'Verrassen, prikkelen en uitdagen' Hopen op een juweeltje Aanstekelijk spel in doldwaze komedie Cultuur Kunst Ontbrekende dagboekbladen Anne Frank naar Nederland Reserveren Kayak: rentree op hoog niveau Nominaties Nietvelt, Stheins en Bulthuis unstenaars in atelier Rembrandt tM Het oorspronkelijke atelier van Rembrandt in het enwoordige Rembrandthuis in Amsterdam wordt voor het st sinds 1658 weer in gebruik genomen door kunstenaars. In jachting van de definitieve inrichting van de werkplaats eind jaar, gaan enkele bekende Nederlandse kunstenaars er om beurt aan de slag. Aat Veldhoen is de eerste die vanaf 25 mei id i maand lang in de voetsporen van de zeventiende eeuwse D» ester mag treden. Voor Veldhoen is Rembrandt een 'buiten- isti [ds wezen' die hij in hoge mate bewondert en hem inspireert, heeft hij verklaard. Veldhoen zal schilderijen en etsen ma- voornamelijk portretten. Zijn modellen hoopt hij uit het nv bliek te halen, aldus het Rembrandthuis. Bezoekers kunnen verschillende stadia van het werk op de voet worden volgen, tra Idhoen zal tot eind juni op maandag, woensdag, vrijdag en e erdag in het atelier werkzaam zijn. Henk Helmantel wordt eld ivan zijn opvolgers. erghpop Festival breidt uit iDWUKHet Noordwijkse Berghpop Festival wordt dit jaar ;ebreid met een derde podium. Óp dit podium zijn zaterdag juni optredens te zien van Johan en de Moos en Subspace en mty-koor Voor de mast. Cowboy Billie Boem geeft een kin voorstelling. Verder spelen 's middags op het buitenpodium bands Casual, Backdoor Sneakers en The Mashed Patatoes. t feest gaat 's avonds in de feesttent door met optredens van Roy and the One Night Band, Slight Return en PRO. De En- 'Sf se band The Whisky Priests sluit Berghpop af. Het festival in 'e,r gcentrum Willem van de Bergh aan de Zwarteweg 20 in 1 ordwijk begint om 12.00 uur. /vu SUSANNE LAMMERS tiling: De avond van de zevende w Toneelvereniging 'Tot Ieders Ge- n' Spel: Gerard Bik. Ton Bam- 1 d Peter Rijnsdorp. Annemieke Tuit- t Iflie Zeilstra, Hannie de Goede e a. Kees Poelman. Gezien: 22/5, Leid se Schouwburg. ZOETERMEER De vier ontbrekende bladen uit het dagboek van Anne Frank, waarvan het bestaan pas in de zomer van 1998 be kend werd, komen binnen een jaar naar Nederland. De Nederlandse staat en C. Suijk, die twee jaar geleden ver telde dat hij de bladzijdes in bezit had, zijn het daarover eens geworden. In ruil voor de velletjes uit het dag boek ondersteunt het ministerie van Onderwijs het werk van de Amerikaan se Holocaust Education Foundation met 120.000 dollar (270.000 gulden). Ook zal de Nederlandse regering zich inzetten voor het werven van donaties voor deze instelling, die onderwijspro jecten en bijscholing van leraren over de jodenvervolging financiert. Waaruit die inzet bestaat, wilde het ministerie van Onderwijs niet zeggen. De Foun dation heeft voor haar werk 1,2 mil joen dollar nodig. De ontbrekende bladen worden bij de andere handschriften van Anne Frank gevoegd. Zij liggen nu nog bij het veilinghuis Christie's in New York. Afgesproken is dat zij daar maximaal een jaar blijven -liggen. Ook het veiling huis zal zich belangeloos namens Suijk inzetten om fondsen te werven voor de Foundation. Suijk, een vertrouweling van Anne's vader, Otto Frank, en voormalig mede directeur van de Anne Frank Stichting, zegt de fragmenten ooit van Otto Frank te hebben gekregen. Otto Frank wilde niet dat de velletjes in het dag boek terecht kwamen omdat Anne zich negatief uidiet over haar ouders. De landsadvocaat heeft onderhandeld over de terugkeer van de pagina's naar Nederland. Uitgangspunt was dat het dagboek van Anne Frank van grote cultuurhistorische waarde is en in Ne derland thuis hoort. De Nederlandse Staat heeft in 1980 uit de nalatenschap van Otto Frank de oorspronkelijke handschriften van An ne Frank gekregen. Op basis daarvan is in 1986 een wetenschappelijke uit gave vezorgd door het toenmalige Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- taüe (RIOD), nu het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD). Het copyright voor het dagb- boek berust bij het Anne Frank Fonds in Basel. Dit fonds heeft het NIOD toe stemming gegeven voor een nieuwe uitgave van het dagboek, als ook de ontbrekende delen in bezit zijn van de Staat. Leidse Schouwburg: programma vol contrasten THEATER RECENSIE ds afi zijn naam niet mooi vindt, ïem veranderen. Het geeft hoop rompslomp, maar iet niet goed regelt, krijgt meer gedoe. Dat is het ge l-I q van het lekker ouderwet- Li ijspel dat de Leidse toneel- liging Tot Ieders Genoegen 11) gisteren bracht. Veel per- ges, veel verwikkelingen en neer misverstanden, na on Jan vindt zijn naam af- ziji welijk en gebruikt wel eens aam Martin, zoals zijn va- ed leet. Maar aan 'Martin' ge nei «eerde liefdesbrieven val- t i'eer erg slecht bij zijn moe- Dus moet zijn vader een iw aring improviseren hf roor gebruikt hij de gloed- ive huisknecht, die mama ff enomen heeft om indruk laken op een bevriende eedie komt logeren. De rei necht wordt veranderd in ïthy, een goede vriend. Maar blijkt even later ook van brtij en die wordt dan weer kf iiisknecht gebombardeerd, oej ast al die identiteitsverwis- gen spelen ook - in deze nti inmiddels uitgestorven - ia< Isverwisselingen een rol. /or itandsbewuste freule valt i w 'v voor de huisknecht in vermom ming; de dochter des huizes voor de vriend in huisknecht tenue. De ontmaskering komt hard aan, toevallig precies zo als Cissy van Marxveldt het be schreef in 'Een Zomerzotheid'. Het duurt een tijdje voor het stuk echt op stoom komt. In het begin moet er nog iets teveel uitgelegd worden, en daar lijdt het tempo onder. Alie Zeilstra zet als de kakkerige mama een mooi vierkant kreng neer dat geen enkele tegenspraak duldt, maar Gerard Bik overuigt als sullige echtgenoot minder. Het komische komt pas in de voor stelling met Ton Barnhoorn en Hannie de Goede. Barnhoom speelt de plotse ling omhooggevallen huis knecht met een gekweld gezicht dat nooit uit de plooi valt. Uit de idiote situaties redt hij zich met boerenslimheid en een domme August-houding. Barn hoom scoort met zijn kluchtige quasi-schlemieligheid elke lach, zeker als hij ook nog eens de avances van de gedistingeerde freule over zich heen krijgt. De Goede speelt die onsypathieke freule mooi karikaturaal en tot in de finesses. Van haar neiging tot het verfransen van de voor namen, tot haar gave van op handige momenten elegant flauwvallen. Hun spel werkt aanstekelijk en daardoor wordt 'De avond van de zevende juli' een doldwaze komedie waar de lol van af spat. Het affiche en de omslag van het programmaboek roepen zowel herkenning als vraagtekens op. Ep zo wil directeur Bart van Mossel het ook graag zien. Enerzijds dat oude, her trouwde pluche van die Bonbonnière uit 1705 en anderzijds die haaienkop aan een touwtje die zich als een vreemde eend in de bijt nadrukkelijk op de voorgrond dringt. LEIDEN AD VAN KAAM „Het is een masker met een elastiekje", verklaart de direc teur van de Leidse Schouwburg zich nader. „Het staat voot het contrast, voor de tegenstelling. We willen het komende seizoen verrassen, prikkelen en uitda gen. De warmte versus d^t on werkelijke. Het gaat hier in dit gebouw per slot van rekening om de illusie. Dat spreekt daar uit." i Hij heeft in dat verbandinog een woord dat hij op de yoor- hand wil poneren: passie. „Contrast en passie - die dek ken voor mij de lading als ik het complete programma in ogen schouw neem. Premières, maar ook reprises. Grote namen ver sus jong talent. Vernieuwing te genover traditie. Vermaak voor de echte theaterliefhebber, maar ook voorstellingen! voor het hele gezin. Misschien zit dit alles nog wel het beste opgeslo ten in de openingsvoorstelling van 26 september. Het is Fla menco Directo van het Nuevo Ballet Espanol. Pure passie. Een wervelwind die voorbij vliegt. Flamengo in de traditionele zin, maar dan wél met trekje^ van deze moderne tijd. Dat op zich is alweer een contrast." Het programma voor het nieuwe seizoen is het tweede van Bart van Mossel die inmid dels anderhalf jaar de scepter geldt ook voor Sanne Wallis de Vries, dat geweldige talent. Har- rie Jekkers is terug en Tineke Schouten, twee geweldige thea termensen. En niet te vergeten Liesbeth List in die schitterende Piaf-vertolking. Wat een emo tie. Maar ook ISH, het skate- dance-gebeuren is en blijft een aanrader." Dat laatste is duidelijk geënt op de jeugd. Een stokpaardje van de directeur. Want het pro gramma voor het komende sei zoen voorziet in wel zo'n 20 voorstellingen met de toevoe ging vanaf 4, 5, 6, 7 of pakweg 14 jaar. „Klopt", zegt hij. „Je moet vooruitkijken. Een nieuw publiek voor straks aanboren. Let wat dat aangaat ook op Boyband, een popmusical met Johnny Kraaykamp jr en soap sterren uit Goudkust en GTST. Dat wordt een hit. Met een pu bliek dat misschien voor het eerst in de Schouwburg komt. Mooi toch. Misschien vinden ze het wel zo leuk dat ze nog eens komen." zwaait in het oudste nog be staande theater van Nederland. Van een echte rode draad, van een bepaalde thematische aan pak wil hij ook dit keer niet we ten. Net als vorig jaar presen teert hij zijn hooggeëerde pu bliek een zo breed mogelijk programma. Voor elk wat wils en voor alle leeftijden. Waarin, wat hem betreft, vooral die begrippen telkens weer doorklinken. „Laat dat dan maar mijn lijn zijn", zegt hij daarover. En dat hij in in die brede opzet in een aantal geval len 'op zeker' gaat, geeft hij rui terlijk toe. „Tuurlijk ben ik blij dat Youp van 't Hek hier drie avonden staat. En dat Acda De Munnik in Leiden twee try outs doen. Ik verkoop graag kaartjes, ja. Daar is toch zeker niks mee?" Van 't Hek is er nu eens niet met zijn Oudejaarsconference, maar komt vlak nó de jaarwis seling naar de Leidse Schouw burg om in die ambiance zijn nieuwe programma De wereld draait door uit te proberen. Net geen officiële première dus al heeft Bart van Mossel er daar toch nog zes van binnen weten te halen. Van Rose, gespeeld door Henny Orri, verwacht hij enorm veel. Dat geldt evenzeer voor Diana, the musical, met Vera Mann. Comedia (Verre Vrien den), Double Density (Monte zuma's Revenge), Marijke Boon 1 'Bernhard': het gaat over een koningin, haar dochter, haar g prins-gemaal, haar minister- president en een pistool, a Volgend sei- i zoen in de I Schouwburg. FOTO I PR/DIANA BLOK (Boon zingt komkommer) en Adèle Bloemendaal (De vedette) zijn de andere vier eerstelingen voor Leiden. Zijn reprises kon digt van Mossel overigens met hetzelfde enthousiasme aan als hij dat doet met zijn premières. „Dat is logisch, toch. Dat zijn de dingen die je heel goed vond en die je graag nog een keer zou willen hebben. Wij hebben Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten nogmaals en daar ben ik hartstikke blij mee. Dat Het programma voor de Leidse Schouwburg voor het nieuwe seizoen is vanaf van daag verkrijgbaar. Het reser veren van kaarten gaat als- volgt: Abonneren - Een formulier zit ingesloten bij het sei zoensprogramma. Wie zich abonneert kan tot 31 juli in schrijven. Wie voor 5 juni het formulier invult, maakt gelij ke kans bij de loting op alle voorstellingen. Reserveren - Voor alle voor stellingen houdt de Leidse Schouwburg plaatsen vrij voor de losse verkoop. Deze verkoop start op 2 septem ber voor vrijwel alle voorstel lingen. Kassatijden in sei zoensprogramma. Leidse Amateur Fotografen Vereniging exposeert in Hooglandse kerk Leiden en de regio bestaat grote belangstelling »r de amateuristische kunstbeoefening. 'Heilig ïr' volgt stad- en regiogenoten die musiceren, gen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op an- e wijze of op andere wijze actief zijn. Vandaag: de Leidse Amateur Fotografen Vereniging. perfecte plek veroveren, laar begint het mee. Met zicht op de muzikant, de ie lichtval en de correcte Vinger bij de knop en iten op de beslissende se- le. Voortdurend op scherp fdrukken, twee, drie fo- letjes vol. Café uit, achter- door de klanken van de 'eek, en vol verwachting huis, camera over de luder. Op naar het warm- schijnsel van de donkere ler. Ingespannen turen de witte vellen, die lang- foto's veranderen. Ho op het juweeltje, de nieu- iwinst voor de persoon collectie platen, it igraferen is meer dan het L< ukken van een knop. En camera is, mits op de juiste SCI lier gebruikt, meer dan een araat dat de werkelijkheid o,a legatief vastlegt. Bij de n"d se Amateur Fotografen miging kunnen ze daarover praten. En dat doen ze dan vaak en graag. „Fotografie n manier van kijken", ver- iram van den Berg, al zo'n jaar lid en al van jongs af in de weer met de camera. o's maak je voortdurend, zonder camera. Zo leer je iwust te worden van de I )ie beelden om je heen." Zoals een jazztrompetist die de perfecte noot blaast in een schimmige kroeg tijdens de Leidse Jazzweek. Een geliefd onderwerp van de amateur-fo tografen, zo blijkt op de twee jaarlijkse overzichtstentoon stelling in de Pieterskerk. „De meeste spannende soort van fotografie", vindt Cor Smak man, al dertien jaar lid. „Hier bij zoek je echt de grenzen van je kunnen op. Mooie foto's maken onder fotografisch zeer slechte omstandigheden." Maar er is meer. De Pieterskerk vormt het toneel van een bonte fotocollectie. Tibetaanse mon niken, gekleed in warmrode gewaden, die een tropische re genbui trotseren. Grillige boomstronken in een mistig polderlandschap. Een jong, blond meisje dat eigenwijs de camera in blikt. Schaduwen op het mulle woestijnzand. Con creet naast abstract, kleur naast zwartwit, natuur naast architectuur, de Leidse Jazzweek naast het Eenakter festival: de Leidse Amateur Fo tografen Vereniging ten voeten uit. Want op een verenigings stijl zal. je de fotografen snel niet betrappen. „Gelukkig niet", vindt Smakman. „Als er iets dodelijk is voor de creativi teit, dan is dat het wel." MUZIEK RECENSIE De Leidse amateurfotografen richten hun overzichtstentoonstelling in de Pieterskerk in. Eens in de twee weken komen de 35 tot 40 leden die de ver eniging telt bijeen. Tijdens die gelegenheden gaan de laatste fotografische aanwinsten over tafel en worden aan een kriti sche inspectie onderworpen. „Maar wel op een positieve, opbouwende manierbena drukt Van den Berg. „Door on der woorden te brengen wat je nu eigenlijk mooi of niet mooi aan een foto vindt, leer je beter te kijken. De bedoeling is dat je daardoor ook zelf betere foto's gaat schieten." Een bijkomend gevolg is wel dat familie en kennissen hun vakantiekiekjes voortaan voor je verborgen houden, onder vond Smakman. „Ze vinden je al snel te kritisch. Wat natuur lijk onzin is, want het gaat er om wat je zelf de moeite waard vindt om vast te leggen. Wat je zelf een mooie foto vindt." Een andere activiteit van de vereniging is het uitschrijven van fotowedstrijden. „Maar we zijn niet competatief ingesteld, hoor", vindt Van Den Berg. Het moet wel gezellig blijven, is ook Smakman van mening. „Je hebt er met deze club meteen een hele vriendenkring bij." Een vriendenkring die open staat voor iedereen. Mannen en vrouwen, jong en oud, zo lang de passie voor de camera er maar is. En dat is wel eens anders ge weest. Ten tijde van de oprich ting, ruim 75 jaar geleden, was het nog een echt elite-clubje, dat alleen toegankelijk was voor de betere klasse. Vandaag de dag is het hooguit de be reidheid om diep in de buidel FOTO HENK BOUWMAN te tasten die mensen weer houdt van deze hobby. Want goedkoop is anders. „Maar een hobby mag best wat kosten", vindt Smalonan. „Bovendien, als ik een avond in de doka be zig ben, geef ik minder geld uit dan wanneer ik een nacht in de kroeg doorbreng." De overzichtstentoonstelling van de Leidse Amateur Foto grafen Vereniging is nog tot en met maandag 29 mei te be zichtigen in de Hooglandse Kerk aan de Nieuwstraat/Mid- delweg in Leiden. De kerk is van dinsdag tot en met zater dag van 11.00-16.00 uur en op maandag van 13.00-16.00 uur voor het publiek geopend. ROPY VAN DERPOLS' RUUD KERSTEN Concert: Kayak Gehoord: 22/5 in Paradiso, Amsterdam. Nog te horen: 2/6 De Beurs, Middenmeer; 3/7 festival Winterswijk, 21/7 Waalkade, Nijmegen, 26/10 Musis Sacrum, Arnhem; 27/10 Hedon, Zwolle; 2/11 Tivoli, Utrecht, 6/11 Oosterpoort. Groningen; 15/11 Nighttown, Rotterdam Focus, Alquin, Solution, Finch, Earth and Fire, Supersister, Kayak. Nederland kende in de jaren zeventig een keur van uitstekende vertegenwoor digers van de stroming in de pop die symfoni sche rock heet. Onder meer door toedoen van punk en new wave legde de symfonische rock het loodje, ook in Nederland. Inmiddels mag sym- forock al lang weer, maar tot een herleving van die aloude bands kwam het niet of nauwelijks. Nu, achttien jaar na de opheffing, is Kayak uit z'n as herrezen. Vijf heren op leeftijd maakten gisteravond in Paradiso hun rentree. Het zelfver trouwen bij de band bleek groot, de herkenning bij het mee verouderde publiek idem dito. Kayak werd opgericht in 1972 door toetsenist Ton Scherpenzeel en drummer Pim Koopman. Zanger Max Werner, gitarist Johan Slager en bas sist Cees van Leeuwen completeerden het kwin tet dat vooral bij Yes, Genesis en Focus inspiratie zocht. Kayak debuteerde in 1973 met het album 'See see the sun'. In Nederland en ook verderop in Europa boekte Kayak succes, hoewel echt ho ge hitnoteringen nooit werden geboekt. In 1979 deed 'Ruthless Queen' het nog het best. Niet lang daarna stuikte de groep die intussen van de oor spronkelijke bezetting alleen nog Max Werner telde, in elkaar. In 1982 was het einde verhaal. Vorig jaar pakten Ton Scherpenzeel en Pim Koopman de draad weer op. Ze wisten Max Wer ner over te halen weer mee te doen. Het wachten was op de vonk die de boel in lichterlaaie zou zetten. Die vonk kwam van Syb van der Ploeg, de zanger van De Kast. Hij nodigde de heren uit om samen in het RTL-televisieprogramma 'De vrien den van Amstel live' het succesnummer 'Ruth less Queen' te spelen, met Van der Ploeg als lead zanger. Nadat bassist Bart Veldkamp (al eerder lid van Kayak) en gitarist Rob Winter (Marco Bor- sato) waren aangetrokken konden de opnames voor een nieuwe cd beginnen. En nu ligt daar zowaar die cd, 'Close to the fi re', die gisteren in Paradiso ten doop werd ge houden. Een cd die wat Koopman en Scherpen zeel betreft de eerste zal zijn uit een nieuwe reeks. De gelijknamige single is eerder deze maand al uitgebracht. 'Ruthless Queen' staat als bonus op het album én op de single'Het Duister' van De Kast. Wie het nieuwe album 'Close to the fire' verge lijkt met het werk dat Kayak met name in zijn be ginjaren maakte, merkt weinig verschil. Het is geen toeval dat de groep gisteravond naast een greep uit het nieuwe werk, vooral nummers van de eerste drie (van de negen) albums speelde. 'Close to the fire' is gestroomlijnder, wat voller geproduceerd. Hier betaalt de routine van Koop man die nu al een jaar of twintig producer is, zich uit. Maar het is en blijft de traditionele sym fonische rock zoals Kayak die meer dan 25 jaar geleden begon te spelen. Maar het moet gezegd: de groep bereikt ook nu weer een hoog niveau. Dat uit zich op de cd, maar dat komt te meer aan het licht wanneer de heren het alles live komen uitvoeren. Kayak was vroeger een sterke live-band. Die reputatie werd gisteravond, na een wat stramme start, met over tuiging bevestigd. Gouden greep bleek het con tracteren van zanger Bert Heerink (ex-Vanden- berg). De stem van Max Werner maakt een goed deel van Kayaks imago uit, maar hij kan tijdens de komende tour de ondersteuning van Heerink best gebruiken. AMSTERDAM De actrices Chris Nietvelt en Sacha Bulthuis zijn genomi neerd voor de belangrijkste Nederlandse toneelprijs voor vrouwen, de Theo D'Or. Eer der was Marie Louise Stheins al voorgedragen. Ramsey Nasr komt in aanmerking voor de Louis D'Or, de toneelprijs voor de mannén. Hier was Bram van der Vlugt al eerder voor aangewezen. De prijzen worden op 10 september in de Stadsschouw burg in Utrecht uitgereikt. Nietvelt dankt haar nomina tie aan de titelrol in 'De dame met de Camelia's' van het Zui delijk Toneel. Bulthuis speelde Zarah Leander in 'De Herinne ring' van De Appel. Stheins oogstte lof met haar rol van de vrouw in 'Reigen' van de Paar denkathedraal. Ramsey Nasr kreeg de nominatie voor zijn monoloog 'Geen Lied'. Hij kreeg hier eerder al de Mary Dresselhuys Prijs voor. Bram van der Vlugt werd naar voren geschoven voor zijn rol van Niels Bohr in 'Kopenhagen' van het Noord Nederlands To neel. Voor de Colombina, de prijs voor de beste vrouwelijke bij rol, zijn Leny Breederveld ('Het weer' van Carver), Maur een Teeuwen ('Abigails party' van Carrousel) en Tamar van den Dop genomineerd. Voor de Arlecchino, de prijs voor de beste mannelijke bijrol, zijn Jim van der Woude ('Het weer', Carver) en Han Römer ('Ivanov', Art&Pro) genomi neerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17