Toledo stapt uit verkiezingsrace Dutroux acht zichzelf slachtoffer van justitie Hezbollah laat zien wie de baas is in Zuid-Libanon et veel bijval voor lerale droom Fischer Buitenland Omvang PCB-besmetting in België lijkt mee te vallen In Sierra Leone lijken van elf VN-militairen gevonden Rij na rij werden moslims afgeslacht Ickade Brennersnelweg op 23 juni Oostenrijkse actievoerders gaan op 23 en 24 juni de tg over de Brennerpas blokkeren. De groep Transitforum uil daarmee protesteren tegen het steeds toenemende vrachtverkeer dat gebruik maakt van de wegen door de o' .De Brennersnelweg is een belangrijke route voor het c [verkeer tussen Italië en Duitsland. i harto 'snel' onder huisarrest De Indonesische oud-president Soeharto wordt 'zo o jogelijk' naar een geheime plaats overgebrcht en daar on- ujsarrest geplaatst. Procureur-generaal Marzuki Darusman ïteren dat hij daarmee wil voorkomen dat de demonstra- 5 gen Soeharto aanhouden. De in 1998 afgetreden Soeharto 5 verdacht van grootschalige corruptie tijdens zijn bewind, s obeert al maanden onder een juridische procedure uit te ii door te schermen met zijn zwakke gezondheid. ,1: imhalingsproblemen Öcalan De advocaten van de Koerdische rebellenleider Abdul- ialan hebben gisteren gezegd dat hun cliënt ademhalings- emen heeft ten gevolge van allergieën. Ze eisen betere nstandigheden voor de gevangene. Het is onwaarschijnlijk jj -Turkse autoriteiten öcalan van het gevangeniseiland Im- illen halen, waar hij de enige gedetineerde is. öcalan is vo ir ter dood veroordeeld voor het leiden van de Koerdische ierspartij (PKK). Uitvoering van het vonnis is uitgesteld. rel moet onder het mes De Tsjechische president Vaclav Havel zal waarschijnlijk nde maand worden geopereerd aan een hernia, zo heeft li oordvoerder bekendgemaakt. Gisteren onderging de pre- s ide voor de operatie benodigde tests. Havel heeft al «jen last van hernia, waarschijnlijk als gevolg van eerdere des aan longen en darmen. Jand: Afghanistan moet oppassen tv Rusland sluit luchtaanvallen op Afghanistan niet uit tland steun blijft geven aan de rebellen in de Russische publiek Tsjetsjenië. Dat heeft de Russische presidentiële jvoerder voor Tsjetsjenië, Jastrzjembski, gisteren gezegd, nsde Russische inlichtingendienst hebben de Taliban, die Dcent van Afghanistan bestieren, een overeenkomst geslo- let Tsjetsjeense gezanten om strijders en wapens te leve- menië sluit vieze fabriek iest De Roemeense milieuminister Tomescu heeft giste- n tijdelijke sluiting gelast van een chemische fabriek aan J inau die geregeld giftige wolken over buurland Bulgarije j, ot. De betrekkingen tussen beide landen zijn al jaren ge- i! ien door de milieuproblemen in het grensgebied. Tomes- idat de fabriek in Turnu Magurele voor enige tijd wordt len voor reparatiewerk. Dat moet een einde maken aan de aling met ammoniak van de Bulgaarse stad Nikopol. ;er Sri Lanka slaat terug Het leger van Sri Lanka zegt de Tamil-rebellen een ig te hebben toegebracht. In het noorden van het land het bij gevechten 150 Tamils gedood, zo maakte de rege- isteren bekend. De gevechten speelden zich af op het eiland Jaffna, 15 kilometer ten oosten van de gelijknamige )e Tamils proberen de stad, die ze vijfjaar geleden kwijt- in, weer in handen te krijgen. Vorige maand brachten ze een zware slag toe met de verovering van de Olifants- ie Jaffna met de rest van Sri Lanka verbindt. moordpoging mislukt: twee doden Een 31-jarige Spanjaard heeft bij een mislukte poging oord te plegen twee buren omgebracht. Dat heeft de ise radio gemeld. De man probeerde zichzelf in het zuide- dja op te blazen met propaangas. Zelf liep hij brandwon- p, maar overleefde de klap. Zijn twee buurmannen, 69 en oud, lieten echter het leven als gevolg v^n de explosie, ier anderen liepen verwondingen op. ■waarnemers naar Zimbabwe De ministers van buitenlandse zaken van de Europese hebben gisteren besloten 160 waarnemers te sturen naar [kiezingen in Zimbabwe. Die staan voor 24 en 25 juni op inda. De EU-missie zal worden geleid door Uffe EUe- •Jensen, voormalig Deens minister van buitenlandse za- iton geen strafpleiter li jQCK» Als een commissie van advocaten uit de Ameri- e staat Arkansas haar zin krijgt, mag president Clinton j: inger in deze staat als strafpleiter optreden. De commissie ihet de president kwalijk dat hij meineed heeft gepleegd seksaffaire met de stagiaire Monica Lewinsky. De federale bank van Arkansas moet de aanbeveling nu beoordelen, i )n studeerde rechten aan de universiteit van Arkansas en neer dan 25 jaar lid van de balie. ninisters reageren zeer gereserveerd paul koopman ondent 3 9 topese Unie dreigt door 3 i ireiding tot dertig lidsta- zijn krachten te groeien. 3 fidooi van de Duitse mi- van buitenlandse zaken Fischer om het pro- op te lossen door een 'fe- kerngroep' te vormen, 2 psteren in Brussel weinig o {Duitse minister Fischer al helemaal voor zich. - Europese collega's rond q len dan besluiten moe- 8 men over gevoelige on- ,,Hoe lang zullen gaderingen gaan duren? It te voorkomen dat de «nissen steeds onbegrij- >ce* en eigenaardiger wor- iceit «s een lezing in Berlijn ;her het onlangs niet bij ikbeeld. Hij presenteer den mogelijke oplossing, hem zal zich binnen de kerngroep ontwikkelen bepaalde terreinen ver- 'enwerkt dan in de ge win nilie mogelijk is. Deze ep zou op den duur o eigen grondwet, geko- sident, regering en par- moeten beschikken. In tste fase kan de voor- 360, een echte federatie vor- ius Fischer, nee is het 'f-woord' te- weggeweest. In 1991 Tweede ronde in Peru onzeker Oppositiekandidaat Toledo heeft bevestigd dat hij defi nitief niét meedoet aan de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen in Peru. In een brief aan de Nationale Jury voor de Verkiezingen (JNE) verklaarde Toledo giste ren dat er onvoldoende garanties zijn voor een eerlijk verloop van de verkiezingen. lima afp-efe kiezingsronde wel doorgaat. Kort voor Toledo's bekendma- Door deze stap van Toledo is king verklaarde de JNE dat zo n het onzeker of de tweede ver- tweede ronde zinloos is als de oppositiekandidaat voet bij stuk zou houden. Waarschijn lijk zal president Fujimori nu tot winnaar worden uitgeroe pen. Deze slaagde er in de eer ste ronde net niet in de beno digde 50 procent van de stem men binnen te halen. De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) schortte haar waarnemersactiveiten in Peru gisteren op. De OAS zei zich zorgen te maken over de voorbereidingen die de regering heeft getroffen om te zorgen dat de verkiezingen goed verlo pen. Volgens de OAS heeft de nationale kiescommissie meer tijd nodig om de onvolkomen heden in het kiesproces op or de te krijgen. De verklaring is een nieuwe tegenslag voor Fuji mori die streeft naar een derde ambtstermijn. Toledo, die in de opiniepei lingen tot nu toe gelijk oploopt met Fujimori, is ervan over tuigd dat de tweede ronde van de verkiezingen niet eerlijk zal verlopen. Hij zegt dat de zitten de president hem al in de eerste ronde op oneerlijke wijze van de winst heeft afgehouden. Ook buitenlandse waarnemers zeg gen dat er in de eerste ronde is gesjoemeld. Ze gaan echter niet zover om te zeggen dat Toledo bij een eerlijke gang van zaken zou hebben gewonnen. Rebellen Jolo eisen islamstaat MANILLA AFP-PPA-Rtr De islamitische rebellen van de groep Aby Sayyaf, die op het Fi- lipijnse eiland Jolo 21 buiten landers en Filipijnen gijzelen, stellen politieke voorwaarden aan de vrijlating van hun ge vangenen. De rebellen eisen de oprichting van een islamitische staat in het zuiden van de Fili pijnen en de benoeming van een commissie die onderzoek moet doen naar de beschuldi gingen dat Filipijnse moslims slecht behandeld worden in de Maleisische deelstaat Sabah (op het eiland Borneo). tel aviv ad bloemendaal correspondent Uit het officiële verslag van de Israëlische ministerraad: „Pre mier Ehud Barak opende de vergadering met te zeggen dat de Hezbollah probeert haar ac tiviteiten in Libanon op te voe ren om de indruk te wekken dat haar leden het Israëlische leger uit het land hebben verdreven, hoewel het voor iedereen dui delijk moet zijn dat de terug trekking van de Israëlische troe pen het gevolg is van een be sluit van de Israëlische rege ring, dat is genomen op een zelfgekozen tijdstip en in over eenstemming met haar eigen belangen". Dat was afgelopen zondag. Ba rak was er toen kennelijk nog steeds van overtuigd dat zijn le ger de toestand in Zuid-Liba non volkomen beheerste. Het laat zien hoezeer hij wat dat be treft zichzelf en het Israëlische volk een rad voor ogen heeft ge draaid. De afgelopen twee da gen heeft de Hezbollah nog eens laten zien wie er in Zuid- Libanon werkelijk aan de touw tjes trekt en wat de achilleshiel is van het machtigste leger in het Midden-Oosten. Met de terugkeer van duizen den met vlaggen zwaaiende shiitische Zuid-Libanezen naar hun geboortedorpen was het shiitische verzet zowel de Ver enigde Naties als de Israëliërs een stap voor. Zelfs de schijn van een ordelijke terugtrekking was Israël niet meer gegund. Barak heeft lang gehoopt dat hij zijn leger uit Libanon zou kun nen terughalen in het kader van een vredesverdrag met Syrië. Te lang, want naarmate de door Net als in andere Zuid-Libanese dorpen die door het Israëlische leger zijn ontruimd, worden in Markaba leden Hezbollah met gejuich binnengehaald. hem zelf gekozen terugtrek kingsdatum van 7 juli naderde, groeide in het Israëlisch-Liba- nese grensgebied de onzeker heid. In een vredesverdrag hadden de twee partijen precies kun nen vaststellen hoe de Israëli sche terugtocht zou verlopen, wat het lot zou zijn van de plaatselijke milities en welke rollen het Libanese leger en de VN-vredesmacht Unifil zouden gaan vervullen. Vijf jaar cel geëist wegens ontsnapping kwam het woord 'federaal' op de zwarte lijst nadat een Neder lands ontwerp voor een nieuw Europees verdrag was gesneu veld. Een meerderheid van de lidstaten bleek niets te voelen voor het federale ideaal. Dat zal voorlopig wel zo blij ven, bleek gisteren tijdens een vergadering van de Europese ministers van buitenlandse za ken in Brussel. Veel meer dan beleefde schouderklopjes kreeg Fischer niet. De Franse minister Védrine maakte duidelijk dat Parijs zijn vingers niet aan het onderwerp wil branden. En Frankrijk, is het komende half jaar EU-voorzitter. Groot-Brittannië en de Scan dinavische landen reageerden ronduit afwijzend. En ook de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken Ben schop liep niet over van en thousiasme. Een federale kern groep kan leiden tot verdeeld heid in plaats van een meer verenigd Europa, waarschuwde hij. Toch hoefde Fischer niet he lemaal met lege handen naar huis. Zijn pleidooi voor meer samenwerking tussen een be perkt aantal lidstaten is wél op gepikt. Het makkelijker maken van versterkte samenwerking wordt een belangrijke onder werp van het nieuwe Europese verdrag, waarover in december in Nice een akkoord moet wor den gesloten. brussel marc peeperkorn correspondent Mare Dutroux is zelf een slacht offer. De bekendste crimineel van België verklaarde gisteren dat hij is overgeleverd aan een maffiose minister van justitie en dat hij is uitgeleverd aan meedogenloze media en een wreed gevangenisregime. Zijn advocaten vragen een psychia trisch onderzoek om na te gaan of hun cliënt wist wat hij deed toen hij twee jaar geleden kort stondig ontsnapte. Op de tweede procesdag in Neufchateau over zijn uitbraak- poging, gebeurde precies wat de voorzitter van de rechtbank vreesde: Dutroux maakt een mediaspektakel. Hij viste hij een brief uit zijn binnenzak en las die hardop voor. Niet alleen de rechtbankvoorzitter moest het ontgelden, maar tevens mi nister van justitie Verwilghen. Dutroux schilderde hem af als volwaardig lid van de maffia. Van een eerlijk proces is vol gens Dutroux geen sprake. Aan gemoedigd door media die hem als de verpersoonlijking van het kwaad neerzetten, zou de ver dachte van de ontvoering en moord op vier meisjes een rechtvaardige behandeling worden onthouden. Hij be streed bij zijn ontsnapping ge weld te hebben gebruikt. Zijn advocaten ontkenden dat aan Dutroux' uitbraak een doortimmerd plan ten grond slag lag. Hun cliënt zou slechts hebben willen protesteren te gen het harde gevangenisregi me. Dutroux wordt iedere ze ven minuten gecontroleerd in zijn cel, het licht blijft dag en nacht aan en diverse keren per etmaal wordt hij grondig ge fouilleerd. De advocaten be pleitten daarom een psychia trisch advies dat moet uitwijzen of Dutroux wel toerekenings vatbaar was toen hij op de loop ging- De aanklager voelt daar niets voor. Hij eiste vijf jaar gevange nisstraf voor de gewelddadige ontsnapping. Hij had maximaal twintig jaar kunnen vragen. De uitspraak valt op 19 juni. Vol gend jaar begint naar verwach ting het proces tegen Dutroux over de ontvoering en de dood van Julie, Melissa, An en Eefje. De verdachte is hiervoor in 1996 opgepakt. Nu zo'n akkoord is uitgebleven, kan Barak zijn hoop wel richten op het gezonde verstand van de Libanezen, de goede wil van de milities en de daadkracht van de Verenigde Naties, maar dat is een vorm van houvast die Vier gijzelaars Fiji vrijgelaten De gewapende mannen die in het parlement van Fiji de rege ring gijzelen, hebben vandaag vier gevangenen laten gaan. Ondertussen zijn de stamhoof den van het eilandenrijk bijeen gekomen om te proberen tot een vreedzame oplossing van de crisis te komen. De vrijgelaten gijzelaars zijn twee parlementsleden en twee artsen die zaterdag het parle mentsgebouw waren binnenge gaan om premier Mahendra Chaudhry te behandelen, die aan uitputting leed. De coupplegers gijzelen nu nog ongeveer twintig mensen, voor het merendeel parle mentsleden. De gijzeling begon afgelopen vrijdag, toen acht of negen gewapende mannen on der aanvoering van George Speight het parlement bezetten en de regering gevangen na- van de islamitische organisatie FOTO AP MOHAMMED ZAT AR! men zelfs zijn ergste vijand niet toewenst. Wat hem nu rest,, is Libanon te overladen met drei gementen voor het geval Israëls grondgebied na de terugtrek king wordt geschonden. De VN hebben nog altijd geen duidelijk besluit genomen over de toekomstige rol van Unifil. Secretaris-generaal Kofi Annan heeft gezegd dat de sterkte van de vredesmacht - nu 4.500 mili tairen - zal worden verdubbeld. Maar het zal vele weken duren voor het zover is en als de cha os voortduurt, zo waarschuwde hij, zal Unifil uit Libanon wor den teruggetrokken. De Israëlische oppositie, bij monde van oud-minister van defensie Moshe Arens (Likud), maakte gisteren premier Barak ronduit belachelijk omdat deze nog enige hoop heeft gericht op de Verenigde Naties. Nu heeft Barak waarschijnlijk even wei nig verwachtingen als Arens als het gaat om een krachtdadig VN-optreden, maar hij weet ook dat hij de organisatie nodig heeft bij het rechtvaardigen van zijn toekomstige beleid. Als de VN de terugtrekking uit Libanon goedkeuren, maakt dat duidelijk, ook voor Libanon en Syrië, dat Israël Veiligheids- raad-resolutie 425 heeft uitge voerd. Vanaf dat moment dra gen de VN en de Libanese rege ring de verantwoordelijkheid voor orde en rust in Zuid-Liba non, inclusief het voorkomen van grensschendingen en het ontwapenen van milities. Wordt Noord-lsraël daarna toch aangevallen, dan kan de internationale gemeenschap niet langer met goed fatsoen Is raëlische tegenacties veroorde len, zolang die tenminste bin nen redelijke proporties blijven. Voor Barak is internationale steun ook van belang omdat hij de hoop op vredesverdragen met Syrië en Libanon nog niet heeft opgegeven. brussel anp ben slechts 44 varkens voer van het bedrijf gegeten. Eieren en kippenvlees van de bedrijven waren in alle gevallen alleen be doeld voor eigen gebruik op de boerderij. Alle dieren moeten een test ondergaan. Onderzoeken leve ren tot nu toe geen besmette beesten op, zei vanochtend mi nister van landbouw Gabriëls. Hij zei de indruk te willen weg nemen dat België te maken heeft met een nieuwe land bouwcrisis, te vergelijken met de dioxineramp van vorig jaar. Hoge concentraties PCB's in veevoer kunnen wijzen op de aanwezigheid van het giftige di oxine. De omvang van de nieuwe be smetting van Belgisch veevoe der met giftige PCB's lijkt mee te vallen. De Belgische overheid zegt de situatie onder controle te hebben. Inmiddels staan nog maar 102 boerderijen onder toezicht van het ministerie van Landbouw. In het weekeinde waren dat er nog 201. In totaal zijn slechts 39 melk veebedrijven klant van het Waalse veevoederbedrijf Bau- duin-Cambier, waar afgelopen vrijdag te hoge concentraties PCB's werden aangetroffen. Op deze bedrijven wordt de melk apart opgehaald. Verder heb- Veroordeelde oorlogsmisdadiger Erdemovic getuigt over Srebrenica den haag marjoujn de cocq Drazen Erdemovic lijkt de tranen voorbij. De Bosnisch-Kroatische oorlogsmisdadi ger legde gisteren voor het Joegoslavië-tri- bunaal opnieuw een verklaring af over zijn deelname aan de massaslachtingen bij Srebrenica in 1995. Terwijl Erdemovic in het verleden op het randje van de instorting zweefde, deed hij gisteren kalm en bedachtzaam zijn ver haal. Hij heeft zijn straf uitgezeten en kwam als vrij man naar Den Haag om te getuigen in het proces tegen de Bosnisch- Servische generaal Krstic. „Het is mijn grootste wens dat dit zich niet herhaalt." Erdemovic (28) is de eerste beklaagde die het hele traject van het tribunaal heeft af gelegd. De aanklagers kwamen hem op het spoor nadat hij in interviews met on der meer het Franse dagblad Le Figaro over de slachtingen had verteld. Zijn voorgeleiding in 1996 was huiveringwek kend. Huilend bekende Erdemovic dat hij in dienst van het Bosnisch-Servische leger had deelgenomen aan een massa-execu tie van naar schatting twaalfhonderd moslimmannen. „Als ik had geweigerd, was ik samen met hen gedood." Met een vonnis van vijf jaar cel was het tribunaal mild voor Erdemovic. Omdat hij berouw had en in het openbaar tegen de Bosnisch-Servische kopstukken Karadzic en Mladic had getuigd, verdiende hij vol gens de rechter een tweede kans. Die vijf jaar heeft Erdemovic overigens niet vol hoeven maken: met toestemming van het tribunaal is hij vervroegd vrijgelaten uit een Noorse gevangenis. Hij trad gisteren op in de nieuwe rol van 'beschermde ge tuige': het publiek in de rechtszaal keek tegen gesloten jaloezieën aan, op de mo nitoren was zijn gezicht onherkenbaar ge maakt. Tegen Krstic, die na een reces van vijf weken op krukken binnenkwam en zichtbaar door zijn kunstbeen werd gepij nigd, droeg Erdemovic geen directe be wijzen aan. „Ik ken de generaal niet en weet niet of hij bevelen gaf voor alles wat in Srebrenica gebeurde zei Erdemovic. „Ik herkende alleen Mladic." Maar de aanklagers hebben nu veel meer belastend materiaal in handen dan tij dens de hoorzittingen over Karadzic en Mladic in 1996. Ze toonden Servische vi deo-opnames vyaarop Krstic in en rond de moslimenclave Srebrenica te zien is. Met generaal Mladic, maar ook met leden van het 10de sabotagedetachement waartoe Erdemovic behoorde. Stuk voor stuk wees Erdemovic hen aan, noemde namen van soldaten en bevelhebbers. Volgens de aanklagers viel het detachement tijdens de massamoorden onder bevel van het Drina Corps van Krstic. Erdemovic' eenheid was een van de eer ste die op 11 juli 1995 Srebrenica binnen trokken. Vijf dagen later werd de eenheid opgeroepen voor 'de een of andere opera tie' bij een collectieve boerderij. Daar aangekomen kregen ze te horen dat ze busladingen moslims uit Srebrenica moesten executeren. „Ik zei: ik wil dat niet doen, ik kan dat niet doen, dat is niet onze taak." Maar commandant Brano Gojkovic had gezegd: „Als je dat niet kunt, ga je er maar tussen staan." Met een executiepeloton van acht man, later versterkt door een eenheid uit Bratu- nac, werden de moslimmannen rij na rij na rij afgeslacht Hun lijken bleven liggen op een veldje. De executies duurden van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid dags. Gojkovic wilde de moordpartij ver snellen met een machinegeweer. „Maar door de munitie raakten de mensen al leen gewond en verminkt, en ze smeekten om te worden afgemaakt", zei Erdemovic. „We hadden er knallende ruzie over. We konden niet meer tegen de jammerkreten. Als ze toch vermoord moesten worden, dan op een zo pijnloos mogelijke manier, zonder verminkingen." Geen moslim bleef gespaard. „We willen geen getuigen", zei de commandant Maar toen Erdemovic' eenheid na de slachting bij de boerderij te horen kreeg dat méér executies wachtten in een hal in Pilica, weigerde hij. „Vier van ons zeiden dat we dat niet zouden doen, dat we geen moordmachines waren. Genoeg was ge noeg." freetown-new york ap Militairen van het leger van Sierra Leone hebben gisteren elf lichamen gevonden, waar schijnlijk van Zambiaanse VN- militairen. Er worden in Sierra Leone 250 tot 300 VN-man- schappen gegijzeld. Over hun vrijlating wordt onderhandeld. Twee Nigeriaanse blauwhel men kwamen zondag om bij een aanval in Freetown, zo meldde gisteren een woord voerder van de Verenigde Na ties. VN-medewerkers zeiden dat nader onderzoek nodig is om met zekerheid vast te stellen of de elf zwaar verminkte lijken van blauwhelmen zijn. Ze we zen erop dat de rebellen die VN'ers in gijzeling houden, de uniformen van de gijzelaars soms zelf dragen. In New York heeft de secreta ris-generaal van de Verenigde Natiesa, Kofi Annan, gisteren voorgesteld de omvang van de VN-vredesmacht in Sierra Leo ne uit te breiden van de huidge 11.000 manschappen tot 16.500. Bouterse beticht regering van beramen aanslag op zijn leven paramaribo anp Oud-legerleider Desi Bouterse beticht de Surinaamse regering ervan dat ze een aanslag op zijn leven heeft beraamd. Die aan slag had volgens zijn 'inlichtin gendienst in Nederland' voor 22 mei moeten plaatshebben. Bouterse zei dat gisteravond op de slotmanifestatie van de ver kiezingscampagne van zijn Mil lennium Combinatie (MC). Met deze combinatie gaat hij ko mende donderdag de verkiezin gen in. Bouterse noemde aanvanke lijk de regering-Wijdenbosch niet als beramers van een aan slag. Pas na afloop van zijn toe spraak wilde hij de masssaal toegestroomde pers vertellen wie volgens hem schuld treft: „Als u meer wilt weten over de aanslag moet u dat de regering vragen". De in Nederland wegens drugshandel veroordeelde lijst - trek&er van de MC ligt al gerui me tijd in de clinch met zijn voormalige protégé, president Jules Wijdenbosch. Zowel de MC van Bouterse als de DNP 2000 van Wijdenbosch scoort niet best in de peilingen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7