Rijnwoude voor behoud Nieuw Werklust oeverloos jicobswoude biedt (bundelde sociale ensten onderdak Weer schot in bouwplan Slootweg Hazerswoude Jietser (55) overlijdt jdens Avond-Laura Rijn Veenstreek 'Consumentenvuurwerk laat je niet het hele jaar liggen (N AAN DEN RUN ■tdie' ens de Avond-Laura in Al- aan den Rijn is maan- ond een 55-jarige deel- i uit Ter Aar overleden. ,j1 man. die herstellende was jen een operatie, werd tijdens ro| fietstocht onwel. Volgens r(j, [uurslid H. Hinfelaar van 0 Laura-organisatie besloot de tocht uit de rijden en ,j te hij bij aankomst in Avi- pl ia buiten bewustzijn. Toe- pe ield ambulancepersoneel hem niet meer redden, man had al vaker meege- i aan de Laura en fietste J zeischap. jgn isteren hing de Lauravlag 30I stok. „Onze voorzitter is J ravond bij de familie ge- m st om te overleggen over le( feestavond, morgen. Die a ite Laura-avond is altijd telijk met levende muziek de zeshonderd deelne- fvsi rERWOUPE mers. De familie wil dat die doorgaat, want dat had het slachtoffer vast gewild." Deelnemers wordt niet ge vraagd naar hun lichamelijke conditie en gezondheid, zegt Hinfelaar. Het tragische onge val is ook geen reden om dat voortaan wel te doen. „Mee doen is voor eigen risico, staat in de reglementen. Het is een toertocht van 35 kilometer, geen wedstrijdtocht. Voor ge zonde personen is dat goed te fietsen." 65-Plussers krijgen overi gens wel het advies om even contact op te nemen met de huisarts. Die leeftijdsgrens zou volgens Hinfelaar eerder omhoog dan omlaag moeten. „De reglementen zijn al vijftig jaar oud. De meeste zestigers zijn nu fitter dan toen. Zelf ben ik 65 en fiets ik de Laura gemakkelijk uit, maar wel rus tig aan." Gemeentebestuur vraagt staatssecretaris om monumentenstatus HAZERSWOUDE-RUNDUK taa DUWER DE KONING I r e gemeentehuis van Ja- ilctifoude krijgt een spilfunc- ;nt de samenvoeging van so- diensten van vier Rijn- igè gemeenten. In Rijnsater- el e komt volgend jaar de [diibineerde dienst van de gemeente en de buren Sdjtar, Liemeer en Nieuw- De totale sociale afdeling vier deelnemers krimpt samenvoeging in van 16 12 banen. Toch vallen er ontslagen, omdat op dit ilik slechts 10 banen vast :rvuld. de presentatie van de In- ei neentelijke Sociale Dienst reek, die de afzonderlijke lenteraden nog moeten euren, glommen de ge- tebestuurders gisteren ots. In de raadzaal in Rijn- foude zei de Nieuwkoop- rgemeester Van Veldhui- pgewekt dat deze samen- ig naar meer smaakte, icobswoudse collega Van €iaastte zich te zeggen dat m om samenwerking met meer gemeenten gaat. ook sloot hij niet uit dat partners andere dan so le j politie en de burge- neester van Alphen net zo ruimdenkend plaatselijke coffee- houders. En milieuac- !n kunnen de Hazers- 8else Rijndijk voortaan beter mijden. ciale diensten gaan bundelen. In de nieuwe opzet komt de gebundelde sociale dienst van wege de beschikbare ruimte in Rijnsaterwoude. Ruim de helft van de nieuwe organisatie gaat er vanaf 1 januari 2001 'achter de schermen' werken onder lei ding van een nog te benoemen directeur. Daarnaast zijn er ambtenaren beschikbaar voor wekelijks baliewerk op de ande re gemeentehuizen. Volgens Van Beek zijn de voorbereiden de gesprekken in alle openheid gevoerd in bijzijn van leden van de ondernemingsraden. Wet houder Dambrlnk van Ja cobs woude zei dat zij nog geen wanklank had gehoord. Zij hoopt dat het personeel vol gend jaar zonder morren op zijn nieuwe werkplek aan de De dakpannenfabriek Nieuw Werklust in Hazerswoude- Rijndijk blijft hoogstwaarschijnlijk behouden. Burge meester en wethouders van Rijnwoude hebben gisteren na een uitvoerige discussie unaniem besloten de monu mentale status voor het complex aan te vragen bij staats secretaris Van de Ploeg. Als ook de raad eind juni in stemt met het collegestandpunt, is de kans dat de staats secretaris tegen het advies van Rijnwoude ingaat, klein. villa. De stichting hoopt daar een hospice, een huis voor zie ke mensen in hun laatste le vensfase, voor de Leidse regio te kunnen vestigen. De eigenaren van de dakpan nenfabriek zullen daarentegen niet blij zijn met het collegebe- sluit. Vorig jaar vroeg de familie Blanken een sloopvergunning aan omdat ze niets zag in de miljoenen verslindende restau ratie. Twee weken geleden drongen ze in een brief aan B en W er nog op aan om zo snel mogelijk negatief te beslissen over de monumentenstatus. Blanken verwees naar een on derzoek dat de Nationale Maat schappij tot Behoud, Ontwikke ling en Exploitatie van Industri eel Erfgoed (Boei) begin dit jaar deed. Daaruit bleek dat de kos ten voor de restauratie en ex ploitatie onverantwoord hoog zijn. Of de familie Blanken be zwaar aantekent tegen het be sluit van de gemeente Rijnwou de is nog onduidelijk. Leden van de familie willen niet reage ren of zijn niet bereikbaar. MARIETA KROFT „Het was moeilijk om een be sluit te nemen", licht wethou der Uljee toe. Na lang wikken en wegen koos het college voor behoud van het cultuur-histori sche gebouw. „Er zijn nog maar vijf grof-keramische fabrieken in Nederland. Slopen kan altijd nog, al wordt dat wel moeilijker als het eenmaal een monument is." De gemeente Rijnwoude is niet bereid financieel bij te dra gen aan eventuele nieuwe be stemmingen van het fabrieks complex. „Wel gaan we de pro vincie adviseren subsidiegelden beschikbaar te stellen." De Stichting Industrieel Erf goed Leiden heeft zich het afge lopen jaar sterk gemaakt voor het behoud van Nieuw Werk lust. De stichting kondigde deze week enthousiast aan dat de Leidse woningstichting Ons Doel en Hanzevast Beheer uit Groningen willen meewerken aan de invulling van het terrein. Wethouder Uljee hoopt dat de woningcorporaties hun ideeën verder uitwerken, nu ze meer zekerheid krijgen over het voortbestaan van de fabriek. De Stichting Issoria heeft haar oog laten vallen op de fabrikanten- De commissie ruimtelijke or dening bespreekt het college voorstel op 13 juni. Het defini tieve besluit neemt de raad op 29 juni. Het oude pand van Nieuw Werklust blijft waarschijnlijk behouden voor de gemeente Rijnwoude. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS DEN HAAG/OUD ADE De fusie gaat met het oog op de begroting juridisch al in op 1 september. De vier gemeenten delen de algemene kosten en betalen verder apart voor aan hun ingezetenen bewezen diensten. De gebundelde dienst telt ruim duizend 'klanten': bij standsgerechtigden en vooral 900 mensen die vallen onder de Wet Voorzieningen Gehandi capten. PERSBUREAU CERBERUS B en W van Alkemade hebben onvoldoende gemotiveerd waarom het bedrijf EH2ESS In ternational, een meubelstoffer- derij annex onderzoekscentrum op het gebied van alternatieve energie, geen nieuwe milieu vergunning kan krijgen voor zijn vestiging aan de Leidseweg in Oud Ade. De Raad van State vernietigde gisteren het besluit om de vergunning te weigeren. Verschuilen De raad vindt dat het gemeen tebestuur zich ten onrechte verschuilt achter de onwil van de verhuurder om veranderin gen in de boerderij aan de Leidseweg aan te brengen. Hij acht het de taak van een over heidsorgaan om te beoordelen of het vanuit milieuoogpunt verantwoord is om bepaalde Alkemade weigert bedrijf ten onrechte vergunning activiteiten te vergunnen. Of de verhuurder van een pand ak koord gaat met noodzakelijke verbouwingen om milieuvoor zieningen aan te brengen is ver volgens een zaak tussen huur der en verhuurder en mogelijk een zaak voor de civiele rechter, aldus de Raad van State. Omwonenden lieten weten zich niet veilig te voelen in de buurt van het bedrijf. De brandweer is al twee keer uitge rukt om het pand met rieten dak intact te houden. Wat ooit zo'n tien jaar geleden begon als een kleine meubelstoffeerderij is inmiddels uitgegroeid tot een bedrijf met activiviteiten die niet in een agrarisch dorpje thuishoren, stelde een omwo nende. Gemeentewoordvoerder S. Hartog toonde zich niet rouwig om de uitspraak van de Raad van State. Zij stelde dat het ge meentebestuur inmiddels nog strengere brandveiligheidseisen wil stellen aan bedrijven als EH2ESS. Uitstel Volgens mede-eigenares C. van de Wall-Pieterse is haar bedrijf naarstig op zoek naar een nieu we bedrijfslocatie. Het is echter niet zo gemakkelijk om een pand te vinden dat aan de eisen van EH2ESS voldoet. Zij ver zocht de Raad van State om uit stel. Met deze uitspraak komt de Raad van State ten dele aan de wens van het bedrijf tege moet. HAZERSWOUDE-DORP MARIETA KROFT Er zit weer schot in de ontwik keling van het bouwplan Sloot weg in Hazerswoude-Dorp. Het Rijnwoudse gemeentebestuur en projectontwikkelaar Schaap zijn met elkaar overeengeko men dat er zestien vrijstaande huizen mogen komen. De raad moet donderdagavond nog wel zijn fiat geven aan deze invul ling van Rijnwoudes meest be sproken stukje grond langs de Provincialeweg. De provincie haalde enkele maanden geleden nog een streep door een bouwplan voor twaalf villa's. Deze huizen zou den zo veel ruimte in beslag ne men, dat de aanslag op het Groene Hart te groot was, aldus de provincie. Een plan daar vóór, met net als nu zestien huizen, had de gemeenteraad afgekeurd omdat een deel daar van gestapeld zou worden ge bouwd. Bovendien vond de raad het aantal van zestien te groot. De provincie keurde dit plan wel goed, omdat ze het ruimtebeslag op het Groene Hart aanvaardbaar vond. Het is de vraag of de raad nu wel akkoord gaat met een nieuw plan voor zestien huizen. Het alternatief is dat de project ontwikkelaar er een loods van 1700 vierkante meter en twee bedrijfswoningen gaat bouwen. Het bestemmingsplan laat deze mogelijkheid toe. De gemeente Rijnwoude wil echter niet dat Schaap dit plan op zo'n promi nente plek middenin het dorp uitvoert. G. Schaap verwacht geen moeilijkheden. „De gemeente en wij hebben elkaar gevonden. Ik ben uitstekend tevreden." Volgens de projectontwikkelaar is er al belangstelling voor één van de kavels. Zo'n dertig men sen hebben zich al gemeld. Hij hoopt volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw. Bijdragen van Saskia Stoelinga en Tim Brouwer de Koning Gezelschapsspel achterland van Alphen jn Rijn vol staat met hen del Iden was allang geen ge- s neer. Dat elf onderne- riJ Iriftig staan te trappelen 3 coffeeshop te beginnen logisch gevolg daarvan, o'n illegaal hennepveld 'Je het toch aangenaam als n z eigen afzetgebied hebt, )U( o zit die wereld toch in qoi Met de ene hand pluk je s t de andere hand deel je ncj t lijkt op een nieuwe ten an liefdadigheid die past ne) t gedoogmaatschappij. i vroeger de missionaris- ar de verre landen om 1 te winnen, tegenwoor- erz dat in eigen land. De ^sl ihophandelaren voelen [Smaatschappelijke wer- ider de missionarissen. o0 enen op een beschaafde Rjj r onderdak om de jeugd oe! elegenheid te stellen 30I ver de rand van het leven jcf in. Ze willen absoluut ,jj atzooi en narigheid. Er eze Ifs leuke gezelschapsspel- lan ingekocht om ze voor en g g jointje bezig te houden, rjjj] t tranen in je ogen bij s u rhaal. Een gezonde geest gezond lichaam. Moeten maatschappij nu kiezen korfbalclub of voor een ement op de coffeeshop? de clubs is de opvang eregeld. Eerst een lekker hee en daarna lekker oftewel geestverruimend ijn. Voor de rest zit er chter. En dat geloven wij r gezegd dat gedogen wij gedogen grijpen de en de burgemeester van Alphen niet in als een illegale coffeeshop aan de Hooftstraat de zogenaamde 'hangjeugd' van de straat haalt om ze bin nenskamers de gezelligheid te geven die ze thuis zo ontberen. Liefdadigheid..., aan me hoela! Een ouderwetse redactiesom, die niet misstaat op het heden daagse economie-examen, le vert het bewijs dat er hele ande re zaken meespelen. De huur van zo'n coffeeshop in de Hooftstraat bedraagt inclusief gas, water en licht 5000 gulden. Een jointje komt op zo'n drie knaken. Een coffeeshopeige naar mag niet meer dan 500 gram achter de kassa hebben liggen. Hoeveel zieltjes moet hij winnen, hoeveel handelaren moet hij binnenhalen en hoe veel omzet moet hij draaien om 'drugsbaron' te worden? Gelukkig is het leven simpel. We hoeven dit niet uit te reke nen, want we gedogen deze missionarissen in schaapskle ren. P.S. Uit betrouwbare bronnen vernomen dat de examencom missie elk antwoord met vijf gram heeft beloond. Schandpaal Het plak- en kitbedrijf Avery Dennison laat niet met zich sol len. Met alle middelen die het gebouw aan de Hazerswoudse Rijndijk rijk is, nagelt het mi lieuactivisten aan de schand paal. Zo laten de hoge omes van het voormalige Fasson uit lekken dat zij over compromit terend fotomateriaal van Mark Koene beschikken. Als zij dat prijsgeven, kan de lastige na- tuurfreak van de Stichting Na tuur en Milieu het verder wel schudden. Na de onthullende fotoreportage hoeft hij zich in geen enkel groen gezelschap meer te vertonen. Koene rest niets anders dan zich bij een kop brandnetelthee af te vragen hoe zijn groene carrière zo in de knop kon knakken. Vorige week nog haal de hij met knap cijferwerk een wit voetje bij milieuminister Jan Pronk. Die mailde hem notabe- ne terug dat hij er zelf nooit in was geslaagd om met zulke ge- recycelde cijfers het milieu zó'n goede dienst te bewijzen. Ter wijl het voor een beetje milieu activist toch een koud kunstje is om een bedrijf als Avery Den nison in een kwaad daglicht te stellen. Had Greenpeacte ten tijde van de Brent Spar van Shell niet net zo knap gegoo cheld met nullen voor en achter de komma? TEKENING MAARTEN WOLTERINK Maar voor Koene is het maar de vraag of hij er zo genadig af komt als zijn vrienden van Greenpeace. Zijn tegenstanders van Avery Dennison zijn taaier dan driecomponentenlijm. Di recteur Arjen Brandenburg en manager Sieberen de Vries heb ben zich vastgebeten in het be wijsmateriaal. Zij schermen met foto's waarop Koene kle ding draagt die bij elke milieu club op de verboden lijst staat. Koene, zo beweren de kitters aan de Rijndijk bij hoog en bij laag, deugt van geen kant. Hij belast het milieu nog erger dan alle plakbedrijven bij elkaar. Op de met trots getoonde foto's draagt Koene inderdaad geen katoenen, maar wegwerpluiers. Het beeldmateriaal is haar scherp, ook al dateert het van 1966. REGIO VERVOLG VAN VOORPAGINA Bij een recente controle in Al phen bleek dat Leesland ATC aan de Ouvertureweg de mees te kilo's had liggen, namelijk 750. Twee verkooppunten, Oka- zi aan de Julianastraat en Vuur werkhandelaar Kabalt aan de Kalkovenweg hadden helemaal niets in huis. Volgens een woordvoerster van de gemeen te is het logisch dat er zo weinig ligt. „Ze hebben wel een ver gunning voor het hele jaar, maar ze mogen alleen in de cember verkopen. Dan laat je dat niet het hele jaar liggen." In Ter Aar mag de firma Den Bleker aan de Korteraarseweg 26 ton opslaan. Volgens milieu ambtenaar R. Oudshoorn is de jaarlijkse controle nog niet uit gevoerd. Agrifirm Weikoop aan het Noordeinde in Roelof- arendsveen mag vijf ton bewa ren en doet dat in december in een bunker. Na 31 december gaat de handel terug naar de le verancier. Behalve deze groot verkopers zijn er nog vuurwerk handelaren in de regio, maar zij mogen nooit meer dan 1 ton vuurwerk in huis hebben. De grootste vuurwerkopslag plaats in de Duin- en Bollen streek is te vinden in Rijnsburg. De EKL aan de Korte Voorhou- terweg beschikt over twee klui zen waar rond de jaarwisseling 20 ton relatief ongevaarlijk con sumentenvuurwerk ligt opge slagen. Zoals de vergunning voorschrijft beschikt de EKL over een sprinklerinstallatie die, zoals een medewerkster het omschrijft: 'in één keer heel Rijnsburg zonder water zet in geval van brand'. Volgens de vergunning mag de ene kluis al leen van 1 november tot 1 fe bruari worden gebruikt voor de opslag van 10.000 kilo vuur werk. In de andere kluis, met dezelfde capaciteit, mogen het hele jaar restanten van de ver koop worden opgeslagen. De EKL-kluizen liggen aan de rand van de bebouwde kom, om ringd door lintbebouwing om de Korte Voorhouterweg en vlakbij de Petrakerk. Het consu mentenvuurwerk moet apart verpakt zijn en de kluizen moe ten gepantserd zijn. In Katwijk ligt de opslag plaats op bedrijventerrein 't Heen juist ver buiten de be bouwde kom. Op een opslag plaats van Oostingh Staalbouw mag volgens de vergunning maximaal 6 ton vuurwerk lig gen, verdeeld over twee kluizen. Die opslag is alleen toegestaan rond de jaarwisseling, na 5 ja nuari is de bewaarplaats niet meer in bedrijf. Plaatsen als Lisse, Voorhout, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout hebben alleen verkooppunten voor vuurwerk, eventueel met tijdelijke opslag. Daar zijn rond de jaarwisseling geregeld controles stellen brandweerkorpsen en gemeen ten. In Voorhout bijvoorbeeld mag doe-het-zelfzaak Schulte maximaal 1000 kilo in twee containers opslaan. Fietsenzaak Profile mag tot 400 kilo in huis hebben, alleen in de vijf dagen voor oudjaar. Sassenheim heeft drie verkooppunten. Fietsen zaak Kuijper heeft een vergun ning om maximaal 2500 kilo vuurwerk op te slaan in twee kluizen. Van Nieuwkoop en Scapino vallen, met voorraden van maximaal 1000 kilo, onder een algemene maatregel van bestuur en hebben geen mi lieuvergunning nodig. „De verontruste telefoontjes naar aanleiding van de ramp in Enschede gaan meer over de bollenbedrijven in de buurt", meldt de Lissese brandweer commandant J. Uitterhoeve. „Er zijn nogal wat brandjes ge weest bij verschillende bollen bedrijven en de mensen in de omgeving zijn bang voor een herhaling. Met name vanwege de stapels houten kratjes en pallets die er rond de bedrijven staan. Wij proberen de mensen gerust te stellen en wij advise ren de bedrijven over veiliger beleid." In Leiderdorp is een opslag plaats aan de Splinterlaan in het pand van Maasdam. Aan de overkant van dit pand ligt een woonwijk. Twee loodsen mo gen maximaal 5000 kilo herber gen. Er is een sprinklerinstalla tie en er loopt een rechtstreekse alarmlijn naar de brandweer. Ook bij de Santhorst en bij de Oranjegalerij zijn twee kleine kluizen. In Voorschoten zijn er drie bedrijven waar vooral aan het eind van het jaar consumenten vuurwerk ligt opgeslagen: Fixet Bouwmmarkt aan de Koninklij ke Marinelaan. Ook Intratuin aan de Leidseweg-Noord en Roest Tweewielers aan de Schoolstraat hebben vuurwerk- kluizen. In Warmond is een op slagplaats voor 2500 kilo vuur werk in de Dorpsstraat 85. In Zoeterwoude ligt bij twee Hal fords Superstore aan de Hoge Rijndijk en bij Marin Assist (reddingsboten) aan de Oranje laan vuurwerk opgeslagen. Wassenaar heeft een grote munitie-opslag van de land macht in de duinen. De explo sieven liggen daar in bunkers met betonnen muren van der tig centimeter dik. De bunkers zijn volgens het ministerie van defensie beschermd tegen vuur en explosies van zowel binnen- als buitenaf. Leiden telt naast het grote magazijn van Kat nog tien ver kooppunten van vuurwerk. Daar mag rond de jaarwisseling 1000 kilo worden opgeslagen. Gemeente, brandweer en poli tie controleren de plekken ieder jaar. De locaties zijn: Oude He regracht 11 (Teske), Haarlem merstraat 37 (De Vliegershop), Levendaal 27 (Deco-kadoshop Sandy), Herenstraat 40-42 (Chouffour), Papiermolen 14 (depot Maasdam), Vijf Meiplein 96 (Ad Noyen Special Shoes), Hoge Rijndijk 182 (De Wit), Morsstraat 29-31 (verfindustrie Nicolaas), Wassenaarseweg la (H. Kanbier) en Stevensbloem 165 (T. v.d. Wetering).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19