Verknocht aan theater TV WEER Kans op maagkanker kleiner dankzij koelkast DINSDAG 23 MEI 2000 COMMENTAAR 'Zakenwethouder' komt niet Wethouders hoeven straks waarschijnlijk niet meer uit de gemeen teraad te komen, zodat ook mensen uit het bedrijfsleven als be stuurder in een 'zakencollege' kunnen gaan zitten. Minister De Vries van binnenlandse zaken neemt dat advies van de commissie- Elzinga over, in de hoop dat het de kwaliteit en de onafhankelijk heid van het lokale bestuur ten goede zal komen. Dat is echter zeer de vraag. Het is al eerder een illusie gebleken dat zakenmensen het bestuur 'er wel eens even bij zouden pakken'. Het Amsterdamse WD-kanon Harry Groen is daar een recent voorbeeld van: regelrecht uit het bedrijfsleven het college in gepa rachuteerd, ruim voor het einde van zijn termijn gedesillusioneerd via de zijdeur af. Minister Wijers van economische zaken, van huis uit organisatie adviseur, ging hem op landelijk niveau min of meer voor. Hij zat zijn vier jaar wél uit, maar liet daarna beslist weten doof te zullen blijven voor smeekbedes om er nog een termijn aan vast te plak ken. Hij ging terug naar zijn oude stiel. Deze professionals lopen tegen een wijd verbreid probleem aan, waaraan het voorstel van Elzinga en De Vries voorbij gaat. Niet al leen de kwaliteit van de bestuurders is namelijk onvoldoende, maar ook die van de gekozen vertegenwoordigingen, in het geval van de gemeente de gemeenteraden. In het bedrijfsleven zijn bestuurders bovendien niet afhankelijk van ambtelijke apparaten, die achter de schermen veel besluitvor ming voorbereiden en daarmee al veel speelruimte bezetten. An ders gezegd, waar in een bedrijf efficiënt en snel knopen kunnen worden doorgehakt, daar moet een initiatief in het openbaar be stuur uit handen worden gegeven aan een apparaat dat zijn spreekwoordelijke traagheid vaak waarmaakt. Combineer dat de met de enorme verschillen in betaling tussen het bedrijfsleven en de overheid, de onzekerheid over wat er na een raadstermijn van vier jaar gebeurt en de weinig glamoureuze uitstraling van de overheid, en het plaatje wordt er voor een poten tiële 'beroeps' niet vrolijker op. Het voorstel van De Vries zal er misschien voor zorgen dat een prestigieuze wethouderspost in een grote stad wat aantrekkelijker wordt voor buitenstaanders, en het zal niets veranderen aan de vergroeidheid en betrokkenheid die mensen ertoe brengt een klei ne plaats te willen besturen. De middelgrote gemeente - de meest voorkomende soort - blijft zonder een algehele kwalitatieve op waardering waarschijnlijk echter wat ze helaas vaak is: een door gangshuis voor carrièrebestuurders of een blijfhuis voor het twee de bestuursgarnituur. Een bijzonder kind Het is een bijzonder kind en dat is 'ie. Theo van Gogh. Uiterlijk van Dik Trom, maar lang niet zo braaf als onze kinderboekenvriend. Theo is gezegend meteen vlijmscherpe tong. Brutaal, onverschrok ken, zonder schaamte. Sluit zo iemand tussen een paar andere mensen een paar dagen op in een huis, film het met een paar ca mera's en klaar is kees. Dan heb je een programma dat het bekij ken waard is. Dat hebben ze bij Endemol goed begrepen. Aardig succes hé, dat Big Brother, dachten ze bij zichzelf. Alleen staat dat huisje in Alme- re daar nog. Leeg. Valt daar nou geen slaatje uit te slaan? Als we daar nou eens wat bekende Nederlanders in zetten. Zo gezegd zo gedaan. De eerste groep - want waarom niet meteen een heel zwikkie Bekende Nederlanders opgesloten - bestond be halve uit van Gogh uit fotomodel Monique Sluyter, zangeres Antje Monteiro die naar het schijnt stevig aan weg aan het timmeren is, ex-wielrenner Johan van der Velde, Mister TopPopAd Visser, pre sentatrice van de Nacht Suite Christine van der Horst. En Emile 'Tsjakka' Ratelband, nog zo'n bijzonder kind. De eerste aflevering van Big Brother Vips was meteen een solo-op treden van Theo van Gogh. Boem, pats, hij sprong meteen bovenop Ad Visser, die recent in het nieuws kwam met zijn project 'Train your brain for better sex', train je hersens voor betere sex. Of je zon der je handen een orgasme kon bereiken, door alleen maar beelden voor de geest te halen, wilde Theo weten van Ad. Ja hoor zei Ad, dat kan. Ja, dddddg, daar geloof ik dus helemaal geen bal van, zei Theo, laat maar eens even zien. Kon niet, zei Ad, niet in deze en tourage. Er was ook muziek bij nodig. Buiten op het grasveldje. Theo ligt languiten vraagt aan Christine van der Horst of ze misschien vaak gekwetst is door mannen. Ja, dat was ze. Ze had nog nooit een relatie gehad met een man die op dat moment niet vreemd ging. Of ze dan geen zelfrespect had, vroeg Theo. Ja, had ze wel. Maar het eerste voorbeeld van een man was haar vader geweest. Ook die ging vreemd. En bediende zich van verbaal geweld. Dat had zijn sporen achtergelaten. Dan was ze zeker wel blij toen hij dood ging vroeg Theo. En toen was Emile Ratelband aan de beurt. Je houdt meer van het publiek dan van je vrouw, zei Theo. Bovendien, geen vrouw is be stand tegen je manische gesteldheid. Jij hebt alleen je publiek no dig. En je kinderen zullen het ook wel moeilijk hebben met zo'h dominante vader. Een halfuurtje was al boeiender dan drie maanden Big Brother. Dankzij Theo. Vanavond deel 2. Bewolking met regen De rollen zijn omgedraaid. Bij ons is de warmte verdwenen: in het noordoosten van Europa, waar recentelijk de sneeuw nog door de straten stoof, is het thans zomer geworden. In de Russische stad Archangelsk aan de Witte Zee werd gistermiddag een maximumtemperatuur van 24,0 graad gemeten. Op andere plaatsen in het noorden van Rusland werd zelfs de 25 over schreden. Door de koelte van de laatste dagen (Bloemendaal mat zondag slechts 11,6 graad) is het maar zeer de vraag of de uitzonderlijke warmtegolf, waar we eerder deze maand mee te maken kregen, uiteindelijk in goud resulteert. Over de eerste twintig dagen van de maand bedroeg de gemiddelde tempe ratuur in De Bilt 16,4 graad. Dat is voldoende om het record van 15,6 graad uit 1992 te overtref fen maar dan moet de laatste decade van de maand (21-31 mei) wel op tenminste 14,3 graad uitkomen en dat lijkt een twijfelachtige zaak te gaan wor den. Morgen komt een kou front op visite dat door de vor ming van een storing ten zuid oosten van Engeland gaat sle pen. Het gevolg is dat het nage noeg het grootste deel van de Acteur John Gielgud overleden Het liefst, zei hij ooit, zou hij, een mooie rol vertolkend, sterven op het toneel. Dat mocht er niet van komen. Op 96-jarige leeftijd heeft de Britse acteur Sir John Gielgud zondag in zijn landhuis ten noordwesten van Londen, de geest gegeven. In de vele reacties die gisteren in Groot-Brittannië op zijn overlijden werden gegeven, res oneerde een constante: ieder een roemt Sir John Gielgud als een van de allergrootste Britse acteurs van de vorige eeuw, zo niet de allergrootste. Er is geen belangrijke mannelij ke Shakespeare-rol of Gielgud heeft hem op indrukwekkende wijze gespeeld. Met zijn vriend, wijlen Sir Lawrence Olivier en met Sir Ralph Richardson do mineerde hij tientallen jaren de Londense theaters. Zijn vertol king van Hamlet, eindjaren veertig staat in de theateranalen nog geboekstaafd als de indruk wekkendste in het moderne theater. Niet voor niets is er in het Londense theaterdistrict een podium naar hem ge noemd. Het Globe Theatre aan Shaftesbury Avenue heet sinds 1994 Gielgud Theatre. Arthur John Gielgud werd in 1904 in Londen geboren. Na een opleiding aan de Royal Academy for Dramatic Arts de buteerde hij op 17-jarige leeftijd met één regel tekst in het to neelstuk Henry Vin het be roemde Londense theater Old Vic. Razendsnel ontwikkelde de jonge speler zich op het toneel tot een fabelachtig Shakespe- are-acteur. Maar Gielgud was niet een een kennig toneelacteur. Al in 1924 speelde hij in zijn eerste filmrol in de stomme film Who is the Man, en gedurende de rest van zijn leven werkte hij in zowel grote als kleine, maar vrijwel al tijd markante en imponerende rollen mee aan zo'n 130 films en televisieseries. Zodoende is hij bekend gewor den bij een groot publiek. Is het niet bij naam, dan toch zeker vanwege zijn uit duizenden herkenbare, aristocratische en op en top Engelse verschijning. Wie Gielgud ooit als butler heeft zien spelen, kan zich am per nog een andere persoon bij die functie voorstellen. Zijn rol als butler in de komedie Arthur, bezorgde hem in 1981 ook een Oscar voor de beste mannelijke bijrol. Eerder, in 1964 ging die onderscheiding net aan hem voorbij. Hij was er toen voor genomineerd in zijn rol als de Franse koning Lode- wijk VII in de film Becket. Hoofdrollen speelde Gielgud onder meer in Hitchcocks' Se cret Agent uit 1936 en in ver schillende verfilmingen van klassieke drama's. Daarnaast viel hij op in hits als onder an dere The Elephant Man en Ghandi. De beste herinneringen be waarde hijzelf aan zijn rollen in Providence (in 1977, ook met Dirk Bogarde), de onvolprezen televisieserie Brideshead Revisi ted, en aan Peter Greenaways' Prospero's Books, waarin Giel gud, nooit te beroerd om bui ten geijkte paden te treden, in 1991 op 87-jarige leeftijd geheel uit de kleren ging. Kritiek daar op haalde deed hij schouderop halend af met: „Het werd een beetje koud, maar de naakheid zelf leek mij niet zo verrassend. Ik dacht niet dat het aanstoot gevend was." Hoog in de bol heeft hij het nooit gekregen. Hij weigerde als 'grand old man' van het theater behandeld te worden en ver bood de viering van zijn 90-ste verjaardag toen hij hoorde van plannen om daar een hoop drukte van te maken. Kieskeu rig bij de keus van filmrollen was hij evenmin, getuige bij voorbeeld zijn medewerking aan de actiefilm First Knight uit 1995, met Richard Gere en Sean Connery. Gielgud wist van g.een ophou den, zij het dat hij zich de laat ste jaren tot kleine rolletjes be perkte. Twee jaar geleden speelde hij nog Paus Paulus IV, in Elizabeth (waarvoor Kate Blanchett een Oscar kreeg) en vorig jaar was hij nog te zien in de televisieserie Merlin. Begin dit jaar hield Gielgud er rekening mee nog ergens een rolletje mee te pikken. Maar een maand geleden ging het opeens niet meer. 'Algehele ou derdom' was er de reden van dat het razendsnel bergafwaarts ging en dat hij verzorgd moest worden door zijn vriend, waar mee hij al een jaar of dertig sa menwoonde. harm harkema Gielgud in kostuum vo< Romeo en Julia. foto reuters Gielgud in zijn jonge jaren als Hamlet. Het is aan de koelkast te dan ken dat steeds minder mensen maagkanker krijgen. Sinds de introductie van de koelkast in de jaren zestig hoeven mensen hun voedsel niet meer in te ma ken met zout en eten ze meer verse groenten en fruit. Door deze veranderde eetgewoonte is het aantal gevallen van maag kanker in de jaren tachtig en negentig gedaald. Dat is een van de conclusies van de nieuwste rapportage van de Nederlandse Kankerregistra- tie. Het risico op het krijgen van maagkanker daalde in Neder land tussen 1989 en 1996 met maar liefst 25 procent. Het aan tal nieuwe gevallen van maag kanker daalde in die periode met 14 procent. De daling is volgens het Integraal Kanker centrum Noord-Nederland te danken aan de veranderde voe dingsgewoonten. Daardoor lo pen mensen minder kans om de bacterie die maagkanker veroorzaakt op te lopen. Momenteel krijgen per jaar on geveer tweeduizend Nederlan ders maagkanker, dertienhon derd mannen en 750 vrouwen. Ongeveer een op de zestig mannen krijgt ooit maagkanker en een op de 110 vrouwen. Per jaar sterven 1700 mensen aan maagkanker. In absolute zin blijft het aantal Nederlandèrs dat een vorm van kanker krijgt stijgen. Kanker van de slokdarm, huid en zaad bal komen meer voor. Dik- kedarmkanker stijgt vooral bij mannen. Ook borst-, long- en prostaatkanker komen steeds meer voor. Dat komt vooral door betere opsporingsmetho den van deze kankersoorten. Het Integraal Kankercentrum Noord-Nederland heeft bere kend dat ongeveer een op de drie Nederlanders in de loop van zijn of haar leven een vorm van kanker krijgt. Verreweg de meeste mensen krijgen kanker als ze ouder zijn dan zestig jaar. Van de nieuwe patiënten is een derde zelfs ouder dan 75 jaar. De top rijf van nieuwe kanker gevallen per jaar is: 1. borstkan ker (10.000 per jaar); 2. long kanker (8800 per jaar); 3. darm kanker (8350 per jaar); 4. pros taatkanker (6500 per jaar); en 5. huidkanker (5200 per jaar, in clusief kwaadaardige moeder vlekken). De kans dat patiënten binnen vijfjaar aan de ziekte overlijden is het grootst bij longkanker (90 procent), lymfklierkanker (85 procent), baarmoederhalskan ker (60 procent), darmkanker (50 procent) en kanker van hoofd/hals (50 procent). gea meulema ders: de ongelofelijke voortgang van de computerani matie. Steven Spielberg was de eerste die digitale di tto's maakte, in Jurassic Park', in '93. In die peperdu re film zal alles bij elkaar een minuut of twintig digi tale dino gezeten hebben. Meer kon er voor dat geld nog niet af 'Toy Story', uit '96, was de eerste film waar dlles, ook achtergronden, uit de computer kwam. Tegenwoordig lukt het de BBC om zes maal een halfuur ditto's te animeren voor minder dan de prijs waarvoor Spielberg ze slechts twintig minuten uit het graf kon halen. Inmiddels werkt zelfs een allerminst steenrijke vriend van mij met exact hetzelfde computer-pro gramma (Maya) als de makers van de Engelse ditto- -documentaire. Vriend Jan knutselt aan een virtueel operadecor, waarvan hij de hele technische uitvoe ring plus de belichting alvast een kwartier lang aan opdrachtgevers wil laten zien. De animatie-revolutie heeft dus ook de Nederlandse operawereld bereikt, en het resultaat is prachtig. En er is niet alleen een vir tueel decor, er is ook al een virtueel orkest. Opera componist Jacob volgt, op afstand via hel internet, de ontivikkelingen van het decor op de voet en stuurt re gelmatig nieuwe nootjes op. Die nootjes klinken alsof een klassiek orkest ze speelt, al komen in werkelijk heid alle violen uit een Japans toverdoosje. Het ver schil kan ik niet meer horen. En nu ben ik niet bui tengewoon dol op opera, een beetje de dinosaurus onder de kunsten als u het mij vraagt, maar wat ik via Jan's computer hoorde en zag deed mij smelten. Een onaards decor in een onaards perfecte belichting voert een ritmische dans uit. Planken in de vloer ko men omhoog en worden een schaduwrijk bos van stammen, De wanden vouwen zich tot een huisje. Nu eens zien we het decor van af de hoogste plaatsen in de zaal rechts, dan vanaf de eerste rij, onze blik gaat rond alsof we lijdens de voorstelling voortdu rend van plaats mogen wisselen. En het betoverend- ste is: er is geen zingend mens te zien. Het decor zelf geeft een voorstelling, begeleid door aangename ope- ra-muziek. Dat alles staat straks op CD-rom, een kwartier lang, en is bedoeld als voorproef om opera- -producenten zo ver te krijgen dit werk op de échte planken te zetten. Ik zou het doodzonde vinden. De ze opera moet een uur computer-animatie worden, van een dansend leeg decor. De premiere moet plaatsvinden op het Internet, door heel Europa. Wie de CD koopt, later, krijgt tevens een beeldverslag van een spook-theater-voorstellingzoals die alleen in cy berspace kan worden gegeven. Uniek! Nieuw! Neder land. Bits&Gidsland! Als ik WVC was zou ik het wel weten, Geef mijn vrienden meergeld, snel! MENSELIJ] BILL GATES, oprichter en topman van softwaregi gant Micro soft, mag zich niet alleen de rijkste man ter wereld noemen, bin nenkort krijgt hij ook de titel eredoctor aangemeten. De Rikkyo-u, teit van Tokyo heeft beslol hem een eredoctoraat ind teswetenschappen te verlj De Japanse universiteit is] haar besluit gekomen onu tes niet alleen een bijdrag geleverd aan de hedenda; computertechnieken, ma; veel geld uit zijn eigen mi beschikbaar heeft gesteld verbetering van het onden aldus een woordvoerder.) die zijn opleiding op de Hi universiteit niet afrondde, de titel in juni in ontvang? MARK REYNOLDS HUGH oprichter van het afslank- voed i ngsprod uctenconcei balife, is op 44-jarige li overleden. Hij werd vol(_ politie zondag dood aange in zijn woning in Malibun fornia. De politie heeft vm nog geen aanwijzingen da een misdrijf in het spel is, autopsie moet uitwijzenn precieze doodsoorzaak is; weest. Herbalife, in 1980 Hughes opgericht, verkoc* 44 landen producten voor wichtsbeheersing, person verzorging en voeding. Vo de website van de ondern werd Hughes tot de opric! van het bedrijf geinspiree doordat zijn moeder aam overdosis voorgeschreven pillen overleed toen hij II De oudste man ter wereld 110-JARIGE Amerikaan B min Harrison Holcomb. D; het Guinness Book of Reo: gemeld. Holcomb, op 3 ju 1889 geboren in Robinsu staat Kansas, woont in eei zorgingshuis in Carnegiei staat Oklahoma. Daar kon drie van zijn vijf kinderenl onregelmatig opzoeken: c jarige Lucille, de 84-jarigi na en de 80-jarige John. I jongere 110-jarige Pales! hammed Hugarit uit hetd Bir-el-Maksur op de Westi Jordaanoever heeft het ge van zijn hoge leeftijd ontl I niet werken, niet roken en olie drinken. Hugarit zeiti genheid van zijn verjaard; mijn hele leven heb ik nq dag gewerkt, Ik rook nieti1 drink iedere dag een kopji' olie en een glas melk met theelepel honing." Macedonië y^p toont zich een slecht verliezer van het Eu rovisie SONGFESTIVAL 2000 d; mei in Stockholm plaats1/1 Het land had alle hoop gee op de jonge meidengroep1 Meer dan een magere vijf ij plaats in de eindnotering echter niet in. Delegatie!; Petar Georgievski maakt dien een hoop stampij. H heilig van overtuigd datd zending van Macedonië mogelijke manieren isteg werkt. Volgens Georgievst tijdens de finale in Stockt muziekband van het Mac; sche liedje nauwelijks ho $j Daarnaast zouden de telel nen in Zweden en Duitsla het liedje uit Macedonië| ei keerd zijn geweest zodat; sen in die landen geen ste den uitbrengen op XXL. gatieleider foetert ook c winnende liedje uit DeneL, ken. Hij noemde de Olsen thers 'goedkope vrachtwa stuurders die niks van mult weten'. De drie dagen oude LEO C.jlfcl BLAIR, zoon van de Britse premier, kan het voorlopig p§Li wel vergeten PP om onder een voor de hand >- liggende do meinnaam zijn eigen wet (laten) bouwen. Internets kers waren er dit weekeio de kippen bij om adresse leoblair.com en babyleo. registreren. Iedere intern bruiker kan tegen een gei vergoeding een domeinn 'I het internet laten reserve n< het verleden hebben som vooruitdenkende geestenle achtige sommen opgestri door de naam weer aan 6st 'rechtmatige' eigenaard^ verkopen. De eigenaren* domeinen van baby-BlakVJ den eveneens commerci; tieven te hebben. De eig«C( van babyleo.com bijvoort fd hoopt via dit adres mensi;c zijn onroerendgoedbedrij01 ken. Uv al Gielgud was vooral bekend om zijn Shakespeare-rollen. Hier speelt hij in de BBC-serie Richard III. foto reuters dag bewolkt zal zijn met perio den met regen. Bewolking en regen houden het kwik op een laag niveau. Waarschijnlijk wordt het niet veel warmer dan een graad of 15. De wind waait uit het zuidwesten en is matig, in het kustgebied aanvankelijk nog krachtig van sterkte. Ook op donderdag kan het aanvan kelijk nog regenen en later ont staan enkele buien. Op vrijdag wordt het onder invloed van een hogedrukgebied boven Frankrijk tijdelijk wat beter maar in het weekeinde krij gen we opnieuw te maken met regen. Nieuwe oce aanstoringen trekken na melijk naar het Noord zeegebied. Gis teren was het tijdens de ochtend nog bewolkt met op enkele plaat sen een bui. In de middag werd het zonnig en steeg de temperatuur bij Bloemendaal tot 16,6 en in Nieuw-Vennep tot 15,9 graad. Virtuele opera Die dinosaurussen gezien? Het is al even geleden, maar de BBC en later de NCRV zonden een nep-natuur-documentaire uit. Beeldje voor beeldje was die prehistorische fraude met de computer in elkaar gezet, en het briljan te was: de slordigheden waren meegeno men. In normale natuurdocumentaires zitten ook altijd slordigheden: de came ra is regelmatig iets te laat, het beest loopt weg uit het kader, en de ca mera moet meebewegen. Voor wie alle beelden zelf sa menstelt, is het een kleine moeite om een namaak-Tyran- nosaurus strak in het beeld te houden, en die verleiding is na tuurlijk groot. Eindelijk eens een dier dat zichlaat regisseren! Maar ergens bij de BBC heeft een genie dat allemaal voorzien, en liet uitzoeken hoeveel camerastuipjes er in een gewone natuurdocumentaire zitten, en heeft vervolgens ongeveer dat aantal fouten in de documentaire laten inbrengen. De virtuele dinosaurussen van de BBC demonstreren overigens nog iets an- jan visser jr JUSTUS VAN OEL

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2