Meer huizen rond station moeten plat Jaar cel geëist tegen eigenaren coffeesh 'Dertig jaar achter de snijtafel vind ik genoeg' Rijn Veenstreek Kids for Animals in ai voor dieren in Ensche Politie verbetert relati met inwoners Benthui Zingen voor honderdjarige Adriana Vos DINSDAG 23 MEI 2000 974 ~w 1 1 a a a alphen aan den rijn Een 57-jarige Alphense vrouw is gistermid dag op de Vest beroofd van haar mobiele telefoon en leesbril. Ze kreeg een duw van een jongen en bemerkte direct daarna dat ze haar spullen, die in een tas lagen, kwijt was. Zij heeft onmid dellijk aangifte gedaan. Bewoners sturen noodkreet Voor de plannen met de Alphense stationsomgeving staan niet 17 huizen en vier bedrijven op de sloopnomi- natie, zoals de gemeente de bewoners vorig jaar vertelde. Het zijn er 31, zegt bewoner H. Nelissen, die in de klank bord/adviescommissie zit. „Ik verwacht dat ik daar word uitgeknikkerd, omdat ik informatie naar buiten heb ge bracht die geheim moest blijven. Maar als wethouder Van der Veen Meerstadt zich niet aan zijn afspraken houdt, doe ik dat ook niet." den haac/alphen aan den run persbureau cerberus De rechtbank in Den Haag heef gisteren een jaar celstraf en 25.000 gulden boete geëist Te gen de twee eigenaren van de Alphense coffeeshop Dutch Gold aan de Hooftstraat. Het duo, een 26-jarige man uit Schoonhoven en een 28-jarige Nieuwkoper, zou op grotere schaal in softdrugs hebben ge handeld dan was toegestaan. De Schoonhovenaar kreeg eerst nog een schriftelijke waar schuwing nadat de politie in oktober vorig jaar bij een inval in Dutch Gold veertien kilo softdrugs aantrof. Dutch Gold had weliswaar een gedoogver gunning, maar die staat een maximale voorraad van 500 gram toe. Toen de politie in de cember nog eens terugkwam en er opnieuw enkele kilo's drugs aantrof, rekende zij de eigena ren in. Bij hen thuis vond die politie ook nog eens kilo's ver dovende middelen. Getuigen, onder wie klanten en een ex-medewerker van Dutch Gold, verklaarden bij de politie dat de bazen van Dutch Gold niet alleen aan particulie ren, maar ook aan handelaren verkochten en wel met kilo's te gelijk. Zo'n vijf handelaren per maand zouden er zijn langsge komen om 'groot' in te slaan. De verdachten zeiden giste ren dat ze hooguit 'collega's hadden geholpen' als die niet een-twee-drie aan drugs kon den komen. Soms is het spul moeilijk te krijgen, dan moet je een voorraad hebben. Dan le ver je soms aan elkaar", zei de Schoonhovenaar gisteren. Aan de gedoogvoorwaarde van het maximale bezit van 500 gram kan hij sowieso niet voldoen. „Je moet een grotere voorraad hebben. Want als je plotseling niets meer hebt en je kunt ook niet gauw even wat kopen dan gaat je zaak kapot". Burgemeester Schoof trok de gedoogvergunning van Dutch Gold na de tweede inval in de cember tijdelijk in. Er zijn nog twee andere coffeeshops in de Hooftstraat. Eentje heet Samar. Die is nieuw en heeft geen ge doogvergunning. Pitstop, de derde coffeeshop, heeft wel een gedoogvergunning en zou zon der problemen draaien. Ontvoering De Schoonhovenaar moest zich gisteren ook nog verantwoor den voor een ontvoering en mishandeling van iemand uit het drugscircuit. Het slachtoffer alphen aan den run saskia buitelaar Namens enige tientallen be trokkenen stuurde hij een 'noodkreet' naar de gemeente. Ze voelen zich al een jaar lang aan het lijntje gehouden. Want het is nog steeds niet duidelijk of hun huizen worden gesloopt om de Prins Bernhardlaan recht te trekken, of niet. „En als we nu nog niet de gewenste re actie krijgen, zijn we bereid om protestposters voor de ramen te plakken en spandoeken boven de weg langs het station te han gen", zegt Nelissen. Na de informatie-avond vorig jaar juni hebben de bewoners geen nieuws meer ontvangen van de gemeente. Op die avond werden vijf plannen gepresen teerd om de stationsomgeving op te knappen. In vier varian ten moet het huizenblok tussen het stationsplein en de Korte Conradstraat tegen de vlakte. De wethouder beloofde om in november te vertellen met welk plan Alphen aan de slag wil. Door ziekte op de ambtelijke afdeling verschoof hij die da tum twee keer. In februari ver spreidde de gemeente een brief waarin helemaal geen tijds planning wordt genoemd. Ook nu zegt de wethouder in een reactie: „Ik laat me niet pushen, ik noem geen datum meer." Hij reageert geprikkeld op de noodkreet van Nelissen, die ook bijna wekelijks aan tele foon hangt. „Ik heb geen amb telijke capaciteit en er is intern nog een discussie over de keu ze." Stedenbouwkundigen van buitenaf aannemen, is volgens hem geen optie. „Ik heb 12.000 gulden aan advertenties uitge geven, die lui zijn niet meer te vinden." Nelissen had die informatie graag van de gemeente verno men. „We hoeven niet elke week een brief te krijgen, maar we willen wel op de hoogte blij ven. Nu behandelen ze ons als zeurende kinderen. Terwijl het notabene gaat om zo iets ele mentairs als wonen." Van de vijf plannen zijn er in middels nog twee over, weet Nelissen uit de adviescommis sie. Daarin zitten behalve twee bewoners ook de NS, busmaat schappij Connexxion, hotel Toor en andere belanghebben den. Tijdens de laatste vergade ring in november zag Nelissen dat het ingetekende zwarte vlak op de kaart groter was dan voorheen. „De grens lag niet bij de Korte Conradstraat, maar bij lijstenmakerij De Salamander. Dat zijn bijna twee keer zoveel huizen. Die zwarte vlek is 'na der in te vullen', zegt de pro jectleider dan. Nou, ik weet het wel. Denk je dat die huizen blij ven staan als er een weg voor de deur komt?" Volgens Nelissen was op die avond 95 procent van de ad viesgroep voor dat bewuste plan. „De stationsomgeving knapt daarin behoorlijk op en in het andere plan verandert er praktisch niets. Dus als ik hier niet zou wonen, zou ik daar ook voor kiezen. Op zich, als je weet dat je huis gesloopt wordt, kun je je daar bij neerleggen. Maar nu weten we eigenlijk niets. Niemand begint aan verbou wingen, niemand kan zijn huis verkopen. Die onzekerheid is het allerergste." u: a en st zou in Alphen in een i ontvoerd om later ure ja£ een Leidse woning te b 'verhoord' in verband i diefstal van drugs. D< esi van justitie kwam giste ds ter tot de conclusie d h ontvoering niet hard ken en vroeg daarom bli< voor dat feit. De Sche vei had nog geen stra dh Nieuwkoper is wel al ere drugsbezit veroordeeld jv: De rechtbank doet i op 5 juni. 13l alphen aan den run» De Alphense Kids for Animals zamelen geld in voor de dieren opvang in Enschede. Zaterdag overhandigt de jeugdafdeling van de dierenbescherming in Alphen in Avifauna een symbo lische cheque van 500 gulden voor de dierenopvang in de ge meente die op 13 mei door de vuurwerkramp werd getroffen. Via de landelijke organisatie van Kids for Animals gaat een oproep door het land om het Alphense initiatief te volgen. Woordvoerder Anneke van der Heijden kwam door berich ten over het dierenleed na de vuurwerkramp in Enschede op het idee om geld in te zamelen. Om te beginnen dacht zij aan een deel van het kleine eigen budget. Met toestemming van Avifauna en de gemeente mo gen de Kids for Animals zater- ife dag ook collectebusse ingang van het Alphei) park neerzetten. „Zo lj °rf maar niet mee langs zegt Van der „Verder gaat de wif van onze T-shirtverkc A het dierenopvangcenl H Heuwkamp in Ensch heeft het geld hard n< noodopvang van dien tingen, voer, medischt dergelijke." Het banl 516953389 t.n.v. schede o.v.v. Diereni ramp KFA. De 'moeder' van dir™ phense Kids for Anim< phense afdeling van d i bescherming, roemt h ilie tief. „Ze zijn goed bezi Carla Ros, die sinds voorzitter van de afi Ros, ook raadslid voor wil de Alphense afde^J fessioneler maken. iel m De honderdjarige Adriana Vos behoort sinds zaterdag tot de 'groten der aarde'. mark lamers Derde eeuwelinge in Huize Driehof hazerswoude-dorp marieta kroft Honderd jaar is Adriana Vos geworden. „Ze zit in een rolstoel, maar haar koppie is nog goed hoor", zegt zoon Koos deze maandagochtend trots. Temidden van haar drie kinderen, schoonzoon en schoondochter en de medebewoners zit de jarige in de recreatiezaal van Huize Driehof in Hazerswoude-Dorp. Achter haar staat een groep kinderen van de Johannes Postschool. Ze gaan de eeuwelinge toezingen. Een medewerkster deelt de tekst uit van het lied 'Er is er een jarig, hoera, hoera'. De tekst is gewijzigd. „Er mag geen lang zal ze leven in staan", legt ze uit. „Dat is niet gepast." Vorig jaar ontstond er nog opschudding onder be woners toén iedereen luidkeels 'Lang zal ze leven' voor een honderdjarige zong. De bewonerscommissie besloot toen dat dat niet meer mocht. Mevrouw Vos, de derde honderdjarige van Huize Driehof, geniet van alle aan dacht. De liedjes die er voor haar worden gezongen, de zelfgemaakte bloemen die ze van de kinderen krijgt en de toespraken van onder anderen loco-burgemeester Van der Lecq. Ze heeft een nieuwe jurk aan. „Daarvoor zorgen mijn kinderen", zegt ze met een glimlach. Ze vertelt dat ze zaterdag, haar verjaardag, een leuke dag heeft gehad met haar kinderen, twaalf kleinkinderen en dertig achterkleinkinde ren en kennissen. Haar verjaardag vierde zij aan de overkant, in café De Egelantier. De eeuwelinge is op 20 mei 1900 gebo ren aan de Zegwaardseweg in Zoeter- meer. Ze diende een aantal jaren bij een doktersfamilie en later bij een school meester. In 1925 trouwde ze. Haar man was boerenknecht en had ook wat koeien, varkens en geiten. Samen verhuisden ze zestien jaar geleden naar Huize Driehof. Ze vierde er haar zestigjarige trouwdag. Haar man overleed twaalf jaar geleden. Directeur De Jong hoort ze zeggen: „...U behoort tot de groten der aarde..." Adriana Vos glimlacht en knikt. De nieuwe 'wijkagent van Benthuizen en Hazerswoude- Dorp John Welboren weet wat hem te doen staat. Met politie chef John Oppelaar van het team Rijnwoude/Zoeterwoude en burgemeester Boelen hoor de hij gisteravond de klachten aan die de inwoners van Benthuizen over de politie in hun dorp hadden. Zo'n dertig inwoners waren aanwezig in het dorpshuis De Tas. Ze vroe gen de politie om meer aan dacht voor het toezicht op de jeugd, voor onveilige verkeers situaties en parkeeroverlast. Oppelaar toonde zich vol daan na afloop. „De sfeer van avond was gemoedelijk. Ik heb het gevoel dat de afstand tussen de politie en de inwoners van Benthuizen kleiner is gewor den. De aanwezigen hebben kennis kunnen maken met hun wijkagent John Welboren. Hij probeert voortaan na on ker aanwezig te zijl we dorp." Twee weken geled ïee zeventien inwonei ssei Benthuizen tijdens e?ee missievergadering in I meentehuis van Rijmv arL ongenoegen over hfrac aan politieoptreden dorp. Het ging er zo ff en< dat burgemeester en ders besloten om eee komst te organiserei ne bevolking van Benthy, de politie. jarti Volgens Oppelaar k< iiisl zaak van het ongenoq ast in het feit dat weinig g de nieuwe wijkagenli i Iedere Benthuizenas Isvi daarentegen de vor itai agent Bergman. Hij w werkte zo'n twintig j; dorp. Begin dit jaar een andere baan bij en volgde Welboren hi Orthopedisch-chirurg Ebbink wordt adviseur letselschadeclaims alphen aan den run/leiderdorp jan westerlaken Orthopedisch-chirurg A. Eb bink zegt de Rijnland Zieken huizen in Alphen aan den Rijn en Leiderdorp vaarwel. „Dertig jaar", zegt hij, „stond ik achter de snijtafel. Dat is genoeg. Ik krijg de kans om nog wat an ders te gaan doen. Die pak ik met beide handen. Eén ding is zeker: mijn leven komt na 1 juli in een rustiger vaarwater. En dat is een prettige gedachte." Ebbink heeft, zoals hij zegt, bewust gekozen om voor een letselschadebureau te gaan werken. Helemaal nieuw is dat niet voor hem, omdat hij dit werk in zijn vrije uren ook al deed. Maar het werd te druk. „Ik moest kiezen", zegt hij. De keuze was niet gemakkelijk. Het werd uiteindelijk de letselscha de, omdat de orthopeed 'al dat gedoe in de gezondheidszorg' meer dan zat is. Ebbink beseft dat het letsel- schadewerk puur een bu- reaubaan is. ..Je kijkt niet meer naar de patiënt hoe die moet worden behandeld, maar naar wat hij nog kan doen. Ik geef de juristen daar medisch advies over. Je ontkomt er niet aan, dat je in dit werk soms een Sa- lomonsoordeel moet vellen. Dat is een hele verandering voor me. Maar ik weet waaraan begin. Ik denk ook dat dit werk wel geschikt is voor een ortho peed. Bij letsel gaat het in veel gevallen om mankementen aan het bewegingsapparaat. Dat is mijn vak. Op die manier blijf ik daar dus toch nog bij betrok ken." De scheidend chirurg is niet bang dat de overgang van de 'operatietafel naar de papier winkel' te groot is. „Ik houd nog genoeg handwerk over", zegt Ebbink, die medisch in- Orthopedisch-chirurg Ebbink: „Ik verlaat het ziekenhuis niet uit onvrede, ik grijp alleen de kans om wat an ders te gaan doen." foto marklamers strumentmaker was voordat hij orthopeed werd. Hij ontwierp en maakte instrumenten, die nu in operatiekamers worden gebruikt. ,,Ik heb het ziekenhuis gezegd dat het altijd een beroep op me mag doen als het iets in deze sfeer nodig heeft. Kijk, ik heb met plezier in het Rijnland Ziekenhuis gewerkt, dus kap ik de banden niet helemaal af. Ik verlaat het ziekenhuis niet uit onvrede, ik grijp alleen de kans die me wordt geboden om wat anders te gaan doen." Ebbink draait er niet om heen: afscheid nemen valt hem niet gemakkelijk. „Ik had een paar dagen terug een patiënt op mijn spreekuur, die ik al 23 jaar ken. Daar moet je nu afscheid van nemen. Pas nog stapte er een patiënt binnen, die ik twee kunstheupen heb gegeven. Ze hoorde bij de kapper dat ik er mee stop. Die vrouw kwam op het spreekuur en zei: ik moet een nieuwe knie hebben, doe dat nog even voor je weggaat of kom er een keer voor terug. Dat persoonlijke contact ga ik zeker missen. Maar ik word er niet weemoedig van. Tenslotte weet ik wat ik kwijtraak en waar ik mee verderga." Collega's in het ziekenhuis konden Ebbink ook niet meer op andere gedachten brengen. ..Ik heb er even over gedacht het ziekenhuiswerk parttime te gaan doen. Van die gedachte ben ik eigenlijk direct afgestapt. Orthopedie moet je fulltime doen en niet in deeltijd. Het vak is daarvoor niet geschikt. Dat was het moment dat ik zei: ik stop er helemaal mee." Is er veel veranderd in die, zeg maar kleine dertig jaar, dat hij als orthopedisch chirurg werkte? Ebbink: „Het is veel drukker. Toen draaide je alleen in de ochtenduren, nu opereer je de hele dag en ook wel 's nachts. En, dat is niet onbe langrijk, de patiënt is een stuk kritischer. Je moet hun nu uit leggen wat je gaat doen. Ik maak dat patiënten vaak duide lijk aan de hand van een teke ning. Praten met de mensen is uiterst belangrijk. Dan krijg je later veel minder vragen. Jonge collega's gaat dat soms wat minder gemakkelijk af. Ze moe ten dat in de praktijk leren. Want dat is een goede leer school. Maar in de opleiding mogen ze daaraan, wat mij be treft, best wat meer aandacht besteden." Injectie Hét probleem in de orthopedie is slijtage (het verdwijnen van kraakbeen) aan gewrichten. Komt er ooit een behandeling om daar iets aan te doen zon der vervanging van het aange taste gewricht? Ebbink ver wacht dat het binnen vijf jaar mogelijk is om met een injectie in het versleten gewricht weer kraakbeenvorming te krijgen. Op die manier wordt dan voor komen dat een heup of knie door 'kunst' moet worden ver vangen. „Eigenlijk is die metho de niet nieuw. In de paarden- wereld wordt het allang toege past. En daar werkt het perfect. Waarom het nog niet bij men sen wordt gedaan? Nee, daar moet ik het antwoord op schul dig blijven. Een beetje vreemd is dat wel." Leidsch Dagblad IKCHIEVEÏV ANNO 1900 Woensdag 23 Mei LEIDEN - Bij de door het bestuur van de Vereeni- gingtot Christelijke Ziekenverpleging, 'Het Diaco- nessenhuis' gehouden aanbesteding van het maken van een Gebouw voor Ziekenverpleging met vrij staande barak en bijbehoorende werkzaamheden op een terrein, gelegen aan den Witten Singel, te Lei den, waren ingekomen 17 inschrijvingen. Hoogste inschrijver was de heer M. Donk, te 's Gra- venhage voor 91,000; laagste inschrijver R. Ouwehand, te Katwijk-aan-Zee, voor 7 - Reuters seint uit Berlijn: Uit Thüringen w; de 'Nat. Ztg.' geschreven, dat daar met grot slistheid opnieuw het bericht opduikt van d ving van H.M. Koningin Wilhelmina metpri nard Heinrich, den kleinzoon van den groot van Saksen-Weimar-Eisenach. Reuters bureau voegt er bij, dat het de juist )p dit bericht niet heeft kunnen controleeren. "Jl ANNO 1975 gei eA Vrijdag 23 mei LEIDEN - De besturen van de Leidse Algemene Ziekenfondsen t.w. het Algemeen Ziekenfonds voor Leiden en Omstreken 'Boer- haave' en het Algemeen Zieken fonds Leids Onderling Zieken fonds, zijn besprekingen begon nen om te komen tot een fusie. Er wordt gestreefd deze fusie per 1 januari 1976 te realiseren. Het nieuwe ziekenfonds, dat ont staat zal dan plm. 100.000 ver zekerden tellen. Het personeel van de vakorganisaties zijn van deze plannen op de hoogte ge steld. De rechtspositie van het personeel van beide ziekenfond sen zal door een fusie niet worden LEIDEN - B. en W. willen het za terdagse trouwtarief aanzienlijk gaan optrekken. Van 375 naar 750. Burgemeester Vis deelde gisteravond in de vergadering voor algemene en bestuurlijke aange legenheden mee dat veel extra- kosten, zoals het beschikbaar stellen van een ambtenaar, ie mand van de huishoudelijke dienst van de gemeente, het ge bruik van electriciteit en de ver warming argumenten daarvoor waren. Gemiddeld wordt er mo menteel eens in de twee weken op zaterdag een huwelijk op het stadhuis voltrokken. Wanneer de regeling in werking treedt, is nog niet zeker. Er moet eerst een departementale goed- LEIDEN - Elf geleerden hebben gisteren een ere-doctoraat j i{ ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de L< versiteit. Ze poseerden met Koningin Julii demische zitting. keuring komen. KATWIJK/IJMUIDEN - Hij bleef er nogal nuchter onder. Arend van Rossum, schipper op de KW 81 van de Katwijkse rederij Kenner- merland en enige uren terug na een felle strijd met de Scheve- ningse concurrenten (54 en 108) winnaar geworden van de haring race, stelde 'gewoon als altijd te hebben gevaren'. „Jega op om vis te vangen en d ben we gedaan...." LEUSDEN (ANP)-Het r personenautomodel van gen - de Polo - zal in 9.193 leverbaar zijn treft in dit geval de basis ring. ons ii Foto's in deze rubriek kunnen u-orden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde chequ overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wil) op te sturen i Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16