Onzekere toekomst voor otterpark Supergat in Sombrero In Natura Avondrood Vlekkeloze zon wekt verbazing Golfstrool beïnvloed het klima Gecontroleerd einde van zware satelliet WOENSDAG 24 MEI 2000 redactie margot Vijfhonderd kilometer. Zo dik is ongeveer de dampkring. Dat is dus ook de afstand die door het zonlicht moet worden afgelegd, wanneer het loodrecht op de aarde valt. Meestal is die hoek echter geen negentig graden, 's Ochtends en s avonds moet het schuin invallende licht zich door duizenden kilometers at mosfeer voortplanten. Tijdens deze lange tocht wordt het ge broken en verstrooid. Dit heeft tot gevolg dat de kleur van de hemel verandert. De dampkring is boordevol met rondzwevende gasmoleculen, stofdeeltjes en waterdruppel tjes. Deze hebben grote invloed op het invallende zonlicht. Ze kaatsen het terug of verstrooien het. In het laatste geval is eerst het licht aan de beurt dat een korte golflengte heeft. Dat is het blauwe gedeelte van het licht. Wanneer de zon hoog aan de hemel staat is het in eerste in stantie dus het blauwe licht dat ons oog bereikt. Daarom zien wij de onbewolkte hemel in de kleur blauw. Is het licht ontdaan van het blauwe stralingsgedeelte, dan blijft de rode straling over. Wanneer de zon loodrecht bo ven bijvoorbeeld New York staat is daar de hemel blauw gekleurd. Het licht dat op het zelfde moment ons bereikt be staat dan nog slechts uit de ro de straling. Valt het op deeltjes in de lucht, dan nemen wij de verstrooiing ervan waar als rood. Over een kort traject wordt het licht dus ontdaan van blauw. Over het duizenden ki lometers lange traject, dat het gevolg is van een lage invals hoek van het zonlicht, resteert nog slechts het rood. In de ge bieden ver ten westen van New York manifesteert dit licht zich als morgenrood. Boven Amster dam als avondrood. Het avond rood bij ons wordt dus ge vormd door het rode restant van het Newyorkse middag licht. Maar is het bij ons mid dag, dan komt boven New York een rode zon op. Een eenvoudig experiment maakt het hoe en waarom van schemeringskleuren aanschou welijk. Vul een kom met water en los daarin een beetje melk op. Laat nu de lichtbundel van een sterke zaklantaarn door de oplossing schijnen. Tegenover de lantaarn zal de oplossing een roodachtige tint hebben. Links en rechts van de lamp een blauwachtige. Het licht dat op de melkdeeltjes valt wordt namelijk meteen verstrooid tot blauw. Dichtbij de lichtbron is de vloeistof dus blauwachtig. De astronomen Peter Barthel en Mark Neeser van het Gro ningse Kapteyninstituut heb ben met behulp van een der reuzentelescopen, Antu (Chi- leens voor zon) op de top van de berg Paranal in Chili een im ponerende opname gemaakt van melkwegstelsel Sombrero. Het is door zijn opmerkelijke uiterlijk een van de bekendste melkwegstelsels in het heelal, ook wel Sombreronevel ge noemd. Het is het 104e object, dat ruim 200 jaar geleden door de Franse astronoom Charles Messier in zijn catalogus van nevelachtige objecten werd beschreven. Daarom wordt het ook aange duid als M-104. Messier wist toen natuurlijk nog niet dat M- 104 een groot melkwegstelsel is, bestaande uit meer dan een bil joen sterren en uitgestrekte wolken stof en gas. We kijken er vrijwel van opzij tegenaan, waardoor de banden van donker stof (zoals te zien op de foto) het bolvormige cen trum in tweeën lijken te snij den. Het geeft M-104 het aan zien van een Mexicaanse hoed: een sombrero. Opvallend bij dit stelsel is de abnormaal grote kern. Die is bij M-104 veel uitgestrekter dan bij andere melkwegstelsels. Even als alle andere stelsels roteert ook M-104. Alle sterren, stof- en gaswolken bewegen rond één centraal punt met snelheden die, dichter naar het centrum toe, sterk oplopen. Aan de hand van de snelheids verdeling heeft men getaxeerd dat de grootte van de centrale massa ruim een miljard maal zo zwaar is als onze zon. Daar naast leerden radiobeelden van M-104 al eerder dat de kern in het radiogebied helderheids schommelingen vertoont. Ana lyses van het licht van de kern laten bovendien zien dat daar superhete, met hoge snelheden bewegende gasmassa's voorko men. Dat alles kan maar op één ding wijzen: het centrum van M-104 wordt gedomineerd door een superzwaar zwart gat: een su pergat. Waarschijnlijk is dat ook het geval voor de vele andere melkwegstelsels in het heelal. Aan kosmologen om dat op te lossen: hoe komen die superga ten daar en hoe en wanneer ontstonden ze? BEN APELDOORN De astronomen Peter Barthel en Mark Neeser van het Groningse Kap teyninstituut hebben met behulp van een reuzentelescoop op de top van de berg Paranal in Chili een imponerende opname gemaakt van melkwegstelsel Sombrero. foto gpd Wat wordt doorgelaten is rood achtig van kleur. Hoe verder het licht verwijderd raakt van de bron, des te roder de kleur. Er worden immers steeds meer blauwe stralen verstrooid. Zo krijgt dus de opkomende en ondergaande zon haar kleur. Zelfs als ze achter de horizon is verdwenen verlichten de rode stralen nog de hemel. Uit dit alles volgt dat het aantal deeltjes in de lucht grote in vloed heeft op de intensiteit van de kleur. Hoe 'vuiler' de lucht, hoe meer kleuren. De schoon heid van een zonsopgang of zonsondergang hangt niet al leen af van de hoeveelheid, maar ook van de grootte van de deeltjes. Vooral stofstormen en vulkanische as kunnen nog op zeer veraf gelegen plaatsen voor prachtige zonsondergangen zorgen. Avondrood wordt trouwens toch voor een belangrijk deel gevormd door stofdeeltjes. Overdag is er veel thermiek. De ze is het gevolg van het feit dat warme lucht lichter is dan kou de. Warme lucht stijgt dus op. Met deze opstijgende lucht worden stofdeeltjes tot op grote hoogte in de atmosfeer ge bracht. Wanneer 's avonds de verwarming afneemt stopt de luchtstroom en valt het stof te rug naar de aarde. Het lage zonlicht breekt dan op de deel tjes in alle roodschakeringen uiteen. Dikwijls worden die deeltjes nog groter dan ze al waren omdat er zich als gevolg van condensatie waterdruppels omheen vormen. Avondrood betekent echter vaak dat de at mosfeer droog en stabiefte. Dikwijls valt er dan goed weer te verwachten voor de volgende dag. Ochtendrood wijst daarentegen wel op een grote hoeveelheid waterdamp in de lucht. Er is dan weinig stof in de atmosfeer. Als de lucht rood is komt dat dus door waterdamp. Is er 's avonds al veel vocht in de at mosfeer. dan is de regenkans groot. Als gevolg van de luchtvervui ling worden zonsondergangen steeds indrukwekkender. Vroe ger was de lucht zuiverder dan nu. Tegenwoordig wordt het licht meteen al zo drastisch ver strooid dat de invloed van rood steeds groter wordt. In de toe komst zal dus het avondrood intenser en vooral langduriger zijn dan nu. Als de luchtvervui ling toeneemt is de hemel mis schien 's middags al vol rode kleuren. THEO SCHILDKAMP Het otterpark Aqua Lutra, in re creatiegebied 'De Groene Ster' bij Leeuwarden, leeft nog. Maar vraag niet hoe. De afgelopen periode is voor directeur Addy de Jongh en zijn medewerkers een nachtmerrie geweest. Een aantal bestuursleden regelden achter hun rug en buiten me deweten van twee andere be stuursleden om het faillisse ment van de besloten vennoot schap die het park exploiteert. En van de nauw aan de ven nootschap gekoppelde Stich ting Otterstation Nederland (SON), die ijvert voor terugkeer van de 'ambassadeur van het zoete water'. Het faillissement was onrechtmatig en ging van tafel. De betrokken bestuursle den, onder wie het D66-kamer- lid Pieter ter Veer, zijn inmid dels vervangen. Aqua Lutra draait gewoon door. Hoewel, gewoon? De Jongh: ,,We heb ben een flinke tik gehad, dat werkt nog wel even door. Op 14 september 1988 stierf de otter - lutra lutra - uit in Neder land. Sindsdien vecht Addy de Jongh voor de terugkeer van het dier, als graadmeter voor de kwaliteit van de natte natuur in Nederland. Zeven jaar geleden opende Aqua Lutra feestelijk de poor ten. Een milieu-educatief park dat op speelse en onderhou dende wijze de aandacht wilde vragen voor de problemen van het zoetwatermilieu, en via de entreegelden extra fondsen had moeten genereren voor de 15 jaar geleden opgerichte Stich ting Otterstation Nederland (SON). Deze stichting, gehuisvest bin nen de hekken van Aqua Lutra, verricht onderzoek en fokt ot ters waarvanhet de bedoeling is om ze volgend jaar uit te zetten. De fondswerving is tot nu toe niet gelukt. Aqua Lutra als the mapark heeft alle inkomsten zelf hard nodig om te overle ven. Voor de SON schiet geen cent over. Directeur Addy de Jongh: „We hebben het de afgelopen zeven jaar financieel, ondanks gemid deld 60.000 bezoekers per jaar, ongelooflijk moeilijk gehad. De schuld ligt bij een faliekant mis lukte openbare aanbesteding in 1992. Die was nodig omdat we van de Europese Unie geld kre gen. We hadden een goede ar chitect en dachten scherp te hebben gecalculeerd, maar de goedkoopste aannemer was toch 30 procent duurder dan Directeur Addy de Jongh van otterpark Aqua Lutra: „Ik wil geen ordinaire dierentuin. Ik zie het park als een middel om de otter en zijn milieu on der de aandacht te brengen en te houden van het grote publiek." 'foto gpd „We verloren kostbare tijd. Aqua Lutra ging veel later open dan gepland, waardoor we ruim een miljoen gulden aan entreegelden en een half mil joen aan horeca-inkomsten mi sliepen in het eerste jaar. Com merciële geldschieters verleen den weliswaar extra kredieten, maar wij werden opgezadeld met veel hogere rente en aflos sing dan begroot. Dat eerste mislukte seizoen hangt tot op de dag van vandaag als een mo lensteen om onze nek. Het had gevolgen voor de per sonele bezetting. Een tweede investeringsronde, die nog meer bezoekers had moeten aantrekken, ging niet door. Ook moest er geschrapt worden in de reclamebudgetten. Dat kost te naamsbekendheid. In plaats van doorgroei naar jaarlijks 100.000 bezoekers stabiliseerde het aantal op circa 60.000. Ge volg van deze spiraal: steeds li quiditeitsproblemen, beknibbe len op elke uitgave. „Toch zijn we met onze huidige bezoekersaantallen nog altijd een van de belangrijkste Friese toeristentrekkers. We doen het best goed. Alleen het museum van Jopie Huisman in Workum trekt meer bezoekers. Deson danks willen de provincie en de gemeente Leeuwarden ons fi nancieel niet helpen. Ze zeggen telkens weer dat we eerst onze marktwaarde moeten bewij zen", aldus De Jongh. Op de achtergrond speelt mee dat provincie en gemeente wil len dat Aqua Lutra min of meer versmelt met het Fries Natuur museum en het Fries Agrari sche Museum. Addy de Jongh en consorten willen wel samen werken, maar met behoud van eigen identiteit. De otter mag niet teruggedrongen worden tot in een bescheiden hoekje van het park. Ook het concept van exploitatie van een themapark, gekoppeld aan het uitdragen van een ideële boodschap, wil len directie en stichtingsbe stuur overeind houden. De Jongh: „Het loslaten van die ideële boodschap had van het park een ordinaire dierentuin gemaakt. Terwijl ik het park juist zie als een middel om de otter en zijn milieu onder de aandacht te brengen en te hou den van het grote publiek. Ik geloof nog steeds in die formu le." Begin dit jaar was een deel van het bestuur de voortdurende strijd om lijfsbehoud zat. De handdoek ging in de ring. Over wat er precies allemaal misging, hebben partijen uiteenlopende meningen. Feit is volgens direc teur De Jongh dat voorzitter Ter Veer in maart officieel en schriftelijk bedankte, maar daarna plots wel weer opdook in een geheime vergadering, belegd door de inmiddels even eens afgetreden secretaris El- gershuizen, en zijn handteke ning zette onder het faillisse- mentsverzoek. Feit is bovendien dat voor die geheime faillissementsseance twee bestuursleden, tegenstan ders van het ter ziele laten gaan van het otterpark, niet waren uitgenodigd. Ook De Jongh als directeur van de bv die Aqua Lutra exploiteert, werd buiten gesloten. Hoogst wonderlijk al lemaal, en in de ogen van Addy de Jongh 'zeer onfatsoenlijk'. De rechtbank verklaarde het faillissement uiteindelijk ongel- dig. De toekomst van Aqua Lutra is onzeker. De Jongh: „Je bent een kreupel renpaard, daar wil nie mand op wedden of mee gezien worden. Alleen succes telt." Het imago van het park is bezoe deld. Eén ding staat voor de ge plaagde directeur voorop: zoals het ging, zeven jaar sappelen en elke stuiver driemaal omkeren, kan niet meer. Dat is niet vol te houden. Een foto van de zon genomen op 6 mei is dui delijk: geen vlekken. foto gpd De zon heeft astronomen opnieuw verbaasd door zich van 6 tot 8 mei vrijwel zonder de ge bruikelijke vlekken te vertonen. Het voorals nog onverklaarbare verschijnsel is vastgelegd door de satelliet Soho, die de naar aarde ge keerde helft van de zonnebol fotografeerde. De vlekkeloosheid valt niet te rijmen met de verwachting dat de zon medio juni een maxi mum aan activiteiten zal vertonen. Het he mellichaam zou nu elke dag onder de vlekken moeten zitten. De vlekken zijn relatief koele gebieden die donker afsteken tegen de rest van de zonnebol. „Kennelijk hebben we de energiehuishouding van de zon toch niet helemaal in de smiezen", zegt dr. David Hathaway, een zonnefysicus verbonden aan NASA's Marshall Space Flight Center in Huntsville, Alabama. „Juist vlak voor een zonnemaximum, waarbij de zon één zie dende poel van woeste beroering is, worden de grootste aantallen vlekken verwacht. Maar nee. Op 6 mei vielen we bijna van onze stoe len van verbazing, toen we de eerste zonneop- namen van die dag, gemaakt door de zonne- satelliet Soho op onze beeldschermen zagen verschijnen: geen vlekje te bekennen." Zonnevlekken zijn min of meer vergelijkbaar met tropische cyclonen op aarde. Het zijn ge bieden waar vaak sprake is van intens sterke magnetische velden, enorme uitbarstingen en zogeheten fakkelvelden: hete gastongen die duizenden kilometers boven het gasvormige zonneoppervlak uittorenen en die, in tegen stelling tot de donker afstekende, relatief koele vlekken, juist als opvallend heldere structuren zichtbaar zijn. Kortom: woeste beroering. „Het door de jaren heen wisselende aantal zonnevlekken staat bekend als de zonnevlek- kencyclus", aldus Hathaway. „Gemiddeld duurt die cyclus elf jaar. Elke elf jaar zit de zon onder de vlekken en precies tussen twee maxi ma in is dus sprake van relatieve rust tijdens een minimum dat zich uit in het vrijwel afwe zig zijn van zonnevlekken. Dan is de zonne schijf als het ware schoon. „Wat zich van 6 tot 8 mei voordeed is totaal nieuw. Dat er wel vlekken zaten op de kant die van de aarde was afgekeerd, bleek na de acht ste mei, toen de zonnebol voldoende was ge draaid. De zon draait evenals de aarde name lijk om zijn as, alleen duurt een volledige om wenteling van de zon bijna een maand. Die tijdelijke voorkeur van de zonnevlekken voor de van ons afgekeerde zonzijde blijft onver klaarbaar." De zon wordt 24 uur per etmaal in de gaten gehouden door een speciale satelliet, het Solar Heliospheric Observatory (Sohó), die op de lijn aarde-zon 'hangt' en met de aarde mee beweegt op haar jaarlijkse tocht om de zon. Omdat het Soho niet om de aarde draait, kan hij de processen op de zon onafgebroken, 24 uur per etmaal, registreren. BEN APELDOORN Tot voor kort geloofden v wetenschappers dat de la ijstijd, die ongeveer 20.00 begon en die met onderb gen in verschillende fasei liep, veroorzaakt werd do plotselinge veranderingei atmosfeer. De abrupte en snelle klimaatwisselingen den volgens hen alleen w uitgelegd door atmosferis invloeden. In deze visie sj den de oceanen slechts e verwaarlozen bijrol, omd het trage element vertege woordigen in de klimaaty lingen. Niets is minder waar, zoa blijkt. De snelle en dram; klimaatschommelingen c einde van de laatste ijstiji den voorafgegaan door ij pende veranderingen ini culatie van de warme enl stromingen in de oceanei de Golfstroom heeft daar cruciale en beslissende n speeld. Tot deze conclusi men Amerikaanse, Canai Duitse wetenschappers n grondige onderzoeWngei bodemstalen uit de oceai De Golfstroom is de zees ming die reusachtige ho« heden warm water uit de sche gebieden van het zi halfrond langs de Golf va Mexico naar het noordel halfrond stuwt. Dank zij Golfstroom genieten gro len van Europa van eenj tigd en mild klimaat. Dat is niet altijd zo gewei dens de laatste ijstijd is d vloed van de Golfstroom Europese klimaat veel m geweest en heeft hij min tweemaal gedurende enl honderden jaren Europa eens bereikt. Uit analyses van de sche ge samenstelling van fos uit de zeebodem voor de kust van Florida, heeft m kunnen afleiden dat totc veer 20.000 jaar geleden de helft minder warm w; de Golf van Mexico via d rikaanse oostkust noordi naar Europa is gevloeid, de opwarming na de ijsti zwakte de Golfstroom ve door de enorme massa s water die zich in het noo ke oceaanbekken verzan Geologen van de univer Bremen en van het Geot Forschungszentrum in hebben bewijzen gevoni de Golfstroom minstens1 maal volledig onderbrok werd. Dat had ingrijpen!J volgen op het klimaat in noordelijk halfrond. Uit onderzoek blijkt dat warme water in het Cari gebied enkele malen we 'I gehouden en niet naar li noordelijk halfrond stro Ir Dat gebeurde ongeveeru jaren geleden voor de ee keer. De sinds enkele ee langzaam stijgende tem 51 ren in Noord-Europa b<e plotseling gevoelig te das er trad een korte ijstijd vtf kele eeuwen in. Ic De studie van de sedimi J en de alkenen wijst nu i de Golfstroom daardooi;I rende enkele honderdetn niet meer heeft gefuncti d Een zelfde fenomeen dl15 weer 12.900 jaar geledei toen in het noordelijk h een onverwachte koude1 zette die anderhalve eet duren. Ook toen steeg d M temperatuur in de Golf e' Mexico gevoelig en viel v stroom uit. Tussen dezew perioden had de Golfsti,e echter weer normaal ge v neerd. 1 Volgens de wetenschap n heeft dat alles te maken reusachtige hoeveelhed smeltwater afkomstig v. ijskappen in het noorde halfrond, die zich ondei in de Hudsonbaai verza qS Mocht de Golfstroom ii in komst nog eens zwakke li den, dan zullen de Noo !P ropeanen niet alleen thi koudere temperaturen rekenen, maar zal het o ei traditionele warme vak ip> stemmingen in Zuid-El j" op de Canarische Eilan ,jj stuk koeler worden. JOHAN LAMORAL Cryptogram Horizontaal: 1Autogebruik? (8); 5. Bevloering van een surfende Europeaan (8); 6. Komt op in het gewas (4); 8. Gaat af als een draaikolk (4); 10. Duidelijk een geschikte pater (5); 12. Toon de maat van een strafwerktuig! (5) Verticaal: 1Getapte stenen (6); 2. Haar scheiding hoort waardeloos te zijn (6); 3. De hei is van slag (5); 4. Niet helemaal een boom (5); 7. Boeiende schaatsen (5); 9. Geluid van stand (4); 11. Wordt betaald om rond te draaien (3). is Oplossing van dinsdag: veer-lever-Eervol plan-panel-Napels noga-argon-Garcon wieg-gewei-Eeuwig sela-arles-Lasser land-eland-Eiland aren-varen-Nayver bank-blank-Balkon kiel-lakei-Akelig leek-enkel-Kaneel Gevraagd woord: ENGELENBAK De allerzwaarste satelliet die ooit met een Space Shuttle in een baan om de aarde is gebracht, zal begin juni een vurig einde vinden in de dampkring boven de Stille Oceaan, want naar verwachting zullen toch nog heel wat brokstukken het aardopper vlak bereiken. Het gaat om het Compton Gamma-Ray Observatory (CGRO) dat in april 1991 met behulp van de Space Shuttle Atlantis werd gelanceerd. Het CGRO weegt maar liefst ze ventien ton. De satelliet heeft ruim ander half miljard gulden gekost. „Gezien dat gewicht en het feit dat bepaal de onderdelen van titanium zijn gemaakt, zal lang niet alles van de satelliet in de dampkring verbranden", aldus dr. Alan Bunner, hoofd van NASA's afdeling Struc ture Evolution of the Universe. De vier meetinstrumenten van het CGRO functioneren nog, maar onlangs is een van de drie gyroscopen uitgevallen. Volgens Ed Weiler, subhoofd van NASA's Instituut voor Ruimtewetenschappen in Washington kan de satelliet met de overige twee nog heel goed uit de voeten. „Maar als er nog één van uitvalt, kunnen we hem niet meer pre cies naar het gewenste traject sturen. Het is als het ware nu of nooit. En het observato rium heeft al vier jaar langer gewerkt dan oorspronkelijk de bedoeling was." „Alleen boven de Stille Oceaan kunnen we het traject precies bepalen met behulp van CGRO's gyroscopen", zegt Weiler. „Anders hebben we geen controle over waar het CGRO precies in de dampkring zal verbran den. Dan krijg je toestanden zoals in de ja ren zeventig, toen het grote ruimtelabora torium SkyLab in de dampkring ve de en we moesten afwachten waarfc ken terecht kwamen." Allerlei brokken en brokjes van Sky 'N men toen in een honderden kilom ei lange strook op Australië neer. Een J" wrongen sluisdeur van het ruimtel rium miste op een haar na een boe raakte overigens niemand gewond Js Het afgeschreven observatorium s| ,v jarenlang een grote rol bij de ident ki van en het onderzoek naar zogehe ee ma-bursters in het heelal. Gamma komt in het heelal vrij bij onvoorst krachtige processen zoals ontploffi ki zware sterren (supernovae) en bot ee van neutronensterren. BEN APELDOORN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10