Leidsch Dagblad Israëlische leger verlaat Libanon halsoverkop HEMELVAARTSDAG lp: TÉ Brand verwoest centrum bungalowpark Zeewolde KNVB wil zaterdag- en zondagclubs bij elkaar Deel van historische fundamenten Rijnsburgerpoort per abuis gesloopt open van 10 tot 17 uur xtraatje voor de fans verkopen GZEEEd Klashorst uit Senegal ontsnapt 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD I OPGERICHT 1 MAART 1860 li 'Wie een hond wil, gaat bij voorkeur naar het dierenasiel' 14 Gratis papieren rijksdaalders m zijn een hit op Lissese markt 15 Touwfabriek Verto terug in Leiderdorpse Oudheidkamer f sisverzekering ii» tn ziektekosten l(jv een moet tegen dezelfde enè ie een verplichte basis- itgr kering tegen ziektekos- 5pgi ifsluiten. Het basispakket ithi "g1 het ziekenfonds, par ee, ere verzekeringen en an, enarenverzekeringen. ihet basispakket kan de ijj li unent zelf kiezen waar hij zich aanvullend wil je keren. Dat is de kern van nncept-advies van de So- Economische Raad. a3 ker: Contract ir opvolger F16 16 Huize Driehof in Hazerswoude telt sinds gisteren drie eeuwelingen 17 Schouwburg 2000 - 2001: programma vol contrasten Henk de Cler wil eerst herstellen en dan pas aan UVS denken lint Strike Fighter, groot al is hebber om de F16 op te chij ii als gevechtsvliegtuig, ?r|a Stork-dochters Fokker rop al Products en Fokker El be, togelijk ruim een miljard ne n opleveren. Het bedrijf een contract gesloten too ockheed Martin. Volgend it, «slist de Amerikaanse re- wie de JSF mag bou- Lockheed of Boeing. ekt ij* ivoedsel terugtocht q ]a toducten van Unilever in ia, pa zullen steeds minder __K iseh gemanipuleerde in- enten bevatten. Volgens eha oncern is er bij een deel eljple consumenten bezwaar 'genvoedsel'. Dat speelt I in Engeland, Duitsland istenrijk. Ook in Neder- zal genvoeding langzaam rijnen. - iker meedoen q vredesmissies' Nederlandse vertegen- diger bij de Verenigde i, Van Walsum, vindt dat U land vaker kan deelne- aan vredesoperaties, met in Afrika. Volgens hem bet erop dat Nederland kkenheid bij vredesmis- ooral wil voorkomen. Een groot deel van bungalowpark De Eemhof bij Zeewolde is de afgelopen nacht in de as gelegd. FOTO CPD TON KASTERMANS ZEEWOLDE GPD Een grote brand heeft de afge lopen nacht een deel van bun galowpark De Eemhof bij Zee wolde verwoest. Het vuur woedde in het overdekte win kelcentrum, enkele restaurants, het tropisch zwembad en de bowlinghal. De schade loopt in de tientallen miljoenen gul dens. Op het moment van de brand waren zo'n 2.500 bezoe kers aanwezig, van wie er acht honderd zijn geëvacueerd. Er raakte niemand gewond. De honderden huurders van de recreatiewoningen werden tijdelijk opgevangen in een op het terrein gelegen sporthal. Burgemeester Viezee van Zee wolde verklaarde het bunga lowpark tot ver in de ochtend tot verboden gebied uit vrees voor asbestbesmetting. Viezee spreekt overigens van een won der dat het bij materiële schade is gebleven. ,,De situatie is goed onder controle, zeker gezien de ervaringen in Enschede." Hij doelde daarmee op de moge lijkheid van explosies van de ondergrondse chloorcontainer le strijd om atrese stad in ^0I len van Ethiopië en Eri lebben vanochtend hevig geleverd om de stad ibessa in het westen van a. Ethiopië wil nog altijd I jeen bestand weten, nu uurland lijkt te bezwijken het offensief. De ge- en deden zich vandaag 1 voor aan het centrale van de bijna duizend ki- ler lange grens tussen Hlanden. ^DAAG 20 PAGINA'S iland iland 'ren Kunst /vei *nie - Plan is alternatief voor Topliga gesproken. Die kwamen toch wel verrassend met de medede ling dat het zo niet verder kon. Dat de drie hoofdklassen op za terdag en de drie op zondag de dood in de pot waren. Wij den ken nu aan een mix." Het is nog niet zeker of er één, twee of drie nieuwe hoofd klassen komen. Volgens Lester- huis blijft de nieuwe klasse 'los van het betaalde voetbal." De KNVB heeft verder beslo ten om af te zien van het legaal maken van betalingen aan amateurspelers. De Belasting dienst zou de clubs dan gaan controleren. Het plan is vrijwel unaniem afgewezen door de clubs, die volgens Lesterhuis liever 'stiekem' willen blijven betalen. Eind dit jaar komt het sectie- bestuur met een nieuw plan: de KNVB gaat controleren wat zij kan. „En de rest laten we over aan de Belastingdienst." Pagina 19: 'Dit is een opstap naar een Topklasse' Hezbollah oppermachtig in ontruimd gebied De KNVB wil de topclubs uit het zaterdag- en zondagama- teurvoetbal samen laten spelen in waarschijnlijk drie hoofd klassen. De speeldag wordt za terdag, maar clubs uit de zon- dagtak kunnen op zondag te gen elkaar voetballen. De KNVB hoopt de nieuwe indeling me dio 2001 in te voeren. Dat zegt Hans Lesterhuis, voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB. De samenvoeging van zater dag- en zondagclubs is het nieuwste alternatief voor de Topklasse, een divisie tussen de eerstedivisie en de hoogste amateurafdeling. De voetbal bond trok dat plan in toen bleek dat er veel weerstand te gen bestond. De topamateur- clubs uit de Bollenstreek zijn over het algemeen enthousiast over het nieuwste voorstel. Lesterhuis: „Wij hebben met vertegenwoordigers van zater dag- en zondag-amateurclubs De terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon is in volle gang, zij het niet zo ordelijk als Israël graag had gezien. Gedwongen door de jongste acties van de shiiti- sche verzetsbeweging Hezbollah trekken sinds gister avond lange militaire konvooien de grens over, terug naar bases in Israël. Verwacht wordt dat over enkele da gen alle Israëlische militairen Libanon hebben verlaten. werkelijkheid' in Zuid-Libanon, waardoor het niet langer moge lijk is Veiligheidsraadresolutie over terugtrekking volgens de letter uit te voeren. De Verenig de Naties en het Libanese leger spelen geen enkele rol. Het Zuid-Libanese Leger (SLA), de onder Israëls hoede opererende militie, is de totale TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT 'Een Dag van Vernedering' staat vandaag in grote letters op de voorpagina van Yediot Acharo- not, Israëls meest gelezen dag blad. Het Israëlische kabinet concludeerde gisteravond dat er sprake is van 'een nieuwe instorting nabij. Het shiitische SLA-bataljon heeft zich overge geven aan de Hezbollah. De mi litieleden zijn overgedragen aan het officiële Libanese leger en afgevoerd naar Beiroet. Aan de grens met Israël melden zich steeds meer leden van de chris telijke en druzische SLA-batal- jons en hun familieleden. Ze vragen asiel in Israël. Intussen lijkt voor de Israëli sche premier Barak een nacht merrie-scenario werkelijkheid te worden. De radicaal-islamiti sche Hezbollah bevindt zich nu in dorpen pal aan de grens, zonder dat de VN-troepen of het geregelde Libanese leger LEIDEN ONNO HAVERMANS apie if en Samenleving ek van de Dag Een deel van de fundering van een oude Leidse stadspoort is per abuis gesloopt. Bij de werk zaamheden aan de Rijnsburger- brug haalden werknemers van een aannemingsbedrijf afgelo- pen vrijdag twee forse brok- Prima gelegenheid om te komen genieten van alle woon- stukken naar boven, voordat de dienst Monumentenzorg van ideeën op hèt Meubelplein van Nederland. In een gezellige de gemeente ingreep. De bouwvakkers hadden niet in de sfeer met attracties voor jong en oud! U vindt ons pal gate" daf. ze °P de fundering van de Rijnsburgerpoort waren aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag §estmtL 1°"^?* de stenen wal hoger bleek te liggen dan ver- rea ns( sieprogramma s s/Strips vai overzicht t dl Leiderdorp. Meer in formatie: 071-5416585. - landig als u mee wilt zingen. Gratis oranje spandoek met het Wilhelmus erop, bij Nutella hazelnootpasta. nutellcr Wilhelmus WIBteimua van Nassouwo ben Ik. van Duitsan Woed, dan vaderland getrouwe blijf Ik tol In de don Koning van Hts pan j® hob Ik altijd gotord tra utella hazelnootpasta r\ qq it 400 gram C.ÏÖT) MEUBELPLEIN LEIDERDORP Franse rechter tikt Yahoo op de vingers Een Franse rechter heeft Yahoo gisteren verboden nazi-artike len via internet te verkopen. Omdat het gezag van de recht bank niet verder reikt dan de Franse landsgrenzen, moet Yahoo bepaalde veilingpagina's van yahoo.com ontoegankelijk maken vanuit Frankrijk. Het in- ternetportaal moet op 24 juli aan de rechter uitleggen welke maatregelen zijn of worden ge nomen. De uitspraak stelt de Interna tionale Liga tegen Racisme en Anti-Semitisme in het gelijk. Volgens de organisatie worden via Yahoo-webpagina's honder den nazi-artikelen aangeboden, waaronder films, hakenkruisen, uniformen, foto's en medailles. wacht. „Ze waren bezig met het leg gen van een leiding", legt B. Rijsbergen uit. Hij is waarne mend hoofd Monumentenzorg en ging meteen zelf een kijkje nemen bij de brug in aanbouw. „Gelukkig waren we er snel bij. Het grootste deel van de oor spronkelijke fundering ligt er nog en de afspraak is dat dat ook zo blijft. Dat is van belang om het verhaal van de stad goed te kunnen vertellen aan de volgende generaties. Het is een onderdeel van de geschiedenis van Leiden." Volgens Rijsbergen zijn de twee opgerakelde brokstukken elk zo'n twee kubieke meter groot. „Die fundering is fors, want een stadspoort was een enorm bouwwerk. De Rijnsbur gerpoort is in de negentiende eeuw afgebroken,net als vijf andere poorten. We hadden er acht in Leiden, waarvan alleen de Morspoort en de Zijlpoort nog overeind staan. Die ande ren poorten moesten wijken voor het drukkere verkeer in de stad. Vooral voor de paarden tram, maar ook steeds meer karren, moest ruimte worden De gemeente is niet van plan gerpoort. verhaal te halen bij de aanne mer. Die kan er niets aan doen, meent Rijsbergen. „Bij het rui men van het asfalt bleek dat de fundering hoger lag dan we hadden verwacht. Er is nu afge sproken om een andere asfalt- constructie aan te brengen, die niet zo diep gaat." Wie zich daarop heeft verke- FOTO HENK BOUWMAN ken, is onduidelijk. „Bij werk zaamheden in de jaren tachtig zijn de gegevens goed gedocu menteerd. We weten dus waar de fundering ligt. We denken nu na over een manier om de herinnering levend te houden. Door verkleuring van het asfalt of een maquette bij de brug bij voorbeeld." NR. 42318 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 bij het zwembad en een vat met zwavelzuur dat bij het winkel centrum was opgeslagen. De geëvacueerden klaagden vannacht over een slechte uit voering van het rampenplan. Sommigen hebben bijna twee uur op het onverlichte terrein rondgedoold, op zoek naar de sportzaal waar de opvang plaatsvond. Een woordvoerder van Center Pares Nederland, ei genaar van het recreatiepark, wilde vanmorgen geen com mentaar geven op deze kritiek. „We zullen de evacuatie nader bespreken." Een bewaker ontdekte het vuur rond half twee vannacht in één van de restaurants. Hij riep de hulp in van drie hove niers die 's nachts de nabijgele gen vijver onderhouden. Zij konden echter niets meer uit richten. De gealarmeerde brandweer moest zich rond twee uur al terugtrekken omdat de vlammen te snel om zich heen grepen. Daarop werd as sistentie ingeroepen van omlig gende korpsen uit Almere, Lely stad, Harderwijk en Bunscho- HET WOORD IS AAN Voltaire Succes is altijd een kind van durf geweest. het machtsvacuüm hebben ge vuld. Israël had er niet op gere kend dat de Hezbollah zo snel zou optreden. Sleutel tot het succes was de oproep aan dui zenden shiitische Zuid-Libane se vluchtelingen om terug te keren naar hun dorpen. Vanochtend was al meer dan een derde van de Israëlische bezettingszone in Libanon in handen van de Hezbollah en de eveneens shütische Amal. De moslims gebruiken geen ge weld. De bevolking van Noord- Israël vluchtte gisteren massaal. HAARLEM/AMSTERDAM JOHN OOMKES/ANP De Amsterdamse kunstschilder Peter Klashorst en zijn zaak waarnemer Gert Meijerink zijn uit Senegal ontsnapt. De kunst schilder, die eind april in de Se negalese hoofdstad Dakar werd gearresteerd omdat hij naakt modellen gebruikte voor zijn schilderijen, kwam vanochtend vroeg samen met de directeur van het Amsterdamse Instituut voor Schilderkunst op Schiphol aan. Klashorst en Meijerink zijn volgens woordvoerster Carolien Herweijer van Gallery Donker sloot gesloopt en kapot' na de vlucht uit Senegal. Vanmiddag zouden ze tijdens een perscon ferentie details verstrekken over de, vanuit Nederland geleide operatie. De fondsen waarover de galerie - onder meer de vijf tig mille die een benefietveiling in Donkersloot opleverde - de beschikking had, zijn ingezet om een sluiproute via het na burige Gambia op te zetten. Klashorst en Meijerink vluchtten vorige week zonder paspoort uit Dakar. Vanuit de Gambiaanse hoofdstad Banjul konden ze na lang wachten een rechtstreekse vlucht naar Ne derland pakken. Beiden ge bruikten de namen Koper en Gerritsen om de douane te mis leiden. „Er is flink geld betaald op allerlei niveaus om ze het land uit te krijgen", zegt Her weijer. „Rechters en mensen die het voor het zeggen hebben in de gevangeniswereld hebben ons tienduizenden guldens ge kost." De Haarlemse ouders van de schilder reageren opgelucht. 1 - bewöfkt enr regenachtige .J *716° *71 7° 10717° nïrtsSg 60% 40% 60% SSKSSf 20% 30% 20% Stil protest tegen Akihito DEN HAAG GPD Keizer Akihito en keizerin Mi- chiko van Japan zijn vanmor gen aangekomen op Schiphol. Het keizerlijk paar heeft daarna bij het nationaal monument op de Dam een krans gelegd. Aki hito zal geen krans leggen bij het Indisch Monument in Den I laag. Japanse diplomaten heb ben de afgelopen weken voor zichtig geïnformeerd naar de mogelijkheid om er een krans te leggen, maar dat is van Ne derlandse kant sterk afgeraden. Zo'n actie zou te gevoelig liggen bij de achterban van oorlogs slachtoffers uit Nederlands-In- dië. De Japanse keizer blijft tot vrijdag in Nederland en bezoekt donderdag ook Leiden. Organisaties van Indische Nederlanders en slachtoffers van de Japanse bezetting in de Tweede Wereldoorlog grijpen het staatsbezoek van keizer Aki hito aan voor een stil protest op zes plaatsen. Slachtoffers van de Japanse agressie vinden de eerdere excuses van de keizer niet genoeg: er moet financiële compensatie komen voor het in de oorlog ondergane leed. Daarom zullen ze het keizerlijk paar tijdens het staatsbezoek op de voet volgen. „Alle demonstraties dienen waardig te verlopen", zegt me vrouw Movig van de werkgroep Z-0 Azië. „Het is niet de bedoe ling dat met eieren en tomaten naar de keizer wordt gegooid." Ja, ik wil een abonnement op heft Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) i I Bank/giro nr: Handtekening j Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: i i 071'5128 030 o, abonnert ww.leldschdagblad.nl I i i ii i nu in i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1