eiden Regio 'Uitgebreid verkeersonderzoek nodig' Een eervol bezoek, maar niet verwonderlijk' rorgelen en boeren mag, snuiten niet Plantencollectie op cd-rom voor Japanse keizer Oranjegracht altijd al probleemgebied ÏNSDAG 24 MEI 2000 :ouw gewond bij tasjesroof fEen 71-jarige Leidse vrouw is gistermiddag op de Lo- tzkade van haar boodschappentas beroofd. Zij fietste daar hoogte van het Professorenpad en werd ingehaald door een pveer 20-jarige man, die eveneens op de fiets was. De man ft waarschijnlijk geprobeerd al rijdende de tas van het stuur de vrouw te grijpen. Daardoor verloor zij haar evenwicht, im ten val en liep verwondingen aan haar hoofd op. Boven- i overleefde haar bril de valpartij niet. De dader kwam terug e vrouw dacht dat hij haar kwam helpen. Hij bekommerde echter niet om het slachtoffer maar haalde de boodschap- tas van haar fietsstuur en reed vervolgens weg richting jerincklaan. ilianafonds steunt jeugddorp Het jeugddorp van de Leidse Welzijnsorganisatie krijgt )00 gulden subsidie van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld edoeld voor het vakantieprogramma Zomer 2000, dat van 17 tot en met 11 augustus open staat voor kinderen tussen 5 en jaar. Het Julianafonds geeft elk jaar een paar miljoen gulden i diverse sociale activiteiten en instellingen in Nederland, ■rigens kan het Jeugddorp nog wel wat vrijwilligers gebrui- i. Aanmelden kan via 071-5160477 of 071-5168168. ialcursussen bij K&O [Ni Bij K&O beginnen de komende weken drie intensieve cursussen. Arabisch Egyptisch is een cursus van drie avon- ivan 19 tot 22 uur, voornamelijk gericht op de vakantie. De sus Nederlands voor anderstaligen, zestien ochtenden van :uur, is bedoeld voor beginners. Voor degenen, die mini- al vier jaar Spaans hebben gevolgd, zijn er gedurende twee ten iedere ochtend spreekvaardigheidstrainingen. Voor meer irmatie kan op werkdagen tussen 9 en 16 uur gebeld worden iK&O-Leiden, Oude Vest 45, telefoon 5141141. PvdA, D66 en GroenLinks zien wel iets in suggestie Van As (Christen Unie/SGP) Uitgebreid verkeersonderzoek is nodig om te bepalen waar parkeerterreinen en -garages in Leiden het meeste nut hebben. Met die suggestie kwam Van As (Christen Unie/SGP) gisteravond in de vergadering van de raads commissie voor economische zaken. Van As kreeg steun van onder anderen Hesselink (PvdA), Snelders (D66) en Hogervorst (GroenLinks). LEIDEN HERMAN JOUSTRA Volgens VAn As moet worden gekeken naar de huidige ver keersafwikkeling en het par- keergedrag in Leiden en de pro blemen die zich daarbij voor doen. Ook de te verwachten verkeersafwikkeling en parkeer- gedrag op de lange termijn moeten aan de orde komen. Daarbij moet men onder meer kijken naar de wegen die nog worden aangelegd en naar de geplande bouwactiviteiten in de stad. Tijdens de vergadering kwam het rapport van onderzoeksbu reau Goudappel Coffeng naar de effecten op het verkeer in de stad als gevolg van het Aal marktproject, uitvoerig ter sprake. Kort samengevat komt de conclusie van de onderzoe kers er op neer, dat verwezenlij king van het project, inclusief parkeergarages op het Haag- wegterrein en de Boommarkt voor de verwachte extra toe stroom aan consumenten, voor enorme verkeersproblemen zorgt, zoals opstoppingen op de Morsweg en Haagweg. Ook stelt Goudappel Coffeng dat de Boommarktgarage door het huidige eenrichtingsverkeer op de Turfmarkt en de afsluiting van de Breestraat vanuit ver schillende richtingen moeilijk bereikbaar zal zijn. De onderzoekers stellen daarom verschillende varianten voor om die problemen te lijf te gaan, waarvan de bouw van een nieuwe brug, tussen de Mors weg en de Haagweg, de meest opzienbarende is. Een andere suggestie van Goudappel Cof feng is het invoeren van een richtingsverkeer op het Noord einde in de richting van de bin nenstad, en op het Kort Rapen burg de binnenstad uit. In het rapport zijn de onderzoekers echter uitgegaan van inmiddels al weer sterk verouderde cijfers over de verkeersbewegingen in de stad, zo constateerde van As. „Nu loop je het risico dat je er op langere termijn achter komt dat de gekozen locatie voor een parkeergarages niet de meest geschikte plek is." Zelf conclu deerde hij in elk geval uit het rapport, dat gezien de huidige verkeersproblematiek de door het college zo gewenste Boom marktgarage niet haalbaar is. Hogervorst benadrukte dat een nadere studie naar de par keer- en verkeersproblematiek in de binnenstad wenselijk is. „Want op deze manier is de Boommarktgarage een slecht bereikbare oplossing voor een slecht bereikbare binnenstad." Bij een eventueel onderzoek wenste Hogervorst dan ook de effecten van de Rijn Gouwe Lijn te betrekken. Want daarover werd in het rapport met geen woord gerept. Wethouder Schultz kon zich de kanttekeningen van de ver schillende commissieleden wel voorstellen. Ook zij zei het nut van zo'n onderzoek wel te kun nen inzien. Alleen heeft de ge meente de tijd daarvoor niet, onder meer door de onderhan delingen die op dit moment worden gevoerd met de huidige eigenaar van het oude Van Gend en Loosterrein, de NS. „Bovendien kun je ook anders om redeneren: je kunt een on derzoek uitvoeren en er dan achteraf achterkomen dat het Haagwegterrein toch de meest geschikte locatie is." Burgemeester en wethouders neigen er vooralsnog toe op het Haagwegterrein ruimte te ma ken voor 1200 ondergrondse parkeerplaatsen, waarvan 200 voor bewoners van de daar ge wenste nieuwe woningen. Daarbij wil het college het hui dige systeem van pendelbusjes van en naar de binnenstad, op gezet door de Stichting Stads- parkeerplan, handhaven. De suggestie van de onderzoekers een nieuwe brug te bouwen, is geruime tijd geleden al terzijde geschoven. De bespreking van het rap port van Goudappel Coffeng was bij de commissie economi sche zaken terechtgekomen wegens het opstappen van ver keerswethouder en wethouder ruimtelijke ordening Van Rij. gemeester Postnia wacht ontspannen op keizer vorstelijke bezoeken in dijks een maand tijd: Jan na krijgt dit voorjaar meer gasten over de vloer dan g burgemeester in een ilete ambtsperiode. Toch hij er redelijk stoïcijns on- ,Heel eervol", noemt hij ezoek dat keizer Akihito en touw Michiko morgen aan n brengen. Maar tegelij- d is het volgens hem 'niet wonderlijk'. belangstelling voor Von >ld in Japan is enorm. Hij r echt een grootheid. Dan niet merkwaardig dat de een bezoek brengt aan on SieboldHuis en de hor- ivaar een belangrijk deel le plantencollectie die hij pan verzamelde nog is te Bovendien heb ik het idee eiden in dit Japanjaar erg is." Aan de andere kant le burgemeester ook niet ;nnen dat het hem goed dat Leiden nu opduikt in ijtje Amsterdam, Rotter- en Den Haag - de grote die het keizerlijk echt- lezoekt in Nederland, enlijk is Postma zelfs iets er nu dan tijdens het be- van koningin Beatrix en de iklijke familie op 29 april, was er een groot en veel- programma van tiental- irganisaties, dat zich uit spreidde over een flink deel van de binnenstad. Nu is het be zoek veel geconcentreerder. Hij bezoekt het SieboldHuis en wandelt vervolgens over het Ra penburg naar de hortus. Als het hard regent, gaan we zelfs met de auto heb ik begrepen. Kort om, het is allemaal veel over zichtelijker." Bovendien is Post ma nu niet de enige 'gastheer'. „Ik ben uiteraard degene die hem verwelkomt bij aankomst in Leiden. Maar vervolgens is hij de gast van het bestuur van het SieboldHuis. En in de hor tus is de universiteit gastheer." Volgens de Leidse burge meester hebben de Japnners geen speciale veiligheidseisen opgelegd. „De Japanse ambas sade heeft zich er wat dit betreft nauwelijks over gebogen." De maatregelen - waarbij donder dag onder meer een deel van het Rapenburg gedurende een aantal uren dicht gaat - hebben Leiden en de politie Hollands Midden zelf mogen doorvoe ren. „Waarbij.we ons uiteraard wel hebben laten adviseren en waarbij we heel goed hebben gekeken hoe het er in andere steden aan toegaat." In de protocollaire gebruiken rond de keizer - die in Japan vrij omvangrijk zijn - heeft Postma zich nog niet echt verdiept. „Ik denk dat ik daar vandaag nog maar eens naar kijk. Maar echt veel zorgen maak ik me daar niet over. Het komt wel goed." Leiden heeft zich al een beetje opgemaakt voor het bezoek van de keizer en keizerin van Japan aan onder meer het SieboldHuis (op de achter grond, rechts naast het bord). De dekschuit in het Rapenburg moet morgen plaats bieden aan de verzamelde pers. Het deel van het Rapenburg waar het Japanse bezoek langskomt moet morgen helemaal leeg zijn. FOTO HENK BOUWMAN ent jong, je wint wat en r je het weet zit je in Japan, latje fêteren door de Ne- andse ambassade, je shopt en winkelcentrum in To- je schiet met de kogeltrein rhet Japanse landschap, en ondert in het Hakone Na- al Park de heilige berg ant Fuji. En met een beetje Ik sta je aan de ander kant de wereld oog in oog met p gen kunstwerk, levensgroot et Japanse openbaar ver- Als je één van de win- ld s bent van de Nederland- in scholenprijsvraag van nstituut voor Nationale erwijs Promotie (INOP) dat je overkomen. Maar l aan Santoucha van der (15) of ze trots is dat haar ning in de prijzen is geval- dan haalt ze verlegen haar schouders op en zegt 'gewoon'. Ze is wel zenuwachtig want ze is nog nooit naar Japan ge weest. Santoucha zit in de derde klas van de Effatha school voor do ven en slechthorenden in Zoe- termeer en is één van de 28 prijswinnaars van het scholen project ter gelegenheid van (het mag onderhand wel bekend worden verondersteld) 400 jaar Nederland-Japan. Zo'n 400 scholen hebben meegedaan aan de wedstrijd met een the ma dat het eigen initiatief aan alle kanten prikkelt: „Ontwikkel een project in het kader van Nederland-Japan". Santoucha heeft een tekening gemaakt die als het een beetje meezit wordt uitvergroot op Japanse bussen. Ze had hem graag laten zien maar het werk is al in Japan. De De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen winnende projecten, opstellen, gedichten, en tekeningen, zijn namelijk hun scheppers voor gegaan op tournee door het Verre Oosten. Vandaag gaan de 28 prijswinnaars ze achterna. Ze krijgen een weekje Japan ca deau, inclusief een uit zijn voe gen barstend programma. De delegatie uit de Leidse regio be staat naast Santoucha uit Lei den, uit Miriam Schooten uit Lisse en David Halim uit Lei derdorp. Miriam van het Groene Delta College in Rijswijk (20) heeft al een beetje ervaring en spreekt een minuscuul mondje Japans. Ohaio betekent goedemorgen, Kombawa goedenavond en Ari- gato is bedankt. Maar toen ze de Japanse dame in Japansne derlands haar naam noemde als één van de winnaars van de opstel prijsvraag kon ze haar oren niet geloven. Ze is al een beetje bereisd. Haar school heeft namelijk een uit wisselingprogramma met een school 'daaro' eropzitten. Hoe het was? „Cultuurshock, ja echt. Je kan je niet zoals bij bij voorbeeld Amerika niet echt een beeld vormen van de men sen daar behalve dan dat ze al lemaal klein zijn. Maar dan ver baas je je dat je schoenen uit moeten als je in de kamer komt en als iemand verkouden is lo pen ze met een kapje voor hun mond," Tokyo was.'gaaf. „Met jongeren die zich helemaal westers kleden op het overdre- vene af. Maar ik ben niet zo'n Tokyo-mens. We gaan nu ook een kijkje nemen bij Mount Fu ji, daar verheug ik me wel op." David Halim (17) van het Groe ne Delta College in Oegstgeest gaat meer voor het bezoek aan David Halim. FOTO HIELCO KUIPERS het hoofdkantoor van het elek tronicabedrijf NEC Corpora tion. „In mijn vrije tijd klooi ik een beetje met computers van daar." Hij is als kind al in Azië geweest, met zijn ouders in In donesië. Maar nog nooit in Ja pan. „Alle informatie voor mijn opstel heb ik gehaald uit tijd schriften en van tv en internet en voor de rest heb ik gewoon wat verzonnen. Ik was ook een beetje verbaasd dat ik heb ge wonnen. Maar ik hoorde dat ik de enige was die er plaatjes bij had gedaan. Misschien heeft dat er iets mee te maken." Da vid bereidt zich voor door Ja panse woordjes te leren. „Niet in Japanse tekens hoor, ge- woon een ANWB-boekje waar alles letterlijk instaat." En de kinderen hebben nog wat in formatie over de Japanse mores gehad. In het openbaar gorge len en boeren mag, maar nooit snuiten. „Dan moetje echt naar de wc. Vinden ze niet hy giënisch denk ik." En o ja nog een tip van Miriam. Neem sul- tana's mee voor als je honger krijgt. Want 's ochtends rijst, 's middags rijst en 's avonds rijst en daar word je echt een beetje gek van. Reuzenvoetbal We blijven even in Aziatische sferen en gaan het over het na derende Europees kampioen schap voetbal hebben. De Ko reaanse autofabrikant Hyun dai, een van de sponsors van Euro 2000, heeft een publici teitsstunt bedacht. De onder neming organiseert een trip door Nederland met een enor me voetbal. Elk van de zestien deelnemende landen aan het sportevenement wordt onder steund door zo'n gigantische voetbal. Supporters krijgen de gelegenheid die bal met een doorsnede van 4,5 meter vol te schrijven met aanmoedigingen ter ondersteuning van hun na tionale team. De enorme bal ligt morgen bij Geenjaar autobedrijf aan de Hallenweg 2 in Leiden. De ge hele dag van 9.30 tot 17.00 uur kunnen fans daar hun creativi teit loslaten op de bal in de vorm van een handtekening, slagzin of een leuke aanmoedi ging. Er kan die dag ook wor den geschoten in de Speed Ca ge (snelheidskooi) waarbij de snelheid van de bal door radar wordt gemeten. Onder de prij zen voor de hardste schutters zijn nog toegangskaarten voor Euro 2000. Op woensdag 7 juni worden de zestien ballen verzameld op de Grote Markt in Brussel. Vervol gens krijgen de reuzenballen van de twee ploegen die in een bepaalde stad tijdens het toer nooi tegen elkaar spelen een opvallende plek in die stad. Eu ro 2000 begint zaterdag 10 juni. PABLO CABENDA ERIC-JAN BERENDSEN LEIDEN ROBBERT MINKHORST Keizer Akihito van Japan krijgt op donderdag tijdens zijn be zoek aan Leiden een cd-rom over de (Japanse) plantencol lectie van Von Siebold. Akihito neemt het eerste exemplaar van de cd-rom in de Wintertuin van de Hortus Botanicus in ont vangst. Het Nationaal Herbarium Nederland heeft de locatie om de Japanse keizer dit cadeau te geven niet toevallig gekozen. De Leidse vestiging, de Hortus Botanicus van de universiteit, beheert ongeveer 12.000 ge droogde planten en andere col lecties die door Von Siebold, zijn assistenten en zijn Japanse leerlingen zijn bijeengebracht. De computer-cd, getiteld Sie- bold's Botanical Treasures in Leiden, schetst een beeld van Von Siebold's eerste verblijf op het Japanse eiland Decima, tus sen 1823 en 1830. Daar introdu ceerde hij de Westerse genees kunst. Tegelijk legde hij een im mense verzameling aan van Ja panse dieren, planten en voor werpen. De plantencollectie vormde de basis van het boek Flora Japonica, dat in twee de len verscheen tussen 1835 en 1870, waarin Von Siebold de Ja panse flora beschreef. Hij introduceerde bovendien tal van Japanse siergewassen in Europa via de Leidse Hortus en de kwekerij bij zijn Leiderdorp- se villa. Beelden vrm de gecon serveerde collecties en van handgekleurde illustraties uit Flora Japonica zijn op de cd- rom te zien. Ook bevat die fo to's van de nog bestaande bo men en struiken van Von Sie bold in de Leidse tuin. Volgens het Nationaal Herba rium Nederland komt met de uitgifte van de cd-rom een be langrijk deel van de historische Japanse plantencollecties in Leiden voor iedere belangstel lende beschikbaar. Het schijfje vertegenwoordigt bovendien een belangrijk hoofdstuk in de Japans-Nederlandse geschiede nis van de natuurwetenschap pen. Keizer Akihito en keizerin Mi chiko kwamen gistermorgen aan in Nederland. Morgenoch tend bezoekt het keizerlijk paar het SieboldHuis aan het Rapen burg in Leiden. Daarna maakt het gevolg een wandeling naar de Hortus Botanicus. In de tuin is er vervolgens een ontmoeting met docenten en studenten van de universiteit. In de nieuwe winterkas overhandigt directeur Pieter Baas van de Leidse Hor tus de eerste cd-rom aan Akihi to. In de winkel kost de cd 99 gulden. 'Ook opzet wijk reden tot zorg LEIDEN RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA Goedkope bouw, slecht toe zicht en een gemeentebestuur dat welbewust afzag van een degelijke eindcontrole bij de oplevering. Daarmee werd in de jaren 1976 en 1977 de basis gelegd voor de problemen waarmee de WBL nu worstelt in de buurt rond de Oranjegracht en de Waardgracht. Nog geen tien jaar na de op levering, in 1985, leverde de buurt de gemeente een strop op van 2,5 miljoen gulden. Het geld was nodig om bouwkundi ge gebreken te verhelpen, nieu we cv-installaties aan te leggen en de bewoners schadeloos te stellen voor de ondervonden ongemakken. De commissie voor de rekeningen die het 'ge ruchtmakende debacle' onder zocht, kwam tot de conclusie dat het gemeentebestuur had gefaald in hét toezicht op de bouw. „Er zijn van het begin af aan grote problemen geweest in de wijk", erkent hoofd vastgoed R. Penning die bij de WBL verant woordelijk is voor de renovatie van de buurt. „Maar we willen de gemeente niet nu nog ver wijten gaan maken daarover. Bij de totstandkoming van de WBL heeft de corporatie van de gemeente naast een aantal pro bleemcomplexen ook een bruidsschat gekregen. Daarmee is de kous af. Ook het aanspra kelijk stellen van de aannemers die indertijd de woningen heb ben gebouwd, lijkt me zinloos. Dat is een gepasseerd station." Anno 2000 is de stadsver- nieuwingswijk één van de grootste probleemgebieden van de WBL. Penning somt op. „Be tonrot, houtrot, slecht voeg werk, veel problemen met lek kages doordat de daken niet goed aansluiten, verrotte schuurtjes. Een fors deel van de huurders ondervindt hierdoor al jaren veel overlast." Naast de slechte kwaliteit van de bouw, is ook de hele opzet van de wijk reden tot zorg, aldus Penning. „Het is een cliché stadsvernieu- wingswijk met veel publieke ruimte en met van alles door el kaar. Gebouwd vanuit de filoso fie dat de bewoners vooral veel dingen samen moeten doen. Dat is in de loop der jaren gaan opbreken. Doordat mensen nauwelijks privéruimte hebben, zijn ze dat gaan inpikken. En veel openbare ruimte is verwor den tot rommelzones." De situatie in de omgeving van de Oranjegracht is uniek, maar de WBL-medewerker vreest dat dat niet zo zal blijven. „Dit zal wel vaker voor gaan ko men. In de grote steden is begin jaren tachtig door de corpora ties vrij veel goekoop gebouwd. Je mag verwachten dat daar de komende jaren elders ook pro blemen mee gaan ontstaan. Nee, niet bij ons. Wij hebben verder niet zo veel woningen uit die tijd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13