'Basisverzekering ziektekosten' Wethouder mag niet langer raadslid zijn Binnenland Zwarte handel in voetbalkaartjes via clubcard van Oranje Oefenen voor vliegerfeest Angst voor gokverslaving bij loterij op internet Bouterse komt niet en justitie krijgt de schuld j USDAC 23 MEI 2000 ANP Algemeen Nederlands Per Jelstraf voor kinderporno _iecht Voor het verspreiden van kinderporno via het internet een 39-jarige Dordtenaar gisteren veroordeeld tot een jaar ge- igenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Een 46-jarige ;deverdachte uit Almere kreeg van de rechtbank in Utrecht maanden voorwaardelijk opgelegd. De rechtbank achtte de ;e mannen bovendien schuldig aan ontucht met hun kinde- l Foto's van het misbruik wisselden ze via het internet met uit. Justitie kwam de verdachten in 1997 op het spoor in ;n ander onderzoek naar kinderporno op het internet. De poli- nam bij de Dordtenaar bijna duizend afbeeldingen van kin erporno in beslag, waaronder van zijn minderjarige zoon en I lochter. De Dordtenaar pleegde daarnaast ook ontuchtige han- o-u lelingen met een pleegzoon. De rechtbank vond dit bewezen !Sl,j ndanks de ontkenning van de verdachte. fleer naturisten in Nederland jnjj gwuKHet aantal naturisten in Nederland neemt nog steeds lra{ je. De groep mensen die regelmatig naakt recreërt, wordt ge- (jaj ;hat op 60.000 tot 65.000, maar groeit jaarlijks met 3 a 4 pro rog ent per jaar, zegt een woordvoerder bij de Nederlandse Fede- mj jtie van Naturistenverenigingen (NFN). Hij maakt dat op uit teid iet toenemende aantal aanvragen voor kaarten waarmee men- ,je. en de terreinen van de naturistenverenigingen kunnen betre- I fen. „Wij constateren wel een verschuiving in het naturisme, i'aar naturisten vroeger lid waren van een vereniging, gaan ze uvaak zonder een lidmaatschap naakt recreëren", aldus de IFN-zegsman. De ruim veertig naturistenverenigingen in Ne derland houden zondag 28 mei de jaarlijkse open dag, mede ge- rganiseerd door de NFN. Witte' illegalen gelegaliseerd erdam Staatssecretaris Cohen (justitie) heeft 550 witte ille- j"' alen gelegaliseerd. Hij deed dit na positieve adviezen van de urgemeesterscommissie, een college van burgemeesters van evier grote steden. In totaal zijn 7.600 aanvragen binnengeko- len bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Negen- j. onderd aanvragen kwamen te laat binnen, maar zijn toch in ehandeling genomen, aldus een woordvoerster van de IND. Ie dossiers van 1650 mensen zijn na een eerste beoordeling an de IND voor een advies doorgestuurd naar de burgemees- ïrscommissie. 'Witte' illegalen komen in aanmerking voor een erblijfsvergunning als zij kunnen aantonen dat zij vanaf 1 ja- uari 1992 en 1 juni 1998 in Nederland verbleven, een sofinum- SMI aer en een geldig paspoort hadden. el! Zilveren Kruis over de schreef jnnik Zorgverzekeraar Zilveren Kruis in Noordwijk heeft eind anj 399 reclameregels overtreden met verkapte wijnreclame in ^en aar cliëntenblad Actief. In het stuk werden gezondheidsbevor- jl erende aspecten van wijn aangeprezen en stond er een bestei on voor wijn bij afgedrukt. Het College van Beroep van de achting Reclame Code stelt dat het wat betreft vorm en in- oud om een reclame-uiting ging. En omdat in alcoholreclame nder meer geen verband mag worden gelegd tussen alcoholgè- ruik en bevordering van de gezondheid of voorkomen van iekten, zat Zilveren Kruis fout. so Irommobiel beter op fietspad msterdam Brommobielen moeten buiten de bebouwde kom ^on phet fietspad rijden. Het zou de veiligheid van deze 45-kilo- n ieter voertuigen en de medeweggebruikers ten goede komen. lit stelt 3VO, de Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie. De gelgeving voor de brommobiel is niet erg duidelijk. De wagen- es zien er uit als een auto, maar hebben de status van een gjjj tomfiets. Het gebruik van de rijbaan is voor brommobielen j eer gelijk aan de auto. Behalve op rijkswegen, die zijn verbo- esi en terrein voor de karretjes. ft! teer ruimte voor wateropvang i haag De komende halve eeuw is in Nederland 250.000 ctare nodig om water op te vangen. Op korte termijn is al .000 hectare nodig om overstromingen te voorkomen. In de ;komst moet dit water bewust worden vastgehouden, zodat et in droger wordende zomers valt te gebruiken voor irrigatie, lat zegt een woordvoerder van de Commissie Waterbeheer lste eeuw, die in september advies uitbrengt aari het kabinet ter het waterbeleid. De aanbevelingen van de commissie zul- n inspelen op de trend van deze eeuw: nattere winters en dro- jre zomers. !f lOD houdt hasjsmokkelaar aan terdam De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst 10D) heeft een voortvluchtige hasjbaron opgespoord. Hij zit dl eigens de FIOD achter enkele grootschalige hasjtransporten itsv muit India en Pakistan naar Canada en de Verenigde Staten. arrestatieteam heeft de 48-jarige man vrijdag al in Amster- jep am aangehouden. Bij zijn aanhouding had hij een vuurwapen vijf ij zich. Gisteren is hij voorgeleid aan de rechter-commissaris ing ie hem in bewaring heeft gesteld, journalist H. Schutten con- [ieli udeerde in zijn boek „De jacht op de Octopus" dat de verdach- ikt« een veel grotere drugshandelaar is dan 'de Hakkelaar'. den haag gpd-anp Nederlandse ticketbureaus zijn op geraf fineerde wijze in het bezit gekomen van duizenden voetbalkaartjes voor Euro 2000. Ze hebben voor de toegangsbewij zen de normale prijs betaald en verko pen ze nu voor het tienvoudige door. Om beslag te leggen op tickets voor be langrijke wedstrijden hebben de bu reaus enkele jaren geleden massaal clubkaarten aangeschaft. Medewerkers, familieleden en kennissen van de han delaren vroegen - onder eigen naam en adres - bij de KNVB op legale wijze een zogenaamde Oranjepas aan. Die geeft de trouwe aanhang van het Nederlands elftal voorrang bij de toewijzing van kaarten voor interlands. De pashouders handelden echter in opdracht van de ticketbureaus. Met een provisie van honderd gulden per kaart staan ze de toegangsbewijzen af voor doorverkoop aan derden. De kopers ne men daarbij een risico, want de tickets voor Euro 2000 zijn op naam gesteld. Bij controle kan dat verwijdering uit het sta dion tot gevolg hebben, met mogelijk zelfs een boete. KNVB-woordvoerder Rob de Leede zegt dat de truc van de handelaren be kend is bij de bond. Er valt echter weinig tegen te ondernemen, omdat iedere voetballiefhebber in bezit kan komen van een supporterspasje. ,,We hebben dan ook geen flauw benul van de om vang van deze doorverkoop." Volgens De Leede zijn tussen de twintig- en der tigduizend pasjes uitgegeven. „Ook ons zijn verhalen bekend van pasjes die op naam staan van studenten en bejaarden, die helemaal niet van plan zijn om wed strijden te bezoeken." Bij de ticketkan toren weet men van de prins geen kwaad. Cupido Tickets en Ticketssol- dout in Amsterdam beweren dat ze kaarten van particulieren krijgen 'aange boden'. De Amsterdamse Politie Vakorganisa tie (APV) maakt zich ernstige zorgen over de veiligheid van de agenten tijdens het EK voetbal. Aanleiding hiervoor is het besluit van de Amsterdamse korps leiding om slechts agenten met de platte pet in te zetten als ordedienst. De korps leiding koos ervoor gewone agenten in te zetten om een negatieve of agressieve uitstraling op de supporters te voorko men. De ME komt uitsluitend op ver zoek in actie bij rellen. De APV heeft be grip voor deze zienswijze, maar vindt dat de EK niet het geschikte evenement is om de effectiviteit hiervan uit te pro beren. Sociaal-Economische Raad komt met concept-advies Iedereen moet tegen dezelfde premie een verplichte ba sisverzekering tegen ziektekosten afsluiten. Het basis pakket vervangt het ziekenfonds, particuliere verzekerin gen en ambtenarenverzekeringen. Naast het basispakket kan de consument zelf kiezen waarvoor hij zich aanvul lend wil verzekeren. den haag anp(volksgezondheid) heeft het ad vies gevraagd. Ze wil nog deze Dat is de kern van een concept- regeerperiode een plan presen- advies van de Sociaal-Economi- teren dat een volgend kabinet sche Raad (SER). De sociale in de praktijk kan brengen. De parners moeten hun handteke- overheid stelt het basispakket ning nog zetten. Minister Borst samen. Daarnaast is er veel keuzevrijheid. Verzekeraars moeten klanten die een allrisk- verzekering willen, verplicht ac cepteren. Anderzijds kunnen ze consumenten met alleen een smal pakket weigeren. Tussen de twee uitersten zijn allerlei varianten mogelijk. In het con ceptadvies staat dat verzeker den die zelden bij de dokter ko men een no-claimkorting krij gen. De SER verwacht dat mensen niet individueel hoeven 'winke len' om hun polis samen te stellen. Het ligt voor de hand dat voor groepen werknemers, ouderen en uitkeringsgrechtig- den collectieve verzekeringen worden afgesloten. Mensen die de premie niet kunnen ophoes ten, krijgen compensatie. Ge zonde consumenten met een goedgevulde portemonnee be talen mee aan de polis van minder draagkrachtige, duur dere patiënten. Ook de AWBZ is volgens het voorstel aan herziening toe. De ze volksverzekering moet wor den beperkt tot gehandicpaten- zorg en verpleging in een psy chiatrisch ziekenhuis die langer dan een jaar duurt. Verpleeg huizen en verzorgingshuizen moeten uit de AWBZ. Gemeen ten draaien op voor de kosten van deze voorzieningen. Kort durende thuiszorg en psychia trische hulp kunnen deel gaan uitmaken van de basisverzeke ring, zo staat in het conceptad vies van de SER. scheveningen De grootste vlieger van de wereld is gistermiddag bij wijze van proef op het Scheveningse strand opgelaten. In de vlieger zit 2.000 vierkante meter spinnakemylon ver werkt en strekt zich uit over 64 meter lengte en 22 meter breed. Ter vergelijking: in de vlieger kunnen circa 1200 mensen lopen of zes vrachtwagens parkeren. Op 3 en 4 juni is een groot vliegerfeest in Scheveningen. foto anp jiri buller GPD Geassocieerde Pers Diensten CVZ: Risico's bij uitvoering van AWBZ amstelveen anp De taken en verantwoordelijk heden van de zorgkantoren en Regionale Indicatieorganen (RIO's) ziin niet duidelijk. Daar door is net toezicht ook niet goed geregeld. Dat leidt tot on gewenste risico's in de uitvoe ring van de Algemene wet bij zondere ziektekosten (AWBZ), stelt het College voor Zorgver zekeringen (CVZ) in een rap port. Bovendien zijn volgens het CVZ de ziektekostenverzeke raars zelf in grote mate buiten spel gezet in de nieuwe opzet, hoewel zij wettelijk wel dé zorg plicht hebben. Staatssecretaris Vliegenthart (volksgezondheid) wil de AWBZ moderniseren. In dat kader zijn de afgelopen ja ren zorgkantoren en RIO's op gericht. Doel is de zorg op re gionaal niveau te regelen zodat die meer vraaggestuurd kan worden. De RIO's bepalen of iemand in aanmerking komt voor thuis hulp of ouderenzorg. Het regio nale zorgkantoor zorgt dat de hulp kan worden gerealiseerd en de zorgverzekeraar betaalt de zorg met een budget dat zij van de overheid krijgt. Feitelijk hebben de RIO's de rol van de zorgverzekeraar overgenomen, aldus het CVZ. Politie Utrecht vreest meer straatroven utrecht gpd Straat- en tasjesroof zullen de komende tijd in Nederland nog verder toenemen. Die verwach ting sprak de Utrechtse politie chef Vogelzang uit bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1999. Dat Iaat opnieuw een sterke stijging zien van dit mis drijf waarbij mensen te voet, op de fiets of zelfs in de auto tas sen, telefoons en computers uit handen worden gegrist. Vogelzang baseert zijn ver wachting op gegevens uit de Verenigde Staten waar deze werkwijze volgens hem intus sen diefstal uit auto's overvleu gelt. „Het heeft daar een grote vlucht genomen. Gelukkig is dat hier nog niet zo ver. maar ik denk dat het hoogtepunt nog niet is bereikt." Volgens de Utrechtse hoofd commissaris is het grootste probleem dat de jongens die zich bijvoorbeeld aan tasjesroof schuldig maken zelf de ernst daarvan niet in de gaten heb ben. Ze duiden het zelf aan met de term 'tasjesrukken'. Een eu femisme. Van roof is in hun ogen geen sprake. „Vaak rijden ze op een scooter, trekken ie mand iets uit handen en rijden snel door. Ze zien vaak niet eens dat iemand valt en ge wond raakt", aldus Vogelzang. Volgens hem zal het tolleen met uiterste inspanning moge lijk zijn de trend om te buigen. „Niet alleen de inzet van poli tie, maar ook van gemeenten en onderwijs is nodig." sterdam carine neefjes langst voor gokverslaving is het voor !'®l irijen in Nederland nog niet mogelijk tót' ikansspelen op internet te zetten. De 1 ivoudige toegang tot geldverslinden- spelletjes op het net vergroot immers kans op verslaving. Ook kinderen -n0 men eerder in de verleiding komen 'seI ite gokken, omdat de leeftijdsgrens ide gebruiker op internet moeilijk te Voleren is. „Een loterij op internet vérstrekkende sociale gevolgen heb- waarschuwt E. van Vondelen, se- taris van het College van Toezicht op "ansspelen. Het college brengt bin- :ort advies uit aan de minister van tide over de vraag of loterijen in Ne- ■UKansï ^Jpkon «itie o n derland ook vergunning moeten krijgen om het net op te gaan. „In veel huishoudens hoort een compu ter met internetverbinding inmiddels tot het meubilair. De drempel is laag om thuis even een gokje te wagen, en daarin schuilt het grootste gevaar voor versla ving. Mensen kunnen vanuit hun luie stoel eindeloos veel tijd en geld steken in de loterij", aldus Van Vondelen. Hij rea geert op de plannen van het Amster damse marketingbedrijf Novamedia, dat samen met de Nationale Postcodeloterij na de zomer een wereldwijde loterij op internet wil lanceren. De jackpot in deze 'Goodlot' bedraagt liefst een half miljard gulden. Zestig procent van de omzet is bestemd voor goede doelen als Amnesty International, Artsen zonder Grenzen, Unicef ën Greenpeace. Vergunningen voor loterijen op internet worden alleen verleend als gokversla ving kan worden tegengegaan. Van Von delen: „In Holland Casino, waar bezoe kers zich moeten legitimeren, wordt ook de toegang geweigerd als blijkt dat klan ten voor abnormale bedragen aan geld vergokken. Zo'n systeem zou ook moe ten worden bedacht voor internet. De gebruiker zou bijvoorbeeld via zijn pas poort en gironummer een code moeten halen bij de loterij. Alleen via die per soonlijke code kan hij gebruik maken van de spelletjes op het net. Als hij over de schreef gaat en te veel geld vergokt, moet de vergunninghouder, net als Hol land Casino, de gebruiker de toegang tot de loterij op het net ontzeggen." De Stichting Anonieme Gokkers en Om geving Gokkers Nederland (AGOG) noemt de loterij op internet belachelijk. „Zo komt er een gigantisch aanbod bij de mensen thuis. Steeds meer mensen gaan een gokje wagen. De kans op de jackpot van een half miljard gulden is natuurlijk klein. En wat doet een liefheb ber dan? Die gaat andere kansspelen uit proberen, misschien wel de fruitauto maat die behoorlijk verslavend werkt. De overheid moet haar verantwoorde lijkheid nemen en inzien dat een loterij op internet gokverslaving in de hand kan werken." MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College Vlletsorgstraat 15, Tel. 023 542 85 60 Vestigingen te Breda, Eindhoven, Haarlem, Maastricht Rotterdam, nfo landelijk secretariaat Tel. 040 251 81 1- www.erasmuscollege.com "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER" Presidentskandidaat legt geen verklaring af .Vr: netf <eifl HAAG ANP-GPD Plannen van kabinet om rol gemeenteraad te versterken o(houders mogen niet langer tegelijk lid van meenteraad zijn. Bovendien kunnen ook jelnsen die niet tot lid van de gemeenteraad n i gekozen, wethouder worden. Dat is het idpunt van het kabinet, heeft minister De s (binnenlandse zaken) de Tweede Kamer ren laten weten. Het kabinet neemt daar- de belangrijkste aanbevelingen over van 6 Haatscommissie-Elzinga, behalve de om- voorstellen over het kiezen van de bur- i leester. Nu zijn de wethouders nog tegelijk van de gemeenteraad. controlerende functie van de gemeenteraad tft ovendien versterkt met enquêterecht en is idient er een gemeentelijke Rekenkamer te Het kabinet heeft ingestemd met een uw voorstel, dat het op 'termijn' mogelijk akt om de burgemeester en de commissaris ide koningin op een andere manier aan te 3en. Een concreet besluit daarover wordt dri| nen. overgelaten aan een volgend kabinet. Het kabinet trekt tegelijkertijd een voorstel in om het wetsar tikel te schrappen, waarin staat dat burgemeester en commissaris van de koningin door de Kroon worden benoemd. Elzinga toont zich gelukkig dat het kabinet de meeste aanbevelingen van de commissie heeft overgenomen. „Heel verstandig van het kabi net", zegt hij met een kwinkslag. Een van de wei nige voorstellen die sneuvelde, was het .experi ment met de gekozen burgemeester. Een refe rendum waarbij de bevolking de keuze heeft uit twee of drie kandidaten, acht het kabinet wel haalbaar. Elzinga, die sterke twijfels heeft of zo'n voorstel wel overlevingskansen in de Eerste Ka mer heeft, vindt het 'een leuk instrument'. „Het kan in 2001 in Amsterdam als Patijn vertrekt al actueel worden. Stel dat je daar de keus hebt uit Job Cohen en Frank de Grave en een grote meer derheid kiest voor Cohen. Dan kan die vervol gens door de Kroon worden benoemd." De voorzitter van de directieraad van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG), Van den Berg, vindt dat in het nieuwe duale bestel de gemeenteraad een 'enkelvoudige' voordracht moet doen voor een burgemeester en dat alleen om zwaarwegende redenen de voordracht gewei gerd moet kunnen worden. De gemeenteraad zou dan met een nieuwe voordracht moeten ko men. Als de aanbevelingen van de commissie die nu door het kabinet zijn overgenomen ook politieke steun krijgen in Eerste en Tweede Kamer, gaat er voor met name wethouders eri raadsleden veel veranderen. Raadsleden moeten zich veel meer ontwikkelen als controleurs van het college van B en W. Bovendien zijn wethouders niet langer lid van de raad, wat de afstand tussen de wethouder en zijn partijgenoten in de raad vergroot. „Van de wethouder die in beslotenheid punten scoort, is dan geen sprake meer. Burgers willen boven dien een gemeenteraad die wethouders kritisch volgt", zegt Elzinga. Hoewel het kabinet straks de ruimte biedt om wethouders van buiten de raad aan te stellen, verwacht Elzinga dat in de meeste gevallen de fractie een eigen kandidaat uit haar midden naar voren schuift. .Anders zijn die fracties geen knip voor de neus waard." De voorzitter van de staats commissie, die verwacht dat ongeveer de helft van haar aanbevelingen nog deze kabinetsperio de kan worden doorgevoerd, hoopt dat alle ver anderingen leiden tot politieke partijen die zich lokaal meer gaan profileren. „Dat is echt nodig. Anders is het binnen afzienbare termijn met plaatselijke afdelingen gedaan." De voorstellen hebben ook betrekking op de pro vincie. Commissaris van de koningin Van Keme- nade wil bovendien dat de invloed van de Pro vinciale Staten op de benoeming van de commis saris der koningin groter wordt. Ook vindt hij het van belang dat Provinciale Staten het recht krij gen om zelf met voorstellen te komen over veror deningen en het recht om daarin wijziging te brengen, zoals ook de Tweede Kamer het recht van initiatief en amendement kent. Daarbij dient ook nog eens duidelijk in wetgeving vastgelegd te worden welke besluiten bij verordening geno men moeten worden en welke niet. den haag dirk mellema Eindelijk, na maanden van schijngevechten tussen advoca ten en aanklagers, is de kogel door de kerk: Desi Bouterse komt niet naar Den Haag om in zijn eigen proces een verklaring af te leggen. Sinds december draaiden het openbaar ministe rie en advocaat Moszkowicz om de hete brij heen. Eigenlijk wil de niemand dat de Surinaamse presidentskandidaat naar Den Haag kwam. Moszkowicz niet, omdat het nog maar de vraag is of zijn cliënt een scherpe on dervraging goed zou doorstaan, en justitie niet vanwege de gro teske poppenkast waarmee de komst van de ex-legerleider ge paard zou gaan. Het ragfijne steekspel in de rechtszaal ging in werkelijkheid over de vraag: wie krijgt de schuld dat Bouterse niet komt: justitie of de verdachte zelf? Dat is belangrijk omdat Moszko wicz als het tot een veroorde ling komt ongetwijfeld verder procedeert voor het Europese Hof. Als dat concludeert dat Bouterse wel wilde komen, maar dat justitie te veel belem meringen opwierp, kan dat een reden zijn om het hele proces nietig te verklaren. Dus bleef Moszkowicz maar zeggen dat zijn cliënt wel wilde komen. Justitie liet steeds we ten daar weinig voor te voelen, maar voelde de bui voor het Europese Hof al hangen. Vooral daarom verrasten de advoca ten-generaal - de aanklagers bij het gerechtshof - de Amster damse advocaat met een royaal aanbod. Bouterse kreeg een vrijgeleide aangeboden. Hij zou niet worden aangehouden voor de decembermoorden van 1980, noch als hij meineed in de rechtszaal zou plegen en ook niet omdat Haagse rechtbank hem vorig jaar tot zestien jaar cel heeft veroordeeld. Er was wel een kleine onze kerheid: minister van justitie Korthals kon niet garanderen wat er zou gebeuren als een an der land, bijvoorbeeld Brazilië, om uitlevering zou vragen. Het internationale recht staat vol gens justitie een vrijgeleide in zo'n geval niet toe. Maar, zo werd gezegd: er zijn geen aan wijzingen dat er een dergelijk verzoek komt. Brazilië heeft ook nog niet via Interpol de opspo ring van Bouterse verzocht, zo als Nederland dat wel heeft ge daan. Maar Moszkowicz maakte gisteren toch dankbaar gebruik van die strohalm. Hij vroeg jus titie ook een garantie dat zijn cliënt niet zou worden uitgele verd. Zo'n garantie is volgens hem juridisch wel mogelijk. Justitie handhaafde echter haar standpunt: geen garantie. Dus zei Moszkowicz handenwrij vend: dan komt hij niet. Na af loop van de zitting gaf hij zoals verwacht justitie daarvan de schuld. Want hoe kan zijn di ent de oversteek wagen, als hij het risico loopt in een cel te be landden?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3