Millennium gaat werklozen geld kosti 'Notaris nog steeds te duur' Nederland staat op vijf in top tien e-business 'Prijspieken ol; niet verontruste Nederlandse handel met Duitsland achteru Economie Steeds meer bedrijven gaan digitaal. ft Prijzen asperges steeds lager Bols merkt nog weir van boycot door slijl Brussel wil spelregels i invoeren lastenverlich DINSDAG 23 MEI 2000 Verbreding Westbuis CS bijna klaar foto anp cor mulder Amsterdam De verbreding van de Westbuis onder het Amster damse Centraal Station nadert haar voltooiing. Op dit moment wordt nog gewerkt aan de aanleg van een brede tunnel onder de sporen door met tientallen winkels. Volkswagen koopt rest aandelen Skoda praag» Volkswagen heeft de resterende dertig procent van de aandelen in het Tsjechische Skoda gekocht. De Duitse autofa brikant was sinds 1991 al eigenaar van zeventig procent van Skoda, terwijl de Tsjechische overheid de rest in handen had. Met de transactie is een bedrag van 650 miljoen mark (732 mil joen gulden) gemoeid. Richard Branson mikt op autohandel londen Richard Branson heeft een nieuwe uitdaging gevon den. Hij gaat in auto's. De miljardair en topman van de Engelse Virgin-groep (langspeelplaten en cd's, spoorwegen en vliegtui gen) kondigde gisteren aan via internet auto's in Groot-Brittan- nië te gaan verkopen. De automobielprijzen in Groot-Brittannië zijn in vergelijking met het Europese vasteland erg hoog. Met zijn Virgin Cars wil de miljardair auto's tot dertig procent onder de huidige prijzen aanbieden. Ex-manager GM wordt vervolgd washington-detroit De Spaanse ex-verkoopdirecteur J.S. Lopez de Arriortua van General Motors en Volkswagen, is in de VS in staat van beschuldiging gesteld wegens bedrog. Het Amerikaan se ministerie van justitie gaat Spanje om zijn uitlevering zal vra gen. Lopez heeft volgens de aanklacht GM en de dochteronder neming Adam Opel AG meermalen bedrogen en vertrouwelijke documenten mee naar Volkswagen hebben meegenomen. Hij legde zijn functie bij VW in november 1996 neer, nadat zijn po sitie daar wegens de aantijgingen onhoudbaar was geworden. Verzekeringsbranche krijgt 7,5 procent ruswuk De 20.000 werknemers in de verzekeringsbranche krij gen in twee jaar tijd een totale loonsverhoging van 7,5 procent. Dat staat in het CAO-akkoord dat de werkgeversorganisaties en de vakbonden afgelopen nacht hebben gesloten. De tweejarige CAO geldt vanaf 1 april 2000. In de nieuwe overeenkomst is ge regeld dat werknemers vrije dagen kunnen kopen of verkopen. „Dit is de eerste bedrijfstak-CAO in Nederland waar werkne mers dit kunnen doen", vertelt Wiersinga. Te koop: Rockefeller Center new york» Het prestigieuze Rockefeller Center aan de even be kende New Yorkse Fifth Avenue wordt mogelijk verkocht. Dat heeft de eigenaar, de Rockefeller Center Properties-groep (RC- PI), bevestigd. De RCPI kocht het Rockefeller Center in 1996 voor zo'n 1,2 miljard dollar (2,9 miljard gulden). Volgens de Wall Street Journal wil de groep profiteren van de gestegen prij zen op de vastgoedmarkt. De krant schrijft dat het object nu voor 2 tot 2,5 miljard dollar (4,9 tot 6,1 miljard) van eigenaar kan verwisselen. Ministers EU blij met China-akkoord brussel De Europese ministers van buitenlandse zaken zijn in genomen met het handelsakkoord dat eurocommissaris Lamy wijdag met China bereikte. Dat bleek gisteren op een vergade ring van het gezelschap gisteren in Brussel. Volgens de Belgi sche staatssecretaris van buitenlandse handel Chevalier heeft de unie meer uit de onderhandelingen gehaald dan de Ameri kanen, die het in november vorig jaar al eens werden met Pe king over een verdere opening van de Chinese markt. Bonden wijzen bod energiebazen af den haag De leden van Abvakabo FNV, CFO en VMHP hebben het loonbod van de werkgevers in de energie- en nutssector af gewezen. De bonden hebben nu een ultimatum gesteld; tot overmorgen 12.00 uur krijgen de werkgevers de kans met een beter voorstel te komen. Doen ze dat niet, dan volgen er acties. De CAO-onderhandelingen liepen april vast, omdat partijen het niet eens konden worden over de loonsverhoging. De werkge vers bieden 4,1 procent, de bonden eisen vijf procent. Meer belasting door eerder overmaken uitkering Het millenniumprobleem gaat een onbekend aantal werklozen alsnog geld kosten. Dat is het gevolg van een onzorgvuldigheid van het GAK. De schade kan in de honderden guldens lopen. talen, in plaats van begin 2000. Het gevolg is dat die uitkering meetelt voor het inkomen van 1999. Een aantal van de betrok kenen komt daardoor in een hoger belastingtarief terecht. leeuwarden gpd Het GAK besloot uit voorzorg voor het millenniumprobleem een deel van de werkloosheids uitkeringen eind 1999 uit te be- „Wij geven ruiterlijk toe dat we mensen hadden moeten waarschuwen voor de mogelij ke fiscale gevolgen", zegt een GAK-woord voerder. Maar ge dupeerden die zich melden bij de organisatie voor een oplos sing krijgen nul op het rekest. „Wij verzorgen alleen de uitke ringen. Dat hebben we goed ge daan, volgens de wettelijke re gels. De inkomstenbelasting is een persoonlijke zaak, daar hebben we niets mee te ma ken." Ook de Belastingdienst werkt niet mee aan een rege ling. „Het is een zaak van het GAK", zegt een woordvoerster. Van de 150.000 personen waarvoor het GAK de werkloos heidsuitkeringen regelt, hebben er 40.000 gebruik gemaakt van de regeling. Het grootste risico lopen de werklozen die het British Airways boekt verlies londen anp/bridge British Airways (BA) heeft in het maart afgesloten boekjaar voor het eerst in jaren rode cijfers moeten schrijven. Weliswaar bleef er van de 790 miljoen gul den voor belastingen van het voorgaande jaar nog een mage re 18 miljoen over, maar in dat bedrag zijn wel buitengewone opbrengsten van 875 miljoen gulden verwerkt uit de verkoop van bezittingen. De Britse luchtvaartmaat schappij keert wel een - onver anderd - dividend uit. Ze doet dat om vertrouwen in haar be leid te tonen en om aan te ge ven dat herstel van de resulta ten zeker mogelijk is. Worden alle buitengewone posten uit de resultaten gehaald, dan is 1999/2000 uitgemond in een verlies van 1,1 miljard gulden, zo schatten analisten. Het is voor het eerst dat BA verlies heeft geleden sinds de maat schappij in 1987 werd geprivati seerd. Bestuursvoorzitter Lord Marshall verklaarde dat de re sultaten het einde markeren van het moeilijkste jaar dat BA sinds zijn privatisering heeft ge had. De luchtvaartmaatschap pijen hebben dan wel hun plannen voor uitbreiding van de capaciteit teruggeschroefd, maar de verwachting is dat het nog wel even duurt voordat de overcapaciteit op de belangrijk ste markten is weggewerkt, al dus Marshall. Hij verklaarde verder dat BA blijft werken aan het terugdringen van kosten. In het weekeinde zijn er be richten verschenen dat BA bin nenkort met KLM gaat praten over een fusie of een overname. KLM en BA ontkennen dat. Vertrouwen in economie stabiel voorburg anp Het vertrouwen van de consu ment in de economie was in mei ongeveer even groot als in april. Toch is het oordeel over het economisch klimaat iets minder positief geworden. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag heeft bekendgemaakt. De indicator voor het ver trouwen lag in mei op 25, wat historisch gezien vrij hoog is. Over de komende twaalf maan den zijn Nederlanders echter iets minder optimistisch dan in april. Desondanks blijken con sumenten over de eerste zes maanden van dit jaar positiever te zijn dan over het eerste half jaar van 1999. den haag anp De notaristarieven zijn nog steeds te hoog. De Vereniging Eigen Huis (VEH) en de Consu mentenbond vinden dan ook dat die nog drastisch omlaag kunnen. Zij bepleitten daarom vandaag tijdens een hoorzitting van de adviescommissie de ta rieven alsnog los te laten. Vorig jaar oktober werden de vaste notaristarieven losgelaten. Sindsdien geldt een bandbreed te waarbinnen zij moeten blij ven. Volgens onderzoek van de Consumentenbond heeft de toegenomen concurrentie tus sen de notarissen echter niet, zoals gehoopt, tot lagere tarie ven geleid. Veel prijzen zijn zelfs gestegen, blijkt uit het on derzoek uit februari. De consumentenorganisatie vindt dat in elk geval de maxi mumtarieven moeten worden verlaagd. „Nu kruipen de mees te notarissen daar juist tegen aan." Ook de prijzen die ver bonden zijn met de steeds ver der stijgende huizenprijzen moeten worden verlaagd, meent de VEH. Verder vindt de vereniging dat de monopoliepositie van de notarissen moet worden afge schaft. Nu kunnen alleen zij be paalde aktes, zoals bijvoorbeeld bij de koop van een huis of bij een huwelijk, sluiten. De VEH meent dat de tarieven een stuk lager uit zouden vallen als ook juristen in dienst bij 'maat schappelijke instanties' als de VEH zelf dergelijke stukken zouden mogen passeren. Nederland gaat digitaal. Iets voor uw bedrijf? Kijk op internet: www.nederlandgaatdigitaal.nl of bel 0800 -1151 Consumentenbond en Eigen Huis: Circa een kwart van de leden van de Vereniging Bemiddeling Onroerend goed (VBO) stelt echter dat de notaristarieven wél zijn gedaald. Dat blijkt vol gens de VBO uit een onderzoek onder haar leden, vastgoedad viseurs en makelaars. Verder zegt 57 procent dat notarissen bereid zijn over de tariefhoogte te praten. Uiteindelijk is 48 pro cent aan de onderhandelingsta fel beland. Voor oktober wordt de huidige situatie geëvalueerd. Vervolgens komt de commissie met haar advies aan de betrok ken ministeries en de Tweede Kamer. Daarop vooruitlopend introduceren de twee belan genorganisaties alvast een data bank op internet met de prijzen die alle notariskantoren in Ne derland hanteren. bergen op zoom Aspergeplanten schieten als bomen boven de bedden uit op dit veld bij Bergen op Zoom. Steeds meer telers geven er de brui aan als gevolg van de enorm lage prijzen die op de veiling voor het 'witte goud' worden betaald. Begin deze maand werd een kilo asperges voor drie gulden verhandeld, terwijl dat vorig jaar nog zeven gulden was. Bij de huidige'prijzen loont het niet meer om toch al schaarse stekers aan het werk te zetten. foto anp wim van vossen VS verliezen overheersende positie ruswuk anp/afp De omstandigheden in Neder land om zaken te doen via de elektronische snelweg zijn re delijk goed. Op een internatio nale 'e-business-ranglijst' staat Nederland op de vijfde plaats. Economist Intelligence Unit (EIU) heeft de ranglijst samen gesteld. Het onderzoeksbureau, dat is gelieerd aan het Britse zaken blad The Economist, keek onder andere naar het ondernemings klimaat in combinatie met de bestaande communicatie-infra structuur. Op de EIU-ranglijst laat Ne derland landen als Groot-Brit tannië, Duitsland, Frankrijk, België. Japan en Australië ach ter zich. De lijst wordt aange voerd door de Verenigde Sta ten. De grootmacht wordt ge volgd door de Scandinavische landen, met Zweden op de tweede, Finland op de derde en Noorwegen op de vierde plaats. Japan staat met een negentien de plaats nog net binnen de top-twintig. Australië staat op de twintigste plaats. Helemaal onderaan staan landen als Irak, met vlak daarboven landen als China. Sri Lanka, Ecuador, Viet nam, Pakistan. Algerije, Iran en Nigeria. Het Amerikaanse adviesbu reau International Data Corpo ration constateert dat de Ver enigde Staten hun overheersen de positie op het internet ver liezen. Azië en Europa worden steeds belangrijker, zo blijkt uit een studie van het Amerikaanse maximale uitkeringsbedrag krij gen. Zij zitten al dicht tegen een hogere schaal aan en gaan makkelijk over de grens heen. Van hen hebben drieduizend personen gebruik gemaakt van de millenniumregeling. Volgens de GAK-woordvoer- der hangen de gevolgen af van de persoonlijke situatie, bij voorbeeld of mensen vorig jaar alleen een uitkering hebben ge had of ook hebben Voor sommige mensi het niets uit en andere er zelfs voordeel van. zijn zeker ook mensi nadeel van ondervin die gedupeerden is h lijk zuur", zegt de G) voerder. Hij stelt dat keringsinstanties vei regelingen hebben rond de millenniumw zoetermeer anp Drankenproducent Bols zegt nog geen last te hebben van de boycot van een aantal slijters. „We kunnen er qua afzet niet echt iets van merken", zegt di recteur F. van Loef van Bols Ne derland. „Op korte termijn kan dat ook niet, omdat de slijter niet bij Bols bestelt, maar via tussenkanalen zoals de groot handel." Slijters spraken onlangs de banvloek uit over de distilleer der, omdat Bols het drankje Coebergh in een variant met minder alcohol op de markt brengt. Daardoor is het product ook geschikt voor verkoop via de supermarkt, terwijl slijterijen het wettelijk monopolie hebben op sterke drank. De slijters vin den dat Bols hun positie onder graaft met het nieuwe drankje. Volgens Van Loef heeft de ac tie tot dusver geen de verkopen. Hij wijst het een klein aantal; ge slijters is dat tot i oproept. De grote 1 al helemaal niet mee a ti-Bols-actie, terwijl niet alle overige slijtei producten uit de hebben gehaald. ment houdt zich er a niet mee bezig", zegt Sterker nog: „Door i motie is het merk Coi hoorlijk in het nieuw Je weet nooit wat vooi gevolgen dat heeft." Toch is Bols in g de weerspannige dig „We zoeken samen i genwoordigers van de naar een oplossing", Loef. Hij hoopt dat beid binnen twee weken eenstemming kunnen Nog geen gevolgen voor Nederland brussel»anp Een Nederlandse in Brussel zegt dat die de Europese Com gebruiken geen com hebben voor de las! ting van zo'n zes milj die Nederland volger doorvoeren. 'Volgens hem gaati De Europese Commissie wil dat er regels komen die de EU-lid staten moeten hanteren als ze willen overgaan tot lastenver lichting. Zo zouden landen die hun overheidsfinanciën no| niet voldoende op ojde hebben .operatie njet zozeei geen lastenverlichting riïo'eten U~|J geven als daar geen besparin gen tegenover staan. Ook zouden lidstaten in tij den van economische voor spoed, als er extra belastinggeld binnenkomt, moeten weerstaan aan de roep om meer lastenver lichting en hogere overheidsuit gaven. Zij zouden het extra geld dan juist moeten gebruiken om het financieringstekort en de staatsschuld terug te dringen. Europees commissaris Solbes (monetaire zaken) schrijft dit in een rapport dat hij vandaag heeft gepresenteerd. van de bela wel om een hervormi fiscaal stelsel. Hij wij a bij in het Nederlan tingplan ook sprake tenverhoging als geve 11 lieuheffingen. Uit het rapport v n blijkt verder dat een at lichting die erop gei p beid goedkoper te ra u maal zoveel banen o| i; een algemene lastero ir Een verschuiving vai e van arbeid naar anc g nen, zoals consump li ter veel minder effect ai adviesbureau International Da ta Corporation. „De wereld maakt zich snel los van een in ternet dat op de Verenigde Sta ten en de Engelstalige wereld is gericht." De Amerikanen vormen in 2003 niet meer dan een derde van de naar schatting 600 mil joen internetgebruikers in de wereld, voorspelt het bureau. In Oost-Azië zal het aantal surfers op het wereldwijde net werk tot ruim 75 miljoen groei en. In 1999 waren dat er nog geen twintig miljoen. Meer dan tachtig procent van de Japan ners surft liever in hun moeder taal over het net dan in het En gels. Voor de inwoners van La- tijns-Amerika ligt dat percenta ge op 75 en voor Europeanen op 52. Een negatief effect van de hoge olieprijs wordt pas zichtbaar als langer dan zes maanden zo'n 30 dollar per vat moet worden neergeteld. Kortstondige prij spieken verstoren nauwelijks het bestaande evenwicht tussen vraag en aanbod op de markt. Tot die stelling komt Fatih Bi- rol, hoofd strategie en planning van het internationale energie bureau IEA. Het IEA is onder deel van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). „Pas als er sprake is van een substantiële prijsstijging over een langere periode zal de markt zich aan de nieuwe situa tie aanpassen", verklaarde Birol maandag op de TU Delft, waar hij als gastspreker aanwezig was. Industrieën en bedrijven moeten dan op alle fronten hun prognoses wijzigen. „De econo mische groei zal dan 0,5 pro centpunt dalen." Een nog langduriger hoge olie prijs wordt pas echte rend. Komt na een ha economische groei ni met een lichte tik, dai het bruto nationaal p van de westerse econ meer dan evenredig De landen van de OF overigens proberen men dat een te hoge prijs de Westerse eco naar beneden duwt, malig OPEC-functioi Hij rekent er op dat b tel besluit zijn produ voeren om de prijs tf De olie-organisatie v eind maart haar proi de prijs voor een vat kortstondig naar ben stuurde in de richtin dollar per vat stuurdi teel moet een vat vai ruim 28 dollar oplevi zich vertaalt in hogei prijzen. De afgeloper steeg een liter euro lt meest getankte autol met 16 cent tot een 2,72 gulden. De betekenis van Nederland als han delspartner van Duitsland is het afgelo pen jaar verder afgenomen. Op de rang lijst van toonaangevende handelslanden van de Bondsrepubliek zakte ons land van de vierde naar de vijfde plaats. Twee jaar eerder stond Nederland nog als der de geklasseerd in het goederenverkeer. Duitsland is de grootste economische macht van Europa. De Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel voorspelt dat de rol van het Nederlandse bedrijfs leven als leverancier in het goederen- en dienstenverkeer voor de Bondsrepubliek dit jaar verder kan terugvallen. Voor Ne derland vormen de oosterburen nog steeds met afstand de voornaamste af zetmarkt. Nederland moest vorig jaar in het goe derenverkeer na Frankrijk, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ook Italië voor zich dulden. De totale waarde van de import uit Duitsland naar Nederland en omgekeerd is het afgelopen jaar van 153 miljard gulden naar 150 miljard ge daald, zo blijkt uit de vanochtend gepu bliceerde berekeningen van de Neder lands Duitse Kamer van Koophandel. In het dienstenverkeer moest Nederland de \ierde stek het afgelopen jaar eveneens afstaan aan de Italianen. Vooral aan landbouwproducten expor teerde Nederland minder naar Duits land. Die daling deed zich niet zozeer in hoeveelheid als wel in waarde voor. Door de roebelcrisis in Moskou daalde de Russische vraag naar westerse voe dingsmiddelen vorig jaar fors, wat een overaanbod in vooral zuivelproducten creëerde. De hieruit voortvloeiende prij zenslag leverde een uitvoerdaling van landbouwartikelen van veertien prpcent op. Daarnaast nam de uitvoer van indu striële producten af met elf procent. In de dienstverlening brachten Neder landse ondernemers vooral in de ver- keer- en de transportsectoren in Duits land minder aan de man. De deze diensten zakte respectif ruim negen procent en bijna cent. Bij de diensten in het p keer lag de export 43 proceni Door de florissante vooruitzi de wereldeconomie in 20001 derland en Duitsland dit jaai gemoet zien. De onderlinge 1 sen beide staten zal daarvan aldus de Kamer. Dat de betel Nederlands-Duitse handel vi Bondsrepubliek toch verderi men, komt vooral doordat dt met andere landen nog veel groeit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8