'Legertop tegen missie Srebrenica' 1 Dutchbatters zitten opnieuw in beklaagdenbank Brancheorganisaties: Vuurwerk mag weer Achttien doden en nog vier vermisten Enschede Binnenland Faber (IKV) ziet commissie nu al misstappen maken otterdam en Delft gaan in juni an start met 'zomeruniversiteit' Medewerkers Fireworks zoeken steun bij elkaar INSDAG 23 MEI 2000 Verdubbeling A2 bij Eindhoven Minister Netelenbos (verkeer) wil de A2 aan de zuid- nt van Eindhoven verdubbelen. Het is de bedoeling dat er in boiO twee tweebaans rijstroken bijkomen langs de weg van Am- terdam naar Maastricht. Hierdoor moet het regionaal verkeer an het doorgaand verkeer gescheiden worden. Dat heeft Nete lbos gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De minister ril bij Eindhoven tevens een reeks milieumaatregelen nemen, oals geluidswering en verlaging van de snelheid. Eindhoven leeft veel last van files. Burgemeester Welschen pleitte onlangs Ivoor tolpoortjes bij zijn stad. Aan de zuidkant van de stad lopt de A2 over hetzelfde tracé als de A67 van Venlo naar Ant ierpen. De grote drukte hier moet verholpen worden door de legverdubbeling. 'aber tegen jachtverbod [n haag Staatssecretaris Faber (natuur) denkt er niet over om t jacht geheel te verbieden. Schieten van dieren blijft nu en in noodzakelijk, zegt ze in het ledenblad van de jagersvereni- ng KNJV. De jacht is volgens haar vooral nodig in stress-situa- es en in situaties die te maken hebben met schade en beheer. Nederland is een te klein en te dichtbevolkt land om een na- ïurlijk proces te laten zijn, hoe graag we het natuurlijk en bio- igisch evenwicht ook willen herstellen. Dus we moeten wel re- lüeren en beheren." Faber komt binnenkort met zes maatrege- n ter beperking van de jacht. Jacht blijf mogelijk, zij het op een eperkt aantal diersoorten. Daarnaast blijft jacht mogelijk voor atuurbeheer en tegen economische schade. lelkert: PvdA-economen naar school jN haag De economen van het wetenschappelijk bureau van PvdA die meer aandacht vragen voor het aflossen van de aatsschuld, moeten wat minder met hun hoofd in de econo- ische handboeken zitten. Ze zouden ook eens scholen moe- n bezoeken. Dat hield PvdA-fractieleider Melkert de auteurs on, Jacobs, De Kam en Wolfson gisteren voor bij de presenta- van de nieuwste uitgave van de Wiardi Beekman Stichting, "eert wees erop dat extra uitgaven mogelijk zijn naast het te- Iringen van de schuld van de overheid. Hij wil daarom twee ljard extra aan het onderwijs uitgeven. De PvdA-economen riten er in hun bundel Schuld en Solidariteit voor de financië- meevallers te gebruiken voor een versnelde aflossing van de [aatsschuld. cholieren gewond bij busongeval ft job in 't goor» Zeventien mavo-leerlingen van het Christelijk Ion, ■ii |Heite iteum in Veenendaal zijn gisteren licht gewond geraakt bij En ongeval op de E-19 ter hoogte van Sint Job in 't Goor. Het igeval gebeurde toen hun bus van achteren werd aangereden aor een Nederlandse vrachtwagen. De scholieren waren op eg naar Calais, waar ze de boot naar Engeland zouden nemen lor een reis naar Londen. Zeventien jongeren klaagden over :kklachten. Zij werden voor controle doorgestuurd naar een ibijgelegen ziekenhuis. De schoolreis naar Londen ging verder et een andere bus. it verandert relatie burger-overheid n haag Burgers moeten een heel andere relatie met de over- id krijgen door de opkomst van de informatie- en communi- ietechnologie (iet). Via internet moeten burgers invloed kun- n uitoefenen op beleidsstukken van het kabinet. Verder kun- goederen, vergunningen en paspoorten in de toekomst di- aal aangevraagd worden bij de overheid. ,,Er moet een om- ig komen in het denken", zei minister Van Boxtel (grote-ste- nbeleid) gisteren bij de presentatie van de kabinetsnota 'Con- ict met de toekomst'. Hij wil dat burgers duidelijk maken wei diensten zij van de overheid verwachten. ,VRO onderzoekt lek versum De AVRO laat onderzoeken wie de afgelopen tijd itrouwelijke informatie heeft gelekt. Het Amsterdamse bu- Hoffmann heeft alle leden van het algemeen bestuur ge- ord en hen gevraagd gespecificeerde telefoonrekeningen te erleggen om na te kunnen gaan met wie ze hebben gespro- n. Het Algemeen Dagblad berichtte enkele malen over onvre- onder het personeel en wantrouwen ten opzichte van voor- Ter Sanders. „Sommige informatie kwam uit vertrouwelijke stuursstukken. Het bestuur heeft mij gevraagd actie te onder men", aldus Sanders. De voorzitter benadrukt dat medewer- ig aan het onderzoek gebeurt op vrijwillige basis. margit kranenburg en jaco van lambalgen Het blijft seconden lang stil. Dan kijkt generaal Couzy op. „Dat moet tijdens mijn vakantie geweest zijn, nadat het hele bataljon terug was gekomen in Soesterberg." Toen pas kreeg de bevel hebber van de landmacht door dat de Nederlandse militairen in de enclave Srebrenica getuige waren geweest van volkerenmoord. Daarmee is de commissie-Bakker al op de eerste dag van de hoorzittingen middenin het drama van de gevallen moslimenclave terechtgekomen. Het is Srebrenica voor en Srebrenica na. Offi cieel heeft de commissie als opdracht cille vredesoperaties van de laatste tien jaar te onderzoeken, maar nu al is dui delijk dat de val van de enclave de ko mende weken centraal zal staan. Couzy is de laatste representant van de militaire top die de commissie gis teren hoorde. Enkele ministers waren er al veel eerder dan de bevelhebber van de landmacht van overtuigd dat er iets vreselijks was gebeurd onder de ogen van Dutchbat, memoreerde commissievoorzitter en D66-Kamerlid Bakker. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) sprak al twee da gen na de val op 17 juli 1995 van geno cide en minister Voorhoeve (defensie) op 21 juli. En zo ligt de toch al 'open zenuw' van Nederland weer helemaal bloot. Alle feiten over Srebrenica passeren de ko mende drie weken de revue. En niet alleen de politieke besluitvorming van tevoren, maar ook de nasleep. Zo vraagt Bakker generaal Couzy gedetail leerd naar de persconferentie en het feestje in Zagreb waar de Dutchbatters met onder anderen Voorhoeve, kroon prins Willem-Alexander en premier Kok onder het oog van de pers rond- hosten en een biertje dronlcen. „Als ik ergens spijt van heb, is het van die persconferentie", antwoordt Cou zy. „Ik had die militairen nooit aan de pers moeten blootstellen. Ik heb de minister geadviseerd niet naar Zagreb te komen." Voorhoeve is echter vastbesloten. „Hij vraagt me vervolgens er in ieder geval geen feestje van te maken. Hij wil geen alcohol schenken. Maar daar was ik het weer niet mee eens. De militairen die uit de enclave kortien, die moesten uit de band kunnen springen". De kans bestaat dat de commissie- Bakker toch de commissie-Srebrenica wordt. Zo wordt oud-minister Van den Broek aan de tand gevoeld over de missies in Cambodja (1992-1993), maar mag hij toch vooral een sfeerte kening geven van het begin van de oorlog in Joegoslavië. Ook anderen getuigen beginnen al binnen enkele minuten uit zichzelf over het drama Srebrenica. De militai ren vertellen openlijk en minutieus wat er voor en tijdens de val gebeurd is en wat de rol van de politiek is ge weest. Voor het eerst kunnen zij in het openbaar en tegenover een officiële onderzoekscommissie hun visie ge ven. Van der Vlis grijpt na afloop van zijn gesprek met beide handen de kans om pal achter de Dutchbatters te staan die de val hebben meegemaakt. „Dutch bat 3 heeft al vele malen in de beklaag denbank gezeten. Dat vind ik heel erg, dat vind ik verschrikkelijk. Er zijn zeker fouten gemaakt, maar de echte fouten zijn op ander plekken gemaakt. In New York, Washington, Den Haag, Za greb, Pale en Sarajevo. De Iaatsten die we in de beklaagdenbank dienen te zetten zijn de Dutchbatters". Oud-generaal Couzy denkt na over de vraag wanneer het tot hem doorgrong welk drama zich in Srebrenica had afgespeeld. foto anp robert den haag anp Volgens algemeen-secretaris Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) pakt de commissie-Bakker de getuigen op haar hoorzittingen niet hard genoeg aan. „Als de leden op deze manier doorgaan, zullen de verantwoordelijken opnieuw de dans ontspringen", aldus Faber die het werk van de com missie namens de Vrouwen van Srebrenica op de voet volgt. Faber: „Gisteren ging het bij het verhoor van toenmalig be velhebber Couzy van de land macht over een fax met instruc ties over de evacuatie van de Dutchbatters uit Srebrenica, nadat die stad in handen van de Serviërs was gevallen. Couzy zei dat hij zich de inhoud van die fax niet meer precies kon herinneren. Bijvoorbeeld niet of er iets in zou hebben gestaan over de bescherming van de duizenden moslimvluchtelin gen in de enclave." Faber vindt dat de commissie toen onmiddellijk had moeten ingaan op het bestaan van een tweede fax die bij de Neder landse bataljonscomandant Karrèmans was binnengeko men. „Eerst kwam er een En gelstalige fax van het comman do van Unprofor, de VN-vre desmacht in voormalig Joego slavië, waarin stond dat zoveel mogelijk maatregelen zouden moeten worden genomen om de vluchtelingen te bescher men. Een dag later kwam er een fax van de Defensiestaf uit Den Haag via de Nederlandse VN- generaal Nicolai waarin zo'n passage ontbrak." Volgens Faber is het bestaan van die tweede fax van groot belang, omdat het erop lijkt, dat die de opdracht van de eerste fax doorkruist. „Daarmee werd het lot van die duizenden vluchtelingen in feite beze geld", aldus Faber. Getuigen voor onderzoekscommissie benadrukken grote politieke druk kabinet en Tweede Kamer De voormalige minister van defensie Ter Beek heeft de beslissing om militairen te stu ren naar Srebrenica genomen tegen uitdrukkelijk advies van de top van de landmacht. Die heeft zich zo lang mogelijk verzet tegen de uitzending van Dutchbat naar de en clave in centraal-Bosnië. Dit bleek gisteren op de eerste dag van de hoorzittingen van de commissie-Bakker, die onderzoek doet naar vredesoperaties. Zij moet vooral na gaan of de politieke besluitvorming in Nederland correct is verlopen. den haag gpd De chef defensiestaf, generaal Van der Vlis, heeft in 1993 zelfs overwogen op te stappen toen het licht om naar Srebrenica te gaan definitief op groen stond. „Ik heb mezelf toen de vraag gesteld 'moet je niet weggaan? erkende hij gisteren. Van der Vlis, destijds de hoogste militair, is gebleven omdat hij loyaal wilde zijn aan zijn mensen. „Want wat moe ten de mensen denken die wor den gestuurd. Er was nog maar één belang: die moeilijke op dracht zo snel mogelijk uitwer ken en voorbereiden". Minister Ter Beek wilde naar Srebrenica omdat hij volgens Van der Vlis geen enkel politiek argument hoorde om niet te kunnen gaan. „Ik had toen nog kunnen zeggen dat het risico voor de militairen te groot was, maar dat vond ik eerlijk gezegd niet. Ik had nooit gedacht dat (de Bosnisch-Servische gene raal) Mladic zo gek zou zijn dat hij zich zou vergrijpen aan VN- militairen", verduidelijkte hij. De redenen voor Van der Vlis' tegenstand had niet alleen met de locatie van het 'veilige ge bied' Srebrenica te maken. Hij had ook een binnenlands-mili tair argument. Hij was bang voor de toekomst van het pas opgerichte luchtmobiele batal jon. Dat moest in Bosnië aan de slag met pantservoertuigen, ter wijl de militairen gevechtsheli kopters was beloofd. De topmi- litair vreesde dat zij daarna konden fluiten naar die dure helikopters. „Het bataljon zou werken met geleende pantser voertuigen en men zou dan zeggen 'het ging nu toch aar- dig"! De gisteren gehoorde getui gen benadrukten bijna allemaal dat de politieke druk van kabi net en Tweede Kamer om de luchtmobiele brigade in te zet ten 'gigantisch groot' was. „Dan kun je dat als chef defen sie-staf en bevelhebber niet meer tegenhouden", zei toen malige landmachtbevelhebber Couzy. Hij wees er ook op dat de enclave op dat moment niet het gevaarlijke gebied in Bos nië was. „De minister maakte ons dui delijk dat er mede gezien de druk van de Tweede Kamer niet aan te ontkomen was om naar de enclave te gaan", zei Couzy. „En het speelde ook in de rege ring. Als de minister zegt dat het moet gebeuren, dan ge beurt het." Verkennende mis sies naar het gebied van militai ren en Ter Beek waren volgens Couzy alleen nog maar voor de show. en Rotterdam beginnen in juni met een 'zo- universiteit'. De universiteiten, hogescholen, irele instellingen en kennisinstituten in bei emeenten bieden gedurende drie maanden allen cursussen aan. Ze zijn bedoeld voor sen die al jaren in een bepaald béroep werk- zijn maar ook voor studenten, en pas-afge- eerden uit binnen- en buitenland, kunnen zich bijvoorbeeld inschrijven voor masterclass architectuur, engineering in the i, danscursussen of een collegereeks filoso- let Netherlands Institute for Health Sciences voor colleges over gezondheidszorg. Het Rotterdam Congres Bureau, coördinator van het project, verwacht ruim drieduizend deel nemers. Rotterdam en Delft hopen dat de zomer universiteit beide steden als kenniscentra op de kaart zet. Ook zien de gemeenten het project als een extra toeristenlokkertje. „Rotterdam is een zakenstad. In de zomer staan toch veel hotelka mers leeg, die worden mooi opgevuld door de cursisten. We verwachten dat de deelnemers op een later tijdstip nog eens als toerist Delft of Rot terdam zullen bezoeken", legt directeur Klein van het Rotterdam Congres Bureau uit. Het is de bedoeling dat de zomeruniversiteit twee jaar op proef draait. In 2001 wordt bekeken of het project een vervolg verdient. amsterdam anp De brancheorganisaties PVPT en VEN trekken hun advies in om voorlopig geen vuurwerk af te steken bij evenementen. Bei de organisaties verwachten wel dat de vuurwerkfestijnen de ko mende tijd minder vaak plaats vinden en ingetogener van aard zijn. Naar aanleiding van de ramp in Enschede adviseerden PVPT en VEN hun leden een week geleden tot en met de herdenking geen vuurwerk af te steken in de openlucht. De da tum voor de herdenking is ech ter nog niet bekend. De bran cheorganisaties verwachten dat de vuurwerkbedrijven deze week weer op gang komen. „Hoe wrang ook", zegt voor zitter F. Arntz van de branche vereniging voor Professioneel Vuurwerk, Pyrotechniek en Toepassing (PVPT). „De bedrij ven kunnen het niet nog langer volhouden, het gaat om hun in komen", aldus de voorzitter, die gisteren een brief deed uit gaan naar zijn achttien leden. Daarin vraagt hij wel knal-, vuur- en geluidseffecten zoveel mogelijk te beperken. Volgens Arntz merkt het pu bliek niets van 80 procent van de vuurwerkevenementen. Veel gebeurt binnen en blijft beperkt tot bijvoorbeeld een hart of na men in vuurwerk. De voorzitter vraagt begrip van de bevolking, 'anders zijn we failliet'. Secretaris C. Reil van de Ver eniging Evenementen Vuur werk Nederland (VEN) denkt dat het zo'n vaart niet zal lo pen. Maar ook zij zegt: „Het le ven hervat zich weer. We krij gen weer aanvragen binnen. Een leven zonder vuurwerk be staat schijnbaar niet." Bij VEN kwam twee dagen na de ramp al de eerste aanvraag binnen van iemand die in zee was ge gaan met het ontplofte S.E. Fi reworks en wilde weten wie nu voor vuurwerk kon zorgen bij zijn evenement. Reil verwacht de komende tijd een 'dip' in het aantal eve nementen. „Het zal allemaal minder en niet zo groots zijn. Er zijn veel mensen die het on kies vinden." VENHAGEN enschede gpd De medewerkers van S.E. Fire works in Enschede zijn voor de eerste keer na de fatale ontplof fing bij elkaar geweest. Om steun bij elkaar te zoeken, ver klaart één van hen. „Ook wij vinden het verschrikkelijk wat er is gebeurd. Flet heeft ons heel erg aangegrepen. Maar waar kunnen wij met ons ver haal terecht?" Hij zegt dat de medewerkers het liefst in de stille tocht van afgelopen vrijdag hadden mee gelopen. „Dat hebben we uit eindelijk toch niet gedaan. Je weet nooit wat dat voor reacties oproept. We hebben daarom ook besloten geen bloemen te leggen bij het monument. Hoe wel we dat graag hadden willen doen." Net als iedereen zitten de me dewerkers volgens hem met veel vragen. „Hoe dit heeft kun nen gebeuren? Ik weet het niet. De oorzaak van de explosie is ook voor ons een raadsel. Ook geleerden spreken elkaar tegen. Die laatste klap is eigenlijk on mogelijk. Normaal vuurwerk detoneert niet." Hij wil niet ingaan op de vele geruchten en theorieën over het werken met los kruit, opslag van munitie en de aanwezig heid van bijzonder zwaar vuur werk op het terrein van S.E. Fi reworks. „Al die verhalen die je nu over ons bedrijf hoort en leest zijn voor tachtig procent onzin", is het enige dat hij er over kwijt wil. „Het was een normaal, goed en degelijk be drijf. Overal waar gewerkt wordt, zullen wel eens fouten worden gemaakt. Maar niet in die'orde dat deze ramp kon ge beuren." Hij ontkent dat de medewer kers van S.E. Fireworks enkele dagen zijn ondergedoken. Hij vertelt inmiddels door de re cherche te zijn benaderd. „Nee, ik ben nog niet gehoord. Dat zal een van de komende dagen wel gebeuren." Over wat er op de fatale zater dag is gebeurd, zal hij de politie weinig wijzer kunnen maken. De medewerker, die anoniem zijn verhaal doet, verklaart bij herhaling dat hij vrijdag vooraf gaande aan de ontploffing voor de laatste keer op het terrein van de vuurwerkopslagplaats is geweest. Hij zegt niet te weten of er op de zaterdag van de ramp aan de Tollensstraat is ge werkt. „Ik was er niet." Hij wil wel kwijt dat 'alle mede werkers heel erg blij zijn met het omvangrijke onderzoek' dat er komt. „Ook in de aanloop is er veel mis gegaan. Bij de ge meente, bij de brandweer en ook bij de politie. Iedereen is zich nu aan het indekken. Maar als je toch op de televisie ziet dat de brandweer staat te blus sen en de mensen staan direct voor de poort te kijken, dan doe je toch iets niet goed?! Dan neem je toch bewust risico. Het ging wel om vuurwerkopslag, he!." enschede gpd-anp Het officiële dodental van de vuur werkramp in Enschede staat sinds giste ren op achttien. Een vermiste 79-jarige vrouw is gevonden en geïdentificeerd. Er worden nog vier mensen vermist. Burgemeester J. Mans wil dat het zoekwerk van het Rampen Identificatie Team (RIT) naar stoffelijke resten zo snel mogelijk wordt afgerond. Daarover valt vandaag of morgen een beslissing. Er zijn 946 gewonden geregistreerd, van wie er nog twintig in het ziekenhuis verblijven. Vijf slachtoffers liggen nog op de intensive care. Mans en zijn vrouw bezochten gisteren een aantal gewon den. Gisteren is besloten het gebied rond de ontplofte vuurwerkopslagplaats aan de Tollensstraat met een schutting af te zetten. Dat gebeurt om de veiligheid van hulpverleners en bouwvakkers te garan deren. Zaterdagmiddag ramde een man met zijn auto de omheining, omdat zijn vriendin wilde zien wat er over was van haar woning. Het crisisteam vindt dat de bewoners van het nog niet vrijgegeven rampgebied snel de mogelijkheid moe ten krijgen zelf te zien hoe verwoestend de explosies van vorige week zaterdag waren. Op het speciale gironummer 777 dat voor de slachtoffers is geopend, was tot gisteren ruim 10 miljoen gulden binnen komen. Binnenkort volgt een collecte in bioscopen en begint op de radio nog een inzamelingsactie. De Stichting Kor- relatie krijgt per dag tientallen telefoon tjes naar aanleiding van de vuur werkramp. Het zijn niet alleen direct be trokkenen die naar de telefoon grijpen, maar ook mensen die door het zien van de ramp associaties krijgen met andere calamiteiten. Directeur J. Bergsma van het Ensche- dese textielveredelingsbedrijf Cord Fi nish heeft gisteren van het crisisteam in het stadhuis toestemming gekregen zijn bedrijfspand in het rampgebied te be zoeken. Eerder spande Bergsma een kort geding aan tegen de gemeente om af te dwingen dat hij de machines en de administratie uit zijn gehavende bedrijf mag halen. De president van de recht bank hoefde geen vonnis te wijzen, om dat de gemeente Bergsma uiteindelijk toestemming gaf om zijn eigendommen uit het pand aan de Roomweg te halen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5