Katwijk ondergaat zijn lot gelaten 1 edondo tegen Mendieta: botsing der genieën De hoofdsponsor loopt het liefst verkleed rond Sport )it verwacht je bij ADO' hampions League opnieuw aangepast -I (NSDAG 24 MEI 2000 gsi idiana Pacers starten met overtuiging iNAPQLisDe Indiana Pacers zijn de finale van de Eastern nference overtuigend begonnen. Het basketbalteam van Rik jts versloeg in de eerste wedstrijd de New York Knicks voor >n publiek met 102-88. Austin Croshere was met 22 punten [Opscorer van de Pacers. Reggie Miller kwam tot 19 punten. Smits was vooral op dreef in het eerste kwart. Hij maakte n tien van zijn in totaal zestien punten.De tweede wedstrijd ide best-of-seven serie wordt morgen opnieuw in Indiana- js gespeeld. femerink niet op Roland Garros Jan Siemerink en Peter Wessels ontbreken volgende pbij Roland Garros. De twee tennissers slaagden er niet in leerste ronde van het kwalificatietoernooi van de Franse Ld Slam te overleven. Siemerink verloor in drie sets van de Ljaard Serrano, 4-6 6-4 6-8. Wessels was niet opgewassen n de Israëliër Levy, 2-6 4-6. aranta boekt tweede ritzege jai De Italiaanse wielrenner Ivan Quaranta heeft gisteren tweede ritzege behaald in de Giro. Na de eerste etappe ze- ierde hij ook in de massasprint van de tiende etappe, die r257 kilometer van San Marcello Pistoiese naar Padua leid- Tweede werd de Tsjech Jan Svorada en als derde eindigde rio Cipollini. De vijfde plaats was voor Jeroen Blijlevens. ncesco Casagrande bleef in het bezit van de roze leiderstrui. HG VAN VOORPAGINA upporters van Katwijk wa- ?cii liet blij met de strenge vei- 1 idsmaatregelen, gister- d tijdens het duel Spaken- - Katwijk. De supporters- *ck ?n werden al voor het dorp de politie opgevangen en ia afloop van de wedstrijd it de stoet - uitgejoeld de Spakenburgers - onder .'begeleiding het dorp. :n enkeling vond het maar maar de meesten hadden zoiets van: als het moet Kfnoet het maar. We hebben och zelf gedaan. Voordat feggingen is duidelijk ge- dat het 1 minuut voor 12 hebben gevraagd om op 'dty te letten en als het niet zou gaan elkaar terug te tin n" aldus supporters-bege- r Willem Berkhey. liirder kwam het na afloop to-het duel Katwijk - Spaken- <1 (bekogelen van de suppor- us) en tijdens de wedstrijd M Katwijk (vernieling van re- In* eborden) al tot ongere- :eden. Spakenburg bleef het dit- rustig, vooral ook omdat .jk vooraf al een aantal regelen had genomen. Zo w en alleen leden van de W ortersvereniging met de M reizen. Voor hen gold de to naamde combiregeling; kaartje is dan gecombi- ni i aan een georganiseerde Bovendien had Katwijk Spakenburg verzocht geen ijes aan de poort te verko- aan grote groepen Katwij- Itiewoordvoerster Cle- le Sprengers verdedigde (gebreide maatregelen van l. „We hebben de indi catie gekregen dat er van Kat wijk-kant problemen te ver wachten vielen. Niet van de mensen die reizen via de zoge naamde combi-regeling, maar van een aparte groep die hier kaartjes wilde kopen. Die gege vens hebben we van Katwijk zelf. We hebben ook gehoord dat er via internet oproepen zijn gedaan." Tijdens het duel Spakenburg - Urk zorgden twintig stewards en slechts vier agenten voor de ordehandhaving. Toch vond Sprengers de inzet van gister avond - 60 man politie tegen over mogelijk 50 raddraaiers - niet overdreven. „Vijftig man kunnen de boel aardig versto ren. En als alles goed verloopt, hebben wij zoiets van: het is een leuke wedstrijd geweest. Daar komen de mensen voor", aldus de voorlichtster van de regio Eemland Noord. Jan de Geer was een van de vier mensen die de supporters namens de politie Katwijk be geleidden. Vanmorgen verga derde hij met collega's welke maatregelen er zaterdag over een week in Katwijk genomen moeten worden voor het beslis sende nacompetitieduel Kat wijk - Urk. „We zullen dan overal aan denken." Mocht ook Spakenburg nog kans maken op de zaterdagtitel dan kan Katwijk op de komst van drie supportersgroepen re kenen. De Geer liet wel door schemeren de maatregelen in Spakenburg wat ruim bemeten te vinden. „Zestig man is veel als er niets gebeurt. Maar, wat is veiligheid? Je kunt je wel af vragen of dit nog amateurvoet bal is. Ik hoop dan ook dat het in de toekomst niet meer nodig is. Dit verwacht je bij ADO Den Haag." Fernando Redondo het '°j lerbrein van Real Madrid Gaizka Mendieta het klop- hart van Valencia. De 26- Bask, ontdekt door Guus 1 ink, werd door alle top- in Europa benaderd maar loyaal aan Valencia. Hij Ie in de loop van dit sei- voor acht jaar bij tegen iante salaris van 4,2 mil- blonde middenvelder is oom van elke voetbalma- ,Hij is het type speler ivie elke club op zoek is", )D ick Advocaat na een spio- eis voor de Glasgow Ran- lij Valencia. „Hij is niet al- goed, hij is creatief, doet ief dingen die niemand inis doet. Daarnaast is hij 'f1 e beroerd vuil werk voor ftal op te knappen." odieta brak op late leef- door bij Valencia. De van het verhaal was dat werken loonde. De Bask meer trainingsuren dan ander van de selectie van cia. Na de training bleef en bezig zijn traptechniek beteren. In 1999 won hij alencia de Spaanse beker Gaizka Mendieta, het wonderkind van Valencia. en werd hij voor de eerste keer opgeroepenvoor het Spaanse elftal. „Mendieta", aldus de trotse voorzitter Pedro Cortes, „is het embleem van Valencia." Zijn A wil de formule van de Champions League een jaar opnieuw aanpassen. Het doel is aantal wedstrijden terug te brengen. Met •eel is nog onduidelijk. Het afgelopen sei- werd voor het eerst gespeeld met 32 ge ste clubs en werden in totaal 157 wedstrij- afgewerkt. In de komende jaargang blijft .Daarna moet het minder", zei Egidius in, vice-voorzitter van UEFA. De voetbalor- satie besprak het onderwerp gisteren in Pa- I EFA vreest 'overexposure'. „De grens van 'elastbaarheid van de spelers is wel be reikt", verklaarde Braun. „De consument vindt dat er veel te veel voetbal op de televisie is. Daarom zijn veranderingen nodig. Alleen, hoe het er wel moet gaan uitzien weet nog nie mand." In de wandelgangen zijn enkele voor stellen gelanceerd. Na de eerste ronde (poule systeem) via herinvoering van de achtste finales onmiddellijk overgaan tot het knockoutsysteem is er één van. Een andere mogelijkheid is 24 teams toelaten en op te splitsen in vier groepen van zes. Braun zei ook voorstander te zijn van een wijziging van de naam. Door de komst van nummers twee en soms zelf drie uit de nationa le competities is de titel Champions League niet altijd meer op zijn plaats. FOTO RTR doelpunt in de Spaanse bekerfi nale ging de hele wereld over en werd even fameus als die van Pele in de WK-finale van 1958. Tussen drie verdedigers van Athletic de Bilbao ving Mendieta met de rug naar het vijandelijke doel de bal op de borst op, liet de bal op de dij vallen en lobte het leer met rechts over zijn hoofd waarna hij de bal achter de doelman volleerde. Een hoogstandje dat ?ijn evenknie vond in de weergaloze actie van Fernando Redondo in de wedstrijd van Real Madrid bij Manchester United (2-3). De 30-jarige Argentijn had de bal aan het elastiek en dreef met een hakje de spot met United- verdediger Berg. Ook tegen Bayern München heerste de middenvelder als zelden tevo- Redondo werd in Androgué bij Buenos Aires geboren. Hij groeide op in een middenklas segezin en studeerde rechten toen hij kort voor het WK 1990 door de Argentijnse coach Bi- lardo werd opgeroepen. Hij weigerde omdat hij examens moest afleggen. Zijn afmelding had diepere achtergronden. Hij hield niet van type coach als Bi- lardo en later Passarella. Hij was meer op de hand van linkse types als Menotti, Valda- no en de huidige bondscoach Bielso. Vooral Bielso die voetbal vergeleek met poëzie, muziek en andere vormen van kunst. Redondo is een ontwikkeld man die op zijn trektocht door de voetbalwereld altijd boeken van Jorge Luis Borges en Ga briel Garcia Marquez in zijn ba gage stopt. Na zijn 'nee' tegen Bilardo trok El Flaco, de dunne, zoals hij door de Argentijnen wordt genoemd, naar Tenerife. Naar Valdano die trainer was op het Canarisch eiland. Diezelfde Val dano haalde hem in 1994 naar Madrid. Hij won er twee Spaan se landstitels, de wereldbeker onder Hiddink, en de zevende Europacup. „Tactisch", zei trai ner Capello tijdens zijn jaar bij Real, „is Redondo perfect." Maar als zijn medespelers niet bewegen, kan hij hulpeloos lijken. „Omdat", aldus Capello, „hij niet over een versnelling beschikt. Hij is de meester in het een keer raken van de bal." Daarnaast is hij blessuregevoe- lig en bij vlagen nonchalant. „Dollen met tegenstanders is een hobby van hem", weet Ca pello, „maar dat resulteert re gelmatig in een doodschop." In Parijs duelleren beide ge niale middenvelders om de winst in de Champions League. De belangen voor Redondo zijn groter. Real moet de cup win nen om volgend seizoen van de partij te zijn in de Champions League. Bij verlies voor Mén- dieta is Valencia verzekerd van de voorronde van de Cham pions League. Izaak Veerman ontkent dat hij macht in handen heeft bij Spakenburg 'Izaak bedankt' stond er op een span doek, toen Spakenburg kampioen werd van de hoofdklasse B. Izaak wil niet zeggen dat die woorden hem ir riteerde, maar leuk vond hij ze niet. Izaak blijft liever op de achtergrond. Maar de pech van Izaak is dat hij voortdurend in de schijnwerpers staat. Izaak is Izaak Veerman, hoofd sponsor van Spakenburg. Voortdurend verschijnen er in de plaatselijke en regionale pers verha len over de man achter Hapma BV, producent in hoogspanningsmateri- eel, al tien jaar dé sponsor van 'de blauwen'. Zelfs spelers van de 'rooie' IJsselmeervogels laten zich in inter views kritisch uit over de geldschie ter. En het meningsverschil met voor zitter Bort de Graaf is inmiddels der mate groot, dat de twee niet meer met elkaar praten. De man jokt, zegt Veerman. „Ik heb geen respect meer voor hem. Nee, een biertje met hem drinken doe ik ook niet meer. Dat zal ook nooit meer gebeuren, daar ben ik straight in." Hapma is tien jaar hoofdsponsor van Spakenburg. Veerman raakte bij de club betrokken omdat drie zoons er gingen voetballen. Zijn bedrijf werd gevraagd om hoofdsponsor te worden toen in 1990 de vorige be dankte. Extra orders heeft het spon sorschap niet opgeleverd. „Wij ex porteren voor 95 procent naar landen buiten Europa. Het is wel zo dat een aantal mensen bij ons is komen wer ken omdat wij toevallig 'blauw' zijn. Dat is handig, zeker weten, want het valt niet mee om goede mensen te krijgen." In de begintijd was Hapma BV de enige sponsor van Spakenburg, in middels zijn er veertig cosponsors en vijftig subsponsors. Die brengen to taal 350.000 gulden binnen. En dat bedrag is hoger dan de bijdrage van de hoofdsponsor, zegt Veerman. „De charme van hoofdsponsor zijn is dat de hoogte van de bijdrage geheim blijft." Volgens Izaak Veerman zijn alle verhalen dat hij de club met zijn geld bestuurt uit de lucht gegrepen. De zakenman ontkent dat hij de geld schieter was toen vorig jaar twee ster spelers van IJsselmeervogels, Gérard van der Nooij en Pascal de Bruyn, werden weggekocht. Zijn bedrijf geeft de club jaarlijks een geldbedrag, en de club moet zelf uitzoeken wat ze daarmee doet. Alleen toen Simon Kistemaker ('een fantastisch mens') trainer werd, verhoogde de hoofd sponsor de bijdrage, zodat de club hem kon betalen. Na volgend seizoen is Hapma BV geen hoofdsponsor meer van Spa kenburg. Veerman: „Na tien jaar vind ik het welletjes, bovendien zijn er nu zoveel sponsors bijgekomen, en daar zitten zeker potentiële hoofdsponsors bij. Ik word dan clubsponsor." Die overgang zal niet moeilijk zijn, want zo heel erg belangrijk vindt de Eemdijker voetbal nou ook weer niet. „Ik vind de club leuk en ik vind het leuk om bij thuiswedstrijden te zijn. Maar naar uitwedstrijden ga ik niet mee. En als we andere verplichtingen hebben dan gaan die voor." Zijn echtgenote vindt het zo wel genoeg geweest, en zegt dat Veerman nu maar eens moet gaan praten met de gasten aan zijn tafeltje, dat op mi me afstand staat van de bestuurstafel, met voorzitter Bort de Graaf aan het hoofd. Veerman heeft behalve zijn vrouw ook zijn zus meegenomen, en wat kennissen. Hij wordt voortdu rend aangesproken door mensen, staat ook even na te praten met de trainer. „Ik wil zo onopvallend moge lijk genieten van de voetbalwedstrij den. Eigenlijk zou ik onherkenbaar willen zijn, hier verkleed rondlopen, met een masker op." ui -i O Trainer Wim van Zwam: 'Het heeft ons deze wedstrijd niet meegezeten De lopers van de Leidsch Dagblad Marathongroep tel len af. Zo'n tweehonderd sportievelingen bereiden zich onder begeleiding van Han Kulker en andere trainers voor op de Leidse Marathon (11 juni). Ze leggen dan 10 of 21,1 kilometer af. Wekelijks komt op deze plaats een van de deelnemers aan het woord. Naam: Wim Sneller. Leeftijd: 45 jaar. Woonplaats: Leiden. Beroep: Specialist in het Rijn land Ziekenhuis. Afstand: 21 kilometer. Waarom zit u bij de mara thongroep van het Leidsch Dagblad? Vorig jaar heb ik de tien kilo meter gelopen, om te bewijzen dat ik dat makkelijk aankon. Ik had net de Elfstedentocht ge fietst in negen uur, wat toch een heel behoorlijke tijd was. Maar hardlopen bleek toch een heel ander verhaal: het viel erg tegen. Na afloop konden ze me met een plamuurmes opschra- pen bij de VIP-tent. Toen heb ik besloten om het dit keer serieus aan te pakken. Via mijn secre taresse ben ik bij de Leidsch Dagbladgroep terecht geko men. „Niet eens zozeer sneller, maar ik houd het beter vol. Op de fiets heb ik al heel wat lange tochten gereden; Luik-Bastena ken-Luik, de Waalse Pijl en over de Mont Ventoux, maar daarbij kun je af en toe rust ne men. Dan trap je gewoon even iets minder hard en dan kun je er daarna weer vol tegenaan. Bij hardlopen is dat niet zo. Je moet je echt over je dode punt heen vechten. Sinds ik in janu ari ben begonnen met trainen, gaat dat steeds beter. Ik kan nu heel lang achter elkaar één tempo lopen. Wat is uw doel op de 21 kilo meter? „Ik heb twee doelen. Ten eerste wil ik binnen 1.50 uur finis hen. Dat is geen ontzettend scherpe tijd, maar een doel moet dan ook realistisch zijn. Een vriend van me liep deze tijd bij de halve marathon in Eindhoven en dus moet het ook voor mij haalbaar zijn. Ik loop nu drie keer per week een trai ningsrondje van negentien ki lometer en daar doe ik onge veer 1.50 uur over. Met de trai ningen van de komende weken moet dat nog aan te scherpen zijn. Ten tiveede wil ik investe ren in mijn toekomst. Ik wil de rest van mijn leven met voldoe ning terug kunnen kijken op 11 juni 2000 en er inspiratie uit halen. Hoe bevallen de marathon- groep en de trainingen? „Goed. Ik loop samen met een collega en dat is wel prettig. In het ziekenhuis kletsen we veel over het hardlopen en we wis selen ervaringen uit. Tijdens de laatste training viel me trou wens wel iets op. We hadden een nieuwe trainer en die be steedde voor het eerst aandacht aan de technische kant van het lopen. Zo bleek ik mijn boven lijf veel te stijf te houden. Nu laat ik het allemaal wat meer fladderen en dat scheelt nogal. Onze eerste trainer was eigen lijk alleen maar bezig met snel heid. TEKST MAARTEN DEKKER FOTO HIELCO KUIPERS Al na een kwartier spelen in Spakenburg was het duide lijk: het zou niet de avond van w Katwijk en in het bij zonder van Erik Bouwmeester worden. In de tweede mi nuut zette Spakenburg-aanvaller Hilmi Mihci de verde diger van Katwijk met wat duwen en trekken opzij en kon simpel scoren. Maar er zou meer ongeluk voor Bouwmeester volgen. De rechtsachter verloor de bal bij een verre uittrap van keeper Marco Verhoeven even uit het oog, de bal ketste op zijn been en verdween in de ui terste hoek. „Dat is een kans van één op het miljoen", dacht Bouwmeester na de 3-0 nederlaag. „Maar het ge beurde wel." SPAKENBURG WILLEM SPIERDUK Katwijk was naar Spakenburg vertrokken in de wetenschap dat ook bij een nederlaag straks op zaterdag 3 juni, thuis tegen Urk, de zaterdagtitel in het amateurvoetbal kan worden binnengehaald. Dat gegeven moet onbewust invloed hebben gehad op de wedstrijdinstelling van de spelers van Katwijk. Na tuurlijk deed het elftal van trai ner Wim van Zwam best z'n best, maar de wedstrijdmentali- teit van de tegenstander was van een heel andere orde. Spakenburg streed, maakte messcherpe overtredingen, duwde en trok in de verdedi ging en dwong zo het geluk af, dat de vorige wedstrijden Kat wijk terzijde had gestaan. Kat wijk onderging het lot gelaten en maakte alleen het eerste kwartier, toen Marco de Ridder en John van der Meer fraaie kopkansen kregen - de indruk er een wedstrijd van te kunnen maken. Maar na het ongelukkige ei gen doelpunt van Bouwmees ter, verscheen de aanval van Katwijk nauwelijks nog drei gend voor het doel van Spaken burg. De beste spelers aan Kat- wijkse kant, John van der Meer en Vincent Bon, speelden el kaar op het middenveld wel aardig vrij, de laatste pass was of onzuiver of sprong van de voeten van de aanvallers. De laatste hoop op een leuk resultaat werd door Gérard van der Nooij weggenomen. De spelbepaler van Spakenburg, die in Katwijk wegens familie omstandigheden ontbrak, schoot vlak voor het rustsignaal de bal vanaf een meter of 25 onhoudbaar voor Hugo van Duijn in de uiterste hoek: 3-0. Na rust leefde Katwijk even op. Karim Hajji kreeg een goede kalis toen hij alleen voor doel man Verhoeven verscheen. De vervanger van Björn Raven schoot - een minuut na rust - naast. Daarna ontstond hetzelf de spelbeeld als de eerste helft: Erik Bouwmeester, maker van een 'wonderschoon' eigen doelpunt. een soms aardig combinerend Katwijk, dat in de buurt van het strafschopgebied niets klaar speelde. De ploeg was wel meer in balbezit, maar een offensief kon dat onmogelijk worden ge ARCHIEFFOTO KEES VAN HOOCDALEM noemd. Tekenend was dat Kat wijk de eerste corner pas na rust kreeg en in totaal maar drie hoekschoppen mocht nemen. Trainer Wim van Zwam liet z'n elftal erg lang doormodde ren. Hij bracht Danny Guyt wel in de ploeg voor Ronald Pronk, maar hij bleef tot tien minuten voor tijd hopen op een moment van 'momentenvoetballer' Pe ter van Duijn. Maar al veel lan ger in de wedstrijd was duide lijk dat één moment voor Kat wijk niet voldoende zou zijn en dat het vele balverlies van Van Duijn voor een hoop irritatie bij zijn ploeggenoten zorgde. Alex Redel en Björn Raven zorgden tijdens hun invalbeurt van tien minuten voor meer gevaar dan de andere aanvallers de gehele wedstrijd. Redel kreeg een aar dige kans, maar had vrij voor doelman Verhoeven geen kracht meer voor een schot en Raven kwam net te laat om de keeper te kunnen omspelen. Wim van Zwam was ondanks de nederlaag best tevreden over zijn ploeg. „Er is maar één ploeg die heeft gevoetbald, ik denk dat wij verder zijn als ploeg dan Spakenburg. Het heeft ons deze wedstrijd niet meegezeten. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat deze nacom- petitie voor ons goed afloopt." Spakenburg - Katwijk 3-0 (3-0); 2 Mi hci 1-0; 17 Bouwmeester (eigen doel) 2-0; 42 van der Nooij 3-0. Scheids rechten Kramer; Toeschouwers: 3500; Gele kaarten: Koelewijn, De Bruyn, I-eeflang (Spakenburg); Guyt (Katwijk) Katwijk: Hugo van Duijn; Bouwmees ter. Van der Meer, Robbers; Pronk (60. Guyt), Bon, Peter van Duijn (80. Redel) Van der Plas; Hajii (80. Raven), Dub- beldeman, De Ridder. Hebt u het idee dat het nu wel gaat lukken; gaat u sneller?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23