E 'Voor zo'n functie is acht jaar lang zat' Overheid moet vergunning niet te snel weigered Meningen Bernhard leest de krant weer ANKBORD Goede herinneringen a< Van Rij lijken al verged Vuurwerk niet opslaan in sU en niet verkopen aan burge WOENSDAG 24 MEI 2000 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve 1 met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT nt Het nieuws stond de afgelo pen week in de schaduw van twee gebeurtenissen: de ramp in Enschede en het ziekbed van prins Bernhard en zijn veronder stelde, spoedige overlij den. Op de eerste gebeurte nis bleek niemand voorbe reid, voor de tweede liggen de draaiboe ken al jaren klaar. Tussen de omroepen onder ling blijkt een wedstrijd gaan de wie er als eerste bij is. Dat oogt als een gezonde competi tie tussen wat nu eenmaal pri maire nieuwsbronnen zijn, maar het is opvallend dat de discussie daar blijft steken. De eerste zijn blijkt heel belang rijk, de kwaliteit van de infor matie is daaraan onderge schikt. Wie een uur later met uitzenden begint, maar het vervolgens degelijk aanpakt, is toch de verliezer van de me- diawedstrijd. De publieke omroep en dan met name de NOS-televisie treft het verwijt dat ze, in ver gelijking met de commerciële omroep, veel te traag heeft ge reageerd op de ramp in En schede en de kijker te laat op de hoogte heeft gebracht van aard en omvang van de tragi sche gebeurtenissen. De kran ten heb ben het wat dat betreft gemakke lijker. Het is in Ne derland kennelijk een door iedereen geaccep teerd ge geven dat kranten nu eenmaal niet op zondag met een extra editie verschijnen. Als je tot maandag de tijd hebt om te bedenken hoe je een ramp moet verslaan die zich zater dagmiddag voordoet, dan is de kans op fouten door de tijdsdruk natuurlijk aanzien lijk kleiner. Moeten er nog wel vergunningen wor den afgegeven aan die bedrijven bekend is dat productiepro cessen, werkzaamheden of opslag ge vaarlijk kunnen zijn voor de directe (woon) omgeving? Met de afschuwelijke gebeurtenis in Enschede nog op het netvlies kan en mag deze vraag OPINIE worden gesteld aan bijvoorbeeld mijn werkgever Akzo Nobel Coatings Sassenheim, mede ge zien het feit dat er nog niet zo lang ge leden een flinke ontploffing op de lo catie heeft plaatsgehad. Een vergunning is er juist omdat er een afweging is gemaakt of de be drijfsmatige activiteiten kunnen wor den uitgevoerd. Het hebben van een vergunning is in feite niets anders dan een toegestane uitzondering. Een ver gunning kent voorwaarden die door de overheid worden gecontroleerd. Het niet nakomen van de voorwaar den levert een boete op en kan in het uiterste geval zelfs leiden tot sluiting van het bedrijf. In het algemeen zijn werkgevers gauw geneigd te veronderstellen dat hun opslag, produc tieprocessen en/of werkzaamheden niet vergelijken zijn Kees de Jong is werkzaam bij de afdeling Research en Development bij Akzo Nobel Coatings in Sassenheim en kaderlid van de CNV BedrijvenBond. Naar aanleiding van de vuurwerkramp in Enschede schreef hij, op verzoek van deze krant, een opinie over de vraag of bedrijven die een gevaar voor hun omgeving zouden kunnen zijn, nog wel een vergunning moeten krijgen. met de situatie bij het vuurwerkbedrijf in Enschede. Toch vinden er bij be drijven met enige regelmaat bedrijfs ongevallen, branden, uitstoot van een giftige wolk, straling en dergelijke plaats. Achteraf wordt dat geconclu deerd dan de situatie gelukkig niet uit de hand is gelopen en dat er geen ge vaar was voor de directe woonomge ving. Tegen deze achtergrond zou je kun nen zeggen dat er aan bedrijven die een gevaar opleveren voor hun directe woonomgeving - en dat zijn er heel veel! - geen (milieu- en /of hinderwet vergunning meer mag worden ver strekt. Of dat ze zulke vergaande vei ligheidsmaatregelen moeten nemen dat ondernemen min of meer onmo gelijk wordt. Een (gevaarlijk) bedrijf uitplaatsen is een mogelijke oplossing. Maar dan moet de overheid er wel voor zorgen dat de ondernemer een investerings kapitaal ontvangt waarmee hij op nieuw kan beginnen. Daarbij moeten we ons realiseren dat een bedrijf uit plaatsen technisch en financieel ge zien mogelijk is, maar de vraag is of werknemers met het bedrijf willen meeverhuizen. Bovendien kan het uit plaatsen van een bedrijf gevolgen hebben voor werkgelegenheid in de regio. En voor hoe lang kan een bedrijf in een nieuwe omgeving probleemloos ondernemen? Zeker in de Randstad worden industrieterreinen in een mum van tijd omgeven door woning bouw. In de Duin- en Bollenstreek is nog niet zo lang geleden in het zoge naamde Pact van Teylingen afgespro ken om open gebieden, woningbouw en industrie met elkaar in balans te brengen. Hoe lang zou het nog duren voordat het Pact van Teylingen ten nadele van de open gebieden en ten voordele van de woningbouw en in dustrie wordt aangepast? Kunnen lokale en provinciale over heden de druk weerstaan om te zeg gen 'tot hier en niet verder'? Dus enerzijds woningbouw voorkomen- verbieden op die plaatsen waar zich (gevaarlijke) industrie bevindt en an derzijds industrie verbieden om zich te vestigen en/of uit te breiden. Wat dit laatste betreft, vind ik het een ver keerde keus om een 'bestaans'vergun ning aan bedrijven te weigeren omdat ze mogelijk een gevaar zouden zijn voor de woonomgeving. De gebeurtenis in Enschede leert werkgevers, lokale en landelijke over heden dat het type bedrijf en de (mi lieu- en hinderwet-)vergunningen op 'Moeten er nog wel vergunningen worden afgegeven aan bedrijven waarvan bekend is dat ze gevaarlijk kunnen zijn voor de<tn recte omgeving? Met Enschede nog op het netvlies kan en mag deze vraag worden gesteld'. foto)at he elkaar afgestemd moeten zijn. Daarbij ontkom je niet aan (minimale ingecal culeerde) risico's. Goed beschouwd is dat hetzelfde risico dat we met elkaar (moeten) nemen door bijvoorbeeld Schiphol in de drukke Randstad te handhaven; een vliegtuig kan tenslot te naar beneden vallen. In een vergunning, in een produc tieproces staat alles nauwkeurig en veilig omschreven, maar er zijn risi co's omdat mensen en machines er deel van uitmaken. Waar mensen en machines hun werk doen, komen nu eenmaal fouten voor. Zeker als daar nog eens de druk van maximaal pro duceren (hoge werkdruk) met zo wei nig mogelijk werknemers of het inzet ten van tijdelijke arbeidskrachten (flexibiliteit) bijkomt. Mijn ervaring leert dat er in een ar beidsorganisatie een continu gevecht is tussen orde, netheid en discipline (foch de basis waarop veilig werken is gebaseerd) en de wijze waarop de werknemer maximaal moet produce ren. Meerdere malen per dag wordt er in productieprocessen 'flexibel' met regels omgegaan. Werknemers vinden het werken lastig indien er sprake is van een strikte en weinig flexibile re gelgeving, terwijl verantwoordelijke leidinggevenden niet op alle momen ten van de dag als een waakhond kun nen optreden. Daar komt bij dat ook van leidinggevenden wordt verwacht dat er geld wordt verdiend. Aan de an dere kant investeren tal van werkge vers flink in milieu, in veilig werken, in opleidingen voor werknemers. Dit alles ingegeven door zware eisen en strenge richtlijnen van overheden. Terugkomend op het wel of niet af geven van vergunningen is mijn me ning dat overheden zeer terughou dend moeten zijn om vergunningen te weigeren naar aanleiding van de gebeurtenis in Enschede. Overheden hebben de belangrijke taak om de voorschriften uit de vergunning hel der en goed te toetsen: heeft de over heid en het bedrijf de juiste expertise in huis om dat te kunnen doen 'waar voor de vergunning is bestemd. Aan werkgevers de taak om in hun bedrijf opslag, productieprocessen en werk zaamheden te blijven bewaken, werk nemers aan te spreken (desnoods met sancties) op veilig werken. En de werkvloer zo in te richten dat er veilig met voldoende en gemotiveerde werknemers kan worden gewerid. En als hierdoor de winstmarge onder druk komt te staan - veilig werken en verdiensten staan tenslotte eerder te genover dan naast elkaar - dan moet dat worden geaccepteerd, of in een hogere kostprijs van het product tot uiting komen. Werkgevers moeten zorgen voor een open communicatie naar de di recte omgeving en naar overheden. Omwonenden moeten worden geïn formeerd over de manier waarop in het bedrijf wordt gewerkt, welk penplan er is, welke regels er geld Omwonenden moeten op Arat beurt niet nonchalant met hun wojnd omgeving omgaan. Zij zouden moeten volgen wat er aan vergunèn gen wordt afgegeven aan bedrijvei bie de buurt. Zeker als het gaat om gunningen van lokale overhedei aar het een kwestie van interesse to iet (het gaat toch om uw woonomgev navraag doen naar vergunninj jke reageren als er vragen zijn (inspn r. I procedures zijn er niet voor niets!), ren Hoe is het toch mogelijk dat sier één bewoner in Enschede heeft geerd op de afgegeven vergum aan S.E. Fireworks? Was hij de ei geïnteresseerde bewoner die het richt van de gemeente over deze an gunning in de krant heeft gelezen? Tot slot. Overheden, werkgev werknemers en omwonenden, in|irn; meer elkaar, spreek elkaar aan op ligheid in bedrijf en woonomgev leb De realiteit is dat er altijd sprake blijft van een zeker risico waar ops i d productieprocessen of werkzaam den plaatshebben. En als het uil rtra delijk om niet te accepteren geval din ke bedrijfsactiviteiten gaat, dan met overheidssteun en voldoe iet kansen op continuïteit, het desbei fende bedrijf uitgeplaatst mi worden. KEES DE JONG» ijke Nederland 2 en RTL 5 ontpop ten zich als wedijverende nieuwszenders, maar op de andere kanalen was in het in grote lijnen business as usual. Dat wordt prins Bernhard overlijdt, zo bleek zaterdag morgen uit de kranten. Alle om roepen passen in dat geval hun programmering aan tot en met de dag van de begrafenis, acht dagen later. Dat is een nog al cynisch ver schil met de aanpak van de ramp in Enschede, met alle respect voor prins Bernhard, die het hele land inmiddels heeft verbaasd door er voor alsnog gewoon weer bovenop te komen. Als een wijk door een ramp wordt weggevaagd zien de omroepen kennelijk geen reden tot dergelijke dras tische ingrepen. Op het gevaar af dat ik ervan wordt verdacht een competi tie tussen kranten en televisie te willen ontketenen, moet het me van het hart dat de inge bouwde reflectie van de laan- ten mij in dit soort omstan digheden liever is dan de haast en het gebrek aan gevoel voor verhoudingen bij de tele visie. Prins Bernhard kennelijk ook. Om de verbete ring in zijn ge- zond- heidssitu- atie aan te geven, kopte NOS-tele- tekst za terdag middag: 'Bernhard leest de krant weer' en niet 'Bernhard kijkt weer televisie'. Als je net weer een beetje bij de mensen bent, lijkt die voor keur van de prins in het huidi ge mediageweld een verstan dig besluit. Minister-president Kok wikt en weegt nog over een nieuwe termijn als premier. Vorige week noemde hij in de Volkskrant zijn periode in het landsbestuur als premier en minister van financiën 'redelijk lang'. Kok beslist volgend jaar of hij zich ook na 2002 beschikbaar stelt. Europees commissaris Bolkestein adviseert hem om niet voor de derde keer een kabinet te gaan leiden. Is dat inderdaad het beste voor hem? W. Kok, minister-president, in de Volkskrant: ,,Er komt een moment, ergens in de loop van volgend jaar, dan moet er echt definitief worden gewogen. Door jezelf, door je naaste om geving, maar ook door je partij. Je maakt het niet alleen uit. Ik kan niet ontkennen dat acht jaar redelijk veel is. Hoe organi seer ik mijn opvolging? Op dit moment is dat niet mijn eerste zorg. Ik wil voor honderd pro cent minister-president zijn voor deze periode. Dan heb ik twee volle periodes in een paar se combinatie afgerond. Daar voor een kleine vijf jaar als vice- premier en minister van finan ciën. wat geen makkelijke tijd was. Als ik volgend jaar een de finitieve beslissing neem, zal ik het gewicht van dat grote aantal jaren niet onderschatten. Maar dat moet u dan maar even aan mij toevertrouwen." F. Bolkestein, Europees com missaris, in de Volkskrant: „Je moet het feest altijd op het hoogtepunt verlaten. Er zijn meer dingen in het leven dan politiek, laat een ander het maar overnemen." D. Irwin, politicoloog aan de Universiteit Leiden: ..Ik vind het niet verstandig van Kok om nu al te zeggen dat hij mis schien stopt. Je bent gelijk uit gepraat als je dit zegt. In Neder land gaat men altijd gelijk kij ken naar een opvolger. En dat duurt dus nu nog twee jaar. Op het moment dat je zoiets zegt. verzwakt je positie. Je wordt minder serieus genomen. In Amerika mag de president maar twee ambtstermijnen zit ten. Daar is trouwens maar één afweging voor; George Washin- ton was in 1792 de eerste presi dent van Amerika. Toen hij na twee termijnen had afgezien van een derde termijn, durfde niemand daarna langer dan hij te zitten. Dat kon je niet maken. Niemand heeft dat ooit gedaan, totdat president Roosevelt in 1940 zijn derde ambtstermijn inging en in 1944 zelfs zijn vier de. Hij durfde het wel aan. De republikeinen waren zo boos dat een democraat de traditie had verbroken, dat zij een amendement hebben inge diend waarin staat dat men niet langer dan acht jaar president mag zijn. In 1952 hadden zij hier echter alweer spijt van, omdat toen Eisenhower, een republikein, president werd. Verder heeft het helemaal geen functionele redenen gehad." A. Blanken, woordvoerder van het PvdA-partijbureau: „Na tuurlijk is acht jaar best lang, dat vind ik ook. Maar ik denk niet dat hij zal stoppen. Een tijdje terug zei hij nog dat hij absoluut geen reden ziet om te stoppen en daar gaan wij dan ook vanuit. Natuurlijk heeft hij een zware baan en is acht jaar een lange tijd, maar twaalf jaar is ook een lange tijd. Het blijft zijn eigen afweging, maar wij zien het nog niet gebeuren." P: Cannegieter, burgemeester van Voorschoten: „Ik ben in middels twintig jaar burge meester van Voorschoten en ik heb net aangekondigd dat ik verdwijn. Het is verstandig voor mijzelf en voor anderen om te stoppen. Dat is denk ik ook het geval bij Kok. Als je iets, en dan vooral in een politieke functie, te lang doet, dan kunnen din gen verkeerd gaan lopen. Dan bedoel ik dat je uit routine kunt gaan handelen, waardoor je niet meer scherp bent en niet meer open staat voor andere oplossingen. Je moet ook op passen als je gaat wennen aan de macht. In zijn algemeenheid zijn dit ook de redenen voor mijn vertrek. Functies waarin je invloed en macht hebt, moet je niet te lang bekleden. Daarbij moet je ook een ander de gele genheid geven dit te doen. Maar het is natuurlijk ook be langrijk dat je aanvoelt of het nog gaat of niet. Tot dusver heb ik een goede relatie van samen werking met mijn medebe stuurders. Maar twintig jaar is wel erg lang. Als ik nog langer wacht dan is het ook moeilijk om iets nieuws te beginnen." S. Hiep, bedrijfsarts van de Ar- bo Unie West in Leiden: „Ik vind dat minister Kok het hart stikke goed doet, maar voor zo'n functie is acht jaar lang zat. Het is natuurlijk een erg slopende baan. Je zag ook op televisie dat hij een tijd lang niet fit is geweest. Hij was zijn stem kwijt en de wallen zaten onder zijn ogen. Het is mis schien wel goed om voor onze ministers een speciale arts te benoemen die hen in de gaten houdt. Ministers maken, na tuurlijk ook naar omstandighe den, veel te veel uren. De mi nisteries hebben een eigen be drijfsgezondheidszorg, maar de leden van de ministerraad moe ten maar naar hun eigen huis arts gaan. Er is niemand in de buurt die let op wat zij doen. Zij moeten hun werk zelf in de hand houden, maar dat lukt na tuurlijk nooit. Ja, er zijn wel een paar ministers die het makkelijk schijnen te kunnen, maar bij anderen groeien de wallen met de dag. T. van Rij, voormalig Leids wethouder, bij zijn aftreden na tien jaar wethouderschap: „Eigenlijk vind ik dat een wet houder niet langer dan twee termijnen moet dienen. Daar om was ik met enige schroom aan mijn derde termijn begon nen en heb ik van tevoren ge zegd dat ik halverwege mis schien zou stoppen. Nou, die halve termijn heb ik in elk geval volgemaakt. Dat is gelukt, zal ik maar zeggen. Maar inderdaad, ik had mijn afscheid wel wat anders voorgesteld. Ik zou het leuker hebben gevonden op een door mijzelf gekozen mo ment te gaan en dan iets te hebben afgerond in positieve zin. Nu vertrek ik toch na een mislukking, dat vind ik wel." R. Bröring, zes jaar trainer van de hoogste amateurgroep van voetbalclub VV Noordwijk: „Zes jaar of acht jaar is echt niet zo lang als je het vergelijkt met Guy Roux, een trainer uit Frankrijk die nu al 35 jaar bij Auxerre trainer is. Als je iets wilt bereiken dan moetje ook min stens vijf jaar zitten, vind ik. Je moet ook zorgen voor vernieu wing en met het team meegaan. Dit geldt min of meer ook voor Kok. Sommige trainers zijn heel autoritair en doen het allemaal op hun eigen manier. Ik ben van plan om net zolang trainer te blijven totdat we landskam pioen worden. Maar als je om geving ziet dat er rottig ge speeld wordt, dan is het moei lijk om als trainer te blijven zit ten. Maar nu de vergelijking met Kok. Ik denk dat premier Kok lang niet zoveel invloed heeft op het land als een trainer op zijn team. Bovendien heb je als trainer geen ambtenarenap- paraatje onder je zitten dat af en toe kan bijspringen. Je bent in je eentje verantwoordelijk. Kok bepaalt echt niet dat wij winnen van Duitsland." NATASJA AUGUSTINUS De afgelopen dagen zijn slechts de negatieve verhalen over het wethouderschap van Tjeerd van Rij belicht. Het ging om het niet tijdig informeren van de gemeenteraad over een miljoe nenoverschrijding bij de reno vatie van het stadhuis, ambte naren die op eigen gezag meer geld aan de verbouwing van het stadhuis hebben uitgegeven, een (fictief) WD-complot tegen een PvdA-wethouder, een D66- fractievoorzitter die de vertrou wenskwestie in zijn partij heeft gesteld, indien de desbewuste PvdA-wethouder in functie zou blijven. Een eensgezinde oppo sitie, die duidelijk plezier be leeft aan het aftreden van een dominante wethouder van volkshuisvesting, verkeer en ruimtelijke ordening. In één keer is iedereen verge ten, dat het diezelfde wethou der is geweest, die keer op keer op de bres heeft gestaan voor het belang van de ongeveer 15.000 woningzoekenden in de Leidse regio. Ging het om een woningbouwlocatie aan de Vijf Meilaan, Poelgeest of Valken burg, Tjeerd van Rij was niet zozeer de 'onderkoning' van Leiden, maar de enige volkstri buun van de Leidse woningzoe kende. Ik kan me Tjeerd van Rij slechts herinneren als de !f houder, die uit plichtsbe dere zondagmiddag een tocht maakte door de sta den, langs alle locaties, mee iets aan de hand was volgens werden zijn ami ren bij de maandagochteie 0 gadering aangesproken oi °P voortgang van de werkzai den. Het was een wethoui op straat en telefonisch g( kelijk aanspreekbaar was de gewone Leidenaar. Hij met zijn privénummer ge in het Leidse telefoonboel wethouder die, naast alle projecten in de stad, gedu de ziekte van de burgepiirn,a tevens plaatsvervangend Iv meester was. Een weth die - ondanks de onzeki van zijn ziekte - nu na vi medische controle, volled nezen is verklaard. Wellicht zijn er nog mensen in Leiden die herinneringen hebben ailme wethouderschap van n<: van Rij. Ik zou die mense len uitnodigen om de vol 8ir website te bezoeken op temet: http://go.to/tjeei rij.nl Tan Toa Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Dus is het van groot belang dat er nieuwe regels komen met betrekking tot vuurwerk. Ieder mens met normaal verstand kan dit be grijpen. Handelen is geboden. Nu! Allereerst: weg met de vuur werkfabrieken en -opslagplaat sen in de steden. Zet die maar op de Mokerhei, waar geen mensen wonen. Ten tweede: vuurwerk is geen de kinderspel, dus mag er betreft ook geen vuurwei worden verkocht aan bin's Laat de overheid op oud |jtje nacht maar één vuurwerk je ken, zoals ook met het 3 e, berfeest gebeurt. Het g« zo wordt bespaard, kan v besteed aan goede doeli als kinderen die honger in de Derde Wereld. S. Sanders-! alh li tie lijks nu Het

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16