Honderdjarige abdij Maria Toevlucht treedt naar buite \il li? Geloof Samenleving Kerkelijke conferentie over new age gaat niet door i ||i Kinderen van één Vader Turijns lijkwad opnieui vertoom WOENSDAG 24 MEI 2000 VANDAAG 24 Vandaag 203 jaar geleden, op 24 mei 1797, werd de Franse utopist Fran?ois-Noël Babeuf geëxecuteerd. Hij werd ervan verdacht een op stand voor te bereiden. Als hoofd van de club van Bavouvisten of Gelijken propageerde hij de idee van een maatschappij met absoluuut gelijke ontwikkelings kansen voor iedereen, en de gelijke verdeling van goede ren. Babeuf was de voorloper van de latere communisten. Napoleon nam in 1797 paus Pius VI gevangen en liet hem naar Frankrijk brengen, waar hij spoedig stierf. De katholieke kerk eert op de 24-ste mei de omstreeks het jaar 445 gestorven heilige monnik Vincentius van Lérins. Hij schreef onder meer een theologische verhandeling (Vincentiaanse canon), waarin hij een leer of dogma waar noemde als deze 'overal, altijd en door allen is geloofd'. Onwillig schaap naar gebedsdag ripqnDe deken van de kathedraal in het Engelse stadje Ripon probeert een onwillig schaap naar de kerk te trekken. In Engelse kerken werd gisteren een nationale gebedsdag gehouden voor het boerenbedrijf. De boeren in Engeland kampen met een ern stige economische crisis. In de kathedraal van Ripon was voor de gelegenheid een kleine stal gemaakt. foto fpa Vrouw mag thora lezen bij Klaagmuur Jeruzalem Vrouwen hebben het recht hardop uit de thora te le zen bij de Klaagmuur, de heiligste plaats in Jeruzalem. Het Isra ëlische hooggerechtshof heeft dat gisteren bepaald. Volgens de wet konden vrouwen tot een halfjaar cel worden veroordeeld als ze bij de Klaagmuur uit de heilige boekrollen lazen. De rech ters oordeelden dat vrouwen gelijke rechten moeten krijgen. Binnen een half jaar moeten de Israëlische autoriteiten er zorg voor dragen dat vrouwen in alle rust bij het vrouwengedeelte van de Klaagmuur hun geloof kunnen beleven. De uitspraak kan op een storm van kritiek uit orthodoxe hoek rekenen. Ultra orthodoxe joden zeggen dat biddende vrouwen bij de Klaagmu ur de door God bepaalde rolverdeling tussen man en vrouw schenden. Hervormden spreken over seksualiteit valkenburg Seksualiteit is zondag 28 mei in de jeugddienst en maandag 29 mei op de gemeenteavond het onderwerp van de Nederlandse Hervormde Kerk in Valkenburg. 'Seksualiteit een taboe? Niet voor een Christen', luidt het thema. In de jeugd dienst gaat ds. W. Gorissen uit Katwijk voor. De gemeenteleden mogen dan vragen en opmerkingen op papier zetten. Die wor den de volgende dag behandeld op de gemeenteavond, waar jongeren en ouderen praten over het thema. De jeugddienst met de Rijnsburgse Praiseband begint zondagavond om half ze ven, de gemeenteavond in de zaal van de NH-Kerk een dag later om acht uur. Dienst in open lucht in Lisse lisse Voor het eerst in zijn geschiedenis houdt de Nederlandse Hervormde Kerk in Lisse zondag een kerkdienst in de open lucht. Dat gebeurt 's morgens om tien uur bij Kasteel Keuken hof aan de Stationsweg. Het gospelkoor Dee Vee uit Alphen ver leent medewerking aan de dienst, waarin de dominees E. Klein Kranenburg en L. Voschezang voorgaan. Ook bij regen gaat de dienst door. Dan worden de gelovigen geacht hun paraplu op te steken. Het eerste halfuur is bestemd voor samenzang. Cantatedienst in Leiderdorp leiderdorp» De christelijke oratoriumvereniging Excelsior onder leiding van dirigent Jos Schohaus treedt zondagavond op in een cantatedienst in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leider dorp. Uitgevoerd wordt het Te Deum Laudamus van Haydn. De dienst, waarin dominee A. Alblas voorgaat, begint om half ze- 'Mensen moeten knokken om hier te mogen wonen zundert anp Voor de eerste keer in het honderdjari ge bestaan van de abdij Maria Toe vlucht in Zundert, bekend als trappis tenklooster, hebben de monniken ac tief de media benaderd. Zij hebben hun eeuwfeest, dat deze week wordt gevierd, aangegrepen om hun contem platieve leven onder de aandacht van een groter publiek te brengen. De openheid is niet bedoeld om broeders te werven voor de communi teit, zoals de fraters van Tilburg ander half jaar geleden deden met een lande lijke campagne. Abt Jeroen Witkam is daar heel duidelijk over. „Mensen moeten juist knokken om hier te mo gen wonen. Ze moeten uit volle over tuiging onze manier van leven willen delen." Op dit moment telt de abdij 35 bewoners. In de honderd jaar van haar bestaan is er veel veranderd in het leven in de Zundertse abdij De sterk hiërarchische stijl van besturen maakte plaats voor een meer 'horizontale', broederlijke aanpak. Het verschil tussen priesters en lekenbroeders verdween. Latijnse gebeden werden vervanger door Ne derlandse en de broeders kregen ieder hun eigen cel. De sobere en ingetogen levensstijl, waarin de stilte een belangrijke plaats inneemt, is gebleven. Tot de jaren zes tig spraken de broeders helemaal niet. Tegenwoordig is de zwijgplicht terug gebracht tot de helft van de tijd. Zeker vijfhonderd mensen komen jaarlijks naar de abdij voor deelname aan meerdaagse meditatiebijeenkom sten. De broederschap staat ook open voor andere religies. Zo heeft de zen meditatie er zijn intrede gedaan en be staat er sinds zestien jaar een uitwisse lingsproject met Japanse monniken. De kloostergemeenschap voorziet in zijn eigen onderhoud. De melkvee houderij die jarenlang de belangrijkste bron van inkomsten was, maakte een paar jaar geleden plaats voor een eco logisch agrarisch bedrijf met zowel tuinbouwproducten als koeien voor de vleesproductie. De verdere inkomsten bestaan uit opbrengsten uit lezingen, verkoop van boekjes, AOW van de ou dere broeders en in geringe mate ook uit de logies van gasten. Het aantal broeders in Zundert is al een aantal jaren stabiel. Er vindt wel een verschuiving plaats naar niei tredende monniken. Waren die ger veelal afkomstig uit tradition tholieke gezinnen, tegenwoord de novicen vaak mannen met ee demische graad, die op wat latei tijd voor deze spirituele levens kiezen. Ter gelegenheid van het hond rig bestaan van Maria Toevluchi een groep broeders van de abd boek Broeders te wezen geschrevj geeft een gedetailleerd beeld va cisterciënzer monnikenleven Brabantse dorp. utrecht anp De Samen-op-Wegkerken heb ben een conferentie over new age afgelast, omdat deze 'niet evenwichtig' is voorbereid. Vol gens het dagelijks bestuur van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken zou het ge luid uit de traditie van de ker ken te weinig aan bod komen. Tijdens de conferentie op 3 juni zouden sprekers en deel nemers uit de kerken en uit kringen van het nieuwe-tijds- denken met elkaar in gesprek gaan over de betekenis van Je zus. Bijna 200 mensen hadden zich aangemeld voor de bijeen komst. De organisator van de conferentie, de dienst missio nair werk, diaconaat en oecu mene (MDO), erkent dat de fol der mede aanleiding is geweest voor misverstanden over de be doeling van de dialoog. Daar door is een goede dialoog op dit moment niet mogelijk, aldus de dienst. MDO benadrukt dat de voortgang van het project voor alsnog niet op het spel staat. De historicus J. Slavenburg en de theoloog en filosoof W. Schuwirth zouden tijdens de conferentie spreken. In een in breng vanuit de kerken was niet voorzien, terwijl dat voor een evenwichtige dialoog wel nood zakelijk is, aldus voorzitter ds. W. Barendrecht van het dage lijks bestuur van de kerken. Hij noemde het pijnlijk dat de con ferentie in zo'n laat stadium is afgelast. Het kerkbestuur en de dienst MDO hebben dat besluit geno men na enkele weken van in tern beraad. Een open brief van de gereformeerde predikant R. Hoekstra uit Den Haag en de stichting Europese Apologetiek aan de gereformeerde synode heeft de zaak in een stroomver snelling gebracht, zei Baren drecht. Zij vroegen zich af of de kerken het new-agedenken in de kerken willen bestrijden of juist bevorderen. Volgens Barendrecht gaan de SoW-kerken opnieuw bekijken op welke manier ze de dialoog met new age zo goed mogelijk kunnen voortzetten. „De kerk kan niet om new age heen", zegt ds. K. Wigboldus, lid van het gereformeerd synodebe- stuur. „New age kent een spiri tuele beleving, die de kerk over het algemeen mist", meent hij. frz:M -Htói'111"- i Ik ga wel eens in Rotterdam naar IA de kerk. Daar kan ik het niet ver staan, want ze spreken er Grieks. Maar het Griekse gebed ken ik wel. Als ik op Kreta ben, ga ik ook heel vaak naar de kerk. Mijn vader komt van Kreta. Voordat ik naar de Rotterdamse kerk of de kerk op Kreta ga, mag ik niet eten. Dat vind ik niet erg, want aan het einde krijg je wel het lichaam van Jezus en het bloed van Je zus. Maar het is niet echt zo. Het is eigen lijk belangrijk gemaakt brood en drinken. Je hebt ook heel belangrijk water. De pastoor heeft zulk water over ons huis gedaan om het heilig te maken. Hij gooide het ook over onze bedden. En over mijn hondje van nul jaar. Mijn vader wilde het huis heilig laten maken. Hij had de pastoor helemaal uit Rotterdam gehaald en teruggebracht, terwijl hij zich helemaal niet lekker voelde. Daniëlla Fotiadis (8 jaar, afkomstig uit Hoofddorp) vertelt over haar geloof Ik heb thuis een kleuterbijbel. Die heb ik al twee keer zelf uitgelezen. Het Oude Testament gaat over Adam en Eva en hun familie, het Nieuwe Testament gaat over Jezus. God kom je in allebei tegen. Eerst dacht ik dat er stond: je zus is gebo ren. Ik dacht: dat kan niet. Maar er stond Jezus. Als God niet zou bestaan, zou ik niet le ven. De wereld zou ook niet bestaan. Als ik zelf met God ga praten, gebeurt er ook wat ik aan Hem vraag. Toch maakt het eigenlijk weinig uit of je wel of niet gelooft. Ik weet eigenlijk niet waarom ik geloof. Wanneer je dood bent ga je naar de hemel of naar de hel. In de hel verbrand je, maar de meeste mensen gaan er niet heen. Judas, de verrader van Je- zus, ging er Wel heen. Mijn zusje zegt: 'Als ik dood ben, kan ik zo uit een wolkje naar jullie kijken.' VATICAANSTAD RTR/AFP De omstreden lijkwade Turijn, de doek waarin zus na zijn kruisiging zijn gewikkeld, is van 12 gustus tot 22 oktober nieuw voor het public bezichtigen. De ten» stelling vormt een var hoogtepunten van beljaar 2000. De aartsbisschop var. rijn, Severino Poletto, niet uit dat de lijkwade nieuwe onderzoeken onderworpen om dei heid ervan te bepaler de relikwie is de afdrul een lichaam te zien. Ui schappers stelden in na datering van de i met de koolstofmetli vast, dat het om eeni deleeuwse vervalsing gr Maar sommige colli - trekken de betrouwt heid van dat onderzot twijfel en houden de m lijkheid open dat de lijl de werkelijk uit de tijd Jezus stamt. „We wete II de wetenschap en nie geloof het laatste moet hebben over dez| heimzinnige afbeeld zegt Poletto. „Er is behi aan meer onderzoek kunnen nieuwe pro niet uitsluiten, in hel zonder op vezels doek." De lijkwade werd in voor het laatst tentoa steld. De voorganger Poletto, kardinaal Giov Saldarini, zei toen nii onderzoeken uit te slt Het Vaticaan, eigenaar de lijkwade, beweert dat de relikwie ectr maar vereert de doel als een 'krachtige hen ring aan het lijden Christus'. Volgens Poletto zijc wel paus Johannes Pr II als de russisch-ortho patriarch Aleksej II uitg digd dé lijkwade te ko bekijken. De paus et miljoen gelovigen kwr in 1998 de relikwie bei deren. Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral woensdag van tijd tot tijd regen, onweer is niet uitgesloten. Maxi ma omstreeks 14 graden. Zweden: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Middag- temperatuur van een graad of 12 in het noorden tot 18 in het zui den. Finland: Woensdag nog zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Donderdag bewolkt en af en toe regen. Woensdag maxima rond 19 graden, donderdag lager. Denemarken: Woensdag bewolkt en af en toe regen. Donderdag droger en soms wat zon. Woensdag maxima rond 16 graden, donderdag een graad je lager. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en gere geld buien. Plaatselijk eerst nog veel wind. Maxima uiteenlopend van 11 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen In het oosten eerst nog wat zon. Middagtemperatuur uiteen lopend van een graad of 16 in het westen van Belgi tot plaatselijk meer dan 20 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en nu en dan regen. In het oosten eerst nog zonnige perioden. Maxima vari- rend van ongeveer 15 graden langs de kust van het Kanaal tot 23 in de oostelijke departemen ten. Zuid-Frankrijk: Woensdag flinke zonnige perio den en vrijwel overal droog. Don derdag vooral in het westen meer bewolking en een toenemende kans op een bui. Maxima 20 tot 26 graden. Spanje: Zonnige perioden en op veel plaatsen droog. Eerst in het zui den kans op een (onweers)bui en later in het noordwesten mis schien regen. Maxima landin waarts oplopend tot tegen de 30 graden. Aan de kust veelal tussen 20 en 25 graden. Portugal: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Maxima tussen 20 en 27 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en woensdag kans op een stevige regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 25 graden. Tunesië: Zonnige perioden, afgewisseld door enkele regen- of onweersbui en. Maxima aan zee rond 30 gra den, landinwaarts tegen de 40. Madeira: Afwisselend zon en wolken en waarschijnlijk droog. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Maxi ma rond 25 graden. Duitsland: In het zuidoosten veel zon en droog. In het midden en noord westen meer bewolking en een toenemende kans op buien, ook met onweer. Maxima van een graad of 16 bij buiig weer tot meer dan 25 in zonnige gebie den. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en nage noeg overal droog. Middagtempe ratuur oplopend tot 26 graden op donderdag. Zwitserland: Eerst flinke zonnige perioden. Donderdag een toenemende kans op een (onweers)bui. Maxima tussen 23 en 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig, droog en geleidelijk warmer. Donderdag middagtem peratuur omstreeks 27 graden. Hongarije: Droog, flink wat zon en warmer. Maxima oplopend tot ongeveer 28 graden op donderdag. Italië: Woensdag vrij zonnig. Donderdag meer wolken en een toenemende kans op een onweersbui. Middag- temperatuur woensdag rond 27 graden, donderdag een fractie la ger. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral op Sardini kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 25 gra den. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en daarnaast vooral woensdag kans op een lokale on weersbui. Op de Egesche Zee een stevig toenemende wind. Op de meeste stranden maxima om streeks 25 graden, landinwaarts iets warmer. Weerrapporten 240508 u DONDERDAG 25 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.33 Zon onder 21.40 Maan op 02.26 Maan onder 11.39 Eindhoven regen KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33iL{, 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES! Maandag t/m vrijdag van 8.30 toti ft' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vert en het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- 9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin ee worden verzonden geldt een toeslag* aa n portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETlJ U i die moeilijk lezen, slfl et hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette beschiH Wl informatie (Centrum voor Gesproken Lectuur,! )(j( Li K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd ge feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendic INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 ït - id. Rsj ha aar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14