School faalt bij opvang van probleemleerlingen Protesten tegen Japans bezoek smoren in ceremonieel IIVM bewaart bloed baby's 'Helft medische fouten simpel te voorkomen' Cabinet faalt weer bij ergunning Schiphol' Binnenland KNVB vreesde ontvoering Johan Cruijff bij WK 1974 - m ':!|p Voor Bar is de cirkel rond OENSDAG 24 MEI 2000 1/ jask vecht door tegen uitlevering inj iarlem De Bask Esteban Murillo Zubiri spant een kort geding te an tegen minister Korthals (justitie) om uitlevering aan Spanje Sfi .voorkomen. Advocaat Gaasbeek verwacht dat de zaak binnen en maand dient. Korthals bepaalde gisteren dat Murillo mag orö lorden uitgeleverd. De angst dat de Bask in Spanje wordt ge- ten larteld, is volgens de bewindsman ongegrond. Gaasbeek 'I h oemt het teleurstellend dat Korthals in zijn beslissing niet is ^e' igegaan op rapporten van onder meer Amnesty International. ;'e' |et Solidariteitskomitee Esteban Murillo vindt dat de minister 'Si jCh met zijn besluit medeplichtig maakt aan de Spaanse mar- es* ^praktijken. Murillo blijft in elk in Nederland totdat het kort ling is afgehandeld. lerstel Bernhard zet zich voort de Ne: IgECHT Het herstel van prins Bernhard zet zich voort. Volgens erei e Rijksvoorlichtingsdienst heeft de prins wederom een goede )rd acht gehad. Eerder hebben artsen al laten weten dat rust en ai ijd de belangrijkste factoren zijn voor zijn herstel. Anderhalve istfi tek geleden werd de 88-jarige prins geopereerd aan zijn dar- tijj jen. Daarop volgde een neurologische complicatie. Vorige js,| eek donderdag kreeg Bernhard ademhalingsmoeilijkheden en .IN ekzijn toestand kritiek. 5t[ h« aakstrafïen voor spijbelaars Hardnekkige spijbelaars lopen vanaf volgend school- zir, ar het risico een taakstraf te krijgen. Het ministerie van justitie Mng eeft extra geld uitgetrokken om landelijke invoering van de jjjs roef met ingang van 1 oktober mogelijk te maken. Het project f en iopt al in Rotterdam. In totaal stelt Justitie anderhalf miljoen it dj lilden beschikbaar voor drie projecten op het gebied van cri- rik| ïinaliteitspreventie. Behalve maatregelen tegen spijbelen aero eunt het lessen die leerlingen van de groepen 7 en 8 van de asisschool weerbaarder moeten maken tegen huiselijk geweld, lok is er extra geld voor buurtbemiddeling. IJlan bijt parkeerwachter «egenEen 34-jarige Nijmegenaar heeft een parkeerwachter leten, omdat hij het niet eens was met een tariefsverhoging twee kwartjes voor een parkeergarage. De man heeft de ceerwachter ook geslagen. De Nijmegenaar klaagde via de ircom bij de uitgang van de parkeergarage over de tariefsver- jing. Hij wilde niet betalen. De parkeerwachter maande hem itwel te doen. Toen de parkeerwachter even later bij een be- 1 alautomaat aan het werk was zocht de Nijmegenaar hem op, aarna een vechtpartij volgde. De parkeerwachter zag na enige dkans de politie te waarschuwen, die de Nijmegenaar heeft ingehouden. luizengekte gaat gewoon door 1 nhaag De huizenjacht gaat nog altijd gewoon door. Wo- J ,c ingzoekers zijn inmiddels bereid gemiddeld 425.000 gulden >or een huis neer te leggen. Een jaar geleden was dat nog 3.000 gulden. Daarmee is de rek er nog niet uit, want de ge- ïiddelde huizenkoper had in 1999 maximaal 630.000 gulden te ^steden, zo blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Vereni- ngvan Bouwbedrijven (NVB). Het onderzoek is gehouden in ptember 1999 onder drieduizend huishoudens met een bruto jT arinkomen van 54.000 gulden of hoger. Van die groep, in to- al vier miljoen mensen groot, kijkt de helft wel eens naar een n j ider huis. Bijna 800.000 van hen hebben serieuze koopplan- !o iteve Brown wil verbod boek '*'jj iarlem Steve Brown eist dat het boek 'De jacht op de erven Zl ruinsma en de Delta-organisatie' van misdaadjournalist Bas )ri's in Hout uit de handel wordt genomen. Volgens hem wordt hij het boek ten onrechte neergezet als moordenaar, heroïne- indelaar en ex-politieinformant, zei hij gisteren voor de Haar- J nse rechtbank. Van Hout en Brown zijn voormalige compag- ins, die ooit het plan hadden samen een boek te schrijven er het leven van de laatste. De samenwerking ketste af, waar- aer twee boeken op de markt kwamen. Sindsdien bestoken de 'ee elkaar voortdurend met juridische procedures. Volgens n Hout is Brown in 1992 niet vervolgd voor de moord op een pcrimineel omdat hij een deal met justitie zou hebben geslo- Volgens de journalist zit Brown nog steeds in de drugshan- Brown ontkent dat en zegt dat zijn gezin veel last van de iwe publicaties. intslag wegens kinderporno hcELODe gemeente Hengelo heeft een 54-jarige schooldirec- W ur ontslagen omdat hij via zijn computer kinderporno heeft [e'i igehaald en opgeslagen. Volgens wethouder Nijhof heeft on- '11 izoek voldoende aannemelijk gemaakt dat alleen de directeur bewuste beelden op flop kan hebben gezet. De directeur zelf itkent. Hij stelt dat hij er is ingeluisd door iemand die moeite u hebben met zijn benoeming. De wethouder gelooft daar et in en geeft de directeur oneervol ontslag. Dat betekent dat directeur geen recht heeft op wachtgeld. HAAG ANP vernieuwde kabinetsbesluit milieumaatregelen op Rftphol toont geen enkele ver- R' ig. „Van het principebe- dat Schiphol mocht groei- maar dat het milieu daar onder mocht lijden, is weer Arr Is terecht gekomen", be- advocaat Van den Bie <orr namens de milieubeweging ie k fren voor de Raad van State. wil dat die het kabinetsbe- iogi i voor de tweede keer ver i on igt. n zin juli 1998 strandde de mi- ;en vergunning voor Schiphol. rC Raad van State oordeelde bez de vergunning tekort schoot ?da de onderdelen stank, lucht er ir 'ntreiniging, lawaai en vei- eid. Die uitspraak vormt groot probleem voor het eren inet, want zonder de ver ren ning kan de vijfde baan niet den aangelegd. Van den en stelde gisteren dat de /oei iwe versie van de vergun- fAU omt Cito: 'Weer samen naar school' wordt overschat ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den+taag gpd den haag anp Basisscholen kunnen veel kinderen met leerproblemen niet zelf opvangen. De overheid wil zoveel mogelijk pro bleemkinderen in het reguliere onderwijs houden, maar volgens onderzoekers van het toetsinstituut Cito is een aanzienlijk aantal beter af in het speciaal onderwijs. rige basisschoolleerlingen aan het eind van groep zes. Voor veel 12-jarige lom-leerlingen is de opgave 'hoeveel kosten vijf ijsjes van 1,25?' te moeilijk. „Het speciaal onderwijs blijft voor deze leerlingen onmis baar", zegt onderzoeker Van der Schoot. De lom- en mlk-scholen groeien de laatste jaren niet meer, sinds het project 'weer samen naar school' beleid is ge worden. Het percentage kinde ren dat scholen mogen door verwijzen is aan een maximum gebonden. Kinderen ontwikke- Het Cito vergeleek de reken prestaties van leerlingen op lom-scholen (leer- en opvoe dingsproblemen) en mlk-scho len (moeilijk lerende kinderen) met die van kinderen in het ge wone basisonderwijs. Lom- en mlk-kinderen blijken zover ach ter te lopen bij hun leeftijdge nootjes, dat plaatsing op een gewone school geen zin heeft, aldus de onderzoekers. Het ge middelde niveau van lom-leer lingen op 13-jarige leeftijd is vergelijkbaar met dat van 10-ja- len zich beter in een zo gewoon mogelijke omgeving, zo is de gedachte achter het beleid. Het Cito vindt de gedachte goed, maar waarschuwt voor door schieten. Zolang scholen het vertrek van leerlingen naar het speciaal onderwijs kunnen voorkomen door tijdig bijles te geven, is dat heel goed, bena drukt Van der Schoot. Maar in middels hebben leerkrachten leerlingen in de klas die zij ei genlijk niet kunnen helpen. Om hoeveel leerlingen het gaat, weet Van der Schoot niet. „Maar dat ze er zijn is zeker." De overheid heeft ten on rechte de indruk gewekt dat lom- en mlk-scholen eigenlijk geen bestaansrecht meer heb ben, vindt hij. „Maar leerlingen die specifieke aandacht nodig hebben kunnen hier toch echt beter worden geholpen." Deze scholen moeten wel betere les methoden krijgen. „De reken boekjes zijn nu nog teveel ge baseerd op die van het gewone onderwijs." Het Freudenthal-instituut voor reken- en wiskundeonder wijs meldde gisteren dat scho len te weinig aandacht beste den aan het leren tellen. Ze gaan er ten onrechte van uit dat kinderen die naar groep drie gaan, al redelijk kunnen telen. Leerlingen uit zwakkere sociale milieus kunnen dat vaak niet en gaan vervolgens de mist in als ze sommen moeten maken. Volgens onderzoeker Treffers kunnen scholen veel problemen voorkomen door in groep drie op een speelse ma nier aandacht te besteden aan tellen. Uit vrees voor een ontvoering van johan Cruijff of een van zijn kinderen door Arabische terroristen heeft een speciaal team van de Duitse politie het Nederlands elftal bewaakt tij dens het wereldkampioenschap voetbal in 1974. Dat blijkt uit documenten in het archief van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), die maandag officieel worden over gedragen aan het Algemeen Rijksarchief (ARA). De Palestijnse moordaanslag op elf Israëlische atleten tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München en de pro-Israëli sche houding van Nederland (die leidde tot de olieboycot van 1973) waren aanleiding voor extra veiligheidsmaatrege len. KNVB-secretaris Burgwal liet enkele maanden voor het toernooi in een vertrouwelijke brief aan de Duitse voetbal bond weten bang te zijn voor een terroristische actie. Hij noemde een ontvoering van Cruijff of een van diens familie leden als 'een mogelijkheid'. De Duitsers voegden de daad bij het woord. „Je kon geen stap zetten of de politie ging mee", zegt toenmalig teamarts Kessel. Het Waldhotel was een heuse vesting, afgeschermd met prik keldraad. Toen bleek dat in het hotel twee Arabieren werkten, reageerden de Duitse veilig heidsdiensten direct. De mede werkers moesten het hotel ver laten. „Nooit iets van gemerkt", zegt Kessel. Het gevaarlijkste moment was de reis van hotel naar stadion of trainingsveld. De spelersbus werd bestuurd door een chauffeur van de Westduitse Bundeswehr. Kessel was daarvan naar eigen zeggen op de hoogte. Verdediger Van Ierssel had er geen weet van. „Dat hebben ze voor de spelers goed geheim weten te hou den." Volgens KNVB-rapporten kwamen er ten tijde van het WK drie bommeldingen binnen. Ze werden niet serieus genomen. Daarom bracht de bond de spe lers ook niet op de hoogte. Uiteindelijk verloor Neder land de finale van Duitsland met 2-1. ning geen enkele verbetering betekent. Hij maakte zich kwaad op de luchtvaartsector, zoals KLM en Luchthaven Schiphol. Deze eisen juist ver soepeling van de normen. Volgens landsadvocaat Van Rijn zit het kabinet in een lastig parket. Het is de bedoeling dat de luchthaven aan strengere normen moet voldoen als de vijfde baan in gebruik wordt ge nomen. De nu bekritiseerde maatregelen gelden tot aan dat moment in 2003. „Wij zitten dus met een dilemma", meent .van Rijn. „Volgens de eerdere uitspraak van de Raad van State moeten wij allerlei voorschrif ten opnemen voor veiligheid, stank en luchtverontreiniging voor de periode tot 2003. Maar het staat nu al vast dat de situa tie na 2003 anders zal zijn. Wij hebben daarom naar een mid denweg gezocht en wij denken dat deze verantwoord is." De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. Een vrouw kan haar emoties niet de baas tijdens het stille protest van kampslachtoffers op de Dam. amsterdam gpd De eerste dag van het staatsbe zoek van de Japanse keizer Aki- hito is zonder veel wanklanken verlopen. Summiere protesten van slachtoffers van de Japanse agressie in de Tweede Wereld oorlog speelden zich af buiten het blikveld van de keizer. Ter wijl de stichting Japanse Ere schulden (JES) met honderd man een stille tocht hield naar de Dam, werd Akihito rondge leid in het Van Gogh-museum. De oorlogsslachtoffers aange sloten bij de JES vinden de ex cuses van de keizer voor het leed dat Japan de oorlogs slachtoffers uit voormalig Ne- derlands-Indië heeft aange daan, niet voldoende. Zij eisen financiële genoegdoening. Niettemin hadden duizenden mensen zich aan het einde van de ochtend verzameld rond de Dam voor de aankomst van de keizer. Voor de ontvangst was flink uitgepakt, onder meer met een erewacht van zo'n 250 mili tairen. De laatste keer dat bui tenlandse gasten zo groots wer den onthaald, was bij het staatsbezoek van president Clinton in 1997. Nadat koningin Beatrix en prins Claus de Japanse gasten in het Paleis op de Dam hadden voor gesteld aan de Nederlandse au toriteiten, legden Akihito en Michiko een krans bij het Na tionaal Monument op de Dam. Het keizerlijk paar maakte een uitzonderlijk lange buiging uit respect voor de oorlogsslacht offers. Ook koningin Beatrix liep bij hoge uitzondering met de keizer en keizerin mee naar het monument, terwijl bij staatsbezoeken gebruikelijk is dat premier Kok de buitenland se gasten over de Dam bege leidt. Het gezelschap werd bo- amsterdam anp Na zijn ontmoeting met de Ja panse keizer Akihito gisteren in het Van Gogh Museum in Amsterdam is voor oorlogs slachtoffer en oud-bisschop van Rotterdam Bar 'de cirkel rond'. Bar zat tijdens de Ja panse bezetting van Neder- lands-lndië in een jongens kamp op Java. De voormalige bisschop werd voor de ontmoeting met de keizer en keizerin Michiko uitgenodigd door het Japanse consulaat. Bar sprak via een tolk met de keizer, die wel En gels beheerst maar zich toch liever in het Japans uitdrukt. De voormalige bisschop werd aan de keizer voorgesteld als iemand uit een jongenskamp. De keizer vroeg hoe oud hij destijds was en hoe het ge weest was. „De keizer zei te hopen dat na dit alles beide landen de energie en het ver trouwen kunnen vinden voor verdere samenwerking. Ik ant woordde dat ik hoop dat die samenwerking intensiever wordt." Bar sprak ook met de keizerin, in het Engels. „Ze vroeg: heeft u veel geleden? Ik zei: Het is geweest, het heeft een plaats gekregen." Bar was zeer gelukkig met de ontmoeting, zei hij achter af: „Nu is er echt een periode afgerond. We hebben jaren richting Tokyo gebogen voor de toenmalige keizer. Deze keizer is een verzoener en komt nu naar ons toe." Bar riep twee jaar geleden tijdens een herdenking van de Japanse capitulatie al op tot verzoening met de Japanners. Het staatsbezoek zou een mooie gelegenheid zijn, aldus de oud-bisschop toen. foto anp robert slagman vendien geflankeerd door twee adjudanten van de koningin in buitengewone dienst, Boekholt en Huyser, beide vooraanstaan de leden van Indische groepe ringen, om zo de betrokkenheid bij de gevoelens van de oorlogs slachtoffers te uiten. Later op de middag werden de keizer en zijn echtgenote, die voor het eerst in twee jaar een staatsbezoek afleggen, door burgemeester Patijn van Am sterdam officieel ontvangen in het Van Gogh-museum. Tijdens het galadiner 's avonds was er opnieuw aandacht voor de ge voelens van oorlogsslachtoffers. „Ons hart breekt als we denken aan de velen die hebben gele den tijdens de oorlog en dat er nog steeds mensen zijn die daar de littekens van dragen", zei Akihito. Koningin Beatrix benadrukte dat de bevolking van beide landen heeft geleden onder de „ontstellende gevol gen van dit bittere conflict. De herinneringen aan het leed dat in die oorlogsjaren is aange richt, vervagen niet: ze komen steeds terug. Onze blik op de toekomst mag echter niet door dat verleden worden verduis terd". Vandaag doet het keizerlijk paar Den Haag aan, waar onder meer een lunch met premier Kok en een bezoek aan het In ternationaal Gerechtshof in het Vredespaleis op de agenda staan. Morgen bezoeken de kei zer en zijn vrouw Leiden. de' t»anp m\ Rijksinstituut voor Volksge- g vo dheid en Milieu (RIVM) ver- inbf lelt zonder toestemming materiaal van jonge kin- slai n. Sinds 1994 wordt alle uit Dei ^genoemde hielprikjes af informatie opgeslagen sgefen databank. Ouders wor- hierover niet geïnformeerd. Registratiekamer heeft om tientallen jaren test het RIVM baby's op onder meer de stofwisselingsziekte PKU. Het bloed wordt op een vloeipa- piertje voorzien van gegevens van het kind opgestuurd naar een laboratorium. Daar wordt het bloed ge scheiden van de persoonsgege vens. Het ene kaartje gaat naar de administratie, het bloed be landt onder de microscoop. Zeven jaar geleden werd be sloten de bloedmonsters bij het RIVM in het kader van weten schappelijk onderzoek te bewa ren. Momenteel liggen de gege vens van bijna twee miljoen kinderen in het bestand opge slagen. Volgens hoofd Infectieziek ten, Diagnostiek en Screening Loeber wordt het bloedbestand alleen voor medische doelein den gebruikt. Dat ook het openbaar ministerie het be stand voor juridische doelein den zou kunnen gebruiken, sluit hij niet uit. utrecht gpd Eén op de dertig patiënten in het ziekenhuis wordt het slachtoffer van een medische fout. Tien procent daarvan is zo ernstig dat de patiënt eraan overlijdt. De helft van de fouten is echter te voorkomen als de be staande richtlijnen worden gevolgd, heeft directeur Schellekens van het Kwaliteitsinstituut voor de Ge zondheidszorg CBO gezegd op een conferentie in Leidschendam over verbetering van de patiëntenzorg. De oorzaken van de fouten zijn vaak kleine dingen: een onleesbaar handschrift van de dokter, onbekend heid met nieuwe apparatuur, een vergissing bij het uitdelen van medicijnen of een andere menselijke fout. De invoering van kwaliteitssystemen in instellin gen is in volle gang, maar er bestaan grote verschillen in de mate waarin dat gebeurt. Bij bijna eenderde van de instellingen is er nog maar net een begin gemaakt. Schellekens.vindt dat fouten en vergissingen in het ziekenhuis direct moeten worden gemeld. „Niet om schuldigen op te sporen, maar om een systeem te ontwikkelen om de gevolgen van menselijke fouten te voorkomen. Dat kan met een kwaliteitsbeleid. In Ne derland kunnen zo bijvoorbeeld fouten met medicij nen met zeventig procent worden verminderd en kan het aantal keren dat mensen uit hun bed of stoel val len met veertig procent worden teruggebracht." Schellekens, aanvankelijk huisarts, was in de jaren negentig betrokken bij het opzetten van een kwali teitssysteem in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft Het werd tot twee keer toe beloond met de Europese Golden Halix Award. Hij kreeg de prijzen voor de mamacare-poli, waar vrouwen met een knobbeltje in de borst binnen een dag behandeld kunnen worden en voor de vaatpoli waar mensen met vernauwde bloedvaten snel worden geholpen. De laatste ander half jaar is Schellekens algemeen directeur van het CBO, een bureau dat zich landelijk bezig houdt met verbetering van de kwaliteit van patiëntenzorg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3