Schade ramp becijferd op 600 miljoen mM Ramp Enschede Militaire assistentie Adviescentrum paraat voor persoonlijk leed Zoeken naar slachtoffers gestaakt Brandweercommandant wil onderste steen boven hebben ^*:\rA U'V we- ck^ 9%, ZuiM we Spontane herdenkingswand ftienhonderd kilo vuurwerk in huis jrg» De politie in Hamburg heeft in een woonhuis bijna kilo vuurwerk ontdekt. Een 51-jarige verkoper, de vermoe- eigenaar van de partij, is aangehouden. De agenten rea len op een tip die zij maandag hadden gekregen. In meer- tamers van het woonhuis vonden zij het vuurwerk, wanor- in kartonnen dozen opgestapeld. De Duitse politie let na nirwerkexplosie in Enschede strenger op vuurwerkopslag, ngs werd in Bad Bentheim ruim honderd ton illegaal opge ld n vuurwerk geconfisqueerd. tionaal benefietconcert voor ramp De Stichting Nationaal Benefietconcert Enschede en Mo- ncerts houden woensdag 14 juni een nationaal benefiet - ert in Enschede. Mojo meldt dat een keur aan Nederlandse iten zal optreden tijdens het evenement dat in het teken van de slachtoffers van de vuurwerkramp. De opbrengst iet benefietconcert gaat naar de getroffenen. Mojo heeft al ggingen binnen maar wil nog geen namen noemen. k tweede directeur in hechtenis 0^ De rechter-commissaris in Almelo heeft gisteren de lenis van directeur Bakker van vuurwerkbedrijf S.E. Fire- met tien dagen verlengd. Maandag werd mededirecteur b al door de onderzoeksrechter in bewaring gesteld. De ^directeuren meldden zich eind vorige week vrijwillig bij de Donderdag vaardigde justitie een internationaal opspo- en aanhoudingsbevel tegen hen uit omdat ze ervan wor- erdacht de milieuvergunningen van het bedrijf te hebben reden. Daarnaast loopt er ook nog een ander onderzoek. eeft betrekking op nog onbekende personen die een rol idl en hebben gespeeld bij het ontstaan van de brand of de offing. Onduidelijk is of justitie in dit kader aanwijzingen el dat de brand die aan de ontploffing vooraf ging, is aange- nen week iedereen weer gehuisvest De woningcorporaties verwachten binnen een week alle gedupeerden in het rampgebied in Enschede noodop- te hebben gevonden. Gisteren kregen veertig huishoudens lutels van een tijdelijke woning. Als alle noodopvang is ge- 1, houden de woonstichtingen zich bezig met de tweede an het herhuisvestingsplan. Dan wordt gezocht naar een permanente oplossing voor huisvesting, voor de duur van drie jaar. De woningcorporaties streven er naar per 15 ju- ïnoodovereenkomsten te hebben omgezet in huurover- imsten voor bepaalde en onbepaalde tijd. ïrwerkopslag Beilen moet dicht Er mag geen vuurwerk meer worden opgeslagen in op- Ballen in Beilen. Daarvoor liggen de hallen te dicht bij een Bwijk. Dat hebben burgemeester en wethouders van de [se gemeente naar aanleiding van de ramp in Enschede el'; ien. De milieuvergunning voor de opslag van maximaal -1 DO kilo vuurwerk moet van het pand af. Het college gaat el|i linisterie van defensie en andere bevoegde instanties vra- p de kortst mogelijke termijn kritisch te kijken naar de ver- ig. De eigenaar van de hallen is gisteren gevraagd vrijwil- de vergunning af te zien. Dat wordt overwogen. ten op verzoek leveren geld op sum De radiostations die gisteren platen op verzoek Jen ten bate van de slachtoffers van de explosie in Ensche- ?bben ruim 620.000 gulden opgehaald. De actie, onder op Radio 3FM, Veronica FM, Noordzee FM, Sky Radio en pléen regionale zenders, begon om 07.00 uur en duurde tot uur. Luisteraars betaalden niet alleen geld om hun favo- ilaat te horen. Zo werd er vijfduizend gulden geboden om idio van dj Rob Stenders te bezoeken, maakte zijn collega Klijn jingles voor bedrijven en kon er worden geboden op »n voor een concert van Rene Froger. Hot Radio, een pop- in het oosten van Nederland, begon donderdag al met - aaien van platen op verzoek. De zender zamelde daarmee Iguld in. Protest tegen ontploffing in Donald Duck hurdegarypgpd Het stripblad Donald Duck heeft het flink verbruid bij Meine Bosma uit het Friese Hurdegaryp. Hij ziet in één van de strips in het laatste nummer 'een meer dan akeli ge gelijkenis' met de vuur werkramp in Enschede. In de ze Willie Wortel-strip worden met een bom huizen met de grond gelijk gemaakt. „Een ontoelaatbare onzorgvuldig heid". oordeelt Bosma. voor malig directeur van Fryske Akademy. Hij heeft deze week zijn abonnement op het blad De bewuste Donald Duck viel afgelopen zaterdag, pre cies een week na de vuur werkramp van 13 mei, in de bus. „Zonder verdere waar schuwing omtrent het Willie Wortel-verhaal", stelt Bosma in zijn brief aan de redactie van het blad. Hij zegt te begrij pen dat de druk en versprei ding van het blad al te ver ge vorderd waren om nog in te grijpen. Maar Bosma had dan ten minste een begeleidend schrijven verwacht. Volgens Joan Lommen, ad junct-hoofdredacteur van de Nederlandse Donald Duck, heeft de redactie er vooraf geen moment bij stilgestaan dat lezers de explosies in de Willie Wortel-scène in ver band zouden brengen met Enschede. „Dit is een verhaal uit 1997", zegt ze. „We heb ben die link nooit gelegd. En veel lezers kennelijk ook niet." Verbond van Verzekeraars komt met globale schatting Het Verbond van Verzekeraars verwacht door de vuurwerkramp in Enschede 600 miljoen gulden aan schade te moeten vergoeden. On geveer 200 miljoen gulden daarvan bestaat uit schade aan particulie re huizen, inboedels en voertuigen. De rest betreft schade bij bedrij ven en instellingen. Tot nu toe zijn circa 3.500 claims ingediend, waarvan 3.000 door particulieren. Het verbond meldde dat gisteren in een eerste officiële raming. Volgens de organisatie gaat het nog steeds om een globale schatting omdat er nog onvoldoende infor matie beschikbaar is voor de definitieve rekensom. vergoed, zoals schade aan voertuigen die alleen WA zijn verzekerd. Tientallen experts werken hard om enschede anp „Een enorme schadeomvang", con cludeert het verbond, zeker als de samen met de getroffenen de schade schadecomponenten meetellen die precies vast te stellen, zodat er snel niet door de eigen verzekering worden kan worden uitgekeerd. „Is de schade in zijn geheel opgenomen, dan kan het geld bij wijze van spreken volgende week al binnen zijn", aldus een woordvoerder. Vooruitlopend op de definitieve schaderegelingen zijn in veel gevallen voorschotten verstrekt. Dat laatste geldt ook voor de gedupeerden uit de 'binnenring'. Zij kunnen vanaf van daag weer bij hun huis komen. Daar valt in veel huizen weinig meer te in ventariseren, vreest de woordvoerder. „Er zal in veel gevallen sprake zijn van 'totaal-schade'." Het verbond heeft de verzekeraars verzocht om een 'soepele' opstelling bij de schaderegelingen. „Het oog van de natie is op ons gericht", verklaart de woordvoerder. „Er is nu een echte ramp gebeurd. Nu moeten zij laten zien wat ze waard zijn." Aangezien verzekeraars hebben be loofd zich soepel op te stellen, zet het verbond vraagtekens bij de wijze waar op 'allerlei advocaten en schadebu- reautjes' in Enschede cliënten werven. „Sommige mensen zetten vraagtekens bij alles wat met verzekeraars heeft te maken. Dat schept alleen maar ver warring bij de bevolking." Het verbond heeft al eerder meege deeld dat de schade door de ramp op de normale polissen is gedekt. Schade aan particuliere huizen en inboedels is via opstal- en inboedelverzekeringen gedekt, evenals ruitbreuk. Ruim 95 procent van alle huishoudens in Ne derland heeft deze verzekeringen. Ook extra kosten voor opruiming of tijdelij ke huisvesting zijn vaak tot een be paald maximum bovenop de verzeker de som gedekt. Bedrijven met schade kunnen deze claimen op hun inventarisgoederen- verzekering en opstalverzekering. Als de ondernemer een bedrijfsschadere kening heeft, dekt deze afhankelijk van de polis (vaak één of twee jaar) de bru towinstderving. De door ontploffing veroorzaakte brandschade aan auto's en andere voertuigen is gedekt op polissen met een volledige of beperkte cascodek- king. 'de werker: |»dsen lagen I loorlijk vol enschede Militairen sjouwen met een wasmachine voor een gezin, dat door de vuurwerkramp dak loos was geworden, en inmiddels een nieuw onderkomen heeft gevonden dat moet worden inge richt. In een loods zijn ingezamelde wasmachines, koel kasten, matrassen, beddegoed, meubels en andere huisraad opgeslagen, die wor den verdeeld onder de inwoners van En schede die al hun spullen zijn kwijtge raakt. foto anp koen suyk enschede gpd enschede gpd Het zoeken naar vermisten in het Enschedese rampgebied wordt vanmiddag gestaakt. Zo dra het Rampen Identificatie Team (RIT) zich terugtrekt, worden bewoners van het kern gebied rondgeleid. Burgemeester Mans beseft dat het een gevoelig besluit is. „Maar ik ben als burgemeester verantwoordelijk en ik vind dat er een keer een einde aan moet komen." Het RIT moet volgens Mans 'alles op alles zetten' om de werkzaamheden vandaag af te ronden. Of het RIT nog slacht offers verwacht te vinden, kon hij niet zeggen. De autoriteiten staan onder druk van bewoners die een kijk je willen nemen in de binnen ste ring. „Overal waar ik kom, klampen mensen me aan met de vraag: mag ik alstublieft mijn huis zien? Heel begrijpelijk. Ze willen afscheid nemen van hun huis." Volgens Mans heeft dat de hoogste prioriteit. Tussen 1.100 en 1.400 bewo ners worden vanmiddag in bus jes en onder begeleiding van hulpverleners rondgereden. Of ze mogen uitstappen, hangt af van de risico's. De veiligheid van de mensen staat voorop, al dus de burgemeester. Ondertussen is justitie nog bezig met onderzoek van het volledig afgesloten terrein van S.E. Fireworks. Mans weet niet of men daar al wat wijzer is ge worden over de oorzaak van de brand. „Ik hoor zelf ook niks van justitie." Het officiële dodental van de vuurwerkramp bedraagt acht tien. Vier mensen worden nog vermist. Er liggen nog negen tien mensen in het ziekenhuis, van wie vijf op de intensive ca- Na de ramp volgt de nazorg. Slachtoffers, nabestaanden en hulpverleners kunnen terecht in het Informatie- en Adviescen trum (IAC) aan het Molenplein in Ensche de. Allerlei experts staan paraat voor per soonlijke leed, problemen en vragen. En dat drie tot vijf jaar lang. Het pand, waar doorgaans de Sociale Dienst zetelt, is omgebouwd tot hulpdien stencentrum. De entree leidt tot een cen trale balie, waar men probeert een eerste 'schifting' te maken tussen mensen met complexe en eenvoudige vragen. Volgens projectleider Peters komen slachtoffers van de ramp zo direct bij de juiste hulpverlener of gemeentelijke instan tie terecht. Iemand wiens paspoort is ver brand, wordt doorverwezen naar de balie Burgerlijke Zaken, iemand zonder huis naar de balie Woningcorporatie. Momenteel zijn dertig hulpverleners in het IAC aan de slag. Ook zijn er enkele tol ken. Na enkele maanden zal dit aantal wor den teruggebracht tot een kleinere groep hulpverleners en zal het centrum kunnen verhuizen naar een plek in het noorden van Enschede. Volgens Peters vallen de wachttijden in het centrum mee. „Het komt voor dat ie mand een uur moet wachten", vertelt ze. „Vooral bij psychologische hulp kunnen gesprekken met slachtoffers lang duren." Om het wachten draaglijk te maken is in het gebouw een ruimte ingericht als huis kamer met meubels, een televisie en speel goed voor kleine kinderen. In de afgelopen vijf dagen dat het IAC al officieus de deuren had geopend, kwamen zo'n tweehonderd mensen per dag langs voor hulp. Er kwamen duizenden telefoon tjes binnen. De meeste vragen gaan over materiële zaken, maar het aantal slachtof fers met grote psychische problemen mag De balie van het informatie- en adviescentrum in Enschede, waar alle getroffenen van de vuur werkramp met vragen terecht kunnen. foto gpd carlo ter ellen volgens Peters niet worden onderschat. Volgens de projectleider zal het aantal mensen, dat hulp nodig heeft, de komende weken verder stijgen. „Sommigen zijn er nu nog niet aan toe hun verhaal te vertel len. Die worden daarom ook niet actief door ons benaderd. Maar onze deur blijft altijd voor hen open staan." Het Informatie- en Adviescentrum is van maandag tot en met vrijdag open van ne gen tot negen, en ook op zaterdagmorgen is het centrum geopend. Nabestaanden, hulpverleners en andere getroffenen van de ramp kunnen er voor bijna alles terecht: huisvestingsvragen, sociaal-psychologische hulpverlening, gezondheidsvragen, juridi sche aangelegenheden, bouwzaken, nuts voorzieningen, milieuzaken, financiën, so ciale uitkeringen, sociale verzekeringen en algemene informatievoorziening. enschede gpd Hij oogt vermoeid maar ontspannen. Ogen schijnlijk rustig vertelt brandweercomman dant Groos (47) over zijn afgelopen week en het grote verdriet over de dood van vier col lega's. Voor de deur van de brandweerkazer ne aan de Hengelosestraat zwelt de bloe menzee nog steeds aan. De zoete geur dringt door tot in de kazerne. Hoe schril is het con trast met de lucht van het rampenterrein die hij niet snel vergeet. Zaterdagmiddag half vier, hij was in Lat- trop. Met de rotary was hij aan het kloot schieten, toen iemand wees op een grote wit te rookpluim aan de horizon. Vlak daarna ging zijn telefoon, collega Jan Tijkotte. „Aad, het is foute boel." Groos scheurde met de auto van een gast naar Enschede, zat even vast in Lonneker maar overtuigde een poli tieman, die het verkeer tegenhield. „Ik ben Aad Groos, commandant van de brand weer." Hij kon doorrijden. De rit ging langs het rampterrein, waar de paniek en ontred dering zichtbaar waren. Snel was hij in het stadhuis, waar hij volgens het rampenplan naar toe moest. Eén van Groos' eerste handelingen was het 'uit het veld halen' van de officier van dienst, Earryt Boetes. „Toen ik hem zag, wist ik hoe erg het was. Z'n hele hoofd zat in het ver band, bloed liep over zijn gezicht." Groos wil hangende het onderzoek niets zeggen over de manier van brandbestrijding en wat pre cies op het terrein van S.E. Fireworks werd gevonden. Hij wil nu niet meer kwijt dan dat hij vol lof is over het optreden van het blus- team. „Ze hebben het allemaal goed gedaan. Earryt heeft in een zeer chaotische en on overzichtelijke situatie besluiten moeten ne men. Zijn inschatting was dermate goed, dat het niet erger werd dan het al was." Na af loop van het gesprek stuurde hij Boetes naar huis. „Jij gaat niet meer terug, heb ik hem ge zegd. We zorgen eerst dat jij op een nette manier weer mens kan worden." Na een nacht zonder slaap volgde zondag het bezoek aan het rampgebied met de ko ningin en premier Kok. De eerste confronta tie met de Tollensstraat was emotioneel. „Buiten het stadhuis is er ineens die werke lijkheid, de indringende geur, die rookplui men." De dagen en nachten erna gingen in elkaar pver. Groos herinnert zich een tumul tueuze persconferentie, waar een tv-verslag- gever hem vroeg: 'En meneer Groos, hoe voelt dat nou dat door het ontbreken van een aanvalsplan vier van uw mensen zijn omge komen.' Groos is nóg woedend. „En als je ziet wat-ie dan uitzendt... Hij knipt gewoon de vraag eruit. Alsof ze je eerst op scherp wil len zetten." Op Groos' bureau ligt een ex cuusbrief van NOS-journaallezer Pia Dijkstra, die zich afvroeg of de brandweer niet te laks was. Groos, spottend: „Laat ze haar excuses op tv maken. Kan iedereen het zien." Gevoelens van verslagenheid spelen hem anderhalve week na de ramp nog parten. En hij voelt agressie. „Een gevoel van: potver- domme, hoe heeft dit in godsnaam kunnen gebeuren?" Dan strijdvaardig: „Je denkt toch niet dat ik mijn mensen afstuur op een on duidelijke situatie? Daarom moet voor mij de onderste steen boven komen. Daar heeft ie dereen recht op." (lOO* pCOtt e EL vied 7aT> s-remkjs- oc - l*u. UrwTEIUUi^ .4 J $1 m\e PHG VCVR enschede In de Deumingerstraat in Enschede is spontaan een herdenkingswand ontstaan waarop bewoners hun gevoelens kwijt kunnen. De wand bestaat uit schotten, waarmee de getroffen huizen zijn dichtgetimmerd. foto anp harm meter

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5