V V erkeersveiligheid Kooi onvoldoende' 'JS* %r H Reislust bevordert schrijverschap Leiden Regio Prijs voor medicijn Centocor tegen Ziekte van Crohn ONDERZOEK H30ZH3GN0 EXAMEN 3ENSDAG 24 MEI 2000 li name Willem de Zwijgerlaan scoort slecht in enquête nd toners van De Kooi geven zes straten in hun wijk een are onvoldoende als het gaat om verkeersveiligheid jr kinderen. De Willem de Zwijgerlaan, de Sumatra- aat, de Surinamestraat, de Kooilaan, de Lage Rijndijk de Ambonstraat scoren op een schaal van één tot tien «naai onder de vier. Dat blijkt uit een enquête onder «oners in de wijk. tl- .connie van uffelen het kader van de Nationale eldag op 24 mei ont- ;en zo'n vierhonderd bewo- een formulier waarop zij rapportcijfer konden invul- voor de veiligheid van stra- uit hun wijk. Precies 99 ou- en drie bewoners zonder kinderen stuurden het formu lier terug en wezen vooral met de beschuldigende vinger naar de Willem de Zwijgerlaan. Deze straat scoorde erg laag: veel enen en tweeën. Als gevaarlijke oversteek plaatsen noemden de bewoners voornamelijk de kruisingen Su- matrastraat/Surinamestraat, U) ööéc Extran Sportdrank Dorstlesser in de smaken Orange of Lemon Ice. Flesje a 33 cl van 1.39 voor 1.19 SJesjes JiouJjt ot öc4<* 10 ■scon, /z4<4<£/C i&M,? Kooilaan/Surinamestraat, Sum- atrastraat/Ambonlaan en de kruising Willem de Zwijgerlaan- /IJsselmeerlaan. Volgens C. Bink van LWO Noord 12-minwerk vinden be woners vooral deze laatste krui sing gevaarlijk omdat er 'heel vaak' door rood wordt gereden en de verkeerslichten 'het vaak ook niet doen'. Een aantal be woners ziet daarom wel wat in een fietstunnel, juist omdat veel kinderen naar basisschool De Springplank moeten fietsen. Voor de Sumatrastraat hebben de bewoners ook wel wat sug gesties: hoge drempels of ro tondes 'op iedere hoek', danwel een dertig kilometer-zone. De belangrijkste aanmerking van de ondervraagden is dat auto's en brommers in de wijk veel te hard rijden. Een aantal bewo ners vraagt ook om meer, en vooral betere speelgelegenhe- den in de wijk. Verder maken de Kooi-bewoners opmerkin gen over eikaars verkeersge drag: zoals ouders die hun kin deren midden op straat laten uitstappen bij school en auto mobilisten die vaak door rood rijden. De bewoners hebben de re sultaten van de enquête van ochtend overhandigd aan wet houder Laurier. Kinderen van de scholen De Viersprong en De Springplank hebben van daag samen met mensen van de Leidse Welzijnsorganisatie, wijkpolitie en wijkcomité De Kooi langs punten in de wijk gelopen die zij heel gevaarlijk vinden. De Nationale Straatspeeldag is een jaarlijks evenement waarbij deelnemen de straten voor één dagje afge sloten zijn voor het verkeer. Doel is kinderen dan onbe zorgd op straat te laten spelen. leiden Aan de N206 in Leiden, bij het Lam- menschansplein en de Voorschoterweg, wordt gewerkt en dus moet verkeer 's avonds omrijden. De brug, het kruispunt en het eer ste deel van de Voorschoterweg zijn dan af gesloten. Overdag kan er gewoon gereden worden. Dat leidt wel tot langere rijen auto's voor de verkeerslichten. Met name het ver keer de stad in, op de Europaweg, heeft last van de wegwerkzaamheden. Die duren nog enkele dagen. Gisteravond is het wegdek op het Lammenschansplein gefreesd. De ver- mm wachting is dat vanavond nieuw asfalt kan worden gestort. Het drukke verkeersplein krijgt verder een nieuwe verkeerslichtenin stallatie. Het werk wordt uitgevoerd in op dracht van de provincie Zuid-Holland. FOTO MARK LAMERS Informatiemarkt en discussie in de Stevenshof De wijkraad Stevenshof en de gemeente Leiden houden mor gen, donderdag 25 mei, een burgerforum. Dat bestaat uit een informatiemarkt en een fo rumdiscussie over enkele the ma's die in de wijk spelen. Het burgerforum is in het buurthuis aan de Trix Terwindtstraat en duurt van 20.00 en 22.00 uur. Op de informatiemarkt zijn verschillende instellingen verte genwoordigd die actief zijn in de Stevenshof. Zo zijn onder meer medewerkers aanwezig van de Leidse welzijnsorganisa ties, de politie, de woning bouwverenigingen en verschil lende maatschappelijke organi saties. Ook zijn verscheidene afdelingen van de gemeente present, zoals de reiniging en verkeer en vervoer. Tijdens de informatiemarkt kunnen bewo ners vragen stellen over plan nen en problemen in de wijk. Naar aanleiding van de leef baarheidsenquête die rond de jaarwisseling in de Stevenshof is gehouden, is er morgen ook een forumdiscussie over drie onderwerpen uit de wijk. Zo komen de vervuiling in de Ste venshof ter sprake, de proble men rond de rondweg en het wijkpark. Tijdens de forumdis cussie kunnen bewoners met ambtenaren praten. leiden onno havermans Het medicijn Remicade van Centocor heeft gisteren de Galenusprijs gewonnen. Die prijs gaat jaarlijks naar het meest innovatieve en betekenisvolle nieuwe genees middel. Remicade bestrijdt de gevolgen van de Ziekte van Crohn. Producent Centocor verwacht binnen en kele weken ook de registratie voor toepassing bij reu ma. Met het oog daarop is vorig jaar een nieuwe fa briek gebouwd op het Bio Science Park in Leiden. Centocor is met ruim 600 personeelsleden inmiddels de grootste werkgever op het gebied van de biotechno logie in Nederland. Vorig jaar boekte het bedrijf voor het eerst een spectaculaire winst. Die was voorname lijk te danken aan het middel Reopro, dat gebruikt wordt bij de behandeling van hart- en vaatziekten. Di recteur P. Tetteroo ziet in Remicade echter het nieuwe vlaggenschip van Centocor. „Het is bedoeld voor be handeling van chronische ziekten, waardoor patiënten het medicijn langer nodig hebben. Dat is ook de reden waarom we zo snel groeien. We verdubbelen jaarlijks onze productie.'' Remicade maakt gebruikt van de stof infliximab, die de activiteit van de tumor necrose factor (TNF) blok keert. TNF is een eiwit dat signalen van cel tot cel doorgeeft en daardoor een rol speelt in het ontstaan en in stand houden van chronische ziekten. Uit onder zoek is gebleken het middel goed werkt bij de Ziekte van Crohn, een chronische darmontsteking waarvan de oorzaak nog onbekend is. In Nederland lijden onge veer 35.000 mensen aan deze ziekte. Ongeveer eender de van de patiënten die meededen aan de proeven ge nazen volledig. Het middel wordt in het ziekenhuis per infuus toegediend. Onderzoek bij reumapatiënten gaf zoveel hoopvolle resultaten, dat het middel naar verwachting binnen kort ook hiervoor mag worden gebruikt. Zo'n 150.000 Nederlanders lijden aan reuma. De Galenusprijs, die bestaat uit een gouden medaille, wordt al zeven jaar uitgereikt door MediMedia, uitgever van het artsenvak blad Patiënt Care. De jury bestaat uit hoogleraren ge neeskunde en biomedische wetenschappen. DOOR PETER GROENENDIJK Sabrina Corbellini promoveerde op de Italiaanse invloed schrijver/jurist Dirc Potter 'Gestoord' van geklik van hakken en een piepende deur Bijdragen: Marijn Kramp, Wim Koevoet en Ane Pieter Wisse. Foto's: Hielco Kuipers. Heb je vragen of wil je reageren, surf dan naar www.leidschdagblad.nl/ examens Wetenschappelijk onderzoek kan over de gekste dingen gaan. Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer. De rubriek In Onderzoek doet een greep in de wonderbaarlijke wereld van de Leidse wetenschap. Vandaag: Sabrina Corbellini en de invloed van Italië op een Hollandse schrijver in de vijftiende eeuw. kt bei Is schrijver en jurist Dirc Pot- :r in 1412 terugkijkt op zijn lis naar Rome, die hij een jaar irder heeft gemaakt, is hij niet spreken over de staat waarin e christelijke hoofdstad ver eert. De straten zijn bezaaid iet vuil: de bewoners zijn van zeden en vallen niet te irtrouwen. „Reynicheit is dair dootschrijft Potter teleur- steld. negatieve uitingen over aar vaderland hebben de Ita- aanse Sabrina Corbellini er lim zes eeuwen later niet van leerhouden het werk van Pot- !ti rtot onderwerp van haar roefschrift te maken. In haar lidse werkkamer spreekt zij d1 enthousiasme over Potter een moderne, reislustige en ïtalenteerde man. En trou- ens: over de Italiaanse vrou- en en was hij uiterst positief, örbellini. dertig jaar geleden iboren in de kleine Noord- iliaanse stad Firenza, ver- eef tijdens haar studie Ger- aanse filologie aan de uni- ersiteit van Bologna enige tijd ;n Leiden. Zij maakte er kennis s|g et Frits van Oostrom, Leids oogleraar oudere letterkunde, e haar na haar doctoraalexa- iiU en in Bologna aannam als ledewerker van het Leidse lf iderzoeksproject Nederland- Literatuur en Cultuur in de iddeleeuwen (NLCM). Cor- ellini verruilde Italië voor het rre Nederland, om onder- lek te gaan doen naar een an die in het begin van de jftiende eeuw precies het ngekeerde deed. Onder de «spiegel kreeg haar weten- happelijke carrière vorm; vo- ge week promoveerde zij op ïar proefschrift Italiaanse tugden en ondeugden en ndsdien mag de Italiaanse ch doctor in de Neerlandis- •k noemen, irc Potter, die werkzaam was aan het hof van Holland onder graaf Willem VI, schreef in zijn vrije tijd enkele moraliserende teksten. In haar proefschrift vergelijkt Corbellini Potters werk Bloeme der doechden, met de veertiende-eeuwse Ita liaanse bestseller Fiore di Virtü. Het vermoeden dat Potter zich voor Bloeme der doechden had laten beïnvloeden door dit Ita liaanse deugdentraktaat be stond al langer, maar Corbelli ni wilde de invloed definitief bewijzen. „Dat Potter de Fiore di Virtü als bron heeft gebruikt staat nu vrijwel vast", zegt zij. Ook wilde zij onderzoeken of Potter nu een Italiaanse versie van de Fiore di Virtii had ge bruikt, of een Duitse of Franse verjaling; het werk kende kort na ontstaan immers al een enorme verspreiding in grote delen van Europa. Ze bezocht bibliotheken in vele steden in Europa en zelfs daarbuiten, om de vele bewaarde middel eeuwse vertalingen van de Fio re di Virtü te bestuderen en te vergelijken met Potters werk. „Ik heb aangetoond dat Potter waarschijnlijk wel degelijk een Italiaanse versie in handen heeft gehad." Potter heeft die versie waar schijnlijk gevonden tijdens zijn reis naar Rome, die hij in 1411 in opdracht van het hof van Holland maakte. Corbellini heeft de spaarzame gegevens over deze reis bestudeerd en gekoppeld aan gegevens over andere juristen die in die tijd naar Rome trokken. Ook bron nen in het archief van het Vati- caan betrok zij in het onder zoek- het vermoeden bestond dat Potter er een bezoek bracht aan paus Johannes XXIII. Cor bellini trok enkele verrassende conclusies. „Potters baas, graaf Willem VI van Holland, ver langde een gunst van de paus: hij wilde pauselijke dispensatie voor het huwelijk van zijn eni ge erfgenaam, Jacoba van Bei eren, met de zoon van koning Karei VI van Frankrijk." Omdat zij neef en nicht waren zou hun huwelijk en daarmee hun nageslacht zonder pauselijke dispensatie onwettig worden verklaard. Potter had de be langrijke taak om met de paus te onderhandelen over die dis pensatie. „Een belangrijke en gevoelige politieke missie", zegt Corbellini. „Geen wonder dat Potter de echte reden voor zijn Rome-reis geheim hield." Potter als topdiplomaat. Cor bellini trekt de vergelijking met Geoffry Chaucer, schrijver van de Canterbury Tales: „Chaucer reisde net als Potter in op dracht van het hof door Euro pa. Chaucer vertaalde daar naast ook Italiaanse werken. De biografie van de twee ver toont tal van overeenkom sten." Zij noemt de twee schrijvers exponenten van een omvangrijk Europees netwerk in de Middeleeuwen. „Tiental len schrijvers en diplomaten uit Noord-Europa, ook Neder land, bezochten in de vroege vijftiende eeuw Italië. Ze maak ten er kennis met de Italiaanse literatuur." Bovendien toon den Italiaanse kooplieden in de noordelijke Nederlanden op hun beurt interesse voor de plaatselijke cultuur. Corbellini noemt het 'hoog tijd' dat voor dit internationale netwerk meer aandacht komt in de bestudering van Middel nederlandse literatuur. „Niet alleen schrijvers uit de Renais sance moeten in Europese context worden beschouwd; Italiaanse invloed speelt al in de late Middeleeuwen een rol." Corbellini zal haar onderzoek naar deze wisselwerking niet in Leiden voortzetten: zij verlaat het NLCM. De Italiaanse blijft echter wel in Nederland, om te gaan werken aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. „Zes jaar geleden koos ik ervoor om hier een nieuw leven op te bouwen. Ik heb hier mijn echt genoot ontmoet en voel me in Nederland thuis." Maar schreef Corbellini zelf niet, met betrekking tot de carrière van Potter, dat reislust het schrij verschap bevordert? ,,Als we tenschapper blijft je toekomst onzeker: wie weet waar de vol gende aanbieding vandaan komt. Maar voorlopig ben ik hier dolgelukkig. Sabrina Corbellini. FOTO MARK LAMERS De Engelse leestoets gisteren had ilastige vragen. Althans voor mij dan. Flink wat andere leerlingen waren snel klaar en aangezien ik achterin de gymzaal dicht bij de deur zat werd ik gek van dat gewandel. Ze hadden wel ge zegd dat je geen hakken aan mocht naar het examen maar na een tijdje is dat verge ten hè. Ik werd gestoord van dat geklik op die houten sportvloer. Kon mij helemaal niet meer concentreren. Ook de deur ging niet goed dicht en piepte vreselijk. Na het examen heb ik op school een klacht inge diend. Niet dat ik daar nu nog wat aan heb want eer ze die deur gerepareerd hebben zijn wij al klaar. Maar voor de examenkan didaten van volgend jaar kan het uitma ken. Latijn, maandag, was echt een ramp. Daarover heb ik ook geklaagd. Bij het Laks. Wat was ik boos toen ik daarmee klaar was. De vragen waren zo raar, echt niet normaal. Belachelijk gewoon. Ik wist soms niet eens waar ik op moest antwoorden. Het was zo'n onduidelijke vraagstelling. Daarnaast klopte de puntentelling niet. Normaal krijg je in totaal 100 punten. Dit examen liep niet verder dan 98 punten. Dus de vraag wat ze met die twee punten gaan doen - omgerekend dus tweetiende punt, je zal het maar net nodig hebben - heb ik ook bij het Laks neergelegd. Ook andere leerlingen en mijn leraar von den het een raar examen. Het was gewoon niet wat we hadden verwacht. Heb je zo hard je best gedaan. 144 Bladzijden Latijn se teksten in je kop gestampt. Wordt er uit eindelijk maar over 49 regels iets gevraagd en krijg je vervolgens in je examen Latijn - jawell-ook nog eens een Nederlandstalig gedichtje namelijk 'de tuinman en de dood'. Dat is toch flauw. Heb ik daar nou zo hard voor zitten leren? Wel leuk was dat onze leraar het examen baardloos afnam. Hij had net als alle man nen in het Latijnse examenboek, zijn baard laten staan. Pas al we klaar waren met het tekstboek, maanden later, zou hij zich weer gaan scheren. Hij daagde de jon gens in de klas uit mee te doen. Gelukkig lieten zij zich niet overhalen. Dat ziet er toch niet uit zo'n baard. Die leraar ziet er zonder ook een stuk jonger MgJMr. Naam: Bas van der Weijden Leeftijd: 18 Woonplaats: Leiden School: Visser 't Hooft Ly ceum Eindexamen: havo Slagingskans: 100 Het wordt tijd na 7 jaar Vervolgoplei ding: Jouma- llistiek aan de Hogeschool van Utrecht éOp de voicemail van mijn mobiele telefoon krijg je inderdaad de ge heimzinnige tekst 'we're on a mis sion for God' te horen. Die tekst heb ik van internet. Ik vond het wel grappig. Verder slaat het nergens op. Die telefoon heb ik trouwens verkocht. Het bereik was zo slecht. Ik heb nu een andere, en weer het muziekje van Friends op mijn voicemail gezet. Oh ja, natuurkunde gisteren. Dat ging wel prima eigenlijk. Overal had ik wel een ant woord op. Daarna wiskunde B. Daar had ik niet echt veel aan gedaan. Het is mijn ze vende vak, ik heb het dus niet nodig om te slagen. Mijn vooruitzichten zijn alleen maar positiever geworden. De strijd is nu wel zo'n beetje gestreden. Ik kan terugval len op de automatische piloot. Alleen nog maar wiskunde A, scheikunde en Neder lands deze week. Dat zijn vakken die mij wel liggen. Al die B-vakken zijn nog restanten van mijn vorige studiekeuze. Bio medische weten schappen. Natuurkunde vind ik nog steeds interessant. Wiskunde niet echt. Ia, wis kunde A dat is wel leuk. Echt wel een hele relaxte periode, die exa menperiode. Aan de ene kant de spanning, maar aan de andere kant het idee dat je echt iets aan het afronden bent. Dat geeft wel voldoening. Effe het EK afwachten. Ik heb dus kaartjes voor Nederland-Frankrijk en Nederland-Denemarken. Nederland- Frankrijk is natuurlijk de klapper. Dan op vakantie. Naar Italië, met een paar vrien den. Naar het Como-meer. I let leuke is dat ik echt zin heb in de oplei ding die ik hierna ga doen. Journalistiek Ik heb nooit overwogen om na school niet door te studeren. Wat moet ik dan? Een beetje in De Hut blijven werken? Het is daar wel heel erg gezellig, hoor. Maar je wil toch ook wel eens wat anders. Voor zo'n opleiding moet je echt kiezen. Dus dan ben je gemotiveerd. Veel meer dan op de middelbare school. Ik heb wel een redelijk beeld van hoe het er op die school aan toe gaat. Daarna hoop ik ergens heel veel ervaring op te doen. Met die paar ge dichten die ik nu heb geschreven, kom ik er niet. Uiteindelijk wil ik bij het NRC- Handelsblad. Dat vind ik een goeie krant. Ik ben drukker dan normaal. Mijn moeder zegt dat ook. Ik kan de laatste dagen opeens hyperactief zijn. Ik moet toegeven dat de spanning nu toch groter is geworden dan ik voor mo gelijk had gehouden. Dit is dan ook de week met veel tekstverklaringen en daar ben ik geen ster in, ik haal er zelden een voldoende voor. Dat is lastig als je vier ta len in je pakket hebt. Gisteren had ik Engels. Maar liefst negen teksten. Dat was toch wel prettig want er zaten een paar heel korte bij zodat je niet zo lang bij één tekst moest blijven han gen. Er was er een die over Walt Disney ging, die vond ik wel moeilijk. Andere teksten hadden geweld in films, Freud en Saving Private Ryan als onder werp. Ik heb de film Saving Private Ryan gezien, op video. Met een kussen bij de hand om voor mijn gezicht te houden als het te spannend werd. Ik had er profijt van dat ik de film kende. Veel vragen gin gen over die veelbesproken eerste twintig minuten. De tekstschrijver had daar kri tiek op. Weet je, ik begin daar ineens aan te twijfelen. Was het wel kritiek? O jee. Ik zou niet weten hoe het komt dat tekst verklaringen me slecht af gaan. Mijn ken nis van de grammatica, spelling en mijn woordenschat zijn voor alle vier de talen op peil. Oude examens maken, helpt voor mij niet of nauwelijks. Daar haal ik ook onvoldoendes voor en dat ontmoedigt mij dan alleen maar. Ik zal blij zijn als ik morgen tekenen heb. Effe geen teksten. Het praktijkexamen heb ik al gedaan. De schilderijen die ik heb ge maakt, onder de noemer 'Het verraad van de voorstelling', zijn geëxposeerd en al beoordeeld. Ze zijn deels abstract, deels figuratief. Vrijdag hoor ik wat ik voor cijfer heb. Voor het theoretische gedeelte moet ik nog wel het een en ander doen. Dat tekenen een pretvak zou zijn, is een misverstand. Voor mijn vervolgopleiding heb ik het niet echt nodig, al heeft tekenen natuurlijk wel met creatief denken te maken. Ik verwacht vragen als: is deze foto geëngageerd? Of: klopt dit werk compositorisch? En: hoe heeft de scilder eenheid be reikt? Ik schilder zelf niet voor Qk mijn lol, nee. Geen tijd." ^y

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15