Meer dan langgerekte geeuw Waardig bezoek Akihito Organisatie bindt strijd aan tegen 'nutteloze bekeuringen' WOENSDAG 24 MEI 2000 C 0 Koel weer Vooral in onze regio is er deze maand nog maai- weinig regen gevallen. Tot gistermiddag viel er in Lisse en op het vliegveld Valkenburg slechts 19, Heem stede 25, Schiphol 34 en Hoofd dorp 38 mm. Vergeleken met vooral Zeeland zijn de verschil len bijzonder groot. In Kloos- terzande, dat tijdens de meizo- mer twee wolkbreuken op visite kreeg, stond de teller gisteroch tend al op 134 mm en in het oosten van het land is Vrooms- hoop een uitschieter met 103 mm. Inmiddels is mei aan het regenen geslagen. Een slepend koufront bracht tussen gister avond en vanochtend plaatse lijk meer dan 10 mm (Valken burg 11). Voor vanavond, de komende nacht en morgenoch tend staat nog meer regen op het programma. Langs het front is namelijk een storing tot ont wikkeling gekomen die zich over Nederland naar Denemar ken verplaatst. De verwachting is dat er wederom tot meer dan 10 mm kan gaan vallen. Op de nadering van de storing wordt de wind enige tijd zwak en ver anderlijk. Morgen gaat de wind uit het zuidwesten, later westen waaien en neemt aan de kust tot krachtig, windkracht 6. Mor genmiddag kan het wolkendek wat gaan breken maar het is niet de verwachting dat de tem peratuur boven de 15 graden uitkomt. Andermaal een koele dag dus. Op vrijdag trekt een hogedrukgebied van Biskaje via Frankrijk naar Polen. Onder in vloed van het höog blijft het waarschijnlijk een groot deel van de dag droog met kans op zon en iets hogere temperatu ren. In het weekeinde laijgen we weer te maken met een randstoring die over Het Ka naal naar de Noordzee trekt. Dat betekent opnieuw regen. Voor volgende week zijn de atmosfeermodellen optimis tischer. Op de Oceaan blijft de luchtdruk laag, boven het vasteland gaat de druk om hoog. Deze ontwikkeling zou met juni op de kalen der (jammer voor de re cordjagers) in afne mende neerslag kansen en oplo pende tempera turen kunnen re sulteren. M E N T A A R De Japanse keizer Akihito heeft gisteren na een waardig verlopen kranslegging bij het nationaal monument op de Dam opnieuw zijn betrokkenheid getoond bij de slachtoffers van de oorlogsmisdaden van zijn land in het voormalige Nederlands-Indië. Hij deed dat al eerder dit jaar tijdens het bezoek van premier Kok aan Japan. Dit maal kon heel Nederland er via de televisiebeelden kennis van ne men. In alle nuchterheid moet worden vastgesteld dat de keizer met de ze uitspraken de grenzen raakt van wat hij gezien zijn constitutio nele positie kan doen. In Japan maakt de keizer immers geen deel uit van de regering en hij kan dus niet namens de regering spre ken, zoals we hier wel van koningin Beatrix gewend zijn. „Wij zullen nooit vergeten dat er in uw land mensen zijn die, hoe wel zij de littekens van de oorlog dragen, toch grote hoop koeste ren voor de toekomst van de betrekkingen tussen onze twee lan den," aldus de keizer. Met deze uitspraak geeft Akihito aan waar om de zwarte pagina's in de geschiedenis van de Japans-Neder landse betrekkingen tot op de dag van vandaag niet alleen nuch ter, maar ook met veel emoties worden gelezen. Net als Akihito heeft ook konigin Beatrix goed aangevoeld dat ver beterde betrekkingen alleen mogelijk zijn met respect voor het ver leden. Zij was anders dan gebruikelijk zelfbij de kranslegging aan wezig en liet zich door twee Indië-veteranen vergezellen. Een veel grotere groep veteranen en familieleden organiseerde kort daarop een ingetogen en eveneens waardig verlopen demonstratieve kranslegging. Het bezoek van Akihito, dat morgen in Leiden wordt afgesloten, markeert niet het einde van een tijdperk van wrok. Maar er lijkt wel een breuk bereikt met de periode waarin zijn vader Hirohito er voor koos om over het belaste verleden te zwijgen. Akihito heeft met zijn verblijf in Nederland een brug willen slaan tussen verle den en heden en dat is precies wat zijn vader destijds bij zijn komst naar hier heeft nagelaten. Nog even en cricket dreigt van het volk te worden Cricket had ooit dat sjieke en niet dat primitie ve van zo veel sporten. Het spel met bat en bal weigerde zich te lenen voor plat volksvermaak. Regels en score schenen door de jaren heen de grote massa zo ingewikkeld toe, dat cricket als het ware zichzelf balloteerde. Oh, een praatprogramma O, het moet weer ergens overgaan zeker? Ja hoor. Over de ciisis in de opvoeding dit keer. Dat het van kwaad tot erger gaat met onze jeugd. Dus wat doe je dan? Je zet zeven deskundigen op een rijtje, meteen presentator in het midden, en je hebt een Praatprogramma Dat Ergens Over Gaat. Gaap. Babylon van delkon. Uitgezonden tussen ongeveer half tien en half elf, dus nog een gevaarlijk tijdstip ook. Dachten de heren en dames programmamakers nou echt dat een 8-jarige op dat tijdstip boven op z'n kamertje de ogen dicht heeft? Welnee. Die ligt stiekem te zap pen op de teevee die voor papa en mama zelf niet goed genoeg meer was, maar die het verder nog uitstekend doet. Over opvoeding gesproken. Maar laat ik niet in hetzelfde opgetrokken neuzen-moralisme ver vallen als dat van die zeven deskundigen op dat muurtje voor dat speeltuintje in de zon. Wat ziet die 8-jarige daar boven op zijn slaapkamertje, toevallig zappend langs Nederland 1? Zeven deskundige volwassenen, plus presentator, die het zelf allemaal ook niet meer weten. Is straf nou goed of niet? Of moet je helemaal precies uitleggen waarom iets niet mag? Ze kunnen het niet eens worden. En intussen zitten ze braafjes op een rijtje op dat muurtje, op zeven speciaal neergelegde kussentjes, de vrouwen links, de mannen rechts (nee, ik weet ook niet waarom). Zoetjes wachten ze op hun beurt om iets te mogen zeggen. En of ze nu overgeslagen worden of niet, niemand moppert, niemand verheft zijn stem. Keurig. Maar saai! Ik persoonlijk zou me doodschamen voor die 8-jarige op z'n slaap kamertje. Moet ik nu helemaal precies gaan uitleggen aan de Ikon waarom ze dit voortaan vooral niet meer zo mogen doen? Nee. De Ikon krijgt van mij gewoon straf. Ik kijk nooit meer naar dat Praatprogramma Dat Nergens Over Gaat. Anders dan in het Gemenebest waar cricket ook voor Jack Jo nes en Bill Smith bij de opvoe ding op school hoort, laat hier de familie Doorsnee zich wei nig gelegen liggen aan het bal spel, door Amerikanen gejat om het honkbal uit te vinden. Het voornaamste bezwaar dat tegen cricket pleegt te worden inge bracht, is de lengte van een wedstrijd. Een eendaags duel kan een hele vrije zondag in be slag nemen. En een testmatch in het uiterste geval zelfs vijf da gen. De eerste kennismaking van ondergetekende met cricket vermocht slechts de gaapspie- ren in beweging te zetten. Het was op een fel beschenen verlo ren zondagmiddag eind jaren zestig, dat in Den Haag op een achterafveld van Houtrust twee elftallen van voornaam uitzien de, in smetteloos wit gestoken heren, een wedstrijd speelden. Ze werden vanuit meegebrach te tuinstoelen beloerd door rond dertig lieden, die stuk voor stuk een zweem van de status van Haegse Couperus-spek ophielden. In het outfield viel een corpulente fielder op, die zijn tijd verbreidde met het tel len van madeliefjes in het gras. Na ruim twee uur wedstrijd waagde een onverlaat van de tegenpartij de rode bal in zijn richting te meppen. Wijdbeens stond de man vangklaar. Maar helaas voor de buikige veertiger bleek zijn taxatie van de loop van de bal incorrect, als gevolg waarvan deze fielder door zich zelf werd 'gepoort'. Conclusie van een toevallig aanwezige vle gel uit het platte deel van de re sidentie: „Nooit meer naar dit soort kouwe kak-theekransjes." Verstand komt met de jaren. Zo ook begrip voor cricket dank zij de BBC, die zich halverwege de jaren tachtig via de kabel op drong aan tv-kijkend Neder land. Toch wel benieuwd naar wat zo vele Engelsen, West-In diërs, Pakistani en Indiërs in hemelsnaam bezielde om stadi ons tot de laatste plaats te vul len, gekeken naar Engeland-In- dia op Lord's in Londen. En BBC's toenmalige cricket-ex perts West, Lewis en Graveney hadden het geregeld over long legen legbreaks, terwijl in de verste verste geen brancard te zien was waarop een langbeni ge cricketer met een gebroken been lag. Het inderhaast bij de Koninklij ke Nederlandse Cricket Bond opgehaalde spelregelboekje ontsluierde in belangrijke mate de geheimtaal. Dat een leg- break een, heel simpel gezegd, vuige effectbal van een spin- bowler (iemand die langzame effectballen gooit) is. Cricket is schaken op het veld. Een goeie captain, zeg maar een speler- /trainer, stelt zich terdege op de hoogte van de (onbekwaamhe den van de tegenstander. En zo laat hij het bij de toss ook van de weersgesteldheid afhangen of er eerst gebat (geslagen) dan wel gebowld (gegooid) gaat worden. Vooral bij bewolkt weer, wil de bal nogal eens gaan swingen, en zal menige aanvoerder er eerst voor kiezen te gaan bowlen om de vijande lijke battingside snel all out te krijgen. En zo laat hij ook de veldbezetting afhangen van wie aan bat is. Cricket: voor wie er oog voor heeft in één woord fascinerend. Vooral als West-Indië, opge zweept door de op reggaeritme getoonzette aanmoedigingen van begeesterde Jamaicanen, het Britse team aan het blackwashen is. Niks ouwe lul- lensport na het zien van de zweefduiken van de vangvaste Zuid-Afrikaan Jonty Rhodes. Wel eens gehoord van de uit sluitend toverballen gooiende Australische spinbowler Shane Wame? Ooit vernomen van Bri an Lara, de runmachine van het West-Indische Calypsocricket? De schrik van menige batsman (midden), die het wicket verdedigt is de fastbowler. Er zijn van die 'quickies' die de bal een gang van 150 kilometer per uur kunnen geven. En dan is er achter het wicket nog altijd die keeper die de batsman vangklaar in de nek staat te hijgen. foto ap De Zuid-Afrikaanse fastbowler Alan Donald ooit de Britse kost schoolknaap Mike Atherton als batter zien scalperen? Zegt de naam van Indiër Sachin Ten- dulkar iets en does de naam van Pakistani Wasim Akram ring a belR Zo ja, dan behoort u tot het selecte clubje van rond 5000 In landen als India groeien kinderen op met cricket. foto reuters Nederlandse liefhebbers, die weet hebben van de eeuwige roem die in Engeland en de vroegere koloniën lieden als Ian Botham, Imran Khan, Kapil Dev en Viv Richards wordt toe gezwaaid. Verafgood in het Britse Gemenebest, absolute nobody's in de rest van de we reld. Sinds 1787 dicteert de almach tige Marylebone Cricket Club (MCC) wereldwijd de spelregels en past die bij gelegenheid nog aan om duels te reguleren voor kerels in smetteloos wit tegen elf andere uit een waspoederre- clame gestapte reclame. En daartussendoor lopen dan ten minste twee in doktersjassen gestoken randfiguren, die bij navraag niet van de EHBO zijn, maar umpires. Maar zo lelie blank als voorheen is cricket dus niet meer. En daarmee wordt niet bedoeld dat bij een daagse wedstrijden cricketters zich tegenwoordig in naar ogen vloekende gekleurde pakken steken. Onlangs gaf de Zuid-Afrikaanse captain Cronjé toe voor 90.000 rand (ruim 30.000 gulden) te zijn omgekocht door een lou che Indiase bookmaker. De Pa kistaanse ex-vedette Salim Ma- lik zinspeelde er afgelopen weekend in het Britse blad "News of the World op dat Au straliërs een paar jaar geleden smeergeld hebben aangepakt. En zo klikte allrounder Chris Lewis, vermoedelijk uit frustra tie dat de opperkeuzeheer Da vid Graveney hem al enkele ja ren passeert voor de Engelse cricketselectie, dat drie Engelse topspelers op de betaallijst van Aziatische goksyndicaten voor komen. That's not cricket is een gevleu gelde kreet die geregeld weer klinkt in de beslotenheid van het paviljoen. De leugen regeert al enige tijd in het topcricket. De Engelse spinbowler Tufnell is al eens bestraft op het ge bruik van stimulantia. En zo werd de Pakistaanse fastbowler Waqar Younis een paar jaar ge leden door Engelse cricketex perts beticht van geknoei met de bal. En de Srilankese slow- bowler Muralitharan aangewre ven de arm niet voldoende ge strekt te houden. Typerend ge noeg plegen dergelijke veront waardigde geluiden in Enge land de kop op te steken als de nationale trots weer eens is ge krenkt door de voormalige leer lingen van overzee. Cricket in Nederland heeft iets aandoenlijks. Veel hete aardap pels, die overigens dikwijls door de cricketende arbeiders van Excelsior '20 uit Schiedam wor den opgevreten. Heerlijk om op een mooie zomerse zondag in een meegebrachte tuinstoel te hangen van 's morgens elf tot 's avonds zeven. Bij het Haarlem se Rood en Wit of bij het aloude HCC in de even krasse 'Diep- put' aan de Haagse Van Hogen- houcklaan. Daar kan het gebeu ren dat twee deftige oudere heertjes spontaan elkaar in de armen vallen om daarna vervol gens bloedserieus uit te roepen: „Zeg kèrl, laet me es effe prak- kizére, waer hadden we onze laetste meeting, was dat niet in Buenos Aires?" De Koninklijke Nederlandse Cricket Bond besloot onlangs de wedstrijden voortaan zonder onderbrekingen te laten afwer ken. Nooit meer lunch- en theestanden op de radio. Nog even en cricket dreigt van het volk te worden. Leve of weg met de nivellering? Doorhalen wat niet van toepassing is. GERARD VAN PUTTEN hardrijders, maar vinden ge woon dat de overheid meer haar gezonde verstand moet gebruiken", zegt medewerker Norbert Vroege. „Als je 's nachts op een lege weg zes kilo meter te hard rijdt, krijg je een boete. Dat is idioot, want je brengt de verkeersveiligheid niet in gevaar. De overheid is op deze manier alleen maar be zig met zelfverrijking." Naast de flitspalenactie wil de organisatie automobilisten ook helpen met het opstellen van een bezwaarschrift. „Ieder jaar worden er zeven miljoen boetes Een routebeschrijving waarop precies staat aangegeven waar de automobilist gas terug moet nemen om niet te worden ge flitst. Als het aan de organisatie 'Stop de boetegekte' ligt, is er binnenkort een complete lijst met flitspalen op het internet www.Stopdeboetegekte.nlbe schikbaar. Op die manier wil de groepering de strijd aanbinden tegen wat zij noemt 'onzinnige boetes' voor kleine overtredin gen. De organisatie wil met opzet geen 'actiegroep' heten. „Wij zijn geen lobbygroep voor Veelzijdig Ik sta afgelopen maandagmorgen met nog een handvol fietsers voor het stoplicht te wachten op de hoek van de Laan van Meerdervoort - dat kan al leen maar Den Haag zijn - en de Anna Paulow- nastraat. Het is kwart voor negen. Vlak achter ,-0P* ons een armetierige witte bestelwagen met kennelijk grote haast. Hij heeft nauwelijks geduld voor groen, gaat uiteindelijk dwars door rood en ramt het achterwiel van een ontegenzeggelijk keurige Haagse dame naast mij. 'Nou zeg', mompelt die slechts, want zoals gezegd, ze is keurig. Vanuit het openstaande raam aan de bestuurders- Si plaats laat de reactie niet lang op zich wachten: je staat voor mijn neus, trut'. Die neus maakt onderdeel uit van een botte kop van zonnebank bruin, het type dat een net mens graag meteen zou ophangen aan de uitgeschreven, waarvan een groot aantal onterecht is", zegt Vroege. „Maar bijna niemand dient een bezwaarschrift in om dat dat erg ingewikkeld is." De organisatie wil via internet een standaardbezwaarschrift plaat sen, waarop automobilisten al leen nog maar hun eigen gege vens in hoeven te vullen. „Op die manier wordt het betrekke lijk eenvoudig om je geld terug te krijgen." Automobilisten moeten voor deze diensten zestig gulden per jaar betalen. Daarvoor krijgen ze toegang tot het speciale le dengedeelte óp de internetpagi na, waarop ook meer informa tie over wet- en regelgeving rondom verkeersovertredingen en snelheidscontroles staat. Officier van justitie J. Spee, hoofd van het Bureau Verkeers handhaving Openbaar Ministe rie, is niet blij met de actie. „Dit is weer zo'n groep automobilis ten die denken dat ze hun eigen verkeersregels kunnen stellen. Maar we hebben niet voor niets een maximumsnelheid inge voerd. Als iedereen maar naar eigen inzicht handelt, wordt het een puinhoop op de weg." Volgens de verkeersofficier is het indienen van een bezwaar schrift helemaal niet moeilijk. „Zelfs een handgeschreven briefje van twee regels wordt in behandeling genomen. Afge zien daarvan is het maar de vraag of het zin heeft om een klacht in te dienen. Want als je te hard hebt gereden, moet je toch echt betalen. Zo zijn nu eenmaal de regels." hoek Laan van Meedervoort-Anna Paulownastraat is niet zomaar een onbehoorlijk voertuig op vier wielen. Met grote letters staat erop de lak gespoten 'Koninklijk veelzijdig' en op de achterkant staat 'Promotieteam Den Haag'. Die proleet aan het stuur rijdt dus met een missie door rood. Hij moet Den Haag aan de man brengen. Goede God, sta me bij, denk ik behoedzaam verder fietsend, wind in de rug. Zelfs hier gaan de hoge Haagse dames en heren in de fout. Ook tot het selecteren van gemanierde mensen die met twee nette woorden spreken zijn ze niet in staat. Hierbij mijn gratis suggestie: kieper die promotieauto's met bestuurder en al meteen in de lekkende tramtunnel. Dan heb je eindelijk een mis sie met een boodschap. Woede moet je koesteren en op lijd water geven. De klootzak van het Haags promotieteam maandag morgen hoek Laan van Meedervoort-Anna Paulow- hoogste lichtmast bij de FC Den Haag, of nastraat is een episode in mijn langdurige woede hoe heet dat voetballend geboefte tegen woordig, waarvan de onvoorstelbare hufter ongetwijfeld een trouwe aanhanger is. De- dame vervolgt bleek en weer een vooroordeel rijker over het Haagse rapaille haar weg. In cidentgesloten, lijkt het. Maar toch niet helemaal, want die bestelwa gen daar maandagmorgen kwart voor negen HAN MULDER aanval. Die begon verleden week toen de Raad voor Cultuur, een soort openbaar ministerie voor het ho gere, onder aanvoering van gewezen politici die on der de pannen willen, een paar doodvonnissen vor derde. Wegivezen toneelgroep De Appel (steractrice Sacha Bulthuis, zojuist genomineerd voor de Theo d'Or, belangrijkste toneelprijs voor vrouwen, niks mee te schaften), dag Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, doei Rotterdamse Dansgroep, deuren dicht theatertje Branoul. Ouwe koek allemaal. De voorzitter van het tribunaal is Sorgdrager en mid delbaar maar de duvel is veel ouder. Winnie vindt 'multimediaal' theater tijdens houseparty's dus wel weer 'cool'. Vernieuwend, jong, allochtoon en zo. Daarvoor mag van haar culturele bloedraad de por temonnee open. Dat mag een paar centen kosten. Natuurlijk mag het een paar centen kosten. Dit rijke land barst van het geld. Van de transfer van één middelmatige spits zou je een heel toneelgezelschap vijfjaar op de been kunnen houden. Maar de krui deniers en andere bleekscheten die hel filiaaltje Ne derland runnen, kopen liever elders in. Ze steunen maffiose beursgenoteerde voetbalclubs tot ver voor bij het faillissement, omdat het volk brood en spelen wil daar het anders gaat morren. Dat hebben ze van de oude Romeinen geleerd. En voor wie cultuur wil, is er Van den En de. Vice-premier Annemarie Jor- ritsma zelf slaat bij Joop nooit een première over. Intussen scheuren witte bestelwagens 'koninklijk veelzijdig' door de stad en door het stoplicht. Er moet gepromoot en gescoord worden. Zie hier Ne derland anno 2000. Steenrijk, maar ach Jezus wat een armoe. MENSELIJK Een spelletje dat kinderen, neraties lang veel plezier be zorgt, kan volgens de Britse nister van Onderwijs Margai Hodge beter niet meer word gespeeld op kleuterscholen, een brochure adviseert zij spel STOELENDANS indet te doen omdat het agressief drag aanmoedigt. Het const l tieve parlementslid Theresa noemde het advies 'doorgei gen politieke correctheid'. li De vliegschoolhouder W. de en Luchtverkeersleiding NeiSf land (LVNL) hebben gistere e dens een kort geding voord?iai Utrechtse rechtbank een ak-ijc koord bereikt over de omstre gedragingen van De N ijs tijd en na het vliegen. De Nijsji rei als bijnaam CAPTAIN FLINi «I TONE heeft, stemt in met sen van de LVNL om zich i toekomst te houden aan we en regels van de luchtverkee veiligheid en alle aanwijzig ia) van de luchtverkeersleiding ee volgen. Ook belooft De Nijsi ro meer per telefoon, fax of e-r io| contact op te nemen metd; uit keersleiders tenzij dit strikt noodzakelijk is om zijn bero lei kunnen uitoefenen. Supermodel NAOMI CAMPBELL treedt in sep tember in het huwelijk met de Italiaanse manager van het Formule- 1-team van Benetton, Flavio Briatore. krant citeert de 50-jarige B: o re 'Ik wil met haar voor heli taar. Zij heeft mijn leven opin' gebracht.' De twee hebben ruime tijd een relatie, maai nig insiders verwachtten ds ooit tot een huwelijk zou ko r- Onlangs speculeerden rodein^ den juist op het stuklopen1* relatie. rj( Studeren op je oude dag ke jf' geen grenzen in Groot-Britt nië. Een hoogbejaarde Brit 'rt is gisteren uitgeroepen tot< OUDSTE LEERLING van Ei Jt land. Fred Moore uit NewII heeft de laatste 25 jaar kui schiedenis gestudeerd enk i, daarvoor een prijs van 18(S K den. Ook konden negentien m dere bejaarde studenten zi: verheugen op een geldprijs. m j het kader van de regeringsc pagne 'Je bent nooit oud g; om te leren' werden de bej! ii den beloond voor hun ijver, re Brit boven de 85 mocht ,or doen aan de campagne. De acteur HUGH GRANT en de mannequin en actrice ELIZABETH HURLEY hebben be sloten tijde- Lce lijk uit elkaar te gaan. Dith ur een woordvoerder van hetp,gej gisteren meegedeeld. Zijzj irzo dertien jaar samen geweesi |be Het gaat om een tijdelijk, menlijk en vriendschappen uh sluit", aldus de zegsman.! et j, latie van het stel kende de lopen jaren vele dips. Deb roemdste was na Grants es de in Hollywood in 1995.1 werd toen door de politiehrr in een compromitterende! meteen prostituée. Dezeg ruchtmakende arrestatie Ie echter niet tot een definitie breuk. Filmacteur CHARLTON HESTON is voor een derde ambtstermijn gekozen als. voorzitter van de National Ri fle Associa tion, de vereniging van An Is t kaanse wapenbezitters. Hi gde nog niet eerder voorgekoir een N RA-voorzitter twee ki erer werd herkozen. Heston zei zijn verkiezing dat de pogi' i vo van de regering-Clinton on igt. wapenbezit te beperken zij jul lukt. De NRA groeit volgen als kool uit ergernis overC ideeën over het wapenbezi heeft nu 3,6 miljoen leden de o 75-jarige Heston, onder m >ntr< bekend door de film Benl pleitte er vorige maand va: g alle Amerikaanse kinderen hun eigen veiligheid leren ten. >en verg Rijk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2