Centrumwinkeliers dreigen met rechter Anderhalf jaar cel geëist tegen roekeloze rijder tf7 Ingetogen reactie siert Leiderdorpers' 'Mens, durf te leven!' Regio litiek stemt met koop i Gading Willibrord doet aantal huizen in de verkoop sLeidsch DagbladAUCIIIl'Yl< IV NSDAG 24 MEI 2000 973 litie zoekt pyromaan in Voorschoten |»chqien_ï De politie houdt er rekening mee dat in Voor- Hëneenpyromaan actief is. Begin dit jaar ontstonden in e tijd branden in acht schuurtjes in Voorschoten. Dat ht de nodige onrust in de betreffende wijken. Onderzoek de politie leverde toen niets op. Na een rustige periode vlo afgelopen weekeinde opnieuw twee houten bergingen in schoten spontaan in brand. De politie onderzoekt momen- de oorzaak van de laatste twee brandjes die, aldus een rdvoerder van de politie, 'onder vreemde omstandigheden p verdachte wijze zijn ontstaan'. oege-vogelwandeling Zoeterwoude erwoude Voor zowel ervaren als minder ervaren wande- is er zondag 28 mei weer de jaarlijkse vroege-vogelwande- Deelnemers dienen zich om 5.30 uur te verzamelen in café leester aan de Zuidbuurtseweg. In groepen van vijftien per- worden in lengte variërende tochten gemaakt door de :rwoudse polders. De gidsen vertellen onderweg over de •vogels die daar leven. Na afloop is er ontbijt in De Mees- leelname kost tien gulden. Toedracht fataal ongeluk Wassenaar onduidelijk den haag/wassenaar suzanne barbier Een 20-jarige Wassenaarder is schuldig aan het dodelijke verkeersongeluk, vo rig jaar maart op de ventweg nabij de Rijksstraatweg, oordeelde officier van justitie R. Bos gisteren voor de Haagse rechtbank dat Bij het ongeval kwam een goede vriend van de verdachte om het leven. De officier eiste tegen de verdachte een jaar gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid van twee jaar. Harde bewijzen voor de veronder stelde schuld had de officier van justi tie niet. Het technisch rapport wijst al leen uit dat twee auto's tegen elkaar zijn gebotst, niet wie de crash heeft veroorzaakt. Vast staat dat beide be stuurders minimaal 120 kilometer hebben gereden over een afstand van twee kilometer, voordat beiden tegen een boom vlogen. Bos stelde niettemin dat alles erop wijst, dat de verdachte en zijn vriend die avond een racewedstrijdje hielden. Volgens Bos wilde de Wassenaarder, die net zijn rijbewijs had gehaald, wel eens testen hoe hard de auto van zijn moeder kon. Daarom besloot hij met zijn vriend een eindje te gaan rijden. Op het moment dat de 20-jarige pro beerde zijn 'tegenstander' in te halen, ging het volgens Bos fout. De verdach te had de controle over het stuur ver loren en de andere auto van de weg gereden. 'Roekeloos gedrag' van de 20-jarige, oordeelde de officier. Niet alleen kon hij, zeker als Wassenaarder, weten dat je op de ventweg maar vijftig kilometer mag rijden, het was ook levensgevaar lijk dat hij zich op de linkerrijhelft had begeven. De verdachte moet fors wor den gestraft, ook al is zijn leven danig veranderd door de dood van zijn vriend, vond Bos. Advocaat A Westendorp sprak tegen dat de twee een doelloos wedstrijdje 'wie kan het hardst' hadden gehou den. Als het de bedoeling was om te racen, was het veel aannemelijker ge weest dat de mannen voor de snelweg hadden gekozen, vond de raadsman. Het ongeluk was volgens lysm gebeurd toen de Wassenaarder met zijn vriend op weg was naar een café nabij het Valkenburgse Meer om rustig te kun nen praten. De vriend had nogal wat op zijn lever. Volgens Westendorp had zijn cliënt in zijn verklaring aan de politie verteld, dat de twee op weg waren naar Val kenburg en niet zomaar wat gingen rij den. Dat was echter niet terug te vin den in de verklaring. De 20-jarige had zijn vriend alleen proberen bij te houden toen die met hoge snelheid over de ventweg van Rijksstraatweg reed. Het was de veron gelukte automobilist geweest die plot seling een rare beweging maakte, waardoor de twee auto's waren ge botst. De Wassenaarder durfde niet te remmen, omdat hij bang was over de kop te slaan met de lichte auto. zei hij gisteren. Bovendien had het die avond geregend, waardoor het slipgevaar ex tra groot was. Daarom was hij naar de linkerweghelft uitgeweken. De Wassenaarder, die tijdens de zit ting zijn tranen niet kon bedwingen, gaf toe dat hij roekeloos was geweest. Hij had veel te hard, en veel te dicht op de auto van zijn vriend gereden. Maar van een wedstrijd was geen sprake, be weerde hij. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. i0rp eric went ide pand van Gading aan Dgmadeseweg wordt voor iljoen gulden eigendom e gemeente Leiderdorp, itieke partijen gingen gis- nd unaniem akkoord met [koop van het gebouw, nd wordt na wat inpan- anpassingen een verza- bouw voor organisaties sociale sector. Welke or- ities dat zijn, daar wilde luder Roest niet op voor- edien: ,,Een werkgroepje be- vat de mogelijkheden zijn. het moet natuurlijk wel r^n allemaal." aankoop van Gading is rategische zet. Roest: ,,In ,vo ad met de A4 en de HSL ai wij het niet wenselijk ïni in projectontwikkelaar in verbied gaat opereren." Ex- adviseurs hebben geke- ier aar de bouwkundige staat to iet gebouw. ,,Het ziet er uit en 1,5 miljoen is een injjke prijs", vindt de wet- pr< 'r. De Leiderdorpse politi- s!). ren dat met hem eens. schept veel mogelijkhe- vond CDA'er G. Hoger- ei r een periode van vijf tot ar wordt het pand onder- 4 an organisaties die moe- ijken voor de A4-uitbrei- »even de HSL-plannen. Wat in irna met het gebouw gaat 'P ren is nog onduidelijk. ;ev lebben ideeën om de ge- eiiewerf in te krimpen. De pidie dan vrijkomt kun- re misschien gebruiken uit tra parkeerplaatsen ach- ,'ai ding te creëren", verklap- st. „Want nu is de situatie oe liet ideaal." voorschoten De restauratie van de Nederlandse Hervormde Kerk (beter bekend als de Dorpskerk) aan het Kerkplein in Voorschoten is in volle gang. Nadat drie jaar geleden al de buitenkant onderhanden is genomen, is nu het interieur aan de beurt. De gemeente wil de kerk in oude staat herstellen. De gasbetonnen binnenmuren moeten plaatsmaken voor de originele muren en de deels verstopte neo-goti- sche ramen. De oorspronkelijk dakconstructie, die indertijd als uniek gold, worden weer tevoorschijn gehaald. De werkzaamheden duren nog tot 1 november. Daarna krijgt de kerk een multifunctioneel karakter. Naast erediensten worden er voortaan ook concerten, tentoonstellingen en lezingen gehouden. FOTO LOEK ZUYDERpUIN Agenten geven tips voor veilige oude dag ir nooit je pincode op een briefje bij je pas. je handtas altijd aan de muurkant van de )es Zorg dat, als je op vakantie bent, de kran- post zich niet zichtbaar voor eventuele in- s op de deurmat opstapelen. Maar houdt alles een zelfverzekerde uitstraling en kom i irdig over. waren enkele van de vele tips die Oegst- eI e ouderen gisteren mee- 0, i op een door de Stichting n Ouderen Oegstgeest 3) georganiseerde voor al gsbijeenkomst. Het the- eiligheid onder senioren, het motto 'Mens durf te gaven twee agenten van ''Je itie Oegstgeest voorlich- ver de maatregelen die le 'n kunnen nemen om fikken en criminaliteit te ,m imen. „Maar je moet het verdrijven", vindt agent stra. „Maak jezelf niet tot een gevangene. ,jj ft niet in een bunker. Durf naar buiten te v )urf te leven!" 1(j ijks worden 20.000 senioren slachtoffer igelukken in en om het huis. Vijftienhon- ïensen overleven het ongeluk niet. Veel se- worden het slachtoffer van criminaliteit, a; ime van tasjesroof, oplichting en inbraak. ins de bijeenkomst komen de verhalen los. s{ e jaren geleden heb ik al een cursus zelf- ,0j liging gedaan", aldus een Oegstgeestse op leeftijd. „Met die paraplu begon ik niks, die had den ze zo van me afgepakt. Maar toen ik die sleu tels tussen mijn vingers had, weken ze terug. Dat werkte wel. Het gaat ook niet om de spullen die ze van je pikken. Alleen, je gunt het ze niet, he?" Ook bij andeje aanwezigen komen ervaringen boven. „Een paar jaar geleden werd ik op de weg klem gereden. Ze vonden het niet leuk dat ik 'maar' vijftig reed, de toegestane snelheid. Die man deed mijn deur open, schudde me door el kaar en sloeg me. Je bent, ook al héb je zelfverde diging gedaan, volledig machte loos. Je kunt niks", zegt een da- me. Op de bijeenkomst staat het 'Met die voorkomen van problemen centraal. Maar ook wordt uitge- paraplu breid uit de doeken gedaan hoe te handelen als er iets is misge- OCQOYl gaan. Aan de orde komen de alarmnummers, de openingstij- ik niksden van de politiebureaus in de omgeving, de organisatie van de politie en de mogelijkheden van slachtofferhulp. „Toen dus mijn tas gestolen werd, vorig jaar, was ik alles kwijt. Mijn levensverzekering betaal de alles terug. Alleen ik vergat de 94 gulden van mijn NS-kortingskaart te melden. Die was ik ook kwijt. Kan ik dat alsnog melden", waagt iemand zich af. „Ik neem aan dat u inboedelverzekering bedoelt? Voor dit soort problemen is nou precies slachtofferhulp!" reageert Zijlstra. „Zij helpen u niet alleen de emoties van zoiets te verwerken, maar assisteren ook bij het oplossen van de meer praktische nasleep." zoeterwoude ane pieter wisse Woningbouwvereniging Willi brord in Zoeterwoude wil een aantal eengezinswoningen ver kopen en met de opbrengst daarvan appartementen bou wen. Op die manier wil de cor poratie beter voldoen aan de grote vraag naar huisvesting voor één- en tweepersoons huishoudens. Vorig jaar werden al zes huizen aan de Zwaan in het Dorp van de hand gedaan. Nu krijgen huurders van drie woningen in de Antoniusstraat in Zoeterwoude-Rijndijk de mogelijkheid om hun huis te kopen. „Ons bestand bestaat op dit moment voor driekwart uit eengezinswoningen, terwijl er juist behoefte is aan driekamer appartementen. Zowel voor jongeren als voor ouderen. Het huidige aanbod staat in geen enkele verhouding tot de waag. Vandaar dat wij het accent ge leidelijk willen verschuiven", aldus voorzitter F. de Graaff van Willibrord. Hij benadrukt dat van ge dwongen koop door huurders geen sprake is. „Aan de Zwaan nieme steun voor asielzoekerscentrum drp eric went OD in is eeeaan. en het siert de Leider- ..Het ziet er beanesfieend uit", vond nok 'er MrDanipl kwam mef een rnnrrf e«i erdorpse politiek staat unaniem de komst van 800 asielzoekers riegatenbrug. Wel werd door ver- nde partijen op goed overleg met gers aangedrongen. „Neem hun ;n serieus en veeg ze niet onder djlitiek correcte tafelkleed", waar- Ie WD'er H. Zilverentant. emeester en wethouders van Lei- 8e p werden gisteravond bijna be- v onder de complimenten. „Waar- e klein dorp toch heel groot kan zei een enthousiast PvdA-burger- McDaniel. „Een goed onder- voorstel en zeer goed gelocali- Het siert het college dat het hier op in is gegaan, en het siert de Leider dorpers dat ze zo ingetogen op de komst van de asielzoekers reageren", vond Zil verentant. Wethouder Molkenboer was blij met de unanieme steun van de politici. „Die eensgezindheid stralen we uit naar de burger. Daarmee geven we een belang rijk signaal af. Nu is het zaak dat er snel overleg komt tussen bewoners en direct betrokkenen. Een goede, open commu nicatie is van essentieel belang en kan vooroordelen voorkomen." Vragen waren er nog wel over de 'propperige' opzet van het asielzoekers centrum. „Ik krijg een benauwd gevoel als ik naar de inrichtingsschetsen kijk", zei A. Roeberding van de AOV-Ünie 55+. „Het ziet er beangstigend uit", vond ook BBL-burgerlid Weller. Molkenboer be nadrukte dat het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) voor de inrich ting van het terrein verantwoordelijk is: „Sober maar humaan, is hun motto. Maar waar het meer kan, zullen we het CÖA zeker wagen dat te doen." „Leider dorp is niet het eerste centrum dat op gezet moet worden. Het COA is een zeer professionele organisatie, dus dat komt wel goed", vulde GroenLinkser C. Hon- nef aan. De WD, PvdA en de AOV-Unie 55+ wezen daarnaast nog op het gevaar van verveling onder de wachtende asielzoe: kers. „Geef ze een doel zolang ze hier zitten", bepleitte Zilverentant. De PvdA- Conflict over parkeerruimte Schoolstraat Voorschoten De vereniging Centrum Winkeliers stapt naar de rechter als Voorschoten de hele Schoolstraat afsluit voor auto's zonder voor vervangende parkeerruimte te zorgen. „We hebben een advocaat ernaar laten kijken en volgens hem staat de gemeente niet sterk", aldus voorzitter H. van den Boogaardt. Verkeerswethouder Draijer betreurt het als de winkeliers 'juridische stappen' ondernemen: „We moeten niet op zaken vooruitlopen. We willen allebei een autovrije Schoolstraat. Alleen zijn we het oneens over de parkeergelegenheid." praat je alles bij elkaar over tien plekken. Dat is lang niet ge noeg. Er zijn nu al niet voldoen de plaatsen. De druk neemt straks alleen maar toe. Het is ook de bedoeling dat de Eras- musstraat autowij wordt. Als dan ook nog eens de Voorstraat op de schop wordt genomen en daar nog maar aan één kant mag worden geparkeerd, is par keren bijna niet meer mogelijk. Wij voorzien daarom grote moeilijkheden." Van den Boogaardt herinnert aan plannen om onder de 'nieuwe' Albert Heijn een par keergarage aan te leggen, aan de plannen rond de Rabobank en aan een suggestie van de centrumwinkeliers aan de wet houder om op het schoolplein van de vertrekkende Gevers Deynootschool tijdelijk te mo gen parkeren. „Maar er gebeurt niets en er mag niets, Het ont breekt de gemeente gewoon aan visie. We willen best mo voorschoten jan preenen Anderhalf jaar geleden is het eerste gedeelte van de School straat al autovrij gemaakt. Draijer wil de auto's ook op het resterende stuk van de vorig jaar opgeknapte straat 'zo snel mogelijk' weren. Hij wil alleen nog tot elf uur 's morgens wa gens toelaten om de winkels te bevoorraden. De winkeliers zijn het ermee eens dat dit deel van het centrum promenade wordt. Zij wijzen er echter op dat de gemeente toezeggingen van de gemeenteraad over voldoende parkeergelegenheid niet na komt. Van den Boogaardt: „In 1997 is besloten dat de straat pas dichtgaat als aan de rand voorwaarden is voldaan. En daarbij hoort ook het parke ren." Volgens Draijer komen er ex tra parkeerplaatsen bij de Pas sage en op het Deltaplein. Van den Boogaardt: „Maar dan derniseren en geld steken in onze zaken, maar dan moeten we wel de zekerheid hebben dat klanten ons straks nog kun nen bereiken. Het is mooi dat de straat is opgeknapt en dat die een promenade wordt, maar het doet een beetje den ken aan parachutespringen. De wethouder heeft ons leren springen, maar hij laat ons nu een sprong maken zonder pa rachute. We worden gewoon voor een voldongen feit ge steld." Draijer ontkent dat niet. „Maar er moet wat gebeuren. De raad heeft drie jaar geleden al een besluit genomen. De po litiek wordt onrustig. Ook de consument wil een autovrije straat. Het probleem is dat we met Albert Heijn en de Rabo bank en omgeving maar niet verder komen. Maar los daar van moet de compensatie waarvoor wij zorgen bij de Pas sage en op het Deltaplein bij de Rabobank voldoende zijn. Veel parkeerplaatsen zijn nu vaak onbezet. Parkeren op het schoolplein is niet aan de orde. Die school is niet van ons. Bo vendien verhuist de Gevers Deynoot pas over één of ander half jaar. En filosoferen over wat er wel of niet gebeurt in de Voorstraat is voorbarig. We wil len het parkeren daar wat te rugdringen, maar in welke mate is nog niet bekend." wilden wij tien woningen ver kopen. Uiteindelijk zijn er nu zes van verkocht. In de overige vier huizen blijven de huurders gewoon zitten. Het gaat alle maal op basis van vrijwillig heid." Volgens De Graaff vragen sommige huurders ook zelf al een aantal jaren of zij hun huis kunnen kopen. „Wij bieden ze drie mogelijkheden. Ze kunnen doorgaan op de oude voet als ze niet willen kopen. Wij kun nen ze vervangende woonruim te aanbieden, zodat wij de hui zen kunnen verkopen. Een der de mogelijkheid is dat de huidi ge bewoners hun huis zelf ko pen, voor een redelijke prijs." De koerswijziging van de wo ningbouwvereniging moet wor den gezien tegen de achter grond van een zich terugtrek kende overheid. Enkele jaren geleden is de subsidiekraan door de rijksoverheid vrijwel dichtgedraaid. De Graaff: „We moeten het nu zelf rooien. Je moet een product aanbieden dat wordt gevraagd. Het vrijge komen geld wordt alleen ge bruikt voor verbetering en nieuwbouw. Niet voor onder houd." 'er McDaniel kwam met een concreet voorstel. „De lespaviljoens op het cen trum moeten 24 uur per dag open blij ven. Nederlands als tweede taal is dé sleutel tegen verveling. Overleg snel met het Regionaal Opleidingen Centrum: dat is namelijk één van hun specialiteiten", gaf hij Molkenboer als suggestie mee. De wethouder gaf tenslotte op verzoek van D66'er T. Veugen nog aan dat er over het aantal asielzoekers geen enkele discussie is geweest met het COA: „Wij hadden een gebied. Zij hebben aangege ven met hoeveel mensen zij dachten daar terecht te kunnen. Het COA heeft grote problemen en is alleen geholpen bij dit soort grote aantallen", aldus Mol kenboer. ANNO 1900 Vrijdag 25 Mei LEIDEN - Uit het verslag van den toestand en de werking der stedelijke gasfabriek ge durende het jaar 1899 blijkt, dat het batig slot over. dat jaar bedraagt 98,352.08 en dat voor de gemeente uit de ex ploitatie van 1848-1898 werd ontvangen 2,443,664.67. In verschillende straten, o.a. de Haarlemmerstraat, de Oude Vest, enz., zijn bestaan de gegoten leidingen door lei dingen van grootere afmetin gen vervangen. In grachten, o.a. het Levendaal, waar tot nog toe ten behoeve van muntgasverbruikers getrokken leidingen telkens met kleine gedeelten waren verlengd, werden doorgaande gegoten leidingen aangebracht. Door den zinker onder het Kanaal Rijn-Schie is tevens een goede gasaanvoer verze kerd naar den Haagweg. Langs dezen weg in de ge meente Zoeterwoude is een rij huizen gebouwd, die alle van gas worden voorzien. De lei ding in den Haagweg van de keersluis naar en in de ge meente Zoeterwoude is ver zwaard en verlengd. Voor zoover de verzwaring binnen de gemeente Leiden viel, wer den de kosten gedeeltelijk door de gasfabriek, gedeelte lijk door den bouwondernemer betaald. Buiten de grens der gemeente kwamen de kosten geheel ten laste van den bou wer. ANNO 1975 Zaterdag 24 mei LEIDEN - Ingeklemd tussen de Oude Rijn, het Rijn- en Schiekanaal en de Nieuwe Rijn ligt het Waardeiland. Toegankelijk via één brug, ver der geïsoleerd van de buiten wereld. Niet ver van de Leidse binnenstad nochtans, gren zend aan Leiderdorp en met snelle wegverbindingen nabij: Kortom: zo op het oog een ide ale plek om te wonen. Toch was het Waardeiland gedurende driekwartdeel van onze twintigste eeuw een grauw stukje Leiden. De Ko ninklijke Nederlandse Grof smederij bouwde er in 1897 een kettingfabriek en bleef er tot 1974. Maar een deel van het eiland was bebouwd: ver der restte er slechts de saaie leegte. De Grof kon het hoofd maar net boven water houden en dacht de afgelopen periode wel het laatste aan uitbrei ding. Toch zou de dreigende verdwijning van dit bijna 140 jaar oude Leidse bedrijf één van de belangrijke factoren worden, die er toe hebben ge leid, dat het Waardeiland be zig is een metamorfose te on dergaan. Het waren niet eens zo zeer stedebouwkundige overwegin gen, die het gemeentebestuur erin deden toestemmen om het bestemmingsplan (uit de LEIDERDORP - Leerlingen van de Leidse school voor de Detailhandel hebben vanmorgen een imitatie'vuurtoren aangeboden aan de Lei derdorpse rijwielhandelaar J. van Duyvenbode aan de Hoofdstraat 22 in Leiderdorp. De plaatsing van de toren houdt verband met het feit dat de Oude Rijn ter hoogte van de rijwielhandel zeer smal is, en de walmuur al diverse malen geramd is door passerende schepen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD jaren dertig daterend) voor het Waardeiland te wijzigen. Veel meer gaven economische ar gumenten daarbij de doorslag: het voortbestaan van zowel de Grofsmederij als het aanne mersbedrijf IBB/Kondor, dat van Amsterdam naar Leiden is verplaatst, kon gewaarborgd worden door een transactie aan te gaan met de Brusselse bouwmaatschappij Sokol. So- kol, dat zijn activiteiten over de ganse wereld heeft ver spreid, pompte geld in het kwijnende bedrijf IBB/Kon dor, dat de orderportefeuille vervolgens bijgevuld zag met twee niet onaanzienlijke op drachten: een geheel nieuwe fabriek voor de Grofsmederij, die inmiddels met een interne reorganisatie bezig was, in de Zoeterwoudse Grote Polder (opdracht voltooid) en een woonwijk op het Waardeiland.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17