grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij. De ra in bestuur van beide bedrijven hebben gisteren met de eming ingestemd. United Airlines en US Airways, dat in het noordoosten van de Verenigde Staten actief is, bie- imen per dag 6.500 vluchten aan. Dat is veel meer dan can Airlines, dat met 3.600 nu de op een na grootste Ame- ise luchtvaartmaatschappij is. uwe Duitse hogesnelheidstrein De Duitse spoorwegen hebben gisteren hun modernste ilste hogesnelheidstrein, de ICE-3, gepresenteerd. Ver wordt dat de trein, die een topsnelheid van 300 kilometer ïr kan bereiken, vanaf volgende week gaat rijden tussen i en Expo 2000 in Hannover. Overigens zal de trein voor rijn topsnelheid niet halen. Dat is pas mogelijk als een baanvak tussen Frankfurt en Keulen in 2002 klaar is. che Bahn heeft voor 1,9 miljard mark 50 ICE-3's besteld, nee het totale aantal hogesnelheidstreinen op 216 komt. amsterdam richard mooyman Vier luchtvaartmaatschappijen staan op het punt om hun or ders voor de superjumbo van Airbus bekend te maken. Dat zei projectleider C. Voysey van het Britse deel van Airbus gis termiddag in Amsterdam. Hij sprak op een bijeenkomst geor ganiseerd door het Britse inge nieursbureau Incat, dat onlangs de Haarlemse Farnest Groep heeft overgenomen. De in Dubai gestationeerde luchtvaartmaatschappij Emira tes bestelde enkele weken terug de eerste tien reuzentoestellen bij het Europese luchtvaartcon sortium. Maar de top van Air bus wil meer orders alvorens de knoop door te hakken over het doorzetten van dit miljarden- verslindende A3XX-project, waarbij ook Incat betrokken is. Volgens Voysey kan het bijna niet meer mis lopen en zal het vliegtuig met 550 zitplaatsen worden gebouwd. Naast Emira tes overweegt ook Singapore Airlines het toestel te bestellen. Verder hebben de Britse lucht vaartmaatschappij Virgin en nog vier andere maatschappij en grote belangstelling, aldus Voysey. Overigens is de KLM wel in het project geïnteres seerd, maar is van een Neder landse order nog geen sprake. Voysey laakte de opstelling van de Amerikaanse concurrent Boeing, die jarenlang heeft be weerd dat er geen markt is voor een dergelijk groot vliegtuig. Nerveus geworden zou Boeing onlangs vliegmaatschappijen hebben benaderd met een voorstel om grotere versies van de huidige Boeing 747 te bou wen. De reuzen-Airbus kan vol gens Voysey door de grotere omvang en toepassing van nieuwe technologie passagiers vijftien tot twintig procent goedkoper vervoeren dan een Boeing 747. De A3XX krijgt twee dekken. Onder in het toestel is volgens Voysey plaats voor een rustplek voor de bemanning en eventueel een casino of bar. De eerste A3XX zou eind 2005 kun nen worden afgeleverd. doetinchemBij de Rabobank in Doetinchem is gisteren huiszoeking gedaan. Dat gebeurde in het kader van het onderzoek naar de gang van zaken rond beleggingsclub D'nAnwas. Ook bij (oud-)be- stuursleden van die club en ex-medewerkers van de bank zijn invallen gedaan. Er zijn documenten in beslag genomen. Niemand is aangehouden. Jus titie is in maart een onderzoek begonnen nadat De Nederlandsche Bank aangifte had gedaan van ver moedelijke overtreding van de Wet Toezicht Be leggingsinstellingen door de bank en de beleg gingsvereniging. Ook deed het huidige bestuur van de beleggingsvereniging aangifte tegen de bank wegens het vermoeden van verduistering van geld en valsheid in geschrifte. Door wanbeheer verloren de 150 leden van de Achterhoekse beleg gingsclub miljoenen guldens. FOTO CPD HANS GROENE Hogere winst Dura Vermeer zoetermeer richard mooyman De Dura Vermeer Groep heeft vorig jaar een netto-winst ge maakt van ruim 27 miljoen gul den. Dat is bijna een verdubbe ling ten opzichte van 1998. Het bouw- en infraconcern ver wacht dit jaar een verdere groei. De Vermeer Groep in Hoofd dorp en de Dura Bouwgroep in Rotterdam fuseerden in 1998. Met een netto-winst van ruim 14 miljoen gulden in dat eerste jaar behaalde de nieuwe onder neming een slechter resultaat dan de 25 miljoen die de twee bedrijven gezamenlijk in 1997 verdienden. Vorig jaar begon de fusie vruchten af te werpen. Het wegvallen van de eenmalige fu- siekosten, de schaalvoordelen en enkele overnames zorgden voor bijna een verdubbeling van de winst. De omzet nam met ruim 13 procent toe tot een kleine 1,6 miljard. Het aantal medewerkers steeg van 2.558 naar 2.771. Vooral de sector in frastructuur draaide met een groei van bijna 28 procent erg goed. Er werden onder meer orders in de wacht gesleept voor delen van de Betuwelijn en de Hogesnelheidslijn. Brandstof veel duurder dan in andere landen De Tweede Kamer wil dat minister Jorritsma van econo mische zaken optreedt tegen prijsafspraken door olie maatschappijen. Desnoods zou ze moeten overgaan tot het opleggen van boetes. De PvdA wil ook dat opsplit sing van maatschappijen bekeken wordt, zoals dat eer der gebeurde bij het Amerikaanse bedrijf Microsoft. den haag gpd/anp De Kamer is woedend over de snel stijgende benzineprijzen in ons land. Die zijn veel hoger dan in de ons omringende lan den. Het PvdA-Kamerlid Crone vermoedt daarom dat de olie maatschappijen onderling af spraken maken. Kennelijk is er in de andere EU-landen meer concurrentie dan in ons land, waardoor hier de prijzen harder stijgen." De Kamerleden zien hun ver moedens bevestigd door de ontwikkelingen rond goedkope tankstations. Zo heeft een stun tende nieuwkomer op de benzi- nemarkt, Tango, in Nijmegen een ware prijzenoorlog veroor zaakt. De benzinestations van andere maatschappijen in Nij megen verlaagden vervolgens go- WD-Kamerlid Hofstra ziet daarin een onderlinge afspraak om Tango weer zo snel moge lijk van de markt te gooien. Hofstra noemt het opmerkelijk dat de prijzen in zo'n geval wel omlaag kunnen, terwijl de maatschappijen eerder hadden laten weten dat een prijsdaling van bijvoorbeeld vijf tien cent per liter 'volstrekt onmogelijk' zou zijn. PvdA en WD, samen een Ka mermeerderheid, hebben de handen ineen geslagen: ze wil len dat Jorritsma in ieder geval de Nederlandse Mededingings autoriteit (Nma) opdracht geeft te onderzoeken of maatschap pijen concurreren of juist prijs afspraken maken. Concurrentie is volgens beide partijen nodig om de prijzen omlaag te bren gen. Eerder al pleitte de ANWB voor een onderzoek naar de benzineprijzen. Uit cijfers van de bond blijkt dat de benzine in Nederland sinds 1 februari 32 cent is gestegen. In Duitsland bleef de toename echter be perkt tot 11 cent. Marktleider Shell schrijft dat toe aan een prijzenslag die in Duitsland gaande is. Daardoor zouden de marges daar fors zijn teruggelo pen en zou er geen sprake meer zijn van een gezonde bedrijfs voering. renkum Asbestverwijderaars klimmen in de holle ruimte van de Rijnbrug bij Renkum. Bij herstelwerk in de brug is daar asbest aangetroffen. Jarenlang hebben medewerkers van verschillende aannemers zonder beschermende kleding in de brug gewerkt. Zij beschuldigen Rijkswater staat van het bewust verzwijgen dat er asbest in de brug is verwerkt. foto anp vidiphoto alex bogers financieel spannende tijden, derland en de Nederlanders niet op te kunnen. De koop- is sterk en de overheidsschuld oca if- Geld zat. Toch worden we den. geconfronteerd met berich- r een zwakke euro en dus de Bedreigt de eenheidsmunt de ortemonnee? Een beetje, et kan meer worden. januari 1999 ingevoerde euro en evenwichtige wereldmunt Nooit meer het ene jaar 200 J peseta betalen voor een glas u het volgende jaar 245 peseta, n altijd 226 peseta. Het pakt uit, tenminste tot nu toe. In ofjan stabiliteit kelderde de euro dollar op 1 januari 1999 tot )llarcent nu. Dat is een daling 25 procent. Consumenten merken de vrije val van de euro wel én niet. Niet omdat de landen van de Europese Unie vooral handel met elkaar drijven. En die lan den hebben dezelfde munt dus zo'n beetje dezelfde prijzen. De AEG was machine zal dus niet duurder worden door wisselkoersverhoudingen. Aan de andere kant drijft Nederland nog steeds veel handel met de VS. Al importeren we maar weinig consu mentenproducten. Europa en de VS kopen vooral machines en apparaten bij elkaar. Op de tweede plaats komen landbouwgewassen als granen en za den. De consument krijgt eventuele prijsverhogingen dus via een omweg op zijn rekening gepresenteerd. Con sumentenartikelen zoals de sport schoenen van Nike laten de Amerika nen maken in lage-lonen landen als Vietnam. Daardoor kunnen ze de prijs laag houden, zeker als de concurrentie ertoe dwingt. Duurder zijn in ieder geval ook de grondstoffen, al koopt de consument die niet zelf. De officiële prijzen van veel grondstoffen zijn in dollars geno teerd. Grondstoffen die ook de Euro pese bedrijven moeten kopen, waar door de kostprijs van hun producten omhoog gaat. Die hogere prijzen ge ven de bedrijven door concurrentie niet direct door aan de consumenten. Maar op een gegeven moment is er geen houden meer aan. Het slechtst af zijn de consumenten die direct in de Verenigde Staten ko pen. De Levi's spijkerbroek mee laten nemen of het met de credit card cd- 'tjes bestellen op het internet is allang niet meer zo goedkoop als anderhalf jaar geleden. De gangbare prijs van een cd is zo'n vijftien dollar. Bij een dollar van twee gulden is dat dertig gulden. Bij een dollar van twee gulden tweeënveertig kost de cd zesendertig gulden vijftig. Voor dat bedrag is die zelfde cd ook in Nederland te krijgen. Europese vakantiegangers in de VS hebben ook te maken met een financi ële strop. Zeker de mensen die op de bonnefooi gaan, ter plekke nog een auto willen huren en motels aan doen. Wie een reis heeft geboekt bij een reis bureau heeft vaak nog het geluk dat dat reisbureau zelf een jaar geleden de hotelkamers, huurwagens en busver voer al ingekocht heeft tegen de toen geldende dollarkoers. Maar eenmaal in de VS zal blijken dat McDonald's en de entree van het Walt Disney park een kwart duurder zijn dan toen de buur man anderhalf jaar geleden ging. Het beroerde voor de consumenten in Europa is dat de meest voor de hand liggende maatregelen bijna geen posi tief gevolg hebben. Bijvoorbeeld een renteverhoging door de Amerikaanse Centrale Bank om de vreselijk goed draaiende Amerikaanse economie wat af te remmen. Een minder goed draai ende Amerikaanse economie is goed voor de Europese economie en uitein delijk de euro. Maar voordat het zover is komt eerst een vraag naar dollars op gang, waardoor die munt weer in waarde stijgt. Bovendien stijgt bij de stijging van het officiële rentetarief van de Verenigde Staten wereldwijd ook de marktrente. Niet alleen lenen Amerikaanse bedrij ven minder snel voor investeringen, maar ook de Europese. Met alle gevaar voor werkgelegenheid van dien. Daar naast holt een rentestap in de VS het effect van een hogere rente uit. Als een renteverhoging van de Europese Cen trale Bank sowieso al het beste middel is om de euro sterker te krijgen. Ook dan speelt weer het probleem dat be drijven misschien wel minder investe ren. Eigenlijk moet het vanzelf maar slech ter gaan met de Amerikaanse econo mie, zonder ingreep van bovenaf. velsen theo van der kaau Het revolutionaire vierkante blikje van Hoogovens (Corus) is nog niet perfect. Ontdekt is dat 'Le Carré' niet goed sluit. Corus voert besprekingen met het Spaanse bedrijf Somme Trade, dat een nieuwe sluit- constructie voor het blikje maakt. Volgens Corus duurt het nog twee maanden eer het vier kante blikje leverbaar is. Het grootste voordeel van de nieu we blikjes is dat ze in groot verpakking eenvijfde minder ruimte innemen dan de gang bare ronde blikjes. „Wij hebben twee vierkante blikjes gemaakt," verduidelijkt Corus-woordvoerder M.van der Vlis, „Een van 0,14 mili- meter en een van 0,12 milime- ter dun staal. De eerste kan zo in productie, alleen die van 0,12 millimeter heeft nog niet de juiste sluiting. Voor zulk dun staal bestond nog niets en daar moest dus een nieuwe machine voor worden ge maakt. Overigens maakt Co rus die blikjes niet zelf. Wij le veren het geschikte staal aan de bedrijven die de blikjes produceren. Net zoals wij staal aan autofabrieken leveren, maar niet zelf auto's construe ren. Wel is het onze taak mee te denken met de klant en bij problemen oplossingen aan te reiken." Wanneer de juiste sluiting is gevonden voor het vierkante blikje worden series proefex emplaren gemaakt, waarna nog dit jaar de commerciële productie op gang komt. amstelveen anp KLM en Alitalia snijden eind augustus hun laatste banden door. Op die datum moet de ontvlechting van de passagiers- en vrachtdivisies van beide luchtvaartmaatschappijen to taal zijn. De operatie is noodza kelijk doordat KLM eind april een eind maakte aan de allian tie met Alitalia. Voor passagiers betekent de ontvlechting dat ze niet meer kunnen boeken voor gezamen lijke vluchten van KLM en Alita lia. KLM en Alitalia benaderen reizigers die al hebben geboekt voor een KLM-Alitalia-vlucht na 31 augustus. Bekeken wordt of het ticket moet worden aan gepast. Met ingang van 1 september hebben Alitalia en KLM ook weer aparte incheckbalies en reserveringssystemen. In tach tig landen zijn die activiteiten inmiddels gescheiden. Een klein aantal volgt nog. Ook voor de verdeling van KLM-Alitalia- bonuspunten (frequent flyer) moet een oplossing worden ge vonden. Onduidelijk is hoeveel de operatie KLM gaat kosten. KLM-president Van Wijk schat te het bedrag onlangs op een 'paar miljoen, en zeker niet meer dan tien miljoen gulden'. amstelveen richard mooyman De KLM kampt met problemen bij de vrachtafhandeling als ge volg van stormschade aan een loods op Schiphol. Een deel van de zendingen moet de komen de maanden per vrachtwagen worden vervoerd, terwijl een achterstand van 24 uur is opge lopen bij de afhandeling van import-goederen. Bij een windhoos vorige week dinsdag ontstond flinke schade aan het dak, waarna de loods moest worden ontruimd. De schade blijkt nu in de miljoe nen guldens te lopen. De KLM verwacht dat het vier tot vijf maanden gaat duren voordat het dak is hersteld en de loods weer voor honderd procent bruikbaar is. Veel kantoormedewerkers zijn tijdelijk elders gestatio neerd, terwijl een deel van de afhandelingsactiviteiten is over geheveld naar een loods van Cargo Service Center aan de overkant van de luchthaven. De KLM verwacht dat de ver tragingen bij de importafhan deling donderdag weer zijn in gelopen. Dan zijn ook alle noodvoorzieningen gereed. Zo zal er bij de vrachtloods een grote tent worden geplaatst. Volgens de KLM zijn de merk bare gevolgen voor de klanten beperkt. den haag anp Thuiswerken of telewerken heeft nauwelijks invloed op de vraag naar kantoorruimte. Uit onderzoek van de IVBN, de club van beleggers in vastgoed, blijkt dat de meeste telewer kers, maar ook deeltijdwerkers hun eigen plekje op kantoor be houden. Daardoor staan steeds meer bureaustoelen een deel van de week leeg. De oorspronkelijke vrees dat het thuiswerken zou leiden tot minder vraag naar kantoren, is niet uitgekomen. Slechts een beperkt aantal bedrijven kiest voor zogeheten flexibele kanto ren, waarin een werknemer niet langer zijn eigen bureautje heeft maar op de eerste de bes te lege plaats moet zitten. De onderzoekers tekenen daarbij aan dat bedrijven met flexibele kantoren vaak extra ruimtes in richten voor de gezelligheid, waardoor de vraag naar vier kante meters nauwelijks af neemt. De komende vijf jaar zal de vraag naar nieuwe kantoren vooral afkomstig zijn van be drijven uit de computersector, die tekenen voor 25 procent van de banengroei. W A AR D ETRAHSPqri

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9